Справа №521/7212/25
Номер провадження 3/521/3327/25
Іменем України
07 серпня 2025 року
Суддя Хаджибейського районного суду м. Одеса Поліщук І.О., за участі секретаря судового засідання Коржеван В.А., прокурора Терлецької І.І., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, що надійшли до розгляду з Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, працюючого викладачем до 18.05.2023 головним фахівцем відділу інженерно-технічних заходів та оповіщення управління організації заходів цивільного захисту ВП «ФК НУ «ОЮА», до 18.05.2023 - Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 4 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення від 26 квітня 2025 року №65 ОСОБА_1 , припинивши з 18.05.2023 діяльність на посаді головного фахівця відділу інженерно-технічних заходів та оповіщення управління організації заходів цивільного захисту Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області, маючи звання «підполковник служби цивільного захисту», будучи суб?єктом декларування відповідно до п.п. «д» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон), в порушення п. 2 ч. 1 ст. 46 Закону, при заповненні і подачі ним 04.01.2024 об 19 год. 41 хв. до Національного агентства з питань запобігання корупції (далі - НАЗК), декларації особи, яка припинила діяльність, пов?язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, зазначив завідомо недостовірні відомості, на суму 507 484,50 грн., що відрізняються від достовірних на суму понад 100 прожиткових мінімумів для працездатних осіб встановлених на дату подання вказаної декларації. Так,:
- у розділі № 3 «Об'єкти нерухомості» декларації не зазначив відомостей про об?єкт нерухомого майна з реєстраційним номером 2037293151101, а саме квартиру загальною площею 24,1 кв.м., за адресою: АДРЕСА_2 , дата набуття права власності 18.02.2020 на підставі договору дарування від 09.10.2015 № 2254, відповідно до п. 2 цього договору грошова оцінка зазначеного об?єкта нерухомості становить 147 484,50 грн.;
- у розділі № 3 «Об'єкти нерухомості» декларації не зазначив відомості щодо 1/4 частки земельної ділянки площею 0,054 га, кадастровий номер: 5110136900:26:012:0065, що находиться за адресою: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 1587330951101, дата набуття права власності 04.09.2018 на підставі рішення Київського районного суду міста Одеси від 10.01.2017 № 520/7792/13-ц;
- у розділі № 3 «Об'єкти нерухомості» декларації не зазначив відомостей про об'єкт нерухомого майна а саме: 1/2 частки житлового будинку загальною площею 44,8 кв.м., за адресою: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 1180016551101, дата набуття права власності 20.02.2017 на підставі рішення Київського районного суду міста Одеси від 10.01.2017 № 520/7792/13-ц, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов?язане з корупцією, передбачене ч. 4 ст. 172-6 КУпАП.
ОСОБА_1 у судовому засіданні свою вину визнав. Просив не призначати занадто суворе покарання та просив розстрочити йому сплату штрафу терміном на десять місяців.
В судовому засіданні прокурор підтвердила обставини, зазначені в протоколі про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, вважає, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.4 ст.172-6 КУпАП.
Заслухавши думку прокурора, пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи, вважаю, що в діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.4 ст.172-6 КУпАП.
У відповідності до п. 15 ст. 1 Закону, суб'єкти декларування - особи, зазначені у п. 1, п.п. "а", "в"-"ґ" п. 2, п. 4 ч. 1 ст. 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Згідно з абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у п.п. "а", "в"-"" п. 2 ч. 1 ст. 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
12.10.2023 року набрав чинності Закон України №3384-IX «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», яким відновлено обов'язок подання декларацій суб'єктів, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
На виконання вище зазначених вимог законодавства, ОСОБА_2 04.01.2024 подав декларацію особи, яка припинила діяльність пов'язану з виконанням функцій держави та місцевого самоврядування за 2023 рік.
Відповідно до ст. 46 Закону «Інформація, що зазначається в декларації», а саме ч. 1 вказаної статті, у декларації зазначаються відомості про:
- п. 2, об?єкти нерухомості, що належать суб?єкту декларування та членам його сім?ї на праві приватної власності, включаючи спільну власність, або знаходяться у них в оренді чи на іншому праві користування, незалежно від форми укладення правочину, внаслідок якого набуте таке право. Такі відомості включають:
а) дані щодо виду, характеристики майна, місцезнаходження, дату набуття майна у власність, оренду або інше право користування, вартість майна на дату набуття його у власність, володіння або користування;
б) у разі якщо нерухоме майно перебуває у спільній власності, про усіх співвласників такого майна вказуються відомості, зазначені у пункті 1 частини першої цієї статті, або найменування відповідної юридичної особи із зазначенням коду Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців. У разі якщо нерухоме майно перебуває в оренді або на іншому праві користування, про власника такого майна також вказуються відомості, зазначені у пункті 1 частини першої цієї статті, або найменування відповідної юридичної особи із зазначенням коду Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
ОСОБА_2 , у розділі № 3 «Об'єкти нерухомості» декларації не зазначив відомостей про об?єкт нерухомого майна з реєстраційним номером 2037293151101, а саме квартиру загальною площею 24,1 кв.м., за адресою: АДРЕСА_2 , дата набуття права власності 18.02.2020 на підставі договору дарування від 09.10.2015 № 2254, відповідно до п. 2 цього договору грошова оцінка зазначеного об?єкта нерухомості становить 147 484,50 грн.
Згідно з відомостями Державного реєстру речових прав на нерухоме майно вказаний об'єкт нерухомості перебуває у ОСОБА_1 на праві власності.
Наказом Національного агентства від 23.07.2021 № 449/21 «Про затвердження форми декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 29.07.2021 за № 987/36609, затверджено Порядок заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Порядок), та Форму декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, чинного на дату подання декларації.
Згідно з п. 3 розділу II Порядку суб?єкт декларування до початку заповнення декларації повинен підтвердити ознайомлення із цим Порядком шляхом проставлення відповідної відмітки.
У п. 4 розділу ІІ Порядку визначено, що після заповнення усіх необхідних розділів декларації суб?єкту декларування надається можливість перевірити повноту та достовірність зазначеної ним інформації.
Перед підписанням декларації суб?єкт декларування підтверджує повноту та достовірність даних, вказаних у ній, ознайомлення з попередженням про настання відповідальності за подання недостовірних відомостей шляхом проставлення відповідної відмітки.
Також у п. 5 розділу ІІ Порядку визначено, що суб?єкт декларування підписує декларацію шляхом накладання на неї особистого кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису відповідно до вимог законодавства.
Недостовірні відомості відрізняються від достовірних на суму 147 484,50 грн.
Також ОСОБА_1 не зазначив відомостей про об'єкт нерухомого майна, а саме відомості щодо 1/4 частки земельної ділянки площею 0,054 га, кадастровий номер: 5110136900:26:012:0065, що находиться за адресою: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер об?єкта нерухомого майна 1587330951101, дата набуття права власності - 04.09.2018, на підставі рішення Київського районного суду міста Одеси від 10.01.2017 № 520/7792/13-ц.
Згідно з відомостями Державного реєстру речових прав на нерухоме майно вказаний об?єкт нерухомості зареєстрований за суб?єктом декларування з 04.09.2018 та станом на 31.12.2023 перебував у його власності.
Відповідно до листа Київського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України від 11.03.2025 № 5080/4026-3-25 ринкова вартість зазначеної частки об'єкта нерухомості на дату набуття право власності становила 75 000 грн.
У декларації відображаються відомості про об?єкти нерухомості, що належать суб?єкту декларування та членам його сім?ї на праві приватної власності, включаючи спільну власність, або знаходяться у них в оренді чи на іншому праві користування, незалежно від форми укладення правочину, внаслідок якого набуте таке право (п. 2 ч. 1 ст. 46 Закону).
Для цілей декларування об?єктами нерухомості (об?єктами нерухомого майна) є земельні ділянки, а також об?єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення (ч. 1 ст. 181 ЦК України, ч. 1 ст. 5 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»).
Об?єкти, які потребують перереєстрації права власності спадкоємцем (наприклад об?єкти нерухомості), для цілей декларування вважаються набутими у власність після відповідної державної реєстрації права власності на них за спадкоємцем, а отже, відображаються в декларації з цього моменту. Якщо спадщина прийнята, проте спадкоємцем не здійснено державну реєстрацію права на спадщину, слід брати до уваги, що законодавець розмежовує поняття «виникнення права на спадщину» та «виникнення права власності на нерухоме майно, що входить до складу спадщини», і пов?язує із виникненням цих майнових прав різні правові наслідки (постанова Верховного Суду від 04.09.2019 у справі № 450/328/15-ц).
Недостовірні відомості відрізняються від достовірних на суму 75 000 грн.
Також, ОСОБА_1 не зазначив відомостей про об?єкт нерухомого майна а саме: 1/2 частки житлового будинку загальною площею 44,8 кв.м., за адресою: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер об?єкта нерухомого майна 1180016551101, дата набуття права власності - 20.02.2017, на підставі рішення Київського районного суду міста Одеси від 10.01.2017 № 520/7792/13-ц.
Згідно з відомостями Державного реєстру речових прав на нерухоме майно вказаний об'єкт нерухомості зареєстрований за суб'єктом декларування з 20.02.2017 та станом на 31.12.2023 перебував у його власності.
Відповідно до листа Київського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України від 11.03.2025 № 5080/4026-3-25 ринкова вартість зазначеної частки об'єкта нерухомості на дату набуття право власності становила 285 000 грн.
Недостовірні відомості, зазначені у декларації (розділ 3.2 цього обґрунтованого висновку) відрізняються від достовірних на суму 285 000 грн.
Таким чином, суб?єкт декларування у розділі 3 «Об'єкти нерухомості» декларації зазначив недостовірні відомості, які відрізняються від достовірних на суму 507 484,50 грн., чим не дотримав вимоги п. 2 ч. 1 ст. 46 Закону.
Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» прожитковий мінімум для працездатних осіб на дату подання декларації становив 3028 грн.
Викладене свідчить про внесення суб?єктом декларування до декларації недостовірних відомостей, які відрізняються від достовірних на загальну суму 507 484,50 грн., що становить розмір від 100 до 500 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, встановлених на дату подання декларації за 2023 рік, та містить ознаки правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 172-6 КУпАП.
Частина четверта статті 172-6 КУпАП встановлює відповідальність за подання завідомо недостовірних відомостей у декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до абзацу другого Примітки до ст. 172-6 КУпАП, відповідальність за цією статтею за подання завідомо недостовірних відомостей у декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, стосовно майна або іншого об?єкта декларування, що має вартість, настає у випадку, якщо такі відомості відрізняються від достовірних на суму від 100 до 500 прожиткових мінімумів для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» встановлено прожитковий мінімум, для працездатних осіб на 1 січня 2024 року - 3028 грн.
Таким чином, ОСОБА_1 завідомо недостовірних відомостей у вищевказаній декларації на суму 507 484,50 грн., що відрізняються від достовірних на суму понад 100 прожиткових мінімумів для працездатних осіб на момент подання до НАЗК декларації за 2023 рік, та становлять 3028 прожиткових мінімумів, для працездатних осіб на 1 січня 2024 (507 484,50/3028 = 167,597259).
При цьому, його вина підтверджується наданими суду матеріалами: протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №65 від 26.04.2025; скріншоти декларації ОСОБА_1 ; листом Департамента стратегічних розслідувань НПУ про надсилання обґрунтованого висновку № 36578/01-2025 від 25.03.2025 (253233) від 23.10.2023 року; листом Національного агентства з питань запобігання корупції про направлення обґрунтованого висновку № 238-01/24204-25 від 20.03.2025 року; обґрунтованим висновком щодо виявлення ознак адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, затвердженим Заступником Голови Національного агентства з питань запобігання корупції 19.03.2025; роздруківкою з офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції; Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності а нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта №413025067 від 13.02.2025; копією свідоцтва про право на спадщину за законом від 17.10.2020 року; листом Національного агентства з питань запобігання корупції № 238-01/18582-25 від 05.03.2025 року; копією технічного паспорту на садибний (індивідуальний) житловий будинок АДРЕСА_4 ; витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-5106446132018 від 19.06.2018 року; копією довідки з Адресного реєстру міста Одеси про відповідність адреси об'єкта нерухомого майно № 330535/2 від 29.01.2018 року, яка видана Юридичним департаментом ОМР; листом Національного агентства з питань запобігання корупції про надання інформації № 5080/4026-3-25/40 від 11.03.2025 року; листом Національного агентства з питань запобігання корупції про надання інформації № 283-01/11555-25 від 11.03.2025 року; копією витягу з наказу № 336 від 18.05.2023; копією контракту про проходження служби цивільного захисту № 143/22; копією посадової інструкції головного фахівця відділу інженерно-технічних заходів та оповіщення управління організації заходів цивільного захисту ГУ ДСНС України в Одеській області від 30.08.2022 року; копією присяги служби цивільного захисту України; копією послужного списку ідентифікаційний номер 2422516091; копією пам'ятки із служби цивільного захисту (роботи) осіб начальницького складу та державних службовців ДСНС України; копією попередження про недопущення корупційних та пов'язаних з корупцією правопорушень від 08.10.2019 року; копією пам'ятки попередження щодо вимог законодавства у сфері запобігання корупції від 08.10.2019; копією аркуша бесіди; листом Національного агентства з питань запобігання корупції про надання інформації № 48324/0/06-25 від 21.02.2025 року; копією довідки про нараховані доходи; копією довідки начальника управління персоналу ГУ ДСНС України в Одеській області полковника служби цивільного захисту Муравйова Д. № 109 від 19.05.2023 року; копією витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №176436086 від 06.08.2019; договором дарування від 09.10.2015 року; копією витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №81005941 від 22.02.2017; копією витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №81006292 від 22.02.2017; копією рішення Київського районного суду м. Одеси від 10.01.2017 року; копіє витягу з наказу № 336 від 18.05.2023 року; копією акту 21/25 від 18.03.2025 року Управління проведення моніторингу способу життя та контролю щодо повноти заповнення декларацій Національного агентства з питань запобігання корупції; копією листа ДВБ НПУ про надання інформації № 15966-2025 від 05.03.2025; копією наказу про деякі питання складання уповноваженими особами Національної поліції України протоколів про адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією № 363 від 05.04.2024 року;
Оцінивши досліджені у судовому засіданні докази у їх сукупності суддя приходить до висновку, що ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді головний фахівець відділу інженерно-технічних заходів та оповіщення управління організації заходів цивільного захисту Головного управління ДСНС України в Одеській області підполковник служби цивільного захисту ОСОБА_2 , являючись суб'єктом на якого поширюються дія ЗУ «Про запобігання корупції», під час заповнення ним 04.01.2024 декларації особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, вказав недостовірні відомості, що відрізняються від достовірних на загальну суму 507 484,50 грн., що перевищує 100 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, встановлених на дату подання декларації, чим порушив вимоги п. 2 ч. 1 ст. 46 Закону України «Про запобігання корупції» та вчинив правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 4 ст. 172-6 КУпАП, а саме: подання завідомо недостовірних відомостей у декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
При накладенні стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь вини, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, та вважає, що до правопорушника слід застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу в межах санкції зазначеної статті.
Згідно з ч. 2ст. 301 КУпАП відстрочка виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу (за винятком стягнення штрафу на місці вчинення адміністративного правопорушення) здійснюється в порядку, встановленому законом.
Відповідно до ч. 1ст. 33 Закону України «Про виконавче провадження», за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (хвороба сторони виконавчого провадження, відрядження сторони виконавчого провадження, стихійне лихо тощо), сторони мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання рішення. Рішення про розстрочку виконується в частині та у строки, встановлені цим рішенням.
Враховуючи вищевикладене, суддя визнає можливим розстрочити ОСОБА_1 сплату штрафу, призначеного за цією постановою, на 10 (десять) місяці рівними платежами у зв'язку з його скрутним матеріальним становищем.
Згідност.40-1 КУпАП судовий збір по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись ст.ст. ч.4 ст.172-6, 283, 284 КУпАП,
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчинені адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч.4 ст.172-6 КУпАП, та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 17 000 (сімнадцять тисяч) грн.
Розстрочити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , сплату штрафу на 10 (десять) місяців, зобов'язавши його сплачувати по 1 700 (одна тисяча сімсот) грн. 00 коп. щомісячно до повного погашення всієї суми.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір в сумі 605 (шістсот п'ять) грн 60 (шістдесят) копійок.
Скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя І.О. Поліщук