Справа 127/23720/25
Провадження 1-кс/127/9600/25
05 серпня 2025 року м. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області в складі:
слідчого судді ОСОБА_1 ,
за участі:
секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
підозрюваного ОСОБА_4 ,
захисників ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду, клопотання слідчого слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ Головного управління Національної поліції у Вінницькій області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_8 , про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42025022420000078 внесеному до ЄРДР 22.01.2025, за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 5 ст. 407 КК України, за фіксації судового розгляду технічними засобами, -
До Вінницького міського суду Вінницької області надійшло клопотання слідчого слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ Головного управління Національної поліції у Вінницькій області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_8 , про продовження строку досудового розслідування в кримінальному провадженні № 42025022420000078 внесеному до ЄРДР 22.01.2025, за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 5 ст. 407 КК України.
Клопотання мотивовано тим, що слідчим проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42025022420000078 внесеному до ЄРДР 22.01.2025, за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 5 ст. 407 КК України, в ході розслідування якого виникла необхідність у продовженні строку досудового розслідування.
В ході розгляду, з матеріалів клопотання встановлено, що підставою для внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань стало повідомлення про виявлення ознак кримінального правопорушення начальника 3 відділу 2 управління 1 ГУ ДВКР СБ України від 20.01.2025.
Нагляд за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва досудовим розслідуванням у вказаному кримінальному провадженні здійснюється прокурорами Вінницької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону.
Прізвище, ім'я, по батькові підозрюваного: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Вороніж російської федерації, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , командира військової частини НОМЕР_1 (740 регіональне санітарно-епідеміологічне управління Медичних Сил Збройних Сил України), у військовому званні «полковник медичної служби», громадянин України, українець.
Найменування (номер) кримінального провадження: Кримінальне провадження № 42025022420000078 від 22.01.2025 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 407, ч. 4 ст. 191 КК України.
Суть повідомленої підозри і правова кваліфікація кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність, у вчиненні якого підозрюється особа: Досудовим розслідуванням встановлено, що відповідно до ст. 1 Закону України «Про оборону України» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 та Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 2102-ХІ, у зв'язку з військовою агресією рф проти України, з 05 години 30 хвилин 24.02.2022 в Україні введено воєнний стан строком на 30 днів, який неодноразово продовжувався Указами Президента України та триває до цього часу.
Відповідно до ст. 65 Конституції України, захист Батьківщини, незалежності і територіальної цілісності України є обов'язком громадян України та ст. 11 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст.ст. 1 - 4 Дисциплінарного Статуту Збройних Сил України, військовослужбовці зобов'язані свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок; постійно підвищувати рівень військових професійних знань, вдосконалювати свою виучку і майстерність, знати і виконувати свої обов'язки та додержуватися вимог статутів Збройних Сил України; знати і утримувати в готовності до застосування закріплене озброєння, бойову та іншу техніку; дорожити бойовою славою Збройних Сил України та своєї військової частини, честю і гідністю військовослужбовця Збройних Сил України.
В той же час, відповідно до ст. 17 Закону України «Про оборону України», захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Громадяни України чоловічої статі, придатні до проходження військової служби за станом здоров'я і віком, а жіночої статі - також за відповідною фаховою підготовкою, повинні виконувати військовий обов'язок згідно із законодавством. Громадяни проходять військову службу, службу у військовому резерві та виконують військовий обов'язок у запасі відповідно до законодавства.
Згідно вимог п. п. 1, 2, 3 ч. 3 ст. 24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов'язок військової служби на території військової частини або в іншому місці роботи (занять) протягом робочого (навчального) часу, включаючи перерви, встановлені розпорядком (розкладом занять) чи поза військовою частиною, якщо перебування там відповідає обов'язкам військовослужбовця або його було направлено туди за наказом відповідного командира (начальника), на шляху прямування на службу або зі служби, під час службових поїздок, повернення до місця служби.
Відповідно до ст. 59 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України командир (начальник) зобов'язаний показувати приклад дисциплінованості, неухильного виконання вимог законодавства, наказів і розпоряджень командирів (начальників), бути ввічливим і справедливим у ставленні до підлеглих, не принижувати їх честі і гідності.
При цьому, військовослужбовці згідно ст. 254 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, зобов'язані негайно повідомити про захворювання безпосередньому начальникові, який зобов'язаний направити хворого до медичного пункту частини.
Відповідно до ст. 255 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, амбулаторний прийом проводиться в медичному пункті військової частини лікарем (фельдшером) у години, встановлені розпорядком дня військової частини. Військовослужбовці, які захворіли раптово або дістали травму, направляються до медичного пункту частини негайно, у будь-який час доби.
Згідно із ч. ч. 2, 3 та 5 ст. 256 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, після огляду лікарем (фельдшером) хворі залежно від характеру хвороби направляються для лікування. Хворі, яким призначене амбулаторне лікування, для приймання ліків і проведення інших лікувальних процедур, а також ті, що потребують консультації медичних спеціалістів, направляються до медичного пункту військової частини у дні і години, зазначені лікарем у книзі запису хворих. Офіцери та військовослужбовці військової служби за контрактом, за висновком лікаря можуть залишатися для лікування на квартирах (удома). Про результати огляду хворих, характер поданої допомоги і призначення лікар робить відповідні відмітки в медичних книжках та видає довідки про стан здоров'я.
Крім того, згідно ст. 260 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, на стаціонарне лікування поза розташуванням військової частини військовослужбовці направляються за висновком лікаря військової частини, а для подання невідкладної допомоги за відсутності лікаря - черговим фельдшером (санітарним інструктором) медичного пункту з одночасним доповіданням про це начальникові медичної служби і черговому військової частини. До лікувальних закладів хворі доставляються у супроводі фельдшера (санітарного інструктора).
Медична допомога громадянам України, у тому числі військовослужбовцям, може надаватись в умовах денного стаціонару, що визначено частиною сьомою статті 33 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров'я». Крім того, робота денного стаціонару визначена Примірним положенням про денний стаціонар, яке затверджено наказом Міністерства охорони здоров'я України «Про затвердження окремих документів з питань сімейної медицини» від 23.02.2001 № 72.
У відповідності до абзацу 15 пункту 145 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10.12.2008 № 1153/2008, військовослужбовці направляються у відрядження за рішенням командирів (начальників) військових частин або старших командирів (начальників), про що видається наказ командира (начальника) військової частини по стройовій частині.
Відповідно до наказу МОЗ України від 23.02.2001 року №72 «Примірне положення про денний стаціонар» денний стаціонар організується для надання кваліфікованої медичної допомоги хворим шляхом їх госпіталізації на денний час за відсутності показів до постійного лікарського нагляду. Денний стаціонар організується в самостійних амбулаторно-поліклінічних закладах та при поліклінічних відділеннях лікувально-профілактичних закладів. Режим роботи денного стаціонару затверджується керівником лікувально-профілактичного закладу відповідно до режиму роботи закладу. На хворого, який знаходиться в денному стаціонарі, заповнюється "Карта хворого денного стаціонару поліклініки, стаціонару вдома" (ф.003-2/о). При виписці хворого з денного стаціонару заповнюється виписка, яка передається лікарю, який направив хворого до денного стаціонару.
У відповідності до порядку організації лікувально-діагностичного процесу Військово-медичному клінічному центрі Центрального регіону, затвердженого наказом начальника Військово-медичного клінічного центру Центрального регіону від 31.12.2024 року № 42, встановлено що денний стаціонар було створено згідно вимог директиви Міністра оборони України та Головнокомандувача ЗСУ від 04.09.2023 року у клініці амбулаторно-поліклінічної допомоги. На період дії воєнного стану штат відділення денного стаціонару клініки амбулаторного-поліклінічної допомоги у повному складі залучається до консультативного прийому та роботи гарнізонної військово-лікарської комісії з метою підвищення її ефективності та забезпечення належного функціонування.
Для пацієнтів, які потребують кваліфікованої медичної допомоги, але не мають показань до цілодобового медичного нагляду, на базі стаціонарних структурних підрозділів ВМКЦ ЦР організовано позаштатну роботу денного стаціонару, що робить лікування більш доступним і зручним. Такий формат медичної допомоги дозволяє проходити лікування у денний час без необхідності постійного перебування в стаціонарі.
До денного стаціонару можуть бути переведені пацієнти зі стаціонару для завершення лікування без потреби у постійному перебуванні в медичному закладі. Це дає можливість продовжити медичне спостереження та терапію в менш обтяжливих умовах, без постійного зайняття ліжка. Лікувальне харчування в умовах денного стаціонару не передбачено.
У відповідності з додатку 1 (Правил внутрішнього розпорядку у ВМКЦ ЦР) до порядку організації лікувально-діагностичного процесу Військово-медичному клінічному центрі Центрального регіону, затвердженого наказом начальника Військово-медичного клінічного центру Центрального регіону від 31.12.2024 року № 42, пацієнти зобов'язані під час лікування в денному стаціонарі (без необхідності постійного перебування в медичному закладі) пацієнт зобов?язаний прибувати на огляд до лікуючого лікаря, проходити призначені діагностичні обстеження, консультації профільних спеціалістів, а також лікувальні процедури маніпуляції. У разі неможливості своєчасно з?явитися з поважних причин пацієнт зобов'язаний особисто або через черговий медичний персонал заздалегідь повідомити лікуючого лікаря про причину відсутності та очікувану дату повернення. У разі погіршення стану здоров?я під час перебування в денному стаціонарі або за наявності потреби у більш інтенсивному медичному нагляді, подальше лікування здійснюється в умовах відповідного профільного стаціонарного відділення.
Відповідно з Правил внутрішнього розпорядку Військово-медичного клінічного центру Центрального регіону, затверджених наказом начальника ВМКЦ ЦР від 19.05.2025 № 286, пацієнти денного стаціонару зобов'язані: дотримуватися встановленного порядку відділення денного стаціонару та цих Правил. Обов?язково щоденно з?являтися на огляд до лікуючого лікаря, для виконання діагностичних обстежень, консультацій спеціалістів, лікувальних маніпуляцій та процедур. У разі неможливості (через поважну причину) з?явитися до лікуючого лікаря, попередити його особисто або через черговий медичний персонал про причини та терміни неявки. Ретельно виконувати всі лікарські призначення та дотримуватися призначених лікуючим лікарем режиму та дієти. У приміщеннях та на території ВМКЦ ЦР підтримувати чистоту та порядок. Виконувати всі вказівки чергового медичного персоналу.
Статтею 216 Закону України «Про Статут внутрішньої служби Збройних сил України» № 548-XIV від 24.03.1999 року, визначено, що військовослужбовці строкової військової служби у вільний від занять та робіт час мають право вільно переміщатися по території військової частини, а під час звільнення - і в межах гарнізону. Військовослужбовці офіцерського, сержантського (старшинського) складу, які проходять службу за контрактом, що виїжджають за межі гарнізону, письмово повідомляють про це командира військової частини. Виїзд військовослужбовців строкової військової служби за межі гарнізону (за винятком випадків відбуття у відпустку або відрядження) забороняється.
Наказом Командування Медичних Сил Збройних Сил України №78 (по особовому складу) від 31.01.2022 року, полковника медичної служби ОСОБА_4 призначено на посаду командира військової частини НОМЕР_1 (740 регіональне санітарно-епідеміологічне управління Медичних Сил Збройних Сил України).
Під час проходження військової служби, у невстановлений слідством дату та час, але не пізніше 11.06.2024, у полковника медичної служби ОСОБА_4 виник злочинний умисел на самовільне залишення без поважних причин місця служби - територію Військово-медичного клінічного центру Центрального регіону, який дислокується за адресою: м. Вінниця, вул. Князів Коріатовичів, будинок 185, де він проходив лікування та виїзду у період воєнного стану за межі Вінницької області (Вінницького гарнізону).
З метою створення підстав, які дадуть можливість виїзду за межі Вінницької області (Вінницького гарнізону), будучи обізнаним із нормативно правовими актами, полковник медичної служби ОСОБА_4 , 10.06.2024 був направлений на обстеження та лікування у Військово-медичний клінічний центр Центрального регіону у відповідності до направлення №1179/455/1 від 10.06.2024, яке видано військовою частиною НОМЕР_1 .
В подальшому, 10.06.2024 точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, полковник медичної служби ОСОБА_4 , прибув до Військово-медичного клінічного центру Центрального регіону, якого було прийнято на лікування до кардіологічного відділення кардіологічної клініки ВМКЦ ЦР, з діагнозом: гіпертонічна хвороба 1 стадія, ступінь 1.
Після чого, полковник медичної служби ОСОБА_4 , діячи з прямим умислом, на самовільне залишення без поважних причин місця служби, з особистих мотивів, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, з метою тимчасово ухилитися від обов'язків військової служби, в умовах воєнного стану, у невстановлений досудовим розслідуванням спосіб, дату та час, але не пізніше 17 години 09 хвилин 11.06.2024, ОСОБА_4 , самовільно залишив місце служби - територію Військово-медичного клінічного центру Центрального регіону, де проходив лікування та в подальшому у порушення вищевказаних нормативно правових актів, без відповідного дозволу вищого керівництва, залишив межі Вінницької області (Вінницького гарнізону).
Незаконно перебуваючи поза місцем служби по 20 годину 27 хвилин 21.06.2024, полковник медичної служби ОСОБА_4 проводив час вільно, на власний розсуд, не пов'язуючи його з виконанням обов'язків військової служби.
Окрім цього, досудовим розслідуванням встановлено, що відповідно до ст. 1 Закону України «Про оборону України» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 та Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 2102-ХІ, у зв'язку з військовою агресією рф проти України, з 05 години 30 хвилин 24.02.2022 в Україні введено воєнний стан строком на 30 днів, який неодноразово продовжувався Указами Президента України та триває до цього часу.
Відповідно до ст. 65 Конституції України, захист Батьківщини, незалежності і територіальної цілісності України є обов'язком громадян України та ст. 11 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст.ст. 1 - 4 Дисциплінарного Статуту Збройних Сил України, військовослужбовці зобов'язані свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок; постійно підвищувати рівень військових професійних знань, вдосконалювати свою виучку і майстерність, знати і виконувати свої обов'язки та додержуватися вимог статутів Збройних Сил України; знати і утримувати в готовності до застосування закріплене озброєння, бойову та іншу техніку; дорожити бойовою славою Збройних Сил України та своєї військової частини, честю і гідністю військовослужбовця Збройних Сил України.
В той же час, відповідно до ст. 17 Закону України «Про оборону України», захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Громадяни України чоловічої статі, придатні до проходження військової служби за станом здоров'я і віком, а жіночої статі - також за відповідною фаховою підготовкою, повинні виконувати військовий обов'язок згідно із законодавством. Громадяни проходять військову службу, службу у військовому резерві та виконують військовий обов'язок у запасі відповідно до законодавства.
Згідно вимог п. п. 1, 2, 3 ч. 3 ст. 24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов'язок військової служби на території військової частини або в іншому місці роботи (занять) протягом робочого (навчального) часу, включаючи перерви, встановлені розпорядком (розкладом занять) чи поза військовою частиною, якщо перебування там відповідає обов'язкам військовослужбовця або його було направлено туди за наказом відповідного командира (начальника), на шляху прямування на службу або зі служби, під час службових поїздок, повернення до місця служби.
Відповідно до ст. 59 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України командир (начальник) зобов'язаний показувати приклад дисциплінованості, неухильного виконання вимог законодавства, наказів і розпоряджень командирів (начальників), бути ввічливим і справедливим у ставленні до підлеглих, не принижувати їх честі і гідності.
При цьому, військовослужбовці згідно ст. 254 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, зобов'язані негайно повідомити про захворювання безпосередньому начальникові, який зобов'язаний направити хворого до медичного пункту частини.
Відповідно до ст. 255 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, амбулаторний прийом проводиться в медичному пункті військової частини лікарем (фельдшером) у години, встановлені розпорядком дня військової частини. Військовослужбовці, які захворіли раптово або дістали травму, направляються до медичного пункту частини негайно, у будь-який час доби.
Згідно із ч. ч. 2, 3 та 5 ст. 256 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, після огляду лікарем (фельдшером) хворі залежно від характеру хвороби направляються для лікування. Хворі, яким призначене амбулаторне лікування, для приймання ліків і проведення інших лікувальних процедур, а також ті, що потребують консультації медичних спеціалістів, направляються до медичного пункту військової частини у дні і години, зазначені лікарем у книзі запису хворих. Офіцери та військовослужбовці військової служби за контрактом, за висновком лікаря можуть залишатися для лікування на квартирах (удома). Про результати огляду хворих, характер поданої допомоги і призначення лікар робить відповідні відмітки в медичних книжках та видає довідки про стан здоров'я.
Крім того, згідно ст. 260 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, на стаціонарне лікування поза розташуванням військової частини військовослужбовці направляються за висновком лікаря військової частини, а для подання невідкладної допомоги за відсутності лікаря - черговим фельдшером (санітарним інструктором) медичного пункту з одночасним доповіданням про це начальникові медичної служби і черговому військової частини. До лікувальних закладів хворі доставляються у супроводі фельдшера (санітарного інструктора).
Медична допомога громадянам України, у тому числі військовослужбовцям, може надаватись в умовах денного стаціонару, що визначено частиною сьомою статті 33 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров'я». Крім того, робота денного стаціонару визначена Примірним положенням про денний стаціонар, яке затверджено наказом Міністерства охорони здоров'я України «Про затвердження окремих документів з питань сімейної медицини» від 23.02.2001 № 72.
У відповідності до абзацу 15 пункту 145 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10.12.2008 № 1153/2008, військовослужбовці направляються у відрядження за рішенням командирів (начальників) військових частин або старших командирів (начальників), про що видається наказ командира (начальника) військової частини по стройовій частині.
Відповідно до наказу МОЗ України від 23.02.2001 року №72 «Примірне положення про денний стаціонар» денний стаціонар організується для надання кваліфікованої медичної допомоги хворим шляхом їх госпіталізації на денний час за відсутності показів до постійного лікарського нагляду. Денний стаціонар організується в самостійних амбулаторно-поліклінічних закладах та при поліклінічних відділеннях лікувально-профілактичних закладів. Режим роботи денного стаціонару затверджується керівником лікувально-профілактичного закладу відповідно до режиму роботи закладу. На хворого, який знаходиться в денному стаціонарі, заповнюється "Карта хворого денного стаціонару поліклініки, стаціонару вдома" (ф.003-2/о). При виписці хворого з денного стаціонару заповнюється виписка, яка передається лікарю, який направив хворого до денного стаціонару.
У відповідності до порядку організації лікувально-діагностичного процесу Військово-медичному клінічному центрі Центрального регіону, затвердженого наказом начальника Військово-медичного клінічного центру Центрального регіону від 31.12.2024 року № 42, встановлено що денний стаціонар було створено згідно вимог директиви Міністра оборони України та Головнокомандувача ЗСУ від 04.09.2023 року у клініці амбулаторно-поліклінічної допомоги. На період дії воєнного стану штат відділення денного стаціонару клініки амбулаторного-поліклінічної допомоги у повному складі залучається до консультативного прийому та роботи гарнізонної військово-лікарської комісії з метою підвищення її ефективності та забезпечення належного функціонування.
Для пацієнтів, які потребують кваліфікованої медичної допомоги, але не мають показань до цілодобового медичного нагляду, на базі стаціонарних структурних підрозділів ВМКЦ ЦР організовано позаштатну роботу денного стаціонару, що робить лікування більш доступним і зручним. Такий формат медичної допомоги дозволяє проходити лікування у денний час без необхідності постійного перебування в стаціонарі.
До денного стаціонару можуть бути переведені пацієнти зі стаціонару для завершення лікування без потреби у постійному перебуванні в медичному закладі. Це дає можливість продовжити медичне спостереження та терапію в менш обтяжливих умовах, без постійного зайняття ліжка. Лікувальне харчування в умовах денного стаціонару не передбачено.
У відповідності з додатку 1 (Правил внутрішнього розпорядку у ВМКЦ ЦР) до порядку організації лікувально-діагностичного процесу Військово-медичному клінічному центрі Центрального регіону, затвердженого наказом начальника Військово-медичного клінічного центру Центрального регіону від 31.12.2024 року № 42, пацієнти зобов'язані під час лікування в денному стаціонарі (без необхідності постійного перебування в медичному закладі) пацієнт зобов?язаний прибувати на огляд до лікуючого лікаря, проходити призначені діагностичні обстеження, консультації профільних спеціалістів, а також лікувальні процедури маніпуляції. У разі неможливості своєчасно з?явитися з поважних причин пацієнт зобов'язаний особисто або через черговий медичний персонал заздалегідь повідомити лікуючого лікаря про причину відсутності та очікувану дату повернення. У разі погіршення стану здоров?я під час перебування в денному стаціонарі або за наявності потреби у більш інтенсивному медичному нагляді, подальше лікування здійснюється в умовах відповідного профільного стаціонарного відділення.
Відповідно з Правил внутрішнього розпорядку Військово-медичного клінічного центру Центрального регіону, затверджених наказом начальника ВМКЦ ЦР від 19.05.2025 № 286, пацієнти денного стаціонару зобов'язані: дотримуватися встановленого порядку відділення денного стаціонару та цих Правил. Обов?язково щоденно з?являтися на огляд до лікуючого лікаря, для виконання діагностичних обстежень, консультацій спеціалістів, лікувальних маніпуляцій та процедур. У разі неможливості (через поважну причину) з?явитися до лікуючого лікаря, попередити його особисто або через черговий медичний персонал про причини та терміни неявки. Ретельно виконувати всі лікарські призначення та дотримуватися призначених лікуючим лікарем режиму та дієти. У приміщеннях та на території ВМКЦ ЦР підтримувати чистоту та порядок. Виконувати всі вказівки чергового медичного персоналу.
Статтею 216 Закону України «Про Статут внутрішньої служби Збройних сил України» № 548-XIV від 24.03.1999 року, визначено, що військовослужбовці строкової військової служби у вільний від занять та робіт час мають право вільно переміщатися по території військової частини, а під час звільнення - і в межах гарнізону. Військовослужбовці офіцерського, сержантського (старшинського) складу, які проходять службу за контрактом, що виїжджають за межі гарнізону, письмово повідомляють про це командира військової частини. Виїзд військовослужбовців строкової військової служби за межі гарнізону (за винятком випадків відбуття у відпустку або відрядження) забороняється.
Наказом Командування Медичних Сил Збройних Сил України №78 (по особовому складу) від 31.01.2022 року, полковника медичної служби ОСОБА_4 призначено на посаду командира військової частини НОМЕР_1 (740 регіональне санітарно-епідеміологічне управління Медичних Сил Збройних Сил України).
Під час проходження військової служби, у невстановлений слідством дату та час, але не пізніше 12.02.2025, у полковника медичної служби ОСОБА_4 виник злочинний умисел на самовільне залишення без поважних причин місця служби - територію Військово-медичного клінічного центру Центрального регіону, який дислокується за адресою: м. Вінниця, вул. Князів Коріатовичів, будинок 185, де він проходив лікування та виїзду у період воєнного стану за межі Вінницької області (Вінницького гарнізону).
З метою створення підстав, які дадуть можливість виїзду за межі Вінницької області (Вінницького гарнізону), будучи обізнаним із нормативно правовими актами, полковник медичної служби ОСОБА_4 , 10.02.2025 був направлений на стаціонарне обстеження та лікування у Військово-медичний клінічний центр Центрального регіону у відповідності до направлення №1179/154/1 від 10.02.2025, яке видано військовою частиною НОМЕР_1 .
В подальшому, 10.02.2025 о 16:50 год. полковник медичної служби ОСОБА_4 , прибув до Військово-медичного клінічного центру Центрального регіону, якого було прийнято на лікування до кардіологічного відділення кардіологічної клініки ВМКЦ ЦР, з діагнозом: гіпертонічна хвороба 1 стадія, ступінь 2. Неускладнений гіпертонічний криз від 10.02.2025, CH0 стадія.
Після чого, полковник медичної служби ОСОБА_4 , діячи з прямим умислом, на самовільне залишення без поважних причин місця служби, з особистих мотивів, повторно, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, з метою тимчасово ухилитися від обов'язків військової служби, в умовах воєнного стану, у невстановлений досудовим розслідуванням спосіб, дату та час, але не пізніше 11 години 42 хвилин 12.02.2025, ОСОБА_4 самовільно залишив місце служби - територію Військово-медичного клінічного центру Центрального регіону, де проходив лікування та в подальшому у порушення вищевказаних нормативно правових актів, без відповідного дозволу вищого керівництва залишив межі Вінницької області (Вінницького гарнізону).
Незаконно перебуваючи поза місцем служби по 08 годину 49 хвилин 17.02.2025, полковник медичної служби ОСОБА_4 проводив час вільно, на власний розсуд, не пов'язуючи його з виконанням обов'язків військової служби.
Крім того, в ході досудового розслідування, встановлено що полковник медичної служби ОСОБА_4 в період часу із 10.06.2024 по 20.06.2024, офіційно перебував на лікарняному та лікування проходив у кардіологічному відділенні кардіологічної клініки Військово-медичного клінічного центру Центрального регіону, який знаходиться за адресою: м. Вінниця, вулиця Князів Коріатовичів, будинок 185.
В подальшому, у не встановлений досудовим розслідуванням час та місці але не пізніше 11.06.2024 у полковника медичної служби ОСОБА_4 , виник злочинний умисел на вчинення кримінального правопорушення, за наступних обставин.
Так, ОСОБА_4 діючи з прямим умислом, корисливим мотивом, в умовах воєнного стану, усвідомлюючи що обов'язки військової служби фактично не виконує, на території місця несення служби не перебуває, шляхом зловживання своїм службовим становищем, без поважних причин, близько 17 годині 09 хвилини 11.06.2024, без поважних причин, самовільно залишив місце служби - територію Військово-медичного клінічного центру Центрального регіону, де проходив лікування.
В подальшому, у порушення вимог ст. ст. 66-67 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, не повідомивши вище керівництво, та не отримавши відповідного дозволу, полковник медичної служби ОСОБА_4 залишив територію Вінницької області (Вінницького гарнізону) та був відсутній до 20 години 27 хвилин 21.06.2024, проводячи час на власний розсуд, не пов'язуючи його з обов'язками військової служби, при цьому за час відсутності, полковник медичної служби ОСОБА_4 на власний картковий (банківський) рахунок без наявних на те законних підстав отримав грошове забезпечення (грошові кошти) в розмірі 36 425 грн. 19 коп. від військової частини НОМЕР_2 , якими полковник медичної служби ОСОБА_4 у подальшому незаконно заволодів та розпорядився на власний розсуд.
Крім того, в ході досудового розслідування, встановлено що полковник медичної служби ОСОБА_4 в період часу із 10.02.2025 по 19.02.2025, офіційно перебував на лікарняному та лікування проходив у кардіологічному відділенні кардіологічної клініки Військово-медичного клінічного центру Центрального регіону, який знаходиться за адресою: м. Вінниця, вулиця Князів Коріатовичів, будинок 185.
В подальшому, у не встановлений досудовим розслідуванням час та місці але не пізніше 12.02.2025 у полковника медичної служби ОСОБА_4 , виник злочинний умисел на вчинення кримінального правопорушення, за наступних обставин.
Так, ОСОБА_4 діючи з прямим умислом, корисливим мотивом, в умовах воєнного стану, усвідомлюючи що обов'язки військової служби фактично не виконує, на території місця несення служби не перебуває, шляхом зловживання своїм службовим становищем, без поважних причин, близько 11 години 42 хвилин 12.02.2025, без поважних причин, самовільно залишив місце служби - територію кардіологічного відділення кардіологічної клініки Військово-медичного клінічного центру Центрального регіону, де останній перебував на лікуванні.
В подальшому, у порушення вимог ст. ст. 66-67 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, не повідомивши вище керівництво, та не отримавши відповідного дозволу, полковник медичної служби ОСОБА_4 залишив територію Вінницької області (Вінницького гарнізону) та був відсутній до 08 годину 49 хвилин 17.02.2025, проводячи час на власний розсуд, не пов'язуючи його з обов'язками військової служби, при цьому за час відсутності, полковник медичної служби ОСОБА_4 на власний картковий (банківський) рахунок без наявних на те законних підстав отримав грошове забезпечення (грошові кошти) в розмірі 36 658 грн. 10 коп. від Військово-медичного клінічного центру Центрального регіону, якимиполковник медичної служби ОСОБА_4 у подальшому незаконно заволодів та розпорядився на власний розсуд.
Вина підозрюваного у вчиненні зазначених вище кримінальних правопорушень підтверджується зібраними у ході досудового розслідування доказами, а саме: повідомленням від правоохоронних органів про виявлення ознак кримінального правопорушення; протоколом огляду розміщених в мережі інтернет соціальних сторінок медичного центру «Намисто»; вилученою інформацією по картковим рахункам належним ОСОБА_4 , яка знаходиться у володінні АТ КБ «Привт Банк»; вилученою інформацією по мобільних номерах телефоні належних ОСОБА_4 , яка знаходиться у володінні операторів мобільного зв'язку; аналітичними довідками по опрацюванню інформації про зв'язок оператора ТОВ «Лайфселл» та ПрАТ «ВФ Україна»; протоколами допиту в якості свідка ОСОБА_9 ; протоколами допитів в якості свідка ОСОБА_10 ; протоколом обшуку медичного центру «Намисто», що за адресою: м. Хмельницький, вул. Зарічанська, буд. 3/4, приміщення №505; протоколом допиту в якості свідка ОСОБА_11 ; отриманою інформацією від АТ «Українська залізниця», про користування їх послугами ОСОБА_4 ; отриманою інформацією від приватної компанії «Bolt» про користування послугами таксі ОСОБА_4 ; протоколами проведення негласних слідчих (розшукових) дій; протоколами оглядів банківських документів; протоколами оглядів документів; показами свідків та іншими матеріалами кримінального провадження в сукупності.
За результатами розслідування у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191 ч. 5 ст. 407 КК України, а 03.07.2025 повідомлено про зміну раніше повідомленої та нову підозру.
На підставі ухвали слідчого судді Вінницького міського суду до підозрюваного ОСОБА_4 15.05.2025 застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком до 13.07.2025 із визначенням застави у розмірі 80 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, яку 16.05.2025 внесено, та ОСОБА_4 звільнено з під варти.
Постановою керівника Вінницької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону ОСОБА_12 від 10.07.2025 строк досудового розслідування у кримінальному провадженні продовжено до трьох місяців, тобто до 14.08.2025 включно.
На даний час, у вказаному кримінальному провадженні проведено більшість необхідних слідчих (розшукових) дій, спрямованих на всебічне, повне і неупереджене дослідження всіх обставин кримінального правопорушення, однак закінчити досудове розслідування до 14.08.2025 не представляється можливим, оскільки необхідно отримати ще ряд доказів, які можуть бути використані у подальшому під час судового розгляду та перевірити вже отримані докази.
Закінчити досудове розслідування у визначений термін неможливо, у зв'язку з тим, що з метою забезпечення повного, всебічного та неупередженого розслідування та подальшого судового розгляду, у кримінальному провадженні необхідно виконати слідчі та процесуальні дії, проведення та завершення яких потребує додаткового часу, зокрема необхідно:
- отримати та долучити до матеріалів кримінального провадження висновок за результатами проведення судової економічної експертизи, проведення якої доручено експертам Вінницького відділення КНДІСЕ;
- призначити та провести у Вінницькому НДЕКЦ МВС України судову лінгвістичну семантико-текстуальну експертизу за матеріалами негласний слідчих розшукових дій;
- приєднати до матеріалів кримінального провадження висновок судово-почеркознавчої експертизи, яка на даний час перебуває на виконанні у Вінницькому відділенні КНДІСЕ;
- проаналізувати зазначені документи, скласти протоколи оглядів усіх матеріалів проведених НСРД, після чого призначити та отримати висновок судової лінгвістичної експертизи;
- допитати в якості свідків військовослужбовців медичних сил Збройних Сил України, з метою встановлення відомих їм обставин вчиненого кримінального правопорушення;
- провести аналіз інформації отриманої від операторів мобільного зв'язку в ході проведення тимчасового доступу, з метою перевірки можливих аналогічних чи подібних фактів відсутності за місцем несення служби ОСОБА_4 в період його перебування на посаді командира;
- на підставі проведеного аналізу інформації, вирішити питання про повідомлення про зміну раніше повідомленої та нову підозру ОСОБА_4 ;
- приєднати до матеріалів кримінального провадження клопотання про надання дозволу на проведення негласних слідчих (розшукових) дій та ухвали слідчого судді Вінницького апеляційного суду про проведення негласних слідчих (розшукових) дій;
- виконати інші слідчі (розшукові) та процесуальні дії, які необхідні для закінчення досудового розслідування у даному кримінальному провадженні, в тому числі виконання вимоги ст. 290 КПК України;
- скласти обвинувальний акт та реєстр матеріалів досудового розслідування.
Проведення вищевказаних процесуальних та слідчих дій має важливе значення для повного, об'єктивного та неупередженого досудового розслідування даного кримінального провадження, отримання належних та допустимих доказів, а також прийняття законного та обґрунтованого рішення.
Значення результатів цих процесуальних дій для судового розгляду: Викладені у клопотанні слідчі та процесуальні дії, виконання яких планується, дозволять у повному обсязі встановити обставини вчинення підозрюваними кримінального правопорушення, які матимуть значення для судового розгляду, оскільки їх проведення дозволить повно та неупереджено дослідити обставини кримінального провадження, надати їм належну правову оцінку, кваліфікувати дії підозрюваного, та забезпечити прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень.
Строк, необхідний для проведення або завершення процесуальних дій: Під час досудового розслідування органом досудового розслідування виконана значна кількість слідчих та процесуальних дій, однак наразі завершити досудове розслідування у кримінальному провадженні неможливо внаслідок особливої складності провадження, оскільки необхідно провести значний обсяг слідчих та процесуальних дій, спрямованих на перевірку всіх обставин вчиненого кримінального правопорушення.
Для проведення та завершення процесуальних дій необхідний строк не менше п'яти місяців.
З огляду на це, строк досудового розслідування у кримінальному провадженні необхідно продовжити до п'яти місяців, тобто до 14.10.2025.
Обставини, що перешкоджали здійснити ці процесуальні дії раніше: З урахуванням об'єктивних причин, слідчі та процесуальні дії, виконання яких заплановано в подальшому, не могли бути здійснені та завершені раніше, оскільки до моменту винесення указаного клопотання не проведено судово-економічну експертизу (Вінницьке відділення КНДІСЕ); судову лінгвістичну семантико-текстуальну експертизу (Вінницьке НДЕКЦ МВС України); не встановлено та не допитано усіх свідків у цьому кримінальному провадженні, інше.
Враховуючи викладене та зважаючи на неможливість закінчення досудового розслідування у кримінальному провадженні у строк до 14.08.2025 з викладених вище мотивів, враховуючи особливу складність даного кримінального провадження, у якому розслідується обставини вчинення кримінальних правопорушень виникла необхідність у продовженні строку досудового розслідування до 5 (п'яти) місяців.
Згідно ст. 295-1 КПК України у випадках, передбачених ст. 294 цього Кодексу, продовження строку досудового розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, постановленої за відповідним клопотанням прокурора або слідчого.
Враховуючи вищевикладене, слідчий просив слідчого суддю клопотання задовольнити.
Прокурор в судовому засіданні клопотання підтримав та просив слідчого суддю продовжити строк досудового розслідування по кримінальному провадженню до п'яти місяців, тобто до 14.10.2025, оскільки виконати слідчі дії у встановлений строк не представляється за можливе.
Підозрюваний ОСОБА_4 в судовому засіданні заперечив проти задоволення клопотання слідчого, слідчому судді пояснив, що оголошена йому підозра є необґрунтованою та безпідставною, окрім того зазначив, що на його переконання наявного до цього строку досудового розслідування було достатньо для проведення усіх необхідних слідчих дій, а тому просив слідчого суддю відмовити в задоволенні клопотання у повному обсязі.
Під час судового розгляду адвокат ОСОБА_7 заперечив проти задоволення клопотання слідчого, слідчому судді пояснив, що продовження строку досудового розслідування є безпідставним, а тому просив слідчого суддю відмовити в задоволенні клопотання слідчого у повному обсязі. Додатково надав письмове заперечення на клопотання слідчого.
В судовому засіданні адвокат ОСОБА_6 заперечила проти задоволення клопотання, слідчому судді пояснила, що наявного у органу досудового розслідування часу було достатньо для проведення необхідних для встановлення істини у справі слідчих дій, а тому просила слідчого суддю відмовити в задоволенні клопотання.
Адвокат ОСОБА_5 в судовому засіданні підтримав заперечення підозрюваного та адвокатів ОСОБА_7 та ОСОБА_6 , просив слідчого суддю відмовити в задоволенні клопотання слідчого у повному обсязі.
Слідчий суддя, заслухавши учасників судового розгляду, дослідивши та проаналізувавши матеріали клопотання, дійшов наступного висновку.
Відповідно до ч. 4 ст. 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження під час розгляду питань слідчим суддею, крім вирішення питання про проведення негласних слідчих (розшукових) дій, та в суді під час судового провадження є обов'язковим. У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Враховуючи наведене, судовий розгляд клопотання здійснювався за фіксації судового процесу технічними засобами.
Відповідно до ч. 1 ст. 295-1 КПК України продовження строку досудового розслідування кримінального правопорушення, у випадку, визначеному пунктом 1 частини третьої статті 294 цього Кодексу, здійснюється за клопотанням слідчого або прокурора, який здійснює нагляд за додержанням законів під час проведення цього досудового розслідування.
Згідно ч. 1 ст. 294 КПК України якщо досудове розслідування злочину або кримінального проступку до моменту повідомлення особі про підозру неможливо закінчити у строк, зазначений в абзаці другому частини першої статті 219 цього Кодексу, вказаний строк може бути неодноразово продовжений слідчим суддею за клопотанням прокурора або слідчого, погодженого з прокурором, на строк, встановлений пунктами 1-3 частини другої статті 219 цього Кодексу.
На даний час завершити досудове розслідування не представляється можливим, оскільки органу досудового розслідування необхідно провести ряд слідчих та процесуальних дій, які є необхідними для повного, всебічного та об'єктивного розслідування кримінального правопорушення.
Крім того, слідчим було доведено те, що вказані дії не могли бути виконанні в строк передбачений ст. 219 КПК України, оскільки органами досудового розслідування станом на час звернення до суду не проведено усіх слідчих дій без проведення яких неможливо належним чином дослідити обставини кримінального правопорушення, надати належну кваліфікацію, дослідити наявні всі докази у їх сукупності та надати їм відповідну правову оцінку.
З огляду на викладене, враховуючи ступінь тяжкості та складності злочину, слідчий суддя вважає за доцільне клопотання задовольнити та продовжити строк досудового розслідування по кримінальному провадженні.
На підставі наведеного, керуючись ст. 294, 295 - 1, 309 КПК України, слідчий суддя,-
Клопотання слідчого слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ Головного управління Національної поліції у Вінницькій області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_8 - задовольнити.
Продовжити строк досудового розслідування по кримінальному провадженні № 42025022420000078 внесеному до ЄРДР 22.01.2025, за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 5 ст. 407 КК України, до 5 (п'яти) місяців, тобто до 14.10.2025.
Ухвала слідчого судді є остаточною та оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя