Справа № 144/1198/25
Провадження № 2-а/144/13/25
"06" серпня 2025 р. с-ще Теплик
Суддя Теплицького районного суду Вінницької області Бондарук Олена Павлівна, розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 ,
01 серпня 2025 року на адресу суду від ОСОБА_1 надійшла позовна заява про визнання протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 та зобов'язання вчинити дії.
Дослідивши матеріали позовної заяви, суддя приходить до такого висновку.
Відповідно до ст. 55 Конституції України, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Дослідивши позовну заяву, а також долучені до неї документи, суд дійшов висновку про необхідність залишення позовної заяви без руху, керуючись наступним.
Відповідно до п. 4 ч. 4 ст. 160 КАС України встановлено, що в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Дослідивши позовні вимоги позивача суд зазначає, що останній просить:
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка полягає у невинесенні постанови про адміністративне правопорушення на підставі заяви ОСОБА_1 щодо визнання вчинення адміністративного правопорушення;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 постанову про адміністративне правопорушення на підставі заяви ОСОБА_1 щодо визнання вчинення адміністративного правопорушення.
Однак не зазначено, у якій саме справі про адміністративне правопорушення в даному випадку оскаржується бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , чи існує така взагалі, за якою саме статтею суд повинен зобов'язати відповідача винести постанову про адміністративне правопорушення на підставі заяви ОСОБА_1 , щодо визнання вчинення якого саме правопорушення.
Самого лише виявлення у мобільному застосунку «РЕЗЕРВ» відмітки «порушення правил військового обліку» недостатньо для ствердження, що в даному випадку позивач оскаржує бездіяльність суб'єкта владних повноважень у справі про притягнення до адміністративної відповідальності.
Тобто позивачу необхідно конкретизувати позовні вимоги та викласти їх у відповідності до вимог КАС України.
У відповідності до ч. 4 ст. 161 КАС України, позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
До позовної заяви не додано копії заяви ОСОБА_1 від 19.06.2025 року про визнання порушення, яку власне покладено у основу позовних вимог. Наявна лише копія опису вкладення у лист, згідно якого на ім'я ІНФОРМАЦІЯ_4 направлено «заяву про сплату штрафу з додатками». Якого штрафу, на підставі якого процесуального рішення, за порушення яких саме вимог Закону?
Окрім того, у відповідності до ст. 279-9 КУпАП у разі вчинення в особливий період адміністративних правопорушень, передбачених статтями 210 і 210-1 цього Кодексу, але не пізніше дня розгляду справи про таке адміністративне правопорушення, особа може звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, уповноваженого Головою Служби зовнішньої розвідки України підрозділу Служби зовнішньої розвідки України, в якому вона перебуває на обліку, із заявою, в якій особа зазначає, що не оспорює допущене порушення та згодна на притягнення її до адміністративної відповідальності за її відсутності. Зазначена заява подається особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, особисто в письмовій формі або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста.
Позивачем не зазначено, в який день розглядалась справа про притягнення його до адміністративної відповідальності, на підставі чого він звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_4 із заявою про визнання порушення.
Окрім того, слід зазначити, що згідно з частиною 1 статті 20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: 1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності; 2) адміністративні справи, пов'язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо: оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій; уточнення списку виборців; оскарження дій чи бездіяльності засобів масової інформації, інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації та інформаційних агентств, що порушують законодавство про вибори та референдум; оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб; 3) адміністративні справи, пов'язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо: примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства; примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; 4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті.
Тобто, для перевірки, чи підлягає справа розгляду в місцевому загальному суді, суддя повинен встановити, чи в даному випадку оскаржується саме бездіяльность суб'єкта владних повноважень у справі про притягнення до адміністративної відповідальності.
Якщо позивач не погоджується з тим, що ІНФОРМАЦІЯ_5 не розглянув його заяву, як звернення, то така бездіяльність відноситься до предметної юрисдикції окружних адміністративних судів.
Суддя враховує, що визначитися з предметом спору має саме позивач, оскільки він є ініціатором судового процесу, а суд створює умови для реалізації ним процесуальних прав сторони спору.
У зв'язку з цим, позивачу, з метою усунення недоліків позовної заяви, необхідно подати уточнену позовну заяву із зазначенням уточненого змісту позовних вимог, надати усі докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.
Відповідно до ч.1 ст.169 вищевказаного Кодексу, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
За таких обставин, враховуючи виявлені недоліки, позовну заяву належить залишити без руху, а позивачу встановити спосіб і строк їх усунення. Роз'яснити позивачу, що у випадку усунення недоліків позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважатиметься поданою у день первинного її подання до суду.
Керуючись ст.ст. 160, 161, 169, 171, 172, 248, 256, 287, 293, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 залишити без руху для усунення зазначених в мотивувальній частині ухвали недоліків, шляхом подання через Єдину судову інформаційну-телекомунікаційну систему в десятиденний строк з дня вручення цієї ухвали (або ж шляхом подання в канцелярію Теплицького районного суду Вінницької області: вул. Івана Франка, 26 Гайсинського району Вінницької області, 23800):
- примірників позовної заяви та її копій для учасників процесу із зазначенням: уточненого змісту позовних вимог;
- усіх доказів, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.
Відповідно до частини 7 статті 43 Цивільного процесуального кодексу України, якщо позов подається в електронній формі, позивач зобов'язаний надати докази надсилання копій документів іншим учасникам справи, включаючи відповідачів.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя