621/2347/25
3/621/813/25
іменем України
07 серпня 2025 року м. Зміїв
Суддя Зміївського районного суду Харківської області Овдієнко В. В.
за участі: прокурора - Гетьмана С. А.,
особи, що притягується до відповідальності, - ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду матеріали, які надійшли від 7-го управління (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Чернівці, є громадянином України, не одружений, має вищу освіту, офіцер відділення рекрутингу та комплектування ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрований в АДРЕСА_1 , фактично проживає в АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , відомості про притягнення до адміністративної відповідальності відсутні,
за частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення від 15.07.2025 № 423, складеного старшим оперуповноваженим 7-го управління (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України капітаном поліції Філатовою І. О., ОСОБА_1 ставиться у вину правопорушення, передбачене частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, яке виявилося у тому, що ОСОБА_1 , який займає посаду офіцера відділення рекрутингу та комплектування ІНФОРМАЦІЯ_2 , будучи згідно з п. п. г п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України "Про запобігання корупції" суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, несвоєчасно, а саме: 31.05.2025 об 11:08 годині, без поважних причин подав щорічну декларацію за 2024 рік, шляхом заповнення відповідної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.
Таким чином, ОСОБА_1 не виконав вимоги ч. 1 ст. 45 Закону № 1700-VII, у зв'язку з чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Особа, що притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 свою вину у вчиненні правопорушення пов'язаного з корупцією за вказаних обставин не визнав та пояснив, що у період з 18.03.2025 по 20.05.2025 проходив стаціонарне лікування в ОКНП "Чернівецька обласна психіатрична лікарня" закритого типу, тому був позбавлений можливості своєчасно до 01.04.2025 подати декларацію за 2024 рік. Після виписки він прибув до місця служби, де у нього запитали, чи подав він декларацію. Тоді він і подав відповідну декларацію.
Прокурор Гетьман С. А. під час судового розгляду підтвердив повідомлені обставини ОСОБА_1 , однак вважав, що протокол складений відповідно до вимог законодавства, та наявні підстави для адміністративної відповідальності.
Дослідивши матеріали справи, а саме: протокол про адміністративне правопорушення № 423 від 15.07.2025, в якому викладено обставини правопорушення (а. с. 1-8); копію положення про 7-е управління (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України (а. с. 9); довідку старшого оперуповноваженого 7-го управління (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України капітаном поліції ОСОБА_2 від 05.07.2025 (а. с. 10, 11); копію листа начальника 7-го управління (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України від 02.06.2025 щодо несвоєчасного подання щорічної декларації офіцером ОСОБА_1 (а. с. 12, 13); копію начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо надання витягу із наказу про зарахування та функціональних обов'язків (а. с. 14); копії витягу із наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 № 124 від 27.04.2023 (а. с. 150); копії функціональних обов'язків офіцера відділення рекрутингу та комплектування ІНФОРМАЦІЯ_2 (а. с. 16-21); копії роздрукованих листів з офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції за посиланням https://public.nazk.gov.ua/search, на якому містяться відомості про подання ОСОБА_1 31.05.2025 Декларації (Щорічна) (а. с. 22-27), письмові пояснення особи, що притягується до відповідальності, ОСОБА_1 (а. с. 28); копію виписки із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого № 1597 від 20.05.2025 (а. с. 29-31), вислухавши думку прокурора та пояснення особи, що притягується до відповідальності, ОСОБА_1 , дійшов наступного:
Статтею 9 Кодексу України про адміністративні правопорушення визначено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.
Статтею 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення визначено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Особливості розгляду справ про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210 і 210-1 цього Кодексу, а також про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі, безпеки на автомобільному транспорті та про порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксоване в режимі фотозйомки (відеозапису), встановлюються статтями 279-1-279-9 цього Кодексу.
Частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено відповідальність за Несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Суб'єктивна сторона правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 172-6 статті 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення, характеризується наявністю вини у формі прямого чи не прямого умислу, вчинення діяння через необережність виключає притягнення особи до адміністративної відповідальності.
Відповідно до підпункту г) пункту 1) частини 1 статті 3 Закону України "Про запобігання корупції" суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є військові посадові особи Збройних Сил України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України та інших утворених відповідно до законів військових формувань, крім військовослужбовців строкової військової служби, курсантів вищих військових навчальних закладів, курсантів вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, курсантів факультетів, кафедр та відділень військової підготовки, особовий склад штатних військово-лікарських комісій.
Частиною 1 статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно роздрукованих листів з офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції за посиланням https://public.nazk.gov.ua/search, вбачається, що ОСОБА_1 було подано 31.05.2025 Декларацію (Щорічну) за 2024 рік.
Даними виписки ОКНП "Чернівецька обласна психіатрична лікарня" із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого № 1597 від 20.05.2025, підтверджується, що ОСОБА_1 у період з 18.03.2025 по 20.05.2025 перебував у стаціонарі 1 відділення ЧОПЛ з діагнозом: Посттравматичний стресовий розлад зі стійкими різко вираженими хворобливими проявами, проградієнтний перебіг, у вигляді тривожно-депресивної симптоматики, ускладнений інсомнією F 43.1. Також, за наслідком лікування ОСОБА_1 рекомендовано скерувати на ВЛК для визначення придатності до військової служби (а. с. 29-31)
У письмових поясненнях від 15.07.2025 особа, що притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 зазначив, що був позбавлений можливості подати щорічну декларацію за 2024 рік, оскільки станом на 01.04.2025 перебував на стаціонарному лікуванні в лікарні закритого типу.
Під поважними причинами пропуску строку слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою.
З цього слідує, що обставини правопорушення, які викладені у протоколі про адміністративне правопорушення, не відповідають фактичним обставинами справи, які підтверджуються письмовими доказами, доданими до протоколу. Тобто, відсутні підстави вважати, що ОСОБА_1 несвоєчасно, саме без поважних причин, подав щорічну декларацію за 2024 рік 31.05.2025, оскільки станом на 01.04.2025 перебував на стаціонарному лікуванні, тобто підтвердив поважність несвоєчасного подання декларації за 2024 рік, після 01.04.2025.
Отже, ОСОБА_1 повідомлені обставини, які об'єктивно завадили в поданні декларації у встановлений законом строк.
За таких обставин, в діях ОСОБА_1 відсутній склад правопорушення щодо порушення вимог фінансового контролю.
Відповідно до пункту 1 статті 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, якщо відсутня подія і склад адміністративного правопорушення.
Матеріали справи про адміністративне правопорушення не містять належних та допустимих доказів того, що ОСОБА_1 31.05.2025 несвоєчасно подав декларацію за 2024 рік, без поважних причин, тому провадження в справі про адміністративне правопорушення належить закрити.
Керуючись пунктом 1 статті 247, статтями 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Провадження по справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення - закрити з підстав, передбачених пунктом 1 статті 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення, за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
На постанову може бути подана апеляція до Харківського апеляційного суду через Зміївський районний суд Харківської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: В. В. Овдієнко