Ухвала від 07.08.2025 по справі 344/13830/25

Справа № 344/13830/25

Провадження № 1-кс/344/5480/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 серпня 2025 року м. Івано-Франківськ

Слідчий суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області ОСОБА_1 , з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , слідчого ОСОБА_3 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання старшого слідчого П'ятого слідчого відділу (з дислокацією у м. Івано-Франківську) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Львові, ОСОБА_4 про арешт майна, в рамках кримінального провадження внесеного до ЄРДР за № 42024260000000024 від 09.02.2024, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 366, ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 367 КК України,-

ВСТАНОВИЛА:

07.08.2025 слідчий ОСОБА_4 , за погодженням прокурора ОСОБА_5 , звернувся до слідчого судді із клопотанням про арешт майна, в обґрунтування якого посилається на те, що відповідно до витягу із наказу № 202 від 31.05.2021 по особовому складу цивільного захисту підполковника служби цивільного захисту ОСОБА_6 , начальника Сторожинецького районного сектору Управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України в Чернівецькій області призначено начальником 3 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій в Чернівецькій області (далі 3 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Чернівецькій області).

У відповідності по п. 3 Розділу І Дисциплінарного статуту служби цивільного захисту, затвердженого Законом України від 05.03.2009 № 1068-VI (далі - Дисциплінарний статут), службова дисципліна в органах і підрозділах цивільного захисту зобов'язує кожну особу рядового і начальницького складу під час проходження служби:виконувати вимоги Присяги, контракту, накази начальників, додержуватися цього Статуту та інших нормативно-правових актів; бути чесним, сумлінним і дисциплінованим; додержуватися норм професійної та службової етики, не вчиняти дій, що можуть призвести до неналежного виконання службових обов'язків, бути вільним від впливу політичних партій і громадських організацій.

Відповідно до п. 25 Дисциплінарного статуту начальник зобов'язаний бути прикладом у бездоганному виконанні вимог Присяги, наказів та розпоряджень, у дотриманні законності, службової дисципліни, професійної та службової етики, а також виховувати і підтримувати у підлеглих сумлінне ставлення до виконання службових обов'язків, виявлення честі та гідності, заохочувати ініціативність, самостійність і старанність на службі.

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1052 від 16.12.2015 (далі - Положення про ДСНС), Державна служба України з надзвичайних ситуацій (далі - ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.

Згідно з підпунктом 2 пункту 3 Положення про ДСНС до основних завдань ДСНС віднесено, зокрема, здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб.

Відповідно до підпунктів 39, 39-1, 48, 52, 56, 65 пункту 4 Положення про ДСНС, ДСНС відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, здійснює державний нагляд (контроль) у сфері пожежної та техногенної безпеки щодо виявлення та запобігання порушенню вимог законодавства органами та суб'єктами господарювання, аварійно-рятувальними службами, іншими юридичними особами; перевіряє стан дотримання вимог законодавства у сфері цивільного захисту та складає відповідні акти; складає акти перевірок, приписи щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства з питань пожежної та техногенної безпеки, інші обов'язкові для виконання розпорядчі документи, а в разі встановлення порушень, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, звертається безпосередньо та через територіальні органи до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства з питань пожежної та техногенної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, окремих приміщень, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту; застосовує адміністративно-господарські санкції за порушення вимог законодавства з питань пожежної та техногенної безпеки; перевіряє відповідно до закону стан готовності до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб'єктів господарювання, дотримання прави транспортування небезпечних речовин трубопровідним транспортом та порядку їх перевезення транспортними засобами; забезпечує в межах повноважень здійснення заходів з охорони праці, здійснює відповідно до законодавства державний нагляд (контроль) за безпечним веденням робіт особами рядового і начальницького складу служби цивільного захисту.

Згідно з пунктом 7 Положення про ДСНС, ДСНС здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.

У відповідності до п. 7.1 розділу 7 Положення про 3 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Чернівецькій області, затвердженого наказом ДСНС України в Чернівецькій області 24.05.2013 № 308 (у редакції наказу ДСНС України 13.03.2023 № 208) (далі Положення) начальник 3 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Чернівецькій області: організовує та забезпечує здійснення внутрішнього контролю в 3 ДПРЗ шляхом проведення комплексу заходів для забезпечення дотримання законності та ефективності використання бюджетних коштів, досягнення результатів відповідно до встановленої мети, завдань діяльності 3 ДПРЗ. Здійснює розгляд матеріалів внутрішніх аудитів та матеріалів контрольних заходів органів державного фінансового контролю відповідно до чинного законодавства, вживає заходів щодо усунення виявлених порушень та недоліків, відшкодування понесених збитків.

Пунктом 7.13. вказаного розділу визначено, що начальник 3 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Чернівецькій області створює необхідні умови для правильного ведення бухгалтерського обліку, забезпечує неухильне виконання всіма підрозділами і працівниками, причетними до бухгалтерського обліку, правомірних вимог керівника бухгалтерської служби щодо дотримання порядку оформлення та надання до обліку первинних документів.

Саме начальник 3 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Чернівецькій області у відповідності до п. 7.15 Положення підписує договори (контракти) від імені 3 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Чернівецькій області, фінансові та інші документи стосовно діяльності 3 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Чернівецькій області.

Начальник 3 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Чернівецькій області відповідно до розділу 7 Положення здійснює керівництво 3 ДПРЗ, забезпечує належний рівень готовності до проведення пожежно-рятувальних робіт, аварійно-рятувальних, аварійно-відновлюваних і запобіжно-профілактичних робіт та інших невідкладних робіт, ліквідації наслідків НС, ефективне використання і збереження закріпленого за 3 ДПРЗ державного майна, збереження життя та здоров'я підлеглого особового складу; несе персональну відповідальність за виконання покладених на 3 ДПРЗ завдань і функцій, організацію та результати його діяльності; представляє 3 ДПРЗ в органах виконавчої влади, місцевого самоврядування, діє від імені 3 ДПРЗ у відносинах з іншими підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та фізичними особами або уповноважує на це підлеглий особовий склад 3 ДПРЗ; організовує, забезпечує та контролює виконання у підпорядкованих йому підрозділах вимог законодавства, наказів, доручень ДСНС та територіального органу, інших нормативно-правових актів; здійснює добір кадрів і забезпечує організацію роботи з комплектування 3 ДПРЗ кваліфікованими кадрами, формує кадровий резерв; організовує роботу з підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації особового складу; забезпечує належні умови особового складу 3 ДПРЗ для виконання функціональних обов'язків, здійснює контроль за дотриманням розпорядку дня, додержанням форми одягу та порядку в службово-побутових приміщеннях особового складу.

Згідно з положеннями ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів» правоохоронні органи - органи прокуратури, Національної поліції, служби безпеки, Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, Національне антикорупційне бюро України, органи охорони державного кордону, Бюро економічної безпеки України, органи і установи виконання покарань, слідчі ізолятори, органи державного фінансового контролю, рибоохорони, державної лісової охорони, інші органи, які здійснюють правозастосовні або правоохоронні функції.

Таким чином, ОСОБА_6 , перебуваючи на посаді начальника 3 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Чернівецькій області, будучи наділеним організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями, відповідно до п. 1 примітки до ст. 364 та ч. 3 ст. 18 КК України був службовою особою та працівником правоохоронного органу.

Проте ОСОБА_6 свої службові повноваження використав у злочинних цілях за наступних обставин.

Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX, в Україні з 05 год. 30 хв. 24.02.2022 введено воєнний стан строком на 30 діб на всій території України.

В подальшому, строк дії введеного на території України воєнного стану неодноразово продовжувався Указами Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» та триває на даний час.

Таке рішення було ухвалено у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України та на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану».

У ході досудового розслідування встановлено, що за результатами проведених відкритих торгів, 01.11.2022 між 3 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Чернівецькій області та ПП «Тандем Проект» укладено договір №01-07/2017 щодо коригування робочого проекту по об'єкту: «Будівництво пожежного депо по вул. Хотинській, 3Д в м. Сторожинець, Чернівецької області».

Указаний робочий проект пройшов державну експертизу на відповідність державним будівельним нормам у ДП Спеціалізована державна експертна організація «Центральна служба Української державної будівельної експертизи» філія ДП «УКРДЕЖБУДЕКСПЕРТИЗИ», якою крім іншого підтверджено вартість будівництва проекту.

Локальним кошторисом на будівельні роботи, який є складовою робочого проекту по будівництву пожежного депо чітко передбачено встановлення у новому адміністративному приміщенні пожежного депо по вул. Хотинській 3 Д в м. Сторожинець Сторожинецького району Чернівецької області дверних алюмінієвих конструкцій та блоків віконних алюмінієвих.

За результатами процедури відкритих торгів на закупівлю робіт з будівництва пожежного депо по вул. Хотинській, 3 Д в м. Сторожинець, Сторожинецького району, Чернівецької області 24.11.2022 між 3 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Чернівецькій області в особі начальника ОСОБА_6 та ТОВ ПБФ «Схід» в особі директора ОСОБА_7 (далі Підрядник) укладено договір 24/11/22С на виконання робіт по будівництву пожежного депо по вул. Хотинській 3 Д в м. Сторожинець Сторожинецького району Чернівецької області.

Згідно п. 3.1 розділу 3 «Ціна договору» вартість робіт становить 31 232 609,56 грн. Пунктом 3.2 Договору встановлено, що ціна Договору є твердою і може бути уточнена за умов, передбачених цим пунктом.

Пунктом 2.1 Договору визначено, що Підрядник повинен виконати передбачені Договором роботи, якість яких відповідає умовам Договору, або вимогам, що звичайно ставляться на момент передання їх Замовнику.

Згідно п. 2.2 укладеного Договору, у разі виявлення порушень умов Договору, тендерної пропозиції, будівельних норм і правил, державних та галузевих стандартів, інших нормативних документів, Замовник зобов'язаний видати Підряднику письмовий припис про їх усунення і не приймає виконані роботи до усунення допущених недоліків, а в разі невиконання Підрядником цієї вимоги - відмовитися від Договору та вимагати відшкодування збитків або доручити виправлення роботи іншій особі за рахунок Підрядника. Матеріали (устаткування), що не відповідають нормативним вимогам, не можуть використовуватись для виконання робіт за даним Договором, повинні негайно усуватися з ділянки виконання робіт та замінюватись за рахунок Підрядника. Неякісно виконані роботи, у тому числі з використанням матеріальних ресурсів, що не відповідають вимогам, установленим даним Договором, Замовником не оплачуються. Підрядник у визначені Замовником терміни зобов?язаний усунути виявлені недоліки та забезпечити виконання робіт відповідно до умов даного Договору. Якщо Підрядник не усуне в обумовлені строки (але не пізніше 20 днів з дня отримання припису) виявлені недоліки, Замовник має право залучати для цього третіх осіб з компенсацією витрат на їх послуги за рахунок Підрядника, у тому числі шляхом утримання відповідних сум при розрахунках з Підрядником за виконані роботи.

Підрядник, відповідно до п. 2.3 Договору забезпечує відповідність якості будівельних матеріалів, конструкцій, устаткування, що постачається ним, шляхом оперативного лабораторного контролю та відповідності специфікаціям, державним стандартам, технічним умовам, а також наявність самих сертифікатів, технічних паспортів, інших документів, що засвідчують їх характеристики і якість, надаючи Замовнику їх в складі документів при перевірці і прийманні виконаних робіт для оплати на вимог у останнього.

Розділом 4 Договору передбачено, що фінансування робіт (будівництва об?єкта) здійснюється за рахунок коштів державного бюджету. Розрахунки проводяться тільки за фактично виконані роботи до 30-ти календарних днів після підписання Замовником представлених Підрядником належно оформлених актів виконаних робіт (Форма КБ-2в) та довідки (Форма КБ-3), рахунку на оплату, шляхом проміжних платежів, та тільки в межах бюджетних призначень та при умові поступлення коштів на рахунок Замовника по даному об?єкту.

Для здійснення технічного нагляду за виконанням робіт з капітального будівництва пожежного депо по вул. Хотинській 3Д в м. Сторожинець Сторожинецького району Чернівецької області між 3 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Чернівецькій області в особі керівника ОСОБА_6 та фізичною особою - приватним підприємцем ОСОБА_8 24.11.2022 укладено договір № 72 на здійснення технічного нагляду.

У процесі виконання умов договору - здійснення будівництва нового пожежного депо по вул. Хотинській 3 Д в м. Сторожинець Сторожинецького району Чернівецької області у директора ТОВ ПБФ «Схід» ОСОБА_7 не пізніше грудня 2022 року виник злочинний умисел спрямований на заволодіння бюджетними коштами шляхом закупівлі та встановлення металопластикових віконних та дверних конструкцій, взамін передбачених робочим проектом алюмінієвих.

Реалізацію свого злочинного умислу ОСОБА_7 вирішив здійснити шляхом обману інженера технічного нагляду фізичної особи - приватного підприємця ОСОБА_8 та із залученням до своєї протиправної діяльності керівника 3 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Чернівецькій області підполковника служби цивільного захисту ОСОБА_6 , якого використав, як пособника у своїй протиправній діяльності.

ОСОБА_7 достовірно усвідомлював, що фізична особа - приватний підприємець ОСОБА_8 до виконання своїх обов'язків із здійснення технічного нагляду за будівництвом ставиться недбало, на об'єкті будівництва з'являється вкрай рідко, йому як підряднику довіряє, відтак зможе переконати його підписати акти виконаних будівельних робіт форми КБ-2В та КБ-3 без особистої присутності на об'єкті.

Натомість ОСОБА_6 ОСОБА_7 вирішив залучити у якості пособника, оскільки усвідомлював, що без підпису замовника - керівника 3 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Чернівецькій підполковника служби цивільного захисту ОСОБА_6 . Державною казначейською службою в Чернівецькій області роботи по актах виконаних будівельних робіт форми КБ-2В та КБ-3 оплачені не будуть.

Підполковник служби цивільного захисту ОСОБА_6 , маючи великий досвід роботи у системі ДСНС України - понад 20 років, приймаючи неодноразово участь у ліквідації пожеж та інших надзвичайних ситуацій без особливих труднощів міг відрізнити матеріал з якого виконані дверні та віконні конструкції, а тому єдиним способом для ОСОБА_7 вчинити заволодіння бюджетними коштами, виділеними на будівництво пожежного депо по вул. Хотинській 3 Д у м. Сторожинець Сторожинецького району Чернівецької області було залучення ОСОБА_6 , як пособника у вчиненні злочину.

Окрім того, враховуючи постійне перебування підполковника служби цивільного захисту ОСОБА_6 на об'єкті будівництва пожежного депо по вул. Хотинській у м. Сторожинець Сторожинецького району Чернівецької області, у зв'язку з місцезнаходженням його робочого місця упродовж 2022-2023 років поруч, у ОСОБА_7 не було жодної можливості на вчинення злочину без залучення ОСОБА_6 до протиправної діяльності.

З цією метою ОСОБА_7 не пізніше грудня 2022 року у невстановленому місці та час запропонував ОСОБА_6 спільне вчинення злочину - заволодіння бюджетними коштами виділеними на проведення робіт із будівництва нового пожежного депо по вул. Хотинській 3 Д в м. Сторожинець Сторожинецького району Чернівецької області шляхом підписання фіктивних актів виконаних будівельних робіт форми КБ-2В та КБ-3 та їх подальшої оплати Державною казначейською службою в Чернівецькій області.

ОСОБА_6 на пропозицію ОСОБА_7 погодився, висловив рішучість до вчинення злочину та став діяти як пособник у злочинній діяльності.

Досягнувши згоди ОСОБА_6 на пособництво йому у вчиненні злочину - заволодіння бюджетними коштами, ОСОБА_7 у невстановленому місці та час, однак не пізніше 27.12.2022 організував складення невстановленими особами проєкту акту приймання виконаних будівельних робіт № 4 форми КБ-2В за грудень 2022 року, до якого за його вказівкою внесено завідомо неправдиві відомості про встановлення на об'єкті будівництва пожежного депо по вул. Хотинській 3 Д в м. Сторожинець Сторожинецького району Чернівецької області, дверей алюмінієвих площею 12,51 м. кв. та блоків віконних алюмінієвих з скляним заповненням площею 92,571 м. кв. на загальну суму 1 069 480,26 грн, що не відповідало дійсності, адже на об'єкті будівництва встановлені металопластикові двері та блоки віконні.

Після складення невстановленими особами проєкту акту приймання виконаних будівельних робіт № 4 форми КБ-2В за грудень 2022 року ОСОБА_7 переслідуючи корисливий мотив, зловживаючи своїм службовим становищем, умисно, власноручно підписав вказаний документ, скріпивши його відтиском печатки ТОВ ПБФ «Схід», після чого переконав інженера технічного нагляду ОСОБА_8 у необхідності його підписання, запевнивши, що якість та об'єми виконаних будівельних робіт відповідають даним, що зазначені у акті.

Продовжуючи свою злочинну діяльність ОСОБА_7 з метою приведення у виконання свого злочинного умислу, спрямованого на заволодіння бюджетними коштами, виділеними на будівництво пожежного депо по вул. Хотинській 3 Д в м. Сторожинець Сторожинецького району Чернівецької області, підписаний акт приймання виконаних будівельних робіт № 4 форми КБ-2В за грудень 2022 року передав своєму пособнику - начальнику 3 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Чернівецькій області підполковнику служби цивільного захисту ОСОБА_6 для його підписання та подальшої оплати Державною казначейською службою у Чернівецькій області, який виконуючи роль пособника у злочинній діяльності, достовірно усвідомлюючи, що у вказаному офіційному документі відображено завідомо неправдиві відомості, того ж таки дня підписав його та скріпив відтиском печатки 3 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Чернівецькій області.

Державною казначейською службою у Чернівецькій області 29.12.2022 на рахунок ТОВ ПБФ «Схід» перераховано грошові кошти у сумі 2 847 498 грн за акти виконаних робіт форми КБ-2В за грудень, в тому числі і за акт приймання виконаних будівельних робіт № 4 форми КБ-2В за грудень 2022 року, в якому були внесені завідомо неправдиві відомості.

Продовжуючи свою злочинну діяльність ОСОБА_7 діючи за пособництва ОСОБА_6 , у невстановленому місці та час, однак не пізніше 24.03.2023 організував складення невстановленими особами проєкту акту приймання виконаних будівельних робіт № 5 форми КБ-2В за березень 2023 року, до якого за його вказівкою внесено завідомо неправдиві відомості про встановлення на об'єкті будівництва пожежного депо по вул. Хотинській 3 Д в м. Сторожинець Сторожинецького району Чернівецької області, дверей алюмінієвих площею 53,314 м. кв. та коригування площі блоків віконних алюмінієвих з скляним заповненням площею 3,06 м. кв. на загальну суму 536 819,95 грн, що не відповідало дійсності, адже на об'єкті будівництва встановлені металопластикові двері та блоки віконні.

Після складення невстановленими особами проєкту акту приймання виконаних будівельних робіт № 5 форми КБ-2В за березень 2023 року ОСОБА_7 переслідуючи корисливий мотив, зловживаючи своїм службовим становищем, умисно, власноручно підписав вказаний документ, скріпивши його відтиском печатки ТОВ ПБФ «Схід», після чого переконав інженера технічного нагляду ОСОБА_8 у необхідності його підписання, запевнивши, що якість та об'єми виконаних будівельних робіт відповідають даним, що зазначені у акті.

Продовжуючи свою злочинну діяльність ОСОБА_7 з метою приведення у виконання свого злочинного умислу, спрямованого на заволодіння бюджетними коштами, виділеними на будівництво пожежного депо по вул. Хотинській 3 Д в м. Сторожинець Сторожинецького району Чернівецької області, підписаний акт приймання виконаних будівельних робіт № 5 форми КБ-2В за березень 2023 року знову передав своєму пособнику - начальнику 3 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Чернівецькій області підполковнику служби цивільного захисту ОСОБА_6 для його підписання та подальшої оплати Державною казначейською службою у Чернівецькій області, який виконуючи роль пособника у злочинній діяльності, достовірно усвідомлюючи, що у вказаному офіційному документі відображено завідомо неправдиві відомості, того ж таки дня підписав його та скріпив відтиском печатки 3 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Чернівецькій області.

Державною казначейською службою у Чернівецькій області 31.03.2023 на рахунок ТОВ ПБФ «Схід» перераховано грошові кошти в сумі 2 938 878 грн за акти виконаних робіт форми КБ-2В за березень 2023 року, в тому числі і за акт приймання виконаних будівельних робіт № 5 форми КБ-2В за березень 2023 року, в якому були внесені завідомо неправдиві відомості.

Не зупиняючись на досягнутому ОСОБА_7 діючи за пособництва ОСОБА_6 , у невстановленому місці та час, однак не пізніше 29.03.2023 організував складення невстановленими особами проєкту акту приймання виконаних будівельних робіт № 6 форми КБ-2В за березень 2023 року, до якого за його вказівкою внесено завідомо неправдиві відомості про встановлення на об'єкті будівництва пожежного депо по вул. Хотинській 3 Д в м. Сторожинець Сторожинецького району Чернівецької області, блоків віконних алюмінієвих з скляним заповненням площею 7,2 м. кв. на загальну суму 72 820,15 грн, що не відповідало дійсності, адже на об'єкті будівництва встановлені металопластикові блоки віконні.

Після складення невстановленими особами проєкту акту приймання виконаних будівельних робіт № 6 форми КБ-2В за березень 2023 року ОСОБА_7 переслідуючи корисливий мотив, зловживаючи своїм службовим становищем, умисно, власноручно підписав вказаний документ, скріпивши його відтиском печатки ТОВ ПБФ «Схід», після чого переконав інженера технічного нагляду ОСОБА_8 у необхідності його підписання, запевнивши, що якість та об'єми виконаних будівельних робіт відповідають даним, що зазначені у акті.

Продовжуючи свою злочинну діяльність ОСОБА_7 з метою приведення у виконання свого злочинного умислу, спрямованого на заволодіння бюджетними коштами, виділеними на будівництво пожежного депо по вул. Хотинській 3 Д в м. Сторожинець Сторожинецького району Чернівецької області, підписаний акт приймання виконаних будівельних робіт № 6 форми КБ-2В за березень 2023 року в чергове передав своєму пособнику - начальнику 3 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Чернівецькій області підполковнику служби цивільного захисту ОСОБА_6 для його підписання та подальшої оплати Державною казначейською службою у Чернівецькій області, який продовжуючи виконувати роль пособника у злочинній діяльності, достовірно усвідомлюючи, що у вказаному офіційному документі відображено завідомо неправдиві відомості, того ж таки дня підписав його та скріпив відтиском печатки 3 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Чернівецькій області.

Державною казначейською службою у Чернівецькій області 31.03.2023 на рахунок ТОВ ПБФ «Схід» перераховано грошові кошти в сумі 2 938 878 грн за акти виконаних робіт форми КБ-2В за березень 2023 року, в тому числі і за акт приймання виконаних будівельних робіт № 6 форми КБ-2В за березень 2023 року, в якому були внесені завідомо неправдиві відомості.

В результаті умисних, протиправних дій директора ТОВ ПБФ «Схід» ОСОБА_7 та начальника 3 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Чернівецькій області ОСОБА_6 державною казначейською службою в Чернівецькій області на рахунок ТОВ ПБФ «Схід» перераховано кошти із державного бюджету України на загальну суму 1 679 120, 36 грн., що більше ніж у 600 разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян на момент вчинення кримінального правопорушення, якими співучасники заволоділи шляхом зловживання своїм службовим становищем, спричинивши державним інтересам шкоду в особливо великому розмірі у період дії на території України воєнного стану.

06.08.2025 року ОСОБА_6 повідомлено підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України.

В ході досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_6 на праві приватної власності належить:

- земельна ділянка із кадастровим номером 7324510100:01:001:0493 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2111892273245);

- Автомобіль SKODA SUPERB, реєстраційний номер НОМЕР_1 .

Враховуючи те, що санкцією ст. 191 КК України передбачено покарання у вигляді конфіскації майна, вищезгадане майно може бути конфісковане у ОСОБА_6 , у випадку визнання його винним у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення.

Слідчий у судовому засіданні клопотання підтримав, просив задоволити.

На підставі ч.2 ст. 172 КПК України виклик власника майна не здійснювався, з метою забезпечення арешту майна.

Слідчий суддя, заслухавши слідчого, вивчивши клопотання, дослідивши матеріали додані до клопотання, дійшов наступного висновку.

Відповідно до ч. 1 ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.

Згідно п. 7 ч. 2 ст. 131 КПК України передбачені такі види заходів забезпечення кримінального провадження, як арешт майна.

Згідно з ч.1 ст. 167 КПК арештом майна є тимчасове позбавлення підозрюваного, обвинуваченого або осіб, які в силу закону несуть цивільну відповідальність за шкоду, завдану діяннями підозрюваного, обвинуваченого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння, можливості відчужувати певне його майно за ухвалою слідчого судді або суду до скасування арешту майна у встановленому КПК порядку.

Відповідно до ч. 1 ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку. Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі, відчуження. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб.

Згідно з ч. 2 ст. 170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення: 1) збереження речових доказів; 2) спеціальної конфіскації; 3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; 4) відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.

Відповідно до ч. 10 ст. 170 КПК України передбачено, що арешт може бути накладений у встановленому цим Кодексом порядку на рухоме чи нерухоме майно, гроші у будь-якій валюті готівкою або у безготівковій формі, в тому числі кошти та цінності, що знаходяться на банківських рахунках чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах, видаткові операції, цінні папери, майнові, корпоративні права, щодо яких ухвалою чи рішенням слідчого судді, суду визначено необхідність арешту майна. Не може бути арештовано майно, якщо воно перебуває у власності добросовісного набувача, крім арешту майна з метою забезпечення збереження речових доказів.

За змістом ч. 5 ст. 170 КПК України у випадку, передбаченому пунктом 3 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно підозрюваного, обвинуваченого, засудженого або юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, за наявності достатніх підстав вважати, що суд у випадках, передбачених Кримінальним кодексом України, може призначити покарання у виді конфіскації майна або застосувати до юридичної особи захід кримінально-правового характеру у виді конфіскації майна.

П'ятим слідчим відділом (з дислокацією у м. Івано-Франківську) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Львові, проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42024260000000024 від 09.02.2024, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 366, ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 367 КК України.

06.08.2025 ОСОБА_6 повідомлено підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України.

Згідно з реєстраційної картки ТЗ у власності ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 , перебуває автомобіль SKODA SUPERB, реєстраційний номер НОМЕР_1 .

Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта №438519222 від 07.08.2025 -земельна ділянка із кадастровим номером 7324510100:01:001:0493 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2111892273245) на праві власності належить ОСОБА_6 , РНОКПП: НОМЕР_2 .

ОСОБА_6 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, яке відповідно до ст. 12 КК України злочин, передбачений ч. 5 ст. 27, ч. 5 ст. 191 КК України, відносяться до категорії тяжких злочинів, санкція статті якого передбачає покарання за його вчинення - позбавлення волі на строк від семи до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.

При вирішенні питання про арешт майна для прийняття законного та обґрунтованого рішення слідчий суддя, згідно ст. ст. 94, 132, 173 КПК України, повинен врахувати: існування обґрунтованої підозри щодо вчинення злочину та достатність доказів, що вказують на вчинення злочину; правову підставу для арешту майна; можливий розмір шкоди, завданої злочином; наслідки арешту майна для третіх осіб; розумність і співмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження.

Європейський суд з прав людини у своєму рішенні у справі «Мюррей проти Сполученого Королівства» зазначив, що факти, які викликають підозру, не обов'язково мають бути встановлені до ступеня, необхідного для засудження або навіть для пред'явлення обвинувачення, що являється завданням наступних етапів кримінального процесу.

При цьому, при вирішенні питання про арешт зазначеного у клопотанні майна, слідчий суддя враховує обставини, з якими закон пов'язує застосування даного заходу забезпечення кримінального провадження.

Як вже зазначеного, санкція ч. 5 ст. 191 КК України, передбачає, між іншого покарання у вигляді конфіскації майна.

Згідно з ч. 1 ст. 59 КК України покарання у виді конфіскації майна полягає в примусовому безоплатному вилученні у власність держави всього або частини майна, яке є власністю засудженого.

Якщо конфіскується частина майна, суд повинен зазначити, яка саме частина майна конфіскується, або перелічити предмети, що конфіскуються. У такий спосіб особа, яка вчинила злочин, обмежується у праві власності на певне майно, що вона набула на законних підставах до ухвалення вироку. Це покарання передбачає вилучення як усього майна, так і його частини.

Стороною обвинувачення поза розумним сумнівом доведено наявність достатніх підстав вважати, що вказане майно належить на праві приватної власності підозрюваному, може бути конфісковано у випадку призначення судом відповідного покарання.

Відтак, враховуючи вищенаведене, а також з метою забезпечення конфіскації майна як виду покарання за ч. 5 ст. 191 КК України, оскільки, незастосування накладення арешту на квартиру та автомобіль може призвести до наслідків, визначених ч. 11 ст.170 КПК України, зокрема, таких як його зникнення, втрати або пошкодження майна чи настання інших наслідків, які можуть перешкоджати кримінальному провадженню, а також правову підставу для арешту майна та наслідки арешту майна для інших осіб, керуючись засадами розумності та співмірності, вважаю вказаний захід забезпечення доцільним, співмірним та таким, що відповідає завданням кримінального провадження - клопотання слід задоволити.

Будь-яких негативних наслідків від вжиття такого заходу забезпечення кримінального провадження, які можуть суттєво позначитися на інтересах інших осіб слідчим суддею під час розгляду клопотання не встановлено, враховуючи, що власність ( земельна ділянка та автомобіль) залишаються в користуванні.

При цьому належить врахувати, що арешт майна в цілому має тимчасовий характер до його скасування або ж в межах строку досудового розслідування, який спрямований на ефективне забезпечення його проведення у розумний строк, а межі досудового розслідування у часі чітко визначені ст. 219 КПК України.

На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 98, 167, 168, 170-173, 175, 309, 372 КПК України, слідчий суддя, -

ПОСТАНОВИЛА:

Клопотання задоволити.

Накласти арешт із забороною розпорядження на майно, яке належать ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , а саме: земельну ділянку із кадастровим номером 7324510100:01:001:0493 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2111892273245); автомобіль SKODA SUPERB, реєстраційний номер НОМЕР_1 .

Арешт майна також може бути скасовано повністю чи частково ухвалою слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження за клопотанням підозрюваного, обвинуваченого, їх захисника чи законного представника, іншого власника або володільця майна, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, якщо вони доведуть, що в подальшому застосуванні цього заходу відпала потреба або арешт накладено необґрунтовано.

Ухвала підлягає до негайного виконання та може бути оскаржена безпосередньо до Івано-Франківського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її проголошення. Якщо ухвалу слідчого судді було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то строк апеляційного оскарження для такої особи обчислюється з дня отримання нею копії судового рішення (ухвали).

Слідчий суддя

Івано-Франківського міського суду ОСОБА_1