05 серпня 2025 року
м. Київ
cправа № 902/991/24
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Волковицька Н. О. - головуючий, Могил С. К., Случ О. В.,
секретар судового засідання - Мельникова Л. В.,
розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Вінницької філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України"
на постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 23.04.2025 у справі
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Солодка Мрія - Вінниця"
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Вінницької філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України"
про визнання протиправним та скасування рішення.
У судовому засіданні взяли участь представники: позивача - Дреженков П. О. та відповідача - Ліфанчук М. О.
1. Короткий зміст позовних вимог і заперечень
1.1. У вересні 2024 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Солодка Мрія-Вінниця" (далі - позивач та/або ТОВ "Солодка Мрія-Вінниця") звернулося до Господарського суду Вінницької області із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Вінницької філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" (далі - відповідач та/або ТОВ "Газорозподільні мережі України" в особі Вінницької філії) про визнання протиправним та скасування рішення постійно діючої комісії з розгляду актів про порушення та проведення перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування об'ємів природного газу ТОВ "Газорозподільні мережі України" в особі Вінницької філії від 28.06.2024 з розгляду акта про порушення від 02.05.2024 № 0583/23, відповідно до якого складено акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості споживачу (несанкціонованому споживачу), що не є побутовим від 28.06.2024 на суму 756 390, 05 грн.
1.2. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що спірне рішення суперечить вимогам чинного законодавства, а тому підлягає скасуванню. Так, позивач посилається на те, що у відповідача не було правових підстав для донарахування обсягів природного газу у зазначеному розмірі, оскільки в акті про порушення від 02.05.2024 № 0583/23 не зазначено, яким є порогове значення температури газу та наскільки облікована температура відрізняється від порогових значень і чи впливає цей показник на коректність визначення об'ємів споживання газу ТОВ "Солодка Мрія-Вінниця". Разом з цим позивач зазначає, що в період з 02.05.2025 до 10.05.2024 фактично спожито газ 1 770 м.куб, що підтверджується добовими звітами.
1.3. Заперечуючи проти задоволення позовних вимог відповідач вказував на правомірність здійсненого перерахунку вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу проведеного позивачем.
1.4. Позивач у відповіді на відзив акцентував увагу на тому, що вихідні дані при визначені номінальної потужності газового обладнання позивача, які вказані відповідачем у акті про порушення від 02.05.2024 № 0583/23 та актах контрольного огляду вузла обліку від 02.05.2024, від 10.05.2024 та від 21.05.2024, відрізняються від даних, які вказані у акті-розрахунку від 28.06.2024, та не відповідають даним, які містяться у технічних документах (паспортних даних) на газове обладнання позивача, що призвело до прийняття невірного та протиправного рішення на підставі якого невірно складено акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості споживачу (несанкціонованому споживачу), що не є побутовим на суму 756 390, 05 грн.
1.5. У запереченнях відповідач, зокрема, погодився з тим, що розрахунки донарахованого обсягу природного газу слід проводити виходячи з витрат природного газу газового обладнання, які згідно з паспортними даними відповідають номінальному режиму роботи цього обладнання, та звернув увагу, що на підставі рішення постійно діючої комісії з розгляду актів про порушення та проведення перерахунку (донарахування) або зміну режиму нарахування об'ємів природного газу Вінницької філії ТОВ "Газорозподільні мережі України", яке оформлене протоколом від 28.06.2024 № 11, відповідачем були відкориговані розрахунки необлікованих (донарахованих) обсягів природного газу та за наслідками чого було складено технічний розрахунок та акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) обсягу природного газу і його вартості від 08.11.2024 з врахуванням фактичної номінально потужності газового обладнання позивача, в даному випадку: пальник газовий МДГГ-200-Б, номінальна потужність якого становить 200 куб.м/год.
2. Фактичні обставини справи, встановлені судами
2.1. Як свідчать матеріали справи та установили суди попередніх інстанцій, між ТОВ "Солодка Мрія-Вінниця" (споживач) та Вінницькою філією ТОВ "Газорозподільні мережі України" (оператор ГРМ) укладено договір розподілу природного газу від 01.01.2016, за умовами якого позивач здійснював споживання природного газу на підставі заяви - приєднання від 01.01.2016.
Відповідно до свідоцтва про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки від 12.09.2022 № 661П-10/22, яке чинне до 12.09.2024, обсяг спожитого газу на об'єкті споживача - ТОВ "Солодка Мрія-Вінниця" фіксується комплексом вимірювальним KBP-1.01 G-100, заводський № 01399, виробник СП "Радміртех" 2018. За результатами повірки встановлено, що засіб вимірювальної техніки відповідає вимогам GMS.407273.001 МП.
У додаткові угоді від 30.09.2023 до типового договору розподілу природного газу від 01.01.2016 № 09420UCLBJAP016, сторони дійшли згоди розірвати типовий договір розподілу природного газу від 01.01.2016, а останнім днем надання послуг з розподілу визначили 30.09.2023 включно.
01.10.2023 шляхом підписання заяви-приєднання № 42АР13-12507-23 до умов договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим) між ТОВ "Солодка Мрія-Вінниця" (споживач) та Вінницькою філією ТОВ "Газорозподільні мережі України" (оператор ГРМ) укладено договір розподілу природного газу, затверджений постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2498 (зі змінами) (далі - договір).
У пункті 1.1 договору передбачено, що цей типовий договір розподілу природного газу є публічним та регламентує порядок і умови забезпечення цілодобового доступу споживача до газорозподільної системи, розподіл (переміщення) природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки до межі балансової належності об'єкта споживача та переміщення природного газу з метою фізичної доставки оператором ГРМ обсягів природного газу до об'єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи.
Умови цього договору однакові для всіх споживачів України та розроблені відповідно до Закону України "Про ринок природного газу" і Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2494 (пункт 1.2 договору).
У пункті 1.3 договору визначено, що він є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 Цивільного кодексу України на невизначений строк. Фактом приєднання споживача до умов цього договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір, зокрема надання підписаної споживачем заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку 1 (для побутових споживачів) або у додатку 2 (для споживачів, що не є побутовими) до цього договору, яку в установленому порядку оператор ГРМ направляє споживачу інформаційним листом за формою, наведеною у додатку 3 до цього договору, та/або сплата рахунка оператора ГРМ, та/або документально підтверджене споживання природного газу.
За умовами пункту 2.1 договору, оператор ГРМ зобов'язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов'язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим договором.
Відповідно до пункту 2.3 договору, при вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов'язуються керуватися Законом України "Про ринок природного газу" та Кодексом газорозподільних систем. Оператор ГРМ зобов'язується вносити зміни та оновлювати інформацію, що розміщена на його сайті, зокрема, чинну редакцію тексту цього договору та Кодексу газорозподільних систем.
Положеннями пункту 5.3 договору визначено, що при здійсненні обліку спожитого природного газу споживачем, що не є побутовим, за розрахункову одиницю розподіленого та спожитого природного газу береться один кубічний метр (м.куб.) природного газу, приведений до стандартних умов згідно з вимогами, визначеними в Кодексі газорозподільних систем. У разі виявлення порушень вимог Кодексу газорозподільних систем при обліку спожитого природного газу побутовим споживачем та споживачем, що не є побутовим, за розрахункову одиницю розподіленого та спожитого природного газу беруться об'єми природного газу, які нараховуються згідно з вимогами Кодексу газорозподільних систем.
Відповідно до пункту 5.6 договору визначені за умовами цього договору об'єми та обсяги розподілу та споживання природного газу є обов'язковими для їх використання у взаємовідносинах між споживачем та його постачальником. У разі виникнення розбіжностей щодо обсягу розподіленого та спожитого природного газу, питання підлягає врегулюванню відповідно до умов цього договору або в судовому порядку. До вирішення цього питання, обсяг розподіленого та спожитого природного газу визначається на основі даних оператора ГРМ.
Підпункт 4 пункту 7.2 договору передбачає, що оператор ГРМ має право перевіряти роботу комерційного вузла обліку (лічильника газу), у тому числі встановленого на об'єкті споживача, у порядку, визначеному Кодексом газорозподільних систем.
У додатку № 4 до договору вказано, що у ТОВ "Солодка Мрія-Вінниця" встановлено газоспоживаюче обладнання (ГСО), а саме: котел ЕЕ 2,5-09 ГМ, кількість ГСО - 1, номінальні витрати природного газу на одиницю ГСО (м3/год) - 206,71, режим роботи (год/добу) - 24.
Судами попередніх інстанцій також установлено та підтверджується матеріалами справи, що 02.05.2024 представниками Вінницької філії ТОВ "Газорозподільні мережі України" на об'єкті ТОВ "Солодка Мрія-Вінниця" за адресою: м. Вінниця, вул. Р. Скалецького, 15, проведено перевірку вузла обліку газу та встановлено, що на об'єкті споживача міститься, зокрема: лічильник газу - KBP G-100; межа вимірювань - 1,6-160 м3/год; дата останньої повірки - 12.09.2022; заводський № 01399; коректор в комплекті; дата останньої повірки - 12.09.2022; заводський № 01399; перетворювач тиску в комплекті; клас точності - ±0,1%; межа вимірювань - 0-5мПа; дата останньої повірки - 12.09.2022; заводський № 01399; перетворювач температури в комплекті; межа вимірювань - -30є; +50є; дата останньої повірки - 12.09.2022; заводський № 01399; газоспоживаюче обладнання - котел "Е 2,5/0,9"; кількість, шт - 1; номінальна витрата газу на один прилад, м3/год (кВт) - 205,45 м3/год.
Під час перевірки було виявлено аварійні ситуації з 11.04.2024, а саме: "температура газу менше нижнього порогу значення" та "К зжим.. неможливо". За результатом перевірки складено акт перевірки вузла обліку природного газу від 02.05.2024.
Для фіксування виявленого порушення уповноваженими представниками Вінницької філії ТОВ "Газорозподільні мережі України" складено акт про порушення від 02.05.2024 № 0583/23, в якому встановлено порушення розділу XI глави 2 пунктів 3.1, 3.2 Кодексу газорозподільних систем, зокрема: робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно (підпункт 1 пункту 3); фіксація коректором чи обчислювачем об'єму газу даних щодо збоїв в роботі комерційного ВОГ або його складових внаслідок чого об'єм розподіленого (спожитого) природного газу за попередній період визначений некоректно (підпункт 2 пункту 3).
У пункті 3 акта про порушення від 02.05.2024 № 0583/23 зафіксовано покази лічильника (ЗВТ) на дату складання акта: 136428,3 м3.
Пунктом 8 акта про порушення від 02.05.2024 № 0583/23 повідомлено споживача про те, що комісія оператора ГРМ з розгляду вказаного акта про порушення буде проводити засідання 20.05.2024 о 10:00 год за адресою: м. Вінниця, пров. К. Широцького, 24.
Акт про порушення від 02.05.2024 № 0583/23 підписаний представниками Вінницької філії ТОВ "Газорозподільні мережі України" - Муляром Р. В., Кравченком О.В. та від споживача - головним енергетиком Ремезовим І. Г. без зауважень.
ТОВ "Солодка Мрія-Вінниця" листом від 08.05.2024 звернулося до Вінницької філії ТОВ "Газорозподільні мережі України" з проханням направити для зняття лічильника для проведення повірки та опломбування засувки для припинення газопостачання на час повірки.
Представниками Вінницької філії ТОВ "Газорозподільні мережі України" в присутності повноважного представника ТОВ "Солодка Мрія-Вінниця" складено протокол направлення ЗВТ на позачергову повірку № б/н від 10.05.2024, відповідно до якого вимірювальний комплекс (KBP-1.01 G-100, заводський № 01399, рік випуску 2018, дата останньої повірки - 12.09.2022) в присутності сторін знято, запаковано, опломбовано пломбою оператора ГРМ з унікальним номером: VnR40786451 та направлено на позачергову повірку із запрошенням на її проведення представника споживача - ТОВ "Солодка Мрія-Вінниця" (адреса проведення: м. Вінниця, пров. К. Широцького 24, сервісний центр Вінницької філії оператора ГРМ ТОВ "ГРМУ").
Представниками Вінницької філії ТОВ "Газорозподільні мережі України" складено акт від 10.05.2024 контрольного огляду вузла обліку газу, яким зафіксовано розпломбування та зняття вимірювального комплексу для позачергової повірки.
За результатами повірки, проведеної ДП "Вінницький науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації" встановлено, що лічильник газовий роторного типу з вбудованим пристроєм перетворення об'єму та температури "Комплекс КВР", заводський № 01399 визнано таким, що не відповідає вимогам ДСТУ 9037:2020 "Метрологія. Лічильники газу з вбудованими пристроями перетворення Т.Р. Методика повірки", та експлуатаційної документації, що підтверджується довідкою про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки від 13.05.2024 № 1240/233. Підставою для визнання ЗВТ непридатним зазначено "ЗВТ непрацездатний, основна похибка перевищує максимально допустиме значення". Зі змісту акта позачергової повірки комплексу вимірювального КВР 1.01 № 01399 від 13.05.2024 слідує, що зовнішній вигляд ЗВТ не відповідає методиці, порушено кріплення оглядового скла; максимально допустима похибка комплекса перевищує допустиму, та не відповідає вимогам експлуатаційної документації.
20.05.2024 відбулось засідання комісії з розгляду акта про порушення від 02.05.2024 № 0583/23. Комісією оператора ГРМ було прийнято рішення про перенесення засідання комісії стосовно акта на 31.05.2024, яке оформлене протоколом № 8.
Листом від 20.05.2024 Вінницька філія ТОВ "Газорозподільні мережі України" повідомила ТОВ "Солодка Мрія-Вінниця" про те, що у зв'язку із необхідністю у додатковій перевірці відомостей, викладених в акті про порушення та наявної у оператора ГРМ інформації, засідання комісії з розгляду складеного акта про порушення від 02.05.2024 № 0583/23 відбудеться 31.05.2024 о 10:00 год.
Представниками Вінницької філії ТОВ "Газорозподільні мережі України" складено акт від 21.05.2024 контрольного огляду вузла обліку, яким зафіксовано встановлення та опломбування ЗВТ після позачергової повірки.
31.05.2024 відбулось засідання комісії з розгляду акту про порушення № 0583/23 від 02.05.2024, на якому був присутній представник споживача - інженер Ремезов І. Г., який зазначив, що в роботу коректора втручань не здійснювалось. Комісією оператора ГРМ було прийнято рішення про перенесення засідання комісії стосовно акта на 20.06.2024, яке оформлене протоколом № 9.
Листом від 04.06.2024 Вінницька філія ТОВ "Газорозподільні мережі України" повідомила ТОВ "Солодка Мрія-Вінниця" про те, що у зв'язку із необхідністю у додатковій перевірці відомостей, викладених в акті про порушення та наявної у оператора ГРМ інформації, засідання комісії з розгляду складеного акту про порушення від 02.05.2024 № 0583/23 відбудеться 20.06.2024 о 10:00 год.
20.06.2024 відбулося засідання комісії з розгляду акта про порушення від 02.05.2024 № 0583/23, на якому були присутні представники споживача - інженер Ремезов І. Г. та голова Наглядової ради товариства - Побережний О.М., які висловили незгоду щодо донарахування обсягів необлікованого природного газу. Комісією оператора ГРМ було прийнято рішення про перенесення засідання комісії стосовно акта на 28.06.2024, яке оформлене протоколом № 10.
Листом від 20.06.2024 Вінницька філія ТОВ "Газорозподільні мережі України" повідомила ТОВ "Солодка Мрія-Вінниця" про те, що у зв'язку із необхідністю у додатковій перевірці відомостей, викладених в акті про порушення та наявної у оператора ГРМ інформації, засідання комісії з розгляду складеного акту про порушення від 02.05.2024 № 0583/23 відбудеться 28.06.2024 о 10:00 год.
24.06.2024 ТОВ "Солодка Мрія-Вінниця" комісії з розгляду актів про порушення надано пояснення, в яких позивач зазначає, що вимірювальний комплекс було знято на повірку через 8 днів з моменту складення акта про порушення, тому за період з 02.05.2024 (день встановлення порушення) до 10.05.2025 (день зняття вимірювального комплексу) спожито 1770 м. куб, що підтверджується добовими звітами. З огляду на наведе, позивач просив здійснити перерахунок спожитого газу з урахуванням похибки його температури відповідно до зафіксованої кількості спожитого газу в період 02.05.2024 по 10.05.2024.
28.06.2024 відбулося засідання постійно діючої комісії з розгляду актів про порушення, на якому комісія розглянула акт від 02.05.2024 № 0583/23 щодо споживача - ТОВ "Солодка Мрія-Вінниця" та прийняла рішення, оформлене протоколом № 11. У даному протоколі зазначено, що зафіксовано порушення, зокрема: Розділу ХІ Глави 2 пункту 3.1 Кодексу газорозподільних систем (пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно); Розділу ХІ Глави 2 пункту 3.2 Кодексу газорозподільних систем (фіксація коректором чи обчислювачем об'єму газу даних щодо збоїв в роботі комерційного ВОГ або його складових внаслідок чого об'єм розподіленого (спожитого) природного газу за попередній період визначений некоректно).
У роздруківках комплексу КВР наявні аварійні ситуації. На підставі довідки про непридатність від 13.05.2024 № 1240/233 ЗВТ визнаний непрацездатним. Підстава для визнання непридатним - основна похибка перевищує максимально допустиме значення. Зробити акт-розрахунок об'єму та вартості необлікованого газу по потужності обладнання.
За результатами обговорення та голосування комісія ухвалила: акт про порушення від 02.05.2024 № 0583/23 - задовольнити. На підставі технічного розрахунку від 28.06.2024 Вінницькою філією ТОВ "Газорозподільні мережі України" складено акт - розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу і його вартості споживачу (несанкціонованому споживачу), що не є побутовим.
Згідно із актом-розрахунком необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу і його вартості споживачу (несанкціонованому споживачу), що не є побутовим за період з 01.05.2024 по 10.05.2024 було нараховано необлікований (донарахований) об'єм природного газу у розмірі 43 375, 20 м.куб. на суму 756 390, 05 грн. При виконанні розрахунку враховано номінальну потужність Котла ЕЕ м3/год, згідно з технічною характеристикою - 206,71.
Листом від 11.07.2024 Вінницька філія ТОВ "Газорозподільні мережі України" надіслала ТОВ "Солодка Мрія-Вінниця" акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу та рахунок на оплату № 13916 на суму 756 390, 05 грн.
Вказані вище обставини стали підставою для звернення позивача з відповідним позовом до суду, в якому останній просив визнати протиправним та скасувати рішення постійно діючої комісії з розгляду актів про порушення та проведення перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування об'ємів природного газу Вінницької філії ТОВ "Газорозподільні мережі України" від 28.06.2024 з розгляду акта про порушення від 02.05.2024 № 0583/23, згідно якого складено акт - розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості споживачу (несанкціонованому споживачу), що не є побутовим від 28.06.2024 на суму 756 390, 05 грн.
3. Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
3.1. Рішенням Господарського суду Вінницької області від 24.01.2025 у справі № 902/991/24 (суддя Матвійчук В. В.) в позові відмовлено.
3.2. Відмовляючи у задоволенні позовних вимог місцевий господарський суд встановив, що споживачем не спростовано факту порушення Кодексу газорозподільних систем та вказав, що неправильний розрахунок вартості необлікованого природного газу не є підставою для звільнення споживача від відповідальності за порушення Кодексу газорозподільних систем, наслідком чого є нарахування вартості необлікованого природного газу, спожитого внаслідок такого порушення
Урахувавши обставини, якими позивач обґрунтовував позовні вимоги, оцінивши надані докази, проаналізувавши обставини справи в сукупності, місцевий господарський суд дійшов висновку, що відповідач при прийнятті рішення, оформленого протоколом від 28.06.2014 № 11 засідання Постійно діючої комісії з розгляду актів про порушення та проведення перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування об'ємів природного газу від 28.06.2024 щодо задоволення акта про порушення від 02.05.2024 № 0583/23 та при застосуванні на його підставі санкції про донарахування об'єму природного газу за період з 01.05.2024 по 10.05.2024, діяв в межах своїх повноважень, у порядок та спосіб, встановлений законом.
3.3. Постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 23.04.2025 (Олексюк Г. Є. - головуючий, судді: Мельник О. В., Гудак А. В.) рішення Господарського суду Вінницької області від 24.01.2025 у справі № 902/991/24 скасоване; прийнято нове рішення, яким позов задоволено; визнано протиправним та скасувано рішення Постійно діючої комісії з розгляду актів про порушення та проведення перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування об'ємів природного газу від 28.06.2024 щодо задоволення акта про порушення № 0583/23 від 02.05.2024, згідно якого складено акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості споживачу (несанкціонованому споживачу), що не є побутовим від 28.06.2024 на суму 756 390,05 грн; стягнуто з ТОВ "Газорозподільні мережі України" в особі Вінницької філії на користь ТОВ "Солодка Мрія - Вінниця" 3 028,00 грн судового збору за розгляд позовної заяви та 4 542,00 грн судового збору за розгляд апеляційної скарги.
3.4. Постанова мотивована тим, що спірне рішення відповідача від 28.06.2024 прийнято неправомірно, оскільки як в акті про порушення від 02.05.2024 № 0583/23 так і в акті-розрахунку 28.06.2024 містяться невірні вихідні дані номінальної потужність газового обладнання позивача, які не відповідають даним, які містяться у технічних документах (паспортних даних) на газове обладнання позивача, що призвело до невірного розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості споживачу, що не є побутовим на суму 756 390, 05 грн.
При цьому суд апеляційної інстанції вказав, що вже під час розгляду справи в суді першої інстанції, відповідачем на підставі технічного розрахунку від 08.11.2024, складено акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу і його вартості споживачу (несанкціонованому споживачу), що не є побутовим, за період з 01.05.2024 по 10.05.2024, відповідно до якого, позивачу нараховано необлікований (донарахований) об'єм природного газу у розмірі 41 907,71 м. куб. на суму 730 765, 46 грн. При цьому із технічного розрахунку від 08.11.2024 вбачається, що при виконанні останнього враховано номінальну потужність котла згідно з технічною характеристикою - 200 м3/год. При виконанні розрахунку враховано номінальну потужність газової горілки.
Тобто, вказаним відповідач фактично визнав неправомірність своїх дій в частині, що стосується невірного зазначення даних номінальної потужність газового обладнання позивача. В той же час, апеляційний господарський суд вказав, що складання нового технічного розрахунку, без відповідного рішення комісії, виходячи з нових даних номінальної потужності (200 м3/год), є неправомірним, оскільки вказані дані не відповідають акту про порушення від 02.05.2025 № 0583/23, в якому зазначено іншу номінальну потужність газового обладнання (205,45 м3/год).
4. Короткий зміст касаційної скарги і заперечення на неї
4.1. Не погоджуючись із постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 23.04.2025 у справі № 902/991/24, Відповідач звернувся до Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду із касаційною скаргою, в якій просить постанову скасувати, рішення Господарського суду Вінницької області від 24.01.2025 - залишити в силі, а судові витрати із розгляду справи в судах першої, апеляційної та касаційної інстанцій покласти на позивача.
4.2. За змістом касаційної скарги її подано на підставі положень пунктів 1, 3, 4 частини другої статті 287 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України).
4.3. Так, на обґрунтування підстави касаційного оскарження, передбаченої пунктом 1 частини другої статті 287 ГПК України, скаржник зазначає, що судом апеляційної інстанції не взято до уваги висновки, які викладені у постанові об'єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 18.11.2022 у справі № 914/993/21 щодо позаштатного режиму роботи ВОГ та функції коректора в роботі ВОГ.
У контексті наведених доводів скаржник наголошує, що в разі визнання непридатним до роботи лічильника газу, визначення порогового значення температури газу та наскільки, яким чином облікована температура відрізняється від порогових значень і чи впливає цей показник на коректність визначення об'ємів споживання газу позивачем, не мають значення, оскільки визначення температури газ є функціоналом коректора ЗВТ.
При цьому, скаржник звертає увагу на те, що апеляційним судом застосовано практику Верховного Суду, зокрема висновки, викладені у постановах від 13.02.2020 у справі № 908/386/19 та від 13.02.2024 у справі № 902/1267/21, які не є подібними з обставинами даної справи, оскільки:
- у справі 902/1267/21 належним чином не були зафіксовані ознаки позаштатної роботи лічильника газу під час контрольного огляду вузла обліку (в даному випадку ознаки позаштатної роботи лічильника газу зафіксовані в акті контрольного огляду вузла обліку від 02.05.2024 та в акті про порушення від 02.05.2024 № 0583/23),
- у справі 902/1267/21 донарахування обсягів природного газу проводилося за несправний датчик температури (в даному випадку несправними були визнані лічильник та коректор).
4.4. На обґрунтування підстави касаційного оскарження, передбаченої пунктом 3 частини другої статті 287 ГПК України, скаржник наголошує, що судом апеляційної інстанції неправильно застосовано пункти 11 та 12 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем (задоволення комісією акта про порушення та складення акта-розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості).
Аналізуючи положення глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, скаржник вважає, що рішення комісії про задоволення акта про порушення та формування акта-розрахунка є різними та незалежними одна від одної стадіями (правова та технічна) порядку розгляду акта про порушення, які можуть відбуватися в різних часових рамках.
Таким чином, технічна сторона розрахунку об'єму і вартості необлікованого природного газу жодним чином не впливає, та не може впливати на ухвалення рішення про задоволення акта про порушення, оскільки є його наслідком (результатом).
4.5. На обґрунтування підстави касаційного оскарження, передбаченої пунктом 4 частини другої статті 287 ГПК України, скаржник вказує, що судове рішення оскаржується з підстав, передбачених пунктом 1 частини третьої статті 310 ГПК України, оскільки судом апеляційної інстанції не досліджено та не надано оцінки частині доказів, на які посилався відповідач, зокрема:
звіту за період з 01.04.2024 по 01.05.2024 коректора, який містив діагностичні повідомлення про позаштатні ситуації роботи вимірювального комплексу KBP-1.01-G100 № 01399 в позаштатному режимі;
протоколу повірки лічильника газу від 13.05.2024 №38поз, згідно з яким лічильник газу вимірювального комплексу KBP-1.01-G100 № 01399 був визнаний не придатним;
протоколу позачергової повірки коректора від 13.05.2024, згідно з яким коректор вимірювального комплексу KBP-1.01-G100 №0139 визнано не придатним;
акту позачергової повірки комплексу вимірювального КВР 1.01 №01399, згідно з яким ЗВТ був визнаний не придатним в цілому.
4.6. ТОВ "Солодка Мрія-Вінниця" у відзиві просить відмовити у задоволенні касаційної скарги, постанову - залишити без змін.
5. Розгляд касаційної скарги і позиція Верховного Суду
5.1. Ухвалою Верховного Суду від 30.05.2025 відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою ТОВ "Газорозподільні мережі України" в особі Вінницької філії на постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 23.04.2025 у справі № 902/991/24, призначено розгляд справи у судовому засіданні на 08.07.2025, в якому оголошувалася перерва.
З метою повного, всебічного, об'єктивного розгляду справи Верховний Суд дійшов висновку про можливість розгляду цієї справи у розумний строк, тобто такий, що є необхідним для виконання процесуальних дій і вирішення справи з метою забезпечення належного судового захисту.
Заслухавши суддю-доповідача, присутніх у судовому засіданні представників позивача та відповідача, дослідивши доводи, наведені у касаційній скарзі та запереченнях на неї, перевіривши матеріали справи щодо правильності застосування судами норм матеріального і процесуального права у межах розумних строків, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Відповідно до частини першої статті 300 ГПК України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
Ураховуючи викладене, касаційний господарський суд переглядає оскаржувану постанову в межах доводів та вимог касаційної скарги.
5.2. Як зазначалося вище, предметом спору у цій справі є визнання протиправним та скасування рішення постійно діючої комісії з розгляду актів про порушення та проведення перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування об'ємів природного газу ТОВ "Газорозподільні мережі України" в особі Вінницької філії від 28.06.2024 з розгляду акта про порушення від 02.05.2024 № 0583/23, відповідно до якого складено акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості споживачу (несанкціонованому споживачу), що не є побутовим від 28.06.2024 на суму 756 390, 05 грн
У контексті наведеного предмета спору варто звернути увагу на те, що згідно зі статтею 11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки; підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Спірні господарські правовідносини сторін виникли із укладеного ними договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим) та регулюються положеннями Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕП) від 30.09.2015 № 2494, який визначає взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу, а також правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем (далі - Кодекс ГРС).
Дія цього Кодексу поширюється на операторів газорозподільних систем, замовників доступу та приєднання до газорозподільної системи, споживачів (у тому числі побутових споживачів), об'єкти яких підключені до газорозподільних систем, та на їх постачальників (пункт 3 глави 1 розділу І Кодекс ГРС).
Відповідно до визначення термінів, що містяться у пункті 4 глави 1 розділу I Кодексу ГРС:
оператор газорозподільної системи (далі - Оператор ГРМ) - суб'єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління;
споживач природного газу (споживач) - фізична особа, фізична особа - підприємець або юридична особа, об'єкти якої в установленому порядку підключені до/через ГРМ Оператора ГРМ, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, зокрема в якості сировини, а не для перепродажу.
За умовами пункту 2 Глави 1 Розділу VІ Кодексу визначено, що доступ споживачів, у тому числі побутових споживачів, до ГРМ для споживання природного газу надається за умови та на підставі укладеного між споживачем та Оператором ГРМ (до ГРМ якого підключений об'єкт споживача) договору розподілу природного газу, що укладається за формою Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2498 (далі - типовий договір розподілу природного газу), в порядку, визначеному цим розділом.
У свою чергу, відповідно до пункту 1.3 розділу 1 типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2498, цей договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 ЦК України на невизначений строк. Фактом приєднання споживача до умов цього договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір, зокрема, надання підписаної споживачем заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку 1 (для побутових споживачів) або у додатку 2 (для споживачів, що не є побутовими) до цього договору, яку в установленому порядку Оператор ГРМ направляє споживачу Інформаційним листом за формою, наведеною у додатку 3 до цього договору, та/або сплата рахунка Оператора ГРМ, та/або документально підтверджене споживання природного газу.
Договір розподілу регламентує порядок та умови забезпечення цілодобового доступу до газорозподільної системи, розподіл (переміщення) природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки до межі балансової належності об'єкта споживача та переміщення природного газу з метою фізичної доставки Оператором ГРМ обсягів природного газу до об'єкта споживача, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи (пункт 1.1 розділу І Договору).
Оператор ГРМ зобов'язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов'язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим договором (пункт 2.1 Договору).
Разом з цим, варто звернути увагу на те, що згідно із пунктом 1 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 21 до цього Кодексу.
Отже, положення пункту 1 глави І розділу ХІ та пункту 1 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем передбачають складання акта про порушення щодо споживача або несанкціонованого споживача.
У пунктах 8, 11 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС визначено зокрема, що акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. Засідання комісії з розгляду акта про порушення має бути проведено оператором ГРМ не пізніше двомісячного строку з дня складання акта про порушення (крім випадку очікування результатів експертизи ЗВТ, яка проводиться суб'єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України "Про судову експертизу").
За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.
При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.
Положеннями пункту 12 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ визначено, що вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, яка пред'являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі. Якщо об'єм та/або вартість необлікованого (донарахованого) природного газу буде оскаржуватися споживачем (несанкціонованим споживачем) у судовому порядку, тоді до винесення остаточного рішення у судовій справі заборгованість за необлікований (донарахований) об'єм природного газу не вважається простроченою.
Отже, наведені вище положення Кодексу ГРМ у сукупності дають підстави дійти висновку, що обов'язковою умовою для нарахування вартості необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості є рішення комісії про задоволення (повністю або частково) акта про порушення та відповідний акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.
Аналогічні правові висновки викладено Верховним Судом у постанові 17.09.2024 у справі № 910/4237/23.
Водночас варто звернути увагу на те, що у справі № 923/631/20 (постанова від 22.07.2021) Верховний Суд вказав, що з огляду на положення пунктів 8, 11 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС у випадку виявлення порушень вимог Кодексу ГРС представник оператора ГРМ складає акт про порушення, в якому має вказати вид, обставини і суть порушення, що встановлює порядок визначення необлікованих об'ємів природного газу та їх режим нарахування в акті-розрахунку. Отже, суд має перевірити, яке порушення споживача стало підставою для прийняття комісією рішення про задоволення акта про порушення, чи довів оператор ГРМ таке порушення шляхом фіксації у відповідному акті; чи задовольнила комісія акт повністю або частково.
При цьому, Верховний Суд у справі № 914/766/17 (постанова від 12.03.2020) сформував правовий висновок про те, що акт-розрахунок, який відповідно до вимог пункту 11 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС складається в результаті задоволення комісією акта про порушення, є єдиним документом, передбаченим Кодексом ГРС, у якому за наслідками задоволення акта про порушення визначаються період донарахування, обсяг донарахованого природного газу і його вартість. Цей документ безпосередньо стосується прав та обов'язків споживача природного газу, оскільки визначає грошову суму, яку зобов'язаний сплатити господарюючий суб'єкт. Кодекс ГРС передбачає визначення цієї суми саме в цьому документі. У рахунку на оплату цієї суми, який складається після її визначення в акті-розрахунку, вказана сума не визначається, вона дублюється з акта-розрахунку.
У постанові від 14.01.2020 у справі № 915/1907/18 Верховний Суд виклав правовий висновок про те, що на підставі акта про порушення комісія з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ приймає рішення, яке є підставою для настання відповідних наслідків - нарахування необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості, яку повинен оплатити споживач, що безпосередньо впливає на права та обов'язки відповідного суб'єкта господарювання, оскільки встановлює обсяг і вартість необлікованого (донарахованого) природного газу, які, у свою чергу, споживач має право оскаржити у судовому порядку на підставі пункт 12 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС та створює загрозу припинення/обмеження газопостачання.
Разом з цим, у пункті 27.1 постанови від 30.06.2022 у справі № 910/19423/20 Верховний Суд виснував, що "… Кодексом газорозподільних систем не передбачено можливості відкликання раніше прийнятого акта-розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу та виставлених на його підставі рахунків, відтак без оскарження та визнання недійсним рішення ПАТ по газопостачанню та газифікації "Запоріжгаз" від 03.08.2018 щодо донарахування позивачу необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу з оформленням Акта-розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу від 31.07.2018 не можуть бути врегульовані відносини сторін щодо обсягів об'єму природного газу у спірний період та вартості прийнятого природного газу, вартості послуг з розподілу природного газу та транспортування природного газу (такий висновок узгоджується з правовою позицією, викладеною Верховним Судом у постанові від 15.09.2021 у справі № 908/1518/20) .
Отже, питання застосування пунктів 11, 12 глави 5 розділу XI Кодексу ГРС було предметом розгляду Верховним Судом у наведених вище господарських справах і такі висновки є релевантними до даної справи, у зв'язку з чим, відсутні підстави для формування висновку порушеного в касаційній скарзі (пункт 4.4 цієї постанови).
За таких підстав, враховуючи наведені вище норми чинного законодавства, а також правові позиції Верховного Суду колегія суддів зауважує, що позивач у цій конкретній справі обрав належний спосіб захисту свої прав. При цьому, у межах цієї справи суд мав надати оцінку фактичним обставинам, пов'язаним з правомірністю/неправомірністю як акта про порушення від 02.05.2024 № 0583/23 так і рішення, оформленого протоколом від 28.06.2014 № 11 засідання Постійно діючої комісії з розгляду актів про порушення та проведення перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування об'ємів природного газу від 28.06.2024 щодо задоволення акта про порушення від 02.05.2024 № 0583/23, а також акта-розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості споживачу (несанкціонованому споживачу), що не є побутовим від 28.06.2024 на суму 756 390, 05 грн, складаного на підставі рішення, оформленого протоколом від 28.06.2014 № 11. Отже суд мав перевірити: яке порушення споживача стало підставою для прийняття комісією рішення про задоволення акта про порушення (вид, обставини і суть порушення); чи довів оператор ГРМ таке порушення шляхом фіксації у відповідному акті про порушення; чи задовольнила комісія акт повністю або частково; чи відповідає акт-розрахунок необлікованого або облікованого частково об'єму природного газу порядку перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування об'ємів природного газу у разі виявлення порушень вимог Кодексу ГРС, визначену у розділі ХІ цього Кодексу.
У контексті наведеного колегія суддів у першу чергу звертає увагу на те, що відповідно до пункту 4 глави 1 розділу I Кодексу ГРС:
вузол обліку природного газу / вузол обліку/ВОГ - сукупність засобів вимірювальної техніки, зокрема лічильник газу або звужуючий пристрій, та допоміжних засобів, призначених для вимірювання, реєстрації результатів вимірювання та розрахунків об'єму природного газу, зведених до стандартних умов, визначених законодавством;
комерційний облік природного газу - визначення об'ємів (обсягів) передачі та розподілу (споживання / постачання) природного газу в точках комерційного обліку на підставі даних комерційних вузлів обліку та інших регламентних процедур у передбачених цим Кодексом випадках;
Відповідно до пункту 2 глави 2 розділу Х Кодексу ГРС до складу комерційного ВОГ на базі лічильника газу в комплекті з вбудованим чи окремим коректором або обчислювачем об'єму газу, зокрема входять: лічильник газу; коректор або обчислювач об'єму газу; датчик тиску та/або температури газу, тощо.
Як зазначалося вище, комерційний вузол обліку газу споживача - ТОВ "Солодка Мрія-Вінниця", який розташований за адресою: м. Вінниця, вул. Р. Скалецького, 15, включає як засоби вимірювальної техніки, так і допоміжне обладнання, які є єдиним вузлом, який здійснює комерційний облік природного газу.
Згідно з абзацом пункту 2 глави 6 розділу Х Кодексу ГРС протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових Оператор ГРМ та споживач проводять контрольне зняття показань ЗВТ (лічильника газу); перевірку комерційного ВОГ та його складових відповідно до вимог цього Кодексу, зокрема контрольний огляд вузла обліку; монтаж/демонтаж ЗВТ на повірку (періодичну, позачергову, експертну), експертизу та/або ремонт.
Відповідно до пункту 1 глави 9 розділу X Кодекс ГРС суміжні суб'єкти ринку природного газу, зокрема Оператор ГРМ та споживач, під час введення в експлуатацію або протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, у тому числі в разі позаштатної ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об'єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових щодо: 1) відповідності умовам експлуатації та узгодженій проєктній документації чи умовам договору; 2) працездатності та/або придатності ЗВТ до застосування на підставі результатів перевірки їх метрологічних характеристик, зокрема загальної похибки вимірювання; 3) відсутності ознак пошкодження ЗВТ та/або пошкодження пломб; 4) відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або несанкціонованого газопроводу; 5) перевірки стану підвідного газопроводу, зокрема способу прокладання та відсутності можливості відбору газу поза вузлом обліку, в тому числі шляхом обстеження газопроводів приладовим методом на предмет відсутності підключень до підземних та надземних підвідних, розподільчих та транзитних газових мереж поза комерційним ВОГ, візуального обстеження способів монтажу і обв'язки газового та газорегулюючого обладнання; 6) відсутності несанкціонованого підключення газових приладів, внаслідок чого може перевищуватися діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).
Згідно з пунктом 6 глави 9 розділу Х Кодексу ГРС за підсумками перевірки комерційного ВОГ та за умови відсутності зауважень представник Оператора ГРМ на місці перевірки повинен скласти відповідний акт обстеження/акт контрольного огляду вузла обліку (по одному екземпляру для кожної сторони), що має бути підписаний споживачем (суміжним суб'єктом ринку природного газу).
Якщо під час перевірки комерційного ВОГ (за умови відсутності ознак порушень, передбачених розділом XI цього Кодексу) між сторонами виникає сумнів щодо результатів вимірювання об'єму природного газу та/або метрологічних характеристик комерційного ВОГ чи його складових, за домовленістю сторін або за ініціативою однієї зі сторін - Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) може бути ініційована їх позачергова чи експертна повірка у порядку, визначеному цим розділом. При цьому, в акті обстеження/акті контрольного огляду вузла обліку (або в акті про порушення) Оператор ГРМ має зазначити про проведення певних дій щодо позачергової чи експертної повірки комерційного ВОГ чи його складових.
Згідно з пунктом 6 глави 9 розділу Х Кодексу ГРС якщо за результатами позачергової чи експертної повірки комерційного ВОГ (ЗВТ) буде підтверджена його невідповідність нормативним документам у сфері метрології та/або факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, у всіх випадках за відсутності дублюючого чи підмінного ВОГ (ЗВТ) або припинення газопостачання об'єм розподіленого в точці вимірювання природного газу за період порушення та відсутності комерційного ВОГ (ЗВТ) розраховується у порядку, визначеному розділом XI цього Кодексу, зі складанням акта про порушення.
Як установили суди попередніх інстанцій, 02.05.2024 представниками Вінницької філії ТОВ "Газорозподільні мережі України" на об'єкті ТОВ "Солодка Мрія-Вінниця" за адресою: м. Вінниця, вул. Р. Скалецького, 15, проведено перевірку вузла обліку газу.
З акта про порушення від 02.05.2024 № 0583/23 убачається, що вказана перевірка представниками Вінницької філії ТОВ "Газорозподільні мережі України" була здійснена у зв'язку із наявними з 11.04.2024 аварійними ситуаціями, що відображені в звітах за період з 11.04.2024 по 02.05.2024 про роботу вимірювального комплексу KBP-1.01 G-100, заводський № 01399.
Представниками Оператора ГРМ виявлено порушення вимог Кодексу газорозподільних систем, що мали наслідком позаштатний режим роботи комерційного ВОГ.
10.05.2025 представниками Вінницької філії ТОВ "Газорозподільні мережі України" в присутності повноважного представника ТОВ "Солодка Мрія-Вінниця" складено протокол направлення ЗВТ на позачергову повірку № б/н від 10.05.2024.
За результатами повірки, проведеної ДП "Вінницький науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації" встановлено, що лічильник газовий роторного типу з вбудованим пристроєм перетворення об'єму та температури "Комплекс КВР", заводський № 01399 визнано таким, що не відповідає вимогам ДСТУ 9037:2020 "Метрологія. Лічильники газу з вбудованими пристроями перетворення Т.Р. Методика повірки", та експлуатаційної документації, що підтверджується довідкою про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 1240/233 від 13.05.2024. Підставою для визнання ЗВТ непридатним зазначено "ЗВТ непрацездатний, основна похибка перевищує максимально допустиме значення". Зі змісту акта позачергової повірки комплексу вимірювального КВР 1.01 № 01399 від 13.05.2024 слідує, що зовнішній вигляд ЗВТ не відповідає методиці, порушено кріплення оглядового скла; максимально допустима похибка комплекса перевищує допустиму, та не відповідає вимогам експлуатаційної документації.
У пункті 3 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРС встановлено, що до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як "не з вини споживача"), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об'єму природного газу, належать:
1) пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно;
2) фіксація коректором чи обчислювачем об'єму газу даних щодо збоїв в роботі комерційного ВОГ або його складових, внаслідок чого об'єм розподіленого (спожитого) природного газу за попередній період визначений некоректно;
3) виявлення помилок в конфігурації даних обчислювача об'єму газу, що були введені при його первинному програмуванні, чи в протоколі параметризації (діаметр газопроводу звужуючого пристрою, кількість імпульсів, параметрів ФХП тощо), внаслідок чого об'єм розподіленого (спожитого) природного газу за попередній період визначений некоректно;
4) перевищення діапазону обчислення вузла обліку тощо.
За змістом підпункту 1 пункту 3 главі 2 розділу ХІ Кодексу ГРС до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як "не з вини споживача"), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об'єму природного газу, належить, зокрема пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.
При цьому, слід зазначити, що для цілей визначення необлікованих об'ємів природного газу та зміни їх режиму нарахування споживачу (несанкціонованому споживачу), що не є побутовим, Кодекс ГРС розмежовує несправність лічильника, що сталася:
1) внаслідок його пошкодження;
2) внаслідок позаштатного режиму роботи.
Згідно з визначенням термінів, що містяться у пункті 4 глави 1 розділу I Кодексу ГРС, пошкодження ЗВТ/лічильника газу - механічне пошкодження цілісності конструкції комерційного ВОГ та/або його складових, зокрема корпусу, скла, кріплення, захисних елементів, ліній з'єднання.
Відповідно до пункту 6 глави 6 розділу Х Кодексу ГРС позаштатний режим роботи комерційного ВОГ, зокрема, включає: 1) витоки газу з елементів та конструкції комерційного ВОГ, у тому числі імпульсних ліній манометрів, датчиків тиску і температури тощо; 2) відсутність зміни показань лічильника газу (обчислювача або коректора об'єму газу), загальмованість або рух з ривками зчитувального механізму при фактичній витраті (споживанні) природного газу; 3) наявність сторонніх шумів та нехарактерних звуків при роботі лічильника газу чи іншого ЗВТ; 4) індикація або наявність повідомлень про порушення в роботі ЗВТ, в тому числі про необхідність зміни елементів живлення; 5) забруднення або відкладання осадів, потрапляння сторонніх предметів до внутрішньої порожнини вимірювального трубопроводу або лічильника газу чи на робочі поверхні первинних перетворювачів; 6) інші ознаки порушень вимог щодо експлуатації ЗВТ, які можуть вплинути на результати вимірювання.
Зміст визначення "позаштатний режим роботи" характеризується переліком ознак, які самостійно або в своїй сукупності створюють його юридичне наповнення. Водночас хоча зазначений перелік і не є вичерпним, однак, з огляду на правову природу відносин з газопостачання та правовий статус його суб'єктів, наявність зазначених ознак підлягає доведенню саме оператором ГРМ, насамперед шляхом їх фіксації у відповідному акті. Ознаки позаштатного режиму повинні бути належним чином встановлені та зафіксовані оператором ГРМ, а для вирішення питання щодо наявності ознак роботи в позаштатному режимі відповідно до критеріїв визначених Кодексом ГРС недостатньо лише зазначати що "має місце порушення в роботі ЗВТ", а підлягає доведенню факт інших ознак порушень вимог щодо експлуатації ЗВТ з боку споживача, що стали причиною позаштатного режиму роботи.
Іншими словами, у випадку виявлення порушень вимог Кодексу ГРС, представником оператора ГРМ складається акт про порушення, в якому має бути вказано вид, обставини і суть порушення, що визначає порядок визначення необлікованих об'ємів природного газу та їх режим нарахування.
Як зазначалося вище, у спірних правовідносинах мало місце порушення, передбачене, як розділом ХІ Глави 2 пункту 3.1 Кодексу ГРС (пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно) так й розділом ХІ Глави 2 пункту 3.2 Кодексу ГРС (фіксація коректором чи обчислювачем об'єму газу даних щодо збоїв в роботі комерційного ВОГ або його складових внаслідок чого об'єм розподіленого (спожитого) природного газу за попередній період визначений некоректно).
У пункті 6 глави 6 розділу Х Кодексу ГРС визначено, що у разі виявлення позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових, пошкодження ЗВТ або пошкодження пломб чи захисних елементів власник (користувач), на території або у приміщенні якого встановлений комерційний ВОГ чи його складові, має терміново поінформувати про це Оператора ГРМ та за потреби вжити заходів для недопущення аварійної ситуації з урахуванням техніки безпеки.
Якщо внаслідок позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових буде підтверджено факт необлікованого чи облікованого частково об'єму розподіленого (спожитого, переданого) природного газу, розрахунок необлікованих (облікованих частково) об'ємів природного газу за період несправності комерційного ВОГ чи його складових здійснюється відповідно до вимог цього Кодексу.
Порядок визначення необлікованих об'ємів природного газу та зміни їх режиму нарахування споживачу (несанкціонованому споживачу), що не є побутовим, визначений у главі 4 розділу ХІ Кодексу ГРС.
Зокрема порядок перерахунку оператором ГРМ об'єму розподіленого (спожитого) природного газу у випадку визнання лічильника газу непридатним до застосування за результатами позачергової або експертної повірки визначений у підпункті 1 пункту 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРС, відповідно до якого у разі виявлення Оператором ГРМ пропущення строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача, несправності лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску), що сталася внаслідок його пошкодження або позаштатного режиму роботи, за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ перерахунок об'єму розподіленого (спожитого) природного газу проводиться з урахуванням того, що при визначенні лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску) непридатними до застосування за результатами позачергової або експертної повірки, а також при пропущенні строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача об'єм переданого (прийнятого) газу розраховується за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання - перерахунок проводиться за період з дати виходу з ладу ЗВТ (з дати початку прострочення періодичної повірки) до моменту встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ. У разі якщо дату виходу з ладу ЗВТ неможливо достовірно визначити, перерахунок проводять з початку розрахункового періоду до дати встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ.
Водночас варто звернути увагу на те, що об'єднана палата Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду у постанові від 18.11.2022 у справі № 914/993/21, на яку, зокрема, посилається скаржник у касаційній скарзі, сформувала висновок щодо застосування положень абзацу 9 пункту 6 глави 6 розділу X, пункту 4 та абзацу 2 пункту 8 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРС шляхом уточнення висновку Верховного Суду щодо застосування цих норм права, викладеного у постанові від 02.122020 у справі № 906/962/18, та, зокрема, зазначила: якщо у разі несправності лічильника газу, що сталася внаслідок його позаштатного режиму роботи, буде підтверджено факт необлікованого чи облікованого частково об'єму розподіленого (спожитого, переданого) природного газу, то розрахунок необлікованих (облікованих частково) об'ємів природного газу за період несправності здійснюється відповідно до вимог абзацу 9 пункту 6 глави 6 розділу X, підпункту 1 пункту 4 глави 4 розділу XІ Кодексу ГРС. Підпункт 2 пункту 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРС у такому разі не застосовується і обставини справності коректора значення не мають.
Як установили суди попередніх інстанцій, у спірних правовідносинах обставини необлікованого чи облікованого частково об'єму розподіленого (спожитого, переданого) природного газу внаслідок позаштатного режиму роботи ВОГ підтверджуються сукупністю доказів, зокрема, актом про порушення від 02.05.2024 № 0583/23, а також довідкою про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки від 13.05.2024 № 1240/233 складеною за результатами повірки, проведеної ДП "Вінницький науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації" внаслідок якої встановлено, що лічильник газовий роторного типу з вбудованим пристроєм перетворення об'єму та температури "Комплекс КВР", заводський № 01399 визнано таким, що не відповідає вимогам ДСТУ 9037:2020 "Метрологія. Лічильники газу з вбудованими пристроями перетворення Т.Р. Методика повірки", та експлуатаційної документації, що підтверджується довідкою про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 1240/233 від 13.05.2024. Підставою для визнання ЗВТ непридатним зазначено "ЗВТ непрацездатний, основна похибка перевищує максимально допустиме значення".
Враховуючи вищезазначене, а також той факт, що позивачем не було самостійно повідомлено відповідача про наявні аварійні ситуації у вимірювальному комплексі KBP-1.01 G-100, заводський № 01399 та вжиття відповідачем заходів щодо належного виконання зобов'язань згідно з умовами договору, місцевий господарський цілком доцільно зверну увагу на те, що до спірних правовідносин не підлягають застосуванню положення абзацу 1 пункту 8 глави 4 розділу XI Кодексу ГРС.
Водночас колегія суддів звертає увагу на те, що у постановах у справах № 910/5998/20 і № 912/1133/21 № 925/365/24 Верховним Судом викладено правовий висновок про те, що "сам по собі дефект акта про порушення не може спростовувати факт порушення, якщо цей факт відображено у сукупності інших доказів".
Ураховуючи вищевикладене, а також те, що позивачем факт порушення Кодексу ГРС зафіксований в акті про порушення від 02.05.2024 № 0583/23 не спростовано, суд касаційної інстанції вважає обґрунтованими висновки місцевого господарського суду про те, що у спірних правовідносинах у відповідача були всі правові підстави для визнання його правомірним та як наслідок для прийняття рішення про його задоволення повністю, яке оформлене протоколом від 28.06.2014 № 11 засідання Постійно діючої комісії з розгляду актів про порушення та проведення перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування об'ємів природного газу від 28.06.2024 щодо задоволення акта про порушення від 02.05.2024 № 0583/23, а також для проведення розрахунку (перерахунку) необлікованих (облікованих частково) об'ємів розподіленого (спожитого) природного газу на об'єкті позивача в порядку, передбаченому підпунктом 1 пункту 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРС.
При цьому, як вірно зазначено місцевим господарським судом, такі дефекти змісту акта про порушення від 02.05.2024 № 0583/23 як невірне зазначення номінальної потужності газового обладнання позивача, не є підставою для звільнення споживача від відповідальності за порушення Кодексу ГРС, наслідком чого є нарахування вартості необлікованого природного газу, спожитого внаслідок такого порушення.
Приймаючи до уваги наведене вище у сукупності, враховуючи обставини, якими позивач обґрунтовує позовні вимоги, оцінивши надані докази, проаналізувавши обставини справи в сукупності, суд касаційної інстанції погоджується із висновками місцевого господарського суду про те, що відповідач при прийнятті рішення, оформленого протоколом від 28.06.2014 № 11, діяв в межах своїх повноважень, у порядок та спосіб, встановлений законом.
Відтак висновки місцевого господарського суду в частині відмови у задоволенні позову про визнання протиправним та скасування рішення, оформленого протоколом від 28.06.2014 № 11 засідання Постійно діючої комісії з розгляду актів про порушення та проведення перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування об'ємів природного газу від 28.06.2024 щодо задоволення Акта про порушення від 02.05.2024 № 0583/23 колегія суддів визнає правомірним.
5.3. Разом з цим, як убачається зі спірних правовідносинах (з урахуванням наведених позивачем підстав позову) позивач також оскаржує вартість необлікованого (донарахованого) природного газу, визначену в акті-розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості споживачу (несанкціонованому споживачу), що не є побутовим від 28.06.2024 на суму 756 390, 05 грн, складаному на підставі рішення, оформленого протоколом від 28.06.2014 № 11 засідання Постійно діючої комісії з розгляду актів про порушення та проведення перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування об'ємів природного газу від 28.06.2024 щодо задоволення Акта про порушення від 02.05.2024 № 0583/23, посилаючись на те, що вихідні дані при визначені номінальної потужності газового обладнання позивача, які вказані відповідачем у акті-розрахунку від 28.06.2024, не відповідають даним, вказаним в акті про порушення від 02.05.2024 № 0583/23 та актах контрольного огляду вузла обліку від 02.05.2024, від 10.05.2024 та від 21.05.2024 та не відповідають даним, які містяться у технічних документах (паспортних даних) на газове обладнання позивача.
У контексті наведених доводів колегія суддів зауважує, що відповідно до підпункту 1 пункту 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРС у разі виявлення Оператором ГРМ пропущення строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача, несправності лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску), що сталася внаслідок його пошкодження або позаштатного режиму роботи, за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ перерахунок об'єму розподіленого (спожитого) природного газу проводиться з урахуванням того, що при визначенні лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску) непридатними до застосування за результатами позачергової або експертної повірки, а також при пропущенні строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача об'єм переданого (прийнятого) газу розраховується за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання - перерахунок проводиться за період з дати виходу з ладу ЗВТ (з дати початку прострочення періодичної повірки) до моменту встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ. У разі якщо дату виходу з ладу ЗВТ неможливо достовірно визначити, перерахунок проводять з початку розрахункового періоду до дати встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ.
Відповідно до пункту 4 глави 1 розділу I Кодексу ГРС номінальна потужність газового обладнання - сумарна об'ємна витрата (споживання) природного газу всього встановленого газового обладнання/устаткування, яка згідно з паспортними даними відповідає номінальному режиму роботи цього обладнання/устаткування.
Як убачається з матеріалів справи та установлено судами попередніх інстанцій, у додатку № 4 до типового договору розподілу природного газу, визначено, що на об'єкті ТОВ "Солодка Мрія-Вінниця" встановлено газоспоживаюче обладнання - котел ЕЕ 2,5-09 ГМ, номінальні витрати природного газу на одиницю газоспоживаючого обладнання - 206,71 м3/год.
Відповідно до акта приймання газообладнання для проведення комплексного випробовування від 21.11.2018 на об'єкті ТОВ "Солодка Мрія-Вінниця" встановленні: "котел паровий Е-2,5-0,9 ГМ (Є)" та "горелка газовая блочная МДГГ-200-Б" з номінальною потужністю 200 м3/час. Вказані обставини підтверджуються технічними документами (паспортними даними) на газове обладнання.
Тобто, із технічних документів (паспортних даних) вбачається, що на об'єкті ТОВ "Солодка Мрія-Вінниця" встановлене газове обладнання з номінальною потужністю лише 200 м3/час.
Ураховуючи вище викладені норми чинного законодавства, колегія суддів звертає увагу, що у цьому разі, розрахунок (донарахування) об'ємів розподіленого (спожитого) природного газу має розраховуватися відповідно до положень підпункту 1 пункту 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРС, із застосуванням при цьому номінальної потужності газоспоживаючого обладнання позивача, яка складає 200 м3/час.
Проте, у порушення наведених норм чинного законодавства відповідачем, під час складання акта-розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості споживачу (несанкціонованому споживачу), що не є побутовим від 28.06.2024 на суму 756 390, 05 грн застосовано невірні вихідні номінальної потужності газового обладнання позивача - 206,71 м3/год.
З огляду на допущенні помилки в акті-розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості споживачу (несанкціонованому споживачу), що не є побутовим від 28.06.2024, який є єдиним документом, передбаченим Кодексом ГРС, у якому за наслідками задоволення акта про порушення визначаються період донарахування, обсяг донарахованого природного газу і його вартість, колегія суддів дійшла висновку про наявність правових підстав для часткового задоволення позову шляхом визнання протиправним та скасування саме акта-розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості споживачу (несанкціонованому споживачу), що не є побутовим від 28.06.2024 на суму 756 390,05 грн, складаного на підставі рішення, оформленого протоколом від 28.06.2014 № 11 засідання Постійно діючої комісії з розгляду актів про порушення та проведення перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування об'ємів природного газу від 28.06.2024 щодо задоволення акта про порушення від 02.05.2024 № 0583/23.
6. Висновки за результатами розгляду касаційної скарги.
6.1. Відповідно до статті 311 ГПК України суд скасовує судове рішення повністю або частково і ухвалює нове рішення у відповідній частині або змінює його, якщо таке судове рішення, переглянуте в передбачених статтею 300 цього Кодексу межах, ухвалено з неправильним застосуванням норм матеріального права або порушенням норм процесуального права. Порушення норм процесуального права може бути підставою для скасування або зміни рішення лише за умови, якщо це порушення призвело до ухвалення незаконного рішення. Неправильним застосуванням норм матеріального права вважається: неправильне тлумачення закону, або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню. Зміна судового рішення може полягати в доповненні або зміні його мотивувальної та (або) резолютивної частини.
6.2. Враховуючи вищенаведене та межі перегляду справи судом касаційної інстанції, Верховний Суд вважає за необхідне скасувати постанову суду апеляційної інстанції як таку, що прийнята з неправильним застосуванням норм матеріального права, а рішення суду першої інстанції з мотивів, наведених у даній постанові, змінити в резолютивній частині.
Керуючись статтями 300, 301, 308, 309, 311, 315, 317 Господарського процесуального кодексу України, Верховний Суд
Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Вінницької філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" задовольнити частково.
Постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 23.04.2025 у справі № 902/991/24 скасувати.
Рішенням Господарського суду Вінницької області від 24.01.2025 у справі № 902/991/24 змінити, виклавши його резолютивну частину в такій редакції:
"1. Позовні вимоги задовольнити частково.
2. Визнати протиправним та скасувати акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості споживачу (несанкціонованому споживачу), що не є побутовим від 28.06.2024 на суму 756 390, 05 грн, складаний на підставі рішення, оформленого протоколом від 28.06.2014 № 11 засідання Постійно діючої комісії з розгляду актів про порушення та проведення перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування об'ємів природного газу від 28.06.2024 щодо задоволення Акта про порушення від 02.05.2024 № 0583/23.
В іншій частині відмовити".
Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з моменту її ухвалення, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Головуючий Н. О. Волковицька
Судді С. К. Могил
О. В. Случ