Рішення від 29.07.2025 по справі 927/181/25

РІШЕННЯ

Іменем України

29 липня 2025 року м. Чернігівсправа № 927/181/25

Господарський суд Чернігівської області у складі судді Моцьора В.В., за участю секретаря судового засідання Гринчук О.К., розглянув у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження справу

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Кропивницькенерго»

код ЄДРПОУ 44763764, вул. Ельворті, 7, оф. 502, м. Кропивницький, 25002;

до відповідача: Управління житлово-комунального господарства

Чернігівської міської ради

код ЄДРПОУ 03366374, вул. Реміснича, 19, м. Чернігів, 14000

про стягнення 3 024 122,02 грн

представники учасників справи:

від позивача: Гросул Ю.О.

від відповідача: Гурбик А.О.

Дії суду щодо розгляду справи. Позиції сторін.

Товариством з обмеженою відповідальністю “Кропивницькенерго» подано позов до Управління житлово-комунального господарства Чернігівської міської ради про стягнення 3 024 122,02 грн, з яких 1 468 449,60 грн заборгованості за спожиту електричну енергію, 1 506 043,21 грн вартості безпідставно отриманої (спожитої) електричної енергії, 35 693,91 грн інфляційних втрат та 13 935,30 грн 3% річних.

Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем зобов'язань за договором про постачання електричної енергії споживачу №06/12/24-118 від 06.12.2024 в частині сплати коштів за спожиту електричну енергію у розмірі 1 468 449,60 грн, а також невідшкодуванням відповідачем вартості отриманої без відповідної правової підстави (поза Договором) електричної енергії у сумі 1 506 043,21 грн.

Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 04.03.2025 позовну заяву прийнято до розгляду; відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження; встановлено учасникам справи строк для подання до суду заяв по суті справи.

Учасники справи були належним чином повідомлені про дату, час та місце підготовчого судового засідання, що підтверджується довідками про доставку 04.03.2025 о 13:52 електронного листа до їх електронних кабінетів в системі Електронний суд.

19.03.2025, у встановлений судом строк, від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому вважає позов позивача безпідставним, необґрунтованим та таким, що задоволенню не підлягає.

Відповідач, зокрема, зазначає, що між сторонами у грудні 2024 року був діючий Договір про постачання електричної енергії споживачу № 07/06/24-36-6030/23 від 07.06.2024, за яким у позивача невиконані зобов'язання щодо поставки електричної енергії у грудні 2024 року в обсязі 429 509 кВт*год на суму 497 723,43 грн. Натомість, позивач маючи вищенаведені невиконанні зобов'язання по Договору № 6030/23, надав відповідачеві для підписання та оплати акти приймання - передачі товару за грудень 2024 року на спожиту електричну енергію у розмірі 385 867 кВт*год на суму 2 974 492 грн згідно Договору № 6030/44, тоді як, умовою останнього передбачено поставку електричної енергії відповідачу в обсязі 200 000 кВт*год на загальну суму 1 468 449,60 грн, що є значно меншим наданої позивачем.

Також відповідач зазначає, що причиною не підписання відповідачем документів, надісланих позивачем, а саме: проекту Додаткової угоди № 1, акту приймання-передачі за грудень 2024 року, встановленої форми, акту купівлі-продажу електричної енергії № 1382, фактичного рахунку на оплату № 1813 від 31.12.2024 за грудень (вхідний № 23 від 17.01.2025) стало закінчення бюджетного 2024 року.

Крім того, відповідач посилається на відсутність підстав, передбачених Договором та п. 19 Особливостей, для зміни істотних умов Договору щодо збільшення обсягу закупівлі.

25.03.2025 від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій позивач вказує, що посилання відповідача на Договір про постачання електричної енергії споживачу № 07/06/24-36-6030/23 від 07.06.2024 є безпідставним та не стосується предмету розгляду в даній справі, оскільки позивачем повністю виконано свої зобов'язання перед відповідачем за вказаним Договором з урахуванням положень Додаткової угоди №7 про зменшення суми договору та обсягу електричної енергії, що підлягала постачанню за цим договором та строку постачання товару, ініціатором укладення якої став саме відповідач, вказаний договір є припиненим його повним виконанням сторонами.

Щодо неможливості підписання відповідачем документів та нездійснення оплати за договором у зв'язку із закінченням бюджетного періоду 2024 року, позивач зазначає, що саме відповідачем як замовником за закупівлею №UА-2024-11-27-002850-а, встановлено такий порядок складення та підписання документів (акт приймання-передачі, рахунок, додаткова угода, тощо) та порядок здійснення розрахунків за закупівлею та за договором, який передбачав оплату отриманої (спожитої) електричної енергії у грудні 2024 року вже в наступному місяці - в січні 2025 року, тобто вже після закінчення бюджетного періоду 2024 року. З будь-якими листами чи зверненнями щодо зміни порядку розрахунків за договором та з повідомленнями про виниклу у відповідача необхідність отримати документи та здійснити розрахунки за грудень 2024 року до закінчення бюджетного 2024 року, відповідач до позивача не звертався.

Відповідно до умов Договору про постачання електричної енергії споживачу № 06/12/24-118/6030/44 від 06.12.2024 та ПРРЕЕ саме на споживача електричної енергії покладається обов'язок з раціонального використання електричної енергії, недопущення споживання електричної енергії поза договором, обов'язок не допускати несанкціонованого споживання електричної енергії та припинити власне електроспоживання відповідно до умов договору, за умови неповної оплати за спожиту електричну енергію. Вказані зобов'язання відповідачем виконано не було, внаслідок чого, відповідачем було отримано (спожито) електричну енергію понад обсяги, встановлені Договором про постачання електричної енергії Споживачу №06/12/24-118/6030/44 від 06.12.2024.

02.04.2025 суд постановив протокольну ухвалу про продовження строку підготовчого провадження на 30 днів та відкладення підготовчого засідання на 07.05.2025.

У зв'язку з оголошенням повітряної тривоги на території України, у тому числі в м. Чернігові, підготовче засідання 07.05.2025 не відбулося, про що свідчить акт №56-25 від 07.05.2025.

Ухвалою суду від 07.05.2025 повідомлено учасників справи про відкладення підготовчого засідання на 13.05.2025.

13.05.2025 суд постановив протокольну ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті на 04.06.2025.

28.07.2025 від відповідача надійшли додаткові пояснення щодо не підписання надісланих позивачем документів; щодо відсутності обов'язку у відповідача відшкодовувати позивачу інфляційні втрати та 3% річних у зв'язку з тим, що такий обов'язок не передбачено положеннями договорів, укладених між сторонами; щодо неприбутковості Управління.

04.06.2025 в судовому засіданні оголошено перерву до 29.07.2025.

29.07.2025 суд розглянув справу по суті та проголосив скорочене рішення (вступну та резолютивну частини).

Обставини справи встановлені судом.

ТОВ «Кропивницькенерго» відповідно до Законів України "Про ліцензування видів господарської діяльності», «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» та «;Про ринок електричної енергії», є постачальником електричної енергії споживачам на підставі ліцензії на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу, виданої Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг згідно з постановою № 1133 від 13.09.2022.

06.12.2024 між ТОВ «Кропивницькенерго» (Постачальником) та Управлінням житлово-комунального господарства Чернігівської міської ради (Споживачем) укладено договір № 06/12/24-118/6030/44 про постачання електричної енергії споживачу (надалі - Договір).

Даний Договір встановлює порядок та умови постачання електричної енергії як товарної продукції Споживачу Постачальником (п. 1.1 Договору).

Цей Договір укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням порядку та умов встановлених Законом України "Про публічні закупівлі", особливостями здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. № 1178 (далі - Особливості), та іншими нормативно-правовими актами, що регулюють відносини в сфері публічних закупівель, Закону України “Про ринок електричної енергії» та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14.03.2018 № 312 (далі - ПРРЕЕ), який встановлює порядок та умови постачання електричної енергії, як товарної продукції Споживачу Постачальником електричної енергії та укладається сторонами, за результатами проведення процедури закупівлі та передбачає платне придбання товару (надання послуг) (п. 1.2 Договору).

Постачальник зобов'язується поставити Споживачу у терміни та на умовах визначених Договором електричну енергію (код ДК 021:2015 - 09310000-5 - Електрична енергія) (далі - електрична енергія/товар/електроенергія), в обсягах і порядку передбачених Договором для забезпечення потреб електроустановок Споживача за допомогою технічних засобів розподілу електричної енергії, а Споживач сплачує Постачальнику за використану електричну енергію у розмірі, строки, порядку та на умовах передбачених Договором (п. 2.1 Договору).

Обов'язковою умовою для постачання електричної енергії Споживачу є наявність у нього договору, укладеного в установленому порядку з оператором системи про надання послуг з розподілу, на підставі якого Споживач набуває право отримувати послугу з розподілу електричної енергії (п. 2.2 Договору).

Очікуваний обсяг постачання електричної енергії на період з дати укладання Договору по 31.12.2024 становить 200 000 кВт*год та відповідає очікуваному обсягу закупівлі послуг з розподілу (передачі) електричної енергії у оператора системи. Обсяги закупівлі електричної енергії можуть бути зменшені залежно від реального фінансування видатків (п. 2.3 Договору).

Постачання товару здійснюється у строк з дати укладання Договору до 31.12.2024 включно (п. 3.1 Договору).

Місце постачання товару: відповідно ЕІС кодам точок комерційного обліку, визначеним у договорі про надання послуг з розподілу, укладеним між оператором системи розподілу та споживачем. Адреса та ЕІС коди точок комерційного обліку наведені у Додатку 1 до цього Договору (п. 3.2 Договору).

Загальна ціна Договору становить 1 223 708 грн 00 коп., крім того ПДВ - 244 741 грн 60 коп., разом з ПДВ ціна Договору становить 1 468 449 грн 60 коп.

Протягом періоду виконання Договору, в залежності від кількості переданої електричної енергії та її ціни, що визначається згідно Актів приймання-передачі, загальна ціна Договору може бути змінена Сторонами за взаємною згодою сторін. Вказані зміни оформлюються письмово, за вибором Сторін: шляхом підписання Акту приймання-передачі з наведенням в Акті приймання-передачі зміненої ціни Договору, або шляхом укладення додаткової угоди до Договору (п. 5.1 Договору).

Ціна за одиницю Товару включає тариф на послуги з передачі електричної енергії, що затверджується Регулятором, та всі інші складові ціни за одиницю Товару, необхідні для виконання Договору та не включає вартість послуг з розподілу електричної енергії, які оплачуються Споживачем самостійно. Ціна за одиницю Товару на дату укладання Договору з урахуванням усіх її складових та порядок укладання договору установлюється в додатку 2 до Договору (п. 5.1.1 Договору).

Обсяги закупівлі електричної енергії визначені у Додатку 4 до Договору та можуть бути зменшені залежно від реального фінансування видатків та потреб Споживача (п. 5.1.2 Договору).

Закупівля здійснюється в межах обсягів кошторисних призначень та відповідних асигнувань на 2024 бюджетний рік (п. 5.1.3 Договору).

Спосіб оплати: безготівковий розрахунок на поточний рахунок Постачальника із спеціальним режимом використання (п. 5.1.4 Договору).

Умови оплати: післяплата (п. 5.1.5 Договору).

Сторони домовились, що фактична ціна за одиницю Товару визначається щомісяця (розрахунковий період) після завершення місяця постачання та змінюється порівняно з ціною за одиницю Товару, встановленою на момент укладення Договору або за попередній місяць постачання, шляхом внесення змін до цього Договору у письмовій формі, а саме шляхом підписання Сторонами відповідних актів приймання-передачі Товару згідно з п.5.4. Договору або шляхом укладення додаткових угод до Договору (п. 5.2 Договору).

Розрахунковим періодом за цим Договором є календарний місяць (п. 5.6 Договору).

Згідно з п. 5.7 Договору по закінченні розрахункового періоду, у термін до 10 числа місяця, наступного за розрахунковим, Постачальник зобов'язаний надати для підписання Споживачу Акт приймання-передачі Товару. Споживач зобов'язаний розглянути та підписати вказаний акт у строк, що не перевищує 5 (п'яти) робочих днів або дати вмотивовану відмову від підписання такого акту у цей же строк.

В разі відсутності мотивованої відмови Споживача від підписання Акту приймання-передачі та/або не підписання ним Акту приймання-передачі у вказаний строк, такий акт вважається підписаним. В такому випадку сторони вирішують спір у встановленому законодавством порядку.

Розрахунки Споживача за цим Договором здійснюються на рахунок Постачальника, зазначений в Договорі. Оплата вартості електричної енергії за цим Договором здійснюється на підставі підписаного Сторонами Акту приймання-передачі товару (електричної енергії), протягом 10 (десяти) робочих днів від дати отримання Акту приймання - передачі Товару, примірна форма якого визначена в Додатку 3 до цього Договору (п. 5.8 Договору).

Датою виконання зобов'язань Споживача щодо оплати за спожиту електричну енергію вважається дата перерахування Споживачем на рахунок Постачальника грошових коштів (п. 5.9 Договору).

Згідно з пп. 1 п. 6.1 Договору Споживач має право отримувати електричну енергію на умовах, зазначених у Договорі.

Відповідно до п. 6.2 Договору Споживач зобов'язується, зокрема забезпечувати своєчасну та повну оплату спожитої електричної енергії згідно з умовами Договору.

Згідно з п. 15.1 Договору, Договір набирає чинності з дати підписання уповноваженими представниками Сторін та скріплення їх підписів печатками (у разі їх використання) та діє до 31 грудня 2024 року (включно), а в частині виконання зобов'язань Сторонами до повного їх виконання.

Додатком № 1 до Договору «Заява-приєднання до договору про постачання електричної енергії споживачу» встановлено персоніфіковані дані Споживача.

Відповідно до Додатку № 1 до Договору також встановлено дату початку постачання - з 06 грудня 2024 р. (з 00 год. 01хв.).

Додатком до Заяви-приєднання встановлено Перелік об'єктів та точок комерційного обліку Споживача.

Додатком 2 до Договору «Комерційна пропозиція Постачальника (Договірна ціна)» встановлено кількість, ціну за одиницю товару та вартість товару на момент укладення Договору, а саме:

Найменування Товару - Електрична енергія; Кількість 200 000 кВт*год; середньозважена ціна РДН (Цсз), грн без ПДВ - 5,65997; Тариф на передачу (Тпер), грн без ПДВ - 0,52857; Маржа Постачальника (М), грн. без ПДВ мінус 0,07; Вартість за одиницю (Цф), грн без ПДВ - 6,11854; Вартість за одиницю , грн з ПДВ - 7,342248; Всього без ПДВ 1 223 708,00 грн; ПДВ - 244 741,60 грн; Всього з ПДВ - 1 468 449,60 грн.

Додатком 3 до Договору Сторонами затверджено примірну форма Акту приймання-передачі Товару за розрахунковий період.

Відповідно до положень Додатку 3 до Договору вказаним Актом Сторонами згідно п. 5.3. Договору обраховується ціна за одиницю Товару (без ПДВ), що діяла протягом періоду постачання Товару, за формулою: Цф = Цсз +Тпер+ М.

При визначенні ціни поставки Товару за розрахунковий місяць сторонами враховується та погоджується зміна ціни за одиницю Товару на підставі пп.7 п.19 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету міністрів України від 12.10.2022 №1178, а саме у зв'язку зі зміною середньозваженої ціни електричної енергії на Ринку на добу наперед (РДН) та/або зміною регульованих цін (тарифів).

Підписанням цього Акту Постачальник та Споживач, керуючись ч.3 ст. 631 ЦК України погоджують зміну вартості ціни за одиницю Товару з першого числа місяця постачання за який складено акт та встановлюють її у відповідному розмірі.

Підписанням цього акту сторони можуть погодити внести зміни до Договору в частині розміру загальної ціни Договору, визначеної в п.5.1. Договору та визначити змінену ціну цього договору * (*вказаний пункт застосовується при зміні ціни Договору).

Додатком № 4 до Договору Сторонами погоджено план-графік постачання електричної енергії, відповідно до якого обсяг постачання електричної енергії у грудні 2024 року за Договором становить 200 000 кВт*год.

На виконання умов Договору про постачання електричної енергії споживачу № 06/12/24-118/6030/44 від 06.12.2024 позивачем протягом грудня 2024 року здійснено постачання електричної енергії відповідачу.

Відповідно до інформації АТ «Чернігівобленерго» як Оператора системи розподілу щодо фактичних обсягів розподілу електричної енергії по споживачах ТОВ «Кропивницькенерго» (далі - Реєстр) обсяг споживання електричної енергії Управлінням житлово-комунального господарства Чернігівської міської ради у розрахунковому періоді грудень 2024 року становить 385 867 кВт*год.

Дана інформація підтверджена підписаними відповідачем актами про використану електричну енергію №1 та № 2 від 31.12.2024.

На виконання умов п.п. 5.2-5.7 та п. 15.11 Договору позивачем листом від 09.01.2025 вих. № 04-ю направлено відповідачу на електронну пошту сканкопії та на поштову адресу оригінали наступних документів: 1) проект Додаткової угоди № 1; 2) Акт приймання-передачі електричної енергії за грудень 2024 року у кількості 385 867 кВт*год на загальну суму 2 974 492,81 грн; 3) Роздруківка з сайту Оператора ринку https://www.oree.com.ua/ щодо середньозваженої ціни на ринку «на добу наперед» за грудень 2024 року; 4) Акт купівлі-продажу електричної енергії №1382 на загальну суму 2 974 492,81 грн; 5) Фактичний рахунок на оплату № 1813 від 31.12.2024 (за грудень). Також у листі позивач просив розглянути документи, підписати і повернути йому по одному примірнику в порядку, встановленому умовами договору.

За умовами запропонованої до підписання додаткової угоди до Договору про постачання електричної енергії споживачу № 06/12/24-118/6030/44 від 06.12.2024 за підсумками розрахункового періоду (місяця) грудень 2024 року, сторонам пропонувалося до визначення наступну ціну за одиницю тарифу (Цф) за формулою, з урахуванням п.5.3 Договору. Ціна за одиницю Товару (Цф) у розрахунковому періоді (місяці) грудень 2024 року становить 7,708596 грн за 1 кВт/год з ПДВ, в т.ч.: Цсз = 5,96526 грн за 1 кВт/год без ПДВ; Тпер = 0,52857 грн за 1 кВт/год без ПДВ; М = (-0,07) грн за 1 кВт/год без ПДВ; ПДВ 20%.

Згідно з п. 2 дана додаткова угода набирає чинності з моменту її підписання сторонами та скріплення печатками та діє протягом строку дії договору про постачання електричної енергії споживачу № 06/12/24-118/6030/44 від 06.12.2024.

Пунктом 3 пропонованої додаткової угоди передбачено, що всі умови даної додаткової угоди застосовуються до відносин сторін, які виникли між сторонами до її укладання, а саме з 01.12.2024.

Відповідно до надісланого відповідачу акту приймання-передачі товару постачальник передав, а споживач прийняв товар електричну енергію загальною вартістю 2 974 492,81 грн.

Згідно з актом №1382 купівлі-продажу електричної енергії від 31.12.2024 ТОВ «Кропивницькенерго» (продавець) передав, а Управління житлово-комунального господарства ЧМР (покупець) прийняв електричну енергію згідно договору № 06/12/24-118/6030/44 від 06.12.2024 у грудні 2024 року, загальна вартість якої з урахуванням ПДВ складає: 2 974 492,81 грн.

Згідно з ціновою довідкою Харківської торгово-промислової палати №162-1/25 від 14.02.2025 середньозважена ціна на майданчику ринку «на добу наперед» (РДН) у торговій зоні ОЕС (об'єднаної енергетичної системи) України, яка склалась за грудень (01.12.-31.12) 2024 року, склала - 5965,26 грн/МВт.год (ціна вказана без урахування ПДВ та тарифу на передачу електричної енергії).

Позивачем було виставлено відповідачу фактичний рахунок на оплату № 1813 від 31.12.2024 за спожиту електричної енергії у грудні 2024 року на загальну суму 2 974 492,81 грн.

Оригінали вказаних документів було отримано відповідачем 17.01.2025, що підтверджується рекомендованим повідомленням №1800100257718 про його вручення.

Листом від 17.01.2025 № 23-вих відповідачем повернуто надіслані позивачем документи позивачу без їх підпису. Підставою для відмови від підписання вказаних документів відповідачем та відмови відповідача від оплати виставленого позивачем рахунку за електроенергію за грудень 2024 року відповідачем вказано отримання цих документів після закінчення бюджетного періоду - 2024 року та те, що на дату отримання цих документів Управлінням Державної казначейської служби України у м. Чернігові Чернігівської області вже були закриті розрахункові рахунки Управління ЖКГ бюджетного періоду 2024 року.

Позивачем направлено відповідачу вимогу-повідомлення №25/12-ю від 22.01.2025 про здійснення розрахунку за Договором про постачання електричної енергії споживачу № 06/12/24-118/6030/44 від 06.12.2024 у строк, передбачений договором - до 31.01.2025 включно. Відповідач залишив вимогу-повідомлення без відповіді вартість електричної енергії, що була поставлена позивачем відповідачеві та отримана (спожита) відповідачем у розрахунковому періоді грудень 2024 року у розмірі 2 974 492,81 грн не сплатив.

Позивач зазначає, що загальний обсяг електричної енергії, отриманий відповідачем від позивача на підставі Договору про постачання електричної енергії споживачу № 06/12/24-118/6030/44 від 06.12.2024 становить: 190 495,08 кВт*год. на загальну вартість 1 468 449,60 грн. Електрична енергія в обсязі 195 371,92 кВт*год. на загальну вартість 1 506 043,21 грн. була отримана відповідачем від позивача у розрахунковому періоді грудень 2024 року поза Договором про постачання електричної енергії споживачу № 06/12/24-118/6030/44 від 06.12.2024 та є такою, що набута відповідачем без відповідної правової підстави.

Оплату за поставлену позивачем та отриману (спожиту) відповідачем у грудні 2024 року електричну енергію відповідачем не здійснено, що стало підставою для звернення позивача з даним позовом до суду.

Оцінка аргументів та нормативно-правове обґрунтування. Висновки суду.

Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України (далі ЦК України) підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Частиною 1 ст. 509 ЦК України передбачено, що зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Відповідно до ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Ст. 627 ЦК України передбачено, що відповідно до ст. 6 ЦК України сторони є вільними в укладанні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Згідно зі ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Відповідно до ст. 193 ГК України, яка кореспондується зі ст. ст. 525, 526 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Згідно зі ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Частиною 1 ст. 530 ЦК України передбачено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до ч. 1 ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Ст. 714 ЦК України передбачено, що за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору постачання енергетичними та іншими ресурсами.

Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 275 ГК України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.

Частиною 6 ст. 276 ГК України визначено, що розрахунки за договорами енергопостачання здійснюються на підставі цін (тарифів), встановлених/визначених відповідно до вимог закону.

Згідно з ч. 7 ст. 276 ГК України оплата енергії, що відпускається, здійснюється відповідно до умов договору. Договір може передбачати попередню оплату, планові платежі з наступним перерахунком або оплату, що проводиться за вартість прийнятих ресурсів.

Відповідно до п. п. 26, 68, 84 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про ринок електричної енергії» електрична енергія це енергія, що виробляється на об'єктах електроенергетики і є товаром, призначеним для купівлі-продажу; постачання електричної енергії продаж, включаючи перепродаж, електричної енергії; споживач фізична особа, у тому числі фізична особа-підприємець, або юридична особа, що купує електричну енергію для власного споживання.

Учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються такі види договорів як, зокрема, про постачання електричної енергії споживачу (ч. 1 ст. 4 Закону України «Про ринок електричної енергії»).

Відповідно до ч. ч. 1, 2, 6 ст. 56 Закону України «Про ринок електричної енергії» постачання електричної енергії споживачам здійснюється електропостачальниками, які отримали відповідну ліцензію, за договором постачання електричної енергії споживачу. Договір постачання електричної енергії споживачу укладається між електропостачальником та споживачем та передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії споживачем у певний період часу одним електропостачальником. Постачання електричної енергії споживачам здійснюється за вільними цінами. Постачання електричної енергії електропостачальниками здійснюється з дотриманням правил роздрібного ринку. Умови постачання електричної енергії, права та обов'язки електропостачальника і споживача визначаються договором постачання електричної енергії споживачу.

Згідно з ч. 1 ст. 57 Закону України «Про ринок електричної енергії» електропостачальники мають право на своєчасне та в повному обсязі отримання коштів за продану електричну енергію та послуги з постачання електричної енергії відповідно до укладених договорів.

Відповідно до ч. 3 ст. 58 Закону України «Про ринок електричної енергії» споживач зобов'язаний сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів.

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 312 затверджено Правила роздрібного ринку електричної енергії (далі ПРРЕЕ), які регулюють взаємовідносини, що виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами. Учасниками роздрібного ринку є: електропостачальники, оператор системи передачі, оператори систем розподілу, у тому числі оператори малих систем розподілу, споживачі, основні споживачі, субспоживачі, виробники електричної енергії, які підпадають під визначення розподіленої генерації, та інші учасники ринку, які надають послуги, пов'язані з постачанням електричної енергії споживачу з метою використання ним електричної енергії на власні потреби. Ці Правила є обов'язковими для виконання усіма учасниками роздрібного ринку ( п. 1.1.1).

Постачання (продаж) електричної енергії споживачу здійснюється за договором про постачання електричної енергії споживачу обраним споживачем електропостачальником, який отримав відповідну ліцензію, за вільними цінами, крім постачання електричної енергії постачальником універсальної послуги або постачальником "останньої надії". Ціни (тарифи) на послуги постачальника універсальних послуг, постачальника "останньої надії" визначаються у встановленому законодавством порядку. (п. 3.1.1 ПРРЕЕ).

Відповідно до п. 3.1.7 ПРРЕЕ договір між електропостачальником та споживачем укладається, як правило, шляхом приєднання споживача за заявою-приєднання до розробленого електропостачальником договору на умовах комерційної пропозиції, розміщеної на офіційному вебсайті електропостачальника. У разі офіційного оприлюднення комерційної пропозиції електропостачальник не має права відмовити споживачу у приєднанні до договору на умовах цієї комерційної пропозиції, якщо технічні засоби вимірювання та обліку електричної енергії забезпечують виконання сторонами умов комерційної пропозиції. На вимогу споживача електропостачальник має надати паперовий примірник договору, підписаний з його боку. Якщо сторони досягли згоди щодо укладення договору на інших умовах, відмінних від тих, які містяться у комерційних пропозиціях, розміщених на офіційному вебсайті електропостачальника, договір укладається у письмовій формі шляхом підписання сторонами цілісного документа або обміну документами у порядку, встановленому Цивільним кодексом України та/або Господарським кодексом України та цими Правилами, у тому числі за допомогою інформаційно-комунікаційних систем та/або засобів електронної комунікації. При цьому сторони можуть за взаємною згодою оформлювати додатки до договору, в яких узгоджуються організаційні особливості постачання електричної енергії. Такі додатки оформлюються, у письмовій формі, а у випадку укладення договору за допомогою інформаційно-комунікаційних систем та/або засобів електронної комунікації у формі електронного документа та підписуються обома сторонами.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. № 1178 затверджено Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування (далі - Особливості).

Згідно з п. 1 та п. 2 Особливостей ці особливості встановлюють порядок та умови здійснення публічних закупівель (далі - закупівлі) товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі» (далі - замовники), із забезпеченням захищеності таких замовників від воєнних загроз на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування; замовники, що зобов'язані здійснювати публічні закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до Закону, проводять закупівлі з урахуванням цих особливостей та з дотриманням принципів здійснення публічних закупівель, визначених Законом.

Згідно з пп. 7 п. 19 Особливостей істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків: зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS, регульованих цін (тарифів), нормативів, середньозважених цін на електроенергію на ринку “на добу наперед», що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни.

Як встановлено судом вище, 06.12.2024 між ТОВ «Кропивницькенерго» (Постачальником) та Управлінням житлово-комунального господарства Чернігівської міської ради (Споживачем) укладено договір № 06/12/24-118/6030/44 про постачання електричної енергії споживачу, згідно п. 16.1. Договору невід'ємними частинами договору є: Заява приєднання до умов договору про постачання електричної енергії споживачу; Комерційна пропозиція; Форма Акту приймання-передачі товару; план-графік постачання електричної енергії.

Так, у комерційній пропозиції до Договору зазначено наступне: найменування Товару - Електрична енергія; Кількість 200 000 кВт*год; середньозважена ціна РДН (Цсз), грн без ПДВ - 5,65997; Тариф на передачу (Тпер), грн без ПДВ - 0,52857; Маржа Постачальника (М), грн. без ПДВ мінус 0,07; Вартість за одиницю (Цф), грн без ПДВ - 6,11854; Вартість за одиницю , грн з ПДВ - 7,342248; Всього без ПДВ 1 223 708,00 грн; ПДВ - 244 741,60 грн; Всього з ПДВ - 1 468 449,60 грн.

На виконання умов Договору позивачем було поставлено відповідачеві у розрахунковому періоді - грудень 2024 року електричну енергію в обсязі 385 867 кВт*год, що підтверджується даними комерційного обліку, наданими операторами системи розподілу - АТ «Чернігівобленерго», яке відповідно до договору № 412 від 20.12.2022 здійснює комерційний облік електричної енергії, спожитої відповідачем у визначених проміжках часу (розрахункових періодах) з метою використання таких даних для здійснення розрахунків.

Згідно з умовами та в порядку, встановленому п.п. 5.2-5.4 та пп. 7 п. 15.3 Договору позивачем було здійснено розрахунок ціни за поставлену електричну енергію за розрахунковий період грудень 2024 року за формулою, встановленою у п.5.3. Договору, а саме: фактична ціна за одиницю Товару (Цф) за розрахунковий період грудень 2024 року, розрахована за формулою, становить: Цф = Цсз +Тпер+ М, де: Цсз - середньозважена ціна РДН за розрахунковий період (календарний місяць) грудень 2024 року становить 5,96526 грн за 1 кВт*год без ПДВ, що підтверджується даними АТ «Оператор ринку», розміщеними на його офіційному сайті сайт https://www.oree.com.ua/ та Ціновою довідкою Торгово-промислової палати № 162-1/25 від 14.02.2025; Тпер - тариф на послуги з передачі електричної енергії, який діє для розрахункового періоду (календарний місяць) грудень 2024 року становить 0,52857 грн за 1кВт*год без ПДВ, що підтверджується постановою НКРЕКП від 09.12.2023 № 2322 «Про встановлення тарифу на послуги з передачі електричної енергії НЕК «УКРЕНЕРГО» на 2024 рік»; М - маржа постачальника, яка зафіксована в Додатку 2 до Договору за результатами подання пропозиції Постачальником та встановленої ціни поставки за одиницю товару становить (-0,07) мінус 0,07 грн. за 1 кВт*год без ПДВ. Ця величина є незмінною протягом всього строку дії Договору. Таким чином фактична ціна поставки за одиницю Товару без ПДВ за розрахунковий період грудень 2024 року становить: Цф = Цсз +Тпер+ М = 5,96526 + 0,52857 + (-0,07) = 6,42383 грн за 1 кВт*год без ПДВ. Враховуючи, що обсяг електричної енергії, спожитий відповідачем у грудні 2024 року становить 385 867 кВт*год, тому загальна вартість електричної енергії, отриманої (спожитої) відповідачем у грудні 2024 року, розрахована у порядку, встановленому Договором, становить: 385 867 кВт*год * 6,42383 грн за 1 кВт*год без ПДВ = 2 478 744,01 грн без ПДВ, що становить 2 974 492,81 грн з ПДВ.

Так, на виконання умов п.п. 5.2-5.7 та п. 15.11 Договору позивачем направлено відповідачу лист від 09.01.2025 вих. № 04-ю разом з проєктом Додаткової угоди № 1 про встановлення (зміну) ціни за одиницю товару за грудень 2024 року, актом приймання-передачі електричної енергії за грудень 2024 року у кількості 385 867 кВт*год на загальну суму 2 974 492,81 грн; роздруківкою з сайту Оператора ринку https://www.oree.com.ua/ щодо середньозваженої ціни на ринку «на добу наперед» за грудень 2024 року; актом купівлі-продажу електричної енергії №1382 на загальну суму 2 974 492,81 грн; фактичним рахунком на оплату № 1813 від 31.12.2024 (за грудень), які були отримані відповідачем 17.01.2025 та повернуті позивачу листом від 17.01.2025 № 23-вих без їх підпису.

Також позивачем направлялась на адресу відповідача вимога-повідомлення №25/12-ю від 22.01.2025, яка була залишена останнім без відповіді.

Вартість спожитої електричної енергії за грудень 2024 року відповідачем сплачено не було.

Як встановлено судом, очікуваний обсяг постачання електричної енергії за спірним Договором становить 200 000 кВт*год.

Сторонами внесення змін до Договору в частині розміру загальної ціни Договору, визначеної в п.5.1. Договору, не погоджувалося та змінена ціна Договору не визначалася, виходячи з чого, загальна ціна Договору становить 1 468 449,00 грн з ПДВ у відповідності до п. 5.1 Договору.

Загальний обсяг електричної енергії, отриманий відповідачем від позивача на підставі Договору про постачання електричної енергії споживачу № 06/12/24-118/6030/44 від 06.12.2024 становить: 1 223 708,00 грн без ПДВ/6,42383 грн за 1 кВт*год без ПДВ = 190 495,08 кВт*год.

Отже, загальна вартість електричної енергії, яка була отримана відповідачем від позивача на підставі Договору про постачання електричної енергії споживачу № 06/12/24-118/6030/44 від 06.12.2024 обсягом 190 495,08 кВт*год становить 1 468 449,60 грн з ПДВ.

Доказів оплати відповідачем отриманої відповідачем на підставі Договору електричної енергії на загальну суму 1 468 449,60 грн матеріали справи не містять.

За таких обставин, суд доходить висновку про правомірність заявленої позивачем вимоги про стягнення з відповідача заборгованості за спожиту електричну енергію за Договором про постачання електричної енергії споживачу № 06/12/24-118/6030/44 від 06.12.2024 у сумі 1 468 449,60 грн.

У той же час, враховуючи наявні у матеріалах справи докази, судом встановлено, що електрична енергія обсягом 195 371,92 кВт*год. на загальну вартість 1 506 043,21 грн з ПДВ (вартість фактично спожитої електричної енергії у розмірі 2 974 492,81 грн - вартість електричної енергії, що спожита за Договором у розмірі 1 468 449,60 грн), є такою, що була отримана відповідачем від позивача без відповідної правової підстави, у зв'язку із перевищенням відповідачем об'ємів електроенергії.

Стаття 1212 ЦК України регулює випадки набуття майна або його збереження без достатніх правових підстав.

Предметом регулювання інституту безпідставного набуття чи збереження майна є відносини, які виникають у зв'язку з безпідставним отриманням чи збереженням майна і які не врегульовані спеціальними інститутами цивільного права.

Об'єктивними умовами виникнення зобов'язань з набуття, збереження майна без достатньої правової підстави виступають: 1) набуття або збереження майна однією особою (набувачем) за рахунок іншої (потерпілого); 2) шкода у вигляді зменшення або незбільшення майна в іншої особи (потерпілого); 3) обумовленість збільшення або збереження майна з боку набувача шляхом зменшення або відсутності збільшення на стороні потерпілого; 4) відсутність правової підстави для вказаної зміни майнового стану цих осіб (відсутність положень закону, адміністративного акта, правочину або інших підстав, передбачених статтею 11 ЦК України).

Відповідно до ст. 1212 ЦК України безпідставно набутим є майно, набуте особою або збережене нею в себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави.

Загальна умова ч. 1 ст. 1212 ЦК України звужує застосування інституту безпідставного збагачення у зобов'язальних (договірних) відносинах, бо отримане однією зі сторін у зобов'язанні підлягає поверненню іншій стороні на підставі цієї статті тільки за наявності ознаки безпідставності такого виконання.

Тобто в разі, коли поведінка набувача, потерпілого, інших осіб або подія утворюють правову підставу для набуття (збереження) майна, положення ст. 1212 ЦК України можна застосовувати тільки після того, як така правова підстава в установленому порядку скасована, визнана недійсною, змінена, припинена або була відсутня взагалі.

Під відсутністю правової підстави розуміється такий перехід майна від однієї особи до іншої, який або не ґрунтується на прямій вказівці закону, або суперечить меті правовідношення і його юридичному змісту. Тобто відсутність правової підстави означає, що набувач збагатився за рахунок потерпілого поза підставою, передбаченою законом, іншими правовими актами чи правочином. Аналогічний правовий висновок викладений у постановах Верховного Суду у складі колегії Касаційного господарського суду від 23.01.2020 у справі №910/3395/19, від 23.04.2019 у справі №918/47/18.

Відповідно до ст. 1213 ЦК України набувач зобов'язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі. У разі неможливості повернути в натурі потерпілому безпідставно набуте майно відшкодовується його вартість, яка визначається на момент розгляду судом справи про повернення майна.

Для застосування зазначеної норми необхідно, по-перше, щоб одна особа набула (зберегла) майно за рахунок іншої. Збільшення або збереження в попередньому розмірі майна однієї сторони є результатом відповідного зменшення майна у іншої сторони. По-друге, необхідно, щоб набуття майна однією особою за рахунок іншої відбулося без достатньої правової підстави, передбаченої законом або угодою. Безпідставно набуте майно повертається тому, за рахунок кого було набуте (аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду у складі колегії Касаційного господарського суду від 18.06.2020 у справі №915/940/18).

Щодо вартості спожитої електричної енергії судом враховуються приписи ч.3 ст.670 ЦК України, яка визначає, що якщо покупець прийняв більшу кількість товару, ніж це встановлено договором купівлі-продажу, він зобов'язаний оплатити додатково прийнятий товар за ціною, встановленою для товару, прийнятого відповідно до договору, якщо інша ціна не встановлена за домовленістю сторін.

Вказані приписи щодо визначення вартості майна суд вважає можливим застосувати в порядку ст.8 Цивільного кодексу України як аналогію закону.

Зважаючи на вищевикладене, враховуючи встановлення судом факту отримання відповідачем спірної електричної енергії у сумі 1 506 043,21 грн, суд дійшов висновку, що саме ця сума має бути стягнута з відповідача на користь позивача, як така, що без належної правової підстави утримується відповідачем у якості плати за отриману електричну енергію.

Щодо вимоги позивача про стягнення з відповідача 35 693,91 грн інфляційних втрат та 13 935,30 грн річних.

Відповідно до ч. 1 ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.

Згідно з частиною 2 вказаної статті боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

За змістом наведеної норми закону нарахування інфляційних втрат на суму боргу та процентів річних входять до складу грошового зобов'язання і вважаються особливою мірою відповідальності боржника за прострочення грошового зобов'язання, оскільки виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів унаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування останнім утримуваними грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.

Суд звертає увагу учасників справи на те, що індекс інфляції це показник, що характеризує динаміку загального рівня цін на товари та послуги, які купуються населенням для невиробничого споживання, і його найменший період визначення складає місяць.

Розмір боргу з урахуванням індексу інфляції визначається виходячи з суми боргу, що існувала на останній день місяця, в якому платіж мав бути здійснений, помноженої на індекс інфляції, за період прострочення починаючи з місяця, наступного за місяцем, у якому мав бути здійснений платіж, і за будь-який місяць (місяці), у якому (яких) мала місце інфляція. При цьому в розрахунок мають включатися й періоди часу, в які індекс інфляції становив менше одиниці (тобто мала місце дефляція).

Перевіривши розрахунки, врахувавши визначені позивачем періоди обрахування, суд вважає неправомірним нарахування інфляційних втрат за вказаний позивачем період прострочення з 01.01.2025 по 26.01.2025, виходячи з наступного.

Як встановлено судом, у відповідача обов'язок зі сплати спожитої електроенергії виникає на підставі п. 5.8 Договору, відповідно до якого оплата вартості електричної енергії здійснюється на підставі підписаного Сторонами Акту приймання-передачі товару (електричної енергії), протягом 10 (десяти) робочих днів від дати отримання Акту приймання - передачі Товару, примірна форма якого визначена в Додатку 3 до цього Договору.

При цьому, пунктом 5.7 Договору визначено, що Споживач зобов'язаний розглянути та підписати акт у строк, що не перевищує 5 (п'яти) робочих днів або дати вмотивовану відмову від підписання такого акту у цей же строк. В разі відсутності мотивованої відмови Споживача від підписання Акту приймання-передачі та/або не підписання ним Акту приймання-передачі у вказаний строк, такий акт вважається підписаним.

Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, засобами поштового зв'язку позивач направив відповідачу лист від 09.01.2025 за вих. № 04-ю з додатками до нього: 1) проект Додаткової угоди № 1; 2) Акт приймання-передачі електричної енергії за грудень 2024 року у кількості 385 867 кВт*год на загальну суму 2 974 492,81 грн; 3) Роздруківка з сайту Оператора ринку https://www.oree.com.ua/ щодо середньозваженої ціни на ринку «на добу наперед» за грудень 2024 року; 4) Акт купівлі-продажу електричної енергії №1382 на загальну суму 2 974 492,81 грн; 5) Фактичний рахунок на оплату № 1813 від 31.12.2024 (за грудень). Також у листі позивач просив розглянути документи, підписати і повернути йому по одному примірнику в порядку, встановленому умовами договору.

Поштове відправлення отримано відповідачем 17.01.2025, про що свідчить рекомендоване повідомлення про його вручення.

Отже, виходячи з умов Договору, відповідач повинен був оплати вартість поставленої та спожитої електричної енергії протягом 10 (десяти) робочих днів від дати отримання Акту приймання - передачі Товару, тобто до 31.01.2025 включно.

З огляду на заявлений позивачем період нарахування інфляційних втрат з 01.01.2025 по 26.01.2025, суд вважає, що вимоги позивача про стягнення з відповідача 35 693,91 грн інфляційних втрат не підлягають задоволенню, оскільки факту прострочення виконання грошового зобов'язання відповідачем у заявлений позивачем період для обґрунтованого нарахування на суму боргу встановленого індексу інфляції в порядку ст. 625 Цивільного кодексу України судом не встановлено, відповідні нарахування позивачем здійснені неправомірно.

Перевіривши розрахунок 3% річних, суд вважає, що вимоги позивача про стягнення з відповідача 13 935,30 грн річних також не підлягають задоволенню, оскільки з розрахунку не вбачається за який саме період позивач нарахував відповідачу зазначену суму річних.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги в частині нарахування 35 693,91 грн інфляційних нарахувань за період з 01.01.2025 по 26.01.2025 та 13 935,30 грн 3% річних необґрунтовані, заявлені помилково та всупереч вимог чинного законодавства, а тому задоволенню не підлягають.

При цьому, проаналізувавши доводи відповідача, суд зазначає наступне.

Посилання відповідача на Договір про постачання електричної енергії споживачу № 07/06/24-36-6030/23 від 07.06.2024 є безпідставним та не стосується предмету розгляду в даній справі, оскільки предметом позову в даній справі є заборгованість відповідача перед позивачем та взаємовідносини між сторонами саме за Договором про постачання електричної енергії Споживачу №06/12/24-118/6030/44 від 06.12.2024.

Крім того, суд зауважує, що Договір про постачання електричної енергії споживачу № 07/06/24-36-6030/23 від 07.06.2024 було припинено в частині постачання з 30.11.2024 за взаємною згодою сторін. Так, між сторонами укладено Додаткову угоду №7 до Договору про постачання електричної енергії споживачу № 07/06/24-36-6030/23 від 07.06.2024 про зменшення суми договору та обсягу електричної енергії, що підлягала постачанню за цим договором та строку постачання товару. Отже, сторонами досягнуто взаємної згоди про зменшення суми Договору про постачання електричної енергії споживачу № 07/06/24-36-6030/23 від 07.06.2024 та обсягу електричної - енергії, що підлягала постачанню за цим договором та строку постачання товару (червень - листопад 2024 року).

Обсяги постачання електричної енергії сторонами не оспорюються. А наведені заперечення жодним чином не спростовують наявності у відповідача обов'язку здійснити оплату у визначеній останнім сумі з урахуванням ціни електроенергії 2 974 492,81 грн вартості поставленої згідно договору про постачання електричної енергії споживачу №06/12/24-118/6030/44 від 06.12.2024.

Відповідно до п. п. 6, 7 ч. 1 ст. 2 Бюджетного кодексу України, бюджетне асигнування повноваження розпорядника бюджетних коштів, надане відповідно до бюджетного призначення, на взяття бюджетного зобов'язання та здійснення платежів, яке має кількісні, часові та цільові обмеження; бюджетне зобов'язання будь-яке здійснене відповідно до бюджетного асигнування розміщення замовлення, укладення договору, придбання товару, послуги чи здійснення інших аналогічних операцій протягом бюджетного періоду, згідно з якими необхідно здійснити платежі протягом цього ж періоду або у майбутньому.

Статтею 3 Бюджетного кодексу України передбачено, що бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему України, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року. Неприйняття Верховною Радою України закону про Державний бюджет України до 1 січня відповідного року не є підставою для встановлення іншого бюджетного періоду. Відповідно до Конституції України бюджетний період для Державного бюджету України за особливих обставин може бути іншим, ніж передбачено частиною 1 цієї статті. Особливими обставинами, за яких Державний бюджет України може бути затверджено на інший, ніж передбачено частиною 1 цієї статті, бюджетний період, є: 1) введення воєнного стану; 2) оголошення надзвичайного стану в Україні. У разі затвердження Державного бюджету України на інший, ніж передбачено частиною першою цієї статті, бюджетний період місцеві бюджети мають бути затверджені на такий самий період. Для середньострокового бюджетного планування середньостроковий період включає плановий та наступні за плановим два бюджетні періоди.

За приписами ч. 1 ст. 48 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами, враховуючи необхідність виконання бюджетних зобов'язань минулих років; довгострокових зобов'язань за енергосервісом, узятих на облік органами Казначейства України; довгострокових зобов'язань у рамках державно-приватного партнерства, узятих на облік органами Казначейства України; середньострокових зобов'язань за договорами щодо забезпечення судноплавного стану внутрішніх водних шляхів та судноплавних шлюзів; середньострокових зобов'язань у сфері охорони здоров'я; середньострокових зобов'язань за державними контрактами (договорами) щодо закупівлі озброєння, військової техніки, зброї і боєприпасів; середньострокових зобов'язань за договорами на будівництво, реконструкцію, ремонт і утримання автомобільних доріг; щодо завдань (проектів) Національної програми інформатизації після їх погодження з Генеральним державним замовником Національної програми інформатизації. Довгострокове зобов'язання за енергосервісом на підставі документального підтвердження в установленому порядку скорочення обсягів споживання комунальних послуг та енергоносіїв і видатків на їх оплату за звітний період (порівняно з такими обсягами (видатками), які були б спожиті (здійснені) за відсутності енергосервісу) набуває статусу бюджетного зобов'язання у сумі, визначеній згідно з умовами договору енергосервісу, виходячи з цін (тарифів), діючих у періоді, за який здійснюється розрахунок, у межах фактичного скорочення таких видатків.

Відповідно до ст. 49 Бюджетного кодексу України розпорядник бюджетних коштів після отримання товарів, робіт і послуг відповідно до умов взятого бюджетного зобов'язання приймає рішення про їх оплату та надає доручення на здійснення платежу органу Казначейства України, якщо інше не передбачено бюджетним законодавством, визначеним п. 5 ч. 1 ст. 4 цього Кодексу. Казначейство України здійснює платежі за дорученнями розпорядників бюджетних коштів у разі: 1) наявності відповідного бюджетного зобов'язання для платежу у бухгалтерському обліку виконання бюджету; 2) наявності затвердженого в установленому порядку паспорта бюджетної програми; 3) наявності у розпорядників бюджетних коштів відповідних бюджетних асигнувань.

Згідно зі ст. 51 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів забезпечують у повному обсязі проведення розрахунків за електричну та теплову енергію, водопостачання, водовідведення, природний газ, інші енергоносії, комунальні послуги та послуги зв'язку, які споживаються бюджетними установами, та укладають договори за кожним видом відповідних послуг у межах бюджетних асигнувань, затверджених у кошторисі.

Суд зазначає, що відсутність бюджетного фінансування не може бути підставою для звільнення відповідача від виконання зобов'язань за вищезазначеним договором.

Правову позицію щодо неможливості поставити гарантовані законом виплати, пільги тощо в залежність від видатків бюджету неодноразово висловлював в своїх рішеннях Конституційний Суд України. Зокрема, в Рішенні від 09.07.2007 № 6-рп.2007 Конституційний Суд України вказав на те, що невиконання державою своїх соціальних зобов'язань щодо окремих осіб ставить громадян у нерівні умови, підриває принцип довіри особи до держави, що закономірно призводить до порушення принципів соціальної, правової держави. Разом з тим держава, запроваджуючи певний механізм правового регулювання відносин, зобов'язана забезпечити його реалізацію. Інакше всі негативні наслідки відсутності такого механізму покладаються на державу.

Європейський суд з прав людини в рішенні у справі Кечко проти України зауважив, що держава може вводити, призупиняти чи закінчувати виплату надбавок з державного бюджету, однак свідома відмова в цих виплатах не допускається, доки відповідні положення є чинними. Органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

У справі Бакалов проти України та у справі Терем ЛТД Чечеткін та Оліус проти України Європейський суд з прав людини зазначив, що відсутність бюджетних коштів, передбачених у видатках Державного бюджету України, не є підставою для звільнення від відповідальності за порушення зобов'язання.

Аналогічний правовий висновок про те, що сама по собі відсутність бюджетних коштів не є підставою для звільнення боржника від виконання зобов'язання, викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 10.04.2018 у справі № 12-46гс18 та в постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 27.03.2018 у справах № 925/246/17 та № 925/974/17.

Виходячи з вищевикладеного, доводи відповідача щодо неможливості здійснення оплати за фактично отриману електричну енергію у грудні 2024 року через відсутність бюджетного фінансування та відсутність коштів суперечать діючому законодавству України та сталій судовій практиці, а тому судом до уваги не приймаються.

Згідно зі ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідно до статті 73 Господарського процесуального кодексу України: доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили (ст. 86 ГПК України).

За змістом п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень та висновків Європейського суду з прав людини, викладених у рішеннях у справах “Трофимчук проти України», “Серявін та інші проти України» обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Враховуючи вищевикладене, беручи до уваги вищенаведені обставини справи та положення чинного законодавства у сукупності, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог в частині стягнення з відповідача заборгованості за спожиту електричну енергію за Договором в сумі 1 468 449,60 грн та вартості безпідставно отриманої (спожитої) електричної енергії в розмірі 1 506 043,21 грн. В частині стягнення з відповідача 35 693,91 грн інфляційних втрат та 13 935,30 грн річних слід відмовити.

Розподіл судових витрат.

Згідно з п.5 ч.1 ст. 237 ГПК України при ухваленні рішення суд вирішує питання, зокрема, про розподіл між сторонами судових витрат.

Статтею 129 ГПК України передбачено, що судовий збір покладається: у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

З огляду на часткове задоволення позову, на відповідача покладається судовий збір в сумі 35 693,91 грн.

Керуючись ст.73, 74, 76, 77, 79, 86, 129, 233, 238, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

УХВАЛИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Стягнути з Управління житлово-комунального господарства Чернігівської міської ради (код ЄДРПОУ 03366374, вул. Реміснича, 19, м. Чернігів, 14000) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Кропивницькенерго» (код ЄДРПОУ 44763764, вул. Ельворті, 7, оф. 502, м. Кропивницький, 25002) заборгованість за спожиту електричну енергію в сумі 1 468 449,60 грн, вартість безпідставно отриманої (спожитої) електричної енергії в розмірі 1 506 043,21 грн та 35 693,91 грн судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням суду законної сили.

3. У решті позову відмовити.

Рішення набирає законної сили у строки, встановлені ст.241 Господарського процесуального кодексу України.

Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду у строки визначені ст. 256 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст підписаний та складений 07.08.2025.

Повідомити учасників справи про можливість одержання інформації по справі у Єдиному державному реєстрі судових рішень: http://reyestr.court.gov.ua/.

Суддя В.В. Моцьор