18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
07 серпня 2025 року м. Черкаси Справа № 925/680/25
Господарський суд Черкаської області у складі судді Зарічанської З.В., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження, без виклику сторін, справу
за позовом Черкаської міської ради,
до відповідача - Публічного акціонерного товариства Державна акціонерна компанія "Національна мережа аукціонних центрів",
про стягнення 98 847,12 грн.
12.06.2025 до Господарського суду Черкаської області надійшла позовна заява Черкаської міської ради з вимогою стягнути з Публічного акціонерного товариства Державна акціонерна компанія "Національна мережа аукціонних центрів" безпідставно утримувані кошти у розмірі 98 847,12 грн.
Ухвалою від 17.06.2025 суд відкрив провадження у справі №925/680/25 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними матеріалами. Постановив розпочати розгляд справи по суті в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін 17.07.2025. Встановив сторонам строк для подання заяв по суті.
Суд враховує, що копія ухвали про відкриття провадження у справі доставлена до електронного кабінету відповідача 18.06.2025, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа.
Відповідно до ч. 1 ст. 251 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), відзив подається протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
Отже, строк для подання відзиву відповідачем сплив 03.07.2025, проте, відповідач своїм правом не скористався, відзив на позов суду не надав.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами. (ч. 9 ст. 165 ГПК України)
Суд розпочав розгляд справи по суті.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що Черкаська міська рада є власником земельної ділянки загальною площею 0,5243 га, кадастровий номер 7110136700:04:020:0013, що знаходиться у м. Черкаси по вул. Благовісна, 213. Згідно з інформацією з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 26.12.2018 № НВ-7107846922018 вказана земельна ділянка належить до комунальної форми власності та зареєстрована 26.12.2018.
За твердженням позивача, на вказаній земельній ділянці розташований комплекс нежитлових приміщень за адресою: м. Черкаси, вул. Благовісна, 213/Б. Вишневецького, 63. Цей комплекс нежитлових приміщень, як вбачається з інформаційних довідок з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (далі - ДРРП), складається з декількох об'єктів нерухомого майна, загальною площею 7983,4 кв. м, а саме:
- 4620,7 кв. м (РНОНМ 1746594471101) - власники ТОВ "Німецький діагностичний центр", ТОВ "Біг-місто";
- 1007,6 кв. м (РНОНМ 1969063271101) - власник ТОВ "АТБ-торгстрой";
- 275,1 кв. м (РНОНМ 2221481871101) - власники ТОВ "Німецький діагностичний центр", ТОВ "Біг-місто";
- 448,2 кв. м (РНМ 153887) - власник ОСОБА_1 ;
- 1631,8 кв. м (РНМ 1538873) - власник ПАТ "Державна акціонерна компанія "Національна мережа аукціонних центрів".
Позивач зазначає, що відповідач є власником нежитлових приміщень площею 1631,8 кв.м із загальної площі нежитлових приміщень розташованих на земельній ділянці, загальною площею 0,5243 га, кадастровий номер: 7110136700:04:020:0013, що знаходиться у м. Черкаси по вул. Благовісна, 213 / Б. Вишневецького, 63.
Позивач вказує, що відповідач з моменту набуття права власності на нерухоме майно здійснює фактичне користування земельною ділянкою під її об'єктом нерухомого майна, всупереч вимогам земельного законодавства, без відповідних правовстановлюючих документів та без здійснення оплати за таке фактичне користування.
Черкаська міська рада зверталася до суду з позовами до відповідача про стягнення коштів за фактичне користування земельною ділянкою за періоди: з 26.12.2018 по 07.06.2023 (перший період) та з 08.06.2023 по 15.05.2024 (другий період).
Рішеннями Господарського суду Черкаської області від 03.10.2023 у справі № 925/903/23 та від 19.11.2024 у справі № 925/818/24 відповідно позовні вимоги було задоволено повністю та встановлено, що відповідач є власником нежитлових приміщень площею 1631,8 кв. м, розміщених на земельній ділянці з кадастровим номером: 7110136700:04:020:0013 та його частка для розрахунку плати за землю становить 1072 кв. м.
Так позивач стверджує, що на даний час відповідачем і надалі не сплачуються кошти за фактичне користування земельною ділянкою, договір оренди земельної ділянки так і не укладено, що стало підставою для звернення до суду з даним позовом про стягнення коштів за новий період, який слідує за другим періодом, визначеним в позові у справі № 925/818/24, а саме: 16.05.2024 - 07.05.2025.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, суд встановив таке.
13.07.2012, згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна зареєстровано право власності, в тому числі, Державної акціонерної компанії "Національна мережа аукціонних центрів" публічне акціонерне товариство на нежитлову будівлю за адресою Черкаська обл., м. Черкаси, вулиця Вишневецького Байди, будинок 63 / вулиця Благовісна, будинок 213, загальною площею 7573,8 м кв.
Відповідно до розрахунку часток співвласників нежитлової адміністративної будівлі за адресою м. Черкаси, вул. Благовісна / Байди Вишневецького, буд. 213/63, здійсненого Комунальним підприємством "Черкаське обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації", всього у власності ПАТ "Державна акціонерна компанія "Національна мережа аукціонних центрів" перебуває 1 631,8 м кв.
26.12.2018, відповідно до витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, зареєстровано земельну ділянку з кадастровим номером 7110136700:04:020:0013 площею 0,5243 га.
Згідно з інформацією з Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку, земельна ділянка з кадастровим номером 7110136700:04:020:0013 площею 0,5243 га розташована за адресою: Черкаська область, м. Черкаси, вулиця Благовісна, 213 / Байди Вишневецького, 63 та належить до категорії земель житлової та громадської забудови, належить на праві власності Черкаській міській раді.
Згідно з ч. 4 ст. 75 ГПК України, обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Так, преюдиційні факти є обов'язковими при вирішенні інших справ та не підлягають доказуванню, оскільки їх істинність встановлено у рішенні, у зв'язку з чим немає необхідності встановлювати їх знову, піддаючи сумніву істинність та стабільність судового акта, який набрав законної сили.
У рішенні від 03.10.2023 у справі № 925/903/23 за позовом Черкаської міської ради до Публічного акціонерного товариства Державна акціонерна компанія "Національна мережа аукціонних центрів" про стягнення 340707,66 грн, Господарський суд Черкаської області, зокрема встановив, що: "... Відповідач користується земельною ділянкою з кадастровим номером 7110136700:04:020:0013 ... площею 1072 кв. м. з 20.11.2019 у м. Черкаси по вул. Благовісна, 213, на якій розташований об'єкт нерухомого, що належить відповідачу, без укладення договору оренди..."
Такі обставини встановлені також у рішенні Господарського суду Черкаської області від 19.11.2024 у справі № 925/818/24 за позовом Черкаської міської ради до Публічного акціонерного товариства Державна акціонерна компанія "Національна мережа аукціонних центрів" про стягнення 88 466,30 грн.
Вказаними рішеннями позовні вимоги Черкаської міської ради задоволено та стягнуто з Державної акціонерної компанії "Національна мережа аукціонних центрів" 340 707,66 грн безпідставно утриманих коштів за період з 26.12.2016 по 07.06.2023 та 88 466,30 грн за період 08.06.2023 до 15.05.2024.
Рішенням від 27.06.2019 № 2-4690 Про затвердження Положень та ставок місцевих податків і зборів на території міста Черкаси, Черкаська міська рада затвердила Положення про встановлення плати за землю на території міста Черкаси, відповідно до якого, розмір відсотків від грошової оцінки землі, що застосовується для обчислення орендної плати за користування земельними ділянками на території м. Черкаси для категорії "інші землі" становить 3 %.
Відповідно до витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, станом на 25.03.2024, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 7110136700:04:020:0013 становить 15 828 197,56 грн.
За твердженням позивача, відповідач обов'язок зі сплати орендної плати не виконує, що стало підставою для звернення до суду з цим позовом про стягнення з відповідача заборгованості зі сплати орендної плати за спірну земельну ділянку за період з 16.05.2024 по 07.05.2025 у сумі 98 847,12 грн.
Розглядаючи спір суд враховує такі положення чинного законодавства.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відповідно до ч. 1, 5 ст. 6 Закону України "Про оренду землі" орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі. Право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону.
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу. (ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України (далі - ЗК України))
Згідно зі ст. 206 ЗК України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Відповідно до п. в) ч. 1 ст. 96 ЗК України землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.
Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. (ст. 125 ЗК України)
Згідно зі ст. 17 Закону України "Про оренду землі" об'єкт за договором оренди землі вважається переданим орендодавцем орендареві з моменту державної реєстрації права оренди, якщо інше не встановлено законом.
Водночас, відповідно до ст. 120 ЗК України (редакції на момент набуття права власності відповідачем на нерухоме майно) у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення. (ч. 1) Якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача. (ч. 2) У разі переходу права власності на будинок або його частину від однієї особи до іншої за договором довічного утримання право на земельну ділянку переходить на умовах, на яких ця земельна ділянка належала попередньому землевласнику (землекористувачу). (ч. 3) У разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду кількома особами право на земельну ділянку визначається пропорційно до часток осіб у праві власності жилого будинку, будівлі або споруди. (ч. 4) У разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду фізичними або юридичними особами, які не можуть мати у власності земельних ділянок, до них переходить право користування земельною ділянкою, на якій розташований жилий будинок, будівля або споруда, на умовах оренди. (ч. 5)
Як встановлено у рішеннях у справах № 925/903/23 від 03.10.2023 та № 925/818/24 від 19.11.2024 у відповідача не було укладеного договору оренди спірної земельної ділянки, також і в даній справі відсутні докази існування такого договору у заявлений період, тому суд доходить висновку, що відповідач не є орендарем спірної земельної ділянки у відповідній частині, на якій розташоване нерухоме майно, що належить йому на праві власності.
Предметом регулювання глави 83 ЦК України є відносини, що виникають у зв'язку з безпідставним отриманням чи збереженням майна і не врегульовані спеціальними інститутами цивільного права.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Кондикційне зобов'язання виникає за наявності таких умов: 1) набуття чи збереження майна однією особою (набувачем) за рахунок іншої (потерпілого); 2) набуття чи збереження майна відбулося за відсутності правової підстави або підстава, на якій майно набувалося, згодом відпала.
За змістом положень глав 82 та 83 ЦК України для деліктних зобов'язань, які виникають із заподіяння шкоди майну, характерним є, зокрема, зменшення майна потерпілого, а для кондикційних - приріст майна в набувача без достатніх правових підстав. Вина заподіювача шкоди є обов'язковим елементом настання відповідальності в деліктних зобов'язаннях. Натомість для кондикційних зобов'язань вина не має значення, оскільки важливим є факт неправомірного набуття (збереження) майна однією особою за рахунок іншої. Таким чином, обов'язок набувача повернути потерпілому безпідставно набуте (збережене) майно чи відшкодувати його вартість не є заходом відповідальності, оскільки набувач зобов'язується повернути тільки майно, яке безпідставно набув (зберігав), або вартість цього майна.
Верховний Суд неодноразово викладав правову позицію, згідно з якою для вирішення спору щодо стягнення з власника об'єкта нерухомого майна безпідставно збережених коштів на підставі положень статей 1212- 1214 ЦК України за фактичне користування без належних на те правових підстав земельною ділянкою комунальної власності, на якій цей об'єкт розташований, необхідно, насамперед, з'ясувати: 1) фактичного користувача земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цих ділянок зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування ділянками у відповідний період, або наявність правової підстави для використання земельної ділянки у такого фактичного користувача; 2) площу земельної ділянки; 3) суму, яку мав би отримати власник земельної ділянки за звичайних умов, яка безпосередньо залежить від вартості цієї ділянки (її нормативно-грошової оцінки); 4) період користування земельною ділянкою комунальної власності без належної правової підстави. Отже, встановлення саме таких обставин входить до предмета доказування у межах вирішення спору у цій справі.
Дана правова позиція викладена у постанові Верховного Суд у складі судової палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності Касаційного господарського суду від 05.08.2022 у справі № 922/2060/20.
Суд констатує, що виникнення права власності на будинок, будівлю, споруду не є підставою для виникнення права оренди земельної ділянки, на якій вони розміщені та яка не була відведена в оренду попередньому власнику. Право оренди земельної ділянки виникає на підставі відповідного договору з моменту державної реєстрації цього права. Проте, з огляду на приписи ч. 2 ст. 120 ЗК України не вважається правопорушенням відсутність у власника будинку, будівлі, споруди зареєстрованого права оренди на земельну ділянку, яка має іншого власника і на якій розташоване це нерухоме майно.
До моменту оформлення власником об'єкта нерухомого майна права оренди земельної ділянки, на якій розташований цей об'єкт, відносини з фактичного користування земельною ділянкою без укладеного договору оренди та недоотримання її власником доходів у вигляді орендної плати є за своїм змістом кондикційними. Фактичний користувач земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав сплатити за користування нею, зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі ч. 1 ст. 1212 ЦК України.
Враховуючи викладене, суд установив, що до моменту оформлення власником об'єкта нерухомого майна права оренди земельної ділянки, на якій розташований цей об'єкт, відносини з фактичного користування земельною ділянкою без укладеного договору оренди та недоотримання її власником доходів у вигляді орендної плати є за своїм змістом кондикційними.
Фактичний користувач земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав сплатити за користування нею, зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі ч. 1 ст. 1212 ЦК України.
Отже, суд доходить висновку, що за заявлений позивачем період 16.05.2024 - 07.05.2025 відповідач безпідставно не сплачував кошти за користування земельною ділянкою, на якій розміщується нежитлове приміщення, яке належить відповідачу, яка знаходиться за адресою вул. Благовісна, 213 / Байди Вишневецького, 63, м. Черкаси, якою фактично користувався без правовстановлюючих документів.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 23 Закону України "Про оцінку земель", технічна документація з бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Протягом місяця з дня надходження технічної документації з бонітування ґрунтів, нормативної грошової оцінки відповідна сільська, селищна, міська рада розглядає та приймає рішення про затвердження або відмову в затвердженні такої технічної документації.
Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру.
Згідно з ч. 2 ст. 20 Закону України "Про оцінку земель", дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
З викладеного випливає, що технічна документація з нормативно-грошової оцінки землі затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою, та з вказаного закону не випливає обов'язку отримувати витяг з технічної документації про нормативно-грошову оцінку землі щорічно, якщо не було розроблено відповідної нової технічної документації з нормативно-грошової оцінки землі, яка має затверджуватися відповідною сільською, селищною, міською радою.
Згідно зі ст. 289 Податкового кодексу України, для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель (Кі), на який індексується нормативна грошова оцінка земель і земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), на 1 січня поточного року, що визначається за формулою:
Кi = І:100,
де І - індекс споживчих цін за попередній рік.
У разі якщо індекс споживчих цін перевищує 115 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 115.
Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації не пізніше 15 січня поточного року забезпечують інформування центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель.
З урахуванням нормативної грошової оцінки земельної ділянки відповідно до витягу із технічної документації Держгеокадастру та частки земельної ділянки відповідача (1 072 м кв.), затвердженої рішенням Черкаської міської ради від 27.06.2019 № 2-4690 ставки місцевих податків і зборів, позивач розрахував очікувану орендну плату за 2024 рік у сумі 97 088,47 грн, за 2025 рік у сумі 108 739,08 грн.
На підставі зазначеного позивач розрахував очікувану орендну плату від відповідача, яку той утримав у загальному розмірі 98 847,12 грн, з яких:
за 2024 рік (період 16.05.2024 - 31.12.2024) - 61 011,88 грн;
за 2025 рік (період 01.01.2025 - 07.05.2025) - 37 835,24 грн.
Дослідивши розрахунок, суд встановив, що його здійснено арифметично правильно.
Підсумовуючи викладене, господарський суд задовольняє позов Черкаської міської ради про стягнення з Публічного акціонерного товариства Державна акціонерна компанія "Національна мережа аукціонних центрів" 98 847,12 грн.
На підставі п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України, судовий збір покладається на відповідача.
Керуючись ст. 74, 76-77, 129, 233, 236-241, 247, 251-252, 326-327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства Державна акціонерна компанія "Національна мережа аукціонних центрів" (ідентифікаційний код 20064284, вул. Марини Раскової, буд. 15, м. Київ, 02660) на користь міського бюджету м. Черкаси (рахунок: №UA608999980314000611000023759, банк: Казначейство України (ЕАП), одержувач платежу: ГУК у Черк.обл./тг м. Черкаси, код ЄДРПОУ 37930566, код бюджетної класифікації: 24062200) безпідставно утримувані кошти у розмірі 98 847,12 грн.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства Державна акціонерна компанія "Національна мережа аукціонних центрів" (ідентифікаційний код 20064284, вул. Марини Раскової, буд. 15, м. Київ, 02660) на користь Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради (ідентифікаційний код 38715770, вул. Б. Вишневецького, 36, м. Черкаси, 18000) 3 028 грн судового збору.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Копії рішення надіслати сторонам за допомогою системи "Електронний суд".
Повне рішення складено та підписано 07.08.2025.
Суддя Зоя ЗАРІЧАНСЬКА