номер провадження справи 17/64/25
30.07.2025 Справа № 908/1578/25
м.Запоріжжя
Господарський суд Запорізької області у складі судді Корсуна В.Л., при секретарі судового засідання Станіщуку Д.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи № 908/1578/25
за позовною заявою: Південно-Західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, 29005, м. Хмельницький, вул. Героїв Майдану, буд. 12, поверх 8
до відповідача: товариства з обмеженою відповідальністю «Прайм Ріелті», 69002, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 63
про стягнення 68 000,00 грн
За участю представників сторін:
від позивача: Чечель К.І., довіреність від 07.07.25 № 72-02/01
від відповідача: не з'явився
26.05.25 до Господарського суду Запорізької області в системі «Електронний суд» надійшла позовна заява за вих. від 26.05.25 № 72-02/2214е з вимогами Південно-Західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України до товариства з обмеженою відповідальністю «Прайм Ріелті» (надалі ТОВ «Прайм Ріелті») про стягнення пені у розмірі 68 000,00 грн.
26.05.25 автоматизованою системою документообігу суду здійснено автоматичний розподіл судової справи № 908/1578/25 між суддями, яку передано на розгляд судді Корсуну В.Л.
Ухвалою від 02.06.25 судом прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 908/1578/25 за правилами загального позовного провадження. Підготовче судове засідання призначено на 24.06.25 о/об 11 год. 00 хв.
04.06.25 до суду в системі «Електронний суд» від представника позивача надійшло клопотання за вих. від 04.06.25 № 72-02/2367е з проханням забезпечити участь у судовому засіданні, призначеному на 24.06.25 об 11 год. 00 хв. в режимі відеоконференції по справі № 908/1578/25.
Ухвалою від 06.06.25 судом залишено без задоволення клопотання представника позивача (сформоване в системі «Електронний суд» 04.06.25, за вих. від 04.06.25 № 72-02/2367е) про участь у судовому засіданні 24.06.25 об 11 год. 00 хв. в режимі відеоконференції по справі № 908/1578/25, з підстав викладених в тексті такої ухвали.
13.06.25 до суду в системі «Електронний суд» від представника позивача надійшло клопотання за вих. від 13.06.25 № 72-02/б/н, в якому останній просить суд розгляд справи № 908/1578/25, який відбудеться 24.06.25 об 11 год. 00 хв., здійснювати за відсутності представника позивача за наявними в справі матеріалами, закрити підготовче провадження та призначити справу до судового розгляду по суті.
Представники сторін в судове засідання 24.06.25 не з'явились, про дату, місце та час розгляду справи були повідомлені належним чином.
Ухвалою від 24.06.25 судом відкладено підготовче засідання у справі № 908/1578/25 на 15.07.25 о 12 год. 30 хв.
Представник відповідача в судове засідання 15.07.25 не з'явився, про дату, місце та час розгляду справи був повідомлений належним чином.
В засіданні 15.07.25 присутній представник позивача надала усні пояснення на запитання суду (головуючого), які виникли в підготовчому засіданні.
Крім того, в засіданні 15.07.25 судом з'ясовано положення ст. ст. 182, 185 ГПК України та повноту виконання запропонованих вимог, викладених в ухвалі суду про відкриття провадження у даній справі.
Представником позивача повідомлено суду, що до матеріалів справи надані всі документи, необхідні для вирішення даної справи по суті спору.
Ухвалою від 15.07.25 судом закрито підготовче провадження у справі № 908/1578/25 та призначитено справу до судового розгляду по суті на 30.07.25 об 11 год. 00 хв.
Представник відповідача в судове засідання 30.07.25 не з'явився, про дату, місце та час розгляду справи був повідомлений належним чином.
В засіданні 30.07.25 розпочато розгляд справи по суті.
Присутній представник позивача в засіданні 30.07.25 надала усні пояснення на запитання суду (головуючого), які виникли в розгляді справи по суті.
В засіданні 30.07.25, на підставі ст. 240 ГПК України, судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення. Представнику позивача повідомлено про дату виготовлення рішення у повному обсязі.
Позивач, в особі уповноваженого представника, в судових засіданнях заявлені позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав викладених в позовній заяві за вих. від 26.05.25 № 72-02/2214е, а саме: позовні вимоги обґрунтовав несвоєчасним виконанням відповідачем рішення адміністративної колегії Південно-західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 09.08.24 № 72/72-р/к “Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу». За невиконання відповідачем вказаного рішення, враховуючи положення ст. 56 Закону України “Про захист економічної конкуренції», позивачем відповідачу нарахована пеня у розмірі 68 000,00 грн. Посилаючись на ст. ст. 17, 25 Закону України “Про Антимонопольний комітет України», ст.ст. 56, 60 Закону України “Про захист економічної конкуренції», позивач просить позов задовольнити та стягнути з відповідача пеню в розмірі 68 000,00 грн.
Відповідач (його представник (ки) в судові засідання жодного разу не з'явився (лись), про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином відповідно до законодавства. Про причини такої неявки суд не повідомив (ли).
Суд враховує, що відповідно до ст. 6 ГПК України, суд направляє судові рішення та інші процесуальні документи учасникам судового процесу до їхніх електронних кабінетів, вчиняє інші процесуальні дії в електронній формі із застосуванням Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи або її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами, в порядку, визначеному цим Кодексом, Положенням про Єдину судову інформаційно-комунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів) (ч. 5). Особі, яка зареєструвала електронний кабінет в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, суд вручає будь-які документи у справах, в яких така особа бере участь, виключно в електронній формі шляхом їх направлення до електронного кабінету такої особи, що не позбавляє її права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою (ч. 7).
Отже, отримання процесуальних документів через підсистему "Електронний суд" є належним способом повідомлення для осіб, які в обов'язковому порядку мають зареєструвати електронний кабінет в системі ЄСІТС.
Ухвали суду від 02.06.25, від 24.06.25 та від 15.07.25 доставлені до електронного кабінету відповідача - 03.06.25, 26.06.25 та 17.07.25 відповідно, що підтверджується відповідними довідками про доставку електронного листа.
Судом також враховано, що відповідно до позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у рішенні у справі “Пономарьов проти України» від 03.04.08, сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.
Про хід розгляду справи відповідач міг дізнатись з офіційного веб-порталу Судової влади України “Єдиний державний реєстр судових рішень»://reyestr.court.gov.ua/. Названий веб-портал згідно з Законом України “Про доступ до судових рішень» № 3262-IV від 22.12.05 є відкритим для безоплатного цілодобового користування.
Суд зазначає, що відповідно до пункту 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Законом України від 17.07.97, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
У відповідності до ст. 42 ГПК України, учасники справи зобов'язані виявляти повагу до суду та до інших учасників судового процесу; сприяти своєчасному, всебічному, повному та об'єктивному встановленню всіх обставин справи; з'являтись в судове засідання за викликом суду, якщо їх явка визнана судом обов'язковою; подавати усі наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази; надавати суду повні і достовірні пояснення з питань, які ставляться судом, а також учасниками справи в судовому засіданні; виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки; виконувати інші процесуальні обов'язки, визначені законом або судом.
Відзив на адресу суду від відповідача не надійшов ні у встановлений в ухвалі суду від 02.06.25 у справі № 908/1578/25 процесуальний строк для подачі відзиву, ні пізніше, як і будь-яких клопотань чи заяв до суду від відповідача у цей строк та пізніше не надходило.
Згідно із ст. 165 ГПК України, у разі не надання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Більш того, неявка керівника (відповідача) чи уповноваженого (них) представника (ків) відповідача в судові засідання у цій справі не позбавляє права і обов'язку суд прийняти законне і обґрунтоване рішення у справі № 908/1578/25 по суті спору протягом розумного строку визначеного чинним ГПК України.
Слід також зазначити, що на переконання суду, в межах стадій судового процесу в цій справі подальше відкладення судових засідань судом з причин чергової (вих) неявки (вок) керівника (відповідача) чи уповноваженого (них) представника (ків) відповідача в судові засідання у справі може призвести до безпідставного затягування розгляду справи судом протягом розумного строку визначеного чинним ГПК України.
За таких обставин, спір у справі підлягає вирішенню за наявними матеріалами.
З урахуванням дії режиму воєнного стану, повітряними тривогами в м. Запоріжжі, а також наявними випадками відключеннями будівлі суду від електропостачання, в Господарському суді Запорізької області встановлено особливий режим роботи й запроваджено відповідні організаційні заходи. Відтак, з метою забезпечення учасників справи правом на належний судовий захист, справу розглянуто у розумні строки враховуючи вищевказані обставини та факти.
При цьому, судом враховано, що:
- у відповідності до ст. 26 Закону України “Про правовий режим воєнного стану», правосуддя на території, на якій введено воєнний стан, здійснюється лише судами. На цій території діють суди, створені відповідно до Конституції України. Скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства забороняється. У разі неможливості здійснювати правосуддя судами, які діють на території, на якій введено воєнний стан, законами України може бути змінена територіальна підсудність судових справ, що розглядаються в цих судах, або в установленому законом порядку змінено місцезнаходження судів. Створення надзвичайних та особливих судів не допускається;
- станом на час прийняття та підписання процесуального рішення у цій справі по суті спору бойові дії ведуться на території Запорізької області, а не в місті Запоріжжя;
- прийом документів Господарським судом Запорізької області здійснюється в паперовому та електронному вигляді;
- сторони по справі користуючись правами визначеними ст. ст. 42, 46 ГПК України, вправі клопотати та подавати заяви у справі як в паперовому, так і в електронному вигляді.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд
Рішенням адміністративної колегії Південно-західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 09.08.24 № 72/72-р/к (справа № 72/68-23) «Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафів», колегія постановила:
- визнати, що ТОВ «Торговий дім «АЛЕКСАНДР» та ТОВ «ПРАЙМ РІЕЛТІ» вчинили порушення законодавства про захист економічної конкуренції, що передбачене п. 1 ст. 50, п. 4 ч. 2 ст. 6 ЗУ «Про захист економічної конкуренції», у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів під час участі у закупівлі Абразивних виробів (код: ДК 021:2015:14810000-2), які проводились відокремленим підрозділом «Хмельницька атомна електрична станція'ДП «НАЕК «Енергоатом» протягом грудня 2022 року та січня 2023 року, ідентифікатор торгів UA-2022-12-22-012229-а (п. 1);
- за вчинення порушення, зазначеного у п. 1 резолютивної частини цього рішення, відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 52 Закону України «Про захист економічної конкуренції» накласти штраф на ТОВ «Прайм Ріелті» у розмірі 68 000,00 грн (п.п. 2.2. п. 2).
Супровідним листом за вих. від 14.08.24 № 72-02/1993е позивач направив відповідачеві рішення адміністративної колегії Південно-західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 09.08.24 № 72/72-р/к (справа № 72/68-23) «Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафів», яке отримано останнім 26.08.24, що підтверджується трекінгом АТ «Укрпошта» № 0600952499804.
ТОВ «Прайм Ріелті» оскаржило рішення адміністративної колегії Південно-західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 09.08.24 № 72/72-р/к (справа № 72/68-23) «Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафів» до Господарського суду Хмельницької області 23.10.24 у двомісячний термін відповідно до ч. 1 ст. 60 Закону України «Про захист економічної конкуренції».
Рішенням Господарського суду Хмельницької області від 07.01.25 у справі № 924/937/24 у задоволенні позовних вимог ТОВ «Торговий дім «АЛЕКСАНДР» та ТОВ «ПРАЙМ РІЕЛТІ» до Південно-західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України про визнання недійсним рішення адміністративної колегії Південно-західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 09.08.24 № 72/72-р/к (справа № 72/68-23) «Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафів» відмовлено повністю.
Постановою Північно-західного апеляційну скаргу ТОВ «Торговий дім «АЛЕКСАНДР» на рішення Господарського суду Хмельницької області від 07.01.25 у справі № 924/937/24 залишено без задоволення, а рішення Господарського суду Хмельницької області від 07.01.25 у цій справі - без змін.
Відповідно до платіжної інструкція від 11.04.25 № 1495, ТОВ «ПРАЙМ РІЕЛТІ» сплачено суму штрафу відповідно до рішення адміністративної колегії Південно-західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 09.08.24 № 72/72-р/к (справа № 72/68-23) «Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафів» в розмірі 68 000,00 грн.
За прострочення сплати відповідачем штрафу, на підставі ч. 5 ст. 56 Закону України “Про захист економічної конкуренції», позивачем була нарахована пеня за період з 09.01.25 по 10.04.25 в розмірі 76 500,00 грн, і оскільки, як зазначено у вказаній частині статті закону, розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням органу Антимонопольного комітету України, то позивач визначив відповідачу до сплати пеню в розмірі 68 000,00 грн.
Листом за вих. від 18.04.25 № 72-02/ позивач прохав відповідача сплатити до 30.04.25 пеню за прострочення сплати штрафу у відповідності до рішення адміністративної колегії Південно-західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 09.08.24 № 72/72-р/к (справа № 72/68-23) «Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафів» у розмірі 68 000,00 грн.
Відповідач пеню не сплатив у добровільному порядку, що стало підставою для звернення позивача до суду із позовною заявою щодо стягнення з відповідача пені в сумі 68 000,00 грн, нарахованої відповідно до ст. 56 Закону України “Про захист економічної конкуренції».
Оцінивши наявні у матеріалах справи документи (докази) суд дійшов висновку про наступне.
Відповідно до ч. ч. 1-4 ст. 13 ГПК України, судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.
Згідно із ст. 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи (ч. 1). Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків (ч. 2).
Відповідно до ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень (ч. 1). У разі посилання учасника справи на невчинення ін. учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов'язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою. У справах про невиконання боржником умов договору оренди, суборенди, емфітевзису, суперфіцію, якщо таке порушення може мати наслідком припинення права користування земельною ділянкою, що зазначена в аграрній ноті як місце вирощування, збирання, виробництва, переробки, зберігання та/або утримання майбутньої сільськогосподарської продукції, особа, яка передала в користування боржника за аграрною нотою таку земельну ділянку, повинна надати суду докази здійснення нею заходів досудового врегулювання спору, передбачених Законом України «Про аграрні ноти» (ч. 2). Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи (ч. 3).
Статтею 76 ГПК України передбачено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування (ч. 1). Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (ч. 2).
Згідно із ст. 77 ГПК України, обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ч. 1). Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються (ч. 2).
Достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи (ст. 78 ГПК України).
Відповідно до ст. 79 ГПК України, наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування (ч. 1). Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (ч. 2).
У відповідності до вимог ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ч. 1). Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності (ч. 2). Суд надає оцінку (ч. 3) як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Пунктами 1, 4, та 5 ст. 3 Закону України “Про Антимонопольний комітет України» (далі ЗУ “Про Антимонопольний комітет України») унормовано, що одним з основних завдань Антимонопольного комітету України є участь у формуванні та реалізації конкурентної політики в частині: здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції на засадах рівності суб'єктів господарювання перед законом та пріоритету прав споживачів, запобігання, виявлення і припинення порушень законодавства про захист економічної конкуренції; методичного забезпечення застосування законодавства про захист економічної конкуренції; здійснення контролю щодо створення конкурентного середовища та захисту конкуренції у сфері публічних закупівель.
За визначенням пунктів 1, 4, 15 ч. 1 ст. 7 ЗУ “Про Антимонопольний комітет України», у сфері здійснення контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції Антимонопольний комітет України має повноваження розглядати заяви і справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та проводити розслідування за цими заявами і справами; перевіряти суб'єкти господарювання, об'єднання, органи влади, органи місцевого самоврядування, органи адміністративно-господарського управління та контролю щодо дотримання ними вимог законодавства про захист економічної конкуренції та під час проведення розслідувань за заявами і справами про порушення законодавства про захист економічної конкуренції; звертатися до суду з позовами, заявами і скаргами у зв'язку із застосуванням законодавства про захист економічної конкуренції, а також із запитами щодо надання інформації про судові справи, що розглядаються цими судами відповідно до законодавства про захист економічної конкуренції.
Приписами ст. 22 ЗУ “Про Антимонопольний комітет України» визначено, що розпорядження, рішення та вимоги органу Антимонопольного комітету України, голови територіального відділення Антимонопольного комітету України, вимоги уповноважених ними працівників Антимонопольного комітету України, його територіального відділення в межах їх компетенції є обов'язковими для виконання у визначені ними строки, якщо інше не передбачено законом. Невиконання розпоряджень, рішень та вимог органу Антимонопольного комітету України, голови територіального відділення Антимонопольного комітету України, вимог уповноважених ними працівників Антимонопольного комітету України, його територіального відділення тягне за собою передбачену законом відповідальність.
Згідно із ст. 25 ЗУ “Про Антимонопольний комітет України», з метою захисту інтересів держави, споживачів та суб'єктів господарювання Антимонопольний комітет України, територіальні відділення Антимонопольного комітету України у зв'язку з порушенням законодавства про захист економічної конкуренції органами влади, юридичними чи фізичними особами подають заяви, клопотання, позови, скарги до суду, в т.ч. про стягнення несплаченої у добровільному порядку пені.
У відповідності до ч. 1 ст. 56 ЗУ “Про захист економічної конкуренції», рішення (витяг з нього за вилученням інформації з обмеженим доступом, а також визначеної відповідним державним уповноваженим Антимонопольного комітету України, головою територіального відділення Антимонопольного комітету України інформації, розголошення якої може завдати шкоди інтересам інших осіб, які брали участь у справі), розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень надається для виконання шляхом надсилання або вручення під розписку чи доведення до відома в інший спосіб. У разі, якщо вручити рішення, розпорядження, немає можливості, зокрема, внаслідок: рішення, розпорядження органів Антимонопольного комітету України вважається таким, що вручене відповідачу, через десять днів з дня оприлюднення інформації про прийняте рішення, розпорядження в офіційному друкованому органі (газета Верховної Ради України "Голос України", газета Кабінету Міністрів України "Урядовий кур'єр", "Офіційний вісник України", друковані видання відповідної обласної ради за останнім відомим місцем проживання чи місцем реєстрації, юридичної адреси відповідача).
Відповідно до ч. 2 ст. 56 ЗУ “Про захист економічної конкуренції», рішення та розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень є обов'язковими до виконання. Рішення та розпорядження органу Антимонопольного комітету України набирають чинності з дня їх прийняття.
Позивачем виявлено порушення відповідачем вимоги ЗУ “Про захист економічної конкуренції» у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій шляхом спотворення результатів торгів (п. 4 ч. 2 ст. 6, п. 1 ст. 50 Закону), про що прийнято рішення від 09.08.24 № 72/72-р/к (справа № 72/68-23) «Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафів».
Згідно із ч. 3 ст. 56 ЗУ “Про захист економічної конкуренції», особа, на яку накладено штраф рішенням органу Антимонопольного комітету України, сплачує його у двомісячний строк з дня одержання рішення про накладення штрафу. Встановлені у рішенні органу Антимонопольного комітету України зобов'язання, передбачені статтею 48 цього Закону, підлягають виконанню у двомісячний строк з дня одержання рішення органу Антимонопольного комітету України, якщо інше не передбачено законом або цим рішенням. Строки, передбачені абзацом першим цієї частини, зупиняються на час розгляду судом справи про оскарження рішення органу Антимонопольного комітету України у справі про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, а також на час проведення перевірки чи перегляду рішення у справі про порушення законодавства про захист економічної конкуренції органом Антимонопольного комітету України. Нарахування пені припиняється з дня сплати штрафу, накладеного рішенням органу Антимонопольного комітету України.
Відповідно до вищевказаних норм, позивач має право приймати рішення про визнання вчинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції, про припинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції, про накладення штрафу. Останній повинен бути сплачений відповідачем у двомісячний строк з дня отримання відповідного рішення, при цьому, протягом п'яти днів з дня сплати штрафу відповідач зобов'язаний надіслати позивачу документи, що підтверджують сплату штрафу, рішення позивача є обов'язковим для виконання.
Відповідно до ч. 1 ст. 56 ЗУ “Про захист економічної конкуренції», рішення (витяг з нього за вилученням інформації з обмеженим доступом, а також визначеної відповідним державним уповноваженим Антимонопольного комітету України, головою територіального відділення Антимонопольного комітету України інформації, розголошення якої може завдати шкоди інтересам інших осіб, які брали участь у справі), розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень надається для виконання шляхом надсилання або вручення під розписку чи доведення до відома в інший спосіб.
Рішення від 09.08.24 № 72/72-р/к (справа № 72/68-23) «Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафів» було надіслано відповідачу засобом поштового зв'язку 14.08.24 та отримано останнім 26.08.24, що підтверджується трекінгом АТ «Укрпошта» № 0600952499804.
Частиною 1 ст. 60 ЗУ “Про захист економічної конкуренції» передбачено, що заявник, відповідач, третя особа мають право повністю або частково оскаржити рішення, розпорядження органу Антимонопольного комітету України, передбачені статтями 36 і 48 цього Закону, до господарського суду у двомісячний строк з дня одержання рішення, розпорядження. Зазначений строк не підлягає поновленню.
Враховуючи дату отримання відповідачем рішення від 09.08.24 № 72/72-р/к- 26.08.24, двомісячний термін для його оскарження, з урахуванням вихідних збігає 28.10.24.
Відповідач, скориставшись передбаченим ст. 60 ЗУ “Про захист економічної конкуренції» правом, оскаржив рішення адміністративної колегії Південно-західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 09.08.24 № 72/72-р/к (справа № 72/68-23) «Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафів» в судовому порядку до Господарського суду Хмельницької області.
Як зазначено вище в тексаті цього рішення, рішенням Господарського суду Хмельницької області від 07.01.25 у справі № 924/937/24 у задоволенні позовних вимог ТОВ «Торговий дім «АЛЕКСАНДР» та ТОВ «ПРАЙМ РІЕЛТІ» до Південно-західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України про визнання недійсним рішення адміністративної колегії Південно-західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 09.08.24 № 72/72-р/к (справа № 72/68-23) «Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафів» відмовлено повністю.
Відповідач скористався правом апеляційного оскарження судового рішення суду першої інстанції, і постановою Північно-західного апеляційну скаргу ТОВ «Торговий дім «АЛЕКСАНДР» на рішення Господарського суду Хмельницької області від 07.01.25 у справі № 924/937/24 залишено без задоволення, а рішення Господарського суду Хмельницької області від 07.01.25 у цій справі - без змін.
Судові рішення у справі № 904/937/24 не оскаржувались у касаційному порядку.
Відповідно до платіжної інструкція від 11.04.25 № 1495, ТОВ «ПРАЙМ РІЕЛТІ» сплачено суму штрафу відповідно до рішення адміністративної колегії Південно-західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 09.08.24 № 72/72-р/к (справа № 72/68-23) «Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафів» в розмірі 68 000,00 грн.
Згідно з положеннями ч. 5 ст. 56 ЗУ “Про захист економічної конкуренції», за кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі півтора відсотка від суми штрафу. Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням органу Антимонопольного комітету України. Нарахування пені припиняється з дня прийняття господарським судом рішення про стягнення відповідного штрафу. Нарахування пені зупиняється на час розгляду чи перегляду господарським судом: справи про визнання недійсним рішення органу Антимонопольного комітету України про накладення штрафу; відповідного рішення (постанови) господарського суду. Нарахування пені зупиняється на час розгляду органом Антимонопольного комітету України заяви особи, на яку накладено штраф, про перевірку чи перегляд рішення у справі про порушення законодавства про захист економічної конкуренції.
За прострочення відповідачем сплати штрафу із рішенням адміністративної колегії Південно-західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 09.08.24 № 72/72-р/к (справа № 72/68-23) «Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафів», позивачем на підставі ст. 56 ЗУ “Про захист економічної конкуренції» нарахована пеня наступним чином:
- за період з 09.01.25 по 02.03.25 року (з моменту прийняття рішення господарським судом Хмельницької області, враховуючи залишок - 1 день в межах двомісячного строку, який зупинявся у зв'язку з розглядом у суді першої інстанції (ч. 3 ст. 56 Закону) до прийняття Північно-західним апеляційним господарським судом ухвали про відкриття апеляційного провадження - 03.03.25):
1) початок нарахування пені за прострочення сплати штрафу - 09.01.25;
2) за період з 09.01.25 по 02.03.25 прострочено 53 дні сплати штрафу;
3) розмір пені за один день прострочення сплати штрафу складає 1 020,00 грн (68 000,00 грн х 1,5%) = 1 020,00 грн, де: 68 000,00 грн - розмір штрафу, накладеного рішенням адміністративної колегії відділення за порушення законодавства про захист економічної конкуренції; 1,5 % - розмір пені від суми штрафу за кожен день прострочення, відповідно до ч. 5 ст. 56 ЗУ “Про захист економічної конкуренції»;
4) за період з 09.01.25 по 02.03.25 сума пені за прострочення сплати штрафу складає 54 060,00 грн (53 дні х 1 020,00 грн = 54 060,00 грн, де: 53 дні - кількість прострочених днів за період з 09.01.25 по 02.03.25; 1 020,00 грн - розмір пені за один день прострочення сплати штрафу).
- за період з 20.03.25 по 10.04.25 (з моменту прийняття Північно-західним апеляційним господарським судом постанови 19.03.25 до дня сплати штрафу - 11.04.25):
1) початок нарахування пені за прострочення сплати штрафу - 20.03.25;
2) за період з 20.03.25 по 10.04.25 прострочено 22 дні сплати штрафу;
3) розмір пені за один день прострочення сплати штрафу складає 1 020,00 грн (68 000,00 грн х 1,5 %) = 1 020,00 грн, де: 68 000,00 грн - розмір штрафу, накладеного рішенням адміністративної колегії відділення за порушення законодавства про захист економічної конкуренції; 1,5 % - розмір пені від суми штрафу за кожен день прострочення, відповідно до ч. 5 ст. 56 ЗУ “Про захист економічної конкуренції»;
4) за період з 20.03.25 по 10.04.25 сума пені за прострочення сплати штрафу складає 22 440, 00 грн (22 днів х 1 020,00 грн = 22 440,00 грн, де: 22 дні - кількість прострочених днів за період з 20.03.25 по 10.04.25; 1 020,00 грн - розмір пені за один день прострочення сплати штрафу).
За розрахунком позивача, загальний розмір пені становить 76 500,00 грн.
Оскільки нарахована пеня становить суму більшу, ніж сума штрафу - 68 000,00 грн, то позивач просить стягнути з відповідача пеню у розмірі 68 000,00 грн.
Розрахунок позивача перевірено судом, визначені суми узгоджуються з нормами законодавства та розраховані правильно.
Доказів сплати відповідачем суми пені в розмірі 68 000,00 грн суду не надано, як і не надано доказів правомірності своїх дій (бездіяльності) щодо не сплати вказаної вище суми пені.
Враховуючи викладене, вимоги позивача про стягнення з відповідача пені у розмірі 68 000,00 грн є обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 129 ГПК України, витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача, оскільки спір доведено до суду з його вини.
Керуючись ст. ст. 11-15, 24, 42, 46, 73-80, 86, 91, 123, 129, 236-238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд
Позов задовольнити.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Прайм Ріелті» (69002, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 63, код ЄДРПОУ 33320024) пеню в розмірі 68 000 (шістдесят вісім тисяч) грн 00 коп. і зарахувати зазначену суму в дохід загального фонду Державного бюджету України на рахунок УК у м. Хмельницькому (код ЄДРПОУ 37971775, банк отримувача - Казначейсмтво України (ЕАП), рахунок UA098999980313070106000022775, код класифікації доходів бюджету - 21081100). Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Прайм Ріелті» (69002, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 63, код ЄДРПОУ 33320024) на користь Південно-Західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного Комітету України (29005, м. Хмельницький, вул. Героїв Майдану, буд. 12, поверх 8) судовий збір в розмірі 2 422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн 40 коп., отримувач: Південно-Західне міжобласне територіальне відділення Антимонопольного Комітету України, код ЄДРПОУ 21312821, р/р UA328201720343140002000001853 в Державній казначейській службі України. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено у апеляційному порядку відповідно до вимог ст.ст. 253-285 ГПК України.
Повний текст рішення складено 07.08.2025.
Суддя В.Л. Корсун