СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
пр. № 1-кс/759/4654/25
ун. № 759/16759/25
01 серпня 2025 року м. Київ
Слідчий суддя Святошинського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , підозрюваної ОСОБА_4 , захисника ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах слідчого управління Головного управління Національної поліції в Київській області ОСОБА_6 , погоджене прокурором у кримінальному провадженні ОСОБА_3 , та подане у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 23 березня 2023 року за № 72023100100000030, про застосування запобіжного заходу у вигляді застави стосовно підозрюваної ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Докучаєво Республіки Казахстан, громадянки України, яка здобула вищу освіту, обіймає посаду заступника директора з економічних питань КНП «Броварська багатопрофільна клінічна лікарня», зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , одружена, пільг та утриманців не має, раніше не судима, у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, -
Старший слідчий в особливо важливих справах слідчого управління Головного управління Національної поліції в Київській області ОСОБА_6 , за погодженням з прокурором у кримінальному провадженні ОСОБА_3 , звернувся до слідчого судді з клопотанням у кримінальному провадженні у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 23 березня 2023 року за № 72023100100000030, про застосування запобіжного заходу у вигляді застави стосовно підозрюваної ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.
В обґрунтування клопотання слідчий зазначає, що Слідчим управлінням ГУНП в Київській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань під №72023100100000030 від 23.03.2023 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 364 Кримінального кодексу України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що КОМУНАЛЬНЕ НЕКОМЕРЦІЙНЕ ПІДПРИЄМСТВО «БРОВАРСЬКА БАГАТОПРОФІЛЬНА КЛІНІЧНА ЛІКАРНЯ» ТЕРИТОРІАЛЬНИХ ГРОМАД БРОВАРСЬКОГО РАЙОНУ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ (далі - Підприємство), код ЄДРПОУ 01994497, є лікарняним закладом охорони здоров'я - комунальним некомерційним підприємством, що надає послуги вторинної/спеціалізованої медичної допомоги будь-яким особам в порядку та на умовах, встановлених законодавством України та Статутом. Підприємство створене рішенням Броварської міської ради Броварського району Київської області від 27.04.2021 № 154-06-08, Броварської районної ради Київської області від 30.03.2021 № 97-10-VIII, Великодимерської селищної ради Броварського району Київської області від 27.05.2021 № 368 XIII-VIII, Калинівської селищної ради Броварського району Київської області від 30.04.2021 № 387/07-VIII, Зазимської сільської ради Броварського району Київської області від 22.04.2021 № 1032-10-позачергової-VIII, Калитянської селищної ради Броварського району Київської області від 28.04.2021 № 279-2пл.з.-10 позач.-VIII, як КОМУНАЛЬНЕ НЕКОМЕРЦІЙНЕ ПІДПРИЄМСТВО «БРОВАРСЬКА БАГАТОПРОФІЛЬНА КЛІНІЧНА ЛІКАРНЯ» ТЕРИТОРІАЛЬНИХ ГРОМАД БРОВАРСЬКОГО РАЙОНУ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ.
Підприємство є правонаступником усього майна, всіх прав та обов'язків КОМУНАЛЬНОГО НЕКОМЕРЦІЙНОГО ПІДПРИЄМСТВА «БРОВАРСЬКА БАГАТОПРОФІЛЬНА ЛІКАРНЯ» БРОВАРСЬКОЇ РАЙОННОЇ РАДИ ТА БРОВАРСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ, яке було утворене в результаті реорганізації Комунального закладу охорони здоров'я «Броварська центральна районна лікарня» відповідно до рішення Броварської міської ради Київської області від 21.12.2017 № 81-36-07 та рішення Броварської районної ради Київської області від 07.09.2017 № 383-30.2-VII. Підприємство створене на базі майна, яке є спільною частковою власністю територіальних громад: Броварської міської територіальної громади, Великодимерської селищної територіальної громади, Калинівської селищної територіальної громади, Зазимської сільської територіальної громади, Калитянської селищної територіальної громади (юридична адреса Підприємства: Київська область, Броварський район, м. Бровари, вул. Шевченка, 14).
Згідно Статуту КНП «БРОВАРСЬКА БАГАТОПРОФІЛЬНА КЛІНІЧНА ЛІКАРНЯ» метою та предметом діяльності Підприємства серед іншого є:
-ведення затвердженої документації, подання оперативної інформації та статистичної звітності;
-придбання, зберігання, перевезення, реалізація (відпуск), знищення, використання наркотичних засобів, психотропних речовин, прекурсорів.
Згідно витягу з наказу директора КНП «БРОВАРСЬКА БАГАТОПРОФІЛЬНА КЛІНІЧНА ЛІКАРНЯ» № 257-к від 17.11.2011 ОСОБА_4 призначено на посаду виконуючої обов'язки заступника головного лікаря з економічних питань.
Відповідно до посадової інструкції заступника директора з економічних питань Підприємства, затвердженої 07.07.2021 директором Підприємства, до завдань та обов'язків ОСОБА_4 , серед іншого, входить:
-організовує та забезпечує керівництво фінансово-господарською діяльністю лікарні;
-здійснює комплексний економічний аналіз діяльності закладу, керує роботою з техніко-економічного планування;
-керує діяльністю підлеглих структурних підрозділів лікарні, розподіляє обов'язки між працівниками та визначає ступінь їхньої відповідальності, контролює їхню роботу;
-уживає заходів щодо своєчасного укладання договорів із постачальниками матеріальних цінностей та всіх видів ресурсів, дотримання умов і термінів виконання договірних зобов'язань щодо забезпечення діяльності лікарні (стосовно кількості, номенклатури, асортименту, якості та інших умов);
-забезпечує постачання медичного устаткування, продуктів харчування, медикаментів, перев'язувального матеріалу, інвентарю, палива тощо;
-забезпечує своєчасне складання кошторисно-фінансової, технічної, облікової та звітної документації про діяльність підпорядкованих йому підрозділів лікарні.
Також відповідно до п. п. 1.1, 1.6 вищезазначеної посадової інструкції посада заступника директора з економічних питань належить до категорії керівників. Заступник директора з економічних питань очолює фінансово-економічний напрям діяльності лікарні. Йому безпосередньо підпорядковані: планово-економічний відділ, економіст відділення платних послуг та фахівець з публічних закупівель.
Крім того, наказом директора КНП «БРОВАРСЬКА БАГАТОПРОФІЛЬНА КЛІНІЧНА ЛІКАРНЯ» Броварської районної ради Київської області та Броварської міської ради Київської області № 121 від 17.04.2020 затверджено Положення про тендерний комітет та Уповноважену особу (осіб), а також визначено головою тендерного комітету - заступника директора з економічних питань ОСОБА_4 .
Згідно п. п. 1.2, 1.3 Положення про тендерний комітет Підприємства тендерний комітет - це службові (посадові) та інші особи КНП «»Броварська БКЛ» БРР БМР, призначені відповідальними за організацію та проведення процедур закупівлі згідно із Законом. Метою створення комітету є організація та проведення процедур закупівель на засадах колегіальності та неупередженості.
Відповідно до п. 2.3 Положення про тендерний комітет Підприємства керівництво роботою комітету здійснює його голова, який призначається наказом КНП «»Броварська БКЛ» БРР БМР та може мати право на підписання договорів про закупівлю у разі надання таких повноважень, оформлених відповідно до законодавства.
Згідно із п. п. 4.3, 5.1 Положення про тендерний комітет Підприємства голова комітету зобов'язаний: організовувати роботу комітету; приймати рішення щодо проведення засідань комітету; пропонувати порядок денний засідань комітету; вести засідання комітету; виносить на розгляд директора Підприємства пропозиції щодо змін у складі комітету; здійснювати інші повноваження відповідно до законодавства. Голова комітету несе персональну відповідальність за виконання покладених на комітет функцій.
Відповідно до п. 2.6 Положення про Уповноважену особу (осіб) Підприємства у залежності від обсягів та предмета закупівлі уповноваженій особі (особам) доцільно орієнтуватися в одному чи декількох питаннях: в основах сучасного маркетингу, кон'юнктурі ринків товарів, робіт і послуг та факторах, що впливають на її формування, а також джерелах інформації про ринкову кон'юнктуру; у чинних стандартах та технічних умовах товарів, робіт і послуг, які закуповуються замовником; у видах, істотних умовах та особливостях укладення договорів про закупівлю товарів, робіт і послуг тощо.
Згідно з п. 2.9 уповноважена особа (особи) під час виконання своїх функцій керується наступними принципами: добросовісна конкуренція серед учасників; максимальна економія, ефективність та пропорційність; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; недискримінація учасників та рівне ставлення до них; об'єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі, запобігання корупційним діям і зловживанням.
Відповідно до п. 2.10 уповноважена особа (особи): планує закупівлі та формує річний план закупівель в електронній системі закупівель; здійснює вибір процедури закупівлі; проводить процедури закупівель/спрощені закупівлі.
Згідно з п. 2.13 уповноважена особа (особи) персонально відповідає: за прийняті нею рішення і вчиненні дії (бездіяльність) відповідно до Законів України; за повноту та достовірність інформації, що оприлюднюється на веб-порталі Уповноваженого органу; за порушення вимог, визначених Законом у сфері публічних закупівель.
Відповідно до пункту 1 примітки до статті 364 КК України службовими особами у, зокрема, статті 364 цього Кодексу є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також обіймають постійно чи тимчасово в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
Отже, зважаючи на обсяг повноважень, ОСОБА_4 , перебуваючи на посаді заступника директора з економічних питань КНП «»Броварська БКЛ» БРР БМР, будучи службовою особою цього підприємства, визначеною головою тендерного комітету та уповноваженою особою, відповідальною за організацію та проведення процедур закупівель/спрощених закупівель товарів, замовником яких виступає КНП «Броварська БКЛ» БРР БМР, виконує організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, а тому являється службовою особою.
Згідно з частиною 1 статті 13 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII (далі - Закон) закупівлі можуть здійснюватися шляхом застосування однієї з таких конкурентних процедур: відкриті торги, торги з обмеженою участю, конкурентний діалог.
Статтею 5 Закону визначено принципи здійснення публічних закупівель, зокрема, максимальна економія, ефективність та пропорційність, запобігання корупційним діям і зловживанням та інші.
Крім того, пунктом 5 розділу ІІ Примірної методики визначення очікуваної вартості предмета закупівлі, затвердженої наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 18.02.2020 № 275 (далі за текстом - Примірна методика), встановлено, що спосіб розрахунку очікуваної вартості предмета закупівлі залежить від виду предмета закупівлі, його розповсюдженості на ринку, порядку формування цін на нього.
Розділом ІІІ Примірної методики визначені наступні методи визначення очікуваної вартості, зокрема:
- розрахунок очікуваної вартості товарів/послуг методом порівняння ринкових цін;
- розрахунок очікуваної вартості товарів/послуг на підставі закупівельних цін попередніх закупівель;
- розрахунок очікуваної вартості товарів/послуг, щодо яких проводиться державне регулювання цін і тарифів;
- розрахунок очікуваної вартості робіт.
Відповідно до п. 1 Розділу ІІІ Примірної методики визначені способи, що рекомендуються для отримання інформації про ціну товарів та послуг за методом порівняння ринкових цін, а саме:
1) здійснити пошук, збір та аналіз загальнодоступної інформації про ціну, до якої відноситься в тому числі:
- інформація про ціни товарів та послуг, що міститься в мережі Інтернет у відкритому доступі, в тому числі на сайтах виробників та/або постачальників відповідної продукції, спеціалізованих торгівельних майданчиках, в електронних каталогах, рекламі, прайс-листах, в електронній системі закупівель «Prozorro» та на аналогічних торгівельних електронних майданчиках;
- довідкові ціни на товари та послуги, що публікуються в спеціалізованих виданнях, які випускаються в друкованій та електронній формі або розміщуються в мережі Інтернет (у разі їх наявності);
- біржові котирування світових, регіональних, місцевих та профільних бірж (в разі біржового товару);
- дані спеціалізованих інформаційно-аналітичних видань;
- дані офіційних статистичних видань, в тому числі іноземних.
2) направити не менше 3-х письмових запитів цінових пропозицій (електронною поштою) виробникам, офіційним представникам та дилерам, постачальникам конкретного товару, надавачам послуг.
Також, для розрахунку очікуваної вартості за методом порівняння ринкових цін рекомендується:
1) привести всі ціни, отримані з вищезазначених джерел інформації, до єдиних умов, враховуючі валюту, умови поставки, умови оплати тощо;
2) з масиву цінових даних (щонайменше 3 ціни) виключити, за необхідності, ціни, які суттєво (на 30 % і більше) відрізняються в меншу/більшу сторону від найближчої наступної/попередньої ціни. В разі, якщо після виключення таких цін залишилось менше 3 цінових пропозицій, слід використовувати метод розрахунку очікуваної вартості на підставі закупівельних цін попередніх закупівель;
3) визначити очікувану ціну за одиницю, як середньоарифметичне значення масиву отриманих даних, що розраховується за встановленою формулою:
4) визначити очікувану вартість, як добуток очікуваної ціни за одиницю на кількість товару/послуг, що розраховується за встановленою формулою:
Згідно п. 2 Розділу ІІІ Примірної методики, у разі обмеженої конкуренції на ринку певного товару чи послуги та неможливості отримання достатньої кількості інформації щодо актуальних ринкових цін доцільно застосовувати метод розрахунку очікуваної вартості на підставі закупівельних цін минулих закупівель.
Для розрахунку очікуваної вартості можуть використовуватись як ціни попередніх власних закупівель замовника (укладених договорів) аналогічних/ідентичних товарів/послуг, так і ціни відповідних закупівель минулих періодів, інформація про які міститься в електронній системі закупівель «Prozorro», з урахуванням індексу інфляції, зміни курсів іноземних валют (у разі, якщо в наявності є валютна складова в ціні товару/послуги), які приведені до єдиних умов. Як інформаційні джерела використовуються: для індексу інфляції - офіційний вебсайт Державної служби статистики України, для курсів іноземних валют - офіційний вебсайт Національного банку України.
Разом з цим, у невстановлені в ході досудового розслідування дату, час та місце, але не пізніше 25.05.2021, у ОСОБА_4 виник злочинний умисел, спрямований на зловживання службовим становищем, тобто на умисне, з метою одержання неправомірної вигоди для юридичної особи використання службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам.
Реалізуючи свій злочинний умисел, спрямований на зловживання службовим становищем, тобто на умисне, з метою одержання неправомірної вигоди для юридичної особи використання службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам, ОСОБА_4 , 25.05.2021, у невстановлений в ході досудового розслідування час, перебуваючи за адресою: Київська область, Броварський район, м. Бровари, вул. Шевченка, 14, діючи як голова тендерного комітету та будучи призначеною уповноваженою особою, відповідальною за повноту та достовірність інформації, що оприлюднюється на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель, замовником яких виступає Підприємство, розуміючи дійсну кон'юнктуру товарного ринку та чинники, які впливають на її формування, а також достовірно знаючи ринкову вартість фармацевтичної (наркотичної) продукції, яку планується закупити, доручила, як голова, секретарю тендерного комітету Підприємства - фахівцю з публічних закупівель ОСОБА_7 оприлюднити у системі публічних закупівель PROZORRO оголошення (за ідентифікатором UA-2021-05-25-003170-a) про закупівлю Підприємством наркотичних та психотропних препаратів за кодом CPV за ДК021:2015-3360000006-6): Фармацевтична продукція. Лот 1 - наркотичні та психотропні препарати для стаціонарного лікування за кодом CPV за ДК021:2015-3360000006-6 фармацевтична продукція. МНН: (morphine hydrochloride) відповідний код 33661200-3 анальгетичні засоби, (fentanyl) відповідний код 33661200-3 анальгетичні засоби, (diazepam) відповідний код 33661500-6 психолептичні засоби, з очікуваною вартістю закупівлі 1 040 320, 00 грн.
У подальшому, через систему публічних закупівель PROZORRO учасниками подано тендерні пропозиції.
ОСОБА_4 , продовжуючи реалізовувати свій злочинний умисел, спрямований на зловживання службовим становищем, тобто на умисне, з метою одержання неправомірної вигоди для юридичної особи використання службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам, діючи як уповноважена особа, відповідальна за організацію та проведення процедур закупівель/спрощених закупівель, замовником яких виступає Підприємство, допустила до участі в аукціоні ТОВ «Діаліз Медик» та Комунальне підприємство «Фармація».
Надалі, ОСОБА_4 , будучи службовою особою, використовуючи надане їй службове становище, всупереч інтересам служби та в інтересах ТОВ «Діаліз Медик», а саме з метою отримання вказаним товариством матеріальної вигоди під час продажу фармацевтичної (наркотичної) продукції за завищеними цінами, діючи умисно, з корисливих мотивів, будучи обізнаною в основах сучасного маркетингу, кон'юнктурі ринків товарів, робіт і послуг та факторах, що впливають на її формування, а також джерелах інформації про ринкову кон'юнктуру, достовірно знаючи, що ринкова вартість вказаних ТОВ «Діаліз Медик» у тендерній пропозиції фармацевтичної (наркотичної) продукції, зокрема: Морфіну гідрохлорид, розчин для ін'єкцій 1 % по 1 мл. в ампулі, у кількості 1500 ампул, загальною вартістю 133 500,00 грн (без урахування ПДВ); фентаніл, розчин для ін'єкцій 0,05 мг/мл по 2 мл в ампулі, у кількості 8000 ампул, загальною вартістю 760 000,00 грн (без урахування ПДВ); (Сибазон) розчин для ін'єкцій 5 мг/мл по 2 мл в ампулі, у кількості 2000 ампул, загальною вартістю 146 000,00 грн (без урахування ПДВ), є значно нижчою, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, внесла пропозицію на розгляд тендерного комітету про визначення ТОВ «Діаліз Медик» (код ЄДРПОУ 40477029) переможцем процедури відкритих торгів по указаній закупівлі, як наслідок, протоколом засідання тендерного комітету 10.08.2021 ухвалено рішення щодо визначення переможця закупівлі, а також про намір укласти договір про закупівлю з вказаним товариством.
За результатами дій ОСОБА_4 Підприємством (Замовником) та ТОВ «Діаліз Медик» (Постачальником) укладено Договір про закупівлю від 23.08.2021 № 264 (далі - Договір).
Додатковою угодою № 1 від 24.12.2021 до Договору сторони домовились, керуючись п. 1 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі», зменшити обсяги закупівлі та суму договору, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника на 547 700,00 грн. Загальна сума вказаного Договору склала 491 800,00 грн.
Додатком № 1 до Додаткової угоди № 1 від 24.12.2021 до Договору до Специфікації «Лот 1- Наркотичні та психотропні препарати за кодом CPV за ДК021:2015-1 (00000-6 фармацевтична продукція. Лот 1 - наркотичні та психотропні препарати для стаціонарного лікування за кодом CPV за ДК021:2015-1 (00000-6 фармацевтична продукція. ІН: (morphine hydrochloride) відповідний код 33661200-3 анальгетичні засоби, (fentanyl) відповідний код 33661200-3 анальгетичні засоби, (diazepam) відповідний код 33661500-6 психолептичні засоби» внесені наступні зміни: Морфіну гідрохлорид, розчин для ін'єкцій 1 % по 1 мл. в ампулі, у кількості 600 ампул, загальною вартістю 53 400,00 грн (без урахування ПДВ); фентаніл, розчин для ін'єкцій 0,05 мг/мл по 2 мл в ампулі, у кількості 4000 ампул, загальною вартістю 380 000,00 грн (без урахування ПДВ); (Сибазон) розчин для ін'єкцій 5 мг/мл по 2 мл в ампулі, у кількості 800 ампул, загальною вартістю 58 400,00 грн (без урахування ПДВ).
Додатковою угодою № 2 від 24.12.2021 до Договору сторони дійшли згоди продовжити дію Договору до 31.03.2022 та внести зміни в реквізити Постачальника.
Додатковою угодою № 3 від 17.02.2022 до Договору сторони дійшли взаємної згоди продовжити дію Договору на строк, достатній для проведення закупівлі на початку наступного року в обсязі, що не перевищує 20% суми, визначеної в початковому договорі про закупівлю, укладеному в попередньому році, якщо видатки на цю мету затверджено в установленому порядку, а саме до 31.03.2022. Сума Додаткової угоди становить - 95 650, 00 грн. Загальна сума Договору складає 587 450, 00 грн (без урахування ПДВ).
Додатком № 1 до Додаткової угоди № 3 від 17.02.2022 до Договору до Специфікації «Лот 1- Наркотичні та психотропні препарати за кодом CPV за ДК021:2015-1 (00000-6 фармацевтична продукція. Лот 1 - наркотичні та психотропні препарати для стаціонарного лікування за кодом CPV за ДК021:2015-1 (00000-6 фармацевтична продукція. ІН: (morphine hydrochloride) відповідний код 33661200-3 анальгетичні засоби, (fentanyl) відповідний код 33661200-3 анальгетичні засоби, (diazepam) відповідний код 33661500-6 психолептичні засоби» внесені наступні зміни: Морфіну гідрохлорид, розчин для ін'єкцій 1 % по 1 мл. в ампулі, у кількості 600 ампул, загальною вартістю 53 400, 00 грн (без урахування ПДВ); фентаніл, розчин для ін'єкцій 0,05 мг/мл по 2 мл в ампулі, у кількості 4000 ампул, загальною вартістю 380 000,00 грн (без урахування ПДВ); (Сибазон) розчин для ін'єкцій 5 мг/мл по 2 мл в ампулі, у кількості 800 ампул, загальною вартістю 58 400, 00 грн (без урахування ПДВ). Загальна вартість поставки становить 491 800, 00 грн (без урахування ПДВ). За період 01.01.2022 по 31.03.2022: Морфіну гідрохлорид, розчин для ін'єкцій 1 % по 1 мл. в ампулі, у кількості 50 ампул, загальною вартістю 4 450, 00 грн (без урахування ПДВ); фентаніл, розчин для ін'єкцій 0,05 мг/мл по 2 мл в ампулі, у кількості 960 ампул, загальною вартістю 91 200,00 грн (без урахування ПДВ). Вартість поставки за період 01.01.2022 по 31.03.2022 дорівнює 95 650, 00 грн (без урахування ПДВ).
Як вбачається з Договору та додатків до нього ціна за одиницю товару без ПДВ в період дії договору не змінювалась.
Видатковими накладними документально підтверджується, що у період з 04.10.2021 по 01.12.2021 ТОВ «ДІАЛІЗ МЕДИК» на підставі договору від 23.08.2021 № 264 поставлено, КНП «Броварська багатопрофільна клінічна лікарня» БРР БМР отримано товар (фармацевтичну продукцію) на загальну суму 491 800,00 грн, без ПДВ.
Відповідно до виписаних платіжних доручень, у період з 03.11.2021 по 04.01.2022, з рахунку КНП «Броварська багатопрофільна клінічна лікарня» БРР БМР № UA513510050000026006878994329 на рахунок ТОВ «ДІАЛІЗ МЕДИК» № НОМЕР_1 , згідно договору від 23.08.2021 № 264, перераховано грошові кошти на загальну суму 491 800,00 грн, без ПДВ.
У ході досудового розслідування встановлено, що ринкова вартість Морфіну гідрохлорид, розчин для ін'єкцій 1 % по 1 мл. в ампулі, у кількості 600 ампул, становить 47 640, 00 грн; фентаніл, розчин для ін'єкцій 0,05 мг/мл по 2 мл в ампулі, у кількості 4000 ампул, становить 334 400,00 грн; (Сибазон) розчин для ін'єкцій 5 мг/мл по 2 мл в ампулі, у кількості 800 ампул, загальною вартістю 47 632,00 грн, різниця (завищення) вартості поставленого та оплаченого товару (фармацевтичної продукції) за договором № 264 від 23.08.2021 становить 429 672,00 грн.
Таке безвідповідальне ставлення ОСОБА_4 до виконання нею своїх службових обов'язків внаслідок придбання фармацевтичної (наркотичної) продукції за завищеними цінами, які були поставлені згідно договору № 264 від 23.08.2021, укладеного в рамках закупівлі з ідентифікатором лоту UA-2021-05-25-003170-a, призвело до завдання матеріальної шкоди КНП «БРОВАРСЬКА БАГАТОПРОФІЛЬНА КЛІНІЧНА ЛІКАРНЯ» БРР БМР (код ЄДРПОУ 01994497), яка становить 429 672,00 грн, що є тяжкими наслідками згідно з приміткою до ст. 364 КК України.
Таким чином, ОСОБА_4 підозрюється у зловживанні службовим становищем, тобто в умисному, з метою одержання неправомірної вигоди для юридичної особи використання службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.
Так, 29.07.2025 громадянці ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.
Причетність підозрюваної ОСОБА_4 до вчинення інкримінованого їй кримінального правопорушення (злочинів) підтверджується зібраними під час досудового розслідування доказами в їх сукупності, а саме: рапортом про виявлення кримінального правопорушення від 23.03.2023; відомостями аналітичного продукту №2.1/24-23 від 13.03.2023; відповіддю КНП БМР «Білоцерківська міська лікарня №2» з додатками від 25.04.2023; відомостями аналітичного документу за результатами аналізу операцій за рахунками ТОВ «Діаліз Медик» від 14.06.2023; висновком експерта №20838/23-53/20839/23-71 від 09.11.2023; показаннями свідка ОСОБА_8 від 05.01.2024; лист Антимонопольного комітету України від 26.10.2023; показаннями свідка ОСОБА_9 від 22.08.2023; показанням свідка ОСОБА_10 від 22.08.2023; іншими доказами зібраними в ході досудового розслідування у їх сукупності.
Слідчий зазначає, що метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваною ОСОБА_4 , покладених на неї процесуальних обов'язків, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України, під умовою звернення внесених коштів у дохід держави в разі невиконання цих обов'язків, а також запобігання спробам переховуватись від органів досудового розслідування та/або суду, знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, незаконно впливати на свідків у кримінальному провадженні, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
Прокурор в судовому засіданні клопотання підтримав та просив задовольнити.
Захисник ОСОБА_5 , думку якого підтримала підозрювана ОСОБА_4 , заперечував проти задоволення клопотання, пославшись на необґрунтованість підозри. Також посився на необґрунтованість ризиків та не підтвердження їх доказами. Захисник ОСОБА_5 зазначив, що ОСОБА_4 , є особою похилого віку, має низку захворювань, сума застави не обґрунтована, та буде надмірним обтяженням для ОСОБА_4 . Просив обрати запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання.
Заслухавши думку сторін кримінального провадження, вивчивши клопотання та долучені до нього документи, слідчий суддя дійшов до наступних висновків.
Судовим розглядом встановлено, що Слідчим управлінням ГУНП в Київській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань під №72023100100000030 від 23.03.2023 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 364 Кримінального кодексу України.
29.07.2025 громадянці ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.
Причетність підозрюваної ОСОБА_4 до вчинення інкримінованого їй кримінального правопорушення (злочинів) підтверджується зібраними під час досудового розслідування доказами в їх сукупності, а саме: рапортом про виявлення кримінального правопорушення від 23.03.2023; відомостями аналітичного продукту №2.1/24-23 від 13.03.2023; відповіддю КНП БМР «Білоцерківська міська лікарня №2» з додатками від 25.04.2023; відомостями аналітичного документу за результатами аналізу операцій за рахунками ТОВ «Діаліз Медик» від 14.06.2023; висновком експерта №20838/23-53/20839/23-71 від 09.11.2023; показаннями свідка ОСОБА_8 від 05.01.2024; лист Антимонопольного комітету України від 26.10.2023; показаннями свідка ОСОБА_9 від 22.08.2023; показанням свідка ОСОБА_10 від 22.08.2023; іншими доказами зібраними в ході досудового розслідування у їх сукупності.
За змістом положень ст. ст. 193, 194 КПК України, слідчий суддя на даній стадії кримінального судочинства не вправі вирішувати ті питання, які вирішує суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема, не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні злочину, а лише зобов'язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих даних визначити, що причетність особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою для застосування щодо неї обмежувального заходу.
Водночас, відповідно до усталеної практики Європейського суду з прав людини слова «обґрунтована підозра» означають наявність фактів чи інформації, котрі могли би переконати стороннього об'єктивного спостерігача, що конкретна особа, можливо вчинила злочин (п. 175 рішення Європейського суду з прав людини від 21 квітня 2011 року у справі «Нечипорук і Йонкало проти України»).
З огляду на вказані положення закону, слідчий суддя, не вирішуючи питання про доведеність вини та правильність кваліфікації дій ОСОБА_4 за ч. 2 ст. 364 КК України, що є виключною прерогативою суду за результатами розгляду справи по суті, приходить до висновку про наявність в долучених до клопотання матеріалах кримінального провадження достатніх фактичних даних (фактів та інформації), які свідчать про можливу причетність ОСОБА_4 до вчинення інкримінованих їй кримінальних правопорушень.
Отже, слідчий суддя не приймає до уваги посилання сторони захисту на необґрунтованість висунутої ОСОБА_4 підозри, як підставу для відмови в задоволенні клопотання слідчого, і приходить до висновку про наявність в кримінальному провадження обставин, з якими закон пов'язує можливість застосування до особи одного із запобіжних заходів, передбачених ст. 176 КПК України.
Згідно з ст. 178 КПК України, при вирішенні питання про обрання запобіжного заходу, крім наявності ризиків, зазначених у статті 177 КПК України, слідчий суддя на підставі наданих сторонами кримінального провадження матеріалів зобов'язаний в сукупності оцінити тяжкість покарання, що загрожує відповідній особі, дані про особу підозрюваного, розмір майнової шкоди, в заподіянні якого підозрюється особа.
При цьому, відповідно до усталеної практики Європейського суду з прав людини, висновки про ступінь ризиків та неможливість запобігання їм більш м'яких запобіжних заходів, мають бути зроблені за результатами сукупного аналізу обставин злочину та особистості підозрюваного (його характеру, моральних якостей, способу життя, сімейних зв'язків, постійного місця роботи, утриманців), поведінки підозрюваного під час розслідування злочину (наявність або відсутність спроб ухилення від органів влади) поведінки підозрюваного під час попередніх розслідувань (способу життя взагалі, способу самозабезпечення, системності злочинної діяльності, наявності злочинних зв'язків).
Органом досудового розслідування шляхом внесення відповідного клопотання ініційовано питання про застосування щодо підозрюваної ОСОБА_4 запобіжного заходу у вигляді застави.
Між тим, доводи клопотання, що жоден із більш м'яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим п .п. 1, 2, 3, 4 ч. 1 ст. 177 КПК України, на наявність яких міститься посилання в клопотанні, не підтвердженні належними та об'єктивними даними і прокурором в судовому засіданні не доведені.
ОСОБА_4 , раніше не судима, обіймає посаду заступника директора з економічних питань КНП «Броварська багатопрофільна клінічна лікарня», одружена, має постійне місце реєстрації та проживання.
За таких обставин, враховуючи тяжкість злочину, характер та обставини висунутої ОСОБА_4 підозри, з огляду також на вищенаведені позитивні дані про особу підозрюваної, відсутність спроб з її боку ухилитись від слідства під час досудового розслідування, слідчий суддя приходить до висновку, що застосування до підозрюваної ОСОБА_4 запобіжного заходу у вигляді застави не викликано об'єктивною необхідністю і не виправдовує такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який йдеться в клопотанні слідчого, а відтак відмовляє в його задоволенні.
Оцінивши в сукупності всі вищезгадані обставини, слідчий суддя приходить до висновку, що запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання буде співмірним з існуючими в кримінальному провадженні ризиками, відповідатиме особі підозрюваної та тяжкості висунутої їй підозри і зможе забезпечити належне виконання нею процесуальних обов'язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України.
Керуючись ст. ст. 177, 178, 181, 183, 193, 376 КПК України, слідчий суддя,
У задоволенні клопотання слідчого відмовити.
Застосувати стосовно підозрюваної ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання.
Покласти на підозрювану ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в межах строку досудового розслідування, але не довше ніж до 29 вересня 2025 року, обов'язки, передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України, а саме: прибувати за кожною вимогою до слідчого, прокурора або суду; не відлучатися за межі Київської області без дозволу слідчого, прокурора або суду; повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання; здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України.
Роз'яснити підозрюваній ОСОБА_4 , що в разі невиконання покладених на неї обов'язків, до неї може бути застосований більш жорсткий запобіжний захід, а також накладено грошове стягнення в розмірі від 0,25 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб до 2 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Копію ухвали про обрання запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання вручити підозрюваній та прокурору.
Ухвала підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом 5 днів з дня її оголошення.
Повний текст ухвали буде оголошено 04 серпня 2025 року о 16 год. 50 хв.
Слідчий суддя ОСОБА_1