Ухвала від 07.08.2025 по справі 754/12522/25

Номер провадження 1-кс/754/2694/25

Справа № 754/12522/25

УХВАЛА

Іменем України

07 серпня 2025 року слідчий суддя Деснянського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , скаржника ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві скаргу ОСОБА_4 на бездіяльність уповноважених осіб Деснянської окружної прокуратури м. Києва, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань, -

ВСТАНОВИВ:

04 серпня 2025 року до Деснянського районного суду м. Києва надійшла скарга ОСОБА_4 на бездіяльність уповноважених осіб Деснянської окружної прокуратури м. Києва, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Вказану скаргу мотивує тим, що 29 липня 2025 року він звернувся до Деснянської окружної прокуратури м. Києва із заявою про кримінальне правопорушення, в якій просив прийняти заяву про вчинення заступником керівника Деснянської окружної прокуратури м. Києва ОСОБА_5 кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 367 КК України, та внести відомості до ЄРДР, про що повідомити його у встановлений законом строк та порядок, копію витягу з ЄРДР направити на поштову адресу та електронну пошту.

31 липня 2025 року він отримав лист з Деснянської окружної прокуратури м. Києва від 30 липня 2025 року за підписом керівника прокуратури ОСОБА_6 , в якому було вказано, що заява ОСОБА_4 не містить відомостей, які свідчили б про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 367 КК України, підстав для внесення відомостей до ЄРДР не вбачається.

Скаржник вважає, що керівником Деснянської окружної прокуратури м. Києва ОСОБА_7 грубо порушені приписи ст. 214 КПК України, за якими прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинення кримінального правопорушення, зобов'язаний внести відповідні відомості до ЄРДР та розпочати розслідування.

Беручи до уваги наведене, просить зобов'язати керівника Деснянської окружної прокуратури м. Києва прийняти заяву про вчинення заступником керівника Деснянської окружної прокуратури м. Києва ОСОБА_5 кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 367 КК України та внести відповідні відомості до ЄРДР, про що повідомити його у встановлений законом строк та порядок.

В судовому засіданні ОСОБА_4 просив задовольнити його скаргу за наведених в ній обставин.

В судовому засіданні прокурор просила відмовити у задоволенні скарги заявника ОСОБА_4 , посилаючись на її необґрунтованість. Крім того, зазначила про те, що скарга останнього не містить відомостей, які вказують на вчинення кримінального правопорушення, а тому не підлягають внесенню до ЄРДР. Зазначає, що в діях прокурора ОСОБА_5 не вбачається наявності складу кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 367 КК України, а заява ОСОБА_4 не містить відомостей про розмір завданої йому шкоди, яка, в силу матеріального складу зазначеного кримінального правопорушення, має бути істотною.

Вивчивши матеріали скарги, заслухавши промови скаржника та прокурора, слідчий суддя приходить до такого висновку.

Стаття 55 Конституції України гарантує кожному право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових чи службових осіб.

Відповідно до ст. 2 КПК України завданнями кримінального провадження є захист інтересів суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого досудового розслідування та судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до кримінальної відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.

Відповідно до ч. 1 ст. 24 КПК України, кожному гарантується право на оскарження процесуальних рішень, дій чи бездіяльності суду, слідчого судді, прокурора, слідчого в порядку, передбаченому цим Кодексом.

Статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» зобов'язано суди застосовувати при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерела права.

Статтею 13 Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини визначено, що кожен, чиї права та свободи, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі.

ЄСПЛ щодо проведення ефективного офіційного розслідування кримінальних справ висловлює сталу позицію, вказуючи у своїх рішеннях на те, що згідно з мінімальними критеріями ефективності, які Суд визначив у своїй практиці, таке розслідування має бути незалежним, безстороннім і підлягати громадському контролю, а компетентні органи повинні діяти зі зразковою ретельністю та оперативністю. Розслідування має бути ретельним. Це означає, що органи влади завжди повинні добросовісно намагатись з'ясувати, що трапилось, і не покладатися на поспішні та необґрунтовані висновки для закриття кримінальної справи або використовувати такі висновки як підставу для своїх рішень. Вони повинні вживати усіх розумних і доступних їм заходів для забезпечення збирання доказів, що стосуються події, включаючи, зокрема, показання свідків та висновки судових експертиз тощо. Будь-який недолік розслідування, який підриває його здатність встановлення причини … або винних осіб, створюватиме небезпеку недотримання цього стандарту (рішення у справах «Ніконенко проти України» від 14 листопада 2013 року, п. 44, «Мута проти України» від 31 липня 2012 року, п. 61, «Карабет та інші проти України» від 17 січня 2013 року, п. 259).

Відповідно до п.18 ч.1 ст.7, ч.1 ст.25 КПК України зміст та форма кримінального провадження повинні відповідати загальним засадам кримінального провадження, до яких, зокрема, відноситься публічність. Цей принцип полягає у тому, що прокурор, слідчий зобов'язані в межах своєї компетенції розпочати досудове розслідування в кожному випадку безпосереднього виявлення ознак кримінального правопорушення (за виключенням випадків, коли кримінальне провадження може бути розпочате лише на підставі заяви потерпілого) або в разі надходження заяви (повідомлення) про вчинення кримінального правопорушення, а також вжити всіх передбачених законом заходів для встановлення події кримінального правопорушення та особи, яка його вчинила.

Статтею 214 КПК України визначено, що слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов'язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань. Слідчий, який здійснюватиме досудове розслідування, визначається керівником органу досудового розслідування. Досудове розслідування розпочинається з моменту внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Порядок ведення Єдиного реєстру досудових розслідувань врегульований, зокрема, Положенням про його ведення, затвердженим наказом Генерального Прокурора України № 69 від 17 серпня 2012 року «Про єдиний реєстр досудових розслідувань», згідно пп. пп. 4, 5 п. 2.1 якого, до реєстру вносяться відомості про короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, наведених потерпілим, заявником, попередню правову кваліфікацію кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність. Ця вимога передбачена і п. п. 4, 5 ч. 5 ст. 214 КПК України щодо внесення необхідних даних до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Отже, наведені норми безальтернативно зобов'язують уповноважену особу прокуратури упродовж 24 годин внести відомості, що містяться у повідомленні про вчинений злочин, до ЄДРДР та розпочати досудове розслідування.

Виконання завдань кримінального провадження може здійснюватися лише із застосуванням та дотриманням належної правової процедури, а відомості, які зазначені у заяві про кримінальне правопорушення, по суті визначають межі досудового розслідування.

Здійснення досудового розслідування до внесення відомостей до реєстру або без такого внесення не допускається і тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Слідчим суддею встановлено, що 29 липня 2025 року до Деснянської окружної прокуратури м. Києва звернувся ОСОБА_4 із заявою про вчинення кримінального правопорушення, яка зареєстрована за вхідним номером №78 від 29.07.2025року.

Слідчий суддя встановив, що заява ОСОБА_4 складає повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення, в ній зазначено конкретні обставини, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, за яке відповідальність передбачена КК України, з наведенням можливої попередньої правової кваліфікації, що дозволяло внести необхідні дані до Єдиного реєстру досудових розслідувань для подальшого проведення досудового розслідування.

Отже, кінцевим терміном для внесення в ЄРДР відповідної інформації було 30 липня 2025 року.

Однак, в порушення вимог ст. 214 КПК України, уповноваженими особами Деснянської окружної прокуратури м. Києва протягом 24 годин з моменту подання заяви не були внесені відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, не розпочато розслідування за поданим повідомленням ОСОБА_4 від 29 липня 2025 року.

Слідчий суддя зауважує, що повноваження особи, яка вносить відомості про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань, не передбачають здійснення оцінки обґрунтованості заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, проведення перевірки обставин, оскільки вони здійснюються в рамках кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Аналіз положень ст.ст. 214, 303 КПК України, свідчить про те, що предметом судового контролю слідчого судді може бути лише бездіяльність слідчого чи прокурора щодо невнесення відомостей до ЄРДР після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, тобто саме заява чи повідомлення про кримінальне правопорушення є передумовою для внесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР та для початку досудового розслідування в кримінальному провадженні.

Вивчивши скаргу ОСОБА_4 , заслухавши думку прокурора та скаржника, слідчий суддя вважає, що повідомлення ОСОБА_4 від 29 липня 2025 року підлягає внесенню до ЄРДР і є підставою для його перевірки шляхом проведення досудового розслідування, а тому скарга підлягає задоволенню.

Доводи прокурора про те, що заява ОСОБА_4 від 29.07.2025 року не містить відомостей, які вказують на вчинення кримінального правопорушення, тому не підлягають внесенню до ЄРДР, не заслуговують на увагу, оскільки належна перевірка зазначених у заяві відомостей може проводитись у відкритому кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР, що, у подальшому, не виключає можливості уповноваженої особи винести постанову про закриття кримінального провадження відповідно до ст. 284 КПК України, у разі встановлення відсутності ознак складу кримінального правопорушення.

Відповідно до ст. 307 КПК України, ухвала слідчого судді за результатами розгляду скарги на рішення, дії чи бездіяльність під час досудового розслідування може бути про: скасування рішення слідчого чи прокурора; зобов'язання припинити дію; зобов'язання вчинити певну дію; відмову у задоволенні скарги.

Таким чином, приходжу до висновку про наявність підстав для задоволення скарги ОСОБА_4 про зобов'язання уповноважених осіб Деснянської окружної прокуратури м. Києва внести до ЄРДР відомості про кримінальне правопорушення на підставі заяви останнього від 29 липня 2025 року про вчинені кримінальні правопорушення відповідно до ст. 214 КПК України та надати витяг з ЄРДР.

Керуючись ст. ст. 214, 303, 305-307, 309 КПК України, слідчий суддя

УХВАЛИВ:

Скаргу заявника ОСОБА_4 на бездіяльність уповноважених осіб Деснянської окружної прокуратури м. Києва, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань - задовольнити.

Зобов'язати уповноважених осіб Деснянської окружної прокуратури м. Києва виконати вимоги ч.1 ст.214 КПК України та невідкладно, але не пізніше 24 годин, внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості про кримінальне правопорушення, викладені у заяві ОСОБА_4 від 29.07.2025 року, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Деснянський районний суд м. Києва протягом п'яти днів з дня її оголошення.

Слідчий суддя: ОСОБА_1