смт Зарічне
07 серпня 2025 року Справа № 561/1012/25
Суддя Зарічненського районного суду Рівненської області Зейкан Н.М., розглянувши матеріали адміністративної справи, які надійшли від відділення поліції №2 Вараського РВП ГУ НП в Рівненській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительки АДРЕСА_1 , працюючої продавцем магазину « ІНФОРМАЦІЯ_2 », за ч.1 ст.161-1 КУпАП,
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №658637, 01 серпня 2025 року о 13:13 год, здійснила порушення порядку торгівлі пальним, а саме, без одержання документа дозвільного характеру на продаж пального, по АДРЕСА_2 , ОСОБА_1 здійснила продаж 3 літрів дизельного пального, чим вчинила правопорушення, передбачене ч.1 ст.161-1 КУпАП.
ОСОБА_1 в судовому засіданні вину свою не визнала. Суду пояснила, що вона не є суб'єктом господарської діяльності, а лише продавцем магазину. Вона продала особам три літри дизельного пального за вказівкою власника магазину ОСОБА_2 .. Вона особисто господарською діяльністю не займається, пальним не торгує. Просила закрити провадження у справі.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.161-1 КУпАП, виходячи з наступного.
Згідно ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія або бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, суд при розгляді справи зобов'язаний з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні.
Відповідно до ч.1 ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 1 ст.161-1 КУпАП, передбачено адміністративну відповідальність за провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без одержання документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачено законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).
Тобто, об'єктивною стороною складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 161-1 КУпАП, є здійснення винною особою господарської діяльності.
Під господарською діяльністю у Господарському кодексі України розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність (ст. 3 ГК України).
Господарська діяльність включає як виробничу діяльність, у процесі якої виробляється продукція, вироби народного споживання та інші матеріальні цінності, та невиробничу діяльність, пов'язану з виконанням різних видів робіт, у тому числі науково-дослідних, надання послуг, результати яких відчужуються як товар. Господарська діяльність має здійснюватися належним чином та давати якісні результати, що можливо забезпечити якщо суб'єкти господарювання будуть мати достатні знання, навички, досвід, а це досягається коли така діяльність здійснюється постійно у вигляді промислу.
Стаття 1 ЗУ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» визначає, що роздрібна торгівля пальним - діяльність із придбання або отримання та подальшого продажу або відпуску пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик з автозаправної станції/ автогазозаправної станції/ газонаповнювальної станції/ газонаповнювального пункту та інших місць роздрібної торгівлі через паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки.
Стаття 15 вказаного закону передбачає, що роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами або пальним може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.
Разом з тим, суду не надано жодних доказів здійснення безпосередньо ОСОБА_1 господарської діяльності з реалізації пального, тобто самостійної, ініціативної, систематичної, на власний ризик господарської діяльності з метою отримання прибутку.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 є продавцем магазину, а доказів того, що вона є суб'єктом господарської діяльності не надано, а тому у суду відсутні підстави вважати, що остання є суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.161-1 КУпАП.
У відповідності до п.1 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
За наведених обставин, провадження у справі слід закрити. у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.161-1 КУпАП.
На підставі викладеного та керуючись ст. 7, 9, ч. 1 ст. 164, ст. 245, п. 1 ст. 247, 251, 252, 280, ст. 284 КУпАП, -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 закрити за відсутністю події та складу зазначеного адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 161-1 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Рівненського апеляційного суду, в десятиденний термін з дня її винесення, шляхом подачі апеляційної скарги, через Зарічненський районний суд Рівненської області.
Суддя Н.М.Зейкан