Дата документу 06.08.2025Справа № 554/7464/24
Провадження № 1-кс/554/9693/2025
06 серпня 2025 року м. Полтава
Слідчий суддя Шевченківського районного суду міста Полтави ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , підозрюваної ОСОБА_4 , захисника ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання заступник керівника Полтавської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Центрального регіону ОСОБА_6 , про продовження строку запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту відносно:
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Полтава Полтавської області, українки, громадянки України, з середньою спеціальною освітою, не заміжньої, зареєстрованої та проживаючої за адресою АДРЕСА_1 , ФОП, раніше не судимої,
яка підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27, ч. 5 ст. 191 КК України по матеріалам досудового розслідування внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42023172690000057 від 08.11.2023 р.,
Прокурор звернувся із зазначеним клопотанням, із поданого клопотання слідує, що Слідчим управлінням ГУНП в Полтавській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42023172690000057 відомості про яке 08.11.2023 внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27 ч. 4 ст.191, ч. 5 ст. 27 ч. 5 ст.191, ч. 4 ст.191, ч. 5 ст. 191 КК України КК України.
В ході досудового розслідування отримано інформацію про те, в ході виконання покладених на Службу безпеки України завдань, отримано інформацію щодо можливих фактів привласнення бюджетних коштів службовими особами Департаменту з питань оборонної роботи, цивільного захисту та взаємодії з правоохоронними органами Полтавської ОВА (код ЄДРПОУ 14373124) у змові з громадянкою ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_4 під час закупівлі товарно-матеріальних цінностей для потреб оборони.
Зокрема встановлено, що у зв'язку із збройною агресією російської федерації проти України, 24 лютого 2022 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про затвердження Указу Президента України «Про ведення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022, № 64/2022, строк якого відповідним Законом продовжено по теперішній час.
Згідно з Розпорядженням №89 від 18.02.2020 Полтавської обласної адміністрації затверджено Положення про Департамент з питань оборонної роботи, цивільного захисту та взаємодії з правоохоронними органами Полтавської обласної державної адміністрації (далі по тексу Положення).
Відповідно до розпорядження Полтавської військової адміністрації №56-к від 24.04.2023 на посаду директора Департаменту з питань оборонної роботи, цивільного захисту та взаємодії з правоохоронними органами Полтавської обласної державної адміністрації (далі по тексту Департамент) призначено ОСОБА_10 , якому залишено 5 ранг державного службовця (категорії «Б») та який з 25.04.2023 розпочав виконувати повноваження директора Департаменту.
Згідно з вимогами ч. 2 ст. 1 Закону України «Про державну службу» Державний службовець - це громадянин України, який займає посаду державної служби в органі державної влади, іншому державному органі, його апараті (секретаріаті) (далі - державний орган), одержує заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету та здійснює встановлені для цієї посади повноваження, безпосередньо пов'язані з виконанням завдань і функцій такого державного органу, а також дотримується принципів державної служби.
Вимогами частини 1 ст. 2 вказаного закону керівник державної служби в державному органі (далі - керівник державної служби) - посадова особа, яка займає вищу посаду державної служби в державному органі, до посадових обов'язків якої належить здійснення повноважень з питань державної служби та організації роботи інших працівників у цьому органі
Статтею 8 вказаного Закону встановлено , обов'язки державного службовця.
Державні службовці виконують також інші обов'язки, визначені у положеннях про структурні підрозділи державних органів та посадових інструкціях, затверджених керівниками державної служби в цих органах, та контракті про проходження державної служби (у разі укладення).
Відповідно до положення «Про Департамент з питань оборонної роботи, цивільного захисту та взаємодії з правоохоронними органами Полтавської обласної державної адміністрації» затвердженого розпорядженням голови Полтавської державної адміністрації від 18.02.2020 №89 Департамент з питань оборонної роботи, цивільного захисту та взаємодії з правоохоронними органами Полтавської обласної державної адміністрації (далі Департамент) утворюється головою Полтавської обласної державної адміністрації (далі облдержадміністрація), входить до її складу й у межах області забезпечує виконання покладених на Департамент завдань.
Таким чином, ОСОБА_10 , обіймаючи посаду директора Департаменту є посадовою особою в органі державної влади та має чітко визначені права та обов'язки.
Відповідно до ст. 7 Положення, затвердженого розпорядженням голови Полтавської обласної адміністрації від 18.02.2020 № 89 Департамент для здійснення повноважень та виконання завдань, що визначені, має право:
-одержувати в установленому законодавством порядку від інших структурних підрозділів облдержадміністрації, районних державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності та їх посадових осіб інформацію, документи і матеріали, необхідні для виконання покладених на нього завдань;
-порушувати клопотання перед головою облдержадміністрації щодо залучення до здійснення заходів, пов'язаних із реалізацією повноважень з питань оборонної роботи, попередження та профілактики злочинності, забезпечення законності та правопорядку, захисту прав і свобод громадян, із запобіганням виникненню надзвичайних ситуацій та їх ліквідацією, сил територіальної підсистеми згідно з відповідними планами взаємодії, залучати для виконання окремих завдань спеціалістів (фахівців) інших структурних підрозділів облдержадміністрації, підприємств, установ та організацій (за погодженням з їх керівниками), представників громадських об'єднань (за згодою);
- надавати методичну допомогу іншим структурним підрозділам облдержадміністрації, районним державним адміністраціям, органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам та організаціям незалежно від форми власності, їх особам з питань оборонної роботи, щодо запобігання виникненню надзвичайних ситуацій та ліквідації наслідків таких ситуацій, попередження та профілактики злочинності, забезпечення законності та правопорядку, захисту прав і свобод громадян;
- брати участь у розгляді районними державними адміністраціями та органами місцевого самоврядування питань, пов'язаних із діяльністю органів управління і сил територіальної підсистеми та її ланок;
- вносити в установленому порядку пропозиції щодо удосконалення роботи облдержадміністрації у сфері оборонної роботи, цивільного захисту та взаємодії з правоохоронними органами;
- користуватися в установленому порядку інформаційними базами органів виконавчої влади, системами зв'язку і комунікацій, мережами спеціального зв'язку та іншими технічними засобами;
- скликати в установленому порядку наради, проводити семінари та конференції з питань, що належать до компетенції Департаменту.
Відповідно до ст. 9 Положення, затвердженого розпорядженням голови Полтавської обласної адміністрації від 18.02.2020 № 89 департамент очолює директор, який призначається на посаду і звільняється з посади головою облдержадміністрації відповідно до норм чинного законодавства. На посаду директора Департаменту призначається особа, яка відповідає вимогам, встановленим Законом України «Про державну службу» та спеціальним вимогам, затвердженим головою облдержадміністрації.
Відповідно до ст. 10 Положення, затвердженого розпорядженням голови Полтавської обласної адміністрації від 18.02.2020 № 89 директор Департаменту:
- здійснює керівництво діяльністю Департаменту, несе персональну відповідальність за організацію та результати його діяльності, сприяє створенню належних умов праці в Департаменті;
- подає на затвердження голові облдержадміністрації Положення про департамент;
- затверджує посадові інструкції працівників департаменту та розподіляє обов'язки між ними;
- планує роботу Департаменту, вносить пропозиції щодо формування планів роботи облдержадміністрації;
-вживає заходів до удосконалення організації та підвищення ефективності роботи Департаменту;
-звітує перед головою облдержадміністрації про виконання покладених на Департамент завдань та затверджених планів роботи;
- може входити до складу колегії облдержадміністрації;
-вносить пропозиції щодо розгляду на засіданнях колегії питань, що належать до компетенції Департаменту та розробляє проекти відповідних рішень;
-може брати участь у засіданнях органів місцевого самоврядування;
-представляє інтереси Департаменту у взаємовідносинах з іншими структурними підрозділами облдержадміністрації, з міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, районними державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями - за дорученням керівництва облдержадміністрації;
-видає у межах своїх повноважень накази, організовує контроль за їх виконанням. Подає накази нормативно-правового характеру, які стосуються прав, свобод і законних інтересів громадян або мають міжвідомчий характер, на державну реєстрацію до органу юстиції України;
-подає на затвердження голові облдержадміністрації проєкти кошторису та штатного розпису Департаменту в межах визначеної граничної чисельності та фонду оплати праці його працівників;
-розпоряджається коштами у межах затвердженого головою облдержадміністрації кошторису Департаменту;
-здійснює добір кадрів;
-організовує роботу з підвищення рівня професійної компетентності державних службовців Департаменту;
-призначає громадян України, які пройшли конкурсний відбір, на вакантні посади державної служби категорії «Б» і «В», звільняє з таких посад у порядку, передбаченому законодавством про державну службу, державних службовців Департаменту, присвоює їм ранги державних службовців, приймає у межах наданих повноважень рішення про їх заохочення та притягнення до дисциплінарної відповідальності;
-приймає на роботу та звільняє з роботи у порядку, передбаченому законодавством про працю, працівників Департаменту, які не є державними службовцями, приймає у межах наданих повноважень рішення про їх заохочення та притягнення до дисциплінарної відповідальності;
-проводить особистий прийом громадян з питань, що належать до повноважень Департаменту;
- забезпечує дотримання працівниками Департаменту правил внутрішнього службового (трудового) розпорядку і виконавчої дисципліни;
-входить до складу регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій Полтавської області в якості заступника;
-бере участь у роботі Ради оборони області, штабу зони територіальної оборони;
-здійснює інші повноваження, визначені законом.
Відповідно до ст. 11 Положення, затвердженого розпорядженням голови Полтавської обласної адміністрації від 18.02.2020 № 89 директор Департаменту здійснює визначені Законом України «Про державну службу» повноваження керівника державної служби.
Відповідно до ст. 20 Положення, затвердженого розпорядженням голови Полтавської обласної адміністрації від 18.02.2020 № 89 департамент є юридичною особою публічного права, має самостійний баланс, рахунки в органах Державної казначейської служби України, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, власні бланки.
З урахуванням покладених обов'язків, наданих прав та повноважень, ОСОБА_10 , здійснюючи функції представника органу виконавчої влади, виконуючи організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції у Департаменті на посаді директора департаменту - в розумінні положень ч. 3 ст. 18 КК України та примітки 1 до ст. 364 КК України є службовою особою та розпорядником коштів відповідно до до ст. 10 Положення, затвердженого розпорядженням голови Полтавської обласної адміністрації від 18.02.2020 № 89.
Відповідно до ч. 1 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
Також згідно з п.п. 10, 13 постанови Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» придбання замовниками товарів може здійснюватися шляхом укладення договору про закупівлю без застосування відкритих торгів у разі, коли замовник не може дотриматися строків для проведення закупівлі із застосуванням відкритих торгів, що повинно бути документально підтверджено замовником.
Указані закупівлі також здійснюються з дотриманням принципів та засад вказаного Закону. Згідно з вимогами статтей 3, 4, 5 цього Закону публічні закупівлі повинні здійснюватися у відповідності до річних планів з обов'язковим дотриманням принципу максимальної економії та запобігання корупційним діям і зловживанням.
Відповідно до Примірної методики визначення очікуваної вартості предмету закупівлі, затвердженої наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 18.02.2020 № 275, визначення замовниками очікуваної вартості складається з етапів визначення потреби в товарах, аналізу ринку, визначення вимог до умов поставки і оплати, визначення очікуваної вартості кожного предмету закупівлі. При цьому, визначення очікуваної вартості передує ретельному вивченню даних ринку, загальнодоступної інформації про ціни та інформації з отриманих цінових пропозицій на момент вивчення ринку, на підставі не менше 3 письмових запитів цінових пропозицій виробникам, офіційним представникам та дилерам, постачальникам товару тощо.
Виконуючи повноваження директора департаменту, ОСОБА_10 знав та усвідомлював правові та економічні засади здійснення закупівель товарів для потреб, які визначені Законом України «Про публічні закупівлі».
Однак, в порушення вищевказаних норм законодавства, директор департаменту ОСОБА_10 , будучи службовою особою, не забезпечивши вжиття реальних заходів з вивчення середньо ринкових цін на предмети закупівлі та визначення їх очікуваної вартості, не здійснивши інших заходів, спрямованих на ефективне використання бюджетних коштів та їх економію, тобто діючи умисно, всупереч встановлених ч. 1 ст. 5 Закону України «Про публічні закупівлі» принципів (максимальна економія, ефективність та пропорційність, запобігання корупційним діям і зловживанням), а також п.п. 10, 13 Постанови Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178, наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України «Про затвердження примірної методики визначення очікуваної вартості предмета закупівлі» від 18.02.2020 № 275, щодо ефективності використання коштів, розуміючи, що на території України введено воєнний стан, будучи розпорядником бюджетних коштів у межах затвердженого головою облдержадміністрації кошторису Департаменту, з метою виконання заздалегідь розробленого злочинного плану на заволодіння чужим майном, шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, здійснив закупівлю предметів для здійснення підвищення готовності органів управління і сил підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту населення і територій до дій за призначенням в умовах надзвичайних ситуацій, за штучно завищеними цінами, що завдало збитків у великих та в особливо великих розмірах, в умовах воєнного стану, шляхом залучення пособників ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_4 які мали усунути перешкоди, в отриманні грошових коштів через надання підготовлених комерційних пропозицій, договорів із штучно завищеними цінами на поставку товару та подальше обготівкування грошових коштів, що спричинило тяжкі наслідки для обласного бюджету, за наступних обставин.
Так, з метою реалізації свого злочинного плану, ОСОБА_10 залучив пособників директора ТОВ «ТД Монро» ОСОБА_7 , директора ТОВ «ВЕКСТ ТРЕЙД» ОСОБА_8 , директора ТОВ «НОМІСМА»
ОСОБА_9 , та директора ТОВ «ДІРАВ» ОСОБА_4 які мали усунути перешкоди, в отриманні грошових коштів через надання підготовлених та заздалегідь узгоджених комерційних пропозицій, договорів із штучно завищеними цінами на поставку товару та подальше обготівкування отриманих коштів, з якими впродовж 2023 року здійснював подальше заволодіння чужим майном, а саме бюджетними коштами, шляхом прийняття ОСОБА_10 до оплати офіційних документів, що містили завідомо недостовірні відомості щодо штучно завищеної вартості які заздалегідь були обумовленими з вказаними суб'єктами господарської діяльності та не відповідали реальним ринковим цінам, за аналогічні товари.
У зв'язку зі збройною агресією російської федерації проти України відповідно до Кодексу цивільного захисту України, законів України «Про місцеві державні адміністрації», «Про правовий режим воєнного стану» «Про оборону України», «Про основи національного спротиву», Указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» з метою захисту населення у разі загрози виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій різного характеру затверджених змін до регіональної «Програми захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню на 2021-2027 роки», затвердженої рішенням першого пленарного засідання четвертої сесії Полтавської обласної ради восьмого скликання від 23.02.2021 №123 зі змінами - вирішено підвищити готовність органів управління і сил підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту населення і територій до дій за призначенням в умовах в умовах надзвичайних ситуацій у зв'язку з чим внесено зміни до розпорядження голови облдержадмінстрації від 18.12.2015 №642 «Про Номенклатуру та обсяги регіонального матеріального резерву Полтавської області для запобігання і ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій» (зі змінами).
Після цього, під приводом виконання вказаного рішення у м. Полтава, точну дату слідством не встановлено, але не пізніше червня 2023 року, у директора Департаменту ОСОБА_10 , виник злочинний умисел на незаконне збагачення за рахунок бюджетних коштів, які виділялись з обласного бюджету Полтавської області на потреби оборони.
Так, ОСОБА_10 , на початку червня 2023 року, більш точної дати у ході досудового розслідування не встановлено, з метою реалізації свого злочинного умислу, залучив пособників директора ТОВ «ТД Монро» ОСОБА_7 , директора ТОВ «ВЕКСТ ТРЕЙД» ОСОБА_8 , директора ТОВ «НОМІСМА» ОСОБА_9 , та директора ТОВ «ДІРАВ» ОСОБА_4 , які мали усунути перешкоди, в отриманні грошових коштів через надання підготовлених комерційних пропозицій, договорів із штучно завищеними цінами на поставку товару та подальше обготівкування коштів та передачі їх частини ОСОБА_10 , чим сприяли вчиненню кримінального правопорушення, з корисливих мотивів з метою виконання заздалегідь розробленого злочинного плану на заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем вчиненому в умовах воєнного стану.
Після цього, під приводом виконання рішення голови Полтавської обласної державної адміністрації №642 «Про Номенклатуру та обсяги регіонального матеріального резерву Полтавської області для запобігання і ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій», точну дату слідством не встановлено, директор департаменту ОСОБА_10 , знаючи, що закупівля товару для потреб регіонального матеріального резерву Полтавської області здійснюється за принципами максимальної економії та ефективності використання бюджетних коштів, будучи знайомим з ОСОБА_7 у невстановлений день та час, але не пізніше 20 червня 2023 року, попередньо обговоривши завищення ціни при закупівлі товарів усвідомлюючи протиправність такого діяння та можливі негативні наслідки, не забезпечивши вжиття реальних заходів з вивчення середньо ринкових цін на відповідні товари, не здійснивши заходів, спрямованих на ефективне використання бюджетних коштів та їх економію, з метою заволодіння грошовими коштами з бюджету Полтавської області, ОСОБА_10 надав незаконну перевагу підконтрольним ОСОБА_7 юридичним особам ТОВ «ТД Монро», ТОВ «ВЕКСТ ТРЕЙД», ТОВ «НОМІСМА», ТОВ «ДІРАВ» під час укладання договорів щодо закупівлі предметів для регіонального матеріального резерву Полтавської області за цінами, які не відповідають ринковим і є завищеними.
Після цього, упродовж червня - листопада 2023 року, зловживаючи службовим становищем з метою виконання заздалегідь розробленого злочинного плану на заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем вчиненому з залученням пособників директора ТОВ «ТД Монро» ОСОБА_7 , директора ТОВ «ВЕКСТ ТРЕЙД» ОСОБА_8 , директора ТОВ «НОМІСМА» ОСОБА_9 , та директора ТОВ «ДІРАВ» ОСОБА_4 які мали усунути перешкоди в отриманні грошових коштів через надання підготовлених комерційних пропозицій, договорів із штучно завищеними цінами на поставку товару та подальше обготівкування та передачі частини отриманих коштів ОСОБА_10 , діючи в умовах воєнного стану, ОСОБА_10 у м. Полтава використав свої службові повноваження всупереч інтересам служби, не забезпечивши вжиття реальних заходів з вивчення середньо ринкових цін та визначення очікуваної вартості предмета закупівлі, всупереч вимог бюджетного законодавства, подав потребу на закупівлю товарно-матеріальних цінностей, що забезпечило виділення бюджетних коштів та у подальшому укладення договорів на необґрунтовано велику суму для визначених товарів закупівлі.
Згідно із ст. 7 Бюджетного кодексу України принцип ефективності та результативності передбачає, що при складанні та виконанні бюджетів усі учасники бюджетного процесу мають прагнути досягнення цілей, шляхом забезпечення якісного надання публічних послуг при залученні мінімального обсягу бюджетних коштів та досягнення максимального результату при використанні визначеного бюджетом обсягу коштів. Кожен учасник бюджетного процесу несе відповідальність за свої дії або бездіяльність на кожній стадії бюджетного процесу.
Окрім того, приписами статтями 19, 22, 26 Бюджетного кодексу України визначено, що розпорядник бюджетних коштів організовує та здійснює моніторинг виконання бюджетних програм, здійснює оцінку їх ефективності, здійснює управління бюджетними коштами у межах встановлених йому бюджетних повноважень, забезпечуючи ефективне, результативне і цільове використання бюджетних коштів, а також забезпечують внутрішній контроль, який застосовуються керівником для забезпечення дотримання законності та ефективності використання бюджетних коштів.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2002
№ 228 «Про затвердження Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ» розпорядники під час складання проектів кошторисів, планів спеціального фонду зобов'язанні проводити відповідні розрахунки, які є невід'ємною частиною кошторису. Показники видатків бюджету, що включаються до проекту кошторису, повинні бути обґрунтовані відповідними розрахунками за кожним кодом економічної класифікації видатків бюджету або класифікації кредитування бюджету і деталізовані за видами та кількістю товарів (робіт, послуг) із зазначенням вартості за одиницю.
Надалі в службовому кабінеті №208 за адресою: м. Полтава вул. Раїси Киреченко, 14, ОСОБА_10 маючи реальну можливість розпоряджатися бюджетними коштами, діючи умисно, з метою виконання плану злочинних дій, який передбачав чіткі узгоджені між собою етапи підготовки та заволодіння бюджетними коштами, використав своє службове становище всупереч інтересам служби щодо максимальної економії та ефективності використання бюджетних коштів, уклав з суб'єктами господарської діяльності, які були залучені як пособники, договори закупівлі предметів для регіонального матеріального резерву Полтавської області за цінами, які не відповідають ринковим і є завищеними.
Так, 01.11.23 на виконання спільного злочинного умислу з залученням пособників які мали усунути перешкоди, в отриманні грошових коштів через надання підготовлених комерційних пропозицій, договорів із штучно завищеними цінами на поставку товару та подальше обготівкування та передачу частини отриманих коштів ОСОБА_10 , більш точного часу у ході досудового розслідування не встановлено, у приміщенні Департаменту за адресою м. Полтава, вул. Раїси Кириченко, 14, каб. 208 між Департаментом, в особі директора ОСОБА_10 (Замовник) та ТОВ «ДІРАВ» (код ЄДРПОУ 43837248) в особі директора ОСОБА_4 (Постачальник) укладено договір поставки № 80-т/мз.
Відповідно пункту 1.1 укладеного договору Постачальник зобов'язується поставити та передати у власність Замовника акумуляторну батарею Motorola PMNN4493AC для радіостанцій DP4400, 7.4V, 3000 mAh в кількості 500 шт., за цінами, які вказані в специфікації - Додаток № 1 до Договору.
Відповідно до п. 3.1 вказаного Договору загальна вартість товару становить 2 425 000 грн.
Крім того, відповідно до укладеного договору передбачено:
п. 2.1 Якість Товару, що поставляється, повинна відповідати вимогам, зазначеним у технічній документації, згідно Держстандартів, технічних умов та санітарно гігієнічних умов, встановлених для кожного виду Товару, і повинна бути підтверджена сертифікатом якості виробника або сертифікатом відповідності (чи іншими документами, що підтверджують якість Товару).
п. 4.1 форма оплати - безготівковий розрахунок у національній валюті на поточний рахунок Постачальника на підставі виставленого розрахунку фактури та видаткової накладної на поставлений Товар;
п. 5.1 Термін поставки Товару протягом 21 (двадцять одного) календарного дня з моменту підписання договору сторонами.
п. 5.3 місце поставки товару: м. Полтава, вул. Раїси Кириченко, 14;
На виконання умов вказаного договору на підставі видаткової накладної №ВМ192 від 01.11.2023 ТОВ «ДІРАВ» в особі директора ОСОБА_4 передав, а уповноважена особа Департаменту, одержала акумуляторну батарею Motorola PMNN4493AC для радіостанцій DP4400, 7.4V, 3000 mAh, в кількості 500 шт., загальною вартістю 2 425 000 грн.
Після поставки товару, яка фактично відбулась 01.11.2023, у приміщенні Департаменту за адресою: м. Полтава, вул. Раїси Кириченко, 14, директор ОСОБА_10 достовірно знаючи про штучно завищену ціну на товар, усвідомлюючи, що керівник даного підприємства підконтрольний ОСОБА_11 , діючи умисно, з метою виконання плану злочинних дій, з залученням пособників, шляхом використання свого службового становища всупереч інтересам служби розпорядився перерахувати постачальнику грошові кошти на загальну суму 2 425 000 грн на підставі платіжної інструкції № 194 від 07.11.2023, згідно якої Департаментом з рахунку Державної казначейської служби України UA2382017203442610008000008182 на рахунок ТОВ «ДІРАВ» в ПуАТ КБ «АКОРДБАНК» НОМЕР_1 перераховано грошові кошти в сумі 2 425 000 грн з призначенням платежу за придбання акумуляторних батарей.
Відповідно до висновку експертів за результатами проведення комплексної судової товарознавчої та економічної експертизи від 18.12.2024 №8822/24-54/8823/24-57/8998/24-71ДСК, документально підтверджується розмір втрачених активів (збитків) завданих обласному бюджету внаслідок закупівлі Департаментом товарно-матеріальних цінностей для потреб оборони у розмірі 847 415, 00 грн.
Розмір втрат (збитків) заподіяних Департаменту з питань оборонної роботи, цивільного захисту та взаємодії з правоохоронними органами Полтавської ОВА (обласному бюджету) (код ЄДРПОУ 14373124) складає 847 415, 00 грн, якими вказані особи заволоділи в подальшому розподіливши між собою обернули на свою користь.
Таким чином, ОСОБА_4 підозрюється у пособництві заволодінні чужим майном шляхом зловживанням службовою особою своїм службовим становищем, в умовах воєнного стану, в особливо великих розмірах, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27 ч. 5 ст. 191 КК України.
Таким чином ОСОБА_4 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Полтава Полтавської області, громадянка України, українка, зареєстрована та проживаюча за адресою АДРЕСА_1 , раніше не судима, підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27 ч. 5 ст. 191 КК України, а саме у пособництві заволодінні чужим майном шляхом зловживанням службовою особою своїм службовим становищем, в умовах воєнного стану, у особливо великих розмірах.
13.06.2025 ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбачених ч. 5 ст. 27 ч. 5 ст. 191 КК України.
Вина підозрюваної ОСОБА_4 у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення підтверджується зібраними у кримінальному провадженню доказами, а саме: Договором №30-т/мз від 20.06.2023; Договором №54-т/мс від 06.09.2023; Договором №56-т/мс від 06.09.2023; Договором №57-т/мс від 06.09.2023; Договором №60-т/мс від 20.09.2023; Договором №61-т/мс від 20.09.2023; Договором №62-т/мс від 20.09.2023; Договором №78-т/мс від 01.11.2023; Договором №80-т/мз від 01.11.2023; Договором №81-т/мс від 01.11.2023; Протоколом допиту свідка ОСОБА_4 від 14.12.24; Протоколом допиту свідка ОСОБА_8 від 06.08.24; Протоколом допиту свідка ОСОБА_9 від 06.08.24; Протоколом допиту свідка ОСОБА_7 від 25.07.24; Протоколом за результатом проведення негласних слідчих дій № 66/5/2/12-1423 від 08.04.2024 Протоколом за результатом проведення негласних слідчих дій № 66/5/2/12-734 від 21.02.2024. Висновком експертів за результатами проведення комплексної судової товарознавчої та економічної експертизи від 18.12.2024 №8822/24-54/8823/24-57/8998/24-71ДСК Висновком експертів №СЕ-19/117-25/14041-ПЧ від 30.06.25; повідомленням про підозру ОСОБА_4 .
Метою продовження застосування відносно підозрюваної ОСОБА_4 запобіжного заходу, відповідно до ст. 177 КПК України є забезпечення виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам:
Переховуватися від органів досудового розслідування та суду. Перебуваючи на волі підозрювана ОСОБА_4 може здійснити спробу ухилятися від слідства та суду, що унеможливить своєчасне виконання процесуальних рішень та призначення йому покарання за скоєне кримінальне правопорушення.
Незаконно впливати на свідків у кримінальному провадженні. Свідки у кримінальному провадженні надали вагомі покази, що підтверджують вчинення кримінального правопорушення ОСОБА_4 . Тому, підозрювана зможе вплинути на свідків, а також здійснювати на них психологічний тиск, а саме намагатися переконати свідків змінити покази.
Вчинити інше кримінальне правопорушення. Зокрема, у ході досудового розслідування встановлюються інші факти вчинення злочинів підозрюваною.
У зв'язку з чим, ОСОБА_4 усвідомлюючи про обізнаність органів досудового розслідування щодо інших фактів та обставин, вчинення злочину, може особисто або опосередковано, вчинити кримінальні правопорушення, пов'язані із підробкою та використанням завідомо підроблених документів для конспірації своєї протиправної діяльності.
Прокурором зазначається, що інші більш м'які запобіжні заходи не можливо застосувати до підозрюваної ОСОБА_4 з наступних причин:
-особисте зобов'язання - не можливо застосувати у зв'язку з тим, що даний запобіжний захід вимагає наявність особливої довіри до підозрюваного в підтвердження можливості дотримання процесуальних обов'язків. Враховуючи обставини вчинення злочину та матеріали кримінального провадження в цілому, вимагається постійний контроль за поведінкою підозрюваного, що може бути досягнуто лише при застосуванні запобіжного заходу, пов'язаного із забороною залишати житло;
-особиста порука - на адресу правоохоронних органів не надходили письмові звернення осіб, які поручаються за ОСОБА_4
-застава - слідчому чи прокурору не надходили заяви або клопотання від підозрюваного, рідних або інших осіб про врахування можливостей внесення грошових коштів на спеціальний рахунок, визначений у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України при звернені слідчого, прокурора до слідчого судді з клопотанням про застосування до ОСОБА_4 запобіжного заходу;
ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні особливо тяжкого злочину, за яке законом передбачено покарання у вигляді позбавлення волі до дванадцяти років, наявність ризиків, передбачених ст. 177 КПК України, враховуючи особу підозрюваної ОСОБА_4 обставини вчинення злочину та матеріали кримінального провадження в цілому, достатнім запобіжний заходом слід вважати домашній арешт без застосування електронних засобів контролю.
Прокурором зазначається, що для забезпечення дієвості даного кримінального провадження доцільним є покладання на підозрювану ОСОБА_4 передбачених ч.5 ст.194 КПК України обов'язків.
Двомісячний строк досудового розслідування у даному кримінальному провадженні закінчується 13.08.2025, однак закінчити досудове розслідування у вказаний строк неможливо, внаслідок складності провадження, а також у зв'язку із необхідністю проведення додаткових слідчих (розшукових) та процесуальних дій, а саме: отримати 4 висновки судово-технічних експертиз документів, які проводяться експертами Полтавського НДЕКЦ МВС України та долучити їх до матеріалів кримінального провадження; встановити можливих очевидців, свідків протиправної діяльності підозрюваних. Допитати вказаних осіб за обставинами, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні; провести додаткові тимчасові доступи до інформації по рахунках в АТ «ПУМБ» на підставі ухвали слідчого судді 1-кс/554/8211/2025 від 02.07.25 строк дії ухвали 2 місяці; провести додаткові тимчасові доступи до інформації по рахунках в ПуАТ КБ «АКОРДБАНК» на підставі ухвали слідчого судді 1-кс/554/8210/2025 від 02.07.25 строк дії ухвали 2 місяці; провести огляд вилученої інформації по рахунках в ПуАТ КБ «АКОРДБАНК» та АТ «ПУМБ»; з урахуванням отриманих данних з ПуАТ КБ «АКОРДБАНК» та АТ «ПУМБ» провести слідчий експеримент з підозрюваними ОСОБА_4 , ОСОБА_9 , ОСОБА_8 та ОСОБА_7 ; провести інші слідчі (розшукові) дії за необхідності.
Результати вказаних слідчих та процесуальних дій мають суттєве значення для досудового розслідування та подальшого судового розгляду, оскільки з них буде отримано відомості, які будуть використані як доказ факту та обставин, що підлягають встановленню під час кримінального провадження, зокрема лише після встановлення всіх обставин злочину, можливо визначити належну правову кваліфікацію вчиненого кримінального правопорушення, встановити коло осіб, причетних до вчинення злочину, а також надати оцінку доказам.
Вказані слідчі та процесуальні дії не могли бути виконані слідчими раніше з об'єктивних причин, а саме через їх значну кількість, необхідність забезпечення під час досудового розслідування послідовності проведення слідчих (розшукових) та інших процесуальних дій, тривале проведення експертними установами судових експертиз та поетапністю їх призначення.
Таким чином, у вказаному кримінальному провадженні виконано певний обсяг слідчих (розшукових) дій, спрямованих на отримання та перевірку доказів.
Водночас, незважаючи на результати проведених слідчих (розшукових) дій, які на даний час виконані, в матеріалах кримінального провадження відсутні необхідні висновки експертів та не виконані інші необхідні та можливі слідчі (розшукові) та процесуальні дії, без яких неможливо вирішити питання щодо встановлення об'єктивної істини у кримінальному провадженні. Їх отримання потребує додаткового часу, строком не менш ніж 1 місяць.
У звязку з складністю кримінального провадження та необхідністю проведення слідчих та інших процесуальних дій за клопотання слідчого виконувачем обов'язків керівника Полтавської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Центрального регіону винесено відповідну постанову та продовжено строк досудового розслідування кримінального провадження №42023172690000057 від 08.11.2023 до трьох місяців, тобто до 13.09.2025.
Прокурором зазначається, що встановлення того, вчинила чи не вчинила особа кримінальне правопорушення, є завданням подальшого провадження, сприяти якому й покликаний запобіжний захід, що продовжується.
У судовому засіданні прокурор клопотання підтримав з підстав, викладених у клопотанні та просив клопотання задовольнити.
Підозрювана та захисник не заперечували проти задоволення клопотання.
Суд, заслухавши учасників процесу, дослідивши матеріали клопотання, приходить до наступного.
Судом встановлено, що слідчим управлінням ГУНП в Полтавській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42023172690000057 відомості про яке 08.11.2023 внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27 ч. 4 ст.191, ч. 5 ст. 27 ч. 5 ст.191, ч. 4 ст.191, ч. 5 ст. 191 КК України КК України.
13.06.2025 року ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень передбачених ч.5 ст. 27, ч. 5 ст. 191 КК України.
16.06.2025 року слідчим суддею щодо підозрюваної ОСОБА_4 застосовано запобіжний захід у вигляді домашнього арешту в нічний час доби з 22 год. по 06 год., в межах строку досудового розслідування, з 16.06.2025 року по 11 серпня 2025 рік.
04.08.2025 року постановою в.о. керівника Полтавської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Центрального регіону ОСОБА_6 , продовжено строк досудового розслідування у кримінальному провадженні до трьох місяців, а саме до 13.09.2025 року.
Згідно ч.6 ст. 181 КПК України, строк дії ухвали слідчого судді про тримання особи під домашнім арештом не може перевищувати двох місяців. У разі необхідності строк тримання особи під домашнім арештом може бути продовжений за клопотанням прокурора в межах строку досудового розслідування в порядку, передбаченому статтею 199 цього Кодексу. Сукупний строк тримання особи під домашнім арештом під час досудового розслідування не може перевищувати шести місяців. По закінченню цього строку ухвала про застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту припиняє свою дію і запобіжний захід вважається скасованим.
Відповідно до ч.1 ст. 194 КПК України, під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов'язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про: 1) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; 2) наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; 3) недостатність застосування більш м'яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.
Відповідно до приписів ч.1 та ч.2 ст. 181 КПК України, домашній арешт полягає в забороні підозрюваному залишати житло цілодобово або у певний період доби. Домашній арешт може бути застосовано до особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину, за вчинення якого законом передбачено покарання у виді позбавлення волі.
Строк дії запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту щодо підозрюваної закінчується, однак слідчому необхідно виконати ряд слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні, також необхідно отримати висновки експертів, проведення яких потребує додаткового часу.
Підстав для зміни обраного щодо підозрюваної запобіжного заходу на більш м'який запобіжний захід, не вбачається, оскільки відповідно до ст.177 КПК України існують наступні ризики, які дають підстави вважати, що підозрювана може переховуватися від органів досудового розслідування та суду, може незаконно впливати на свідків у цьому кримінальному провадженні, може вчинити інше кримінальне правопорушення.
Відповідно до положень ст.178 КПК України крім наявності ризиків, слідчий суддя на підставі наданих сторонами матеріалів зобов'язаний оцінити в сукупності інші обставини, що стосуються тяжкості покарання та вагомості доказів вчинення кримінального правопорушення, так і особу підозрюваної, яка підозрюється у вчиненні особливо тяжкого злочину, за вчинення якого передбачене покарання у виді позбавлення волі на строк до 12 років.
Наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_8 інкримінованого їй кримінального правопорушення підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами.
Оцінивши в сукупності всі обставини, наданих сторонами кримінального провадження матеріалів, зокрема, наявність обґрунтованої підозри у вчиненні кримінального правопорушення, наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді вважати, що підозрювана може переховуватися від органів досудового розслідування та суду, може незаконно впливати на свідків у кримінальному правопорушенні, вчинити інше кримінальне правопорушення, а також те, що жоден із більш м'яких запобіжний заходів не може запобігти ризикам, передбаченим ст. 177 цього Кодексу, враховуючи, що завершення досудового розслідування до закінчення дії попередньої ухвали про застосування запобіжного заходу неможливе, а тому слідчий суддя вважає, що є достатні підстави для продовження запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту стосовно підозрюваної
Керуючись ст.ст. 132, 176-178, 181, 193-194, 196-197 КПК України, слідчий суддя,-
Клопотання прокурора - задовольнити.
Продовжити строк домашнього арешту в нічний час доби з 22 години по 06 годину за адресою АДРЕСА_1 відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в межах строку досудового розслідування, а саме до 13.09.2025 року.
Продовжити покладені на підозрювану ОСОБА_4 такі обов'язки:
1) прибувати за кожною окремою вимогою суду, слідчого та прокурора у встановлений у вимозі час.
2) не залишати місце свого проживання: АДРЕСА_1 ;
3) повідомляти слідчого, прокурора чи суд, залежно від стадії кримінального провадження, про зміну свого місця проживання,
4) утримуватися від спілкування з свідками, для запобіганню спробам незаконно впливати на вказаних осіб.
5) не виїжджати за межі м. Полтави, Полтавської області, без дозволу слідчого, прокурора чи суду, протягом строку досудового розслідування з моменту вступу в дію ухвали, тобто до 13.09.2025.
Ухвала може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її проголошення.
Повний текст ухвали виготовлено 06 серпня 2025 року.
Слідчий суддя ОСОБА_1