Вирок від 06.08.2025 по справі 359/11705/15-к

Справа № 359/11705/15-К

Провадження 1-кп/359/9/2025

ВИРОК
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 серпня 2025 року Бориспільський міськрайонний суд Київської області у складі:

головуючого судді - ОСОБА_1 ,

за участі: запасного судді - ОСОБА_2 ,

секретарів судового засідання - ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 ,

прокурорів - ОСОБА_10 , ОСОБА_11 ,

потерпілого - ОСОБА_12 ,

захисника - ОСОБА_13 ,

обвинуваченого - ОСОБА_14 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Борисполі в залі суду з повною технічною фіксацією кримінальне провадження №42015000000000196 від 01.04.2014 за обвинуваченням ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Вишнівчик, Чемеровецького району Хмельницької області, громадянина України, з вищою вища, не одруженого, раніше не судимого, який перебуває на військовій службі у Військовій частині НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 мобільний прикордонний загін Державної прикордонної служби України) на посаді заступника коменданта з вогневої підтримки з прикордонної комендатури швидкого реагування, адреса місцезнаходження АДРЕСА_1 , адреса тимчасового місця служби та проживання: АДРЕСА_2 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.361, ч.1 ст.361-2, ч.1 ст.182 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_14 перебуваючи на посаді начальника групи - старший оперативний черговий Центру управління службою Окремого контрольно-пропускного пункту «Київ» Державної прикордонної служби України майор незаконно збирав конфіденційну інформацію про особу на той час заступника Генерального прокурора України ОСОБА_12 , за наступних обставин:

Так, 8 вересня 2002 року, вступаючи на військову службу, ОСОБА_14 прийняв Військову присягу на вірність народу України, яку скріпив власноручним підписом чим, відповідно до п. 2 Тимчасового положення «Про порядок прийняття Військової присяги», затвердженого Указом Президії Верховної Ради України від 10.10.1991 № 1640-ХІІ, прийняв на себе усю повноту відповідальності за виконання свого військового обов'язку.

Наказом Голови Державної прикордонної служби України від 27 грудня 2012 року № 663-ОС ОСОБА_14 був призначений на посаду начальника групи - старшого оперативного чергового групи оперативних чергових центру управління службою штабу Окремого контрольно-пропускного пункту «Київ» Державної прикордонної служби України, яку обіймав до 28 лютого 2015 року.

Відповідно до укладеного з Державною прикордонною службою України контракту, що набув чинності 17 червня 2014 року, ОСОБА_14 ознайомлений із законами та іншими нормативно-правовими актами України, якими врегульований порядок проходження громадянами України військової служби та добровільно взяв на себе наступні зобов'язання:

- додержуватися Конституції України, законів України, статутів Збройних Сил України, Кодексу професійної етики військовослужбовця Державної прикордонної служби України та інших нормативно-правових актів, що регламентують та врегульовують порядок проходження військової служби.

- виконувати службові обов'язки військовослужбовця, вимоги посадової інструкції;

- не допускати вчинення злочинів, адміністративних та корупційних правопорушень;

- не використовувати своє службове становище з метою одержання неправомірної вигоди або прийняття обіцянки/пропозиції такої вигоди для себе чи інших осіб;

- не допускати впливу членів сім'ї або інших осіб на виконання своїх службових обов'язків, якщо їх інтереси не збігаються з покладеними завданнями та/або суперечать їм, а також не вчиняти інших корупційних правопорушень;

- не розголошувати інформацію, що становить державну таємницю, інформацію з обмеженим доступом, що є власністю держави, та інформацію про особу, що стала відомою у зв'язку із виконанням службових обов'язків.

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про державну прикордонну службу України» (далі - Закон), державна прикордонна служба України є правоохоронним органом спеціального призначення.

Згідно з п. 2 ч. 5 ст. 23 Закону, з метою попередження корупції військовослужбовцям та працівникам Державної прикордонної служби України під час здійснення прикордонного контролю забороняється надавати будь-кому інформацію про осіб, транспортні засоби, вантажі, що переміщуються через державний кордон або через контрольні пункти в'їзду - виїзду, якщо інше не передбачено законом.

Відповідно до вступної частини затвердженого Законом України від 24.03.1999 № 548-ХІУ Статут внутрішньої служби Збройних Сил України (далі - Статут), дія Статуту поширюється на Державну прикордонну службу України, Службу безпеки України, Національну гвардію України та на інші військові формування, створені відповідно до законів України.

Згідно з п.п. 11, 12, 14, 16 Статуту, військовослужбовець зобов'язаний:

- свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок; про все, що сталося з військовослужбовцем і стосується виконання ним службових обов'язків, та про зроблені йому зауваження військовослужбовець зобов'язаний доповідати своєму безпосередньому начальникові;

- виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов'язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями.

Згідно з додатком №1 до наказу начальника окремого контрольно-пропускного пункту «Київ» від 14.03.2014 № 75-ОД «Про внесення змін до наказу ОКПП «Київ» від 18.01.13 № 17 «Про організацію діяльності центру управління службою ОКПП «Київ» ОСОБА_14 допущений до несення служби черговим частини - начальником чергової зміни окремого контрольно-пропускного пункту «Київ» у 2014 році.

Відповідно до додатку № 1 наказу начальника окремого контрольно- пропускного пункту «Київ» «Про допуск особового складу до оперативно-чергової служби» від 29.12.2014 № 577-АГ, ОСОБА_14 допущений до несення служби черговим частини - начальником чергової зміни окремого контрольно-пропускного пункту «Київ» у 2015 році.

Відповідно до п. 2 наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України «Про організацію діяльності центрів управління службою в Державній прикордонній службі України» від 04.02.2009 року № 70, одним із основних завдань центрів управління службою є: формування щоденної звітності з використанням складових та компонентів інтегрованої телекомунікаційної системи Державної прикордонної служби України (далі - ІІТС «Гарт»); підтримання інформаційної взаємодії та обмін поточними даними з оперативно-черговими службами, інформаційно-координаційними підрозділами Центральних органів виконавчої влади України, прикордонних відомств суміжних країн та країн Чорноморського співробітництва; здійснення оповіщення за сигналами управління.

Наказом начальника окремого контрольно-пропускного пункту «Київ» «Про організацію діяльності центру управління службою ОКПП «Київ» від 18.01.13 року № 17-ОД, на центр управління службою ОКПП «Київ» покладено завданням, у тому числі, щодо використання складових та компонентів ІІТС «Гарт»; здійснення оповіщень за сигналами управління; здійснення заходів, щодо відпрацювання доручень правоохоронних органів в ОКПП «Київ»; обмін інформацією з оперативно-черговими службами органів виконавчої влади України та взаємодіючих органів.

Згідно із Додатком № 7 до наказу окремого контрольно-пропускного пункту «Київ» «Про організацію діяльності центру управління службою ОКПП «Київ» від 18.01.13 року № 17-ОД - «Інструкції щодо організації та несення служби начальником групи - старшим оперативним черговим центру управління службою окремого контрольно-пропускного пункту «Київ», під час чергування начальнику чергової зміни оперативно чергової служби заборонено надавати інформацію фізичним, юридичним особам стосовно оперативно-службової діяльності окремого пропускного пункту (надалі - ОКПП).

Відповідно до п. 4.5 «Положення про центр управління службою штабу ОКПП «Київ» затвердженого начальником ОКПП «Київ» від 05.05.2014, група оперативних чергових ЦУС організаційно включає в себе: начальника групи - старшого оперативного чергового; старшого помічника оперативного чергового (з оперативно-службової діяльності); помічника оперативного чергового (з повсякденної діяльності). Група оперативних чергових призначається для несення оперативно-чергової служби протягом доби та виконання функціональних обов'язків щодо: безпосередньої організації оперативно- чергової служби на ОКПП; забезпечення внутрішнього порядку; напрацювання та оновлення інформаційно-довідкових баз даних за напрямками діяльності, які необхідні для оперативної оцінки обстановки керівництвом ОКПП; організації цілодобового моніторингу обстановки в пунктах пропуску, результатів діяльності підрозділів та своєчасного інформування керівництва ОКПП та головного центру управління службою Адміністрації Державної прикордонної служби України; забезпечення інформаційної взаємодії з відповідними структурними підрозділами правоохоронних органів, місцевих органів виконавчої влади, керівництвом аеропортів, залізничного вокзалу, річкового порту; формування звітності за результатами оперативно-чергової служби з використанням ІТС «Гарт»; вживає заходів щодо збереження державної таємниці та дотримання режиму секретності під час роботи офіцерів у приміщеннях центру оперативного управління тощо.

Відповідно до посадової інструкції начальника групи - старшого оперативного чергового центру управління службою ОКПП «Київ» затвердженої начальником окремого контрольно-пропускного пункту «Київ» під час чергування начальник групи - старший оперативний черговий зобов'язаний: керувати роботою зміни оперативно-чергової служби; організувати опрацювання поточних довідкових матеріалів для оперативної оцінки змін в обстановці протягом доби (при необхідності з використанням баз даних ГАІС «Гарт») та в установленому порядку доповідати їх керівництву; організувати узагальнення отриманих даних та забезпечити опрацювання «Зведення про обстановку та підсумки оперативно-службової діяльності ОКПП» за добу, забезпечувати збереження державної таємниці в ході збирання та обробки інформації під час роботи зміни оперативно-чергової зміни; вимагати від посадових осіб дотримання вимог режиму секретності під час їх перебування в режимному приміщенні центру управління службою; здійснювати контроль за роботою автоматизованої інформаційної системи збирання й обробки даних обстановки «Гарт-2».

Для виконання своїх службових обов'язків начальник групи - старший оперативний черговий має право працювати з інформацією без можливості редагування баз даних ПТК АПК «Гарт-1-П», «Ризик».

Згідно із ч.ч. 1, 2 ст. 32 Конституції України ніхто не може зазнавати втручання в його особисте і сімейне життя, крім випадків, передбачених Конституцією України; не допускаються збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.

Відповідно до п. 2 ст. 21 Закону України «Про інформацію», інформація про фізичну особу є конфіденційною, а тому відповідно до пункту 1 статті 21 цього закону є інформацією з обмеженим доступом.

Згідно із ст. 11 Закону України «Про інформацію», не допускаються збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та захисту прав людини.

Відповідно до п. 1 ст.14 зазначеного Закону, поширення персональних даних передбачає дії щодо передачі відомостей про фізичну особу з баз персональних даних за згодою суб'єкта персональних даних.

Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 20.01.2012 № 2-рп/2012, конфіденційною інформацією про особисте та сімейне життя особи є будь-які відомості та/або дані про відносини немайнового та майнового характеру, обставини, події, стосунки тощо, пов'язані з особою та членами її сім'ї, за винятком передбаченої законами інформації, що стосується здійснення особою, яка займає посаду, пов'язану з виконанням функцій держави або органів місцевого самоврядування, посадових або службових повноважень.

Збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди державою, органами місцевого самоврядування, юридичними або фізичними особами є втручанням в її особисте та сімейне життя. Таке втручання допускається винятково у випадках, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.

З метою забезпечення автоматизованої обробки інформації щодо прикордонного контролю і пропуску через державний кордон України осіб і транспортних засобів в Державній прикордонній службі України створено інформаційно-телекомунікаційну систему «Гарт-1», діяльність якої регламентується «Положенням про інформаційно-телекомунікаційну систему прикордонного контролю «Гарт-1» Державної прикордонної служби України», затвердженого наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30.09.2008 № 810 (далі - Положення).

Відповідно до п. 3 Положення, система «Гарт-1» - це сукупність організаційно-розпорядчих програмно-технічних та телекомунікаційних засобів, що забезпечують обробку інформації (уведення, записування, зчитування, зберігання, знищення, приймання, передавання) щодо прикордонного контролю осіб і транспортних засобів, які перетинають державний кордон України, та автоматизований доступ до інформації, що зберігається в базах даних системи «Гарт-1», тобто вона є автоматизованою системою.

Згідно з п. 5 Положення, вказана система створюється і використовується в інтересах розвідки, контррозвідувального забезпечення охорони державного кордону України, оперативно-розшукової діяльності, участі в боротьбі з організованою злочинністю та протидії незаконній міграції з метою своєчасного та достовірного інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності підрозділів та органів Державної прикордонної служби України для здійснення ними заходів із запобігання і недопущення в'їзду в Україну або виїзду з України осіб, яким згідно із законодавством не дозволяється в'їзд в Україну або тимчасово обмежено право виїзду з України, у тому числі згідно з дорученнями правоохоронних органів, розшуку в пунктах пропуску через державний кордон осіб, які переховуються від органів дізнання, слідства та суду, ухиляються від відбуття кримінальних покарань, посилення контролю за додержанням правил в'їзду, виїзду, перебування в Україні іноземців та осіб без громадянства, а також виконання інших завдань у правоохоронній сфері згідно із законодавством.

Відповідно до п. 6 Положення, функціями системи «Гарт-1» є: формування баз даних про осіб, які перетнули державний кордон Україні, у тому числі з фіксуванням їх біометричних даних, осіб, яким згідно із законодавством не дозволяється в'їзд в Україну або тимчасово обмежено право виїзду з України, у тому числі згідно з дорученнями правоохоронних органів, осіб, які переховуються від органів дізнання, слідства і суду та інших баз даних, що створюються та використовуються відповідно до законодавства; автоматизація процесів перевірки відомостей про осіб, які перетинають державний кордон України, за базами даних осіб, яким згідно із законодавством не дозволяється в'їзд в Україну або тимчасово обмежено право виїзду з України, у тому числі згідно з дорученнями правоохоронних органів, осіб, які переховуються від органів дізнання, слідства та суду, ухиляються від відбуття кримінальних покарань та іншими базами даних, що створюються і використовуються відповідно до законодавства; надання користувачам доступу до інформації, що зберігається в системі «Гарт-1»; забезпечення комплексного захисту інформації та розмежування доступу до інформації, що зберігається в базах даних системи «Гарт-1».

Згідно з п.п. 7-8 Положення, власником системи «Гарт-1» та інформації, що в ній обробляється, є Адміністрація Держприкордонслужби, а користувачами системи «Гарт-1» є посадові та службові особи підрозділів і органів Державної прикордонної служби України, яким в установленому законодавством порядку надано право доступу до обробки інформації в цій системі.

Відповідно до п.п. 14-15 Положення, складовою частиною ІТС «Гарт-1» є Центральна підсистема системи «Гарт-1», яка являє собою сукупність програмних і технічних засобів, призначених для обробки (введення, записування, зберігання, знищення, приймання та передавання) інформації.

Разом з цим, до складу центральної підсистеми системи «Гарт-1», серед іншого, входять: центральне сховище даних «Гарт-1/ЦСД», що являє собою програмно-технічний комплекс, який складається із серверів, баз даних та програмного забезпечення, призначених для безперервного виконання операцій з уведення, записування, зберігання, знищення, приймання та передавання інформації, зберігання системних журналів аудиту роботи користувачів та системних журналів реєстрації роботи програмних засобів; центральний сервер передачі даних «Гарт-1/ЦСПД», що являє собою програмно-технічний комплекс, який складається з основного і резервного серверів, баз даних та програмного забезпечення, призначених для безперервного виконання операцій з інформаційного обміну між центральним сховищем даних «Гарт-1/ЦСД» та серверами баз даних ПТК АПК «Гарт-1/П», записування та зберігання системних журналів аудиту приймання-передавання інформації; автоматизовані робочі місця користувачів, тобто робочі місця, обладнані технічними засобами (разом з іншим й комп'ютерами) та програмним забезпеченням, які призначені для забезпечення користувачам можливості обробляти інформацію відповідно до наданих прав.

Відповідно до п. 26 Положення, у системі «Гарт-1» обробляється інформація, яка є власністю держави і створюється в процесі поточної оперативно-службової діяльності органів Державної прикордонної служби України. Ця інформація є відкритою адміністративною інформацією, стосується особистого життя громадян і підлягає захисту.

Доступ до інформації та обов'язки користувачів визначені «Порядком доступу до інформації, що обробляється в інформаційно-телекомунікаційної системі прикордонного контролю «Гарт-1» Державної прикордонної служби України, затвердженому наказом Адміністрації Держприкордонслужби України від 14.01.2010р. № 7/дск, яким передбачено, що для забезпечення доступу до інформації на АРМ встановлюють спеціальне програмне забезпечення (далі СПЗ), що забезпечує доступ до виконання операцій з інформацією. Встановлення і конфігурація цього СПЗ на АРМ користувачів виконується адміністратором системи; Доступ до інформації надається тільки з використанням ролей користувача, а також із застосуванням спеціального програмного забезпечення.

Відповідно до п. 3 «Порядку доступу до інформації, що обробляється в інформаційно-телекомунікаційної системі прикордонного контролю «Гарт-1», користувач зобов'язаний: забезпечити обробку інформації згідно з посадовою інструкцією; суворо дотримуватися вимог нормативно-правових актів з питань захисту інформації та вказаного Порядку; Використання різними користувачами одного облікового запису не допускається; Користувачам забороняється: використовувати отриману інформацію в цілях, не передбачених їх посадовими обов'язками; встановлювати будь-яке програмне забезпечення або змінювати параметри конфігурації раніше установлених програмних засобів (у тому числі СПЗ) для доступу до інформації та несанкціоновано її використовувати; розповсюджувати, поширювати та використовувати в особистих цілях або передавати іншим особам отриману інформацію, крім випадків передбачених законодавством.

Відповідно до «Положення про базу даних «Відомості про осіб, які перетнули державний кордон України», затвердженого наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 25.06.2007 № 472, база даних «Відомості про осіб, які перетнули державний кордон України» (далі - База даних осіб), - автоматизований банк даних відомостей про громадян України, іноземців та осіб без громадянства, зареєстрованих у пунктах пропуску через державний кордон, та відповідно документів громадян України на право виїзду з України і в'їзду в Україну, у тому числі паспорта громадянина України, та паспортних документів іноземців та осіб без громадянства.

Базу даних осіб створено в інтересах розвідки, контррозвідувального забезпечення охорони державного кордону України, оперативно-розшукової діяльності, участі в боротьбі з організованою злочинністю та протидії незаконній міграції, для забезпечення виконання нею доручень правоохоронних і розвідувальних органів та для подання за три дні до дня виборів до окружних виборчих комісій відомостей про осіб, які зареєстровані в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці, фактично перетнули державний кордон і на момент подання відомостей відсутні дані про їх повернення на територію України, та в інших випадках, передбачених законами України.

База даних осіб є складовою центрального сховища даних (далі - ЦСД) центральної підсистеми інтегрованої інформаційно-телекомунікаційної системи «Гарт» Державної прикордонної служби України (далі - система «Гарт») та інтегрованої міжвідомчої інформаційно-телекомунікаційної системи щодо контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон (далі - система «Аркан»).

Відповідно до п. 20 зазначеного Положення, Адміністрація Держприкордонслужби України забезпечує використання інформації, що зберігається в Базі даних осіб, виключно зі службовою метою та відповідно до законодавства.

Згідно п. 22 вказаного Положення, інформація про особу не може бути надана третій особі або поширена будь-яким іншим чином без письмової згоди особи, відомості про яку занесено до Бази даних осіб, крім випадків, передбачених законами України.

Пунктом 27 наведеного Положення визначено, що користувачі несуть відповідальність за порушення законодавства про інформацію стосовно незаконного розголошення інформації, що отримана з Бази даних осіб.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах» доступ до інформації в системі - отримання користувачем можливості обробляти інформацію в системі; виток інформації - результат дій, внаслідок яких інформація в системі стає відомою чи доступною фізичним та/або юридичним особам, що не мають права доступу до неї; несанкціоновані дії щодо інформації в системі - дії, що провадяться з порушенням порядку доступу до цієї інформації, установленого відповідно до законодавства.

Згідно із ст. 11 Закону України «Про захист інформації в інформаційно- телекомунікаційних системах» особи, винні в порушенні законодавства про захист інформації в системах, несуть відповідальність згідно із законом.

Відповідно до наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України «Про прийняття на озброєння Державної прикордонної служби України підсистеми «Ризик» глобальної інформаційної системи «Гарт» від 02.07.2005 № 511, та додатку № 1 до нього, до складу підсистеми «Ризик» ГАІС «Гарт» входить: комплекс баз даних «Ризик», програмні комплекси «Ризик» та «Оцінка ризиків». Комплекс баз даних «Ризик» є складовою частиною центрального сховища даних ГАІС «Гарт». Програмний комплекс «Оцінка ризиків» забезпечує пошук інформації в базах даних центрального сховища даних центральної підсистеми «Гарт - ЦТ». Пошук виконується за: 1) КБД «Ризик»: 1.1 «Особи, яким заборонено в'їзд в Україну»; 1.2. «Особи, стосовно яких є доручення правоохоронних органів»; 1.3. Вилучені, втрачені, викрадені та оголошені недійсними паспортні документи; 1.7. «Особи, яким органами охорони державного кордону заборонено в'їзд в Україну»; 2) базами даних ЦСД центральної підсистеми «Гарт-ЦП» ГАІС «Гарт»: 2.1. «Особи, які перетнули державний кордон України», 2.2. «Автотранспортні засоби, які перетнули державний кордон України».

У період з 14 червня 2011 року по 9 лютого 2015 року ОСОБА_14 , як начальнику групи - старшому оперативному черговому центру управління службою окремого контрольно-пропускного пункту «Київ» з метою виконання своїх службових обов'язків був наданий доступ до інформації, що обробляється в підсистемі «Ризик» інформаційно-телекомунікаційної системи прикордонного контролю «Гарт-1» Державної прикордонної служби України. При цьому з метою доступу до вказаної системи останньому надано логін (системне ім'я) «ІНФОРМАЦІЯ_7» та первинний пароль.

Згідно із наказом тимчасово виконуючого обов'язки начальника окремого контрольно-пропускного пункту «Київ» № 529-АГ «Про призначення добового наряду та оперативно-чергової служби» від 10.12.2014, ОСОБА_14 призначено черговим частини - начальником зміни оперативно-чергової служби центру управління службою штабу з 11 на 12 грудня 2014 року.

Відповідно до наказу начальника окремого контрольно-пропускного пункту «Київ» «Про призначення добового наряду та оперативно-чергової служби» № 49-АГ від 26.01.2015, ОСОБА_14 призначено черговим частини - начальником зміни оперативно-чергової служби центру управління службою штабу з 27 на 28 січня 2015 року.

У грудні 2014 року, за невстановлених слідством обставин, ОСОБА_14 , володіючи інформацією висвітленою в засобах масової інформації, про можливу причетність ОСОБА_12 до корупційних скандалів та будучи переконаним, що ця інформація може бути використана в інтересах служби дійшов переконання щодо необхідності збирання наявної у відповідних базах даних Державної прикордонної служби України інформації про перетин Державного кордону України заступником Генерального прокурора України ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

З цієї метою начальник групи - старший оперативний черговий центру управління службою штабу окремого контрольно-пропускного пункту «Київ» майор ОСОБА_14 під час несення служби чергового частини - начальника зміни оперативно-чергової служби центру управління службою штабу окремого контрольно-пропускного пункту «Київ», вирішив за допомогою підсистеми «Ризик» інформаційно- телекомунікаційної системи прикордонного контролю «Гарт-1» Державної прикордонної служби України - автоматизованої системи здійснити пошук інформації про перетин Державного кордону України заступником Генерального прокурора України ОСОБА_12 з метою незаконного збирання та подальшого використання інформації про перетин Державного кордону України ОСОБА_12 , яка є інформацією з обмеженим доступом.

При цьому ОСОБА_14 усвідомлював, що для пошуку відомостей про перетин Державного кордону України заступником Генерального прокурора України ОСОБА_12 він не має будь-яких службової необхідності та законних підстав.

11 грудня 2014 року, під час несення служби, та перебуваючи у зв'язку із цим у службовому приміщенні центру управління службою окремого контрольно-пропускного пункту «Київ» Державної прикордонної служби , України, за адресою: Київська область, м. Бориспіль - 7, з особистих мотивів, діючи у супереч вище вказаних вимог законодавства та нормативних документів, що регламентують його службову діяльність, з метою незаконного збирання та подальшого використання інформації про перетин Державного кордону України ОСОБА_12 , яка є інформацією з обмеженим доступом, ОСОБА_14 , використовуючи наданий йому за посадою логін «ІНФОРМАЦІЯ_7» та власний пароль, із автоматизованого робочого місця із ІР - адресою НОМЕР_3 , у період часу з 15 год. 24 хв. по 16 год. 39 хв. та з 21 год. 59 хв. по 23 год. 40 хв., без будь-якої службової необхідності та законних підстав з використанням інформаційно-телекомунікаційної системи прикордонного контролю «Гарт-1» Державної прикордонної служби України, здійснив пошук в базі даних 2.1. «Особи, які перетнули державний кордон України» програмного комплексу «Оцінка ризиків» підсистеми «Ризик» інформації про перетин Державного кордону України заступником Генерального прокурора України ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та його близькими родичами.

Реалізуючи свій вищевказаний злочинний намір, ОСОБА_14 ввів у системі наступні пошукові дані: «ПІБ (укр): ОСОБА_15 ; № паспорта: НОМЕР_4 ; Дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_2», «ПІБ (укр): ОСОБА_15 ; Дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_2», «ПІБ (укр): ОСОБА_15 », «ПІБ (укр): ОСОБА_15 ; Дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_2», «ПІБ (укр): ОСОБА_12; № паспорта: НОМЕР_26», «ПІБ (укр): ОСОБА_16 ; Дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_3», «ПІБ (укр): ОСОБА_17 ; Дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_3», «ПІБ (укр): ОСОБА_18 ; Дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_3», «ПІБ (укр): ОСОБА_17; Дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_3», «ШБ (укр): ОСОБА_12», «ПІБ (укр): ОСОБА_15 ; Дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_2»; «ПІБ (укр): ОСОБА_16 ; Дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_3»; «ПІБ (укр): ОСОБА_17 ; Дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_3», «ПІБ (укр): ОСОБА_19 ; Дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_3 », «ПІБ (укр): ОСОБА_20 ; Дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_3 », «ПІБ (укр): ОСОБА_21 », «ПІБ (укр): ОСОБА_21 », «ПІБ (укр): ОСОБА_22 », «ПІБ (укр): ОСОБА_22 ; Дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_4 », «ПІБ (укр): ОСОБА_22 ; Дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_4 », «ПІБ (укр): ОСОБА_23 Дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_4 », «ПІБ (укр): ОСОБА_24 ».

27 січня 2015 року о 12 годині 15 хвилин, продовжуючи реалізовувати свій злочинний умисел, черговий частини - начальник зміни оперативно-чергової служби центру управління службою штабу окремого контрольно-пропускного пункту «Київ» ОСОБА_14 , діючи усупереч вимог ч.ч. 1, 2, ст. 32 Конституції України, п. 2 ч. 5 ст. 23 Закону України «Про державну прикордонну службу України», п.п. 1, 2 ст. 21, ст. 11 Закону України «Про інформацію», п. 1 ст. 14 Закону України «Про захист персональних даних», присяги, п. 1 Контракту про проходження громадянами України військової служби у Державній прикордонній службі України від 17.06.14 року, ст.ст. 11, 12, 14, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, п. 3.4. Порядку доступу до інформації, що обробляється в інформаційно - телекомунікаційній системі прикордонного контролю «Гарт - 1» Державної прикордонної служби України, затвердженого наказом Адміністрації Держприкордонслужби України від 14.01.2010 року № 7/ДСК, п. 20 Положення про базу даних «Відомості про осіб, які перетнули державний кордон України» затвердженого наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 25.06.2007 №472, в порушення порядку доступу до інформації, усвідомлюючи, що не має будь-якої службової необхідності та законних підстав, під час несення служби, перебуваючи в службовому приміщенні центру управління службою окремого контрольно- пропускного пункту «Київ» Державної прикордонної служби України, за адресою: Київська область, м. Бориспіль - 7, із автоматизованого робочого місця з ІР - адресою НОМЕР_5 , з метою незаконного збирання та подальшого використання інформації з обмеженим доступом про перетин Державного кордону України ОСОБА_12 , з використанням підсистеми «Ризик» інформаційно-телекомунікаційної системи прикордонного контролю «Гарт-1» Державної прикордонної служби України - автоматизованої системи здійснив пошук в базі даних 2.1. «Особи, які перетнули державний кордон України» програмного комплексу «Оцінка ризиків» підсистеми «Ризик» інформаційно-телекомунікаційної системи прикордонного контролю «Гарт-1» Державної прикордонної служби України інформації про перетин Державного кордону України заступником Генерального прокурора України ОСОБА_12 ІНФОРМАЦІЯ_2 , використовуючи при цьому наданий йому за посадою логін «ІНФОРМАЦІЯ_7» та власний пароль.

Зазначені дії ОСОБА_14 орган досудового слідства кваліфікував як порушення недоторканості приватного життя за ч. 1 ст. 182 КК України.

Суд дійшов висновку щодо часткової доведеності пред'явленого обвинувачення в частині незаконного збирання конфіденційної інформацію про особу, а також, що в іншій частині нижченаведене обвинувачення є недоведеним та безпідставним.

Встановлено, що органом досудового розслідування ОСОБА_14 також обвинувачується у несанкціонованому втручанні в роботу підсистеми «Ризик» Інформаційно-телекомунікаційної системи прикордонного контролю «Гарт-1» Державної прикордонної служби України, що призвело до витоку інформації, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 361 КК України, у несанкціонованому збуті та розповсюдженні інформації з обмеженим доступом, яка зберігається в автоматизованих системах, створеної та захищеної відповідно до чинного законодавства, тобто у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 361-2 КК України, а також у незаконному використанні та поширенні конфіденційної інформації про особу за ч. 1 ст. 182 КК України.

Зокрема, орган досудового розслідування вважав доведеним, що на початку грудня 2014 року за невстановлених слідством обставин особи, які діяли в інтересах громадської організації «ІНФОРМАЦІЯ_8», переконали ОСОБА_14 в необхідності збирання та передавання їм наявної у відповідних базах даних Державної прикордонної служби України, інформації про перетин Державного кордону України заступником Генерального прокурора України ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на що ОСОБА_14 , володіючи інформацією висвітленою в засобах масової інформації, про можливу причетність ОСОБА_12 до корупційних скандалів та будучи переконаним, що ця інформація може бути використана в інтересах громадськості - погодився.

На виконання цієї домовленості, начальник групи - старший оперативний черговий центру управління службою штабу окремого контрольно-пропускного пункту «Київ» майор ОСОБА_14 під час несення служби чергового частини - начальника зміни оперативно-чергової служби центру управління службою штабу окремого контрольно-пропускного пункту «Київ», з метою незаконного збирання та подальшого поширення інформації про перетин Державного кордону України ОСОБА_12 , а також несанкціонованого збуту та розповсюдження цієї інформації, яка є інформацією з обмеженим доступом, діючи в інтересах громадської організації «ІНФОРМАЦІЯ_8», вирішив несанкціоновано втрутитися у роботу підсистеми «Ризик» інформаційно- телекомунікаційної системи прикордонного контролю «Гарт-1» Державної прикордонної служби України - автоматизованої системи, а саме здійснити пошук інформації про перетин Державного кордону України заступником Генерального прокурора України ОСОБА_12 з метою подальшої її передачі третім особам, чим спричинити виток цієї інформації.

А також, що 11 грудня 2014 року під час несення служби, та перебуваючи у зв'язку із цим у службовому приміщенні центру управління службою окремого контрольно-пропускного пункту «Київ» Державної прикордонної служби , України, за адресою: Київська область, м. Бориспіль - 7, будучи вмотивованим особами, які діяли в інтересах громадської організації «ІНФОРМАЦІЯ_8», з особистих мотивів, діючи у супереч вище вказаних вимог законодавства та нормативних документів, що регламентують його службову діяльність, з метою незаконного збирання та подальшого поширення інформації про перетин Державного кордону України ОСОБА_12 , а також несанкціонованого збуту та розповсюдження цієї інформації, яка є інформацією з обмеженим доступом, діючи в інтересах громадської організації «ІНФОРМАЦІЯ_8», ОСОБА_14 , використовуючи наданий йому за посадою логін «ІНФОРМАЦІЯ_7» та власний пароль, із автоматизованого робочого місця із ІР - адресою НОМЕР_3 , у період часу з 15 год. 24 хв. по 16 год. 39 хв. та з 21 год. 59 хв. по 23 год. 40 хв., без будь-якої службової необхідності та законних підстав несанкціоновано втрутився у роботу (з використанням) інформаційно-телекомунікаційної системи прикордонного контролю «Гарт-1» Державної прикордонної служби України, здійснивши пошук в базі даних 2.1. «Особи, які перетнули державний кордон України» програмного комплексу «Оцінка ризиків» підсистеми «Ризик» інформації про перетин Державного кордону України заступником Генерального прокурора України ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та його близькими родичами.

Отриману внаслідок несанкціонованого втручання інформацію про перетин 7 грудня 2014 року ОСОБА_12 державного кордону України, ОСОБА_14 15 грудня 2014 року за невстановлених слідством обставин, через невстановлених осіб, досудове розслідування щодо яких здійснюється в іншому провадженні, які діяли в інтересах громадської організації «ІНФОРМАЦІЯ_8», передав представникам цієї організації-особам, які не мали права доступу до неї, тобто своїми умисними діями спричинив витік інформації.

27 січня 2015 року о 12 годині 15 хвилин, продовжуючи реалізовувати свій злочинний умисел, черговий частини - начальник зміни оперативно-чергової служби центру управління службою штабу окремого контрольно-пропускного пункту «Київ» ОСОБА_14 , діючи усупереч вимог ч.ч. 1, 2, ст. 32 Конституції України, п. 2 ч. 5 ст. 23 Закону України «Про державну прикордонну службу України», п.п. 1, 2 ст. 21, ст. 11 Закону України «Про інформацію», п. 1 ст. 14 Закону України «Про захист персональних даних», присяги, п. 1 Контракту про проходження громадянами України військової служби у Державній прикордонній службі України від 17.06.14 року, ст.ст. 11, 12, 14, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, п. 3.4. Порядку доступу до інформації, що обробляється в інформаційно - телекомунікаційній системі прикордонного контролю «Гарт - 1» Державної прикордонної служби України, затвердженого наказом Адміністрації Держприкордонслужби України від 14.01.2010 року № 7/ДСК, п. 20 Положення про базу даних «Відомості про осіб, які перетнули державний кордон України» затвердженого наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 25.06.2007 №472, в порушення порядку доступу до інформації, усвідомлюючи, що не має будь-якої службової необхідності та законних підстав, під час несення служби, перебуваючи в службовому приміщенні центру управління службою окремого контрольно- пропускного пункту «Київ» Державної прикордонної служби України, за адресою: Київська область, м. Бориспіль - 7, із автоматизованого робочого місця з ІР - адресою НОМЕР_5 , з метою незаконного збирання, використання та подальшого поширення інформації з обмеженим доступом про перетин Державного кордону України ОСОБА_12 , а також несанкціонованого збуту та розповсюдження цієї інформації, діючи в інтересах третіх осіб - громадської організації «ІНФОРМАЦІЯ_8», несанкціоновано втрутитився у роботу підсистеми «Ризик» інформаційно-телекомунікаційної системи прикордонного контролю «Гарт-1» Державної прикордонної служби України - автоматизованої системи, здійснивши пошук в базі даних 2.1. «Особи, які перетнули державний кордон України» програмного комплексу «Оцінка ризиків» підсистеми «Ризик» інформаційно-телекомунікаційної системи прикордонного контролю «Гарт-1» Державної прикордонної служби України інформації про перетин Державного кордону України заступником Генерального прокурора України ОСОБА_12 ІНФОРМАЦІЯ_2 , використовуючи при цьому наданий йому за посадою логін «ІНФОРМАЦІЯ_7» та власний пароль.

Надалі, отриману унаслідок вищевказаного несанкціонованого втручання інформацію щодо перетину 15 січня 2015 року ОСОБА_12 . Державного кордону України, ОСОБА_14 27 січня 2015 року за невстановлених слідством обставин, через невстановлених осіб, досудове розслідування щодо яких здійснюється в іншому провадженні, які діяли в інтересах громадської організації «ІНФОРМАЦІЯ_8», передав представникам цієї організації - особам, які не мали права доступу до неї, тобто своїми умисними діями спричинив витік інформації, несанкціоновано збув та розповсюдив інформацію з обмеженим доступом.

В подальшому указана інформація про перетин Державного кордону України заступником Генерального прокурора України ОСОБА_12 була використана громадською організацією «ІНФОРМАЦІЯ_8» при зверненні до Верховної Ради України, поширена на Інтернет ресурсі «Українська правда», набула широкого розголосу та використана для дискредитації заступника Генерального прокурора України ОСОБА_12 , а також стала підставою для написання останнім заяви про звільнення з органів прокуратури. Цією інформацію було спричинено ОСОБА_12 моральну шкоду, а також підірвано авторитет та престиж органів прокуратури в цілому та Державної прикордонної служби України.

Зазначені дії ОСОБА_14 орган досудового розслідування кваліфікував, як несанкціоноване втручання в роботу автоматизованої системи, що призвело до витоку інформації, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 361 КК України, у несанкціонованому збуті та розповсюдженні інформації з обмеженим доступом, яка зберігається в автоматизованих системах, створеної та захищеної відповідно до чинного законодавства, тобто у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 361-2 КК України, а також у незаконному використанні та поширенні конфіденційної інформації про особу за ч. 1 ст. 182 КК України.

Висновок суду про часткове доведення обвинувачення зроблено на підставі об'єктивного з'ясування обставин, підтверджених доказами, дослідженими та перевіреними під час судового розгляду з дотриманням ст.23 КПК України й оціненими відповідно до ст.94 КПК України з наступних підстав.

Під час судового розгляду обвинувачений ОСОБА_14 свою вину в інкримінованих йому кримінальних правопорушеннях не визнав, водночас не заперечував факт пошуку (збирання) інформації про перетин Державного кордону України заступником Генерального прокурора України ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та його близькими родичами.

Обвинувачений пояснив суду, що діяв у законний спосіб та в межах наданих мені повноважень не порушуючи чинне законодавство. В той час, як і зараз від посадових осіб підрозділів прикордонного контролю вимагали постійно моніторити обстановку та реагувати виходячи з аналізу і оцінки ризиків на будь-яку інформацію яка б могла вплинути на пропускні операції та мати суспільний резонанс. Особливо це стосувалось посадових осіб та перетину ними державного кордону, зокрема, на виконання обов'язків, визначених пунктом 4.5 «Положення про ЦУС штабу ОКПП «Київ» затвердженого начальником ОКПП «Київ» від 05.05.2014, щодо: організації цілодобового моніторингу обстановки в пунктах пропуску, результатів діяльності підрозділів та своєчасного інформування керівництвом ОКПП та головного ЦУС АДПСУ; та обов'язків, визначених посадовою інструкцією, а саме: здійснювати безперервний моніторинг обстановки, збирати дані, активно добувати нові данні обстановки з різних джерел, своєчасно та достовірно реєструвати інформацію про злочини та події в «Книзі обліку інформації», «Книзі реєстрації заяв та повідомлень про вчинені або підготовлювані злочини» (згідно вимог наказу АДПСУ від 10.08.07 № 675), організовувати оперативне збирання даних про події, надзвичайні ситуації, різкі зміни в обстановці. Для виконання цих функцій наказом АДПСУ «Про організацію діяльності центрів управління службою в Державні прикордонній службі України» від 04.02.2009 року № 70 та наказом ОКПП «Київ» «Про організацію діяльності ЦУС ОКПП «Київ» від 18.01.13 року № 17-ОД яким затверджено - Інструкцію щодо організації та несення служби начальником групи - старшим оперативним черговим ЦУС ОКПП надано право працювати з інформацією баз даних ПТК АПК «Гарт-1П» (без можливості редагування) та довідково-аналітичною базою «Ризик».

Також в 2014-2015 роках діяв наказ Держприкордонслужби про посилений режим охорони державного кордону № 291, яким введено ряд додаткових обмежень в тому числі посилений контроль в пунктах пропуску через державний кордон. Детально перелік обмежень доводився окремо за допомогою телеграм та шифр телеграм (з відповідним грифом секретності). Оперативний черговий призначався наказом начальника ОКПП «Київ» та організовував службу в спеціальному режимному приміщенні вхід/вихід до якого здійснювався після введення спеціального цифрового паролю та фіксувався за допомогою камерам відеоспостереження. Оперативно-чергова зміна складалась з начальника-старшого оперативного чергового, помічника з оперативно-службової діяльності, помічника з організації внутрішньої служби, оператора «Гарт - 2П», чергового техніка, також окремо безпосередньо поруч з старшим оперативним черговим визначено місце для виконання своїх обов'язків відповідальним по прикордонному загону.

Для нього процедура перевірки виявленої стосовно посадової особи заступника генерального прокурора інформації була звичайною та особливого значення не мала, тому окремої уваги під час перевірки ці інформації він не придав та не доповідав по команді, за що за результатами службового розслідування був притягнутий до відповідальності. Він не був згоден з об'єктивністю і повнотою службового розслідування, але вирішив його не оскаржувати. Пояснив, що через постійний тиск представників обвинувачення та потерпілого ОСОБА_25 на керівництво ОКПП в АДПСУ було прийнято рішення про його переведення в розпорядження начальника Азово-Чорноморського регіонального управління в м. Херсон. Крім того, на момент проведення розслідуванні та слідства він не мав можливості копіювати чи зберігати інформацію яка стосувалась доручень правоохоронних органів, розбіжностей при виконанні цих доручень, які були з грифом «Для службового користування», або з грифом секретності «Таємно». Також не міг копіювати чи зберігати будь-які документи, що стосувались посилених контрольних заходів в пунктах пропуску через державний кордон, інших вказівок щодо перебування певних посадових осіб в пунктах пропуску через надходження таких розпоряджень за допомогою шифр телеграм з грифом «Таємно» або «Для службового користування». І для встановлення об'єктивної істини жоден з цих документів слідством не перевірявся та не був долучений до справи.

Звертає увагу, що в обвинувальному акті не було викладено місця, способу, часу, мети вчинення кримінальних правопорушень, у вчиненні яких його обвинувачують, про що було зазначено в ухвалі Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 18 січня 2016 року про повернення обвинувального акту прокурору, та що під час розгляду апеляційної скарги на вказану ухвалу в апеляційному суді представник прокуратури послався на те, що надасть відповідні докази під час судового розгляду, тому що йде розслідування в іншій кримінальній справі де ці обставини встановлюються. Проте таких доказів не надано.

Він категорично заперечує та вважає абсурдним обвинувачення втручання в автоматизовану систему, оскільки відповідно до наказу начальника ОКПП «Київ» від 14.03.2014 № 75-ОД («Про внесення змін до наказу ОКПП «Київ» від 18.01.13), наказом № 17 «Про організацію діяльності центру управління службою ОКПП» був допущений до

несення служби черговим частини - начальником чергової зміни окремого контрольно-пропускного пункту «Київ» мав право і повинен був перебувати в спеціальних режимних приміщеннях та для якісного виконання свої обов'язки був зобов'язаний використовувати інформаційно-аналітичну, довідкову підсистему без можливості редагування ПТК АПК «Гарт - 1П», «Ризик».

Він нікому не передавав інформацію стосовно поїздок потерпілого ОСОБА_25 чи будь-яку іншу інформацію стосовно нього чи пов'язаних з ним осіб, також був впевнений, що слідство встановить всі обставини та знайде і встановить справді причетних осіб. Ні з ким із журналістів які опублікували інформацію стосовно ОСОБА_25 , ні з жодним членом громадської організації він не був знайомий, ніяким чином не контактував та жодної інформації не передавав, що підтверджується матеріалами кримінального провадження.

Також показав, що проходив спеціальні перевірку уповноважених правоохоронних органів, у тому числі у грудні 2023 року йому проведено поліграфічне дослідженням, де одним із питань було: чи вчиняли ви кримінальні правопорушення? Відповідь - ні. Також окремо ряд питань стосувались співпраці з приватними особами, кримінальними організаціями, іншими правоохоронними органами з метою сприяння в реалізації їхніх інтересів чи надання їм інформації яка стала відомою під час виконання своїх обов'язків? Відповідь - ні. За результатами перевірки його було призначено на посаду першого заступника - начальника штабу 94 прикз. Він також не визнає та заперечує проти заявленого потерпілим ОСОБА_12 цивільного позову, оскільки діяв відповідно до своїх посадових обов'язків, інформацію щодо потерпілого нікому не передавав, не має відношення до її розголошення, а також до заподіяння потерпілому репутаційних втрат.

У судовому засіданні обвинувачений також підтвердив, що зазначений в обвинувальному акті період користувався мобільними номерами НОМЕР_6 та НОМЕР_7 .

Не зважаючи на те, що ОСОБА_14 не визнав себе винним, його вина у межах обвинувачення, яке суд вважає доведеним, повністю підтверджується показаннями потерпілого та свідків, а також зібраними письмовими доказами.

Так, допитаний у судовому засіданні потерпілий ОСОБА_12 показав, що у період з 07.07.2014 по 08.02.2025 працював на посаді заступника Генерального прокурора України та до вересня 2016 обвинуваченого не знав та з ним не зустрічався. З 15 по 18 січня 2015 року він був у відпустці. По місцю роботи повідомив, що виїжджає з родиною за кордон з метою обстеження вагітною дружини, у зв'язку з чим пройшов співбесіду як особа, що має доступ до державної таємниці. Летіли рейсом на Відень з Міжнародного аеропорту «Бориспіль» родиною: він з дружиною, двома малолітнім дітьми, матір'ю дружини. Близько 11-тої пройшли паспортний контроль. Як у подальшому йому стало відомо система відео нагляду в цей час не працювала, а він з дружиною і дітьми були зареєстровані, як такі, що вилітають рейсом на Москву. Повернувся в Україну з родиною 18 січня 2015 року, а 29 січня на сайті «Українська правда» побачив блог ОСОБА_26 із заголовком російською мовою: « ІНФОРМАЦІЯ_5 ». Пізніше також побачив іншу статтю з назвою російською мовою «ІНФОРМАЦІЯ_6». В обох публікаціях йшлося про те, що начебто він літав у м.Москва, щоб зустрітися із якимось керівними особами режиму ОСОБА_82. Він вважає, що це була підготовлена провокація до виступу Генерального прокурора Яреми у Верховній Раді 06.02.2015. Він подав Генеральному прокурору рапорт, що літав у м.Відень, та звернувся до авіакомпанії «Австрійські Авіалінії», яка надала підтвердження, що він зареєструвався та вилетів до м.Відень. Також він звернувся та Державної прикордонної служби, де з'ясувалося, що в системі «Гарт» були внесені неправдиві відомості про те, що він вилетів з родиною до м.Москва. Шевченківським районним судом міста Києва було задоволено його позов до редакції «Українська правда» та ОСОБА_27 про спростування недостовірної інформації про його поїздку до м.Москва. Він також ознайомлений з матеріалами кримінального провадження та за результатами проведеного розслідування йому стало відомо, що обвинувачений збирав відомості щодо нього, чим втрутився у його приватне життя. Також з показів блогера ОСОБА_27 у суді йому стало відомо, що інформацію про потерпілого свідку надав представник ГО «ІНФОРМАЦІЯ_8», пославшись на те, що ця інформація була отримана від майора прикордонної служби. Також звертає увагу, що обвинувачений має бути знайомий із колишнім заступником голови СБУ часів Президентка ОСОБА_28 - ОСОБА_29 , оскільки обидва є членами громадської організації «Спілка офіцерів України», і останній у одному із своїх інтерв'ю, вказував, що колишній заступник Генерального прокурора переслідує «чесного офіцера» з метою повернутися на посаду. ОСОБА_29 вважає особою, пов'язаною з ТДВ «ІНФОРМАЦІЯ_9», засновник якого ОСОБА_30 є також засновником ГО «ІНФОРМАЦІЯ_8». Він вважає ОСОБА_29 тією людиною, яка просила обвинуваченого збирати інформацію. Поширенням інформації про його начебто поїздку до Москви була завдана немайнова шкода, він та члени його родини, батьки дружини зазнали цькування і звинувачень. В ліцеї, де навчалася восьмирічна донька були наклеєні його фотографії з негативними висловами. До будинку батьків дружини у березні 2015 року приходив натовп людей, чоловік 50. Приходилося заспокоювати дітей, дружину, батьків. Цивільний позов він підтримує, отримані гроші спрямує в інтернат у м.Яготині.

Допитаний у судовому засіданні свідок ОСОБА_27 показав, що ні з обвинуваченим ні з потерпілим не був знайомий. Про потерпілого ОСОБА_12 знав через засоби масової інформації. У 2014 році він співпрацював з інтернет виданням «Українська правда», був журналістом і блогером. Вів блог, де міг висловлювати різні погляди із соціально значимих питань. Отримав дані, що заступник Генерального прокурора вилетів у м.Москва, а потім до м.Відень. Він був членом ГО «Громадський люстраційний комітет», з якою співпрацювали інші організації, надходило дуже багато інформації. Він тоді багато писав про прокуратуру («діамантових прокурорів»), він взагалі багато пише про прокурорів. Йому відомо, що у м.Москві сидіть колишні можновладці, тому інформація про поїздку заступника Генерального прокурора до м.Москва, його зацікавила. Він вирішив її перевірити. Використав свої зв'язки в прокуратурі і Службі безпеки, чи був факт перетину кордону в бік держави-агресора. Офіційних даних не надано, але його знайомі зі Служби безпеки підтвердили, що був такий факт, хоча офіційних даних надано не було. Зважаючи на резонанс, він вирішив написати спочатку перший, а потім другий текст. Спілкуючись з ГО «ІНФОРМАЦІЯ_8», йому повідомили, що отримали інформацію від офіцера прикордонної служби, що в них там є своє людини, що інформацію передав майор Державної прикордонної служби, казали, що він забезпечує пропускний режим в аеропорту «Бориспіль». Наразі йому відомо, що ГО «Люстратор» пов'язаний з ОСОБА_30 - власником «ІНФОРМАЦІЯ_9», та що на підприємстві відбувся рейдерський захват Але на той час цієї інформації в нього не було. Він отримав рішення Шевченківського суду за позовом потерпілого ОСОБА_12 , як і «Українська правда», з наданих документів йому стало відомо, що ОСОБА_12 насправді літав у м.Відень, що була допущена помилка. Рішення суду він виконав. Оскільки він виступав як блогер, то інформацію перевіряв з використанням власних джерел, також дзвонив в «Аерофлот», але журналістського розслідування він не проводив. На той період мав у користуванні телефони з мобільними номерами НОМЕР_8 , НОМЕР_9 , НОМЕР_10 . Чи був у нього мобільний номер НОМЕР_11 не пам'ятає, але точно був номер, який закінчується на НОМЕР_27.

Свідок ОСОБА_31 показав, знає обвинуваченого з липня 2014 року по спільній роботі в ОКПП «Київ», де свідок працював на посаді начальника центру управління службами штабу ОКПП «Київ», а ОСОБА_14 був у його підпорядкування та обіймав посаду начальника групи - старшого оперативного чергового - групи оперативних чергових центру управління службою штабу ОКПП «Київ», у своїй діяльності керувалися керівними наказами :№340 від 06.05.2006 «Про організацію оперативно-чергової служби в Державній прикордонній службі», №70 від 04.02.2009 «Про організацію діяльності з управління службою в Державній прикордонній службі України», №7/ДСК від 14 січня 2010 року «Про затвердження Порядку доступу до інформації, що обробляється в інформаційно- телекомунікаційній системі прикордонного контролю «Гарт-1» Державної прикордонної служби», №17-ОД від 18.01.2013 «Про організацію діяльності Центру управління службами ОКПП «Київ», №511 від 02 липня 2005 року «Про прийняття на озброєння Державної прикордонної служби України підсистеми «Ризик» глобальної автоматизованої інформаційної системи «Гарт». Чергування в ЦУС здійснювалося цілодобово на підставі затверджених ним графіків, за результатами чергування складалися зведення щодо оперативної діяльності. Доступ до підсистеми «Ризик» надавався фахівцям з використанням логіну і паролю. До вказаної підсистеми «Ризик» надходили відомості із основної бази даних щодо осіб, які перетинали кордон, та надає можливість пошуку за реквізитами: прізвище, дата народження (обов'язкові дані), паспортними даними. Пояснив, що вхід до автоматизованої системи фіксується. Переглядати відомості, що входжень до підсистеми «Ризик» можуть адміністратори Адміністрації ДПС України. В нього в підпорядкуванні було чотири офіцери - начальники групи, у кожного по чотири працівники в підпорядкуванні. Доступ до мережі Інтернет був тільки на комп'ютері його заступника. Старший оперативний черговий для виконання завдань служби здійснює збір інформації на сайтах МВС,митниці, Верховної Ради України, КМУ, інформацію, що надходить до штабу ОКПП «Київ», доручення правоохоронних органів, від інших служб. З потерпілим свідок не знайомий. Доручень щодо ОСОБА_12 до штабу не надходило, вказівки обвинуваченому здійснювати перевірку щодо ОСОБА_12 ніхто не давав. Про ці обставини стало відомо за результатами службового розслідування. Вважає, що законних підстав для перевірки інформації щодо потерпілого не було, оскільки допускається пошук особи, щодо якої є інформація по дорученню правоохоронного органу. Мельник про ці обставини не доповів Також йому відомо, що у ЗМІ з'явилася інформація про те, що ОСОБА_12 здійснив переліт до Росії, але в дійсності вилетів до м.Відень. ОСОБА_14 тоді пояснив, що в засобах масової інформації в мережі Інтернет знайшов відомості щодо начеб то неправомірних дій потерпілого та вирішив перевірити наявність доручень правоохоронних органів. Також показав, що інформація з підсистеми «Ризик» тільки для службового користування, отримувати інформацію в особистих цілях, в інтересах третіх осіб, а також її надання не допускається. Ця інформація може надавати лише на запит уповноважених органів відповідним підрозділом Адміністрації ДПС України. Також в ході службового розслідування йому стало відомо , що інформацію щодо вильоту ОСОБА_12 до Москви вніс інспектор ОСОБА_32 .

Свідок ОСОБА_33 показів, що у 2014-2015 роках працював в ОКПП «Київ» на посаді начальника групи реєстрації та паспортної роботи, та здійснював контроль за реєстрацією пасажирів, перевіряв підроблені документи, які було виявлено під час зміни. Також він перевіряв чи є доручення правоохоронних органів у випадку виявлення під час оформлення пасажира з підробленими чи недійсними документами. Ознайомлений з порядком проходження паспортного контролю, що при цьому перевіряються документи, вносяться відомості до системи : ПІБ, рік народження, громадянство, стать, серія та номер паспорта, виліт чи приліт, напрямок. Йому відомо, що в базі даних «Гарт» зберігається уся інформація, про те, хто в неї входив, хто вносив, а хто перевіряв інформацію. У випадку виявлення інформація, яка перешкоджає вильоту або в'їзду, повідомляється старший офіцер по напрямку, чи старший зміни. Свідок був залучений до підготовки наказу за результатами проведеного службового розслідування щодо ОСОБА_14 саме розслідування він не проводив. Також йому відомо, що підсистема «Ризик» - пошукова, в неї не можна вносити інформації.

Свідок ОСОБА_34 також показав проходив службу з ОСОБА_14 в ОКПП «Київ», обіймав посаду старшого помічника старшого оперативного чергового ЦУС штабу ОКПП «Київ», знаходився безпосередньо у підпорядкуванні старшого оперативного чергового. Якщо надходили доручення правоохоронних органів він їх самостійно виконував. Доступ до баз даних був на одному комп'ютері біля старшого оперативного чергового. У кого саме був доступ до мережі Інтернет для моніторингу та опрацювання інформації, він не пам'ятає. За наявності доручення чи вказівки керівника він перевіряв інформацію щодо осіб. Про надходження доручень та результати перевірки зазначалося у зведеннях, де була вся інформація за зміну. Свідок також показав, що в коридорі приміщення ЦУС були встановлені відеокамери, заборони користуватися мобільними телефонами не було.

Свідок ОСОБА_35 показав, що потерпілого знає із засобів масової інформації, з обвинуваченим проходив службу в ОКПП «Київ», де свідок працював на посаді начальника відділу зв'язку, автоматизації та захисту інформації. Йому відомо, що проводилося два службових розслідування, у тому числі одне за запитом внутрішньої безпеки ДПС України за фактом можливого порушення використанні інформаційних систем, чи були правомірними дії старшого оперативного чергового щодо пошуку інформації на особу за прізвищем ОСОБА_36 . В ході службового розслідування було встановлено, що, дійсно ОСОБА_14 перевіряв таку інформацію. Зазначає, що посадовими обов'язками старшого оперативного чергового передбачено здійснювати пошук і перевірки даних щодо осіб, яку перетинають державний кордон України, що може викликати суспільний інтерес.. ОСОБА_14 здійснював пошук відомостей щодо ОСОБА_37 на 2-х чергуваннях, які відбувалися в різний час. ОСОБА_14 пояснив, що виконував свої обов'язки відповідно до інструкції. Вказує, що був час, коли багато державних діячів у законний та незаконний спосіб намагалися залишити територію України, і перевірка такої інформації могла запобігти негативних наслідків. Також було встановлено, що бази даних була внесена помилкова інформація про те, що ОСОБА_36 вилетів до м.Москва. ОСОБА_14 було притягнуто до дисциплінарної відповідальності за не доповідь. Несанкціонованого втручання в роботу підсистеми «Ризик» не виявлено, оскільки ОСОБА_38 користувався наданим йому доступом (логіном, паролем). Свідок підтвердив, що функціонує «Аркан» - інтегрована міжвідомча автоматизована система обміну інформацією з питань контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон, і працівники правоохоронних органів мають доступ до зазначених відомостей. Встановити можливий факт передачі (поширення) інформації не було встановлено.

Свідок ОСОБА_39 показав з січня 2015 року знайомий з обвинуваченим, коли почав працювати заступником начальника ОКПП «Київ» - начальника оперативно-розшукового відділу. На підставі наказу начальника ОКПП «Київ» було проведено службове розслідування щодо можливого незаконного розповсюдження інформації про перетинання громадянином державного кордону. ОСОБА_14 пояснював, що здійснював перевірку у зв'язку з інформацією зі ЗМІ про можливий перетин державного кордону. Проте законних підстав для перевірки інформації про перетин державного кордону не було. Отримавши інформації з джерел в Інтернеті, мав доповісти керівнику, та не мав на власний розсуд здійснювати перевірку.

Свідок ОСОБА_40 показав, що проходив службу В ОКПП «Київ», з січня 2015 року на посаді начальника штабу і ОСОБА_14 був його підлеглим. З матеріалів службового розслідування відомо, що ОСОБА_12 перетинав державний кордон і інспектором ОСОБА_41 були внесені невірні дані: замість рейсу на Відень внесено - Шереметьєво. Інспектор ОСОБА_42 допустив помилку, не вніс зміни до даних щодо рейсу при оформленні наступного пасажира. А ОСОБА_14 шукав інформацію щодо перетину державного кордону заступником Генерального прокурора Бачуна, за що був притягнутий до дисциплінарної відповідальності. Свідок на момент проведення службового розслідування був відсутній, участі у ньому не брав. Свідок пояснив, що у разі надходження доручень правоохоронних органів, вони вносяться до системи «Гарт», і при паспортному контролі, коли вносяться відомості про особу, з'являється вікно з інформацією про наявність таких доручень. . Доступ до «Гарт-1» мають працівники пункту пропуску, а до підсистеми «Ризик» - згідно із посадовими обов'язками та відповідним допуском. Щодо перевірки даних про особу, то вона здійснюється на підставі доручень , про що мало б бути зазначено в зведенні, або не мав взагалі перевіряти. Якщо перевірив, був зобов'язаний доповісти, з якою метою здійснювався пошук інформації.

Свідок ОСОБА_43 повідомив, що у 2014-2015 роках, як і ОСОБА_14 обіймав посаду старшого оперативного чергового в ОКПП «Київ», військове звання - майор. Про обставини у справі йому стало відомо, як Генеральна прокуратура почала розслідування на підставі поширених у ЗМІ відомостей щодо ОСОБА_12 . Свідок також має доступ до підсистеми «Ризик». Він також перевіряв інформацію з використанням цієї підсистеми, але, якщо надходили доручення правоохоронних органів, а також за розпорядженням керівництва.

Свідок ОСОБА_44 повідомила, що знає ОСОБА_14 , оскільки працювала в ОКПП «Київ» з 2004 року, у зазначений період 2014-2015 роки обіймала посаду діловода, вела реєстрації вхідної кореспонденції, не мала ніякого відношення в системі «Гарт», підсистемі «Ризик». Працювали в одному приміщенні, проте розмов ОСОБА_14 по телефону не чула.

Свідок ОСОБА_45 показав, що працював на посаді помічника оперативного чергового ОКПП «Київ», знав Мельника, який обіймав посаду оперативного чергового. Показав, що зміна складалася з оперативного чергового , помічника оперативного чергового з оперативної роботи, помічника оперативного чергового з повсякденної діяльності, технічка, техніка АРМ. Чергування призначалися на підставі наказу, згідно із графіком. Доступ до системи «Гарт» входив в обов'язки оперативного чергового. Про те, що ОСОБА_14 здійснював перевірку інформацію щодо ОСОБА_12 йому не відомо.

Свідок ОСОБА_46 повідомила, що з 2005 року працювала в ОКПП «Київ» на посаді техніка забезпечення функціонування телекомунікаційної системи «Гарт-2». Обвинуваченого знає як оперативного чергового. Показала , що на зміні працювало 5 чоловік, в кінці зміни складалося зведення, що входило в обов'язки оперативного чергового. В коридорі приміщення були обладнані відеокамери. Про обставини, що стали предметом розслідування їй нічого не було відомо.

Свідок ОСОБА_47 також повідомив, що працював в ОКПП «Київ» з 2007 року , у тому числі у запитуваний період 2014-2015 років - на посаді помічника оперативного чергового Центру управління службами. ДО обов'язків входив безпосередній моніторинг обстановки, реагування на зміну обстановки, збір та обробка інформації.. Він мав доступ до інформаційної системи «Ризик». При отриманні доручень, перевіряли інформацію. Система фіксує кожний запит. Зведення в кінці зміни в електронному вигляді друкується техніком, і в подальшому від руки оперативним черговим вноситься інформація щодо здійснених заходів.

Свідок ОСОБА_48 показала що у період 2014-2015 року проходила службу в ОКПП «Київ» на посаді техніка, а обвинувачений обіймав посаду оперативного чергового. Вона працювала тільки в системі «Гарт-2». Повідомила, що прізвище ОСОБА_36 не пригадує, вона немала права перевіряти інформацію про осіб. Також працювала по змінам. Мобільні телефони в них не забирали.

Свідок ОСОБА_49 показав, що знає обвинуваченого по службі в ОКПП «Київ», де свідок обіймав посаду начальника відділення служби з оформлення пасажирів та інспектор ОСОБА_41 був його підлеглим. Свідок надав інформації, що при реєстрації пасажирів зчитується номер з паспорта, таким чином підтягується уся інша інформація про пасажира. Дані про рейс вносяться на підставі посадкового талону. Через втому, великий пасажиропотік, бувають випадки неправильного внесення відомостей, як це було виявлено в ході службового розслідування з інспектором ОСОБА_32 ..

Свідок ОСОБА_50 показав, що наглядно знайомив з обвинуваченим у період 2014-2015 був заступником начальника відділення інспекторів прикордонної служби. За наслідками службового розслідування йому стало відомо, що інспектор ОСОБА_41 здійснював оформлення потерпілого ОСОБА_37 та вніс його не на той рейс. В кінці зміни, у разі виявлення вони виправляють допущені описки. Інспектори відділення працюють із системою «Гарт-1».

Свідок ОСОБА_51 показав, що знайомий з ОСОБА_14 з 2002 року, в дружніх з ним стосунках. У 2014-2015 роках свідок обіймав посаду начальника відділу ПС №1, який займається організацією контролю, оформлення пасажирів, багажу , перевірка документів, вантажів, ТЗ. Інспектор ОСОБА_41 був його підлеглим, проходив службу у відділенні, характеризується з позитивної сторони. Дізнався про допущену помилку, коли було розпочато службове розслідування. Заборони щодо виїзду ОСОБА_12 не було. Йому відомо, що доступ до бази даних «Ризик» є у працівників Національної поліції, СБУ

Свідок ОСОБА_52 у період 2014-2015 працював в ОКПП «Київ» старшим техніком відділення зв'язку відділу прикордонної служби №1, термінал «Д» аеропорту «Бориспіль». Працював в той день, коли оформлення проходив потерпілий ОСОБА_12 , та йому стало відомо, що камери не працюють, їх налаштуванням мала займатися залучена приватна компанія.

Свідок ОСОБА_53 показів, що з ОСОБА_14 проходили службу в ОКПП «Київ». Свідок працював на посаді начальника групи реєстрації та кадрової роботи. Про обставини реєстрації ОСОБА_12 на інший рейс інспектором ОСОБА_41 знає з матеріалів службового розслідування.

Свідок ОСОБА_41 повідомив, що з ОСОБА_14 не знайомий, здійснював контроль та оформлення ОСОБА_12 та членів його родини, які вилітали у Відень, а він помилково вказав рейс на Москву як і попереднього пасажира. При оформленні перевіряв наявність заборон. З журналістами він не знайомий, заборону надавати будь-яку службову інформацію він не порушував.

Свідок ОСОБА_54 повідомив що з 2004 по червень 2005 року працював на посаді заступника начальника відділу зв'язку та автоматизації ОКПП «Київ». Він перевіряв відомості на запит Генеральної прокуратури. Звертає увагу, що інформація з системи «Гарт» використовується тільки для виконання службових обов'язків щодо осіб, стосовно яких є доручення правоохоронних органів, щодо яких є заборона перетинати кордон, з документами, які визнані недійсними, викраденими. Також пояснив, що при реєстрації пасажирів, інформація про рейс вноситься вручну. Моніторинг осіб, які перетнули державний кордон України, можна тільки при наявності запиту. Перевіркою встановлено, що алгоритм було дотримано щодо отримання ОСОБА_14 доступу до підсистеми «Ризик». Підтвердив, що ставив камеру напроти кімнати зберігання зброї та в коридорі приміщення ЦУС. Також доступ до інформації, що внесена до системи «Гарт-1» є користувачі «Аркан» - інтегрованої міжвідомчої автоматизованої системи обміну інформацією з питань контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон. Такими користувачами є працівники інших правоохоронних органів. Також на запит Генеральної прокуратури України було проведено аудит інформаційних ресурсів, та зроблено вибірку переліку інформаційних ресурсів мережі Інтернет, до яких були здійснені входи у грудні 2014 - січня 2015 року. У службовому приміщенні Центру управління службами було обладнане одне робоче місце доступом до мережі Інтернет..

Свідок ОСОБА_55 повідомив, що проходив службу в ОКПП «Київ» на посаді заступника начальника відділу управління службою ОКПП «Київ», мав доступ до системи «Гарт», отримувати інформацію з якої не в службових цілях заборонено. Доступ до мережі Інтернет знаходився тільки на його комп'ютері, заборони користування мобільними телефонами не було. Повідомив, що до обов'язків оперативного чергового було здобувати, перевіряти інформацію.

Свідок ОСОБА_56 показав, що знає обвинуваченого, проходили разом службу в ОКПП «Київ» з 2012 по 2015 рік, також обіймав посаду начальника групи - старшого оперативного чергового. До їх службових обов'язків входило: доповідати оперативну інформацію керівництву, виконання доручень правоохоронних органів, доповідати про нестандартні ситуації, моніторинг оперативних систем, активно добувати інформацію з інших джерел. Доступ до інформаційних систем - підсистеми «Гарт» надавався на підставі наказу. Перевірка інформації здійснювалася, якщо щодо осіб надходили конкретні запити. Оперативного чергового відсутній доступ до системи «Гарт», тільки до підсистеми «Ризик». Свідок повідомив, що оперативний черговий міг подивитися, чи є доручення і вийти з пропозиціями до керівника.

Свідок ОСОБА_57 показав що служить в ОКПП «Київ» з 2010 року, у тому числі з 2013 року на посаді помічника оперативного чергового з повсякденної діяльності. Обвинуваченого знав по роботі, потерпілого бачив в суді. Чергування здійснювалися згідно із графіком, інколи під керівництвом ОСОБА_14 . По роботі з ОСОБА_12 не стикався. З інформаційними системами не працював, доступу не мав.

Свідок ОСОБА_58 показала, що знає наглядно ОСОБА_14 , який працював в частині на посаді оперативного чергового. Свідок працює на посаді начальника відділення зв'язку ВПС №1. Їй відомо, що було проведено службове розслідування щодо невірного внесення напрямку слідування, а саме громадянина Бачуна та членів його родини оформлено на рейс до Москви. Вони заходили в базу даних і дивилися, на якій рейс був оформлений пасажир та члени його сім'ї.

Були заслухані показання свідка ОСОБА_59 , надані у судовому засіданні 21.06.2017 року під головування суді ОСОБА_60 , оскільки встановити місцезнаходження свідка та забезпечити його явку до суду зусиллями сторін кримінального провадження, а також вжитими судом засобами, не виявилося за можливе.

З прослуханого звукозапису встановлено, що свідок повідомив, зокрема наступне. Він є колишнім співробітником СБУ у відставці. Станом на початок 2015 року працював в ТДВ «ЖЛ», де обіймав різні посади, у тому числі: начальника відділу кадрового забезпечення, начальника сектору безпеки, та інші. Також свідок мав безпосереднє відношення до ГО «ІНФОРМАЦІЯ_8», одним із засновників якого був власник ТДВ «ЖВЛ» ОСОБА_30. Йому відомо, що ГО «ІНФОРМАЦІЯ_8» мало корпоративний номер, який загалом знаходився у розпорядженні голови ГО - ОСОБА_61 , а саме: НОМЕР_12 . Також свідок підтвердив, що мав в користуванні мобільний номер НОМЕР_13 , а також інший, який під час допиту не зміг згадати. Йому відомо, що голова ГО «ІНФОРМАЦІЯ_8» у січні 2015 року звернувся до Генерального прокурора із зверненням щодо отриманої інформації про те, що заступник Генерального прокурора ОСОБА_12 літав до Москви. Інформацію було озвучено серед учасників мітингу, який проводився за участі членів ГО «ІНФОРМАЦІЯ_8» під будівлею Генеральної прокуратури. Свідок зазначив, що озвучена інформація, як він зрозумів, була отримана з відкритих джерел з мережі Інтернет.

Крім вищенаведених показань свідків, обставини, за яких ОСОБА_14 незаконно збирав конфіденційну інформацію щодо ОСОБА_12 , підтверджується наступними письмовими доказами.

- Військовою присягою ОСОБА_14 від 08 вересня 2002 року, відповідно до якої, вступаючи на військову службу, він урочисто присягнув на вірність народу України (т. 9а.с.35- на звороті);

- Наказом Голови Державної прикордонної служби України від 27 грудня 2012 року № 663-ОС, відповідно до якого ОСОБА_14 був призначений на посаду начальника групи - старшим оперативним черговим групи оперативних чергових центру управління службою штабу Окремого контрольно-пропускного пункту «Київ» Державної прикордонної служби України (т.3 а.с.134; т.9 с.с.11);

- Контрактом про проходження громадянином України військової слуби в Державній прикордонній службі України, укладеним між Головою Державної прикордонної служби України ОСОБА_62 та ОСОБА_14 17 червня 2014 року, згідно із яким він ознайомлений із законами та іншими нормативно-правовими актами України, якими врегульований порядок проходження громадянами України військової служби та добровільно взяв на себе наступні зобов'язання:

- додержуватися Конституції України, законів України, статутів Збройних Сил України, Кодексу професійної етики військовослужбовця Державної прикордонної служби України та інших нормативно-правових актів, що регламентують та врегульовують порядок проходження військової служби.

- виконувати службові обов'язки військовослужбовця, вимоги посадової інструкції;

- не допускати вчинення злочинів, адміністративних та корупційних правопорушень;

- не використовувати своє службове становище з метою одержання неправомірної вигоди або прийняття обіцянки/пропозиції такої вигоди для себе чи інших осіб;

- не допускати впливу членів сім'ї або інших осіб на виконання своїх службових обов'язків, якщо їх інтереси не збігаються з покладеними завданнями та/або суперечать їм, а також не вчиняти інших корупційних правопорушень;

- не розголошувати інформацію, що становить державну таємницю, інформацію з обмеженим доступом, що є власністю держави, та інформацію про особу, що стала відомою у зв'язку із виконанням службових обов'язків (т.3 а.с.128-129; т.9 а.с.40-41);

- Витягом з Наказу Голови Державної прикордонної служби України «По особовому складу» від 17 червня 2014 року за №455-ОС, згідно із яким ОСОБА_14 присвоєно черго військове звання - майор (т.3 а.с.133);

- Наказом начальника окремого контрольно-пропускного пункту «Київ» від 14.03.2014 № 75-ОД «Про внесення змін до наказу ОКПП «Київ» від 18.01.13 № 17 «Про організацію діяльності центру управління службою ОКПП «Київ» та Додатком №1 до наказу, відповідно до яких ОСОБА_14 був допущений до несення служби черговим частини - начальником чергової зміни окремого контрольно-пропускного пункту «Київ» у 2014 році (т.3 а.с.320);

- Наказом начальника окремого контрольно- пропускного пункту «Київ» «Про допуск особового складу до оперативно-чергової служби» від 29.12.2014 № 577-АГ та Додатком №1 до наказу, яким ОСОБА_14 допущений до несення служби черговим частини - начальником чергової зміни окремого контрольно-пропускного пункту «Київ» у 2015 році (т.3 а.с.89-91313-315).

- Наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України «Про організацію діяльності центрів управління службою в Державній прикордонній службі України» від 04.02.2009 року № 70, згідно із п.2 якого, одним із основних завдань центрів управління службою є: формування щоденної звітності з використанням складових та компонентів інтегрованої телекомунікаційної системи Державної прикордонної служби України (далі - ІІТС «Гарт»); підтримання інформаційної взаємодії та обмін поточними даними з оперативно-черговими службами, інформаційно-координаційними підрозділами Центральних органів виконавчої влади України, прикордонних відомств суміжних країн та країн Чорноморського співробітництва; здійснення оповіщення за сигналами управління (т.3 а.с.261-264);

- Наказом начальника окремого контрольно-пропускного пункту «Київ» «Про організацію діяльності центру управління службою ОКПП «Київ» від 18.01.13 року № 17-ОД, відповідно до якого, на центр управління службою ОКПП «Київ» покладено завданням, у тому числі, щодо використання складових та компонентів ІІТС «Гарт»; здійснення оповіщень за сигналами управління; здійснення заходів, щодо відпрацювання доручень правоохоронних органів в ОКПП «Київ»; обмін інформацією з оперативно-черговими службами органів виконавчої влади України та взаємодіючих органів (т.3 а.с. 7-75);

- Додатком № 7 до наказу окремого контрольно-пропускного пункту «Київ» «Про організацію діяльності центру управління службою ОКПП «Київ» від 18.01.13 року № 17-ОД - «Інструкцією щодо організації та несення служби начальником групи - старшим оперативним черговим центру управління службою окремого контрольно-пропускного пункту «Київ», під час чергування начальнику чергової зміни оперативно чергової служби заборонено надавати інформацію фізичним, юридичним особам стосовно оперативно-службової діяльності окремого пропускного пункту (надалі - ОКПП) (т.3 а.с.121-123);

- «Положенням про центр управління службою штабу ОКПП «Київ» затвердженого начальником ОКПП «Київ» від 05.05.2014, відповідно до п. 4.5 якого, група оперативних чергових ЦУС організаційно включає в себе: начальника групи - старшого оперативного чергового; старшого помічника оперативного чергового (з оперативно-службової діяльності); помічника оперативного чергового (з повсякденної діяльності). Група оперативних чергових призначається для несення оперативно-чергової служби протягом доби та виконання функціональних обов'язків щодо: безпосередньої організації оперативно-чергової служби на ОКПП; забезпечення внутрішнього порядку; напрацювання та оновлення інформаційно-довідкових баз даних за напрямками діяльності, які необхідні для оперативної оцінки обстановки керівництвом ОКПП; організації цілодобового моніторингу обстановки в пунктах пропуску, результатів діяльності підрозділів та своєчасного інформування керівництва ОКПП та головного центру управління службою Адміністрації Державної прикордонної служби України; забезпечення інформаційної взаємодії з відповідними структурними підрозділами правоохоронних органів, місцевих органів виконавчої влади, керівництвом аеропортів, залізничного вокзалу, річкового порту; формування звітності за результатами оперативно-чергової служби з використанням ІТС «Гарт»; вживає заходів щодо збереження державної таємниці та дотримання режиму секретності під час роботи офіцерів у приміщеннях центру оперативного управління тощо (т.3 а.с.323-325).

- Посадовою інструкцією начальника групи - старшого оперативного чергового центру управління службою ОКПП «Київ», затвердженою начальником окремого контрольно-пропускного пункту «Київ» 10.06.2012, відповідно до положень якої, під час чергування начальник групи - старший оперативний черговий зобов'язаний: керувати роботою зміни оперативно-чергової служби; організувати опрацювання поточних довідкових матеріалів для оперативної оцінки змін в обстановці протягом доби (при необхідності з використанням баз даних ГАІС «Гарт») та в установленому порядку доповідати їх керівництву; організувати узагальнення отриманих даних та забезпечити опрацювання «Зведення про обстановку та підсумки оперативно-службової діяльності ОКПП» за добу, забезпечувати збереження державної таємниці в ході збирання та обробки інформації під час роботи зміни оперативно-чергової зміни; вимагати від посадових осіб дотримання вимог режиму секретності під час їх перебування в режимному приміщенні центру управління службою; здійснювати контроль за роботою автоматизованої інформаційної системи збирання й обробки даних обстановки «Гарт-2».

Для виконання своїх службових обов'язків начальник групи - старший оперативний черговий має право працювати з інформацією без можливості редагування баз даних ПТК АПК «Гарт-1-П», «Ризик» (т.9 а.с.14-15);

- «Положенням про інформаційно-телекомунікаційну систему прикордонного контролю «Гарт-1» Державної прикордонної служби України», затвердженим наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30.09.2008 № 810, відповідно до п. 3 якого, система «Гарт-1» - це сукупність організаційно-розпорядчих програмно-технічних та телекомунікаційних засобів, що забезпечують обробку інформації (уведення, записування, зчитування, зберігання, знищення, приймання, передавання) щодо прикордонного контролю осіб і транспортних засобів, які перетинають державний кордон України, та автоматизований доступ до інформації, що зберігається в базах даних системи «Гарт-1», тобто вона є автоматизованою системою.

Згідно з п. 5 Положення, вказана система створюється і використовується в інтересах розвідки, контррозвідувального забезпечення охорони державного кордону України, оперативно-розшукової діяльності, участі в боротьбі з організованою злочинністю та протидії незаконній міграції з метою своєчасного та достовірного інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності підрозділів та органів Державної прикордонної служби України для здійснення ними заходів із запобігання і недопущення в'їзду в Україну або виїзду з України осіб, яким згідно із законодавством не дозволяється в'їзд в Україну або тимчасово обмежено право виїзду з України, у тому числі згідно з дорученнями правоохоронних органів, розшуку в пунктах пропуску через державний кордон осіб, які переховуються від органів дізнання, слідства та суду, ухиляються від відбуття кримінальних покарань, посилення контролю за додержанням правил в'їзду, виїзду, перебування в Україні іноземців та осіб без громадянства, а також виконання інших завдань у правоохоронній сфері згідно із законодавством.

Відповідно до п. 6 Положення, функціями системи «Гарт-1» є: формування баз даних про осіб, які перетнули державний кордон Україні, у тому числі з фіксуванням їх біометричних даних, осіб, яким згідно із законодавством не дозволяється в'їзд в Україну або тимчасово обмежено право виїзду з України, у тому числі згідно з дорученнями правоохоронних органів, осіб, які переховуються від органів дізнання, слідства і суду та інших баз даних, що створюються та використовуються відповідно до законодавства; автоматизація процесів перевірки відомостей про осіб, які перетинають державний кордон України, за базами даних осіб, яким згідно із законодавством не дозволяється в'їзд в Україну або тимчасово обмежено право виїзду з України, у тому числі згідно з дорученнями правоохоронних органів, осіб, які переховуються від органів дізнання, слідства та суду, ухиляються від відбуття кримінальних покарань та іншими базами даних, що створюються і використовуються відповідно до законодавства; надання користувачам доступу до інформації, що зберігається в системі «Гарт-1»; забезпечення комплексного захисту інформації та розмежування доступу до інформації, що зберігається в базах даних системи «Гарт-1».

Згідно з п.п. 7-8 Положення, власником системи «Гарт-1» та інформації, що в ній обробляється, є Адміністрація Держприкордонслужби, а користувачами системи «Гарт-1» є посадові та службові особи підрозділів і органів Державної прикордонної служби України, яким в установленому законодавством порядку надано право доступу до обробки інформації в цій системі.

Відповідно до п.п. 14-15 Положення, складовою частиною ІТС «Гарт-1» є Центральна підсистема системи «Гарт-1», яка являє собою сукупність програмних і технічних засобів, призначених для обробки (введення, записування, зберігання, знищення, приймання та передавання) інформації. До складу центральної підсистеми системи «Гарт-1», серед іншого, входять: центральне сховище даних «Гарт-1/ЦСД», що являє собою програмно-технічний комплекс, який складається із серверів, баз даних та програмного забезпечення, призначених для безперервного виконання операцій з уведення, записування, зберігання, знищення, приймання та передавання інформації, зберігання системних журналів аудиту роботи користувачів та системних журналів реєстрації роботи програмних засобів; центральний сервер передачі даних «Гарт-1/ЦСПД», що являє собою програмно-технічний комплекс, який складається з основного і резервного серверів, баз даних та програмного забезпечення, призначених для безперервного виконання операцій з інформаційного обміну між центральним сховищем даних «Гарт-1/ЦСД» та серверами баз даних ПТК АПК «Гарт-1/П», записування та зберігання системних журналів аудиту приймання-передавання інформації; автоматизовані робочі місця користувачів, тобто робочі місця, обладнані технічними засобами (разом з іншим й комп'ютерами) та програмним забезпеченням, які призначені для забезпечення користувачам можливості обробляти інформацію відповідно до наданих прав.

Відповідно до п. 26 Положення, у системі «Гарт-1» обробляється інформація, яка є власністю держави і створюється в процесі поточної оперативно-службової діяльності органів Державної прикордонної служби України. Ця інформація є відкритою адміністративною інформацією, стосується особистого життя громадян і підлягає захисту.

- «Порядком доступу до інформації, що обробляється в інформаційно-телекомунікаційної системі прикордонного контролю «Гарт-1» Державної прикордонної служби України, затвердженим наказом Адміністрації Держприкордонслужби України від 14.01.2010р. №7/дск, яким передбачено, що для забезпечення доступу до інформації на АРМ встановлюють спеціальне програмне забезпечення (далі СПЗ), що забезпечує доступ до виконання операцій з інформацією. Встановлення і конфігурація цього СПЗ на АРМ користувачів виконується адміністратором системи; Доступ до інформації надається тільки з використанням ролей користувача, а також із застосуванням спеціального програмного забезпечення (т.9 а.с.250-260).

Відповідно до п. 3 «Порядку доступу до інформації, що обробляється в інформаційно-телекомунікаційної системі прикордонного контролю «Гарт-1», користувач зобов'язаний: забезпечити обробку інформації згідно з посадовою інструкцією; суворо дотримуватися вимог нормативно-правових актів з питань захисту інформації та вказаного Порядку; Використання різними користувачами одного облікового запису не допускається; Користувачам забороняється: використовувати отриману інформацію в цілях, не передбачених їх посадовими обов'язками; встановлювати будь-яке програмне забезпечення або змінювати параметри конфігурації раніше установлених програмних засобів (у тому числі СПЗ) для доступу до інформації та несанкціоновано її використовувати; розповсюджувати, поширювати та використовувати в особистих цілях або передавати іншим особам отриману інформацію, крім випадків передбачених законодавством.

- «Положенням про базу даних «Відомості про осіб, які перетнули державний кордон України», затвердженого наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 25.06.2007 № 472, база даних «Відомості про осіб, які перетнули державний кордон України» (далі - База даних осіб), відповідно до якої автоматизований банк даних відомостей про громадян України, іноземців та осіб без громадянства, зареєстрованих у пунктах пропуску через державний кордон, та відповідно документів громадян України на право виїзду з України і в'їзду в Україну, у тому числі паспорта громадянина України, та паспортних документів іноземців та осіб без громадянства.

Базу даних осіб створено в інтересах розвідки, контррозвідувального забезпечення охорони державного кордону України, оперативно-розшукової діяльності, участі в боротьбі з організованою злочинністю та протидії незаконній міграції, для забезпечення виконання нею доручень правоохоронних і розвідувальних органів та для подання за три дні до дня виборів до окружних виборчих комісій відомостей про осіб, які зареєстровані в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці, фактично перетнули державний кордон і на момент подання відомостей відсутні дані про їх повернення на територію України, та в інших випадках, передбачених законами України.

База даних осіб є складовою центрального сховища даних (далі - ЦСД) центральної підсистеми інтегрованої інформаційно-телекомунікаційної системи «Гарт» Державної прикордонної служби України (далі - система «Гарт») та інтегрованої міжвідомчої інформаційно-телекомунікаційної системи щодо контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон (далі - система «Аркан»).

Відповідно до п. 20 зазначеного Положення, Адміністрація Держприкордонслужби України забезпечує використання інформації, що зберігається в Базі даних осіб, виключно зі службовою метою та відповідно до законодавства.

Згідно п. 22 вказаного Положення, інформація про особу не може бути надана третій особі або поширена будь-яким іншим чином без письмової згоди особи, відомості про яку занесено до Бази даних осіб, крім випадків, передбачених законами України.

Пунктом 27 наведеного Положення визначено, що користувачі несуть відповідальність за порушення законодавства про інформацію стосовно незаконного розголошення інформації, що отримана з Бази даних осіб.

- Наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України «Про прийняття на озброєння Державної прикордонної служби України підсистеми «Ризик» глобальної інформаційної системи «Гарт» від 02.07.2005 № 511, та додатком № 1 до нього, згідно із якими до складу підсистеми «Ризик» ГАІС «Гарт» входить: комплекс баз даних «Ризик», програмні комплекси «Ризик» та «Оцінка ризиків». Комплекс баз даних «Ризик» є складовою частиною центрального сховища даних ГАІС «Гарт». Програмний комплекс «Оцінка ризиків» забезпечує пошук інформації в базах даних центрального сховища даних центральної підсистеми «Гарт - ЦТ». Пошук виконується за: 1) КБД «Ризик»: 1.1 «Особи, яким заборонено в'їзд в Україну»; 1.2. «Особи, стосовно яких є доручення правоохоронних органів»; 1.3. Вилучені, втрачені, викрадені та оголошені недійсними паспортні документи; 1.7. «Особи, яким органами охорони державного кордону заборонено в'їзд в Україну»; 2) базами даних ЦСД центральної підсистеми «Гарт-ЦП» ГАІС «Гарт»: 2.1. «Особи, які перетнули державний кордон України», 2.2. «Автотранспортні засоби, які перетнули державний кордон України» (т.3 а.с.278-281);

- Інформацією Адміністрації Державної прикордонної служби України від 10.06.2011 «255/89/ДСК та від 14.11.2014 №255/154/ДСК, відповідно до яких працівникам ОКПП «Київ» було надано, а у подальшому продовжено право доступу до баз даних підсистеми «Ризик», у тому числі ОСОБА_14 надано логін (системне ім'я) «ІНФОРМАЦІЯ_7» та первинний пароль (т.3 а.с.22,329-330, 331);

- Наказом тимчасово виконуючого обов'язки начальника окремого контрольно-пропускного пункту «Київ» «Про призначення добового наряду та оперативно-чергової служби» від 10.12.2014 за № 529-АГ, згідно із яким ОСОБА_14 було призначено черговим частини - начальником зміни оперативно-чергової служби центру управління службою штабу з 11 на 12 грудня 2014 року (т.3 а.с.80);

- Графіком чергування змін оперативно-чергової служби центру управління ОКПП «Київ на грудень 2014 року, відповідно до якого ОСОБА_14 , ОСОБА_63 , ОСОБА_45 , були призначені черговими 11.12.2014 (т.3 а.с.135);

- Наказом начальника окремого контрольно-пропускного пункту «Київ» «Про призначення добового наряду та оперативно-чергової служби» від 26.01.2015 за № 49-АГ, ОСОБА_14 призначено черговим частини - начальником зміни оперативно-чергової служби центру управління службою штабу з 27 на 28 січня 2015 року(т.3 а.с.92-94);

- Графіком чергування змін оперативно-чергової служби центру управління ОКПП «Київ на січень 2015 року, відповідно до якого ОСОБА_14 , ОСОБА_47 , ОСОБА_48 , були призначені черговими 27.01.2015 (т.3 а.с.136);

Списком персоналу ЦУС ОКПП «Київ», який виконував службові завдання 11.12.2014 та 27.01.2015 (т.4 а.с.53).

- Витягом за допомогою ПК «МОНІТОРИНГ ЦСД» (строка пошуку: ІНФОРМАЦІЯ_7) за період з 01.01.2014 00:00 по 10.02.2015 23:59, відповідно до якого ОСОБА_14 , використовуючи наданий йому за посадою логін «ІНФОРМАЦІЯ_7» та власний пароль, із автоматизованого робочого місця із ІР - адресою НОМЕР_3 , 11.12.2014 у період часу з 15 год. 24 хв. по 16 год. 39 хв. та з 21 год. 59 хв. по 23 год. 40 хв. з використанням інформаційно-телекомунікаційної системи прикордонного контролю «Гарт-1» Державної прикордонної служби України, здійснив пошук в базі даних 2.1. «Особи, які перетнули державний кордон України» програмного комплексу «Оцінка ризиків» підсистеми «Ризик» інформації про перетин Державного кордону України заступником Генерального прокурора України ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та його близькими родичами. А саме, ввів у системі наступні пошукові дані: «ПІБ (укр): ОСОБА_15 ; № паспорта: НОМЕР_4 ; Дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_2», «ПІБ (укр): ОСОБА_15 ; Дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_2», «ПІБ (укр): ОСОБА_15 », «ПІБ (укр): ОСОБА_15 ; Дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_2 », «ПІБ (укр): ОСОБА_12; № паспорта: НОМЕР_26», «ПІБ (укр): ОСОБА_16 ; Дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_3», «ПІБ (укр): ОСОБА_17 ; Дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_3», «ПІБ (укр): ОСОБА_18 ; Дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_3 », «ПІБ (укр): ОСОБА_17; Дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_3», «ШБ (укр): ОСОБА_15 », «ПІБ (укр): ОСОБА_15 ; Дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_2»; «ПІБ (укр): ОСОБА_16 ; Дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_3»; «ПІБ (укр): ОСОБА_17 ; Дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_3», «ПІБ (укр): ОСОБА_19 ; Дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_3 », «ПІБ (укр): ОСОБА_20 ; Дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_3 », «ПІБ (укр): ОСОБА_21 », «ПІБ (укр): ОСОБА_21 », «ПІБ (укр): ОСОБА_22 », «ПІБ (укр): ОСОБА_22 ; Дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_4 », «ПІБ (укр): ОСОБА_22 ; Дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_4 », «ПІБ (укр): ОСОБА_23 Дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_4 », «ПІБ (укр): ОСОБА_24 ».

А також, використовуючи наданий йому за посадою логін «ІНФОРМАЦІЯ_7» та власний пароль, із автоматизованого робочого місця із ІР - адресою НОМЕР_3 , 27.01.2015 о 12:15 з використанням інформаційно-телекомунікаційної системи прикордонного контролю «Гарт-1» Державної прикордонної служби України, здійснив пошук в базі даних 2.1. «Особи, які перетнули державний кордон України» програмного комплексу «Оцінка ризиків» підсистеми «Ризик» інформації про перетин Державного кордону України заступником Генерального прокурора України ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме: ввів у системі пошукові дані: «ПІБ (укр): ОСОБА_15 ; Дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_2» (т.3 а.с.41-46);

- Результатами пошуку за допомогою СПЗ АРМ «Пошук за аудитом» Версія 1.0.01 (строка пошуку : ОСОБА_15 ІНФОРМАЦІЯ_2 ) Дані за період з 01.12.2014 по 31.01.2015 23:59, відповідно до яких виявлено пошукові запити по БД 2.1 («Особи, які перетнули державний кордон України»), зроблені з використанням логіну «ІНФОРМАЦІЯ_7», наданого ОСОБА_14 , з його ІР - адресою НОМЕР_3 , у вищезазначені дати та за вищевказаними параметрами 11.12.2014 у період часу з 15 год. 24 хв. по 16 год. 39 хв. та з 21 год. 59 хв. по 23 год. 40 хв., а також 27.01.2015 о 12:15 за (т.4 а.с.52);

- Зведенням № 271 про обстановку та підсумки оперативно-службової діяльності ОКПП «Київ» станом на 00 годин 00 хвилин 12 грудня 2014року та Організаційної сторінки зміни центру ЦУС з 11.12.14 року по 12.12.14 року інформації про надходження та облік будь-яких повідомлень щодо громадянина України ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відсутня (т.3 а.с.83-86, 87-88; т.4 а.с.9-10, 11-12);

- Зведенням № 62 про обстановку та підсумки |оперативно-службової діяльності ОКПП «Київ» станом на 00 годин 00 хвили 28 січня 2014 року інформації про надходження та облік будь-яких повідомлень стосовно громадянина України ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відсутня т.3 а.с.96-98, 99-100; (т.4 а.с.43-45);

- Організаційною сторінкою зміни ЦУС з 27.01.15 по 28.01.15 року, об 11 годині 50 хвилин 2015 року майором ОСОБА_14 зроблено запис отримання зі ЗМІ інформації та про перевірку інформації, що може вплинути на обстановку пункті пропуску, суспільний резонанс, т. ОСОБА_12 . Інформація перевірена, підтвердження не знайшла (т.4 а.с.43-46).

- Наказом начальника ОКПП «Київ» полковника ОСОБА_64 «Про призначення службового розслідування» від 17 лютого 2015 року №124», Висновком службового розслідування за фактом перевірки інформації, викладеної у службовій записці управління внутрішньої та власної безпеки Адміністрації Дерприкордонслужби щодо несанкціонованого перегляду відомостей ПС «Ризик» ГАІС «Гарт-1» на виконання розпорядження адміністрації Держприкордонслужби «Про надання матеріалів службового розслідування» від 17 лютого 2015 року №7/23-1208, затвердженим начальником ОКПП «Київ» ОСОБА_65 19.02.2015, а також Наказом начальника ОКПП «Київ» полковника ОСОБА_64 «Про результати службового розслідування» від 19 лютого 2015 року №128», відповідно до яких з метою перевірки інформації, викладеній у службовій записці управління внутрішньої та власної безпеки Адміністрації Дерприкордонслужби щодо несанкціонованого перегляду відомостей ПС «Ризик» ГАІС «Гарт-1» на виконання розпорядження адміністрації Держприкордонслужби «Про надання матеріалів службового розслідування» від 17 лютого 2015 року №7/23-1208, було призначено та проведено службове розслідування, за результатами якого встановлено порушення начальником групи - старшим оперативним черговим групи оперативних чергових центру управління службою штабу ОКПП «Київ» ДПСУ майором ОСОБА_14 ст.ст.11,12,16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24 березня 1999 року №548-XIV в частині неналежного виконання службових обов'язків та не доповіді безпосередньому начальнику про події, що стосуються виконання службових обов'язків, пункту 3.4 Порядку доступу до інформації, що обробляється в інформаційно-телекомунікаційній системі прикордонного контролю «Гарт-1» Державної прикордонної служби України від 14.01.2010 року №7/ДСК, зареєстрованого в Міністістерсті юстиції України 02.03.2010 року за №198/174/93 в частині використання інформації в цілях, не передбачених їх посадовими (функціональними) обов'язками, пункту 1 Контракту про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України від 17.06.2014 року в частині неналежного виконання зобов'язання виконувати службові обов'язки військовослужбовця А також попереджено ОСОБА_14 про неповну службову відповідність (т.3 а.с.48-49, 51-52,53-64);

- Роздрукованим переліком інформаційних ресурсів мережі Інтернет, до яких були здійснені входи у грудні 2014 - січні 2015 року працівниками ОКПП «Київ» ,у тому числі за 11.12.2014 та 27.01.2015, водночас, дані, як б могли підтвердити отримання ОСОБА_14 відомостей щодо намірів заступника Генерального прокурора України ОСОБА_12 виїхати за межі України з порушенням встановленого порядку серед наведеного переліку інформаційних ресурсів, у судовому засіданні не встановлено (т.4 а.с.178-237).

- Протоколом огляду місця події від 07 липня 2015 року та додатками до нього (Список працівників, схема та фотододатки, в ході якого було оглянуто приміщення робочого кабінету Центру управління службою Окремого контрольно-пропускного пункту «Київ» Державної прикордонної служби України, що знаходиться за адресою: м.Бориспіль-7, Київська область. Та спеціалістом за допомогою штатної команди «CMD IPCONFIG/ALL» визначено IP - адресу робочого комп'ютера старшого оперативного чергового - 10.241.4.120. Також встановлено, що робочий комп'ютер старшого оперативного чергового відключений до локальної мережі Державної прикордонної служби України без можливості виходу до мережі Інтернет.

- Листом Адміністрації Державної прикордонної служби України вих №0.19-6099/0/6 від 05.06.2015,згідно із яким у період 01.12.2014 по 31.01.2015 за начальником групи оперативних чергових - старшим оперативним черговим центру управління службою ОКПП «Київ» ОСОБА_14 не було закріплено автоматизованих робочих місць. Доступ до ресурсів мережі Інтернет з ІР-адрес НОМЕР_3 та НОМЕР_5 не надавався (т.4 а.с.55);

- Протоколом огляду місця події від 07 липня 2015 року та копією Журналу №27-22 обліку вхідних документів, в ході якого в присутності заступника начальника у приміщенні ОКПП «Київ», за адресою м. Бориспіль - 7, Київська область проведено огляд журналів вхідної кореспонденції за 2014-2015 роки. У журналі №17-33 реєстрації пропозицій, заяв і скарг громадян, розпочатому 02.01.2013, прошитому і пронумерованому на 107 арк. Окремого контрольно-пропускного пункту «Київ» Державної прикордонної служби України, у Журнал 442-2 реєстрації факсимільних повідомлень переданих до відділення документа, у журналі №27-22 Т.2 обліку вхідних документів, прізвище « ОСОБА_36 » не виявлено (т.4 а.с.262-301).

- Постановою про визнання та приєднання до кримінального провадження документів від 23 липня 2015 року: копію листа на реєстрацію користувачів інформації ОКПП «Київ», вх. від 27.02.2015 №32ДСК (вих. №255/21дск від 05.05.2011) прим. №1 для службового користування та заявку на реєстрацію користувачів інформації ОКПП «Київ»; копію листа про надання доступу до баз даних «Ризик» користувачам ОКПП «Київ» вих.№31дск від 27.02.2015 (вих. №255/89/дск від 14.06.11); копію постанови користувача підсистеми «Ризик» ГАІС «Гарт» програмний комплекс «Оцінка ризиків»; витяг за допомогою ПК «Моніторинг ЦСД»; висновок службового розслідування за фактом перевірки інформації, викладеної у службовій записці управління внутрішньої та власної безпеки Адміністрації Держприкордонслужби щодо несанкціонованого перегляду відомостей ГАІС «Гарт-1» затвердженого 19.02.2015 та матеріали цього службового розслідування; витяги з наказів стосовно майора ОСОБА_14 ; копії графіків чергування зміни оперативно-чергової служби центру управління на грудень 2014 та січень, лютий 2015 року; витяг статті з Інтернет - видання газети «Українська правда» (т.3 а.с.182-185).

- Постановою про визнання та приєднання до кримінального провадження документів від 23 липня 2015 року: матеріали перевірки за зверненням голови Комітету з питань запобігання та протидії корупції Верховної Ради України ОСОБА_66 щодо фактів, викладених у заяві голови громадської організації «ІНФОРМАЦІЯ_8» ОСОБА_61 Генеральної прокуратури України, які направлені Генеральною прокуратурою України листом №25/1089 вн-15 від 30.04.2015 на виконання рапорту слідчого Головної військової прокуратури (т.3 а.с.229-230).

- Заявою ОСОБА_12 про внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань про вчинення ОСОБА_14 кримінальних правопорушень, передбачений ч.1 ст.182, ч.1 ст.361-2 КК України від 21 липня 2015 року(т.5 а.с. 12-13 );

- Витягом з Єдиного реєстру досудових розслідувань від 21.07.2015 у кримінальному провадження №42015000000001573 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.182 КК України (т.3 а.с.14).

Таким чином, під час досудового розслідування та судового розгляду кримінального провадження зібрана достатня кількість належних, допустимих та достовірних доказів на підтвердження вини ОСОБА_14 у кримінального правопорушення - порушення недоторканості приватного життя щодо потерпілого ОСОБА_12 , а саме у незаконному збиранні конфіденційної інформації щодо потерпілого та його близьких родичів.

В цьому зв'язку суд враховує, що суспільна небезпечність даного злочину полягає в тому, що він порушує суспільні відносини, які забезпечують недоторканність приватного життя. Предмет злочину - конфіденційна інформація про приватне життя особи, доступ до якої обмежено фізичною або юридичною особою, крім суб'єктів владних повноважень, а також інформація, визнана такою на підставі закону.

Відомості про переміщення осіб через державний кордон є конфіденційною інформацією, оскільки доступ до такої інформації обмежений, і вона не може бути розголошена третім особам без дозволу відповідних органів.

Об'єктивна сторона злочину полягає у одній із таких дій, вчинених без згоди особи: а) незаконному збиранні конфіденційної інформації щодо цієї особи; б) незаконному зберіганні такої інформації; в) незаконному використанні конфіденційної інформації; г) незаконному поширенні зазначеної інформації; ґ) поширенні конфіденційної інформації в публічному виступі, творі, що публічно демонструється, чи в засобах масової інформації.

Злочин вважається закінченим із моменту здійснення хоча б однієї із зазначених дій.

Так, під незаконним збиранням конфіденційної інформації варто розуміти збір неуповноваженим на це суб'єктом відомостей про приватне життя іншої особи, що містять його особисту або сімейну таємницю.

Збирання інформації може здійснюватися з будь-яких джерел: із документів, бесід із родичами, сусідами, знайомими потерпілого тощо, як відкрито, під пристойним приводом, так і таємно, шляхом викрадення або з вико­ристанням підслуховуючих, відеозаписуючих пристроїв, інших технічних засобів.

Або, як уданому випадку інформація про перетин Державного кордону України з потерпілим ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та його близькими родичами, що містилася в інформаційно-телекомунікаційній (автоматизованій) системи прикордонного контролю «Гарт-1» Державної прикордонної служби України.

Для цього складу кримінального правопорушення настання суспільно небезпечних наслідків у результаті його вчинення не є обов'язковою складовою об'єктивної сторони злочину.

Тож, з моменту здійснення пошукового запиту в базі даних 2.1. «Особи, які перетнули державний кордон України» програмного комплексу «Оцінка ризиків» підсистеми «Ризик» інформації про перетин Державного кордону України заступником Генерального прокурора України ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та його близькими родичами, кримінальне правопорушення вважається завершеним.

Кваліфікуюча ознака повторності у даному складі кримінального правопорушення відсутня. Щодо незаконного поширення і використання конфіденційної інформації, обвинувачення не доведено, про що буде зазначено нижче.

Крім того, згідно дослідженими письмовими доказами встановлено наступне.

Відповідно до листа Адміністрації Державної прикордонної служби від 15 квітня 2015 року №16/38 встановлено, що відповідно до списків сповіщення персоналу ОКПП «Київ» майор ОСОБА_14 користується оператором мобільного зв'язку ПрАТ «Київстар» за номером НОМЕР_14 (т.3 а.с.163).

Згідно з Листом Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України вих.№ 0.64-1693/0/15-15 від 05.02.2015 громадянин ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , дійсно перетинав державний кордон України 15.01.2015 (напрям- виїзд) у пункті пропуску для повітряного сполучення «Бориспіль» рейсом №662 «Київ-Відень» (т.3 а.с.192)

Листом Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України вих.№ 0.64-3541/0/15-15 від 18.03.2015, що містить аналогічну інформацію перетинання державного кордону ОСОБА_12 (т.4 а.с.51).

Листом авіакомпанії «Австрійські авіалінії» від 06.02.2015 представництво Austrian Airlians підтверджує даним листом, що пасажир ОСОБА_12 , дійсно, був присутній на рейсі сполученням Київ-Відень 15 січня 2015 року згідно придбаних авіаквитків (т.3 а.с.204).

Що також підтверджується списками пасажирів, утому числі рейсу №1807, електронними квитками , копіями паспортів громадян України для виїзду за кордон на ім'я ОСОБА_67 , ОСОБА_20 (т.3 а.с.194-203, 241-248).

У зв'язку з виїздом за кордон ОСОБА_12 , на той час, обіймаючи посаду заступника Генерального прокурора України пройшов 13.01.2015 Інструктаж працівників Генеральної прокуратури України у зв'язку з їх виїздом в іноземні країни (т.3 а.с.210-211).

Згідно із Висновком службового розслідування, затвердженим начальником ОКПП «Київ» ОСОБА_65 06.02.2015, встановлено факт помилкового занесення громадянина ОСОБА_67 , який відповідно до наданих списків пасажирів слідував маршрутом «Київ-Відень», на рейс №1807 сполученням «Київ-Шереметьєво», що мало місце 15.01.2015 року, став можливим внаслідок особистої неуважності сержанта ОСОБА_41 , порушення вимог п.п.15, 17 Положення про Базу даних «Відомості про осіб, які перетнули державний кордон України», затвердженого наказом Адміністрації Держприкордонслужби України від 25.06.2007 №472 в частині введення до Бази даних осіб недостовірної інформації (т.3 а.с.231-240).

Згідно із Протоколом огляду від 10 червня 2015 року було проведено інформації, що міститься в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців на сайті Міністерства юстиції України та встановлено, що один із засновників та кінцевий бенефіціар юридичної особи - Товариство з додатковою відповідальністю «ЖД» (ЄДРПОУ 37346647) ОСОБА_68 , російська федерація, є також підписантом в Громадській організації «ІНФОРМАЦІЯ_8» , одним із засновників та керівником якої є ОСОБА_69 , телефон ГО - НОМЕР_12 . Також і ТДВ «ЖЛ» і ГО «ІНФОРМАЦІЯ_8» зареєстровані за однією адресою: м.Житомир, вул.Щорса, 67 (т.4 а.с.238-248)

Встановлено, що інформація про начебто поїздку ОСОБА_12 у січні 2015 року до Російської Федерації (м.Москва) набула розголосу:

- 01.02.2015 було опублікована стаття назва російською мовою «Зачем замгенпрокурора Украины Олег ОСОБА_12 летал в Москву? Расследование», автор ОСОБА_70 , опубліковано в інтернет-виданні «Українська правда» (т.3 а.с.7);

- 19.02.2015 на сторінці інтернет часопису «Спротив» була опублікована стаття назва російською ; « ОСОБА_71 . ІНФОРМАЦІЯ_6» (т.3 а.с.9);

- 09.02.2015 в Генеральній прокуратурі було зареєстровано звернення Голови ГО «ІНФОРМАЦІЯ_8» ОСОБА_61 , датоване 28.01.2015 №1/2-1/18,у якому, зокрема зазначено, що як стало відомо з достовірних джерел, 15 січня 2015 року у літаку сполученням «Київ-Москва», рейсовий номер SU1807, час вильоту з Борисполя - 13.05, був помічений громадянин ОСОБА_12 , який перебуває на посаді заступника Генерального прокурора України (т.3 а.с.207);

- виходячи зі змісту звернення голови комітету Верховної Ради України ОСОБА_72 від 04.02.2015, аналогічне за змістом звернення голови ГО «ІНФОРМАЦІЯ_8» ОСОБА_61 надійшла до Комітету з питань запобігання і протидії корупції (т.3 а.с.208) ;

- це питання було порушено перед Генеральним прокурором України ОСОБА_73 народним депутатом ОСОБА_74 на шостому засіданні Верховної Ради України від 06 лютого 2015 року (т.3 а.с.58-173).

Відповідно до протоколу тимчасового доступу до речей і документів від 18 травня 2015 та Опису речей і документів, які вилучені на виконання ухвали слідчого судді Печерського районного суду м.Києва від 28.04.2015 (справа №757/14036/15) було отримано доступ до відомостей з бази даних ПрАТ «Київстар» щодо телефонних з'єднань по мобільному телефону НОМЕР_15 (т.3 а.с.303-307).

Відповідно до протоколу тимчасового доступу до речей і документів від 04 червня 2015 та Опису речей і документів, які вилучені на виконання ухвали слідчого судді Печерського районного суду м.Києва від 22.05.2015 (справа №757/17134/15) було отримано доступ до відомостей з бази даних ПрАТ «МТС Україна» щодо телефонних з'єднань по мобільним телефонам НОМЕР_16 та НОМЕР_17 (т.3 а.с.307-310).

Відповідно до протоколу тимчасового доступу до речей і документів від 09 липня 2015 та Опису речей і документів, які вилучені на виконання ухвали слідчого судді Печерського районного суду м.Києва від 17.06.2015 (справа №757/20508/15) було отримано доступ до відомостей з бази даних ПрАТ «МТС Україна» щодо телефонних з'єднань по мобільному телефону НОМЕР_18 (т.3 а.с.311-314).

Відповідно до протоколу тимчасового доступу до речей і документів від 26 червня 2015 та Опису речей і документів, які вилучені на виконання ухвали слідчого судді Печерського районного суду м.Києва від 17.06.2015 (справа №757/20506/15) було отримано доступ до відомостей з бази даних ПрАТ «Київстар» щодо телефонних з'єднань по мобільним телефонам НОМЕР_19 та НОМЕР_20 (т.3 а.с.315-318).

Відповідно до протоколу тимчасового доступу до речей і документів від 26 червня 2015 та Опису речей і документів, які вилучені на виконання ухвали слідчого судді Печерського районного суду м.Києва від 17 червня 2015 (справа №757/20510/15) було отримано доступ до відомостей з бази даних ПрАТ «Київстар» щодо телефонних з'єднань по мобільному телефону НОМЕР_21 (т.3 а.с.1-3).

Відповідно до протоколу тимчасового доступу до речей і документів від 26 червня 2015 та Опису речей і документів, які вилучені на виконання ухвали слідчого судді Печерського районного суду м.Києва від 17 червня 2015 (справа №757/20511/15) було отримано доступ до відомостей з бази даних ПрАТ «Київстар» щодо телефонних з'єднань по мобільному телефону НОМЕР_22 (т.3 а.с.4-7).

Відповідно до протоколу тимчасового доступу до речей і документів від 09 липня 2015 та Опису речей і документів, які вилучені на виконання ухвали слідчого судді Печерського районного суду м.Києва від 17.06.2015 (справа №757/20513/15) було отримано доступ до відомостей з бази даних ПрАТ «МТС Україна» щодо телефонних з'єднань по мобільному телефону НОМЕР_23 (т.3 а.с.8-10).

Відповідно до протоколу тимчасового доступу до речей і документів від 09 липня 2015 та Опису речей і документів, які вилучені на виконання ухвали слідчого судді Печерського районного суду м.Києва від 23червня 2015 (справа №757/21410/15) було отримано доступ до відомостей з бази даних ПрАТ «Київстар» щодо телефонних з'єднань по мобільному телефону НОМЕР_24 (т.3 а.с.12-14).

Згідно із протоколом огляду від 18 липня 2015 року, а саме огляду інформації, що містилась на оптичних носіях, отриманих у операторів мобільного зв'язку на підставі вищезазначених протоколів тимчасового доступу, а також роздруківок з'єднань по вказаних в них номерам (т.5 а.с.16-27, т.5 а.ас.28-150, т6 а.с.1-276, т.7 а.с.1-245, т.8 а.с.1-28) встановлено наступне:

- ОСОБА_14 , який мав у своєму користуванні телефонні номери ( НОМЕР_15 ; НОМЕР_19 , НОМЕР_20 ) у грудні 2014року та січня 2015 року мав телефонні з'єднання абонентом з номером мобільного телефону НОМЕР_24 , власник якого не встановлений. Сторона обвинувачення та потерпіли вважають, що цей номер належить згаданій особі- ОСОБА_29 , проте належних і допустимих доказів, які б цю обставину підтверджували суду не надано;

- у свою чергу абонент з номером мобільного телефону НОМЕР_24 мав з'єднання з невідомим абонентом з номером мобільного телефону НОМЕР_25 ;

- Голова ГО «ІНФОРМАЦІЯ_8» ОСОБА_75 (чи інша уповноважена особа від імені ГО «ІНФОРМАЦІЯ_8»), у користування якого знаходився номер мобільного телефону НОМЕР_21 мав численні з'єднання на номери мобільних телефонів свідка ОСОБА_59 ( НОМЕР_22 та НОМЕР_23 );

- ОСОБА_76 мав неодноразові з'єднання з невстановленим абонентом на номер мобільного телефону НОМЕР_25 .

Ці обставини сторона обвинувачення вважала достатнім підтвердженням того, що інформація про перетин державного кордону України ОСОБА_12 в напрямку м.Моска (РФ), помилково внесена до бази даних 2.1. «Особи, які перетнули державний кордон України» ГАІС «Гарт-1», була передана ОСОБА_14 через абонента номеру мобільного телефону НОМЕР_24 до свідка ОСОБА_59 та ГО «ІНФОРМАЦІЯ_8», ймовірно при посередництві абонента номеру мобільного телефону НОМЕР_25 , або безпосередньо.

Проте, належних, допустимих і достатніх доказів, які б доводили цю обставину, суду надано не було.

Не підтверджується ці вищенаведеними даними про телефонні з'єднання.

За правилами ч.1 ст.94 КПК України суд за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінює кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення.

Відповідно до ч.1 ст.85 КПК України належними є докази, які прямо чи непрямо підтверджують існування чи відсутність обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, та інших обставин, які мають значення для кримінального провадження, а також достовірність чи недостовірність, можливість чи неможливість використання інших доказів.

Згідно з ч.1 ст.86 КПК України доказ визнається допустимим, якщо він отриманий у порядку, встановленому цим Кодексом.

Так, ОСОБА_38 отримав інформацію щодо ОСОБА_12 27.01.2015 о 12.15, що підтверджується Витягом за допомогою ПК «МОНІТОРИНГ ЦСД» (т.3 а.с.41-46).

З'єднання з абонентом номером мобільного телефону НОМЕР_24 він мав - 27.01.2015 о 12.41 (т.5 а.с.133).

Абонент з номером мобільного телефону НОМЕР_24 у свою чергу мав з'єднання з невідомим абонентом з номером мобільного телефону НОМЕР_25 - 08.12.2014, а наступне - 04.03.2015, у січні - на початку лютого 2015 року з'єднань між цими абонентами не було (т.6 а.с.207).

Порівнянням базових станцій абонентів можна дійти висновку, що у січні 2015 року абоненти ОСОБА_76 та ОСОБА_75 (ГО «ІНФОРМАЦІЯ_8») перебували у м.Житомир, свідок ОСОБА_77 - у м.Києві, обвинувачений ОСОБА_14 у м.Борисполі Київської області ; абоненти з номером мобільного телефону НОМЕР_24 та з номером мобільного телефону НОМЕР_25 не знаходилися у м.Житомір за місцем перебування свідка ОСОБА_59 та Голови ГО «ІНФОРМАЦІЯ_8» ОСОБА_78 , оскільки фіксувалися зовсім іншими базовими станціями.

Хто і у який спосіб передав інформацію щодо ОСОБА_12 . Голові ГО «ІНФОРМАЦІЯ_8» та свідку ОСОБА_79 таким чином стороною обвинувачення не встановлено, факт поширення конфіденційної інформації з обмеженим доступом обвинуваченим ОСОБА_14 не доведено. У тому числі не враховано, що доступ до даних про перетин державного кордону України мають також користувачі інтегрованої міжвідомчої автоматизованої системи обміну інформацією з питань контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон - «Аран», у тому числі: Адміністрація Державної прикордонної служби України, Служба безпеки України, Служба зовнішньої розвідки України, Міністерство внутрішніх справ України, Державна фіскальна служба, Міністерство закордонних справ України, Міністерство праці та соціальної політики України. Свідок ОСОБА_77 повідомив суду, що перевіряв дані про перебування ОСОБА_12 у Москві і знайомих співробітників Служби Безпеки України.

В силу вимог ст.62 Крнституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Крім того, суд звертає увагу, що чинна на кінець січня - початок лютого 2015 року редакція ч. 1 ст.361-2 КК України передбачала кримінальну відповідальність за несанкціоновані збут або розповсюдження інформації з обмеженим доступом, яка зберігається в електронно-обчислювальних машинах (комп'ютерах ,автоматизованих системах, комп'ютерних мережах або носіях такої інформації, створеної та захищеної відповідно до чинного законодавства.

Отже несанкціоновані збут або розповсюдження інформації з обмеженим доступом були обов'язковою ознакою даного складу кримінального правопорушення.

Оскільки факт збуту чи розповсюдження стороною обвинувачення не доведений, суд дійшов висновку, що в цій частині ОСОБА_14 підлягає виправданню за недоведеністю пред'явленого йому обвинувачення за ч.1 ст.361-2 КК України.

В частині обвинувачення за ч.1 ст.361 у несанкціонованому втручанні в роботу електронно-обчислювальних машин (комп'ютерів), автоматизованих систем, комп'ютерних мереж чи мереж електрозв'язку, то за цим обвинуваченням ОСОБА_14 теж слід виправдати за відсутністю в його діях складу злочину.

Так, з досліджених у судовому засіданні доказів встановлено, що доступ до ПС «Ризик» ГАІС «Гарт-1» (автоматизованої системи) ОСОБА_14 мав в силу займаної посади, покладених на нього обов'язків та наданого йому Адміністрацією ДПС України доступу, підтвердженням чого є та обставина, до вхід у систему обвинувачений здійснював з використанням наданого йому логіна і пароля.

Відповідно до чинної на період грудня 2014 року - січня 2015 року редакції ч.1 ст.361 КК України було встановлено кримінальну відповідальність за вчинення наступних дій: за

несанкціоноване втручання в роботу електронно-обчислювальних машин (комп'ютерів), автоматизованих систем, комп'ютерних мереж чи мереж електрозв'язку, що призвело до витоку, втрати, підробки, блокування інформації, спотворення процесу обробки інформації або до порушення встановленого порядку її маршрутизації.

Проте, жодного втручання в роботу автоматизованих систем не було, що підтверджується, матеріалами проведеного службового розслідування щодо несанкціонованого перегляду відомостей ПС «Ризик» ГАІС «Гарт-1» старшим оперативним черговим ОСОБА_14 , даними, отриманими за допомогою ПК «МОНІТОРИНГ ЦСД», згідно із якими обвинувачений здійснював пошук в базі даних 2.1. «Особи, які перетнули державний кордон України» програмного комплексу «Оцінка ризиків» підсистеми «Ризик», використовуючи наданий йому за посадою логін «ІНФОРМАЦІЯ_7» та власний пароль, із автоматизованого робочого місця із ІР - адресою НОМЕР_3 .

А також показаннями допитаних у судовому засіданні свідків.

Як вже визначався Верховний Суд, об'єктом посягання у ст. 361 КК є правильна обробка інформації в автоматизованій системі, тобто належне виконання запрограмованих у ній операцій. Метою втручання є порушення алгоритму або комплексу алгоритмів функціонування системи, що призводить до наслідків, передбачених у диспозиції ст. 361 КК. Для визнання факту вчинення кримінального правопорушення, склад якого передбачено у ст. 361 КК, суд має встановити настання хоча б одного із зазначених у законі наслідків: витоку, втрати, підроблення, блокування інформації, спотворення процесу її обробки або порушення встановленого порядку її маршрутизації. Таким чином, втручання в автоматизовану систему передбачає, що певна автоматизована система вже створена і функціонує, тобто виконує певні запрограмовані операції з наявною в ній інформацією, і внаслідок такого втручання порушується порядок виконання операцій (справа № 570/2835/16-к, провадження № 51-1936кмп18).

Таким чином, об'єктивна сторона кримінального правопорушення, передбаченого ст.361 КК України, охоплює не будь-які дії, що призвели витоку, втрати, підробки, блокування інформації, спотворення процесу обробки інформації або до порушення встановленого порядку її маршрутизації, натомість кримінальна відповідальність за цією статтею настає виключно, якщо такі наслідки настали в результаті несанкціонованого втручання в роботу електронно-обчислювальних машин (комп'ютерів), автоматизованих систем, комп'ютерних мереж чи мереж електрозв'язку (Відповідні правові висновки наведені у постанові Верховного суду від 09 рудня 2020 року, справа №726/2173/18).

Призначаючи покарання суд враховує, що ОСОБА_14 не судимий, задовільно характеризується за попереднім місцем роботи в ОКПП «Київ» (т.9 а.с.16), враховує відсутність обставин, які обтяжують чи пом'якшують покарання, та вважає, можливим призначити йому покарання у вигляді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Встановлено, що за ступенем тяжкості кримінальне правопорушення, передбачене ч.1 ст.182 КК України відноситься до кримінального проступку.

Ця обставина свідчить про те, що до обвинуваченого, який вчинив вказаний злочин, застосовується строк давності притягнення до кримінальної відповідальності тривалістю 2 роки. Перебіг цього строку розпочався в січні 2015 року та закінчився станом на день постановлення вироку суду. Обставини, що є підставою для зупинення або переривання строку давності, не встановлені.

З огляду на це суд вважає, що ОСОБА_14 належить звільнити від відбування покарання, призначеного за ч.1 ст.182 КК України, у зв'язку з закінченням строку давності притягнення до кримінальної відповідальності, передбаченого п.3 ч.1 ст.49 КК України.

Речові докази по справі не значиться. Раніше обраний ОСОБА_14 запобіжний захід у вигляді застави згідно з ухвалою Печерського районного суду м. Києва у справі №757/25633/15-к від 23 липня 2015 року в сумі 9744, 00 грн. (т.2 а.с.48-50) підлягає скасуванню, внесені в якості застави кошти підлягають поверненню.

По справі заявлено цивільний позов потерпілим ОСОБА_80 про відшкодування моральної шкоди в сумі 50000 грн. (т.2 а.с.219-233).

ОСОБА_14 не визнав цивільний позови та заперечив проти його задоволення.

Відповідно до ч.1 ст.1167 ЦК України моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини, крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.

Згідно з п.1-п.2, п.4 ч.2, абз.2 ч.3 ст.23 ЦК України моральна шкода полягає у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім'ї чи близьких родичів; у приниженні честі та гідності фізичної особи, а також ділової репутації фізичної або юридичної особи. Розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення. При визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості. Моральна шкода відшкодовується незалежно від майнової шкоди, яка підлягає відшкодуванню, та не пов'язана з розміром цього відшкодування. Моральна шкода відшкодовується одноразово, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ч.2 ст.8 КПК України принцип верховенства права у кримінальному

Станом на день постановлення вироку суду розмір мінімальної заробітної плати становить 8000 гривень. Зважаючи на часткову доведеність обвинувачення, недоведеність факту поширення конфіденційної інформації з обмеженим доступом, з урахуванням ступеню заподіяної моральної шкоди та з урахуванням принципу розумності та справедливості, заявлений позов підлягає частковому задоволенню на суму 8000 гривень.

Керуючись ч.1 ст.369, ст.370, ч.1-ч.2 ст.371, ч.2-ч.3 ст.373, ст.ст.374-375, ч.1 ст.376 КПК України, суд

УХВАЛИВ

ОСОБА_14 визнати невинуватим у пред'явленому обвинуваченні за ч.1 ст.361 КК України та виправдати у зв'язку з відсутністю в його діях складу цього злочину.

ОСОБА_14 визнати невинуватим у пред'явленому обвинуваченні за ч.1 ст.361-2 КК України та виправдати у зв'язку з недоведеністю його вини у пред'явленому обвинуваченні.

ОСОБА_14 визнати винуватим у кримінального проступку, передбаченого ч.1 ст.182 КК України, та призначити йому покарання у вигляді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних доходів громадян.

На підставі ст.49 КК України звільнити ОСОБА_14 від відбування призначеного покарання за ч.1 ст.182 КК України за закінченням строків давності.

Стягнути з ОСОБА_14 на користь ОСОБА_12 моральну шкоду у розмірі 8000 (вісім тисяч) гривень.

Запобіжний захід, у вигляді застави в розмірі 9 744 (дев'ять тисяч сімсот сорок чотири) гривні, обраний ОСОБА_14 згідно з ухвалою Печерського районного суду м. Києва у справі №757/25633/15-к від 23 липня 2015 року скасувати, внесені в якості застави кошти йому повернути.

Вирок суду може бути оскаржений до Київського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Бориспільський міськрайонний суд протягом 30 днів з дня його проголошення.

Суддя ОСОБА_1