про відмову у відкритті апеляційного провадження
Справа № 677/313/25
05 серпня 2025 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
судді-доповідача: Смілянця Е. С.
суддів: Драчук Т. О. Полотнянка Ю.П.
перевіривши матеріали апеляційної скарги Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області на рішення Красилівського районного суду Хмельницької області від 06 березня 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області про визнання протиправною та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,
Відповідно до рішення Красилівського районного суду Хмельницької області від 06 березня 2025 року позов задоволено.
Не погоджуючись із судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу.
Сьомий апеляційний адміністративний суд ухвалою від 21.07.2025 визнав неповажними причини пропуску строку наведені Головним управлінням Національної поліції України в Хмельницькій області при апеляційному оскарженні рішення Красилівського районного суду Хмельницької області від 06.03.2025, апеляційну скаргу залишив без руху, запропонував протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення апеляційної скарги без руху звернутися до суду апеляційної інстанції з заявою про поновлення строку або вказати інші підстави для поновлення строку.
Роз'яснив, що у разі не усунення недоліків, зазначених в ухвалі про залишення апеляційної скарги без руху, у відкритті апеляційного провадження буде відмовлено.
На виконання ухвали суду від 21.07.2025 відповідач подав заяву про поновлення строку, яка мотивована тим, що документ (апеляційна скарга) сформований представником відповідача 18.03.2025, а оскільки в цей день була некоректна робота інтернету у ГУНП в Хмельницькій області, як наслідок і апеляційна скарга не була відправлена до суду апеляційної інстанції (довідка УІАП №68708-2025), в якій йдеться, що 18.03.2025 були наявні періодичні відключення мережі "Інтернет" від локальної мережі ГУНП в Хмельницькій області місцевим провайдером по наданню послуг доступу до мережі "Інтернет".
Вказує на ненормований робочий день та специфічні умови роботи.
Дослідивши подане позивачем клопотання колегія суддів вважає, що воно не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Законодавче обмеження строку оскарження судового рішення, насамперед, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах.
Так, згідно вимог частини першої статті 121 КАС України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Поважними причинами визнаються лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, що оскаржує судове рішення та пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій та підтверджені належними доказами.
Таким чином, встановлення процесуальних строків законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними передбачених КАС України певних процесуальних дій і стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків.
Разом з тим, положеннями ст. 286 КАС України встановлені особливості провадження у справах з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності.
Відповідно до ст. 271 КАС України у справах, зокрема, визначених ст. 286 цього Кодексу, суд проголошує повне судове рішення. Копії судових рішень у справах, визначених цією статтею, невідкладно видаються учасникам справи або надсилаються їм, якщо вони не були присутні під час його проголошення.
Згідно ч. 4 ст. 286 КАС України, апеляційні скарги на судові рішення у справах, визначених цією статтею, можуть бути подані протягом десяти днів з дня його проголошення.
Як слідує зі змісту оскаржуваного рішення, воно було прийняте у відкритому судовому засіданні 06.03.2025 (надіслано судом до Єдиного державного реєстру судових рішень: 07.03.2025, зареєстровано: 07.03.2025, забезпечено надання загального доступу: 10.03.2025).
В даному випадку строк подачі апеляційної скарги закінчився 17.03.2025.
Натомість, із апеляційною скаргою до суду апеляційної інстанції відповідач звернувся лише 09.07.2025 із використанням підсистеми Електронний суд, тобто із значним порушенням десятиденного строку, що визначений ч. 4 ст. 286 КАС України.
Заявником мотивовано причини не подачі апеляційної скарги 18.03.2025, однак, представник відповідача не навів суду поважності причин не подання апеляційної скарги безпосередньо після 18.03.2025, що зумовило відповідача подати апеляційну скаргу через такий тривалий час.
Законодавче обмеження строку оскарження судового рішення, насамперед, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах.
Отже, встановлення процесуальних строків законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними передбачених КАС України певних процесуальних дій.
Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними; після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.
Разом з тим, доводи апелянта із посиланням лише на довідку із Управління інформаційно-аналітичного забезпечення ГУНП не є об'єктивними підставами, які перешкоджали оскаржити судове рішення в межах встановленого законодавством строку апеляційного оскарження та реалізувати своє право щодо оскарження без порушення порядку здійснення такої процесуальної дії на протязі більше трьох місяців після закінчення строку на апеляційне оскарження.
Неналежна організація процесу з оскарження судового рішення з боку відповідальних осіб та невиконання відповідачем вимог процесуального закону не належать до об'єктивних обставин особливого і непереборного характеру, які можуть зумовити перегляд остаточного і обов'язкового судового рішення після закінчення строку його апеляційного оскарження, а відтак не свідчить про наявність поважних підстав для поновлення цього строку.
Суд наголошує апелянту, що останній не може та не повинен намагатись отримати вигоду від ситуації, яка склалася в державі, шляхом уникнення або зволікання виконання ним своїх процесуальних обов'язків, в тому числі, і щодо вчасного подання апеляційної скарги.
Виходячи з наведеного, суд вважає, що апелянтом не доведено наявності обставин, що перешкоджали йому звернутись до суду в межах строку, визначеного статтею 295 КАС України, та становили об'єктивно непереборні перешкоди, які пов'язані з дійсними істотними труднощами у реалізації права на апеляційне оскарження судового рішення, причини пропуску строку апеляційного оскарження зазначені у вказаному клопотанні не є поважними, а тому суд не знаходить підстав для поновлення строку на апеляційне оскарження рішення Красилівського районного суду Хмельницької області від 06.03.2025.
Згідно з ч.3 ст.298 КАС України апеляційна скарга залишається без руху також у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених статтею 295 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду апеляційної інстанції з заявою про поновлення строку або вказати інші підстави для поновлення строку.
Відповідно до п.4 ч.1 ст.299 КАС України суд апеляційної інстанції відмовляє у відкритті апеляційного провадження у справі, якщо скаржником у строк, визначений судом, не подано заяву про поновлення строку на апеляційне оскарження або наведені підстави для поновлення строку на апеляційне оскарження визнані судом неповажними.
Керуючись ч.3 ст.298, п.4 ч.1 ст.299 КАС України, суд
1. Визнати неповажними причини пропуску строку наведені Головним управлінням Національної поліції України в Хмельницькій області при апеляційному оскарженні рішення Красилівського районного суду Хмельницької області від 06.03.2025.
2. Відмовити у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області на рішення Красилівського районного суду Хмельницької області від 06 березня 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області про визнання протиправною та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення.
3. Копію ухвали про відмову у відкритті апеляційного провадження разом з апеляційною скаргою та доданими до скарги матеріалами надіслати скаржнику.
4. Копію ухвали про відмову у відкритті апеляційного провадження надіслати учасникам справи.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддями та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.
Суддя-доповідач Смілянець Е. С.
Судді Драчук Т. О. Полотнянко Ю.П.