Постанова від 05.08.2025 по справі 280/967/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 серпня 2025 року м. Дніпросправа № 280/967/25

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Семененка Я.В. (доповідач),

суддів: Добродняк І.Ю., Суховарова А.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу Державної служби України з безпеки на транспорті

на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 22 квітня 2025 року (суддя Н.В. Стрельнікова) у справі № 280/967/25 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Транс Експидишн" до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у Запорізькій області про визнання протиправною та скасування постанови,-

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Транс Експидишн" звернулось до суду з адміністративним позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у Запорізькій області, у якому просило визнати протиправною та скасувати постанову від 14.01.2025 за № ПШ 091738 Відділу державного нагляду (контролю) у Запорізькій області Державної служби України з безпеки на транспорті про застосування до ТОВ «ТРАНС ЕКСПИДИШН» (код ЄДРПОУ 43222010) адміністративно-господарського штрафу в розмірі 17 000,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на переконання позивача, оскаржувана постанова є протиправною та підлягає скасуванню, з огляду на те, що абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» не передбачена відповідальність автомобільного перевізника за неналежне оформлення іншими особами документів, які є обов'язковими для здійснення вантажних перевезень.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 22 квітня 2025 року адміністративний позов задоволено.

Судом першої інстанції зазначено, що відповідальність перевізника на підставі норм ст. 60 Закон № 2344-III настає лише у випадку здійснення перевезень за відсутності ТТН, а не за порушення правил її оформлення. Відтак, особа може бути притягнута до відповідальності відповідно до абзацу 3 частини 1 статті 60 Закону №2344-ІІІ лише у випадку, якщо на момент проведення перевірки такого документу як товарно-транспортна накладна у неї взагалі не було. У свою чергу, певні формальні недоліки у заповненні товарно-транспортної накладної не є підставою для накладення на перевізника штрафу згідно з приписами Закону №2344-ІІІ.

Отже, суд дійшов висновку, що оскаржувана постанова відповідача від 14.01.2025 за №ПШ 091738 про застосування до ТОВ «ТРАНС ЕКСПИДИШН» адміністративно - господарського штрафу у сумі 17000 грн. є протиправною та підлягає скасуванню.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Державна служба України з безпеки на транспорті подала апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду першої інстанції

скасувати та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні адміністративного позову.

Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги, скаржник вказує, що позивач, як перевізник, всупереч приписам Закону України «Про автомобільний транспорт» не забезпечив водія правильно оформленою ТТН, що зафіксовано в Акті № АР048595, а отже спірна постанова згідно Закону України «Про автомобільний транспорт» є правомірною та скасуванню не підлягає.

Позивач подав відзив на апеляційну скаргу, в якому просить залишити рішення суду першої інстанції без змін як законне та обґрунтоване.

Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, правову оцінку досліджених судом доказів по справі, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити наступне.

Встановлені обставини справи свідчать про те, що 03.12.2024 посадовими особами Відділу державного нагляду (контролю) у Полтавській області в рамках проведення заходів державного контролю додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт на М 03 Київ - Харків - Довжанський км 290 + 300 праворуч, проведено рейдову перевірку транспортного засобу DAF, реєстраційний номер НОМЕР_1 та напівпричепу BURG реєстраційний номер НОМЕР_2 , під керуванням водія ОСОБА_1 , та належать ТОВ «ТРАНС ЕКСПИДИШН».

Під час вказаної перевірки було виявлено порушення ст. ст. 34, 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», п. 11.1 Правил перевезень вантажу автомобільним транспортом в Україні, затверджених Наказом № 363 Міністерства транспорту від 14.10.1997, під час перевезень вантажів, перевізник не забезпечив водія необхідними документами, а саме оформленою товарно-транспортною накладною - ТТН № 194 від 03.12.2024, у даній ТТН відсутні обов'язкові реквізити (ЄРДПОУ) автомобільного перевізника, вантажовідправника, вантажоодержувача; безперервний час керування водієм транспортного засобу перевищує більше ніж 04 год 30 хв за 02.12.2024, 30.11.2024, 29.11.2024, 28.11.2024., у тому числі порушення, відповідальність за які передбачена ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт»: абз. 3 ч. 1 - перевезення вантажів за відсутності на момент проведення перевірки документів визначених ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», абз. 8 ч. 1 - порушення режимів праці та відпочинку водіями транспортних засобів.

Надалі вказані матеріали перевірки були передані для розгляду в орган державного контролю за місцезнаходженням автомобільного перевізника (власника транспортного засобу), тобто до Відділу державного нагляду (контролю) у Запорізькій області.

14.01.2025 за результатами розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт в.о. начальника Відділу державного нагляду (контролю) у Запорізькій області Романенком А. винесено постанову № ПШ 091738 про застосування адміністративного-господарського штрафу, якою до ТОВ «ТРАНС ЕКСПИДИШН» застосовано адміністративно-господарський штраф у сумі 17000 грн. за порушення статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", відповідальність за яке передбачена абзацом 3 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".

Вважаючи постанову № ПШ 091738 протиправною, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Переглядаючи рішення суду в межах доводів апеляційної скарги колегія суддів виходить із такого.

Відповідно до ст.5 Закону України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 №2344-III основним завданням державного регулювання та контролю у сфері автомобільного транспорту є створення умов безпечного, якісного й ефективного перевезення пасажирів та вантажів, надання додаткових транспортних послуг.

Відповідно до ч.12 ст.6 Закону №2344-III державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1567 затверджений Порядок проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі), який визначає процедуру проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі) щодо додержання автомобільними перевізниками вимог законодавства про автомобільний транспорт.

Рейдові перевірки (перевірки на дорозі) на автомобільному транспорті проводяться посадовими особами Укртрансбезпеки та її територіальних органів у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на рейдову перевірку (перевірку на дорозі) згідно з додатком 1-1, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку (п.4 Порядку).

Пунктом 15 Порядку №1567 встановлений виключний перелік питань, що з'ясовується під час проведення рейдової перевірки (перевірки на дорозі), серед яких зазначено: перевірка наявності визначених статтями 39 і 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом; додержання вимог статей 53, 56, 57 і 59 Закону; виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.

Відповідно до пункту 21 Порядку №1567 у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовою особою (особами), що провела перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.

Згідно п. 25 та 27 Порядку №1567 справа про порушення розглядається в територіальному органі Укртрансбезпеки за місцезнаходженням автомобільного перевізника або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи автомобільного перевізника) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.

За наявності підстав керівник територіального органу Укртрансбезпеки або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5.

Відповідно до абз.3 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за перевезення пасажирів та вантажів за відсутності на момент проведення перевірки документів, визначених статтями 39 і 48 цього Закону, - штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Зі змісту матеріалів справи вбачається, що 03.12.2024 Укртрансбезпекою проведено перевірку транспортного засобу DAF, реєстраційний номер НОМЕР_1 та напівпричепу BURG реєстраційний номер НОМЕР_2 , під керуванням водія ОСОБА_1 , та належать ТОВ «ТРАНС ЕКСПИДИШН».

Під час перевірки працівниками Укртрансбезпеки виявлено порушення ст. ст. 34, 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», п. 11.1 Правил перевезень вантажу автомобільним транспортом в Україні, затверджених Наказом № 363 Міністерства транспорту від 14.10.1997, під час перевезень вантажів, а саме: перевізник не забезпечив водія необхідними документами, оскільки у товарно-транспортній накладній - ТТН № 194 від 03.12.2024 відсутні обов'язкові реквізити (ЄРДПОУ) автомобільного перевізника, вантажовідправника, вантажоодержувача; безперервний час керування водієм транспортного засобу перевищує більше ніж 04 год 30 хв за 02.12.2024, 30.11.2024, 29.11.2024, 28.11.2024. Ці порушення відповідно до вимог Порядку №1567 зафіксовані в акті проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 03 грудня 2024 року №048595.

У подальшому, 14.01.2025 за результатами розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт в.о. начальника Відділу державного нагляду (контролю) у Запорізькій області Державної служби України з безпеки на транспорті винесено постанову № ПШ 091738 про застосування адміністративного-господарського штрафу, якою до позивача застосовано адміністративно-господарський штраф у сумі 17000 грн. за порушення статті 48 Закону України №2344-III, відповідальність за яке передбачена абзацом 3 частини 1 статті 60 Закону №2344-III.

Колегія суддів встановила, що відповідачем подано до матеріалів справи копію ТТН № 194 від 03.12.2024, яка була надана під час перевірки водієм та в якій дійсно відсутні коди ЄРДПОУ автомобільного перевізника, вантажовідправника, вантажоодержувача. Зміст вищевказаної ТТН №194 від 03.12.2024 позивачем не заперечується.

Відповідно до положень статті 48 Закону № 2344-ІІІ автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є:

- для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством;

- для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.

Частиною третьою статті 48 Закону № 2344-III визначено, що при оформленні товарно-транспортної накладної вантажовідправник зазначає такі обов'язкові реквізити:

- дата і місце складання; вантажовідправник (повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові), код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер, реєстраційний номер облікової картки платника податків чи серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті);

- автомобільний перевізник (повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові), код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті), прізвище, ім'я, по батькові водія та номер його посвідчення;

- вантажоодержувач (повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові), код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер, реєстраційний номер облікової картки платника податків чи серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті);

- транспортний засіб (марка, модель, тип, реєстраційний номер автомобіля, причепа/напівпричепа), його параметри із зазначенням довжини, ширини, висоти, загальної ваги, у тому числі з вантажем, та маси брутто;

- пункти завантаження і розвантаження.

Отже, чинним законодавством визначено істотні дані, що має містити ТТН, зокрема, найменування та код ЄДРПОУ вантажовідправника, автомобільного перевізника та вантажоодержувача.

Колегія суддів враховує, що Верховний Суд у постановах від 25 липня 2024 року у справі №440/2334/23 та від 10 жовтня 2024 року у справі № 440/17818/21 зазначив, що наявність недоліків в заповненні товарно-транспортної накладної, посадові особи контролюючого органу обгрунтовано уважають це відсутністю передбаченого законом документа. У зв'язку з чим Суд дійшов висновків, що під час проведення перевірки водій, в порушення вимог статті 48 Закону №2344-III, не надав належним чином оформлену товарно-транспортну накладну.

Відтак, оскільки надана водієм працівникам Укртрансбезпеки під час перевірки ТТН не містила істотних даних, визначених ч.3 ст. 48 Закону № 2344-III, а саме кодів ЄРДПОУ автомобільного перевізника, вантажовідправника, вантажоодержувача, колегія суддів дійшла висновку, що під час проведення перевірки водій, в порушення вимог статті 48 Закону № 2344-III, не надав належним чином оформлену товарно-транспортну накладну.

Отже, відповідачем до позивача, як перевізника, правомірно застосовано адміністративно-господарський штраф за перевезення вантажів за відсутності на момент проведення перевірки документів, визначених ст. 48 Закону № 2344-III, згідно положень абз.3 ч.1 ст.60 Закону № 2344-III, а тому спірна постанова від 14.01.2025 за № ПШ 091738 є правомірною.

Натомість, суд першої інстанції помилково вказав, що спірна постанова від 14.01.2025 за №ПШ 091738 є протиправною та підлягає скасуванню.

Підсумовуючи, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову, у зв'язку з чим вважає за необхідне апеляційну скаргу задовольнити, рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нову постанову про відмову в задоволенні позову.

Керуючись ст. ст. 241-245, 250, 315, 317, 321, 322, 327, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Державної служби України з безпеки на транспорті - задовольнити.

Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 22 квітня 2025 року у справі №280/967/25 - скасувати та ухвалити нову постанову.

В задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Транс Експидишн" - відмовити.

Постанова суду набирає законної сили з дати ухвалення, може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках та строки, передбачені ст.ст.328, 329 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 05.08.2025

Головуючий - суддя Я.В. Семененко

суддя І.Ю. Добродняк

суддя А.В. Суховаров