Постанова від 05.08.2025 по справі 340/7943/24

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 серпня 2025 року м. Дніпросправа № 340/7943/24

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Семененка Я.В. (доповідач),

суддів: Добродняк І.Ю., Суховарова А.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області

на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 08 квітня 2025 року (суддя Кравчук О.В.) у справі № 340/7943/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправними та скасування рішень та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, у якому просила:

- визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області № 110130014437 від 24.09.2024 «Про перерахунок пенсії» позивачки;

- визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області № 110130014437 від 17.10.2024 «Про перерахунок пенсії» позивачки;

- зобов'язати відповідача відновити з 01.10.2024 основний розмір пенсії від середнього заробітку та відновити виплату позивачці пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993 згідно з рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області від 28.02.2024 року № 110130014437 «Про перерахунок пенсії».

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем було протиправно винесено рішення №11013014437 від 24.09.2024 та від 17.10.2024 «Про перерахунок пенсії», якими фактично зменшено розмір пенсії позивачки.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 08 квітня 2025 року адміністративний позов задоволено:

- визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області № 110130014437 від 24.09.2024 року;

- визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області № 110130014437 від 17.10.2024 року;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській поновити з 01.10.2024 року виплату позивачці пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року, нараховану згідно з рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області №110130014437 від 28.02.2024 року.

Судом першої інстанції встановлено, що пенсійним органом в односторонньому порядку було проведено перерахунок пенсії позивачки у зв'язку з прийняттям Постанови №823.

Суд зауважив, що зміна порядку розрахунку пенсії, як періодичної виплати фізичній особі, шляхом прийняття відповідного закону, який відповідає критерію якості закону та легітимній меті, за загальним правилом, не суперечить положенням статті 22 (щодо недопущення при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод) та статті 58 (щодо відсутності у законів та інших нормативно-правових актів зворотної дії в часі) Конституції України, за умови, що такі зміни не передбачають зменшення розміру пенсії, яку особа отримує на момент прийняття таких законодавчих змін.

Суд встановив, що пенсія відповідно до Закону №889 позивачці призначена з 17.01.2024, тобто до внесення змін до Порядку №622, а тому реалізація права особи мала здійснюватися за нормами, чинними на момент вираження нею волевиявлення у формі конкретних дій (звернення до суб'єкта владних повноважень), а розпочатий процес реалізації права, за загальним правилом, повинен бути завершений за чинним на момент початку такого процесу законом.

Суд погодився з доводами позивачки, що положення постанови Кабінету Міністрів України №823 можуть стосуватися лише призначення пенсій, а не перерахунку раніше призначених пенсій з урахуванням положень статті 58 Конституції України. Крім того, суд зауважив, що постановою №823 не надано пенсійним органам повноважень на здійснення перерахунку раніше призначених пенсій у зв'язку з поширенням її дії з 01.01.2024.

З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області № 110130014437 від 24.09.2024, № 110130014437 від 17.10.2024 про перерахунок пенсії позивачки є протиправними та підлягають скасуванню.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні адміністративного позову.

Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги, скаржник вказує, що постанова КМУ №823 набрала чинності 20.07.2024, але застосовується до правовідносин з 01.01.2024. Вважає, що зміни до порядку №622, які застосовуються з 01.01.2024, не надали права позивачці на включення до розрахунку пенсії середніх розмірів надбавок, премій і інших виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії (за грудень 2023 року). Тому пенсійний орган, обчислюючи пенсію, правомірно не використав довідку Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області від 17.01.2024. Скаржник наполягає, що відновлення виплати пенсії позивачки з 01.10.2024 за віком згідно Закону №889 згідно з рішенням від 28.02.2024 №110130014437 суперечитиме нормам постанови №823 та п.4-1 Порядку №622.

Позивачка подала відзив на апеляційну скаргу, в якому просить залишити рішення суду першої інстанції без змін як законне та обґрунтоване.

Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, правову оцінку досліджених судом доказів по справі, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити наступне.

Встановлені обставини справи свідчать про те, що з 01.11.2023, відповідно до рішення ГУ ПФ України в Кіровоградській області №110130014437 від 09.01.2024 року позивачці призначена пенсія за віком за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в розмірі 7 500,03 грн.

Разом із тим, позивачка продовжила працювати.

Наказом ГУ НП в Кіровоградській області № 18 о/с від 12.01.2024 «По особовому складу» у відповідності до пункту 7 частини 1 статті 83 Закону України «Про державну службу» з 16.01.2024 року позивачку звільнено з посади провідного спеціаліста відділу озброєння управління логістики та матеріально-технічного забезпечення Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області, у зв'язку з виходом на пенсію.

17.01.2024 позивачка звернулась до Головного управління ПФУ в Кіровоградській області із заявою про переведення на пенсію на підставі Закону України «Про державну службу», до заяви долучила довідку Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУ НП в Кіровоградській області № 84/28/05-2024 від 17.01.2024 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, довідку № 75/28/01-2024 від 16.01.2024 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), довідку № 74/28/01-2024 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця. Видані довідки складені за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 17.02.2017 року №1-3 «Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям».

Головним управлінням ПФУ в Кіровоградській області 26.01.2024 прийнято рішення №110130014437 «Про перерахунок пенсії» та переведення позивачки з пенсії за віком на пенсію на підставі Закону України «Про державну службу» № 889; при прийнятті рішення визначено загальний процент розрахункової пенсії від заробітку - 60%. Після перерахунку розмір пенсії склав 33102,05 грн, при цьому було встановлено обмеження максимальним розміром пенсії до виплати в сумі 23 610 грн.

Однак, за результатами проведеної перевірки відповідач дійшов висновку, що обчислення розміру пенсії позивачки за нормами Закону України «Про державну службу» № 889 проведено на підставі довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, які не відповідають вимогам п. 4-1 Порядку № 622 (Додатки 1-3).

За таких умов відповідачем прийнято рішення №110130014437 від 24 вересня 2024 року, на підставі якого позивачці з 01.10.2024 перераховано пенсію згідно наданої довідки про складові заробітної плати від 16.01.2024 № 75/28/01-2024, виданої Головним управлінням Національної поліції в Кіровоградській області.

Обчислення розміру пенсії проведено виходячи із страхового стажу 42 роки 2 місяці 19 днів, в тому числі 33 роки 5 місяців 21 день - стаж державної служби станом на 01.05.2016.

Заробітну плату визначено відповідно до довідки від 16.01.2024 № 75/28/01-2024 (оклад, ранг, вислуга), яка склала 12583,60 грн.

Розмір пенсійної виплати позивачки з 01.10.2024 склав 7550,16 грн (12583,60 грн х 60 %).

Також відповідачем до Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області направлено запит від 16.09.2024 №1100-0306-5/59818, щодо витребування нових довідок згідно з додатками 1-3 до Постанови № 823.

Національною поліцію в Кіровоградській області відповідачу було надано:

- довідку про складові заробітної плати від 07.10.2024 за № 2137/05/28-2024 (оклад, ранг, вислуга (12583,60 грн) (додаток 1 до Постанови № 823) станом на 17.01.2024;

- довідку про інші складові заробітної плати від 07.10.2024 за № 2136/05/28- 2024 (розмір надбавок, премій та інших виплат за період з 01.01.2024 по 16.01.2024 (973,06 грн) (додаток 2 до Постанови № 823).

У зв'язку з чим пенсійну справу позивачки переглянуто з 01.10.2024 та прийнято рішення № 110130014437 від 17.10.2024, у якому заробітну плату позивачки визначено відповідно до наданих довідок Головним управлінням Національної поліції в Кіровоградській області, яка склала 13556,66 грн (12583,60 грн +973,06 грн).

Розмір пенсії за віком за нормами Закону № 889 позивачки з 01.10.2024 склав 8134,00 грн (13556,66 грн х 60 %).

Відтак, Головне управління керуючись нормами Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 “Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» № 622 на підставі наданих довідок з 01.10.2024 призначило позивачці пенсію в розмірі 8134,00 грн.

Враховуючи, що розмір пенсії за віком згідно Закону № 889 станом на 01.10.2024 складає 8134,00 грн і є меншим, ніж розмір пенсії за віком згідно Закону № 1058 - 8480,13 грн, прийнято рішення перевести позивачки на пенсію за віком згідно Закону № 1058 з 01.10.2024.

Вважаючи рішення відповідача № 110130014437 від 24.09.2024 року та № 110130014437 від 17.10.2024 року протиправними, позивачка звернулася до суду за захистом своїх прав.

Переглядаючи рішення суду в межах доводів апеляційної скарги колегія суддів виходить із такого.

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців, визначає Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII (який набрав чинності з 01.05.2016).

Відповідно до пункту 2 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII, з 01 травня 2016 року втратив чинність Закон України «Про державну службу» №3723-XII, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пункті 10 і 12 цього розділу.

Пунктами 10 та 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII збережено право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-ХІІ «Про державну службу», а саме:

- державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців;

- для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Тобто, за наявності в особи станом на 01.05.2016 певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Матеріалами справи підтверджено, що 17.01.2024 позивачка звернулась до Головного управління ПФУ в Кіровоградській області із заявою про переведення на пенсію на підставі Закону України «Про державну службу».

В свою чергу, Головним управлінням ПФУ в Кіровоградській області 26.01.2024 прийнято рішення № 110130014437 «Про перерахунок пенсії» та переведення позивачки з пенсії за віком на пенсію на підставі Закону України «Про державну службу»; при прийнятті рішення визначено загальний процент розрахункової пенсії від заробітку - 60%. Після перерахунку розмір пенсії склав 33102,05 грн, при цьому було встановлено обмеження максимальним розміром пенсії до виплати в сумі 23 610 грн.

У подальшому, відповідачем прийнято рішення №110130014437 від 24 вересня 2024 року, на підставі якого позивачці з 01.10.2024 перераховано пенсію згідно довідки про складові заробітної плати від 16.01.2024 № 75/28/01-2024, виданої Головним управлінням Національної поліції в Кіровоградській області.

Розмір пенсійної виплати позивачки з 01.10.2024 склав 7550,16 грн (12583,60 грн х 60 %).

Крім того, пенсійним органом пенсію позивачки також переглянуто з 01.10.2024 та прийнято рішення № 110130014437 від 17.10.2024, у якому заробітну плату позивачки визначено відповідно до наданих довідок Головним управлінням Національної поліції в Кіровоградській області, яка склала 13556,66 грн. Оскільки після перегляду розмір пенсії позивачки за віком згідно Закону № 889 станом на 01.10.2024 складав 8134,00 грн і є меншим, ніж розмір пенсії за віком згідно Закону № 1058 - 8480,13 грн, прийнято рішення перевести позивачки на пенсію за віком згідно Закону № 1058 з 01.10.2024.

Пенсійний орган наполягає, що при вищевказаних переглядах пенсії позивачки він правомірно керувався Порядком призначення пенсій деяким категоріям осіб, який затверджено Постановою КМУ від 14 вересня 2016 р. № 622 (далі Порядок №622), з урахуванням змін згідно постанови КМУ від 12 липня 2024 р. № 823. Такі зміни Порядку №622 на думку пенсійного органу слід застосовувати з 1 січня 2024 року, а отже їх слід застосовувати й до спірних правовідносин.

12.07.2024 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 823 «Про внесення змін до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб» (далі Постанова №823), якою внесено зміни до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622

Постановою № 823 передбачено, що вона набирає чинності 20.07.2024 року та застосовується з 01.01.2024 року.

Відповідно до статті 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Конституційний Суд України неодноразово висловлювався щодо встановленої цією нормою заборони зворотної дії законів у часі.

Зокрема, у рішенні від 13.05.1997 №1-зп Конституційний Суд України зауважив, що норма статті 58 Конституції України закріплює один з найважливіших загальновизнаних принципів сучасного права - закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Це означає, що вони поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності. Закріплення названого принципу на конституційному рівні є гарантією стабільності суспільних відносин, у тому числі відносин між державою і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього закону чи іншого нормативно-правового акта.

У рішенні від 09.02.1999 №1-рп/99 Конституційний Суд України вказав на те, що принцип закріплений у статті 58 Конституції України треба розуміти так, що дія нормативно-правового акта в часі починається з моменту набрання цим актом чинності та припиняється з втратою ним чинності, тобто до події чи факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Крім того, у рішенні від 05.04.2001 №3-рп/2001 Конституційний Суд України зазначив, що закріплений у частині 1 статті 58 Конституції України принцип означає, що дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.

Колегія суддів враховує, Верховний Суд у постанові від 08.04.2024 №580/6509/23 зауважив, що зміна порядку розрахунку пенсії, як періодичної виплати фізичній особі, шляхом прийняття відповідного закону, який відповідає критерію якості закону та легітимній меті, за загальним правилом, не суперечить положенням статті 22 (щодо недопущення при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод) та статті 58 (щодо відсутності у законів та інших нормативно-правових актів зворотної дії в часі) Конституції України, за умови, що такі зміни не передбачають зменшення розміру пенсії, яку особа отримує на момент прийняття таких законодавчих змін.

Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для спірних перерахунків пенсії позивачки у зв'язку зі змінами Порядку №622, адже постанова №823 набрала чинності лише 20.07.2024, в той час, як позивачку було переведено на пенсію державного службовця вже з січня 2024 року, тобто до набрання чинності постановою №823 та змін до Порядку №622.

З цих підстав, суд першої інстанції обґрунтовано вважав, що спірні рішення пенсійного органу № 110130014437 від 24.09.2024 та № 110130014437 від 17.10.2024 є протиправними і підлягають скасуванню.

Підсумовуючи, суд апеляційної інстанції вважає, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.

Передбачені ст.317 КАС України підстави для зміни або скасування рішення суду першої інстанції відсутні.

Керуючись ст. ст. 241-245, 250, 315, 316, 321, 322, 327, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області залишити без задоволення, а рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 08 квітня 2025 року у справі № 340/7943/24 - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати ухвалення, може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках та строки, передбачені ст.ст.328, 329 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 05.08.2025

Головуючий - суддя Я.В. Семененко

суддя І.Ю. Добродняк

суддя А.В. Суховаров