Постанова від 06.08.2025 по справі 200/5371/24

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 серпня 2025 року справа №200/5371/24

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

судді-доповідача Геращенка І.В., суддів Блохіна А.А., Казначеєва Е.Г.,

секретар судового засідання - Кобець О.А.,

за участю: представника відповідача - Моткової Н.В.,

розглянув у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства «Керампром» на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 13 березня 2025 року у справі № 200/5371/24 (головуючий І інстанції Галатіна О.О.) за позовом Приватного акціонерного товариства «Керампром» до Головного управління ДПС у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень,-

ВСТАНОВИВ:

Приватне акціонерне товариство «Керампром» (далі - ПРАТ «Керампром», позивач) звернулося до суду з позовом Головного управління ДПС у Донецькій області (далі - ГУ ДПС у Донецькій області, відповідач) про

- визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення форми «ПС» від 17 червня 2024 № 2287/05-99-23-02/24655289, складеного відповідно до акту документальної позапланової невиїзної перевірки ПРАТ «Керампром» (ЄДРПОУ 24655289), з питань дотримання вимог податкового законодавства щодо своєчасності подання звіту про контрольовані операції та повідомлення про участь у міжнародній групі компаній за період з 01.01.2021 року по 31.12.2021 року, яким застосовано штрафні фінансові) санкції в сумі 660570 гривень;

- визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення форми «ПС» від 17 червня 2024 № 2288/05-99-23-02/24655289, складеного відповідно до акту документальної позапланової невиїзної перевірки ПРАТ «Керампром» (ЄДРПОУ 24655289), з питань дотримання вимог податкового законодавства щодо своєчасності подання звіту про контрольовані операції та повідомлення про участь у міжнародній групі компаній за період з 01.01.2021 року по 31.12.2021 року, яким застосовано штрафні фінансові) санкції в сумі 113500 гривень.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 13 березня 2025 року у задоволенні адміністративного позову - відмовлено.

Позивач не погодився з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення суду, постановити нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити, через порушення норм матеріального та процесуального права, невідповідність фактичним обставинами справи.

Апелянт вважає протиправними спірні податкові повідомлення-рішення, оскільки відповідач, будучи обізнаним з приводу подання платником податків заяви про неможливість виконання податкового обов'язку, рішення суду у справі 200/2495/24, яке останнім не виконано, діючи всупереч діючого податкового законодавства прийняв спірні податкові рішення.

Також, просив врахувати судову практику Верховного Суду в постанові від 07.11.2024 у справі № 520/5995/23.

Відповідачем подано відзив на апеляційну скаргу, в якому просив відмовити у її задоволені.

Апеляційним судом витребувано у Донецького окружного адміністративного суду справу, який листом повідомив, що зазначена справа зареєстрована через «ЄСІТС», тому в паперовому вигляді відсутня, електронну картку справи можна отримати, витребував справу з ЦБД КП «Діловодство спеціалізованого суду».

За ч.ч. 1, 4 ст. 18 КАС України у судах функціонує Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система. Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система відповідно до закону забезпечує обмін документами (надсилання та отримання документів) в електронній формі між судами, між судом та учасниками судового процесу, а також фіксування судового процесу і участь учасників судового процесу у судовому засіданні в режимі відеоконференції.

За пп. 15 пункту 1 розділу VII «Перехідні положення» КАС України подання, реєстрація, надсилання процесуальних та інших документів, доказів, формування, зберігання та надсилання матеріалів справи здійснюються в паперовій формі (пп. 15.1); розгляд справи у суді здійснюється за матеріалами справи у паперовій формі (пп. 15.3).

Суд проводить розгляд справи за матеріалами судової справи у паперовій або електронній формі в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів) (ч. 9 ст. 18 КАС України).

Процесуальні та інші документи і докази в паперовій формі зберігаються в додатку до справи в суді першої інстанції та у разі необхідності можуть бути оглянуті учасниками справи чи судом першої інстанції або витребувані судом апеляційної чи касаційної інстанції після надходження до них відповідної апеляційної чи касаційної скарги (ч. 10 ст. 18 КАС України).

За пп. 5.2 п.5 розділу І Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя від 17 серпня 2021 року № 1845/0/15-21, електронна копія паперового документа - документ в електронній формі, що містить візуальне подання паперового документа, отримане шляхом сканування (фотографування) паперового документа. Відповідність оригіналу та правовий статус електронної копії паперового документа засвідчуються кваліфікованим електронним підписом особи, що створила таку копію.

Апеляційний суд вважає за можливе здійснити апеляційний перегляд за документами, наявними в підсистемі «Електронний суд».

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти доводів апеляційної скарги.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, про дату, час та мцсе розгляду справи повідомлений належним чином.

Суд апеляційної інстанції заслухав доповідь судді-доповідача, пояснення відповідача, вивчив доводи апеляційної скарги, відзиву, перевірив їх за матеріалами справи і дійшов висновку про відсутність підстав для скасування рішення, виходячи з наступного.

ПрАТ «Керампром» є юридичною особою, яке зареєстровано та обліковується в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань з кодом 24655289. Позивач зареєстрований у с. Софіївка Краматорського району Донецької області.

18.07.2023 за результатами взаємодії з нерезидентом «Northgate International Ltd» Сомраny (Об'єднані Арабські Емірати) ПпАТ «Керампром» подано звіт про контрольовані операції за 2021 рік (реєстраційний індекс 9435057006 від 18.07.2023) з граничним терміном подання - 30.09.2022, повідомлення про участь в міжнародній групі компаній за 2021 рік не подано.

Керівником ГУ ДПС у Донецькій області, за результатами розгляду доповідної записки управління трансфертного ціноутворення ГУ ДПС у Донецькій області від 05.03.2024 № 75/05-99-23-02, на підставі підпункту 191.1.2 пункту 191.1 статті 191, підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75, підпункту 78.1.2 пункту 78.1 статті 78, підпункту 78.1.15 пункту 78.1 статті 78, пункту 79.2 статті 79, підпункту 69.351 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу, прийнято рішення про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ПрАТ «Керампром» (код за ЄДРПОУ 24655289, Україна, 85171, Донецька область, Краматорський район, с. Софіївка, вул. Дружби, буд. 2) з питань дотримання вимог податкового законодавства щодо своєчасності подання платником звіту про контрольовані операції та повідомлення про участь у міжнародній групі компаній за період з 01.01.2021 року по 31.12.2021 року, відповідно до вимог підпункту 39.4.2 пункту 39.4 статті 39 Податкового кодексу, з 01 травня 2024 року тривалістю 10 робочих днів, про що видано наказ ГУ ДПС у Донецькій області від 11.03.2024 № 47-п, згідно із затвердженим планом перевірки.

ПрАТ «Керампром» проінформовано про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки, про дату початку та місце проведення документальної позапланової невиїзної перевірки письмовим повідомленням від 11.03.2024 № 23/05- 99-23-02/24655289 та копією наказу ГУ ДПС у Донецькій області від 11.03.2024 № 47- п, які надіслано ПрАТ «Керампром» Головним управлінням ДПС у Донецькій області листом від 11.03.2024 № 2795/6/05-99-23-02 (далі - лист № 2795) з рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення за № 0206822543305 за податковою адресою: 85171, Донецька область, Краматорський район, с. Софіївка, вул. Дружби, буд. 2.

Згідно з отриманим поштовим рекомендованим повідомленням про вручення за № 0206822543305 лист № 2795 вручено ПрАТ «Керампром» 21.03.2024.

На підставі наказу від 11.03.2024 № 47-п, виданого ГУ ДПС у Донецькій області (юридична адреса: вул. Італійська, 59, м. Маріуполь, Донецька обл., 87515, поштова адреса: Львівська пл., 8, м. Київ, 04053, е-mail: dn.official@tax.gov.ua, сайт: www.dn.tax.gov.ua, фактична адреса: вул. Олександра Кошиця, буд.3, м. Київ, 02068), заступником начальника управління трансфертного ціноутворення - начальником відділу контролю міжнародної діяльності Головного управління ДПС у Донецькій області Ларіною Риммою відповідно до підпункту 191.1.2 пункту 191.1 статті 191, підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75, підпункту 78.1.2 пункту 78.1 статті 78, підпункту 78.1.15 пункту 78.1 статті 78, пункту 79.2 статті 79, підпункту 69.351 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу, проведена документальна позапланова невиїзна перевірка Приватного акціонерного товариства «Керампром» (код за ЄДРПОУ 24655289) (скорочена назва - ПрАТ «Керампром») з питань дотримання вимог податкового законодавства щодо своєчасності подання платником звіту про контрольовані операції та повідомлення про участь у міжнародній групі компаній за період з 01.01.2021 року по 31.12.2021 року, відповідно до вимог підпункту 39.4.2 пункту 39.4 статті 39 Податкового кодексу України.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 22.07.2024 року у справі № 200/2586/24, яке набрало законної сили 14.10.2024 року, в задоволенні позову Приватного акціонерного товариства «Керампром» (код ЄДРПОУ: 24655289, місцезнаходження: 85171, Донецька обл., Краматорський р-н, село Софіївка, Дружківська ТГ, вул. Дружби, будинок 2) до Головного управління ДПС у Донецькій області (код ЄДРПОУ: 44070187, місцезнаходження: 04053, м. Київ, пл. Львівська, буд. 8) про визнання протиправним та скасування наказу № 47-п від 11 березня 2024 року про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки Приватного акціонерного товариства «Керампром», ЄДРПОУ 246552289 з 01 травня 2024 р. тривалістю 10 робочих днів - відмовлено.

За результатами проведеної документальної позапланової невиїзної перевірки ПрАТ «Керампром» складено акт від 14.05.2024 № 1615/05-99- 23-02/24655289.

За висновками ГУ ДПС у Донецькій області, що викладені в розділі ІV акту документальної перевірки від 14.05.2024 № 1615/05-99-23-02/24655289, встановлено наступні порушення позивачем:

1. підпункту 39.4.2 пункту 39.4 статті 39 Податкового Кодексу України в частині несвоєчасного подання Звіту про контрольовані операції за звітний 2021 рік (реєстраційний номер № 9435057006 від 18.07.2023) із затримкою 291 календарні дні;

2. підпункту 39.4.2 пункту 39.4 статті 39 Податкового Кодексу України в частині неподання Повідомлення про участь у міжнародній групі компаній за звітний 2021 рік.

ПрАТ «Керампром» подано заперечення від 29.05.2024 № 26 (вхідний реєстраційний індекс ГУ ДПС від 30.05.2024 № 8979/6) на акт документальної позапланової невиїзної перевірки від 14.05.2024 № 1615/05-99-23-02/24655289, в якому зазначено про бажання взяти участь у розгляді даного заперечення представника підприємства.

Посадові особи платника податків або його представник були запрошенні для прийняття участі у розгляді заперечення шляхом направлення на податкову адресу ПрАТ «Керампром» засобами поштового зв'язку та через Електронний кабінет платника податків повідомлення про запрошення платника податків, зборів, платежів або його представників до контролюючого органу від 30.05.2024 № 3663/Ж12/05-99-23-02.

Посадові особи ПрАТ «Керампром», його представники не з'явилися до контролюючого органу 10.06.2024 для участі у розгляді заперечень від 29.05.2024 № 26 (вхідний реєстраційний індекс ГУ ДПС від 30.05.2024 № 8979/6).

Матеріали перевірки розглянуті Комісією без участі представника позивача та з урахуванням заперечень, результати проведеної перевірки залишено без змін.

Висновок контролюючого органу за результатами розгляду заперечень ПрАТ «Керампром» від 29.05.2024 № 26 (вхідний реєстраційний індекс ГУ ДПС від 30.05.2024 № 8979/6) надіслано платнику засобами поштового зв'язку листом ГУ ДПС у Донецькій області від 11.06.2024 № 3812/Ж12/05-99-23-02, який отримано платником особисто 20.06.2024, згідно з поштовим повідомленням про вручення за № 0206822612552.

27 червня 2024 р. на поштову адресу позивача надійшов лист 7550/6/05-99-23-02 від 17 червня 2024 р. (додаток № 5) про направлення податкових повідомлень-рішень форми «ПС» за результатами документальної перевірки та два податкових повідомлення-рішення форми «ПС» (далі - ППР) від 17 червня 2024 № 2287/05-99-23-02/24655289 (додаток № 6) та від 17 червня 2024 № 2288/05-99-23-02/24655289 (додаток № 7) за несвоєчасне подання звіту про контрольовані операції за 2021 рік та неподання повідомлення про участь у міжнародній групі компаній за 2021 рік, які винесені за результатами документальної позапланової невиїзної перевірки позивача з питань дотримання вимог податкового законодавства щодо своєчасності подання звіту про контрольовані операції та повідомлення про участь у міжнародній групі компаній за період з 01.01.2021 року по 31.12.2021 року.

До зазначених ППР долучені додатки: розрахунок суми штрафних (фінансових) санкцій за несвоєчасне подання Звіту про контрольовані операції за 2021 рік (додаток № 8) та розрахунок суми штрафних (фінансових) санкцій за неподання Повідомлення про участь у міжнародній групі компаній за 2021 рік (додаток № 9).

За змістом ППР від 17 червня 2024 № 2287/05-99-23-02/24655289 вбачається, що контролюючим органом встановлено порушення підпункту 39.4.2 пункту 39.4 статті 39 ПКУ - звіт про контрольовані операції за 2021 рік подано несвоєчасно із затримкою на 291 календарний день та на підставі підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 і пункту 120.3 статті 120 ПКУ застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 660570 гривень.

Відповідно до ППР від 17 червня 2024 № 2288/05-99-23-02/24655289 контролюючим органом встановлено порушення підпункту 39.4.2 пункту 39.4 статті 39 ПКУ - Повідомлення про участь у міжнародній групі компаній за 2021 рік не подано та на підставі підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 і пункту 120.3 статті 120 ПКУ застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 113500 гривень.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 30.05.2024 року у справі № 200/2495/24, яке набрало законної сили 21.10.2024 року, позовні вимоги ПрАТ «Керампром» (85171, Донецька область, Краматорський район, село Софіївка, Дружківська ТГ, вул. Дружби, буд. 2, код ЄДРПОУ 24655289) до Головного управління ДПС у Донецькій області (87515, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Італійська, буд. 59, код ЄДРПОУ ВП 44070187) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління ДПС у Донецькій області щодо нездійснення розгляду заяви приватного акціонерного товариства «Керампром» від 20.09.2022 року за № 20 про неможливість подання податкової звітності (про відсутність можливості виконати податковий обов'язок) у строки визначені Порядком підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, затвердженим Наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 за № 225.

Зобов'язано Головне управління ДПС у Донецькій області розглянути заяву приватного акціонерного товариства «Керампром» від 20.09.2022 року за № 20 про неможливість подання податкової звітності (про відсутність можливості виконати податковий обов'язок).

На виконання рішення суду у справі № 200/2495/24 ГУ ДПС у Донецькій області прийнято рішення від 25.12.2024 року № 100/05-99-04-09 щодо можливості платником податків - ПрАТ «Керампром» своєчасного виконання податкового обов'язку (розглянуто заяву платника та відповідні документи: вх. ГУ ДПС у Донецькій області від 19.11.2024 року № 17807/6 та вх. від 10.12.2024 року № 18771/6).

Апеляційний суд надає правову оцінку спірним правовідносинам та враховує наступне.

За пп. 191.1.2 пункту 191.1 статті 191 Податкового кодексу України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 193 цього Кодексу: контролюють своєчасність подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів.

За пп. 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право: проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

За п. 75.1 статті 75 Податкового кодексу контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Згідно з пп. 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

За п. 78.1 статті 78 ПК України документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких підстав, зокрема:

- підпункт 78.1.2 - платником податків не подано в установлений законом строк податкову декларацію, розрахунки, звітність для податкового контролю за трансфертним ціноутворенням відповідно до пункту 39.4 статті 39 цього Кодексу, якщо їх подання передбачено законом;

- підпункт 78.1.15 - неподання платником податків або подання з порушенням вимог пункту 39.4 статті 39 цього Кодексу звіту про контрольовані операції, повідомлення про участь у міжнародній групі компаній, звіту в розрізі країн міжнародної групи компаній, глобальної документації (майстер-файлу) та/або документації з трансфертного ціноутворення.

Згідно з п. 79.2 статті 79 ПК України документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу виключно на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, та за умови вручення платнику податків (його представнику) у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.

У разі надіслання (вручення) відповідно до статті 42 цього Кодексу платнику податків (його представнику) копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення позапланової невиїзної перевірки, шляхом надсилання за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення документальна позапланова невиїзна перевірка (крім перевірки, визначеної статтею 200 цього Кодексу) розпочинається не раніше 30 календарного дня з дати надсилання такого повідомлення та копії наказу.

Виконання умов цієї статті надає посадовим особам контролюючого органу право розпочати проведення документальної невиїзної перевірки.

На період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених пунктом 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу.

За підпунктом 69.351 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України тимчасово, з 1 грудня 2023 року, діє мораторій, зокрема: частина 4 на проведення документальних перевірок платників податків, податкова адреса яких станом на дату початку можливих бойових дій є територія можливих бойових дій, - до останнього числа місяця, в якому була припинена можливість бойових дій на відповідній території, а в разі зміни платником податків місцезнаходження на іншу територію України - до дати проведення державної реєстрації зміни місцезнаходження, крім документальних позапланових перевірок, зокрема: що проводяться з підстав, визначених підпунктами 78.1.1 (в частині документальних позапланових перевірок платників податків, щодо яких отримано інформацію, що свідчить про порушення податкового законодавства з питань оподаткування доходів, отриманих нерезидентами, із джерелом їх походження з України та/або з питань оподаткування нерезидентів, які здійснюють/здійснювали свою діяльність через відокремлені підрозділи, у тому числі постійні представництва, платників податків, які здійснюють/здійснювали діяльність у сфері виробництва та/або реалізації підакцизної продукції, організації та проведення азартних ігор в Україні (гральний бізнес), платників податків, які надають/надавали фінансові, платіжні послуги), 78.1.2 (в частині контролю за трансфертним ціноутворенням), 78.1.3, 78.1.5, 78.1.7, 78.1.8, 78.1.9, 78.1.12, 78.1.14, 78.1.15, 78.1.16, 78.1.19, 78.1.21 та 78.1.22 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу; платників податків, щодо яких отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником податків вимог валютного законодавства в частині дотримання граничних строків надходження товарів за імпортними операціями та/або валютної виручки за експортними операціями.

Згідно з пп. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України у разі підтвердження відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності та/або документів (повідомлень), у тому числі передбачених статтею 39 Кодексу, платники податків звільняються від передбаченої Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу та перелік документів на підтвердження, затверджено наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 № 225, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25.08.2022 за № 967/38303 (далі - Порядок № 225), який діє з 06.09.2022.

За п. 4 розділу ІІ Порядку № 225 до платників податків, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, у яких після дати набрання чинності цим Порядком з'явилася можливість подати до контролюючого органу заяву та документи (копії документів), інформацію про відсутність можливості виконання податкових обов'язків, застосовуються такі правила.

У разі відсутності у платника податків, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, можливості подати таку заяву та відповідні документи (копії документів), інформацію у строки, визначені пунктом 3 цього розділу, платник податків подає заяву та відповідні документи (копії документів), інформацію одночасно з набуттям можливості виконання одного із податкових обов'язків (реєстрації податкової накладної, подання звітності, сплати невиконаного податкового зобов'язання тощо) таким платником податку, передбачених Кодексом або іншим законодавством, контроль за виконанням якого покладено на контролюючий орган, але не пізніше 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення таких можливостей платника податків.

Згідно з п. 6 розділу ІІ Порядку № 225 до платників податків, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, які на дату набрання чинності та після дати набрання чинності цим Порядком виконували податкові обов'язки, але у зв'язку із військовою агресією російської федерації втратили можливість їх виконувати, застосовуються такі правила.

Платники податків, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, які виконували податкові обов'язки, але у зв'язку із військовою агресією російської федерації втратили можливість виконувати податкові обов'язки, вживають заходи, передбачені пунктом 3 цього розділу, у термін протягом 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення можливостей платника податків подати до контролюючого органу заяву та документи (копії документів), інформацію про відсутність можливості виконання податкових обов'язків.

За п. 7 розділу ІІ Порядку № 225, якщо платники податків, які не подали у строки, встановлені пунктами 3 та 4 цього розділу, заяви у довільній формі та відповідних документів (копії документів), що підтверджують неможливість виконання податкового обов'язку, передбаченого Кодексом або іншим законодавством, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи або щодо яких контролюючий орган прийняв вмотивоване рішення щодо можливості своєчасного виконання таким платником податків свого податкового обов'язку, вважаються такими, що мають можливість своєчасно виконати податкові обов'язки у терміни, визначені Кодексом або іншим законодавством, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи.

Згіно з п. 8 розділу ІІ Порядку № 225 платники податків подають до контролюючого органу заяву та документи в електронній формі шляхом надсилання через Електронний кабінет або у паперовій формі шляхом подання до контролюючого органу за місцем податкової адреси або будь-якого сервісного центру контролюючого органу, або надсилання поштою з повідомленням про вручення.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 30.05.2024 року у справі №200/2495/24, яке набрало законної сили, зобов'язано ГУ ДПС у Донецькій області розглянути заяву ПрАТ «Керампром» від 20.09.2022 року за № 20 про неможливість подання податкової звітності (про відсутність можливості виконати податковий обов'язок).

Суд враховує, що станом на дату прийняття рішення судом першої інстанції в цій справі, в матеріалах адміністративної справи відсутнє рішення про результати розгляду зазначеної заяви, про яке зазначено у розділі ІІІ Порядку № 225.

За п. 7 ст. 78 КАС України правова оцінка, надана судом певному факту при розгляді іншої справи, не є обов'язковою для суду.

За нормами ПК України при відсутності рішення контролюючого органу щодо неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку, платник повинен виконувати податкові обов'язки у терміни, визначені Податковим кодексом України або іншим законодавством, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи.

За матеріалами справи відповідач повідомив ПрАТ «Керампром» про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки, про дату початку та місце проведення документальної позапланової невиїзної перевірки письмовим повідомленням від 11.03.2024 № 23/05- 99-23-02/24655289 та копією наказу ГУ ДПС у Донецькій області від 11.03.2024 № 47- п.

За п. 42.2 статті 42 Податкового кодексу України документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).

Враховуючи, що письмове повідомлення від 11.03.2024 № 23/05- 99-23-02/24655289 та копія наказу позивачем були отримані, що підтверджується поштовим рекомендованим повідомленням, контролюючим органом ГУ ДПС у Донецькій області в межах чинного законодавства прийнято рішення про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ПрАТ «Керампром»

Наказ № 47-п від 11 березня 2024 року про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ПрАТ «Керампром», ЄДРПОУ 246552289 з 01 травня 2024 року тривалістю 10 робочих днів за результатом судового розгляду протиправним не визнавався.

За результатами проведеної документальної позапланової невиїзної перевірки ПрАТ «Керампром» складено акт від 14.05.2024 № 1615/05-99- 23-02/24655289.

За п. 86.7 статті 86 ПК України у разі незгоди платника податків або його представників з висновками перевірки чи фактами і даними, викладеними в акті (довідці) перевірки (крім документальної позапланової перевірки, проведеної у порядку, встановленому підпунктом 78.1.5 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу), вони мають право подати свої заперечення та додаткові документи і пояснення, зокрема, але не виключно, документи, що підтверджують відсутність вини, наявність пом'якшуючих обставин або обставин, що звільняють від фінансової відповідальності відповідно до цього Кодексу, до контролюючого органу, який проводив перевірку платника податків, протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем отримання акта (довідки).

Такі заперечення, додаткові документи і пояснення є невід'ємною частиною матеріалів перевірки.

За підпунктом 86.7.1 пункту 86.1 статті 86 ПК України акт перевірки, заперечення до акта перевірки та/або додаткові документи і пояснення, у разі їх подання платником податку у визначеному цим пунктом порядку (далі - матеріали перевірки), розглядаються комісією такого контролюючого органу з питань розгляду заперечень та пояснень до актів перевірок (далі - комісія з питань розгляду заперечень), яка є постійно діючим колегіальним органом контролюючого органу.

Відповідно підпункту 86.7.3 пункту 86.7 статті 86 ПК України платник податків має право брати участь у процесі розгляду матеріалів перевірки особисто або через свого представника. Безпосередньо під час розгляду матеріалів перевірки платник податку має право надавати письмові та/або усні пояснення з приводу предмета розгляду. Відсутність платника податку або його представника, повідомленого в передбаченому цією статтею порядку про час і місце розгляду матеріалів перевірки, не є перешкодою для розгляду матеріалів перевірки.

Як сторонами не заперечується матеріали перевірки були розглянуті Комісією без участі представника позивача та з урахуванням заперечень, результати проведеної перевірки залишено без змін.

Отже, процедура проведення була здійснена у відповідності до діючого законодавства.

Щодо суті виявлених порушень.

За пп. 39.4.2 пункту 39.4 статті 39 Податкового кодексу України в редакції Закону України № 466-IX від 16.01.2020, що діяла до 28.04.2023, платники податків, які у звітному році здійснювали контрольовані операції, зобов'язані подавати до 1 жовтня року, що настає за звітним, звіт про контрольовані операції та повідомлення про участь у міжнародній групі компаній.

Звіт про контрольовані операції та повідомлення про участь у міжнародній групі компаній подаються центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги».

Законом України від 20.03.2023 № 2970-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо імплементації міжнародного стандарту автоматичного обміну інформацією про фінансові рахунки», який набрав чинності 28.04.2023, внесено зміни до Податкового кодексу України, а саме: підпункт 39.4.2 пункту 39.4 статті 39 викладено наступним чином: платники податків, які у звітному році здійснювали контрольовані операції, зобов'язані подавати до 1 жовтня року, що настає за звітним, звіт про контрольовані операції.

Платники податків, які є учасниками відповідної міжнародної групи компаній та у звітному році здійснювали контрольовані операції, зобов'язані подавати до 1 жовтня року, що настає за звітним, повідомлення про участь у міжнародній групі компаній.

Тобто, повідомлення про участь у міжнародній групі компаній за 2021 рік повинні подавати всі платники, які здійснювали контрольовані операції у 2021 році, а повідомлення про участь у міжнародній групі компаній, а починаючи зі звітного року за 2022 рік повинні подавати лише платники, які є учасниками відповідної міжнародної групи компаній та у звітному році здійснювали контрольовані операції.

Отже, платник податків, який у звітному 2021 році здійснював контрольовані операції, зобов'язаний подати повідомлення про участь у міжнародній групі компаній до 01 жовтня 2022 року, останнім днем строку подання повідомлення про участь у міжнародній групі компаній за звітний 2021 рік є 30.09.2022.

У зв'язку з тим, що господарські операції ПрАТ «Керампром» з нерезидентом «Northgate International Ltd» Сомраny (Об'єднані Арабські Емірати) за 2021 рік відповідають умовам підпункту 39.2.1.1 пункту 39.2 статті 39 ПК України та визнаються контрольованими за умовами підпункту 39.2.1.7 пункту 39.2 статті 39 Податкового кодексу, що, також, підтверджується платником у поданому звіті про контрольовані операції за 2021 рік (реєстраційний індекс 9435057006 від 18.07.2023), подання повідомлення про участь у міжнародній групі компаній за 2021 рік є обов'язковим, згідно з нормами підпункту 39.4.2 пункту 39.4 статті 39 Податкового кодексу в редакції, що діяла до 28.04.2023.

Таким чином, ПрАТ «Керампром» в порушення підпункту 39.4.2 пункту 39.4 статті 39 Податкового кодексу в редакції Закону України від № 466-IX від 16.01.2020, що діяла до 28.04.2023, не подано повідомлення про участь в міжнародній групі компаній за 2021 рік із граничним терміном подання - 30.09.2022.

За п. 120.3. статті 120 ПКУ неподання платником податків звіту про контрольовані операції та/або документації з трансфертного ціноутворення, та/або глобальної документації з трансфертного ціноутворення (майстер-файлу), та/або звіту у розрізі країн міжнародної групи компаній, та/або повідомлення про участь у міжнародній групі компаній відповідно до вимог статті 39 цього Кодексу тягне за собою накладення штрафу (штрафів) у розмірі:

300 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, - у разі неподання звіту про контрольовані операції;

3 відсотків суми контрольованих операцій, щодо яких не була подана документація, визначена підпунктами 39.4.6 та 39.4.9 пункту 39.4 статті 39 цього Кодексу, але не більше 200 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року;

300 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, - у разі неподання глобальної документації з трансфертного ціноутворення (майстер-файлу), визначеної підпунктами 39.4.7 та 39.4.9 пункту 39.4 статті 39 цього Кодексу;

1000 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, - у разі неподання звіту у розрізі країн міжнародної групи компаній;

50 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, - у разі неподання повідомлення про участь у міжнародній групі компаній.

Сплата таких фінансових санкцій (штрафів) не звільняє платника податків від обов'язку подання звіту про контрольовані операції та/або документації з трансфертного ціноутворення, та/або глобальної документації з трансфертного ціноутворення (майстер-файлу), та/або звіту у розрізі країн міжнародної групи компаній, та/або повідомлення про участь у міжнародній групі компаній.

Неподання платником податків звіту про контрольовані операції та/або документації з трансфертного ціноутворення, та/або глобальної документації з трансфертного ціноутворення (майстер-файлу), та/або звіту у розрізі країн міжнародної групи компаній, та/або повідомлення про участь у міжнародній групі компаній після спливу 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати штрафу (штрафів), передбаченого цим пунктом, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, за кожен календарний день неподання звіту про контрольовані операції та/або документації з трансфертного ціноутворення, та/або глобальної документації з трансфертного ціноутворення (майстер-файлу), та/або звіту в розрізі країн міжнародної групи компаній, та/або повідомлення про участь у міжнародній групі компаній, але не більше 300 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Враховуючи виявлені в результаті проведення перевірки порушення, відповідачем було прийнято спірні ППР.

Щодо позиції ПрАТ «Керампром» про незастосування штрафних санкцій у період дії карантину.

За п. 52-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України (редакції Законів України від 17.03.2020 № 533-ІХ діє з 18.03.2020, від 30.03.2020 № 540-ІХ діє з 02.04.2020) за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій за: порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії; відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу; порушення вимог законодавства в частині: обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; цільового використання пального, спирту етилового платниками податків; обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками; здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального; здійснення суб'єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб'єктів платниками акцизного податку; порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.

За п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України установити, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року N 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.

Отже, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених пунктом 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу.

Законом України від 12.05.2022 № 2260-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» (далі - Закон № 2260-ІХ), який набрав чинності 27.05.2022, внесено зміни до Податкового кодексу, а саме викладено у нових редакціях абзац перший пункту 69, підпункти 69.1, 69.2, 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу.

Відповідно до пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу в редакції Закону № 2260-ІХ установити, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.

Відповідно до абзацу 1 підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, в редакції Закону № 2260-ІХ, у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

За абз. 2 підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу, в редакції Закону № 2260-ІХ, у разі відсутності можливості у платника податків щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, такий платник податків звільняється від відповідальності, визначеної цим Кодексом, у межах діяльності, що провадиться через такі філії, представництва, відокремлені чи інші структурні підрозділи, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України.

Згідно з абз. 3 підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу в редакції Закону № 2260-ІХ платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року.

За абз. 4 підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, в редакції Закону № 2260-ІХ, платники податків, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, у яких відновилася можливість виконувати свої податкові обов'язки, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня відновлення можливості платника податків, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, передбачених цим Кодексом, за умови виконання ними таких податкових обов'язків, щодо реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, подання звітності, сплати податків і зборів, протягом 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення таких можливостей платників податків.

Згідно з абз. 8 підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, в редакції Закону № 2260-ІХ, порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

За абз. 17 підпункту 69.2 пункту 69 підрозділу 10 Податкового кодексу в редакції Закону № 2260-ІХ визначено, що у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.

За пп. 69.9 пункту 69 підрозділу 10 Податкового кодексу в редакції Закону № 2260-ІХ визначено, що для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім, зокрема, дотримання строків реєстрації податкових накладних, розрахунків коригування до них в Єдиному реєстрі податкових накладних, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, сплати податків та зборів платниками податків (абзац 2 підпункту 69.9 пункту 69 підрозділу 10 Податкового кодексу).

Законом України від 03.11.2022 № 2719-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законів України щодо приватизації державного і комунального майна, яке перебуває у податковій заставі, та забезпечення адміністрування погашення податкового боргу» (далі - Закон № 2719-ІХ), який набрав чинності 24.11.2022, внесено зміни до Податкового кодексу.

Згідно з абз. 1 підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, в редакції Закону № 2719-ІХ, у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності та/ або документів (повідомлень), у тому числі передбачених статтями 39 і 392, пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

За підпунктом 69.2 пункту 69 підрозділу 10 ПК України, в редакції Закону № 2719-ІХ, у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються (абзац 18 підпункт 69.2 пункту 69 підрозділу 10 Податкового кодексу).

Згідно із Законом України від 13.12.2022 № 2836-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо сприяння відновленню енергетичної інфраструктури України» (далі - Закон № 2836-ІХ) підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу викладено новій редакції. Підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 у редакції Закону № 2836-IX застосовується починаючи з 27.05.2022 року.

За абз. 1 підпункту 69.1 пунктом 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу в редакції Закону № 2836-ІХ визначено, що у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності та/ або документів (повідомлень), у тому числі передбачених статтями 39 і 392, пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

За абзацом 2 підпункту 69.1 пунктом 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу в редакції Закону № 2836-ІХ визначено, що у разі відсутності можливості у платника податків щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності та/або документів (повідомлень), у тому числі передбачених статтями 39 і 392, пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, такий платник податків звільняється від відповідальності, визначеної цим Кодексом, у межах діяльності, що провадиться через такі філії, представництва, відокремлені чи інші структурні підрозділи, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України.

Згідно з абзацом 3 підпункту 69.1 пунктом 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу в редакції Закону № 2836-ІХ визначено, що платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати обов'язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків щодо:

- зокрема, подання звітності, у тому числі передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, за звітні (податкові) періоди - 2021 рік (для звітності, що подається за річний звітний (податковий) період), граничний термін подання якої припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до 1 червня 2022 року, I квартал 2022 року (для звітності, що подається за квартальний звітний (податковий) період) та звітності за лютий - травень 2022 року (для звітності, що подається за місячний звітний (податковий) період), за умови подання такої звітності до контролюючого органу не пізніше 20 липня 2022 року (абзац 6 підпункту 69.1 пунктом 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу).

За абзацом 12 підпункту 69.1 пунктом 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу в редакції Закону № 2836-ІХ визначено, що платники податків, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, у яких відновилася можливість виконувати свої податкові обов'язки, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня відновлення можливості платника податків, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, передбачених цим Кодексом, за умови виконання ними таких податкових обов'язків, щодо реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, подання звітності, сплати податків і зборів, протягом 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення таких можливостей платників податків.

Відповідно до абзацу 15 підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, в редакції Закону № 2836-ІХ, порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, та перелік документів на підтвердження, затверджено наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 № 225, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25.08.2022 за № 967/38303 (далі - Порядок № 225), що діє з 06.09.2022.

За пп. 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу в редакції Закону № 3219-ІХ визначено, що тимчасово, до 1 серпня 2023 року, для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім, зокрема, дотримання строків подання звітності та/або документів (повідомлень), у тому числі передбачених статтями 39 та 392, пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, сплати податків та зборів платниками податків (абзац 2 підпункту 69.9 пункту 69 підрозділу 10 Податкового кодексу).

Враховуючи зміни до Податкового кодексу, внесені Законами № 2260-ІХ, № 2719-ІХ, № 2836-IX, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених пунктом 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу.

Згідно з пп. 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України у разі підтвердження відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності та/або документів (повідомлень), у тому числі передбачених статтею 39 Податкового кодексу, платники податків звільняються від передбаченої Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених підпунктом 69.1 пунктом 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, та переліків документів на підтвердження, затверджено наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 № 225.

Абзацом вісімнадцятим підпункту 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу визначено, що у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 Кодексу (вчинення діяння (дії або бездіяльності) внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажору)), що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (СОVID-19), не застосовуються.

Отже, тимчасово, на період дії воєнного стану, починаючи з 27.05.2022, превалюють норми в частині звільнення від відповідальності за несвоєчасне виконання платником податків податкових обов'язків у випадках та за умов, передбачених пунктом 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України.

Отже, норма пункту 52-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу щодо мораторію (зупинення) штрафних санкцій за порушення податкового законодавства (у тому числі щодо подання звітності для цілей податкового контролю за трансфертним ціноутворенням) на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (СОVID- 19), не застосовується з 27.05.2022 на період дії воєнного стану.

Враховуючи зазначене та норми пункту 69.9 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу, починаючи з 27.05.2022, до платників податків за неподання (несвоєчасне подання) звіту про контрольовані операції, повідомлення про участь у міжнародній групі компаній відповідно до вимог статті 39 Податкового кодексу застосовуються штрафи, передбачені пунктами 120.3 - 120.6 статті 120 Податкового кодексу.

Таким чином, беручи до уваги відсутність заяви від ПрАТ «Керампром» згідно з Порядком № 225 та викладені приписи законодавства, у податкового органу були наявні підстави для проведення документальної позапланової невиїзної перевірки з питань дотримання вимог податкового законодавства щодо своєчасності подання звіту про контрольовані операції та повідомлення про участь у міжнародній групі компаній за період з 01.01.2021 року по 31.12.2021 року.

Крім того, враховуючи викладені висновки щодо обов'язку своєчасного надання звіту за 2021 рік та подання повідомлення про участь у міжнародній групі компаній за 2021 рік, спірні ППР прийняті відповідачем на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Стосовно посилання апелянта на правову позицію Верховного Суду, викладену в постанові від 07.11.2024 у справі № 520/5995/23, то колегією суддів не можуть бути прийняті посилання на ці висновки, оскільки обставини цієї справи виникли за різних фактичних обставин, ніж у справах, на які посилається апелянт.

Суд наголошує, що подібність правовідносин означає тотожність суб'єктного складу учасників відносин, їхніх повноважень, об'єкта, предмета правового регулювання відносин, а також умов застосування правових норм (зокрема, часу, місця, підстав виникнення, припинення та зміни відповідних правовідносин). Зміст правовідносин з метою з'ясування їхньої подібності визначається обставинами кожної конкретної справи.

На підставі викладеного, суд апеляційної інстацнії погоджує висновок суду першої інстанції про відмову у задоволенні адміністративного позову.

Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що судом першої інстанції рішення прийнято з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, внаслідок чого підстави для скасування рішення суду - відсутні.

Керуючись ст.ст. 195, 250, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства «Керампром» - залишити без задоволення.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 13 березня 2025 року у справі № 200/5371/24 за позовом Приватного акціонерного товариства «Керампром» до Головного управління ДПС у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень - залишити без змін.

Повний текст постанови складений 6 серпня 2025 року.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її ухвалення та відповідно до ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України може бути оскаржена до Верхового Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий І.В. Геращенко

Судді: А.А. Блохін

Е.Г. Казначеєв