Рішення від 05.08.2025 по справі 380/5220/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 серпня 2025 рокусправа № 380/5220/25

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді: Кисильової О.Й.,

розглянувши у порядку письмового провадження у місті Львові за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач), у якому просить:

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у перерахунку та виплаті з 01.02.2021 пенсії на підставі довідки Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 31.01.2025 №5к/вих./4.2/1261 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021, яке враховується при перерахунку пенсії відповідно до вимог статей 43, 63 Закону № 2262-ХІІ;

- зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату позивачу пенсії відповідно до довідки Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції, від 31.01.2025 № 5к/вих./4.2/1261 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021 з урахуванням посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення, відповідно до вимог статей 43, 63 Закону № 2262-ХІІ, починаючи з 01.02.2021.

Ухвалою від 21.03.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Зі змісту ухвали від 21.03.2025 слідує, що до позовної заяви позивач додав копію довідки Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 31.01.2025 № 5к/вих./4.2/1259 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 .

Натомість позивач просить здійснити перерахунок пенсії на підставі довідки від 31.01.2025 № 5к/вих./4.2/1261 у той час, як реквізити "від 31.01.2025 № 5к/вих./4.2/1261" стосуються супровідного листа щодо надіслання позивачу довідки Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 31.01.2025 № 5к/вих./4.2/1259 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 .

Таким чином, правильні реквізити довідки Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 саме від 31.01.2025 № 5к/вих./4.2/1259, що враховуватиме суд при вирішенні цього спору.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ у Львівській області та отримує пенсію за вислугу років згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ. З метою здійснення перерахунку пенсії з 01.02.2021 на підставі довідки Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 31.01.2025 № 5к/вих./4.2/1259, позивач звернувся із відповідною заявою до пенсійного органу. Відповідач листом відмовив позивачу у здійсненні перерахунку пенсії на підставі зазначеної довідки, покликаючись на відсутність правових підстав.

Позивач вважає таку відмову відповідача протиправною, а тому просить задовольнити позовні вимоги, зобов'язавши відповідача перерахувати основний розмір пенсії на підставі довідки від 31.01.2025 № 5к/вих./4.2/1259.

08.04.2025 Головне управління ПФУ у Львівській області подало відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти задоволення позову, зазначивши, що підставою для перерахунку пенсії відповідно до ст. 63 Закону № 2262-XII є збільшення розміру складових грошового забезпечення, яке відбувається на підставі відповідного рішення Кабінету Міністрів України. Кабінет Міністрів України не приймав рішення про збільшення розміру складових грошового забезпечення військовослужбовців. Повідомлення з Пенсійного фонду України щодо підстав перерахунку пенсії військовослужбовцям відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області не надходило. Разом з цим дії центральних органів, з яких розпочинається процедура перерахунку пенсій, позивачем не оскаржені.

Таким чином, відповідач стверджує про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії позивача з 01.02.2021.

Із наведених підстав, просить відмовити у задоволенні позову.

Дослідивши подані сторонами документи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

ОСОБА_1 є пенсіонером та отримує пенсію за вислугу років, призначену на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ.

31.01.2025 Західне міжрегіональне управління питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції підготувало довідку № 5к/вих./4.2/1259 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2021.

18.02.2025 позивач звернувся до Головного управління ПФУ у Львівській області із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань від 31.01.2025 № 5к/вих./4.2/1259.

05.03.2025 Головне управління ПФУ у Львівській області листом № 4730-4250/Б-52/8-1300/25 відмовило позивачу у перерахунку пенсії на підставі довідки від 31.01.2025 №5к/вих./4.2/1259 у зв'язку з тим, що після визнання протиправними та скасування пунктів 1, 2 Постанови № 103, якими передбачено проведення перерахунку пенсій відповідно до Постанови № 704, інших рішень Уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсії прийнято не було.

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи оцінку доводам позивача про порушення його прав, суд враховує наступні обставини та положення законодавства.

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Відповідно до ч. 1, ч. 2 та 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів складових грошового забезпечення для здійснення такого перерахунку.

Згідно із ч. 18 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ, перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

При вирішенні цієї справи, суд враховує висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 02.08.2022 у справі № 440/6017/21:

(1) з 01.01.2020 положення п. 4 Постанови № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з постановою №704 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений на відповідний рік у тому числі як розрахункова величина для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів;

(2) через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема, згідно із Законом України "Про Державний бюджет на 2021 рік" № 1082-IX від 15.12.2020 (далі - Закон № 1082-ІХ) у осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку №45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування п. 4 Постанови № 704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік);

(3) встановлене положеннями п. 3 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону № 1774-VІІІ обмеження щодо застосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з Постановою № 704 жодним чином не впливає на спірні правовідносини, оскільки такою розрахунковою величною є, прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року. Розмір мінімальної заробітної плати не є розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, а застосований з іншою метою - для визначення мінімальної величини, яка враховується як складова при визначенні розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням.

Отже, вказані висновки Верховного Суду зводяться до того, що починаючи із 2020 року підлягають застосуванню положення п. 4 Постанови № 704, в частині, що не суперечить нормативно-правовим актам, які мають вищу юридичну силу, а саме - Законам України "Про Державний бюджет України на 2020 рік", "Про Державний бюджет України на 2021 рік", "Про Державний бюджет України на 2022 рік" та "Про Державний бюджет на 2023 рік" із використанням для визначення розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).

У постанові Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 17.12.2019 у справі № 160/8324/19 зазначено, що до моменту отримання належної довідки у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.

При цьому, згідно з п. 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

З огляду на викладене, суд вважає, що у позивача виникли обґрунтовані підстави для звернення до органу Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії за вислугу років на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, та він мав законні очікування на перерахунок пенсії, передумовою для чого є довідка Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 31.01.2025 № 5к/вих./4.2/1259 про розмір його грошового забезпечення.

За висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 20.11.2018 у справі № 328/4303/16-а, органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у таких довідках.

Таким чином, у зв'язку з підвищенням прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 01.01.2021 та враховуючи те, що Західне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань підготувало довідку від 31.01.2025 № 5к/вих./4.2/1259, у відповідача, з урахуванням положень ст. ст. 51, 63 Закону № 2262-ХІІ та Порядку № 45, виникає обов'язок здійснити перерахунок пенсії позивача з 01.02.2021 згідно з грошовим забезпеченням станом на 01.01.2021, відповідно.

Відтак, відмова Головного управління ПФУ у Львівській області у здійсненні перерахунку та виплати з 01.02.2021 пенсії позивачу відповідно до довідки від 31.01.2025 №5к/вих./4.2/1259 про розмір його грошового забезпечення, є протиправною.

З огляду на викладене вище, суд вважає, що порушене право позивача необхідно захистити шляхом зобов'язання відповідача здійснити з 01.02.2021 перерахунок та виплату позивачу пенсії на підставі довідки Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань від 31.01.2025 № 5к/вих./4.2/1259 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021 відповідно, з урахуванням виплачених сум.

Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

При вирішенні спорів щодо правомірності рішень, дій пенсійного органу як суб'єкта владних повноважень, необхідно враховувати, що відповідно до вимог ст. 77 КАС України обов'язок доведення відповідних обставин у спорах між особою та суб'єктом владних повноважень покладається на суб'єкта владних повноважень.

Відповідач належними та допустимими доказами не довів правомірність бездіяльності щодо не проведення перерахунку пенсії на підставі довідки від 31.01.2025 №5к/вих./4.2/1259.

За таких обставин, суд дійшов висновку про задоволення позову ОСОБА_1 .

Розподіл судових витрат суд здійснює за правилами ч. 1 ст. 139 КАС України.

При цьому, з метою логічності та зрозумілості рішення суду його резолютивна частина буде викладена дещо в іншому формулюванні ніж заявлені позовні вимоги, однак вказане не впливатиме на зміст останніх та обсяг їх задоволення.

Керуючись ст. ст. 9, 14, 73-78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885; 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) щодо відмови ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; рнокпп НОМЕР_1 ) у перерахунку пенсії з 01.02.2021, виходячи із розміру грошового забезпечення, зазначеного у довідці Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань від 31.01.2025 №5к/вих./4.2/1259 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885; 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) здійснити з 01.02.2021 перерахунок та виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; рнокпп НОМЕР_1 ) пенсії, виходячи із розміру грошового забезпечення, зазначеного у довідці Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 31.01.2025 № 5к/вих./4.2/1259 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021, з урахуванням виплачених сум.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885; 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; рнокпп НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

СуддяКисильова Ольга Йосипівна