справа № 380/10859/25
06 серпня 2025 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Мричко Н.І., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії
встановив:
до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 (далі позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_1 код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , місцезнаходження: АДРЕСА_2 (далі відповідач), в якій позивач просить:
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , які полягають у застосуванні розрахункової величини прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленої на 01.01.2018 у розмірі 1762,00 грн та у середніх розмірах, що фактично виплачується за відповідною посадою, при визначенні додаткових щомісячних видів грошового забезпечення без врахування розрахованих посадового окладу, окладу за військовим званням відповідно до прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01.01.2022 та на 01.01.2023 та зазначених в довідках від 30 квітня 2025 року №1159/12/8278, та від 30 квітня 2025 року №1159/12/827 виготовлених на виконання Ухвали Восьмого апеляційного адміністративного суду від 21.03.2025 у справі 380/29141/24 та рішення Львівського окружного адміністративного суду від 31. 01. 2025 року у адміністративній справі № 380/29141/24;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нові довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за нормами чинними станом на 01.01.2022 року та на 01.01.2023 року відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України № 2262-ХІІ, статті 9 Закону України № 2011-ХІІ, пункту 4 Постанови КМУ №704 у редакції, чинній до внесення змін Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу, окладу за військовим званням, додаткових видів грошового забезпечення, обчислених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб:встановленого законом на 01.01.2022 рік - 2481,00 грн, на відповідні тарифні коефіцієнти, із зазначенням у цій довідці наступних даних:посадовий оклад - 3 970,00 грн; оклад за військовим званням (старший прапорщик) - 1440,00 грн; процентна надбавка за вислугу років (45%) - 2 435,00 грн; надбавка за особливості проходження служби ( 65%)- 5100,00 грн; премія (123%) - 4883,00 грн, які обчислені із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2022 рік - 2481,00 грн з урахуванням Ухвали Восьмого апеляційного адміністративного суду від 21.03. 2025 року у справі 380/29141/24 та рішення Львівського окружного адміністративного суду від 31. 01. 2025 року у адміністративній справі № 380/29141/24, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2022 року основного розміру пенсії. Всього розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022 має становити - 17828,00 грн, встановленого законом на 01.01.2023 рік - 2684,00 грн, на відповідні тарифні коефіцієнти, із зазначенням у цій довідці наступних даних:посадовий оклад - 4 290,00 грн; оклад за військовим званням (старший прапорщик) - 1 560,00 грн;процентна надбавка за вислугу років (45%) - 2 633,00 грн; надбавка за особливості проходження служби ( 65%) - 5 514,00 грн; -премія (251%) - 10 768,00 грн, які обчислені із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2023 рік - 2684, 00 грн з урахуванням постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 21.03.2025 року у справі 380/29141/24 та рішення Львівського окружного адміністративного суду від 31.01.2025 року у адміністративній справі № 380/29141/24, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2023 року основного розміру пенсії. Всього розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 р. має становити -24765,00 грн.
Ухвалою від 02.06.2025 суддя залишила позовну заяву без руху.
Ухвалою від 16.06.2025 суддя прийняла позовну заяву до розгляду й відкрила провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, позивачу призначено пенсію за вислугу років на підставі Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Зазначає, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 31.01.2025 у справі №380/21941/24, ІНФОРМАЦІЯ_3 позивачу скеровано:
- довідку про розмір грошового забезпечення від 30.04.2025 №1159/12/8278, видану ОСОБА_1 . Однак, у вказаній довідці такі відомості про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2022 за посадою, відповідною (аналогічною) останній штатній посаді: начальник сховища в якій визначений розмір грошового забезпечення на загальну суму 14932,30 грн, із розрахунку: посадовий оклад - 3970,00 грн; оклад за військовим (спеціальним) старший прапорщик - 1440,00 грн; надбавка за вислугу років (45%) - 2434,50 грн; надбавка за особливості проходження служби (у середніх розмірах, що фактично виплачується за відповідною посадою) - 3619,20 грн; премія (у середніх розмірах, що фактично виплачується за відповідною посадою) - 3468,00 грн;
- довідку про розмір грошового забезпечення від 30.04.2025 №1159/12/8279, видану ОСОБА_1 . Однак, у вказаній довідці такі відомості про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2023 за посадою, відповідною (аналогічною) останній штатній посаді: начальник сховища в якій визначений розмір грошового забезпечення на загальну суму 19179,90 грн, із розрахунку: посадовий оклад - 4290,00 грн; оклад за військовим (спеціальним) старший прапорщик - 1560,00 грн; надбавка за вислугу років (45%) - 2632,50 грн; надбавка за особливості проходження служби (у середніх розмірах, що фактично виплачується за відповідною посадою) - 3619,20 грн; премія (у середніх розмірах, що фактично виплачується за відповідною посадою) - 7078,20 грн. Позивач не погоджується із таким розрахунком.
Вказує, що відповідачем надбавка за вислугу років, надбавка за особливості проходження служби та премія в грошовому виразі розраховані, виходячи із розміру посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених із врахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлених законом на 01.01.2018 в 1762,00 грн, а не із врахуванням посадового окладу та окладу за військовим званням станом на 01.01.2022 та 01.01.2023. Вважає такі дії протиправними
Представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву, в якому проти позовних вимог заперечив. Відзив обґрунтований тим, що відповідно до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 № 704 (зі змінами) розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб розраховуються виходячи з розміру 1762 гривні та визначаються шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з відповідним додатком. Зазначає, що у разі коли посадовий оклад, оклад за військовим званням обчислено в порядку визначеному рішенням суду, з розрахунку прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 1 січня відповідного календарного року, а не в розмірах, які застосовуються у Збройних Силах України, то і додаткові види грошового забезпечення (надбавка за особливості проходження служби та премія) повинні відповідати розмірам визначеними п. 5 Постанови № 704, а не в розмірах, які виплачуються за відповідними посадами у Збройних Силах України.
Додатково вказує, що посаду військовослужбовця не можна вважати відповідною, після встановлення розміру посадового окладу іншого (за рішенням суду), ніж того що діє в Збройних Силах України, оскільки відповідно до пункту 6 Порядку № 45 - відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена. Загальний розмір грошового забезпечення за рішенням суду не може перевищувати розмір грошового забезпечення визначений за відповідною посадою діючих військовослужбовців на відповідну дату. Зважаючи на сутність зазначених видів складових грошового забезпечення, розмір премії та надбавки для конкретного військовослужбовця заздалегідь не є фіксованим, а здебільшого залежить від якості та особливостей проходження ним служби. Відповідачем не порушено норми Постанови № 704, оскільки вони містять лише граничні (мінімальні і максимальні) величини виплати надбавки за особливості проходження служби та премії.
Позивач подав відповідь на відзив, в якому зазначає ті ж самі мотиви що і у позовній заяві.
Частиною п'ятою статті 262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
З клопотаннями про розгляд справи у судовому засіданні сторони у справі не звертались.
Дослідивши матеріали справи на підтвердження й спростування заявлених позовних вимог в їх сукупності, надавши їм юридичну оцінку, суд встановив таке.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 31.01.2025 року у справі 380/21941/24 адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задовольнити повністю.
Визнано протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо зменшення ОСОБА_1 у довідках від 08.10.2024 №1159/12/15644, від 08.10.2024 №1159/12/15643 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022, 01.01.2023, складених на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28.06.2024 у справі №380/12505/24, розміру надбавки за особливості проходження служби до 1% та премії до 10%.
Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2022, 01.01.2023 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-XIІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України від 07.08.2018 №260, із зазначенням надбавки за особливості проходження служби та премії у середніх розмірах, що фактично виплачені за січень 2022 року та січень 2023 року відповідно, за відповідною посадою у тому державному органі, звідки ОСОБА_1 звільнився на пенсію, відповідно до абзацу 5 пункту 5 Порядку № 45 у редакції, чинній до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103.
На виконання зазначеного рішення ІНФОРМАЦІЯ_2 були складені оновлені довідки від 30.04.2025 року №1159/12/8278 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2022 для проведення перерахунку його пенсії та №1159/12/8279 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 для проведення перерахунку його пенсії.
Довідка про розмір грошового забезпечення від 30.04.2025 №1159/12/8278, видана ОСОБА_1 , містить такі відомості про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2022 за посадою, відповідною (аналогічною) останній штатній посаді: начальник сховища в якій визначений розмір грошового забезпечення на загальну суму 14932,30 грн, із розрахунку: посадовий оклад - 3970,00 грн; оклад за військовим (спеціальним) старший прапорщик - 1440,00 грн; надбавка за вислугу років (45%) - 2434,50 грн; надбавка за особливості проходження служби (у середніх розмірах, що фактично виплачується за відповідною посадою) - 3619,20 грн; премія (у середніх розмірах, що фактично виплачується за відповідною посадою) - 3468,00 грн.
Довідка про розмір грошового забезпечення від 30.04.2025 №1159/12/8279, видана ОСОБА_1 , містить такі відомості про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2023 за посадою, відповідною (аналогічною) останній штатній посаді: начальник сховища в якій визначений розмір грошового забезпечення на загальну суму 19179,90 грн, із розрахунку: посадовий оклад - 4290,00 грн; оклад за військовим (спеціальним) старший прапорщик - 1560,00 грн; надбавка за вислугу років (45%) - 2632,50 грн; надбавка за особливості проходження служби (у середніх розмірах, що фактично виплачується за відповідною посадою) - 3619,20 грн; премія (у середніх розмірах, що фактично виплачується за відповідною посадою) - 7078,20 грн.
Відтак, вважаючи протиправними дії відповідача щодо обчислення розміру окремих основних та додаткових видів грошового забезпечення не з розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2022 та 01.01.2023, а з прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2018, звернувся до суду із цим позовом.
Вирішуючи цей спір, суд керувався такими мотивами.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (далі Закон №2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців є положення частини третьої статті 43 та частини четвертої статті 63 Закону №2262-XII.
Згідно з частиною третьою статті 43 Закону № 2262-XII пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частин першої, другої, четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Згідно з частинами першою, другою статті 51 Закону №2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, визначений Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок №45, у відповідній редакції), згідно із пунктом 1 якого пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Суд, аналізуючи наведені вище норми в їх системному взаємозв'язку вказує на те, що підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за нормами Закону № 2262-ХІІ, є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій осіб або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення на підставі рішення Кабінету Міністрів України, оскільки саме цьому органу законодавчо надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів грошового забезпечення для такого перерахунку. Перерахунок пенсії здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.
Частиною четвертою статті 9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-XII передбачено, що грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
01.03.2018 набрала чинність постанова Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (у редакції на час виникнення спірних правовідносин, далі - Постанова № 704), якою затверджені тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років.
Так, додатком 1 до Постанови № 704 визначено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.
Пунктом 2 Постанови №704 встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Суд вказує, що спірні правовідносини у цій справі полягають щодо правомірності обчислення відповідачем розміру окремих складових грошового забезпечення з посадового окладу та окладу за військовим званням з прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2018, а не станом на 01.01.2022 та 01.01.2023, при виготовленні позивачу довідки про грошове забезпечення станом на 01.01.2022 для перерахунку пенсії з 01.02.2022 та станом 01.01.2023 для перерахунку пенсії з 01.02.2023.
При цьому відповідач не заперечує, що у складі грошового забезпечення в оновленій довідці станом на 01.01.2023, що видана для перерахунку пенсії позивача, окремі види грошового забезпечення визначені з посадового окладу та окладу за військовим званням, розрахованих з прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2018.
Щодо врахування саме прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня відповідного календарного року, при видачі довідок для перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII, неодноразово вказував Верховний Суд у постановах від 02.08.2022 у справі №440/6017/21, від 31.08.2022 у справі №120/8603/21-а, від 12.09.2022 у справі №500/1813/21, 06.02.2023 у справі №160/2775/22, від 15.02.2023 у справі №120/6288/21-а, від 27.02.2023 у справі №640/11131/21, сформулювавши такі висновки щодо застосування норм права у подібних правовідносинах:
(1) з 01 січня 2020 року положення пункту 4 Постанови №704 в частині визначення розрахунковою величиною для обчислення посадових окладів, розрахованих згідно з Постановою №704, прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений на відповідний рік, у тому числі, як розрахункова велична для обчислення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів;
(2) через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку №45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 Постанови №704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).
Оскільки виплата інших складових грошового забезпечення військовослужбовців (основних та додаткових) обчислюється від посадового окладу або посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, то, відповідно, для визначення їх розміру має використовуватися саме розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 Постанови №704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023.
Так, Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затверджено наказом Міністра оборони України від 07.06.2018 №260 (далі - Порядок №260), який застосовується з дня набрання чинності Постановою №704. Цей Порядок визначає механізм та умови виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту України та деяким іншим особам.
Відповідно пункту 2 розділу І Порядку №260 грошове забезпечення включає: щомісячні основні види грошового забезпечення; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення. До щомісячних основних видів грошового забезпечення належать: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавка за вислугу років. До щомісячних додаткових видів грошового забезпечення належать: підвищення посадового окладу; надбавки; доплати; винагорода військовослужбовцям, які обіймають посади, пов'язані з безпосереднім виконанням завдань із забезпечення кібербезпеки та кіберзахисту; винагорода за особливості проходження служби (навчання) під час воєнного стану (особливого періоду); премія.
У розглядуваному випадку спір стосується порядку визначення (обчислення) розміру надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення.
Порядок нарахування надбавки за вислугу років деталізовано у розділі IV Порядку №260 та додатку 16 до Постанови №704, зокрема, військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) щомісячно виплачується надбавка за вислугу років на військовій службі у відсотках посадового окладу (за основною чи тимчасово займаною посадою) з урахуванням окладу за військовим званням у таких розмірах; від 1 до 5 років - 25 відсотків; від 5 до 10 років - 30 відсотків; від 10 до 15 років - 35 відсотків; від 15 до 20 років - 40 відсотків; від 20 до 25 років - 45 відсотків; від 25 і більше років - 50 відсотків.
Суд встановив що і не заперечується відповідачем, що у спірному випадку відповідач у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу, додаткові види грошового забезпечення розраховував виходячи з розміру 1762 грн (прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 01.01.2018).
Суд зазначає, що відповідач неправильно провів розрахунок і надбавки за особливості проходження служби. Відповідно до абзацу четвертого підпункту 1 пункту 5 Постанови №704 керівникам державних органів надано право у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.
Отже, розмір надбавки за особливості проходження служби розраховується від розміру посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу. Оскільки розмір посадового окладу та інших складових у спірних довідках визначений (має визначатися) з прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2022 та станом на 01.01.2023, то саме такий розмір має враховуватися для обчислення розміру надбавки за особливості проходження служби.
Щодо інших додаткових видів грошового забезпечення, то згідно з пунктом 2 Положення про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв'язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.1994 №414, особам які працюють в умовах режимних обмежень, крім працівників режимно-секретних органів, установлюється надбавка до посадових окладів, заробітної плати залежно від ступеня секретності інформації від 10 до 20 відсотків.
Відповідно до пунктів 1, 2 розділу XI Порядку №260, військовослужбовцям, яким надано доступ до державної таємниці та які виконують службові обов'язки в умовах режимних обмежень у зв'язку з роботою, що передбачає доступ до державної таємниці відповідно до функціональних обов'язків, займаються розробкою, виготовленням, обліком, зберіганням і використанням документів, виробів та інших матеріальних носіїв секретної інформації, приймають рішення з цих питань або здійснюють постійний контроль за станом охорони державної таємниці, виплачується надбавка до посадових окладів. Розмір надбавки військовослужбовцям (крім військовослужбовців режимно-секретних органів), які працюють в умовах режимних обмежень, установлюється у відсотках до посадових окладів залежно від ступеня секретності інформації.
Відтак, розмір надбавки за службу в умовах режимних обмежень також обчислюється від посадового окладу.
Від розміру посадового окладу розраховується і надбавка за кваліфікація, на що вказують приписи пункту 1 розділу VIII Порядку №260, а саме: військовослужбовцям, які мають присвоєну в установленому порядку класну кваліфікацію, займають посади і виконують службові обов'язки за спеціальністю, щомісяця виплачується надбавка за кваліфікацію у відсотках посадового окладу.
Згідно з підпунктом 2 пункту 5 Постанови №704 керівникам державних органів надано право у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків (для військовослужбовців розвідувальних органів - не менш як 30 відсотків) посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Відтак і розмір премії має розраховується від розміру посадового окладу, визначеного з прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2022 та 01.01.2023, а не з посадового окладу, обчисленого з прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2018 (1762,00 грн).
Внаслідок неправильного обчислення розміру щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення (надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень, надбавки за кваліфікацію та премії) у відсотках від посадового окладу та окладу за військове звання, які визначені з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2018 (1762,00 грн), а не у відсотках від посадового окладу та окладу за військове звання, які визначені з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2022 (2681,00 грн) та 01.01.2023 (2684,00 грн), відповідачем протиправно занижено розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача.
Підсумовуючи викладене суд зазначає, що через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2022 та 01.01.2023 згідно з Законом України "Про Державний бюджет України на 2022 рік" та Законом України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" та похідне від цього зростання розміру грошового забезпечення, розрахунковою величиною для якого є прожитковий мінімум, у позивача виникло право на отримання оновлених довідок про розмір грошового забезпечення у 2022-2023 роках, виходячи з розміру основних (посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавка за вислугу років) та додаткових (надбавка за особливості проходження служби, надбавка за службу в умовах режимних обмежень і премії) видів грошового забезпечення, розрахованих згідно з Постановою №704.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , які полягають у застосуванні розрахункової величини прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленої на 01.01.2018 у розмірі 1762,00 грн та у середніх розмірах, що фактично виплачується за відповідною посадою, при визначенні додаткових щомісячних видів грошового забезпечення без врахування розрахованих посадового окладу, окладу за військовим званням відповідно до прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01.01.2022 та на 01.01.2023 та зазначених в довідках від 30 квітня 2025 року №1159/12/8278, та від 30 квітня 2025 року №1159/12/827 виготовлених на виконання Ухвали Восьмого апеляційного адміністративного суду від 21.03.2025 у справі 380/29141/24 та рішення Львівського окружного адміністративного суду від 31. 01. 2025 року у адміністративній справі № 380/29141/24 є протиправними.
Щодо позовної вимоги, в частині зобов'язання відповідача підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нові довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за нормами чинними станом на 01.01.2022 року та на 01.01.2023 року відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України № 2262-ХІІ, статті 9 Закону України № 2011-ХІІ, пункту 4 Постанови КМУ №704 у редакції, чинній до внесення змін Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу, окладу за військовим званням, додаткових видів грошового забезпечення, обчислених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб:встановленого законом на 01.01.2022 рік - 2481,00 грн, на відповідні тарифні коефіцієнти, із зазначенням у цій довідці наступних даних:посадовий оклад - 3 970,00 грн; оклад за військовим званням (старший прапорщик) - 1440,00 грн; процентна надбавка за вислугу років (45%) - 2 435,00 грн; надбавка за особливості проходження служби ( 65%)- 5100,00 грн; премія (123%) - 4883,00 грн, які обчислені із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2022 рік - 2481,00 грн з урахуванням Ухвали Восьмого апеляційного адміністративного суду від 21.03. 2025 року у справі 380/29141/24 та рішення Львівського окружного адміністративного суду від 31. 01. 2025 року у адміністративній справі № 380/29141/24, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2022 року основного розміру пенсії. Всього розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022 має становити - 17828,00 грн, встановленого законом на 01.01.2023 рік - 2684,00 грн, на відповідні тарифні коефіцієнти, із зазначенням у цій довідці наступних даних:посадовий оклад - 4 290,00 грн; оклад за військовим званням (старший прапорщик) - 1 560,00 грн;процентна надбавка за вислугу років (45%) - 2 633,00 грн; надбавка за особливості проходження служби ( 65%) - 5 514,00 грн; -премія (251%) - 10 768,00 грн, які обчислені із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2023 рік - 2684, 00 грн з урахуванням постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 21.03.2025 року у справі 380/29141/24 та рішення Львівського окружного адміністративного суду від 31.01.2025 року у адміністративній справі № 380/29141/24, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2023 року основного розміру пенсії. Всього розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 р. має становити -24765,00 грн.
Разом з тим, суд зазначає, що відповідач ще не виготовив оновлених довідок за результатами розгляду цієї справи, а на час розгляду справи відсутні обґрунтовані підстави, які б свідчили, що під час виготовлення оновлених довідок відповідачем буде здійснено інший розрахунок щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за кваліфікацію) та премії, ніж передбачений чинним законодавством.
Відтак, право позивача у цій частині не вважається порушеними, адже є передчасними (заявлені на майбутнє).
Таким чином, належним способом захисту порушених прав позивача, буде зобов'язати відповідача підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нові довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за нормами чинними станом на 01.01.2022 року та на 01.01.2023 року відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України № 2262-ХІІ, статті 9 Закону України № 2011-ХІІ, пункту 4 Постанови КМУ №704 у редакції, чинній до внесення змін Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу, окладу за військовим званням, додаткових видів грошового забезпечення, обчислених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб:встановленого законом на 01.01.2022 рік - 2481,00 грн, на відповідні тарифні коефіцієнти, які обчислені із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2022 рік - 2481,00 грн з урахуванням Ухвали Восьмого апеляційного адміністративного суду від 21.03. 2025 року у справі 380/29141/24 та рішення Львівського окружного адміністративного суду від 31.01.2025 року в адміністративній справі № 380/29141/24, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2022 року основного розміру пенсії та встановленого законом на 01.01.2023 рік - 2684,00 грн, на відповідні тарифні коефіцієнти, які обчислені із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2023 рік - 2684, 00 грн з урахуванням постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 21.03.2025 року у справі 380/29141/24 та рішення Львівського окружного адміністративного суду від 31.01.2025 року у адміністративній справі № 380/29141/24, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2023 року основного розміру пенсії.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України та частини другої статті 2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити частково.
Відповідно до статті 139 КАС України з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань необхідно стягнути на користь позивача судовий збір у розмірі 1211 грн 20 коп.
Керуючись статтями 2, 6, 8-10, 13, 14, 72-76, 139, 241-246, 250, 262 КАС України, суд
позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , які полягають у застосуванні розрахункової величини прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленої на 01.01.2018 у розмірі 1762,00 грн та у середніх розмірах, що фактично виплачується за відповідною посадою, при визначенні додаткових щомісячних видів грошового забезпечення без врахування розрахованих посадового окладу, окладу за військовим званням відповідно до прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01.01.2022 та на 01.01.2023 та зазначених в довідках від 30 квітня 2025 року №1159/12/8278, та від 30 квітня 2025 року №1159/12/827 виготовлених на виконання Ухвали Восьмого апеляційного адміністративного суду від 21.03.2025 у справі 380/29141/24 та рішення Львівського окружного адміністративного суду від 31. 01. 2025 року у адміністративній справі № 380/29141/24.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , місцезнаходження: АДРЕСА_2 ) відповідача підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нові довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за нормами чинними станом на 01.01.2022 року та на 01.01.2023 року відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України № 2262-ХІІ, статті 9 Закону України № 2011-ХІІ, пункту 4 Постанови КМУ №704 у редакції, чинній до внесення змін Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу, окладу за військовим званням, додаткових видів грошового забезпечення, обчислених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб:встановленого законом на 01.01.2022 рік - 2481,00 грн, на відповідні тарифні коефіцієнти, які обчислені із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2022 рік - 2481,00 грн з урахуванням Ухвали Восьмого апеляційного адміністративного суду від 21.03.2025 року у справі 380/29141/24 та рішення Львівського окружного адміністративного суду від 31.01.2025 року в адміністративній справі № 380/29141/24, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2022 року основного розміру пенсії та встановленого законом на 01.01.2023 рік - 2684,00 грн, на відповідні тарифні коефіцієнти, які обчислені із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2023 рік - 2684, 00 грн з урахуванням постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 21.03.2025 року у справі 380/29141/24 та рішення Львівського окружного адміністративного суду від 31.01.2025 року у адміністративній справі № 380/29141/24, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2023 року основного розміру пенсії.
У задоволенні інших позовних вимог відмовити повністю.
Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , місцезнаходження: АДРЕСА_2 ) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 судовий збір у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп.
Рішення суду першої інстанції набуває чинності після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набуває чинності після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.
Суддя Мричко Н.І.