Рішення від 05.08.2025 по справі 380/9363/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 серпня 2025 рокусправа № 380/9363/25

Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Морської Галини Михайлівни, розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо невнесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення з військового обліку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , згідно Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», відповідно до довідки військово-лікарської комісії від 14.03.2022 № 240 та запису у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного № НОМЕР_1 від 02.04.2022;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 внести відомості про виключення з військового обліку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, згідно Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», відповідно до довідки військово-лікарської комісії від 14.03.2022 №240 та запису у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного № НОМЕР_1 від 02.04.2022.

Ухвалою від 13.05.2025 відкрите спрощене провадження у справі.

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що відповідно до довідки військово-лікарської комісії від 14.03.2022 №240, позивачем було пройдено медичний огляд ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 , за результатами якого ОСОБА_1 було визнано не придатним до військової служби з виключенням з військового обліку. ОСОБА_1 вказує, що цей факт також підтверджується відповідними відмітками, що містяться у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного № НОМЕР_1 від 02.04.2022 , зокрема, про зняття з військового обліку від 02.04.2022 та про виключення з військового обліку ІНФОРМАЦІЯ_3 на підставі ст. 13А гр. ІІІ Наказу МОУ №402 від 14.08.2008.

Однак, сформувавши військово-обліковий документ через інформаційну систему «Резерв+», Позивачем було виявлено, що він перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_4 . Таким чином, після авторизації в інформаційній системі «Резерв+», оновлення даних та формування військово-облікового документу, позивач дізнався, що Відповідач не вніс відомості щодо виключення з військового обліку позивача до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, як це передбачено законодавством, а ІНФОРМАЦІЯ_5 повторно взяв на військовий облік Позивача в якості військовозобов'язаного.

Вважаючи дії відповідача протиправними, просить суд задовольнити позов.

Відповідач через електронний кабінет отримав позов 09.05.2025 та ухвалу про відкриття спрощеного позовного провадження у справі 13.05.2025, проте не скористався правом подання відзиву.

Третя особа також не надала суду свої пояснення.

Розглянувши наявні у справі документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, суд зазначає наступне.

ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянин України, паспорт НОМЕР_2 .

Як слідує з довідки військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 від 14.03.2022 №240 ОСОБА_1 проведений медичний огляд ВЛК, за результатами якого ОСОБА_1 визнаний не придатним до військової служби з виключенням з військового обліку.

Тимчасове посвідчення військовозобов'язаного ОСОБА_1 №278 від 02.04.2022 містить запис п. 14 «… 02.04.2022 року виключений з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_6 як такий, що визнаний ВЛК непридатним до в/сл з виключенням з військового обліку по ст. 13 А графи ІІІ Наказу МОУ №402 від 14.08.2008…» .

Із витягу з інформаційної системи «Резерв+» від 21.03.2025 слідує, що позивач оновив дані 19.05.2024 та перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_4 .

У зв'язку з виявленими обставинами щодо статусу позивача як військовозобов'язаного, представником позивача, адвокатом Василевською Анжелою Анатоліївною направлене звернення за вих. №02-16/12-24 від 16.12.2024 до ІНФОРМАЦІЯ_3 , з проханням привести у відповідність військово-облікові дані ОСОБА_1 у реєстрі «Оберіг» щодо його виключення з військового обліку відповідно до інформації, викладеної у Довідці військово-лікарської комісії від 14.03.2022 №240 та Тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного № НОМЕР_1 .

За результатами розгляду звернення, листом від 03.01.2025 №3/90 ІНФОРМАЦІЯ_3 повідомлено: «На Ваш запит від 16.12.2024 повідомляю, що молодшого лейтенанта запасу ОСОБА_1 , 1983 року народження, було неправомірно виключено з військового обліку офіцерів запасу так як відповідно до наказу Міністра оборони України від 14.08.1998 року №402 під час дії особливого періоду постанови ВЛК районних ТЦК про непридатність до військової служби військовозобов'язаних оформляються свідоцтвами про хворобу, які не пізніше десятиденного строку з дня закінчення медичного огляду та перевірки ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_7 , направляються на затвердження до штатних ВЛК згідно адміністративно територіальної зони відповідальності за проведення військово-лікарської експертизи. Молодшому лейтенанту запасу ОСОБА_1 необхідно особисто з'явитись до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за адресою: АДРЕСА_1 для повторного проходження військово-лікарської комісії.».

В подальшому, представником позивача направлена заява за вих. №01-30/01-25 від 30.01.2025 до відповідача з проханням виключити відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо перебування позивача на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_4 та внести відомості щодо виключення з військового обліку позивача у зв'язку з непридатністю до військової служби відповідно до довідки військово-лікарської комісії від 14.03.2022 №240 .

У зв'язку з тим, що Відповідачем не було надано відповіді за результатами розгляду заяви за вих. №01-30/01-25 від 30.01.2025, представником Позивача було направлено адвокатський запит за вих. №03-21/03-25 від 21.03.2025 з проханням повідомити про результати розгляду вищевказаної заяви в інтересах Позивача.

Відповідачем надана відповідь на запит листом від 27.03.2025 №3/4938, яким повідомлено: «… Громадянин ОСОБА_1 у 2022 році проходив військово-лікарську комісію (ВЛК) при ІНФОРМАЦІЯ_8 . АІТС «Оберіг» формально запустили 28 березня 2022 року і на час проходження ВЛК даного громадянина, реєстр не працював на повну, у зв'язку з цим, не було можливості внесення будь-яких даних в повному обсязі. Після проходження ВЛК у ІНФОРМАЦІЯ_9 та постановки на військовий, громадянин ОСОБА_1 зобов'язаний був надати всі необхідні документи, у тому числі військовий квиток та інші підтверджувальні документи для перевірки та внесення коректної інформації до системи АІТС «Оберіг». Ці дії є обов'язком даного громадянина до вимог чинного законодавства України. Відповідно до наказу Міністра оборони України від 14.08.1998 року №402 під час дії особливого періоду постанови ВЛК районних ТЦК про непридатність до військової служби військовозобов'язаних оформляються свідоцтвами про хворобу, які не пізніше десятиденного строку з дня закінчення медичного огляду та перевірки ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_7 , направляються на затвердження до штатних ВЛК згідно адміністративно-територіальної зони відповідальності за проведення військово лікарської експертизи. Згідно з абзацом 1 пункту 3 Порядку №559 відомості, що зазначені у військово обліковому документі громадянина України, який перебуває або був виключений з військового обліку Збройних Сил, СБУ, розвідувального органу, повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Молодшому лейтенанту запасу ОСОБА_1 необхідно особисто з'явитись до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за адресою: АДРЕСА_1 для повторного проходження військово-лікарської комісії...».

Не погодившись із відмовою, позивач звернувся до суду.

Надаючи оцінку обгрунтованості позовних вимог, суд застосовує наступні правові норми.

Відповідно до п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» (далі - Закон №2232-XII) в редакції від 21.03.2022, що діяла на момент здійснення процедури виключення з військового обліку позивача, виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів Служби зовнішньої розвідки України - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України, які: …. 3) визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.

Згідно п. 56 Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 07.12.2016 №921 (далі - Порядок №921), який діяв на момент здійснення процедури виключення з військового обліку Позивача, Районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки: … здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників і військовозобов'язаних у випадках, передбачених законодавством; Взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників і військовозобов'язаних у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки здійснюється за їх особистої присутності. При цьому взяття на військовий облік, зняття або виключення з нього здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України та військово-облікових документів, визначених у пункті 16 цього Порядку. Про взяття призовників і військовозобов'язаних на військовий облік, зняття та виключення з нього в їх військово-облікових документах проставляються відповідні відмітки.

Наказ Міністерства оборони України від 14.08.2008 №402 «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» в редакції від 16.04.2021 містить наступні положення.

Так абзацом 7 пункту 3.8 глави 3 розділу ІІ Наказу №402 в редакції від 16.04.2021 передбачено, що постанови ВЛК військових комісаріатів оформлюються довідкою ВЛК (додаток 4 до Положення) у двох примірниках, яка не підлягає затвердженню штатною ВЛК і дійсна протягом шести місяців з дня медичного огляду. Копія довідки видається на руки особі, яка пройшла медичний огляд.

Пунктом 20.3. глави 20 розділу ІІ Наказу в редакції від 16.04.2021 передбачено, що при медичному огляді військовослужбовців та інших контингентів ВЛК приймаються постанови такого змісту: … б) "Непридатний": до військової служби з виключенням з військового обліку.

Згідно ч. 1 ст. 6 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» від 16.03.2017 №1951-VIII (далі - Закон №1951-VIII) у редакції станом на час виникнення спірних правовідносин до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: 1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до ст. 7 Закону №1951-VIII До персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать: … 17) відомості про стан здоров'я (у тому числі про встановлення, зміну групи інвалідності), що збираються з метою визначення придатності для виконання військового обов'язку.

Стаття 8 Закону №1951-VIII визначає, що до службових даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать відомості про виконання ним військового обов'язку та військово-облікові ознаки, перелік яких визначається Порядком ведення Реєстру, затвердженим володільцем Реєстру.

Частинами 8, 9 статті 5 Закону №1951-VIII передбачено, що органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи Служби зовнішньої розвідки України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.

Отже, Закон №1951-VIII визначає певні права та обов'язки районних (об'єднаних районних), міських (районних у місті, об'єднаних міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки щодо ведення Реєстру, зокрема, обов'язок вносити відомості про військовозобов'язаного та забезпечувати актуальність таких відомостей.

Як слідує із досліджених судом документів позивач пройшов медичний огляд ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 та відповідно до від 14.03.2022 №240, ОСОБА_1 визнаний не придатним до військової служби з виключенням з військового обліку.

Також тимчасове посвідчення військовозобов'язаного ОСОБА_1 №278 від 02.04.2022 містить відмітку про виключення з військового обліку ІНФОРМАЦІЯ_3 на підставі ст. 13А гр. ІІІ Наказу МОУ №402 від 14.08.2008.

Разом із тим витяг із інформаційної системи «Резерв+» містить інформацію про те, що ОСОБА_1 уточнив свої облікові дані 19.05.2024. Також цей витяг містить інформацію, що позивач перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_10 .

Із наведеного слідує, що ІНФОРМАЦІЯ_3 не вніс 02.04.2022 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію про визнання ОСОБА_1 не придатним до військової служби з виключенням з військового обліку.

Разом із тим суд зауважує, що позивач має запис у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного про виключення із військового обліку від 02.04.2022, свої облікові дані через інформаційну систему «Резерв+» уточнив 19.05.2024, а до суду про оскарження бездіяльності відповідача, вчиненої 02.04.2022 звернувся лише 09.05.2025 та просить суд зобов'язати відповідача внести відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Проте станом на час подання позову позивач як військовозобов'язаний перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_4 та може бути виключений з військового обліку лише із дотриманням існуючої процедури.

Суд констатує, що за час із 02.04.2022 до 09.05.2025 суттєво змінились правові норми, які регулюють порядок визнання не придатним до військової служби з виключенням з військового обліку та внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Так відповідно до пунктів 79, 81 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 Районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки: … організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; … здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; .. проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього; … Особиста присутність призовників, військовозобов'язаних та резервістів для зняття або виключення з військового обліку у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів не обов'язкова.

Так пунктом 3.8 глави 3 розділу ІІ Наказу Міністерства оборони України від 14.08.2008 №402 «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» в редакції на час звернення позивача до суду передбачено, що Постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП про непридатність до військової служби військовозобов'язаних оформлюються свідоцтвами про хворобу (додаток 11 до цього Положення), постанови про тимчасову непридатність оформлюються довідками ВЛК (додаток 4 до цього Положення). У разі прийняття постанови про непридатність або тимчасову непридатність до військової служби, документи з результатами проходження військовозобов'язаним медичного огляду (картка обстеження та медичного огляду, висновки лікарів, супровідні документи), не пізніше п'ятиденного строку з дня закінчення медичного огляду направляються на перевірку до ВЛК обласних, ІНФОРМАЦІЯ_11 та ІНФОРМАЦІЯ_12 . Електронний документ, яким оформлена постанова (свідоцтво про хворобу або довідка ВЛК), направляється в цей же строк на перевірку через ІКС. Перевірка здійснюється у п'ятиденний строк з дня надходження всіх документів.

За результатами перевірки та у разі виявлення помилок або відсутності необхідних підтверджуючих документів ВЛК обласних, ІНФОРМАЦІЯ_11 та ІНФОРМАЦІЯ_12 відправляють засобами ІКС документи на доопрацювання до ВЛК районних, міських ТЦК та СП, з яких вони надійшли. ВЛК районних, міських ТЦК та СП доопрацьовують та повторно відправляють документи на повторну перевірку у п'ятиденний строк з дня повернення.

Після перевірки ВЛК обласних, ІНФОРМАЦІЯ_11 та ІНФОРМАЦІЯ_12 та у разі відсутності помилок електронні документи з постановами ВЛК про тимчасову непридатність до військової служби передаються з ІКС до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Інші документи з результатами проходження військовозобов'язаним медичного огляду у паперовій формі (картка обстеження та медичного огляду, висновки лікарів, супровідні документи) направляються до районних (міських) ТЦК та СП за місцем перебування військовозобов'язаних на обліку не пізніше наступного дня після закінчення перевірки.

Після перевірки ВЛК обласних, ІНФОРМАЦІЯ_11 та ІНФОРМАЦІЯ_12 та у разі відсутності помилок електронні документи з постановами ВЛК про непридатність до військової служби направляються через ІКС до штатних ВЛК відповідно до адміністративно-територіальної зони відповідальності за проведення військово-лікарської експертизи. Інші документи з результатами проходження військовозобов'язаним медичного огляду (картка обстеження та медичного огляду, висновки лікарів, супровідні документи) направляються до відповідних штатних ВЛК не пізніше наступного дня після закінчення перевірки.

Після затвердження постанови, протокол засідання штатної ВЛК передається з ІКС до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів не пізніше наступного дня після затвердження. Дві паперові копії протоколу засідання штатної ВЛК засвідчуються її печаткою, та надсилаються разом з документами про результати проходження медичного огляду (картка обстеження та медичного огляду, висновки лікарів, супровідні документи) до ТЦК та СП за місцем обліку не пізніше наступного дня після закінчення медичного огляду.

Відтак станом на сьогодні існує процедура перевірки постанов ВЛК районних, міських ТЦК та СП про непридатність до військової служби військовозобов'язаних.

Вирішуючи дану справу, суд враховує наступне:

довідка ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 , якою встановлено, що ОСОБА_1 визнаний не придатним до військової служби з виключенням з військового обліку датована 14.03.2022;

облікові дані через інформаційну систему «Резерв+» позивач уточнив 19.05.2024, до суду про оскарження бездіяльності відповідача, вчиненої 02.04.2022 звернувся 09.05.2025;

станом на час подання позову позивач як військовозобов'язаний перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_4 ;

за час із 02.04.2022 до 09.05.2025 суттєво змінились правові норми, які регулюють порядок визнання не придатним до військової служби з виключенням з військового обліку та внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Враховуючи встановлені судом обставини та наведені правові норми, суд дійшов висновку про відсутність станом на час звернення позивача до суду підстав для зобов'язання відповідача внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про виключення позивача з військового обліку без дотримання процедури, передбаченої пунктом 3.8 глави 3 розділу ІІ Наказу Міністерства оборони України від 14.08.2008 №402 «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» .

За приписами пункту 4 частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, разом із тим, якщо суб'єкт владних повноважень надасть докази правомірності свого рішення, то обов'язок спростувати такі докази покладається на позивача, що кореспондується із принципом змагальності сторін, закріпленому у ч. 3 ст. 2 КАС України.

Відтак суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.

За правилами ст. 139 КАС України, у разі відмови у задоволенні позову, судовий збір позивачу не відшкодовується.

Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

СуддяМорська Галина Михайлівна