06 серпня 2025 року м. Київ № 320/38181/24
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Головенко О.Д., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ТОВ "Долина Ленд" до Козинської селищної ради Обухівського району Київської області, третя особа яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Обслуговуючий кооператив «Котеджного містечка Сонячна Долина» про визнання протиправними дій,
До Київського окружного адміністративного суду звернулось ТОВ "Долина Ленд" з позовом до Козинської селищної ради Обухівського району Київської області, третя особа яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Обслуговуючий кооператив «Котеджного містечка Сонячна Долина» та з урахуванням уточненої позовної заяви просить суд:
визнати протиправними дії Козинської селищної ради (ідентифікаційний код юридичної особи 04362697), що пов'язані із проведенням громадських обговорень проекту містобудівної документації місцевого рівня «Детальний план території «Котеджного містечка Сонячна Долина» в с. Романків» та звіту про його стратегічну екологічну оцінку;
визнати такими, що не відбулися, громадські слухання від 26.01.2024 щодо обговорення проекту містобудівної документації місцевого рівня «Детальний план території «Котеджного містечка Сонячна Долина» в с. Романків», та звіту про його стратегічну екологічну оцінку.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 05.09.2024 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи в порядку письмового провадження.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 14.11.2024 було залучено у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Обслуговуючий кооператив «Котеджного містечка Сонячна Долина».
В обґрунтування позовних вимог вказує, що відповідачем під час проведення громадських обговорень було допущено ряд порушень, а саме вимоги п.п. 2 ч. 3 ст. 21 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», п. 7, 8 Порядку проведення громадських слухань щодо проектів містобудівної документації на місцевому рівні, затверджено постановою Кабінету Міністрів України 25.05.2011 № 555 та ч. 4, 5, 6 ст. 12 Закону України «Про стратегічну екологічну оцінку».
Крім того, зазначає, що зауваження та пропозиції, які подано до Погоджувальної комісії були відхиленні або не розглянуті. На думку позивача зазначені громадські обговорення є такими, що не відбулись, оскільки проводились з порушення вимог закону.
Відповідач направив до суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого вказує, що Козинською селищною радою, як замовником містобудівної документації на місцевому рівні було дотримано всіх визначених профільними законами вимог та процедури щодо проведення громадського обговорення і громадських слухань детального плану та СЕО, порушень законних прав та інтересів позивача як одного з учасників громадських слухань допущено не було.
Третя особа не скористалась своїм правом на подання пояснень з приводу заявлених позовних вимог.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, оглянувши письмові докази, які були надані сторонами, суд вважає, що у задоволенні позову слід відмовити, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач володіє земельнии ділянками, зокрема, кадастрові номери: 3223186800:05:003:0141, 3223186800:05:003:0074, 3223186800:05:004:0065, 3223186800:05:004:0067, 3223186800:05:004:0048, 3223186800:05:005:0099, 3223186800:05:009:0116, 3223186800:05:010:0066, а також позивач є власником водозабірних свердловин для господарсько-питного водопостачання, магістральних мереж господарсько-питного водопостачання, мереж господарсько-фекальної каналізації, напірних каналізаційних станцій підземного типу, насосних станцій, оглядових колодязів, що розташовані на земельних ділянках позивача в с. Романків Обухівського району Київської області та здійснює господарську діяльність на території с. Романків Обухівського району Київської області.
27 сесією 8 скликання Козинської селищної ради було прийняте рішення № 16- 27- УІІІ від 28.10.2022 «Про розробку детального плану території в с. Романків Обухівського району Київської області».
Вказаним рішенням було вирішено замовити розробку детального плану території «Котеджного містечка Сонячна Долина в с.Романків Обухівського району Київської області.
12.12.2022 між Козинською селищною радою та Проектним інститутом СБУ був укладений договір № 104-22 на розроблення містобудівної документації та сформовано завдання на розроблення містобудівної документації «Детальний план території «Котеджного містечка Сонячна Долина» в с.Романків Обухівського району Київської області, територія проектування складається з земельних ділянок, зокрема, з тих, що належать позивачу.
14.09.2023 в Єдиному реєстрі стратегічної екологічної оцінки було оприлюднено заяву про визначення обсягу СЕО (номер справи в Єдиному реєстрі 12-09-2064-23). 22.09.2023 представником ТОВ «Долина Ленд» адвокатом Шубенок О.М. було подано в електронному вигляді зауваження і пропозиції до справи в Єдиному реєстрі стратегічної екологічної оцінки №12-09-2064-23.
На сайті Козинської селищної ради було розміщено інформаційне повідомлення про початок громадського обговорення відповідного проекту містобудівної документації на місцевому рівні (яке мало відбуватися із 05.01.2024 по 05.02.2024 включно) та було визначено, що громадські слухання відбудуться 26.01.2024 об 11:00 год (посилання - https://kosin.org.ua/poviidomlennyapro-gromads-ke-obgovorennya-sluhannya-dpt-kotedzhnogo-miistechka-sonyachna-dolina-vs-romankiiv-obuhiivs-kogo.html).
Проєкт ДПТ було розміщено на сайті Козинської селищної ради за посиланням: https://www.kosin.org.ua/-detal-nij-planteritoriiyi-kotedzhnogo-miistechka-sonyachna-dolina-v-s-romankiiv-obuhiivs-kogo-rajonukiyivs-koyi-oblastii-165-.html.
26.01.2024 в с. Підгірці Козинської ОТГ було проведено відповідні громадські слухання (посилання на протокол слухань на сайті Козинської селищної ради - https://kosin.org.ua/protokol-gromads-kihsluhan-schodo-obgovorennya-proiektu-dpt-km-sonyachna-dolina-v-s-romankiiv-obuhiivskogo-r-n-kiyivs-koyi.html), в яких прийняли участь 51 особа, в т. ч. представник позивача, що не заперечується позивачем, який висловив свою категоричну незгоду із запропонованими розробником проектними рішеннями ДПТ як такими, що порушують його права як землевласника в частині можливості розпоряджатися належними йому в межах проекту земельними ділянками згідно їх цільового призначення, визначеного Державним земельним кадастром.
На думку позивача такі обговорення було проведено протиправно та вважає за необхідне визнати їх такими, що не відбулись у зв'язку з чим звернувся з даним позовом.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що виникли між учасниками справи, суд виходив з такого.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 12 Закону України «Про основи містобудування» від 16.11.1992 № 2780-XII, в редакції, чинній на час прийняття спірного рішення та вчинення дій (далі - Закон № 2780) до компетенції сільських, селищних, міських рад у сфері містобудування на відповідній території належить затвердження відповідно до законодавства місцевих програм, генеральних планів відповідних населених пунктів, планів зонування територій, а за відсутності затверджених в установленому законом порядку планів зонування території - детальних планів територій.
Частиною четвертою цієї ж норми передбачено, що до компетенції виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у сфері містобудування належать: затвердження детальних планів територій за наявності затверджених в установленому законом порядку планів зонування території; визначення територій для містобудівних потреб; внесення пропозицій щодо встановлення і зміни меж населених пунктів відповідно до закону.
Приписами ст. 13 цього ж Закону № 2780 передбачено, що до компетенції місцевих державних адміністрацій в сфері містобудування належить прийняття рішень щодо: реалізації державної політики у сфері містобудування на відповідній території; планування територій на відповідному рівні; інформування населення про плани розміщення найважливіших містобудівних, промислових, енергетичних і транспортних комплексів; моніторингу забудови та іншого використання територій та інші. Визначено також, що місцеві державні адміністрації вирішують й інші питання у сфері містобудівної діяльності, визначені законом.
Відповідно до ст. 17 Закону № 2780 містобудівна документація - затверджені текстові і графічні матеріали, якими регулюється планування, забудова та інше використання територій (ч. 1). Розробка містобудівної документації здійснюється проектними організаціями, іншими юридичними особами, які мають ліцензії на виконання відповідних робіт, що видаються в порядку, встановленому законодавством (ч. 3). Види, склад, порядок розробки та затвердження містобудівної документації визначаються законодавством. Порядок проведення експертизи містобудівної документації визначається Кабінетом Міністрів України (ч. 4).
Приписами ст. 18 Закону № 2780 визначено, що реалізація містобудівної документації полягає у впровадженні рішень відповідних органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування при плануванні відповідних територій, комплексній забудові та реконструкції населених пунктів, проектуванні та будівництві об'єктів житлово-цивільного і виробничого призначення, систем транспортного та інженерного забезпечення, впорядкуванні і благоустрої територій.
Суд бере до уваги, що приписами Закону України «Про основи містобудування» передбачено розробку, затвердження, впровадження містобудівної документації.
Згідно з вимогами п. 3 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» № 3038-VI від 17.02.2011 (далі - Закон № 3038) детальний план території - містобудівна документація, що визначає планувальну організацію та розвиток території.
Відповідно до ст. 14 Закону № 3038 рішення про розроблення схем планування території Автономної Республіки Крим, областей, районів або про внесення змін до них чи окремих їх розділів приймає Верховна Рада Автономної Республіки Крим, відповідна обласна або районна рада (ч. 1). Організація розроблення та внесення змін до схем планування території Автономної Республіки Крим, областей та районів здійснюється відповідно Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними та районними державними адміністраціями (ч. 2). Замовником схем планування території Автономної Республіки Крим, областей та районів є Верховна Рада Автономної Республіки Крим, відповідні обласні та районні ради (ч. 3). Схеми планування території Автономної Республіки Крим, областей та районів затверджуються рішенням відповідних рад за умови здійснення стратегічної екологічної оцінки та отримання позитивного висновку державної експертизи (ч. 4). Склад, зміст, порядок розроблення містобудівної документації на регіональному рівні визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування (ч. 5).
Статтею 16 Закону № 3038 передбачено, що планування територій на місцевому рівні здійснюється шляхом розроблення та затвердження генеральних планів населених пунктів, планів зонування територій і детальних планів території, їх оновлення та внесення змін до них.
Згідно з ст. 19 Закону № 3038 детальний план у межах населеного пункту уточнює положення генерального плану населеного пункту та визначає планувальну організацію і розвиток частини території. Детальний план розробляється з метою визначення планувальної організації і функціонального призначення, просторової композиції і параметрів забудови та ландшафтної організації кварталу, мікрорайону, іншої частини території населеного пункту, призначених для комплексної забудови чи реконструкції, та підлягає стратегічній екологічній оцінці (ч. 1). Детальний план території за межами населених пунктів розробляється відповідно до схеми планування території (частини території) району та/або області з урахуванням обмежень використання приаеродромної території, встановлених відповідно до Повітряного кодексу України, та державних і регіональних інтересів. Розроблення детального плану території за межами населених пунктів та внесення змін до нього здійснюються на підставі розпорядження відповідної районної державної адміністрації, крім випадків, якщо законами встановлений інший порядок (ч. 2).
Вимоги до детального плану території визначені у ч. 4 цієї статті та визначає: 1) принципи планувально-просторової організації забудови; 2) червоні лінії та лінії регулювання забудови; 3) функціональне призначення, режим та параметри забудови однієї чи декількох земельних ділянок, розподіл територій згідно з будівельними нормами і правилами; 4) містобудівні умови та обмеження (у разі відсутності плану зонування території) або уточнення містобудівних умов та обмежень згідно із планом зонування території; 5) потребу в підприємствах і закладах обслуговування населення, місце їх розташування; 6) доцільність, обсяги, послідовність реконструкції забудови; 7) черговість та обсяги інженерної підготовки території; 8) систему інженерних мереж; 9) порядок організації транспортного і пішохідного руху; 10) порядок комплексного благоустрою та озеленення, потребу у формуванні екомережі; 11) межі прибережних захисних смуг і пляжних зон водних об'єктів (у разі відсутності плану зонування території).
За приписами ч. 5 цієї ж статті детальний план території складається із графічних і текстових матеріалів. Вимогами ч. 6 цієї статті передбачено, що склад, зміст, порядок розроблення та затвердження детального плану території визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
Приписами ч. 7 цієї статті визначено, що матеріали детального плану території не можуть містити інформацію з обмеженим доступом та бути обмеженими в доступі. Загальна доступність матеріалів детального плану території забезпечується відповідно до вимог Закону України "Про доступ до публічної інформації" шляхом надання їх за запитом на інформацію, оприлюднення на веб-сайті органу місцевого самоврядування, у тому числі у формі відкритих даних, на єдиному державному веб-порталі відкритих даних, у місцевих періодичних друкованих засобах масової інформації, у загальнодоступному місці у приміщенні органу місцевого самоврядування.
Згідно з ч. 8 цієї статті детальний план території у межах населеного пункту розглядається і затверджується виконавчим органом сільської, селищної, міської ради протягом 30 днів з дня його подання, а за відсутності затвердженого в установленому цим Законом порядку плану зонування території - відповідною сільською, селищною, міською радою, крім випадків, передбачених цим Законом. Детальний план території в межах населеного пункту щодо земель державної власності, що підлягають передачі в оренду для цілей здійснення державно-приватного партнерства, зокрема концесії, розглядається і затверджується відповідною державною адміністрацією протягом 30 днів з дня його подання. У такому разі фінансування робіт з розробки детального плану територій може здійснюватися за рахунок коштів державного, місцевого бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим або коштів підприємств, установ, організацій, що належать до сфери управління концесієдавця, державного партнера, або за рахунок інших джерел, не заборонених законодавством. Детальний план території за межами населеного пункту розглядається і затверджується відповідною районною державною адміністрацією протягом 30 днів з дня його подання.
Відповідно до ч. 9 цієї ж статті детальний план території не підлягає експертизі.
Вимоги щодо діяльності та розгляду проектів містобудівної документації архітектурно-містобудівною радою викладені у ст. 20 Закону № 3038.
Приписами ст. 21 Закону № 3038 визначено порядок і процедуру проведення громадського обговорення щодо врахування громадських інтересів.
Визначено, що громадському обговоренню підлягають розроблені в установленому порядку проекти містобудівної документації на місцевому рівні: генеральні плани населених пунктів, плани зонування територій, детальні плани територій (ч. 1).
Затвердження на місцевому рівні містобудівної документації, зазначеної у частині першій цієї статті, без проведення громадського обговорення проектів такої документації забороняється (ч. 2).
За приписами ч. 3 ст. 21 Закону № 3038 замовники містобудівної документації зобов'язані забезпечити: 1) оприлюднення прийнятих рішень щодо розроблення містобудівної документації на місцевому рівні з прогнозованими правовими, економічними наслідками та наслідками для довкілля, у тому числі для здоров'я населення; 2) оприлюднення проектів містобудівної документації на місцевому рівні, пояснювальної записки, розділу "Охорона навколишнього природного середовища" або звіту про стратегічну екологічну оцінку на своїх офіційних веб-сайтах, а також вільний доступ до такої інформації громадськості; 3) реєстрацію, розгляд та врахування пропозицій громадськості до проектів містобудівної документації на місцевому рівні; 4) проведення громадських слухань щодо проектів містобудівної документації на місцевому рівні; 5) узгодження спірних питань між громадськістю і замовниками містобудівної документації на місцевому рівні через погоджувальну комісію; 6) оприлюднення результатів розгляду пропозицій громадськості до проектів містобудівної документації на місцевому рівні.
Оприлюднення прийнятих рішень щодо розроблення містобудівної документації на місцевому рівні, проектів містобудівної документації на місцевому рівні є підставою для подання пропозицій громадськості замовнику містобудівної документації (ч. 4).
Пропозиції громадськості подаються у строк, визначений для проведення процедури громадського обговорення, який не може становити менш як 30 днів з дня оприлюднення проекту містобудівної документації на місцевому рівні. Пропозиції, подані після встановленого строку, не розглядаються (ч. 5).
Громадські слухання щодо проектів містобудівної документації на місцевому рівні проводяться у строк, визначений для проведення процедури громадського обговорення, але не раніше 10 днів з дня оприлюднення проекту містобудівної документації на місцевому рівні (ч. 6).
Для розгляду спірних питань, що виникають у процесі громадського обговорення, може утворюватися погоджувальна комісія (ч. 7).
Оприлюднення результатів розгляду пропозицій громадськості до проектів містобудівної документації на місцевому рівні здійснюється у двотижневий строк з дня їх прийняття шляхом опублікування в засобах масової інформації, що поширюються на відповідній території, а також розміщення таких рішень на офіційних веб-сайтах замовників містобудівної документації. Особи, які оприлюднюють проекти містобудівної документації на місцевому рівні, є відповідальними за їх автентичність (ч. 8). Фінансування заходів щодо врахування громадських інтересів здійснюється за рахунок замовників містобудівної документації (ч. 9).
Порядок проведення громадських слухань проектів містобудівної документації на місцевому рівні визначає Кабінет Міністрів України (ч. 10).
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 25 Закону № 3038 узгодження питань щодо забудови визначених для містобудівних потреб територій суміжних територіальних громад здійснюється на підставі відповідних угод, відображається у схемах планування зазначених територій та генеральних планах населених пунктів.
Таким чином, наведеними вимогами Закону № 3038-VI чітко передбачено, що організація розроблення схем планування території районів здійснюється районними державними адміністраціями (ч. 2 ст. 14); розроблення детального плану території за межами населених пунктів здійснюються на підставі розпорядження відповідної районної державної адміністрації (ч. 2 ст. 19).
Пунктом 37 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» вiд 21.05.1997 № 280/97-ВР (далі - Закон № 280/97) передбачено, що до виключної компетенції сесії сільських, селищних, міських рад належить прийняття рішень про організацію територій і об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення та інших територій, що підлягають особливій охороні.
Відповідно до вимог п.п. 6 п. а ч. 1 ст. 31 Закону № 280/97 до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать підготовка і подання на затвердження ради відповідних місцевих містобудівних програм, генеральних планів забудови населених пунктів, іншої містобудівної документації.
Порядок проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівнім затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 25.05.2011 № 555 (далі - Порядок № 555).
Відповідно до вимог п. 5 даного Порядку № 555, повідомлення про початок процедури розгляду та врахування пропозицій громадськості у проекті містобудівної документації має містити: інформацію про мету, склад та зміст містобудівної документації, викладену у скороченій та доступній для широкої громадськості формі; основні техніко-економічні показники, зокрема графічні матеріали, що відображають зміст містобудівної документації; відомості про замовника та розробника проектів містобудівної документації та підстави для їх розроблення; інформацію про місце і строки ознайомлення з проектом містобудівної документації; інформацію про посадову особу органу місцевого самоврядування, відповідальну за організацію розгляду пропозицій; відомості про строк подання і строк завершення розгляду пропозицій; інформацію стосовно запланованих інформаційних заходів (презентація, прилюдне експонування, телевізійні програми, публічні конференції тощо). Осіб, які забезпечують роботу з розгляду пропозицій громадськості, призначає орган місцевого самоврядування. Зазначені особи є відповідальними за автентичність проектів містобудівної документації.
Так, судом встановлено, що хід громадських слухань зафіксовано Протоколом громадських слухань щодо обговорення проєкту від 26.01.2024та відеозаписом в мережі YouTube за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=vr87XCF9J0k.
Громадські слухання проводились в приміщенні актового залу адміністративної будівлі за адресою: Київська обл., Обухівський р-н, с. Підгірці, вул. Васильківська, 39. У зв'язку з оголошенням повітряної тривоги, продовження громадських слухань було перенесено в приміщення укриття Підгірцівського ліцею Козинської селищної ради за адресою: Київська обл., Обухівський район, с.Підгірці, вул..Васильківська 39/1.
На громадських слуханнях зареєструвались 51 особа, в тому числі 10 осіб - від громадськості, 5 осіб - представники замовника, 2 особи - представники розробника, 2 особи - уповноважені особи підприємств, установ, організацій, які розташовані на території, що підтверджується Протоколом громадських слухань.
Після доповіді розробника відбулось обговорення та виступи представників громадськості, в тому числі двох представників ТОВ «Долина Ленд», які висловили свої зауваження та пропозиції, що підтверджується самим позивачем у позовній заяві. Також це зафіксовано в Журналі реєстрації виступів на громадських слуханнях: від ТОВ «Долина Ленд» виступили Марченко О.Т. (заступник директора) та Шубенок О.М. (адвокат). Всі виступи представників ТОВ «Долина Ленд», незважаючи на регламент виступів, не обмежувались в часі.
Як вбачається з Протоколу громадських слухань, жодних зауважень щодо часу виступів, переривань виступів та будь-яких обмежень вільно висловити свою позицію, з боку організаторів громадських слухань не було. Це також доводиться відеоматеріалами громадських слухань які доступні у відкритому доступі в мережі YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=vr87XCF9J0k, тому посилання позивача на те, що представники ТОВ «Долина Ленд» були позбавлені донести свої пропозиції та зауваження до ДПТ є безпідставним і таким, що не відповідає дійсності.
Після завершення обговорення відбулась процедура голосування за представників громадськості до складу погоджувальної комісії, яка утворювалась на виконання вимог Порядку № 555 та постанови Кабінету Міністрів України № 926 від 01.09.2021 «Про затвердження Порядку розроблення, оновлення, внесення змін та затвердження містобудівної документації» (далі - Порядок № 926).
Протягом громадських слухань 26.01.2024 письмових зауважень та пропозицій від фізичних або юридичних осіб, в тому числі і позивача, не надходило.
08.02.2024 Розпорядженням селищного голови № 18 було утворено погоджувальну комісію щодо розгляду містобудівної документації на місцевому рівні - «Детальний план території «Котеджного містечка Сонячна долина» в с.Романків Обухівського району Київської області.
Вказане розпорядження було ухвалено на підставі ст. 42 Закону № 280/97, Закону № 3038, Порядку № 555, п.п. 13 п. 43 Порядку № 926.
Слід звернути увагу, що позивачем подавались зауваження та пропозиції до проєкту містобудівної документації в письмовій формі від 22.09.2023, 25.01.2024 та 01.02.2024, частина з яких були враховані/частково враховані, а частина відхилені.
Всі пропозиції та зауваження ТОВ «Долина Ленд» долучені в електронній (сканованій) формі до затвердженого документа державного планування - «Детальний план території «Котеджного містечка Сонячна Долина» в с. Романків Обухівського району Київської області» (Реєстраційний номер справи в Єдиному реєстрі стратегічної екологічної оцінки №12-09-2064-23), містяться в додатках до Звіту про СЕО, загальнодоступні, в тому числі за посиланням на сайті Козинської селищної ради: https://kosin.org.ua/dodatki-do-zviitu-pro-seo.html.
23.02.2024 розпорядження селищного голови № 18 було затверджено рішенням 46 сесії 8 скликання № 20-46-VIII «Про затвердження розпорядження Козинського селищного голови №18 від 08.02.2024».
20.02.2024 відбулось засідання погоджувальної комісії із вирішення спірних питань, які виникли під час громадського обговорення проєкту містобудівної документації на місцевому рівні, на якому були присутні 10 з 12 членів комісії.
Також були присутні інші запрошені особи, що відображено у відповідному протоколі засідання погоджувальної комісії, в тому числі представник ТОВ «Долина Ленд» - заступник директора О. Марченко.
На засіданні погоджувальної комісії було розглянуто всі пропозиції та зауваження, які надійшли (були подані) в ході громадських слухань та громадського обговорення проєкту містобудівної документації, в тому числі і зауваження/пропозиції ТОВ «Долина Ленд». Підстави та пояснення щодо причин їх відхилення, обґрунтування такого рішення викладені в Протоколі погоджувальної комісії від 20.02.2024 27.03.2024 рішенням сорок сьомої сесії 8 скликання № 28-47-VIII «Про затвердження протоколу громадських слухань та протоколу і рішень погоджувальної комісії містобудівної документації «Детальний план території «Котеджного містечка Сонячна Долина» в с. Романків Обухівського району Київської області» було затверджено протокол громадських слухань, які відбулись 26.01.2024., підтримано ухвалені погоджувальною комісією із вирішення спірних питань, які виникли під час громадського обговорення проекту містобудівної документації на місцевому рівні рішення з дискусійних (спірних) питань та пропозицій (зауважень), висловлених під час проведення громадського обговорення проекту містобудівної документації на місцевому рівні.
Суд звертає увагу, що зазначене рішення направлено розробнику з метою врахування в проекті містобудівної документації.
06.06.2024 відбулось засідання архітектурно-містобудівної ради при департаменті містобудування та архітектури Київської обласної державної адміністрації та як вбачається з Витягу № 06/24-04 з протоколу № 06/24 питанням № 4 розгляду був розгляд проєкту Детального плану території «Котеджного містечка Сонячна Долина в с.Романків Обухівського району Київської області.
За результатами розгляду та обговорення проєкту містобудівної документації більшістю голосів членів архітектуро-містобудівної ради були висловлені певні пропозиції та рекомендації, які внесені до графічних і текстових матеріалів та основних проектних показників, надати до департаменту містобудування та архітектури КОДА відкориговані і затверджені матеріали детального плану для внесення до бази даних містобудівного кадастру.
Також, як вбачається з додатку №1 до Витягу з Протоколу № 06/24 Департаментом містобудування та архітектури були отримані відповіді на пропозиції та рекомендації, висловлені Департаментом, переважна більшість з яких були враховані.
27.08.2024 рішенням п'ятдесят третьої сесії 8 скликання Козинської селищної ради №1-53-VIII було затверджено містобудівну документацію на місцевому рівні «Детальний план території «Котеджного містечка Сонячна Долина» в с. Романків Обухівського району Київської області».
Листом вих .№2552/09-06/05-2024 від 03.09.2024 Козинська селищна рада проінформувала Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України про затвердження документа державного планування та внесення відповідної інформації до Єдиного реєстру стратегічної екологічної оцінки.
Підпунктом 2 ч. 3 ст. 21 Закону № 3038 передбачено, що замовники містобудівної документації зобов'язані забезпечити оприлюднення проектів містобудівної документації на місцевому рівні, пояснювальної записки, розділу "Охорона навколишнього природного середовища" або звіту про стратегічну екологічну оцінку на своїх офіційних веб-сайтах, а також вільний доступ до такої інформації громадськості.
Позивач стверджує, що Козинська селищна рада не оприлюднила повідомлення про початок громадських обговорень та проведення громадських слухань, а також проект містобудівної документації та звіт про його стратегічну екологічну оцінку у спосіб, встановлений законом - за 5 робочих днів до початку обговорення та із забезпеченням вільного доступ до такої інформації громадськості в місцях, чим позбавив громадськість, завчасно підготуватися до громадських слухань та взяти в них участь в повній мірі.
Пунктами 7 та 8 Порядку № 555, в редакції на момент виникнення спірних правовідносин визначені вимоги щодо оприлюднення інформації про громадське обговорення та перелік відомостей, які має містити інформаційне повідомлення про проведення громадських слухань.
Частинами 5, - 7 ст. 12 Закону України «Про стратегічну екологічну оцінку» реквізити та строки розміщення повідомлення про оприлюднення проекту документа державного планування та звіту про стратегічну екологічну оцінку.
Суд не приймає вказані твердження позивача, оскільки повідомлення про оприлюднення заяви про визначення обсягу стратегічної екологічної оцінки проєкту детального плану території «Котеджного містечка Сонячна долина» в с. Романків Обухівського району Київської області (доступне за посиланням https://kosin.org.ua/poviidomlennya-pro-oprilyudnennya- zayavi-pro-viznachennya-obsyagu-strategiichnoyi-ekologiichnoyi-ociinki-proiektu-detal-nogo-1687.html) було оприлюднене 14.09.2023.
Строк громадського обговорення (надання пропозицій та зауважень) до заяви про визначення обсягу стратегічної екологічної оцінки було визначено - з 14.09.2023 по 25.09.2023. Повідомлення про початок громадських обговорень та проведення громадських слухань, окрім як на офіційних дошках оголошень також було розміщене на сайті Козинської селищної ради 05.01.2024 і доступне за посиланням https://kosin.org.ua/poviidomlennya-pro-gromads-ke-obgovorennya-sluhannya-dpt-kotedzhnogo-miistechka-sonyachna-dolina-v-s-romankiiv-obuhiivs-kogo.html.
У повідомленні згідно вимог п. 8 Порядку № 555 було визначено дату, час ті місце проведення громадських слухань (26.01.2024 о 11:00 год, с. Підгірці Обухівського району Київської області) та умови участі в них, завдання на розроблення містобудівної документації на місцевому рівні, відомості про замовника (Козинську селищну раду) та розробника проекту містобудівної документації на місцевому рівні (Проектний інститут Служби безпеки України) та підстави для його розроблення (рішення Козинської селищної ради про розроблення проекту містобудівної документації на місцевому рівні № 16-27-VIII від 28.10.2022), інформацію про час і місце, де у вільному доступі протягом п'яти календарних днів до дати проведення громадських слухань (у тому числі у вихідні дні та в неробочий час) можна ознайомитися з матеріалами проекту містобудівної документації на місцевому рівні на паперових чи інших твердих (матеріальних) носіях (з містобудівною документацією, звітом про її стратегічну екологічну оцінку та наявною екологічною інформацією, у тому числі пов'язаною зі здоров'ям населення, що стосується документа державного планування можливо ознайомитись у строк з 05.01.2024 по 05.02.2024 (включно) на офіційному сайті Козинської селищної ради (www.kosin.org.ua) в розділі: «Діяльність» «Містобудівна документація» «Проекти для громадського обговорення» «Детальний план території «Котеджного містечка «Сонячна Долина» в с.Романків Обухівського району Київської області» або за адресою: Київська обл.., Обухівський р-н, смт.Козин, вулиця Партизанська, будинок 2.
Крім цього, у вільному доступі протягом п'яти календарних днів до дати проведення громадських слухань (у тому числі у вихідні дні та в неробочий час) можна ознайомитись з матеріалами проєкту містобудівної документації, у т.ч. звітом про стратегічну екологічну оцінку до нього, на паперових носіях: « 21» січня 2024 року з 13:00 год. до 14:00 год., « 22», « 23», « 24» та « 25» січня 2024 року з 13:00 год. до 16:00 год за адресою: 08711, Київська обл.., Обухівський р-н, смт.Козин, вул.Партизанська, буд.2.), інформацію про посадову особу замовника розроблення містобудівної документації, відповідальну за забезпечення організації розгляду пропозицій (зауважень), та адресу, за якою можуть надсилатися пропозиції (зауваження) ( Козирєва Ю.С. - начальник відділу містобудування та архітектури Козинської селищної ради; Козинська селищна рада (смт. Козин, вул. Партизанська, 2, e-mail kozynrada@ukr.net або через національну онлайн-платформу ЕкоСистема: https://eco.gov.ua/.
Також на думку позивача, Козинська селищна рада не забезпечила розгляд та врахування пропозицій ТОВ «Долина Ленд» до проєктів містобудівної документації на місцевому рівні, не внесла до протоколу Громадських слухань та не додала в якості додатків зауваження та пропозиції ТОВ «Долина Ленд», передані в рамках громадських обговорень, не підготувала довідку про громадське обговорення, в якій би підсумувала отримані зауваження і пропозиції та зазначив би, яким чином у документі державного планування та звіті про стратегічну екологічну оцінку враховані зауваження і пропозиції (або обґрунтував би їх відхилення), а також обґрунтувала би обрання саме цього документа державного планування у тому вигляді, в якому він запропонований до затвердження, серед інших виправданих альтернатив, представлених до розгляду, та не внесла таку довідку до Єдиного реєстру стратегічної екологічної оцінки.
Однак на думку суду такі твердження є помилкови, оскільки нормами чинного законодавства України не передбачено обов'язок органу місцевого самоврядування, як замовника містобудівної документації, забезпечувати врахування пропозицій окремо взятої юридичної чи фізичної особи.
Так, п. 3 ч. 3 ст. 21 Закону № 3038 визначено обов'язок замовника врахувати інтереси громадськості, а не всі без виключення подані пропозиції та зауваження.
Відповідно до ч. 7 ст. 21 Закону № 3038 для розгляду спірних питань, що виникають у процесі громадського обговорення, може утворюватися погоджувальна комісія, яка розглядає спірні питання, зафіксовані у протоколі громадських слухань, та ухвалює рішення про врахування або мотивоване відхилення таких пропозицій (зауважень).
У разі неможливості врегулювати спірні питання між сторонами погоджувальною комісією остаточне рішення приймає замовник містобудівної документації. Урегульовані погоджувальною комісією спірні питання між сторонами або прийняті замовником містобудівної документації рішення є підставою для внесення змін до проекту відповідної документації.
Таким чином, лише у випадку, якщо погоджувальна комісія не ухвалила одне з двох рішень: врахувала або вмотивовано відхилила пропозицію (зауваження), Козинська селищна рада уповноважена прийняти остаточне рішення.
Як вбачається з Протоколу громадських слухань 26.01.2024, Протоколу погоджувальної комісії із вирішення спірних питань, які виникли під час громадського обговорення проєкту містобудівної документації на місцевому рівні: «Детальний план території «Котеджного містечка Сонячна Долина» в с. Романків Обухівського району Київської області», звіту про його стратегічну оцінку від 20.02.2024 та Витягу № 06/24-04 з протоколу № 06/24 від 06.06.2024 засідання архітектуро-містобудівної ради при департаменті містобудування та архітектури Київської обласної державної адміністрації всі подані у період з 05.01.2024 по 05.02.2024 пропозиції та зауваження ТОВ «Долина Ленд» були розглянуті.
Суд також не погоджується з твердженнями позивача про залишення без розгляду зауважень щодо стратегічної екологічної оцінки та зауважень, поданих позивачем 01.02.2024.
Такі зауваження були розглянуті як на самих громадських слуханнях, так і на погоджувальній комісії, засіданні архітектурно містобудівної ради при департаменті містобудування та архітектури Київської обласної державної адміністрації, повністю або частково були враховані розробником містобудівної документації в порядку, визначеному Законом України «Про стратегічну екологічну оцінку» внаслідок зауважень та пропозицій Департаменту екології та природних ресурсів КОДА, що також відображено у Довідці про консультації з органами виконавчої влади у процесі стратегічної екологічної оцінки, Довідці про громадське обговорення у процесі стратегічної екологічної оцінки.
Є безпідставним твердження позивача про те, що Козинська селищна рада не підготувала довідку про громадське обговорення, оскільки така довідка була складена та долучена до матеріалів справи і є частиною додатків до Звіту про СЕО, як є додатками до Звіту всі зауваження та пропозиції, які надійшли від всіх зацікавлених осіб в процесі громадського обговорення, в тому числі і від ТОВ «Долина Ленд».
Підпунктом 5 ч. 3, ч. 7 ст. 21 Закону № 3038 передбачено, що серед іншого, що замовники містобудівної документації зобов'язані забезпечити узгодження спірних питань між громадськістю і замовниками містобудівної документації на місцевому рівні через погоджувальну комісію. Для розгляду спірних питань, що виникають у процесі громадського обговорення, може утворюватися погоджувальна комісія. Погоджувальна комісія протягом двох тижнів після її утворення розглядає спірні питання, зафіксовані у протоколі громадських слухань, та ухвалює рішення про врахування або мотивоване відхилення таких пропозицій (зауважень). Засідання погоджувальної комісії є правомочним, якщо у ньому взяли участь не менш як дві третини її членів (з них не менше половини - представники громадськості). Рішення погоджувальної комісії оформлюється протоколом. У разі неможливості врегулювати спірні питання між сторонами погоджувальною комісією остаточне рішення приймає замовник містобудівної документації. Урегульовані погоджувальною комісією спірні питання між сторонами або прийняті замовником містобудівної документації рішення є підставою для внесення змін до проекту відповідної документації.
Пунктом 10 Порядку № 555 визначено, що на початку громадських слухань шляхом голосування затверджуються порядок денний та регламент проведення громадських слухань. Кожен учасник громадських слухань має право подати пропозиції (зауваження), поставити запитання усно чи письмово. У разі коли замовник розроблення містобудівної документації не може прийняти рішення про врахування відповідної пропозиції (зауваження) безпосередньо під час проведення громадських слухань, така пропозиція (зауваження) розглядається на погоджувальній комісії у визначеному порядку. Під час громадських слухань незалежно від наявності чи відсутності пропозицій (зауважень) громадськості голосуванням учасників громадських слухань (половина голосів зареєстрованих учасників громадських слухань із правом голосу плюс один голос) обираються представники громадськості, які увійдуть до складу погоджувальної комісії в разі її утворення за результатами громадських обговорень, про що зазначається у протоколі громадських слухань.
На думку позивача, відповідач не забезпечив узгодження спірних питань між громадськістю в особі ТОВ «Долина Ленд» і замовниками містобудівної документації на місцевому рівні через погоджувальну комісію.
Вказане твердження позивача спростовується наданими Козинською селищною радою матеріалами громадських слухань, громадського обговорення, відповідними протоколами, які свідчать про розгляд та ухвалення рішення по кожному зауваженню та пропозиції ТОВ «Долина Ленд».
Так, як вбачається з Довідки про громадське обговорення у процесі стратегічної екологічної оцінки проекту «Детального плану території «Котеджного містечка Сонячна Долина» в с. Романків Обухівського району Київської області» (номер справи в Єдиному реєстрі № 12-09-2064-23) в рамках громадського обговорення було розглянуто 43 пропозиції/зауваження. З них, були враховані повністю - 20, враховано частково - 11, не враховано - 12. Таким чином, переважна більшість пропозиції/зауважень - 31 пропозиція позивача були враховані повністю або частково. Відхилено було лише 12 пропозицій/зауважень.
Суд приходить до висновку, що Козинською селищною радою, як замовником містобудівної документації на місцевому рівні було дотримано всіх визначених профільними законами вимог та процедури щодо проведення громадського обговорення і громадських слухань детального плану та СЕО, порушень законних прав та інтересів позивача як одного з учасників громадських слухань допущено не було
Враховуючи заявлені позовні вимоги, суд вважає, що позивачем не наведено жодного доказу порушення процедури громадських слухань від 26.01.2024, несвоєчасного або неповного оприлюднення проектної документації, відмови у реєстрації зауважень та пропозицій, їх не розгляду або необґрунтованого відхилення, а тому у задоволенні позову слід відмовити.
Водночас, зі змісту позову не вбачається, яким чином порушені права позивача при проведені громадських обговорень проекту містобудівної документації місцевого рівня «Детальний план території «Котеджного містечка Сонячна Долина» в с. Романків» та звіту про його стратегічну екологічну оцінку.
Статтею 55 Конституції України одночасно гарантовано право кожного на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб та захист будь-якими не забороненими законом засобами своїх прав і свобод від порушень і протиправних посягань.
Статтею 5 КАС України визначено способи судового захисту, з якими кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у п. 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Із наведеного вбачається, що законодавець надав право звертатися до судів адміністративної юрисдикцій лише тим особам, права, свободи та законні інтереси яких уже порушено, невизнано або оспорюють станом на дату пред'явлення позову.
Так, в постанові Верховного Суду від 03.07.2018 у справі № 826/16634/16 зазначено, що завдання адміністративного судочинства полягає в захисті саме порушених у публічно-правових відносинах прав особи, що звернулася до суду з позовом.
З огляду на зазначене, вирішуючи спір, суд повинен пересвідчитись у наявності в особи, яка звернулася за судовим захистом, відповідного права або охоронюваного законом інтересу; установити, чи є відповідне право або інтерес порушеним (установити факт порушення), і визначити, чи відповідає обраний позивачем спосіб захисту порушеного права тим, що передбачені законодавством, та чи забезпечить такий спосіб захисту відновлення порушеного права позивача. Тобто обов'язковою умовою судового захисту є наявність порушених прав та охоронюваних законом інтересів безпосередньо позивача з боку відповідача, зокрема наявність в особи, яка звернулася з позовом, суб'єктивного матеріального права або законного інтересу, для захисту якого подано позов, а також можливість його поновлення судом.
Власник порушеного права може скористатися не будь-яким, а конкретним способом захисту свого права, який прямо визначається законом, що регламентує конкретні правовідносини.
Позивач звернувся до суду з даною позовною вимогою про визнання протиправними певних дій відповідача, що мало відповідати п. 3 ч.1 ст. 5 КАС України. Проте при цьому позивачем не зазначено передбачену цією нормою вимогу про зобов'язання утриматися від вчинення певних дій. Це означає, що позивач, заявивши вказану позовну вимогу, застосував не передбачений законом спосіб захисту.
Надаючи оцінку заявлений вимозі, суд при цьому враховує усталену практику Верховного Суду з цього питання. Верховний Суд, зокрема, посилається на рішення Європейського суду з прав людини (надалі ЄСПЛ) від 15.11.1996 у справі «Чахал проти Об'єднаного Королівства», в якому зазначено, що норма ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені у правовій системі тієї чи іншої країни. Отже, ефективний засіб правового захисту у розумінні ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод повинен забезпечити поновлення саме порушеного права особи, яка звернулася за судовим захистом.
Разом з тим, позивач, не зазначив спосіб поновлення його права, що унеможливлює ефективний захист порушеного права. Тому суд дійшов висновку, що обраний позивачем спосіб захисту не усуває юридичний конфлікт та не відповідає об'єкту порушеного права, а тому в такий спосіб неможливо захистити чи відновити право у разі визнання його судом порушеним.
Це означає, що позивачем у даному випадку обрано спосіб захисту, не передбачений приписами ст. 5 КАС України, що згідно з вказаними правовими позиціями Верховного Суду тягне за собою відмову в задоволенні даної позовної вимоги.
Частиною 2 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
На підставі аналізу норм чинного законодавства, що врегульовує спірні правовідносини, встановлених обставин справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими, з огляду на що у задоволенні адміністративного позову слід відмовити.
Оскільки у задоволенні позову відмовлено в повному обсязі, то підстави для вирішення питання про стягнення судових витрат у суду відсутні.
Керуючись ст.ст. 9, 14, 73 - 78, 90, 139, 143, 242- 246, 250, 255 КАС України, суд
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Головенко О.Д.