Рішення від 06.08.2025 по справі 320/2831/24

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 серпня 2025 року справа №320/2831/24

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дудіна С.О. розглянув у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , яка діє в інтересах неповнолітньої доньки ОСОБА_2 , до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

Суть спору: до Київського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої доньки ОСОБА_2 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, у якому просить суд:

- визнати неправомірними дії ГУ ПФУ в м. Києві щодо відмови у призначенні пенсії у зв?язку із втратою годувальника, що викладена в рішенні ГУ ПФУ в м. Києві від 10.08.2023 № 27528-27952/Д-02/8-2600/23;

- прийняти доказ смерті ОСОБА_3 - свідоцтво яке видане Адміністрацією міста Сургут, Ханти-Мансійського автономного округу Югра, російської федерації;

- зобов?язати ГУ ПФУ в м. Києві призначити ОСОБА_2 пенсію у зв?язку із втратою годувальника з 01.08.2023, тобто з дати звернення до органів Пенсійного фонду України.

В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначає, що її донька, ОСОБА_2 , має право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника через смерть батька дитини - ОСОБА_3 , який є колишнім чоловіком позивачки та помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Сургут, Ханти-Мансійського автономного округу російської федерації, про що свідчить свідоцтво про смерть, видане органом реєстрації російської федерації.

Позивачка стверджує, що ОСОБА_3 раніше мав громадянство України, навчався та працював в Україні, а донька перебувала у нього на утриманні.

Позивачка зазначає, що 07.03.2023 вона зверталася до Дарницького відділу ДРАЦС у м. Києві для отримання свідоцтва про смерть українського зразка, проте 09.03.2023 отримала письмову відмову з посиланням на реєстрацію факта смерті органом російської федерації.

Позивачка повідомляє, що 01.08.2023 вона через електронний кабінет звернулася до ГУ ПФУ в м. Києві із заявою про призначення її доньці пенсії у зв'язку з втратою годувальника, у задоволенні якої було відмовлено з посиланням на те, що свідоцтво про смерть, видане адміністрацією м. Сургут, Ханти-Мансійського автономного округу Югра, російської федерації, не створює правових наслідків. ГУ ПФУ в м. Києві надіслав відповідь 10.08.2023 № 27528-27952/Д-02/8-2600/23 з відмовою, оскільки подане свідоцтво не створює правових наслідків.

Позивачка не погоджується з правомірністю такої відмови, внаслідок чого звернулася до суду з позовом у цій справі.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 07.02.2024 відкрито провадження в адміністративній справі; вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. Витребувано докази у відповідача.

Відповідач проти позову заперечував та пояснив, що 01.08.2023 гр. ОСОБА_1 звернулася із зверненням через Веб - портал Пенсійного фонду України №BEБ-26002-Ф-С-23-174507, яке зареєстроване в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві 01.08.2023 за №27952/Д-2600-23. Листом Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 10.08.2023 №27528-27952/Д-02/8-2600/23 надано роз'яснення на звернення гр. ОСОБА_1 . Відповідач звернув увагу на те, що позивачем неправильно оборано категорію на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України і 01.08.2023 було подано заяву по формі саме звернення в порядку Закону України «Про звернення громадян», а не заяву встановленого зразка про призначення пенсії по втраті годувальника та у зв?язку з цим Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві було рекомендовано звернутися на прийом до органів Пенсійного фонду із заявою встановленого зразку та оригіналами документів. У зв'язку з цим відповідач зауважив, що лист управління від 10.08.2023 не є відмовою у здійсненні призначення пенсії по втраті годувальника, а рішення про відмову у призначенні пенсії не приймалося. Зазначеним листом управлінням надано роз?яснення гр. ОСОБА_1 на подане нею звернення в порядку Закону України «Про звернення громадян», яке не породжує будь-яких прав та обов?язків для гр. ОСОБА_1 . За таких обставин, відповідач вважає, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.

Додатково відповідач зазначив, що після зупинення дії та вихід з Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах та Протоколу до Конвенції від 22.01.1993 її дія не застосовуватиметься у відносинах з російською федерацією та республікою білорусь щодо будь-яких документів, виданих, посвідчених у вказаних країнах, незалежно від дати їх видачі, посвідчення. Офіційні документи, видані з 27 грудня 2022 року компетентними органами російської федерації та республіки білорусь приймаються на території України виключно за умови легалізації, в даному випадку, проставлення апостилю, оскільки росія і білорусь є учасниками Конвенції, що скасовує вимогу легалізації іноземних офіційних документів 1961 року, яка є чинною у відносинах України з цими державами.

Відповідно до частини п?ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Учасники справи з клопотанням про розгляд справи у судовому засіданні до суду не звертались.

З урахуванням викладеного, розгляд справи судом здійснено у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з?ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об?єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 є громадянкою України, про що свідчить паспорт серії НОМЕР_1 , виданий Дарницьким РУ ГУ МВС України в місті Києві 07.09.2006.

01.08.2023 позивачка через веб-портал Пенсійного фонду України звернулася із заявою про призначення її доньці, ОСОБА_2 , пенсії у зв'язку з втратою годувальника через смерть батька дитини - ОСОБА_3 .

Вказана заява була розглянута ГУ ПФУ в м. Києві за Законом України «Про звернення громадян», про що надана відповідь листом № 27528-27952/Д-02/8-2600/23 від 10.08.2023 із роз'ясненням порядку призначення пенсії по втраті годувальника.

Не погоджуючись з відмовою відповідача, що викладена в листі № 27528-27952/Д-02/8-2600/23 від 10.08.2023, позивачка звернулась з даним позовом до суду, з приводу чого суд зазначає таке.

Згідно зі статтею 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та способом, передбаченими Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов?язкового державного пенсійного страхування, процедури призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, регулюються Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058).

Частиною першою статті 9 цього Закону визначено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія у зв'язку з втратою годувальника (п.3).

Відповідно до положень статті 36 Закону №1058 пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності, а в разі смерті особи, яка виконала функцію донора анатомічних матеріалів людини, пенсіонера або осіб, зазначених у частині другій статті 32 цього Закону, у разі смерті (загибелі) особи внаслідок поранення, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров'я, одержаних під час участі у масових акціях громадського протесту в Україні з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року за євроінтеграцію та проти режиму Януковича (Революції Гідності), та непрацездатним членам сім'ї особи, якій відповідно до Закону України "Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин" надано правовий статус особи, зниклої безвісти за особливих обставин, - незалежно від тривалості страхового стажу. При цьому дітям пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника.

Непрацездатними членами сім'ї вважаються, зокрема, діти (у тому числі діти, які народилися до спливу 10 місяців з дня смерті годувальника) померлого годувальника, які не досягли 18 років або старші цього віку, якщо вони стали особами з інвалідністю до досягнення 18 років.

Діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх навчальних закладах системи загальної середньої освіти, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах (у тому числі у період між завершенням навчання в одному із зазначених навчальних закладів та вступом до іншого навчального закладу або у період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем та продовженням навчання за іншим за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців), - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років, та діти-сироти - до досягнення ними 23 років незалежно від того, навчаються вони чи ні.

Згідно з частиною першою статті 44 Закону №1058 призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання в електронній або паперовій формі заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Частиною пятою статті 45 Закону №1058 визначено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника територіального органу Пенсійного фонду України на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

Згідно з положеннями пункту 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (далі - Порядок №22-1, в редакції станом на момент виникнення спірних правовідносин), заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).

Заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.

Відповідно до п.1.8 Порядку №22-1 днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

Якщо заява про призначення пенсії подається через вебпортал або засобами Порталу Дія днем звернення за призначенням пенсії вважається дата реєстрації на вебпорталі або засобами Порталу Дія заяви разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).

Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій, якщо інше не передбачено цим Порядком), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу або засобами Порталу Дія). Якщо документи будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата реєстрації заяви на вебпорталі або засобами Порталу Дія.

Якщо наявних документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

У пункті 2 Порядку № 22-1 міститься перелік документів, необхідних для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший.

Відповідно до пункту 3.3 Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, надає: роз'яснення підприємствам, установам, організаціям та особам з питань призначення та виплати пенсій; у разі необхідності - бланки документів; допомогу особам, зазначеним у пунктах 1.1 і 1.2 розділу I цього Порядку, щодо одержання відсутніх документів для призначення пенсії; у разі необхідності - допомогу щодо визначення права на пенсію до звільнення особи з посади, яка дає право на її призначення.

Пунктом 4.2 Порядку №22-1 визначено, що при прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб, серед іншого: надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії; повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів.

Згідно з пунктом 4.3 Порядку № 22-1 рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

Ухвалою суду про відкриття провадження у справі від відповідача було витребувано, серед іншого, копію заяви позивача про призначення пенсії з усіма доданими до неї документами.

Натомість, вказана вимога відповідачем проігнорована, а заява надана не була.

Відповідно до положень частин першої-другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Частиною дев'ятою статті 80 КАС України визначено, що у разі неподання суб'єктом владних повноважень витребуваних судом доказів без поважних причин або без повідомлення причин суд, залежно від того, яке ці докази мають значення, може визнати обставину, для з'ясування якої витребовувався доказ, або відмовити у її визнанні, або розглянути справу за наявними в ній доказами, а у разі неподання доказів позивачем - також залишити позовну заяву без розгляду.

Керуючись вказаними нормами, суд визнає підтвердженими обставини, для з'ясування яких витребовувався доказ, а саме: факт подання позивачем заяви про призначення пенсії, а не звернення з проханням роз'яснити положення чинного законодавства щодо порядку призначення пенсії у разі втрати годувальника.

Таким чином, судом встановлено, що відповідач, отримавши від позивача 01.08.2023 заяву про призначення пенсії, в порушення вищевказаних норм чинного законодавства, не прийняв відповідного рішення про призначення/відмову у призначенні пенсії, а розглянув заяву у порядку Закону України «Про звернення громадян».

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що відповідачем при отриманні заяви позивача про призначення пенсії порушено права та законні інтереси позивача, оскільки відповідачем протиправно не прийнято процесуального рішення про призначення пенсії або про відмову у її призначенні.

Аналогічний правовий висновок викладено у постанові Верховного Суду від 18 червня 2020 року у справі №265/4170/17.

У зв'язку з цим позов слід задовольнити частково, визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у розгляді по суті заяви позивача від 01.08.2023 про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника, та зобов'язати відповідача розглянути по суті заяву позивача від 01.08.2023 про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника та прийняти рішення відповідно до вимог Закону № 1058-ІV та Порядку № 22-1.

Відповідно до частини третьої статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

При зверненні до суду позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 1073,60 грн, що підтверджується платіжною інструкцією № 0.0.3195864524.1 від 13.09.2023.

Враховуючи задоволення позову, понесені позивачем судові витрати у вигляді сплаченого судового збору в розмірі 1073,60 грн підлягають стягненню на її користь за рахунок бюджетних асигнувань суб?єкта владних повноважень - ГУ ПФУ в м. Києві.

На підставі викладеного, керуючись статтями 243-246, 250 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови у розгляді по суті заяви ОСОБА_1 пенсії від 01.08.2023 про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника.

3. Зобов?язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві розглянути по суті заяву ОСОБА_1 від 01.08.2023 про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника та прийняти рішення відповідно до вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1.

4. В іншій частині в позові відмовити.

5. Стягнути на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ?, місце проживання: АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 1073,60 грн (одна тисяча сімдесят три грн 60 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань суб?єкта владних повноважень - Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (ідентифікаційний код 42098368, місцезнаходження: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Дудін С.О.