Ухвала від 05.08.2025 по справі 260/6141/25

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

05 серпня 2025 рокум. Ужгород№ 260/6141/25

Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Калинич Я.М., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Міністерства Юстиції України, ОСОБА_2 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Міністерства Юстиції України, ОСОБА_2 , яким просить суд:

1. Визнати протиправними дії Міністерства юстиції України щодо розгляду скарги ОСОБА_3 від 07.11.2023 без належного повідомлення всіх осіб, яких стосується скарга.

2. Визнати протиправними дії Міністерства юстиції України щодо порушення права державного реєстратора, рішення, дія або бездіяльність якого оскаржуються на захист, подання відповідних пояснень.

3. Визнати протиправною бездіяльність Міністерства юстиції України що виявилася у не виконанні вимог п. 9 Порядку розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єктів державної реєстрації, територіальних органів Міністерства юстиції, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1128 в частині обов'язку Мін'юсту під час розгляду скарги у сфері державної реєстрації встановлювати наявність обставин, якими обґрунтовано скаргу, та інших обставин, які мають значення для її об'єктивного розгляду.

4. Визнати протиправними дії Міністерства юстиції України щодо виходу за межі обставин, якими скаржником було обґрунтовано скаргу, та за межі вимог самої скарги.

Розглянувши зміст позовної заяви та доданих до неї матеріалів, суддя встановила наявність підстав для залишення позову без руху, з огляду на наступне.

Відповідно до частини першої статті 122 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Положеннями п.3 ч.1 ст.171 КАС України передбачено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.

Відповідно до вимог пп.4 ч.5 ст.160 КАС України, в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.

Відповідачем в розумінні ст.4 КАС України, є суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.

Так, зокрема, з позовної заяви вбачається, що така заявлена до наступних відповідачів: Міністерства Юстиції України та ОСОБА_2 . Однак заявлені позовні вимоги звернуті виключно до Міністерства Юстиції України.

Таким чином, позивачу необхідно уточнити або зміст заявлених позовних вимог, або склад відповідачів, до яких ці вимоги звернуті.

Також, відповідно до ч.3 ст.161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України «Про судовий збір» від 8 липня 2011 року №3674-VI (далі - Закон №3674-VI).

Відповідно до абз.1 ч.1 ст.3 цього Закону судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.

В силу вимог ч.1 ст.4 Закону №3674-VI судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі

Відповідно до пп.1 п.3 ч.2 ст.4 Закону №3674-VI за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, встановлено ставку судового збору в розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до Закону України «Про Держаний бюджет України на 2025 рік», станом на 01 січня 2025 року розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб складає 3028,00 грн.

Відтак, сума судового збору починаючи із 01 січня 2025 року, яка підлягає до сплати за подання адміністративного позову немайнового характеру становить 1211,20 грн.

У відповідності статті 4 частини 3 Закону №3674-VI при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

У той же час згідно з ч.3 ст.6 Закону №3674-VI у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Так, за змістом прохальної частини позовної заяви позивач заявляє 3 вимоги немайнового характеру, а саме:

- визнати протиправними дії Міністерства юстиції України щодо розгляду скарги ОСОБА_3 від 07.11.2023 без належного повідомлення всіх осіб, яких стосується скарга та щодо порушення права державного реєстратора, рішення, дія або бездіяльність якого оскаржуються на захист, подання відповідних пояснень;

- визнати протиправною бездіяльність Міністерства юстиції України що виявилася у не виконанні вимог п.9 Порядку розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єктів державної реєстрації, територіальних органів Міністерства юстиції, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1128 в частині обов'язку Мін'юсту під час розгляду скарги у сфері державної реєстрації встановлювати наявність обставин, якими обґрунтовано скаргу, та інших обставин, які мають значення для її об'єктивного розгляду;

- визнати протиправними дії Міністерства юстиції України щодо виходу за межі обставин, якими скаржником було обґрунтовано скаргу, та за межі вимог самої скарги.

Тобто, позивачем подано позов з трьома вимогами немайнового характеру, відтак судовий збір становить за подання такого 2906,88 грн. (968,96,20 грн. х 3 = 2906,88 грн.).

Позивачем до позовної заяви долучено квитанцію про сплату судового збору від 31 липня 2025 року №6603-9876-5446-6563 у сумі 1211,20 грн.

Сума недоплаченого судового збору складає 1695,68 грн.

Відтак, позивачу необхідно доплатити судовий збір у розмірі 1695,68 грн

Для сплати судового збору для звернення до Закарпатського окружного адміністративного суду встановлені наступні реквізити: отримувач коштів - ГУК у Зак. обл/Ужгородська тг/22030101; код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37975895; банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.); код банку отримувача (МФО) - 899998; рахунок отримувача - UA988999980313141206084007493; код класифікації доходів бюджету 22030101; призначення платежу*; 101; _____(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті); Судовий збір, за позовом ____(ПІБ чи назва установи, організації позивача), Закарпатський окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа).

Частиною 1 статті 122 КАС України встановлено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Відповідно до ч.2 ст.122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

З позовної заяви вбачається, що позивач просить суд визнати протиправними дії Міністерства юстиції України щодо розгляду скарги ОСОБА_3 від 07.11.2023 без належного повідомлення всіх осіб, яких стосується скарга та щодо порушення права державного реєстратора, рішення, дія або бездіяльність якого оскаржуються на захист, подання відповідних пояснень, а також визнати протиправною бездіяльність Міністерства юстиції України що виявилася у не виконанні вимог п.9 Порядку розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єктів державної реєстрації, територіальних органів Міністерства юстиції, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1128 в частині обов'язку Мін'юсту під час розгляду скарги у сфері державної реєстрації встановлювати наявність обставин, якими обґрунтовано скаргу, та інших обставин, які мають значення для її об'єктивного розгляду.

Проте, з позовною заявою з оскарженням таких дій та бездіяльності позивач звернувся до суду 01.08.2025 року, тобто з пропуском шестимісячного строку звернення до суду.

Законодавець визнав строк в шість місяців достатнім для того, щоб у справах цієї категорії особа визначилася, чи реалізуватиме своє право на звернення до суду.

Поважними причинами пропуску строку звернення до суду можуть бути визнані ті обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи та пов'язані з дійними істотними перешкодами та труднощами для своєчасного вчинення відповідних дій та підтверджені належними доказами.

На підставі частини 1 статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

В силу положень ч.6 ст.161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

Водночас, заяви про поновлення пропущеного строку звернення до суду з позовом в наведеній вище частині позовних вимог та доказів поважності причин пропуску такого строку позивачем суду не надано.

Суд зазначає, що поважними причинами визнаються лише ті обставини, які були чи об'єктивні непереборними, тобто не залежать від волевиявлення особи, що звернулась з адміністративні позовом, пов'язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, що унеможливили своєчасне звернення до суду.

Такі обставини мають бути підтверджені відповідними та належними доказами. Незнання про порушення через байдужість до свого права або небажання дізнатися не є поважною причиною пропуску строку звернення до суду.

Суд, уважає, що позивачем не надано доказів та не наведено поважних причин пропуску строку звернення до суду із цим позовом.

Аналогічна позиція щодо вирішення питання про поновлення процесуальних строків висловлена Верховним Судом в ухвалі від 05.09.2023 у справі №320/5328/22 та постанові від 29.08.2023 у справі №420/9157/22.

Таким чином, позивачу необхідно надати суду заяву про поновлення пропущеного строку звернення до суду з доказами на підтвердження поважності причин його пропуску.

Відповідно до ч.1 ст.169 вищевказаного Кодексу, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом десяти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Отже, для усунення недоліків позовної заяви позивачу необхідно надати суду:

- уточнену позовну заяву в новій редакції, уточнивши в ній зміст заявлених позовних вимог та надати копії такої позовної заяви відповідно до кількості учасників справи;

- заяву про поновлення пропущеного строку звернення до суду з адміністративним позовом із доказами поважності причин його пропуску;

За таких обставин, враховуючи виявлені недоліки, позовну заяву належить залишити без руху, а позивачу встановити спосіб і строк їх усунення. Роз'яснити позивачу, що у випадку усунення недоліків позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважатиметься поданою у день первинного її подання до адміністративного суду.

Керуючись ст. ст. 160, 161, 169, 248, 256, 294 КАС України, суддя, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Міністерства Юстиції України, ОСОБА_2 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - залишити без руху.

Надати позивачу строк тривалістю десять днів з моменту отримання копії даної ухвали, протягом якого останній має усунути недоліки позовної заяви.

У разі невиконання вимог, зазначених в ухвалі, позовна заява буде повернута позивачеві.

Копію ухвали надіслати позивачу.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя Я. М. Калинич