(про закриття провадження у справі)
06 серпня 2025 року м. Житомир справа № 240/6615/24
категорія 112030000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чернової Г.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Коростенської окружної прокуратури в інтересах держави до Малинської міської ради про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
Керівник Коростенської окружної прокуратури в інтересах держави звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з позовною заявою, у якій, з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог, просить:
- визнати протиправною бездіяльність Малинської міської ради Коростенського району Житомирської області щодо незабезпечення пільговим перевезенням громадським транспортом дітей громади, безоплатним гарячим харчуванням дітей, в тому числі, які мають статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів та дітей з числа осіб, визначених у ст. ст. 10, 10-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», у закладах дошкільної та загальної середньої освіти Малинської міської ради Коростенського району Житомирської області;
- зобов'язати Малинську міську раду Коростенського району Житомирської області вчинити дії, спрямовані на забезпечення пільгового проїзду дітей у межах міста Малин, безоплатним гарячим харчуванням дітей, в тому числі, які мають статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів та дітей з числа осіб, визначених у ст. ст. 10, 10-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», у закладах дошкільної та загальної середньої освіти Малинської міської ради Коростенського району Житомирської області шляхом прийняття рішення про виділення коштів для забезпечення пільгового проїзду дітей громадським транспортом та організації гарячого харчування дітей, в тому числі пільгових категорій.
Ухвалою суду відкрито загальне позовне провадження у справі, судове засідання призначене на 14.05.2024.
Судове засідання 14.05.2024 у зв'язку з клопотанням прокурора про ознайомлення з матеріалами справи відкладено на 27.05.2024.
У судовому засіданні 27.05.2024 представник позивача позовні вимоги підтримала з підстав, викладених у позові, та просила позов повністю задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, будь-яких заяв, клопотань, заперечень до суду не подав.
Після з'ясування позиції представника позивача суд протокольною ухвалою, без виходу до нарадчої кімнати, ухвалив перейти до подальшого розгляду справи у письмовому провадженні.
В подальшому від представника відповідача надійшло клопотання про закриття провадження у справі з підстав виконання вимог прокуратури в повному обсязі.
Від представника позивача надійшла заява про закриття провадження у справи, обгрунтовуючи яку зазначає, що під час розгляду вказаної справи судом виявлено, що Малинською міською радою самостійно вжито заходів до відновлення прав дітей громади.
Зокрема зазначає, що Малинською міською радою виконано вимоги щодо забезпечення безоплатним гарячим харчуванням дітей, в тому числі, які мають статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів та дітей з числа осіб, визначених у ст. 10, 10-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту» у закладах дошкільної та загальної середньої освіти.
Також рішенням сесії Малинської міської ради від 24.12.2024 № 1396 «Про організацію харчування учнів у закладах загальною середньої освіти Малинської міської територіальної громади у 2025 році» та від 24.12.2024 № 1397 «Про встановлення розміру вартості харчування дітей у закладах дошкільної освіти Малинської міської територіальної громади та пільгових умов оплати харчування для сімей які потребують соціальної підтримки у 2025 році» (додаються), визначено перелік пільгових категорій дітей, які забезпечено безкоштовним харчуванням у закладах дошкільної та загальної середньої освіти.
Відповідно до рішень Малинської міської ради від 24.12.2024 № 1401 «Про бюджет Малинської міської територіальної громади на 2025 рік» та від 14.02.2025 № 1404 «Про внесення змін до бюджету Малинської міської територіальної громади на 2025 рік», передбачено відповідні видатки на забезпечення пільгових категорій дітей безкоштовним харчуванням у закладах дошкільної та загальної середньої освіти.
Також забезпечено підвіз учасників освітнього процесу до навчальних закладів управлінням освіти, молоді, спорту та національно-патріотичного виховання виконавчого комітету Малинської міської ради Житомирської області, про що зазначено у відзиві на позовну заяву.
Тобто, оскаржувані порушення були виправлені суб'єктом владних повноважень самостійно, у зв'язку з чим предстанвик позивача просить закрити провадження у справі на підставі п.8 ч.1 ст. 238 КАС України.
Дослідивши подану представником позивача заяву та матеріали справи, суд дійшов висновку, що заява підлягає задоволенню з огляду на таке.
Частиною 3 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) встановлено, що кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Таким правом користуються й особи, в інтересах яких подано позовну заяву, за винятком тих, які не мають адміністративної процесуальної дієздатності.
Згідно частини 1, 6 статті 47 КАС України крім прав та обов'язків, визначених у статті 44 цього Кодексу, позивач має право на будь-якій стадії судового процесу відмовитися від позову. Суд не приймає відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем і не визнає умов примирення сторін, якщо ці дії суперечать закону або порушують чиї-небудь права, свободи чи інтереси.
Відповідно до частин 1, 3 статті 189 КАС України позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. Про прийняття відмови від позову суд постановляє ухвалу, якою закриває провадження у справі.
Перевіривши доводи заяви та матеріали справи, суд вважає, що відмова представника позивача від адміністративного позову не суперечить закону, не порушує чиї-небудь права, свободи або інтереси.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 238 КАС України суд закриває провадження у справі, якщо позивач відмовився від позову і відмову прийнято судом.
Щодо повернення позивачу судового збору, суд зазначає таке.
Відповідно до частини 1 статті 142 КАС України у разі вирішення справи шляхом примирення, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу п'ятдесяти відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.
Згідно частини 3 статті 7 Закону України "Про судовий збір" у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.
З огляду на викладене вище, суд приходить висновку про наявність підстав повернення позивачу 50 % судового збору, сплаченого при зверненні до суду із даним позовом.
Згідно платіжних інструкцій №3001 від 11.12.2024 на суму 2684,00 грн. та №496 від 13.03.2024 на суму 344,00 грн. позивачем сплачено судовий збір в розмірі 3028,00 грн.; п'ятдесят відсотків від сплаченого судового збору складає 1514,00 грн. і саме ця сума підлягає поверненню позивачу з Державного бюджету України.
Керуючись статтями 238, 239, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Клопотання представників сторін про закриття провадження у справі задовольнити.
Закрити провадження в адміністративній справі № 240/6615/24 за позовом Коростенської окружної прокуратури в інтересах держави до Малинської міської ради про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії.
Повернути Житомирській обласній прокуратурі з Державного бюджету України сплачений судовий збір в розмірі 1514 (одна тисяча п'ятсот чотирнадцять) гривень 00 копійок.
Для виконання ухвали суду та повернення судового збору платнику необхідно звернутися до Житомирського окружного адміністративного суду із заявою про повернення сплаченого судового збору за судовим рішенням по справі № 240/6615/24 із обов'язковим зазначенням інформації, передбаченої п. 5 Порядку повернення (перерахування) коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затверджено наказом Міністерства фінансів України 03.09.2013 №787, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25.09.2013 за № 1650/24182.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя Г.В. Чернова
06.08.25