Рішення від 06.08.2025 по справі 240/14936/24

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 серпня 2025 року м. Житомир справа № 240/14936/24

категорія 112010200

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Чернової Г.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовною заявою, у якій, з урахуванням уточнених позовних вимог , просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, що полягає у непроведенні з 26.08.2022 перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідок про нараховані суми грошового забезпечення та заробітної плати №627 від 07.12.2023, №197 від 14.12.2023, з урахуванням довідок про проходження служби в органах внутрішніх справ №ІІІ-1148 від 13.12.2023 та проходження служби в Національній поліції України №ІІІ-1136 від 13.12.2023;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , починаючи з дати призначення пенсії, тобто, з 26.08.2022, на підставі довідок про нараховані суми грошового забезпечення та заробітної плати №627 від 07.12.2023 року, №197 від 14.12.2023 року, з урахуванням довідок про проходження служби в органах внутрішніх справ №ІІІ-1148 від 13.12.2023 року та проходження служби в Національній поліції України №ІІІ-1136 від 13.12.2023, з урахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування позову зазначає, що відповідачем здійснено перерахунок його пенсії не з дня її призначення (26.08.2022), а з 01.03.2024, у зв'язку з чим позивач 19.04.2024 звернувся до відповідача із заявами з питань здійснення правильного перерахунку. Листом від 16.05.2024 відповідач фактично відмовив у проведенні перерахунку, що спонукало позивача звернутися із вказаним позовом до суду.

Ухвалою суду позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою суду позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, яка розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, у якому просить відмовити в задоволенні позову, зазначаючи, що оскільки страхувальником подано звітність, позивачу станом на 16.10.2024 зараховано страховий стаж в повному обсязі - 11 років 6 місяців 27 днів (до подання звітності становив 7 років 3 місяці 4 дні). Розмір пенсійної виплати позивача з 01.03.2024 становить 12396,00 грн., а тому підстави для задоволення позовних вимог позивача відсутні.

Дослідивши подані письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у письмовому провадженні всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив таке.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач перебуває на обліку у відповідача з 26.08.2022 та отримує пенсію по інвалідності (2 група) відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

При призначенні пенсії по інвалідності відповідачем у 2022 році невірно обраховано страховий стаж позивача, а саме не зараховано при цьому строк служби в ГУ МВС України в Київській області та ГУ НП в Київській області згідно трудової книжки від 17.10.2012 серія НОМЕР_1 .

Згодом на підставі наданих позивачем документів і проведення контрольно - перевірочних заходів відповідачем пенсію позивача перераховано і листом від 16.05.2024 повідомлено, що після проведеного переахунку розмір пенсії позивача з 01.03.2024 становить 12396,00 грн. При цьому перерахунок пенсії позивача здійснено не з дати її призначення - з 26.08.2022, а з 01.03.2024.

Позивач 19.04.2024 звертався до відповідача стосовно перерахунку пенсії з дня її призначення на підставі вказаних вище довідок, проте вказаного перерахунку здійснено не було.

Позивач, вважаючи протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає у здійсненні перерахунку його пенсії з 01.03.2024, а не з дати її призначення, звернувся з вказаним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі статтею 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом.

Статтею 1 Закону № 1058-IV визначено, що пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Статтею 8 Закону № 1058-IV закріплено право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Так, відповідно до пункту 1 частини 1 цієї статті, право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Статтею 5 Закону № 1058-IV передбачено, що дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, визначених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються, зокрема, види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат; порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням; організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Відповідно до частини 2 статті 45 зазначеного Закону, пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону.

Перерахунок пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону № 1058-IV.

Розмір пенсії кожної особи є індивідуальним і залежить від тривалості набутого страхового стажу та розміру отримуваної заробітної плати, а також доплат, підвищень та надбавок до пенсії, право на встановлення яких підтверджено відповідними документами.

Матеріалами справи підтверджено та визнається відповідачем, що позивачу як інваліду 2 групи обчислена пенсія відповідно до Закону №1058-IV.

Відповідно до ч.1 ст.33 Закону №1058-ІV пенсія по 2 групі інвалідності призначається в розмірі 90 відсотків пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього ж 3акону.

Відповідно до статті 24 Закону №1058-ІV до страхового стажу для обчислення розміру пенсії за віком, з якого обчислюється розмір пенсії по інвалідності, крім наявного страхового стажу, зараховується також на загальних підставах період з дня встановлення інвалідності до досягнення застрахованою особою пенсійного віку (додатковий стаж).

Статтею 24 Закону №1058-ІV визначено, що страховий стаж - це період, протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачено страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду України за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності Закону, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

У разі якщо за період з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2016 року в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відсутні відомості, необхідні для обчислення страхового стажу військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), поліцейським, особам рядового і начальницького складу відповідно до цього Закону, страховий стаж обчислюється на підставі довідки про проходження військової служби та про сплачені суми страхових внесків.

Згідно з ст. 40 Закону №1058-ІV, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 01.07.2000. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 01.07.2000 становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30.06.2000 незалежно від перерв.

Довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

Відповідно до ч. з ст. 44 Закону №1058-ІV органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обгрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.

Як уже зазначалося вище, позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та з 26.08.2022 отримує пенсію по інвалідності 2 групи.

Після проведення контрольно-перевірочних заходів (підтвердження відповідності первинними документами наданих довідок), відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача на підставі довідок про нараховані суми грошового забезпечення та заробітної плати №627, №197, з урахуванням довідок про проходження служби в органах внутрішніх справ №Ш-1148 та проходження служби в Національній поліції України №Ш-1156. Заробітну плату за період з 01.06.2016 враховано за даними системи персоніфікованого обліку.

За матеріалами пенсійної справи документально підтверджений страховий стаж ОСОБА_1 становить 40 років 3 місяці 25 днів, у тому числі додатковий стаж - 28 років 8 місяців 28 днів.

Розмір пенсійної виплати з 01.02.2024 до 01.03.2024 становив 10988,25 грн., а після проведеного перерахунку з 01.03.2024 - 12396,00 грн.

З вказаного вбачається, що після проведення контрольно-перевірочних заходів відповідачем протиправно не проведено перерахунок пенсійної виплати та не виплачено позивачу пенсію з дати її призначення, тобто з 26.08.2022.

Відповідно до ст.1-1 Закону №2262-XII законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.

Згідно з ч.1 ст.58 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року №1058-IV (далі - Закон №1058-IV) Пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов'язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду.

Відповідно до ст. 64 Закону №1058-IV однією із функцій Пенсійного фонду є здійснення перерахунку пенсій.

Проаналізувавши вищевикладене суд дійшов висновку, що у спірних правовідносинах, які виникли між сторонами, відповідач зобов'язаний був здійснити перерахунок пенсії позивача з дня призначення пенсії, оскільки таку функцію прямо покладено на вказаний державний орган Законом.

На думку суду, позивач має право на включення до складу його грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, отриманих ним основних та додаткових видів грошового забезпечення під час проходження служби, відповідно до довідок про нараховані суми грошового забезпечення та заробітної плати №627 від 07.12.2023, №197 від 14.12.2023, з урахуванням довідок про проходження служби в органах внутрішніх справ №ІІІ-1148 від 13.12.2023 та проходження служби в Національній поліції України №ІІІ-1136 від 13.12.2023, та перерахунку пенсії з дати її призначення - з 26.08.2019, а тому відповідач протиправно відмовив позивачу у проведенні перерахунку його пенсії з урахуванням додатково поданих документів з цієї дати, а не з 01.03.2024.

Таким чином, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та наявність правових підстав для їх задоволення.

Позивач звільнений від сплати судового збору, а матеріали справи не містять в собі доказів понесення сторонами судових витрат, з огляду на що відсутні підстави для вирішення питання щодо їх розподілу.

Керуючись статтями 77, 90, 139, 242-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . РНОКПП/ЄДРПОУ: НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, буд. 7, м. Житомир,Житомирська обл., Житомирський р-н,10003. РНОКПП/ЄДРПОУ: 13559341) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, що полягає у непроведенні з 26.08.2022 перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідок про нараховані суми грошового забезпечення та заробітної плати №627 від 07.12.2023, №197 від 14.12.2023, з урахуванням довідок про проходження служби в органах внутрішніх справ №ІІІ-1148 від 13.12.2023 та проходження служби в Національній поліції України №ІІІ-1136 від 13.12.2023.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , починаючи з дати призначення пенсії - з 26.08.2022, на підставі довідок про нараховані суми грошового забезпечення та заробітної плати №627 від 07.12.2023 року, №197 від 14.12.2023 року, з урахуванням довідок про проходження служби в органах внутрішніх справ №ІІІ-1148 від 13.12.2023 року та проходження служби в Національній поліції України №ІІІ-1136 від 13.12.2023, з урахуванням раніше виплачених сум.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Г.В. Чернова

06.08.25