Ухвала від 06.08.2025 по справі 200/1003/22

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

про заміну способу та порядку виконання рішення суду

06 серпня 2025 року Справа №200/1003/22

Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Кониченка Олега Миколайовича розглянувши в письмовому провадженні заяву позивача про заміну способу та порядку виконання рішення суду у справі за позовом

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )

до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3)

про визнання протиправною бездіяльності зобов'язання вчинити певні дії

УСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просив суд:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не проведення з 01 грудня 2019 року перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії відповідно до статей 43, 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі оновленої довідки виданої ДУ “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» від 30.11.2021 року №33/25-3758;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести з 01 грудня 2019 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до статей 43, 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі оновленої довідки виданої ДУ “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» від 30.11.2021 року №33/25-3758 з урахуванням раніше виплачених сум.

31 травня 2022 року рішенням Донецького окружного адміністративного суду у справі № 200/1003/22 задоволено адміністративний позов: визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не проведення з 01 грудня 2019 року перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії, відповідно до статей 43, 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі оновленої довідки виданої ДУ “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» від 30.11.2021 року №33/25-3758; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести з 01 грудня 2019 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії, відповідно до статей 43, 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі оновленої довідки виданої ДУ “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» від 30.11.2021 року №33/25-3758 з урахуванням раніше виплачених сум.

Рішення суду набрало законної сили 28.11.2022 року, виконавчий лист на виконання рішення суду видано 23 грудня 2022 року.

28 липня 2025 року від представника позивача надійшла заява про заміну способу та порядку виконання рішення суду, в обґрунтування якого сторона позивача зазначила, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 31.05.2022 у справі № 200/1003/22 в січні 2023 року відповідачем проведено перерахунок пенсії з 01.12.2019 на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення №33/25-3758 від 30.11.2021. Відповідач не провів виплату різниці між фактично отриманою та належною до сплати суми пенсій за період з 01.12.2019 по 31.01.2023 у загальній сумі 139347,49 грн. У відповідь на звернення позивача Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області листом № 490-17383/П-02/8-0500/23 повідомило, що виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та членам їх сімей згідно ст. 8 цього Закону забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. При цьому Відповідач не надав ніяких відомостей про терміни виплати заборгованості. Станом на липень 2025 року вказану заборгованість не виплачено, та рішення суду залишається не виконаним.

30 липня 2025 року ухвалою суду прийнято до розгляду заяву позивача про заміну способу та порядку виконання судового рішення у справі № 200/1003/22, призначено розгляд заяви на 14 год 30 хв 06 серпня 2025 року; запропоновано сторонам надати до суду додаткові письмові пояснення та докази (за наявності) по суті заяви в строк 14 год 30 хв 06 серпня 2025 року з врахуванням часу необхідного на пересилання поштової (електронної) кореспонденції.

05 серпня 2025 року від відповідача до суду надійшли заперечення проти задоволення заяви позивача, у яких відповідач зазначив, що неотримання Позивачем усієї суми заборгованості з виплати пенсії відбулося з незалежних від пенсійного органу обставин. 11 жовтня 2024 року постановою № 1156 Кабінет Міністрів України затвердив Бюджет Пенсійного фонду України на 2024 рік, яким на фінансування видатків, пов'язаних з погашенням заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду, що здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України, було передбачено 500 млн. гривень, які використано в повному обсязі. Виплата проведена за рішеннями суду, дата набуття чинності яких по 19 листопада 2020 року включно. Щодо суми коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду на 2025 рік, вона буде визначена у бюджеті Пенсійного фонду України на 2025 рік, який згідно із підпунктом 1-1 пункту 14 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України затверджується Кабінетом Міністрів України в місячний термін після набрання чинності законом про Державний бюджет України на відповідний рік. На сьогоднішній день бюджет Пенсійного фонду України на 2025 рік не затверджено.

Відповідач зазначив, що зміна способу і порядку виконання рішення суду, у такому випадку, не захищає право Позивача на отримання сум заборгованості з пенсійних виплат, яка фактично може бути виплачена за наявності відповідних бюджетних асигнувань.

При цьому, відповідач покликається на висновки Верховного Суду, викладені у постановах від 16 липня 2020 року у справі № 130/2176/17, від 11 листопада 2020 року у справі № 817/628/15 та від 17 лютого 2021 року у справі № 295/16238/14-а.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 378 КАС України, за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання.

Заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у двадцятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Враховуючи суть порушеного питання, а також відсутність необхідності витребування у сторін додаткових документів та пояснень, суд застосовуючи приписи Рекомендацій щодо роботи судів в умовах воєнного стану, опублікованих 02.03.2022 року Радою суддів України, задля забезпечення безпеки учасників судового процесу вважає за можливе розглянути заяву в письмовому провадженні без виклику сторін.

Дослідивши доводи сторін, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 3 ст. 378 КАС України, підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.

Відповідно до ч. 3 ст. 33 Закону України "Про виконавче провадження" від 21 квітня 1999 року № 606-XIV, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» від 05 червня 2012 року № 4901-VI, виконання рішень суду про зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за якими є державний орган, державне підприємство, юридична особа, здійснюється в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження» з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.

У разі якщо рішення суду, зазначені в частині першій цієї статті, не виконано протягом двох місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, крім випадків, коли стягувач перешкоджає провадженню виконавчих дій, державний виконавець зобов'язаний звернутися до суду із заявою про зміну способу і порядку виконання рішення.

Виходячи з системного аналізу приписів наведених норм, у першу чергу положень ст. 378 КАС України в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень» від 21.11.2024 № 4094-IX, процесуальний закон не надає суду розсуду щодо задоволення/відмови у задоволенні заяви про заміну способу та порядку виконання рішення суду відносно обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, у разі якщо таке рішення набрало законної сили та не виконано суб'єктом владних повноважень протягом двох місяців з дня набрання законної сили, що є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.

При цьому суд відхиляє покликання відповідача на усталену правову позицію Верховного Суду з цього питання, як таку, що сформована за попереднього правового регулювання.

Відтак, з матеріалів адміністративної справи встановлено, що рішення суду стосується ненарахування та невиплати пенсії позивачу та понад 2 місяці з дня набрання законної сили не виконано в частині виплати заборгованості нарахованої за рішенням суду.

Нарахована на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 31 травня 2022 року у справі № 200/1003/22, яке набрало законної сили 28.11.2022 року, заборгованість становить 139347,49 грн та підтверджується листом відповідача від 12.01.2023 № 490-17383/П-02/8-0500/23.

Ураховуючи викладене, суд дійшов висновку про задоволення заяви позивача про зміну способу і порядку виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 31 травня 2022 року у справі № 200/1003/22, яке набрало законної сили 28.11.2022 року, у частині щодо зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести виплату ОСОБА_1 перерахованої пенсії за період з 01.12.2019 по 31.01.2023, відповідно до статей 43, 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі оновленої довідки, виданої ДУ “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» від 30.11.2021 року №33/25-3758 з урахуванням раніше виплачених сум на «стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 заборгованості з пенсії за період з 01.12.2019 по 31.01.2023 у розмірі 139347 (Сто тридцять дев'ять тисяч триста сорок сім) грн 49 коп».

На підставі викладеного, керуючись статтею 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Задовольнити заяву позивача про зміну способу і порядку виконання рішення суду.

Змінити спосіб і порядок виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 31 травня 2022 року у справі № 200/1003/22, яке набрало законної сили 28.11.2022 року, у частині щодо зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести виплату ОСОБА_1 перерахованої пенсії за період з 01.12.2019 по 31.01.2023, відповідно до статей 43, 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі оновленої довідки, виданої ДУ “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» від 30.11.2021 року №33/25-3758 з урахуванням раніше виплачених сум на:

«стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 заборгованості з пенсії за період з 01.12.2019 по 31.01.2023 у розмірі 139347 (Сто тридцять дев'ять тисяч триста сорок сім) грн 49 коп».

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання.

Ухвала може бути оскаржена.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до ст. 297 КАС України, апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя О.М. Кониченко