м. Вінниця
05 серпня 2025 р. Справа № 826/11525/16
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Маслоід Олени Степанівни, розглянувши у письмовому порядку за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом: Публічного акціонерного товариства "Аерофлот-російські авіалінії" (вул. Арбат, 10, м. москва, російська федерація, 119002)
до: Державної авіаційної служби України (пр-т Перемоги, 14, м. Київ, 01135)
про: визнання нечинною та скасування постанови,
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулось Публічне акціонерне товариство "Аерофлот-російські авіалінії" (далі - позивач) з позовною заявою до Державної авіаційної служби України (далі - відповідач) про визнання нечинною та скасування постанови №6742 про накладення штрафу за правопорушення у галузі цивільної авіації від 29.06.2016.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначає, що 04.07.2016 отримав постанову відповідача від 29.06.2016 №6742 про накладення штрафу за правопорушення у галузі цивільної авіації. Однак позивач вважає таку постанову протиправно, адже у ній не зазначено конкретний підпункт пункту 118 Положення про використання повітряного простору України, який начебто було порушено, що унеможливлює належну юридичну кваліфікацію дій позивача. Також зауважує, що згідно з чинним порядком, кожне порушення використання повітряного простору підлягає обов'язковому розслідуванню з дотриманням чітко визначених процедур і строків, водночас таке розслідування щодо рейсу AFL 1624 не проводилося; протокол про порушення складався без участі представника позивача, хоча зазначено, що така участь мала місце. Крім того позивач вказує, що в постанові немає жодного запису з наземних засобів об'єктивного контролю, який би підтверджував факт здійснення рейсу з порушенням правил, що свідчить про те, що висновки відповідача базуються на припущеннях. Відтак, на переконання позивача, не доведено наявність його вини та причинного зв'язку між діями та ймовірними наслідками, що є обов'язковими елементами для застосування фінансових санкцій, а власне накладення штрафу не базується на об'єктивних і беззаперечних доказах, як того вимагає законодавство України, а отже суперечить принципам законності та об'єктивності.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 01.08.2016 дану позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження.
В подальшому, ухвалою від 08.12.2016 провадження у цій справі зупинено до набрання законної сили судовим рішенням в адміністративній справі №826/10462/14.
Законом України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" від 13.12.2022 № 2825-IX (далі - Закон № 2825-IX) Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.
П. 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2825 (в редакції Закону України від 16.07.2024 № 3863-ІХ "Про внесення змін до пункту 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" щодо забезпечення розгляду адміністративних справ" (далі - Закон № 3863), який набрав чинності 26.09.2024), установлено, що з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя.
До початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом, крім випадку, передбаченого абз. 4 цього пункту.
Не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва адміністративні справи, які були передані до Київського окружного адміністративного суду та розподілені між суддями до набрання чинності Законом № 3863, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
Інші адміністративні справи, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, у тому числі ті, що передані до Київського окружного адміністративного суду до набрання чинності Законом № 3863, але не розподілені між суддями (крім справ, підсудність яких визначена ч. 1 ст. 27, ч. 3 ст. 276, ст. ст. 289-1, 289-4 КАС України), передаються на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України шляхом їх автоматизованого розподілу між цими судами з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ у порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України. Справи, підсудність яких визначена ч. 1 ст. 27, ч. 3 ст. 276, ст. ст. 289-1, 289-4 КАС України, до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
Після початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду Київський окружний адміністративний суд та інші окружні адміністративні суди України завершують розгляд та вирішення переданих їм справ.
Судом апеляційної інстанції щодо всіх справ, підсудних окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, та переданих на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України відповідно до цього Закону, є Шостий апеляційний адміністративний суд.
До початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду вирішення процесуальних питань, пов'язаних з виконанням судових рішень у справах, розглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, здійснює Київський окружний адміністративний суд.
На підставі п. 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2825 (в редакції Закону № 3863) проведений автоматизований розподіл адміністративних справ, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, між окружними адміністративними судами України з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ відповідно до Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженому наказом Державної судової адміністрації України від 16.09.2024 № 399.
За результатами автоматизованого розподілу адміністративних справ, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, між окружними адміністративними судами України, справа № 826/11525/16 передана на розгляд та вирішення Вінницькому окружному адміністративному суду.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 03.03.2025 зазначену справу було передано на розгляд судді Вінницького окружного адміністративного суду Маслоід О.С.
Ухвалою від 17.03.2025 адміністративну справу № 826/11525/16 за позовом Публічного акціонерного товариства "Аерофлот-російські авіалінії" до Державної авіаційної служби України про визнання протиправною та скасування постанови суддею Маслоід О.С. прийнято до свого провадження.
Ухвалою суду від 17.03.2025 провадження у цій справі поновлено.
Під час прийняття справи до провадження суд встановив, що місцезнаходження позивача - російська федерація.
Згідно з листом Акціонерного товариства «Укрпошта» №1.03.009.004.-15505-25 від 29.04.2025 у зв'язку з військовою агресією російської федерації, що стала підставою для введення воєнного стану в країні відповідно до Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №64/2022, роботу мережі об'єктів поштового зв'язку Укрпошти ускладнено, при цьому можуть відбуватися зміни в режимі роботи об'єктів поштового зв'язку, переліку надання послуг та строків їх надання.
Враховуючи зазначене, та відповідно до можливості, передбаченої статтями 36-001.2, 17-143 та 17-219 Регламенту Всесвітньої поштової конвенції, Укрпошта припинила обмін поштовими відправленнями з 24.02.2022 до/з російської федерації.
Судом, у відповідності до ч. 1 ст. 130 КАС України, 17.03.2025 на офіційному сайті Судової влади України, веб-сторінці Вінницького окружного адміністративного суду, опубліковано оголошення про розгляд даної справи.
Таким чином, судом вчинено усі можливі заходи з метою повідомлення позивача про розгляд даної адміністративної справи.
Ч. 4 ст. 243 КАС України передбачено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
У відповідності до вимог ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши усі обставини справи та надавши їм юридичну оцінку, суд встановив наступне.
Згідно з протоколом про правопорушення у галузі цивільної авіації №6742 від 21.06.2016 у присутності уповноваженого представника юридичної особи ПАТ «Аерофлот - російські авіалінії» проведено перевірку інформації, викладеної в телеграмі Украероцентр ТЛГ №202010.
За результатами проведеної перевірки встановлено, що 20.02.20216 о 12 год. 59 хв. повітряним судном, яке виконувало рейс AFL 1624, здійснено політ з порушенням порядку використання повітряного простору України ПС, незважаючи на заборону використання повітряного простору, чим порушено ст. 30 Повітряного кодексу України та п. 94 та пп. 1, 4, 6 п. 118 постанови Кабінету Міністрів України від 29.03.2002 №401 «Про затвердження Положення про використання повітряного простору України».
29.06.2016 Головою Державіаслужби України, розглянувши протокол про правопорушення в галузі цивільної авіації від 21.06.2016, прийнято постанову №6742, в якій встановлено порушення правил та порядку використання повітряного простору України при виконанні рейсу AFL 1624 о 12 год. 59 хв. 20.02.2016. Рейс здійснено без відповідного дозволу та заявки на використання повітряного простору України, що свідчить про порушення ст. 30 Повітряного кодексу України та п. 94, пп. 1, 4, 6 п. 118 постанови Кабінету Міністрів України від 29.03.2002 №401 «Про затвердження Положення про використання повітряного простору України», та вирішено накласти на ПАТ «Аерофлот - російські авіалінії» штраф у сумі 136 000 грн.
Вважаючи вказану постанову відповідача протиправною, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд застосовує нормативно-правові акти в редакції чинній на момент виникнення таких правовідносин і виходить з наступного.
Правові основи діяльності в галузі авіації встановлює Повітряний кодекс України від 19.05.2011 №3393-VІ (далі - ПК України).
Державне регулювання діяльності в галузі авіації та використання повітряного простору України спрямоване на гарантування безпеки авіації, забезпечення інтересів держави, національної безпеки та потреб суспільства і економіки у повітряних перевезеннях та авіаційних роботах.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 ПК України державне регулювання діяльності в галузі авіації та використання повітряного простору України полягає у формуванні державної політики та стратегії розвитку, визначенні завдань, функцій, умов діяльності в галузі авіації та використання повітряного простору України, застосуванні заходів безпеки авіації, прийнятті загальнообов'язкових авіаційних правил України, у здійсненні державного контролю за їх виконанням та встановленні відповідальності за їх порушення.
Згідно з п. 8 ч. 1 ст. 16 ПК України державні інспектори та особи, уповноважені на проведення перевірок, на підставі службового посвідчення та спеціального завдання на проведення перевірки відповідно до частини шостої цієї статті мають право складати протоколи та розглядати справи про адміністративні правопорушення і застосовувати фінансові санкції.
Приписами п. 26 ч. 1 ст. 1 ПК України визначено, що використання повітряного простору України - це провадження діяльності, пов'язаної з польотами повітряних суден, з переміщенням (перебуванням) матеріальних об'єктів у повітряному просторі України, а також з вибуховими роботами, пусками ракет, усіма видами стрільб, у тому числі з метою здійснення впливу на гідрометеорологічні процеси в атмосфері, що становлять загрозу безпеці польотів повітряних суден та інших літальних апаратів.
За змістом ч. 1 ст. 23 ПК України організація використання повітряного простору України - це комплекс заходів, який вживається для забезпечення безпечного, економічного та регулярного повітряного руху, а також будь-якої іншої діяльності, пов'язаної з використанням повітряного простору України. Положення про використання повітряного простору України затверджується Кабінетом Міністрів України.
Організація використання повітряного простору України передбачає: 1) визначення структури та класифікації повітряного простору України; 2) планування та координацію діяльності з використання повітряного простору України відповідно до державних пріоритетів; 3) забезпечення дозвільного порядку використання повітряного простору України та/або забезпечення інформацією щодо використання повітряного простору України; 4) організацію повітряного руху, що включає: обслуговування повітряного руху; управління використанням повітряного простору України; організацію потоків повітряного руху; 5) забезпечення контролю за дотриманням порядку та правил використання повітряного простору України у певних районах; 6) обслуговування аеронавігаційною інформацією; 7) аварійне сповіщення; 8) метеорологічне обслуговування; 9) забезпечення зв'язку, навігації, спостереження (ч. 2 ст. 23 ПК України).
Ч. 3 ст. 23 ПК України встановлено, що порушенням порядку використання повітряного простору України вважаються дії або бездіяльність юридичних чи фізичних осіб, що призвели до порушення вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів, які регулюють порядок використання повітряного простору України.
Відповідно до ч. 4 ст. 23 ПК України перелік порушень порядку використання повітряного простору України визначається Положенням про використання повітряного простору України.
Згідно з ч. 1 ст. 26 ПК України повітряний простір України, доступний для виконання польотів загального повітряного руху, поділяється на:
1) контрольований повітряний простір України обслуговування повітряного руху, в межах якого можуть надаватися в установленому порядку всі види обслуговування повітряного руху (диспетчерське, польотно-інформаційне, аварійне);
2) повітряний простір України поза межами контрольованого повітряного простору обслуговування повітряного руху, де в установленому порядку забезпечуються польотно-інформаційне та аварійне обслуговування.
Класифікація повітряного простору України обслуговування повітряного руху визначається уповноваженим органом з питань цивільної авіації виходячи з потреб користувачів повітряного простору України, необхідності забезпечення безпеки польотів, їх економічної ефективності та публікується в документах аеронавігаційної інформації (ч. 2 ст. 26 ПК України).
Обслуговування повітряного руху забезпечення польотно-інформаційного обслуговування, аварійного чи диспетчерського обслуговування повітряного руху (районного диспетчерського обслуговування, диспетчерського обслуговування підходу або аеродромного диспетчерського обслуговування) (п. 73 ст. 1 ПК України).
За приписами ч. 1 ст. 33 ПК України обслуговування повітряного руху в районах польотної інформації, диспетчерських районах, диспетчерських зонах, на маршрутах обслуговування повітряного руху, у тому числі в повітряному просторі над відкритим морем, де відповідальність за обслуговування повітряного руху міжнародними договорами України покладена на Україну (крім зон та аеродромів, де обслуговування повітряного руху здійснюється відповідними підрозділами державних органів, органів місцевого самоврядування), організується та здійснюється в порядку, встановленому Положенням про використання повітряного простору України.
Ч. 1 ст. 29 ПК України передбачено, що використання повітряного простору України здійснюється на підставі дозволів, що надаються органами об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху відповідно до порядку, визначеного Положенням про використання повітряного простору України, крім випадків, передбачених пунктами 1-5 частини другої статті 24 цього Кодексу.
На момент виникнення спірних правовідносин було чинним Положення про використання повітряного простору України, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 29.03.2002 №401 (далі - Положення КМУ №401).
Порядок подання заявок, видачі дозволів та визначення умов використання повітряного простору врегульовані Розділом IV Положення КМУ №401.
Так, згідно з п. 56 Положення КМУ №401 користувачі повітряного простору, заінтересовані у провадженні діяльності, повинні подати відповідну заявку на використання повітряного простору.
П. 57 Положення КМУ №401 передбачено, що подання заявок та видача дозволів на використання повітряного простору або анулювання заявок може здійснюватися за допомогою телеграфу, телефону, поштового зв'язку, телефаксу тощо. Користувачі повітряного простору зобов'язані мати прямий зв'язок (телеграф, телефон, телефакс або інші види зв'язку) з органами ОПР та відповідними органами управління Повітряних Сил Збройних Сил.
При цьому, п. 58 Положення КМУ №401 встановлено, що форма розкладів та заявок на польоти цивільних повітряних суден, а також терміни їх подання визначаються Правилами надання експлуатантам дозволів на виліт з аеропортів України та приліт до аеропортів України під час виконання міжнародних, внутрішніх та транзитних польотів, що затверджуються Мінінфраструктури та Міноборони.
Відповідно до п. 60 Положення КМУ №401 розклад регулярних внутрішніх та міжнародних польотів цивільних повітряних суден експлуатантів України та іноземних експлуатантів затверджується Державіаслужбою і надсилається до Украероруху (Украероцентру) та органів управління Повітряних Сил Збройних Сил не пізніше ніж за 20 діб до введення його в дію.
Згідно з п. 61 Положення КМУ №401 органи управління Повітряних Сил Збройних Сил, Украероцентр здійснюють контроль за виконанням регулярних внутрішніх та міжнародних польотів, а також транзитних регулярних польотів та наданням органами ОПР послуг з обслуговування повітряного руху. З цією метою користувачі повітряного простору подають Украероцентру перелік повторюваних планів польотів не пізніше ніж за 14 діб до початку польоту, а зміни до цього переліку - за 7 діб до введення їх у дію. Украероцентр доводить перелік повторюваних планів польотів до РДЦ та органів управління Повітряних Сил Збройних Сил.
Приписами п. 74, 75 Положення КМУ №401 поряд з іншим закріплено, що дозвіл на виконання внутрішніх та міжнародних регулярних польотів з посадкою (вильотом) в Україні (з України) видається Державіаслужбою.
Відповідно до п. 2 розділу І Положення КМУ №401 дозволом на використання повітряного простору є офіційне повідомлення про надання користувачеві повітряного простору дозволу для провадження діяльності у порядку, що визначається відповідним підрозділом органу об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху України. Орган об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху відповідний підрозділ, повноваження і діяльність якого пов'язані з організацією повітряного руху у повітряному просторі України та у міжнародному повітряному просторі, який перебуває під відповідальністю України.
П. 6 постанови Кабінету Міністрів України «Про створення об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху України» від 19.07.1999 №1281 встановлено, що головним оперативним підрозділом системи є Український центр планування використання повітряного простору України та регулювання повітряного руху (далі - Украероцентр).
Загальний порядок польотів та маневрування повітряних суден у класифікованому повітряному просторі України та повітряному просторі над відкритим морем, де відповідальність за обслуговування повітряного руху (далі ОПР) міжнародними договорами покладена на Україну, з метою забезпечення безпеки польотів цивільних повітряних суден і екологічної безпеки встановлюють Правила польотів цивільних повітряних суден у повітряному просторі України, затверджені наказом Міністерства інфраструктури України від 28.10.2011 №478 (далі - Правила №478).
Відповідно до п. 1.3 Правил №478 контрольований політ - це будь-який політ, який виконується за наявності диспетчерського дозволу.
Диспетчерський дозвіл - дозвіл командиру повітряного судна діяти відповідно до умов, установлених диспетчерським органом.
Згідно з п. 8.1 глави 8 Правил №478 диспетчерський дозвіл повинен бути отриманий до початку виконання контрольованого польоту або частини польоту, яка виконується як контрольований політ. Такий дозвіл запитується шляхом подання плану польоту до органу диспетчерського обслуговування повітряного руху.
Аналогічні положення закріплені пунктами 3.3.1.1, 3.3.1.2, 3.3.2, 3.6.1.1 Додатку 2 до Конвенції про міжнародну цивільну авіацію 1944 року «Правила польотів».
Як встановлено судом, повітряним судном позивача здійснено політ у повітряному просторі Автономної республіки Крим, яка згідно зі ст. 134 Конституції України є невід'ємною складовою частиною України.
Згідно з п. 93 Положення КМУ №401 в окремих частинах повітряного простору встановлюються заборона або обмеження на його використання, які публікуються в документах з аеронавігаційної інформації та/або включаються до плану використання повітряного простору. Форма та зміст плану використання повітряного простору визначаються інструкцією з управління використанням повітряного простору.
Заборона використання повітряного простору на постійній основі встановлюється Державіаслужбою за поданням відповідних державних органів, підприємств, установ та організацій і оприлюднюється в документах з аеронавігаційної інформації (п. 101 Положення КМУ №401)
Тимчасова заборона використання окремих частин повітряного простору встановлюється в інтересах користувачів, які подали відповідні заявки, з урахуванням пріоритетів, установлених цим Положенням, та принципів гнучкого використання повітряного простору відповідно до Європейської концепції гнучкого використання повітряного простору. Інформація про тимчасову заборону використання повітряного простору доводиться Украероцентром та службою аеронавігаційної інформації до відома всіх користувачів повітряного простору (п. 102 Положення КМУ №401).
Ст. 11 Конвенції про міжнародну цивільну авіацію 1944 року та ч. 1 ст. 8 Угоди між Урядом України та урядом російської федерації про повітряне сполучення і співробітництво в галузі повітряного транспорту до повітряних суден авіакомпанії «Аерофлот» під час їх перебування на території України застосовуються закони та правила України, які регулюють приліт і виліт з її території повітряних суден, що здійснюють міжнародні польоти, або експлуатацію чи навігацію цих повітряних суден.
Відповідно підпункту «n» пункту 5.1.1.1 розділу 5.1 Глави 5 Додатку 15 до Конвенції про міжнародну цивільну авіацію 1944 року «Служби аеронавігаційної інформації» та Dос. 8126 ІСАО «Посібник з служб аеронавігаційної інформації», які є обов'язковими як для України, так і для російської федерації згідно зі статями 37 та 38 вказаної Конвенції, та згідно з абзацом 15 підпункту 3.2.1.2 Правил обслуговування аеронавігаційною інформацією, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 01.07.2004 №564 (далі - Правила №564), інформація щодо встановлення заборонених зон публікується шляхом видання повідомлень NOTAM, які є елементом об'єднаного пакету аеронавігаційної інформації (розділ 1.1 глави 1 Додатку 15).
До управління забезпечення аеронавігаційного обслуговування польотів та до Міжнародної служби NOTAM (NOF) від Украероцентру, який є головним оперативним підрозділом об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху України (постанова Кабінету Міністрів України від 19.07.1999 №1281), мережею авіаційного фіксованого електрозв'язку (AFTN) надійшов запит про встановлення забороненої зони над територією півострова Крим, який був затверджений уповноваженими особами Державіаслужби України, що стало підставою для опублікування NOTAM А1391/14 та А1946/14 та в наступному NOTAM А2461/14.
Вимоги до змісту, правил видачі та випуску NОТАМ уніфіковані для всіх країн, що приєдналися до Конвенції про міжнародну цивільну авіацію 1944 року та містяться у Додатку 15 та Dос. 8126.
Відповідно до пункту 5.1.1 Додатку 15 NОТАМ складається і видається негайно в тих випадках, коли інформація, що підлягає розповсюдженню, носить тимчасовий і нетривалий характер, або у разі введення в терміновому порядку важливих з експлуатаційної точки зору постійних змін або тимчасових змін, що носять довгостроковий характер, виключаючи великий текстовий та/або графічний матеріал.
NОТАМ є складовою частиною об'єднаного пакета аеронавігаційної інформації, визначення якого міститься в розділі 1.1 «Визначення» Глави 1 Додатку 15.
У підпункті 2.1.2 пункту 2.1 глави 2 Правил №564 зазначено, що аеронавігаційна інформація затверджується Державіаслужбою України та публікується САІ.
Згідно з розділом 1.1 «Визначення» Глави 1 Додатку 15 заборонена зона - повітряний простір встановлених розмірів над територією або територіальними водами держави, у межах якої польоти повітряних суден заборонено. Таке ж положення міститься в Главі 1.
Водночас відповідно до п. 2.1.1 розділу 2.1 Глави 2 Додатка 2 правила польотів поширюються на повітряні судна, що мають національні та реєстраційні знаки Договірної Держави, незалежно від їхнього місцезнаходження, за умови, що ці правила не суперечать правилам, опублікованим державою, що здійснюють юрисдикцію над територією, що пролітає.
Також, згідно з п. 2 розділу 1 Положення КМУ №401 заборонена зона частина повітряного простору, в межах якої забороняються польоти повітряних суден.
Разом з цим, NOTAM А1391/14 має у своєму тексті у полі визначення цілі літери NBO, що відповідно до Додатку А глави 6 Doc 8126 означає, що NOTAM відібрано для негайного сповіщення експлуатантів повітряних суден, для включення в РІВ та стосується виконання польотів.
Окрім того, відповідно до підпункту 2.3.2 розділу 2.3 Глави 2 Додатку 2 до початку польоту командир повітряного судна знайомиться з усією наявною інформацією щодо запланованої операції.
У той же час, п. 8.1.1 Додатку 15 визначено, що на будь-якому аеродромі, що зазвичай використовується для виконання міжнародних польотів, персоналу, залученому до забезпечення польотів, включаючи льотні екіпажі та служби, відповідальні за передпольотну інформацію, надається аеронавігаційна інформація, необхідна для забезпечення безпеки, регулярності та ефективності аеронавігації та що стосується етапів маршрутів, що починаються від цього аеродрому.
П. 8.1.3 Додатку 15 закріплено, що членам льотного екіпажу надається коротка анотація діючих NОТАМ, які мають експлуатаційне значення, та інша інформація термінового характеру у формі складених відкритим текстом бюлетенів передпольотної інформації (РІВ).
Відповідно до ст. 12 Конвенції про міжнародну цивільну авіацію 1944 року кожна Договірна держава зобов'язується вживати заходів для забезпечення того, щоб кожне повітряне судно, яке здійснює політ або маневрує в межах її території, а також кожне повітряне судно, яке має її національний знак, де б таке судно не знаходилося, дотримувалося чинних у даному місці правил і регламенту, що стосуються польотів і маневрування повітряних суден.
Ч. 3 ст. 48 ПК України встановлено заборону виконання польоту повітряного судна в контрольованому повітряному просторі без двостороннього радіозв'язку з органом обслуговування повітряного руху.
В ході розгляду справи судом встановлено, що згідно з протоколом про правопорушення у галузі цивільної авіації №6742 від 21.06.2016 у присутності уповноваженого представника юридичної особи ПАТ «Аерофлот - російські авіалінії» проведено перевірку інформації, викладеної в телеграмі Украероцентр ТЛГ №202010.
За результатами проведеної перевірки встановлено, що 20.02.20216 о 12 год. 59 хв. повітряним судном, яке виконувало рейс AFL 1624, здійснено політ з порушенням порядку використання повітряного простору України ПС, незважаючи на заборону використання повітряного простору, чим порушено ст. 30 Повітряного кодексу України та п. 94 та пп. 1, 4, 6 п. 118 постанови Кабінету Міністрів України від 29.03.2002 №401 «Про затвердження Положення про використання повітряного простору України».
29.06.2016 Головою Державіаслужби України, розглянувши протокол про правопорушення в галузі цивільної авіації від 21.06.2016, прийнято постанову №6742, в якій встановлено порушення правил та порядку використання повітряного простору України при виконанні рейсу AFL 1624 о 12 год. 59 хв. 20.02.2016. Рейс здійснено без відповідного дозволу та заявки на використання повітряного простору України, що свідчить про порушення ст. 30 Повітряного кодексу України та п. 94, пп. 1, 4, 6 п. 118 постанови Кабінету Міністрів України від 29.03.2002 №401 «Про затвердження Положення про використання повітряного простору України», та вирішено накласти на ПАТ «Аерофлот - російські авіалінії» штраф у сумі 136 000 грн.
Водночас позивач не погоджується з винесеною постановою.
Оцінивши аргументи позивача щодо незаконності винесеної постанови №6742 про накладення штрафу за порушення у сфері цивільної авіації, суд вважає їх безпідставними з огляду на таке.
Твердження позивача про відсутність повідомлень від командира повітряного судна, органів обслуговування повітряного руху чи органів управління Повітряних Сил Збройних Сил України не спростовує правомірності складання протоколу про порушення. Крім того, законність оформлення таких протоколів вже була предметом судового розгляду у справі №826/10462/14, у якій рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 30.08.2022, що набрало законної сили 30.09.2022, було відмовлено в задоволенні позову ПАТ «Аерофлот» щодо визнання незаконною аналогічної постанови про накладення штрафу. У цьому рішенні суд чітко встановив, що форма та порядок складання протоколу відповідають вимогам наказу Міністерства інфраструктури №637 та не потребують додаткового тлумачення. Згідно з ч. 4 ст. 78 КАС України, обставини, встановлені у зазначеному судовому рішенні, є преюдиційними і не підлягають повторному доказуванню в іншій справі за участі тих самих осіб.
Твердження позивача про відсутність належного розслідування та недоведеність порушення також оцінюються критично, адже, як встановлено судом, 20.02.2016 повітряне судно позивача здійснило політ у повітряному просторі Автономної Республіки Крим, що є територією України відповідно до ст. 134 Конституції України. У цій зоні, згідно з Положенням №401, встановлено постійну заборону на використання повітряного простору, про що належним чином повідомлено через міжнародні аеронавігаційні повідомлення - NOTAM A1391/14, A1946/14 та A2461/14, які були затверджені уповноваженими посадовими особами Державіаслужби України. NOTAM є обов'язковим до виконання документом відповідно до положень Конвенції про міжнародну цивільну авіацію 1944 року, її Додатку 15, а також Документа ІСАО Doc 8126. Попри чинність вказаних заборон і зобов'язання екіпажів ознайомлюватися з передпольотною інформацією, ПАТ «Аерофлот» свідомо не подало заявку на використання повітряного простору України, не надало плану польоту та здійснило контрольований політ без відповідного диспетчерського дозволу. Така бездіяльність свідчить про грубе нехтування законодавчо визначеними процедурами та зумисне ігнорування заборон, встановлених на рівні національного та міжнародного права.
Крім того, варто врахувати, що Верховний Суд у постанові від 07.03.2018 у справі №826/10898/14 у правовідносинах між тими самими сторонами дійшов висновку, що процедурні порушення, допущені контролюючим органом при розгляді справи про правопорушення не можуть бути обставиною, яка звільняє від відповідальності, у разі підтвердження факту правопорушення.
Процедурні порушення не повинні сприйматися як безумовне свідчення протиправності прийнятого за наслідками розгляду справи про правопорушення рішення. Натомість, вчинені контролюючим органом процедурні порушення підлягають оцінці з огляду на те, наскільки ці порушення вплинули на можливість порушника захистити свої права та чи призвели процедурні порушення на встановлення обставин порушення та на наслідки.
При цьому, навіть у випадку встановлення процедурних порушень прийняття акту суб'єктом владних повноважень зазначене не може бути підставою для скасування останнього у випадку встановлення останнім правопорушення, факт вчинення якого підтверджено у ході розгляду справи.
Посилання позивача на нібито недоведеність вини або відсутність причинного зв'язку також не знайшли підтвердження. NOTAM, що містив код NBO (означення обмеження, критичного для безпеки польотів), був чинним, публічним і зобов'язував перевізника до дотримання встановлених обмежень. Також позивач не надав жодного доказу на підтвердження протиправності дій посадових осіб Державіаслужби при складанні протоколу від 21.06.2016 №6742, і цей документ не був скасований у встановленому порядку.
Отже, доводи позивача про незаконність постанови є безпідставними.
Враховуючи вищевикладене в сукупності, суд дійшов висновку про відсутність підстав для визнання нечинною та скасування постанови №6742 від 29.06.2016.
Згідно ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
За приписами ч. 1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про необґрунтованість заявлених позовних вимог та, відповідно, про відсутність підстав для задоволення позову.
Керуючись ст. 2, 6, 9, 73-78, 90, 139, 242, 243, 245, 246, 255, 295 КАС України, суд
У задоволенні позовної заяви Публічного акціонерного товариства "Аерофлот-російські авіалінії" до Державної авіаційної служби України про визнання нечинною та скасування постанови відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Інформація про учасників справи:
Позивач: Публічне акціонерне товариство "Аерофлот - російські авіалінії" (вул. Арбат, м. москва, російська федерація, 119002; представництво Відкритого акціонерного товариства "Аерофлот - російські авіалінії" (вул. Саксаганського, 112А, м. Київ, 01032)
Відповідач: Державна авіаційна служба України (просп. Берестейський, 14, м. Київ, 01135, код ЄДРПОУ 37536026)
Повний текст судового рішення складено та підписано суддею 05.08.2025 року.
Суддя Маслоід Олена Степанівна