печерський районний суд міста києва
Справа № 757/31887/25-к
пр. № 1-кс-27698/25
14 липня 2025 року
Слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва: ОСОБА_1 ,
при секретарі: ОСОБА_2 ,
за участю:
слідчого: не з'явився,
представника особи у володінні якої знаходяться речі і документи: не з'явився,
розглянувши у судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання слідчого слідчого відділення розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого відділу Печерського управління поліції Головного управління Національної поліції у місті Києві старшого лейтенанта поліції ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів при проведенні досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42025102060000007 від 16.01.2025, за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 332, ч. 2 ст. 209, ч. ст. 27 ч. 1 ст. 358, ч. 4 ст. 358 КК України, -
Слідчий слідчого відділення розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого відділу Печерського управління поліції Головного управління Національної поліції у місті Києві старший лейтенант поліції ОСОБА_3 , за погодженням прокруора Печерської окружної прокуратури міста Києва ОСОБА_4 , звернувся до слідчого судді з клопотанням про надання тимчасового доступу до речей та документів, що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , а саме матеріалів судової справи № 736/450/24 від 23.04.2024, з можливістю вилучення їх оригіналів.
В обґрунтування клопотання слідчий зазначає, що Слідчим відділом Печерського управління поліції Головного управління Національної поліції за процесуального керівництва Печерської окружної прокуратури міста Києва перебувають матеріали досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42025102060000007від 16.01.2025, за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 332, ч. 2 ст. 209, ч. ст. 27 ч. 1 ст. 358, ч. 4 ст. 358 КК України, під час якого з метою встановлення обставин вчинення кримінального правопорушення виникла необхідність в одержані тимчасового доступу до речей та документів, що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , а саме матеріалів судової справи № 736/450/24 від 23.04.2024, з можливістю вилучення їх оригіналів. В інший спосіб довести вказані обставини неможливо.
В судове засідання слідчий не з'явився, про день, час, місце розгляду клопотання повідомлений належним чином, подав заяву про розгляд клопотання у його відсутність, в якій вимоги клопотання підтримав в повному обсязі, просив їх задовольнити.
Представник особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, в судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду клопотання повідомлений належним чином.
Оскільки, згідно ч. 4 ст. 163 КПК України, неприбуття за судовим викликом особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, без поважних причин або неповідомлення нею про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду клопотання, суд визнав можливим розглянути клопотання за відсутності представника особи у володінні якої перебувають речі та документи.
Відповідно до ч. 4 ст. 107 КПК України, під час розгляду клопотання фіксування судового процесу за допомогою технічних засобів не здійснювалось.
Дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя дійшов висновку, що клопотання підлягає задоволенню, зважаючи на наступне.
Слідчим суддею встановлено, що Слідчим відділом Печерського управління поліції Головного управління Національної поліції за процесуального керівництва Печерської окружної прокуратури міста Києва перебувають матеріали досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42025102060000007від 16.01.2025, за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 332, ч. 2 ст. 209, ч. ст. 27 ч. 1 ст. 358, ч. 4 ст. 358 КК України.
Досудовим розслідуванням досліджуються, зокрема, обставини організації незаконного перетину осіб через державний кордон України, вчинені з корисливих мотивів.
Так, Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» № 2102-IX від 24.02.2022 затверджено Указ Президента № 64/2022 від 24.02.2022 та введено воєнний стан, дію якого, у подальшому, неодноразово продовжено, у тому числі Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні»» № 3684-ІХ від 08.05.2024, яким затверджено Указ Президента № 271/2024 від 14.05.2024 та продовжено строк дії воєнного стану до 12.08.2024 року.
Указом Президента України ОСОБА_5 від 24.02.2022 № 64/2022 у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України з 05 годин 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який в подальшому Указами Президента України, продовжений.
Відповідно до пункту 3 Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» № 64/2022 від 24.02.2022 (далі - Указ) передбачено, що окрім іншого у зв'язку з введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватись конституційні права й свободи людини та громадянина, передбачені ст. 33 Конституції України.
Відповідно до Указу Президента України № 69/2022 від 24.02.2022 «Про загальну мобілізацію» постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію протягом 90 діб із дня набрання чинності цим Указом.
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про оборону України» № 1932-ХІІ від 06.12.1991, воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
А тому, у зв'язку із введенням воєнного стану з 05 год 30 хв 24.02.2022 право на виїзд з України, а також перетин державного кордону України, громадянами України без наявних законних підстав тимчасово обмежено.
Правилами перетинання державного кордону громадянами України, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України № 57 від 27.01.1995 (далі - Правила), затверджено порядок і вичерпний перелік підстав, за яких громадяни України мають право на виїзд із України, а також перетин державного кордону у разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану.
Відповідно до п. 2-6 Правил у разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану право на перетин державного кордону, крім осіб, зазначених у пунктах 2-1 та 2-2 цих Правил, також мають інші військовозобов'язані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації.
Абзац 5 ч. 9 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» № 2232-XII від 25.03.1992 (Далі - Закон № 2232-XII) визначає, що військовозобов'язані - це особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави.
Згідно абзацу 2 ч. 1 ст. 39 Закону № 2232-XII на військову службу під час мобілізації призиваються резервісти та військовозобов'язані, які перебувають у запасі і не заброньовані в установленому порядку на період мобілізації, незалежно від місця їх перебування на військовому обліку.
Частина 1 ст. 27 Закон № 2232-XII передбачає, що у запас Збройних Сил України та інших військових формувань зараховуються громадяни України, які придатні за станом здоров'я до проходження військової служби в мирний або воєнний час і не досягли граничного віку перебування в запасі. Вони перебувають на військовому обліку в відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки та відповідних органах інших військових формувань.
Відповідно до п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону № 2232-XII виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки підлягають громадяни України, які визнані непридатними до військової служби.
Пунктом 12 Правил передбачено, що для здійснення прикордонного контролю громадяни подають уповноваженим службовим особам підрозділу охорони державного кордону паспортні, а у випадках, передбачених законодавством, і підтверджуючі документи без обкладинок і зайвих вкладень.
Згідно ч. 6 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» № 3543-XII від 21.10.1993 у період проведення мобілізації (крім цільової) громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років зобов'язані мати при собі військово-обліковий документ та пред'являти його за вимогою уповноваженого представника територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейського, а також представника ІНФОРМАЦІЯ_2 у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон України.
Таким чином для перетину державного кордону, в період дії воєнного стану громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років, крім паспортних документів, повинні мати також документи, які підтверджують, що вони не підлягають призову на військову службу під час мобілізації, у тому числі про виключення з військового обліку.
Під час проведення досудового розслідування було вилучено мобільний телефон, який належить ОСОБА_6 , в ході огляду якого було виявлено, зокрема, відомості щодо пособництва останнього у виготовленні підроблених документів для подальшого використання його клієнтами вказаних документів з метою перетину Державного кордону України.
Зокрема, в ході огляду телефону, у мобільному месенджері «Telegram» зафіксовано факт листування ОСОБА_6 з невстановленою досудовим розслідуванням особою, під час якого ОСОБА_6 зробив замовлення на пакет необхідних медичних документів для подальшого оформлення відстрочки від мобілізації ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Крім того, під час огляду вказаного мобільного телефону виявлено рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 у справі № 736/450/24 від 23.04.2024 відповідно до якого 11 березня 2024 року позивач (адвокат ОСОБА_6 , діючи в інтересах ОСОБА_7 ) звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_4 , про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії та просить: визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_4 , що полягають у відмові у знятті з військового обліку у зв'язку із виїздом за кордон більше ніж на 3 місяці на підставі п. 2 ч. 5 ст. 37 ЗУ «Про військовий обов'язок та військову службу»; зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_5 повторно розглянути його заяву про зняття із військового обліку, у зв'язку із виїздом за кордон більше ніж на 3 місяці та прийняти рішення про зняття із військового обліку, у зв'язку із виїздом за кордон більше ніж на 3 місяці на підставі п. 2 ч. 5 ст. 37 ЗУ «Про військовий обов'язок та військову службу».
Відповідно до рішення суду позивач свої вимоги мотивує тим, що він ( ОСОБА_7 ) зайнятий постійним доглядом за своєю матір'ю, ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_6 та проживає разом з нею в АДРЕСА_2 . Відповідно до висновку лікарсько-консультативної комісії № 26-09-41 від 26.09.2023 року, ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , встановлено діагноз: «Ішемічна хвороба серця, прогресуюча стенокардія». Згідно з поточним станом здоров'я пацієнта лікарською комісією назначено потребу у постійному догляді. Догляд довірено виконувати йому, як сину. Також, згідно з довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією, серії 12 ААВ № 589248 від 12.09.2023 року, ОСОБА_8 має 2 групу інвалідності, строк інвалідності встановлено до 01.10.2025 року, дата чергового огляду 12.09.2025 року. Відповідно до висновку про наявність порушення функцій організму, через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі від 26.09.2023 року його мати, потребує отримання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі від фізичної особи.
09.10.2023 р., позивач особисто подав заяву до ІНФОРМАЦІЯ_4 , в якій серед іншого ставилося на вирішення питання про надання йому відстрочки на підставі абз. 10, 11 ст. 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію». Також 14.11.2023 року від його імені було подано клопотання про доручення документів до заяви від 09.10.2023 року, у якій були викладені обставини та долучені документи на їх підтвердження щодо відсутності інших осіб, які зобов'язані здійснювати догляд за ОСОБА_8 . У даному клопотанні він звертався із проханням до уповноважених осіб ІНФОРМАЦІЯ_4 , які приймають рішення щодо надання відстрочки від призову по мобілізації.
Листом ІНФОРМАЦІЯ_4 № 1/1416 від 15.11.2023 року йому було повідомлено про те, що він має право на відстрочку від призову на військову службу по мобілізації відповідно до абз. 11 ст. 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію». Також в даному листі вказувалося на обов'язок надавати органу, у якому він перебуває на військовому обліку, документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Тому для оформлення відстрочки від призову йому необхідно особисто звернутися до ІНФОРМАЦІЯ_4 .
22.11.2023 року йому було надано відстрочку від призову по мобілізації згідно з абз. 11 ст. 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію» на 6 місяців.
25.12.2023 року ІНФОРМАЦІЯ_7 було прийнято рішення про оформлення документів для виїзду за кордон на постійне місце проживання до Ірландії (строк дії рішення до 25.06.2024 року).
15.01.2024 року він звернувся до військового керівництва ІНФОРМАЦІЯ_8 із заявою про зняття його з військового обліку у зв'язку із виїздом за кордон більше ніж на 3 місяці. До даної заяви було долучено лист ІНФОРМАЦІЯ_7 № 7401.3-8213/74.1-23 від 28.12.2023 року. Проте, листом ІНФОРМАЦІЯ_8 № 1/147 від 13.02.2024 року йому було відмовлено у зняті з військового обліку у зв'язку із виїздом за кордон більше ніж на 3 місяці.
Така відповідь ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо відмови у знятті його з військового обліку у зв'язку із виїздом за кордон більше трьох місяців порушує його право у зв'язку з чим він звернувся до суду з даною позовною заявою.
За результатами судового розгляду, судом було визнано протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_4 , що полягають у відмові у знятті з військового обліку ОСОБА_7 , у зв'язку із виїздом за кордон більше ніж на 3 місяці на підставі п. 2 ч. 5 ст. 37 ЗУ «Про військовий обов'язок та військову службу» та зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_5 повторно розглянути заяву ОСОБА_7 від 15.01.2024 про його зняття із військового обліку, у зв'язку із виїздом за кордон більше ніж на 3 місяці та прийняти рішення про зняття ОСОБА_7 із військового обліку, у зв'язку із виїздом за кордон більше ніж на 3 місяці на підставі п. 2 ч. 5 ст. 37 ЗУ «Про військовий обов'язок та військову службу».
Враховуючи вищевикладене, в органа досудового розслідування наявні підстави вважати, що в матеріалах судової справи № 736/450/24 від 23.04.2024 ІНФОРМАЦІЯ_1 , що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , наявні документи, що підтверджують намір ОСОБА_6 вчинити дії, що посприяють ОСОБА_7 перетнути державний кордон України.
Крім цього, у кримінальному провадженні № 42025102060000007 від 16.01.2025 було призначено судову-почеркознавчу експертизу від 29.04.2025, в якій, зокрема, досліджується підпис ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Відповідно до «Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень», яка затверджена наказом Міністерства юстиції України № 53/5 від 08.10.1998 проведення судових експертиз та досліджень рукописних записів та підписів відбувається лише шляхом дослідження оригіналів документів.
Для проведення досліджень орган, який призначив експертизу, повинен надати експерту вільні, умовно-вільні та експериментальні зразки почерку особи, яка підлягає ідентифікації.
Відповідно до ч. 1 ст. 160 КК України, сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
Згідно ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Відповідно до ч. 5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Відповідно до ч. 6 ст. 163 КПК України, слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Відповідно до ч. 7 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Виходячи зі змісту рішень Ради суддів України № 12 від 04.06.2016 року та № 73 від 04.11.2016 року, з огляду на те, що незалежність суддів є складовою права на справедливий суд, потрібно враховувати, що не може бути виправданим потребами досудового розслідування застосування заходів забезпечення кримінального провадження, зокрема тимчасовий доступ до речей і документів, а також отримання матеріалів судових справ (копій документів, які містяться у справі, тощо) щодо справ, які перебувають у провадженні судді, або справ, розгляд яких не є завершеним (рішення у справі не набрало законної сили; справа переглядається в апеляційному чи касаційному порядку, за нововиявленими обставинами; не вичерпані всі процесуальні можливості оскарження судових рішень).
У разі звернення слідчого за погодженням з прокурором чи прокурора із клопотанням про надання тимчасового доступу до матеріалів справи відповідної судової юрисдикції, слідчий суддя вправі надати тимчасовий доступ лише для ознайомлення з матеріалами справи, виготовлення їх копії, виписки. Вилучення матеріалів судових справ не допускається. При цьому, у виняткових випадках для проведення судових експертиз із матеріалів судових справ можуть вилучатися лише оригінали документів, які існують в одному екземплярі або якщо отримати інший екземпляр неможливо, з одночасною заміною вилученого документа його копією.
Разом з тим, слідчим не конкретизовано, які саме документи із матеріалів судової справи № 736/450/24 необхідні для проведення експертиз у вказаному кримінальному провадженні, та ненадано жодних доказів на підтвердження наявності необхідних документів в матеріалах судової справи, а вилучення матеріалів вказаної справи може порушити право учасників справи на перегляд рішення в апеляційному чи касаційному порядку.
Як визначено у ч. 3 та ч. 4 ст. 132 КПК України, застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження; потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора; може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, прокурор звертається із клопотанням. Для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов'язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.
Аналізуючи викладене, беручи до уваги, що матеріали судової справи № 736/450/24, яка перебуває у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , містяться відомості, які можуть мати суттєве значення для встановлення обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, клопотання слідчого підлягає частковому задоволенню.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 107, 132, 159, 160, 162, 163, 164, 166, 309 Кримінального процесуального кодексу України, -
Клопотання слідчого слідчого відділення розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого відділу Печерського управління поліції Головного управління Національної поліції у місті Києві старшого лейтенанта поліції ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів при проведенні досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42025102060000007 від 16.01.2025, за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 332, ч. 2 ст. 209, ч. ст. 27 ч. 1 ст. 358, ч. 4 ст. 358 КК України - задовольнити частково.
Надати слідчим слідчого відділу Печерського управління поліції Головного управління Національної поліції у місті Києві ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_3 , та слідчим, що входять в групу слідчих у вказаному кримінальному провадженні № 42025102060000007 від 16.01.2025, за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 332, ч. 2 ст. 209, ч. ст. 27 ч. 1 ст. 358, ч. 4 ст. 358 КК України, а також прокурору Печерської окружної прокуратури міста Києва ОСОБА_16 , та іншим прокурорам, що входять до групи прокурорів у вказаному кримінальному провадженні дозвіл на проведення тимчасового доступу до документів, які містять охоронювану законом таємницю, з можливістю вилучення їх копій, а саме матеріалів судової справи № 736/450/24 від 23.04.2024, що перебуває у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , що розташований за адресою: АДРЕСА_1 .
Визначити строк дії ухвали тривалістю два місяці, який обраховувати з наступного дня за днем постановлення ухвали слідчим суддею.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Підготовлено в 2 примірниках:
Прим. 1 - справа № 757/31887/25-к
Прим. 2 - Слідчий відділення розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого відділу Печерського управління поліції Головного управління Національної поліції у місті Києві старший лейтенант поліції ОСОБА_3
Копія - ІНФОРМАЦІЯ_9
14.07.2025 року