465/6719/25
1-в/465/260/25
05.08.2025 м. Львів
Франківський районний суд м. Львова у складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
при секретарі судового засідання ОСОБА_2 ,
особи стосовно якої розглядається подання ОСОБА_3 ,
представника ЛРУП № 2 ГУНП у Львівській області
старшого дільничого офіцера поліції ОСОБА_4
розглянувши подання т.в.о. начальника ЛРУП №2 ГУНП у Львівській області полковника поліції ОСОБА_5 про продовження застосування адміністративного нагляду відносно:
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Львова, громадянина України, освіта середня, офіційно не працюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше судимого: 27.06.2008 року Франківським районним судом м. Львова, за ст. 128 КК України, - передано під нагляд матері; 14.12.2009 року Франківським районним судом м. Львова, за ст. 185 ч.3, ст. 186 ч.1 КК України, - до 3 років позбавлення волі; 26.04.2012 року Франківським районним судом м. Львова, за ст. 186 ч.2, 187 ч.2, 70, 71 КК України, - до 7 років одного місця позбавлення волі, 05.07.2019 року, Франківським районним судом м. Львова, за ст. 15 ч.2, ст. 186 ч. 2 КК України, - до 4 років позбавлення волі, 07.02.2025 року Франківським районним судом м. Льовова за ч. 1 ст 309 КК України до покаранняу вигляді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 коп., -
т.в.о. начальника Львівського районного управління поліції №2 ГУ НП у Львівській області полковник поліції ОСОБА_6 звернувся до суду з поданням про встановлення адміністративного нагляду ОСОБА_3 .
Подання мотивує тим, що після відбуття покарання в місцях позбавлення волі ОСОБА_3 , 12.12.2023 року прибув на постійне місце проживання за адресою АДРЕСА_1 . Після прибуття на постійне місце проживання на шлях виправлення не стає, суспільно - корисною діяльністю не займається, по місцю проживання характеризувався з негативної сторони, на профілактичні заходи не реагує, вчинив адміністративне правопорушення. Після звільнення з місць позбавлення волі ОСОБА_3 , знаходився на обліку у працівників поліції як особа яка формально підлягає під адміністративний нагляд, та був попереджений про недопустимість вчинення адміністративних та кримінальних правопорушень. 02.01.2025 року працівниками поліції по вул. Кн. Ольги, 122а, у гр. ОСОБА_3 , 1991 р.н., виявлено прозорий зіп-пакет із вмістом порошкоподібної речовини білого кольору, котра являється наркотичною речовиною, зі слів ОСОБА_7 . Дану подію зареєстровано в ЄРДР за №1202514237000007 від 03.01.2025 року. За вчинення кримінального правопорушення гр. ОСОБА_3 визнано винним та накладено штраф у розмірі 17000,00грн. Перебуваючи під наглядом ОСОБА_3 , на профілактичні заходи поліції не зважав, уникав від профілактичної роботи, вчиняв адміністративні правопорушення, за що притягувався до адміністративної відповідальності, по місцю проживання сусіди позитивної характеристики на ОСОБА_3 , не надали. ОСОБА_3 , продовжує спілкуватися з кримінальним елементом, схильний до вживання наркотичних речовин та вчинення правопорушень і злочинів. Даний громадянин уникає від спілкування з працівниками поліції, відносно своєї антигромадської поведінки належних висновків не зробив, залишається небезпечним для суспільства, оскільки на шлях виправлення стати вперто не бажає.
ОСОБА_3 в судовому засіданні щодо задоволення подання не заперечив.
Представник ЛРУП № 2 ГУНП у Львівській області у судовому засіданні подання підтримав, просив таке задоволити.
Вивчивши матеріали подання, суд вважає, що подання необхідно задовольнити з таких підстав.
Відповідно до п. «в» ст.3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб, засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
Судом встановлено, що Ухвалою Франківського районногосуду м. Львова від 06.02.2025 року стосовно ОСОБА_3 встановлено адміністративний нагляд терміном на 6 місяців.
Під час дії встановленого адміністративного нагляду ОСОБА_3 неодноразово вчиняв адміністративні правопорушення, передбачені ч.1 ст.187 КУпАП, ч.2 ст.187 КУпАП.
Постановою Франківсього районного суду м. Львова від 07.03.2025 року у справі №465/1773/25 ОСОБА_3 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 187 КУпАП.
Постановою Франківсього районного суду м. Львова від 10.04.2025 року у справі №465/2361/25 ОСОБА_3 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 187 КУпАП.
Постановою Франківсього районного суду м. Львова від 19.06.2025 року у справі №465/5054/25 ОСОБА_3 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 187 КУпАП.
Постановою Франківсього районного суду м. Львова від 30.06.2025 року у справі №465/3371/25 ОСОБА_3 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 187 КУпАП.
Крім того, вироком Франківського районного суду м. Львова від 07.02.2025 року ОСОБА_3 засуджено за ч.1 ст. 309 КК України та призначено покарання у вигляді у вигляді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень.
Відповідно до ч.2 ст.6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» у разі, коли є підстава вважати, що особа, щодо якої встановлено адміністративний нагляд, залишається небезпечною для суспільства, адміністративний нагляд за поданням відповідного органу Національної поліції може бути продовжено у визначеному цим Законом порядку кожного разу ще на шість місяців, але не більше терміну, передбаченого законом для погашення або зняття судимості.
Враховуючи наведене, а також поведінку ОСОБА_3 , щодо якого після застосованого до нього судом адміністративного нагляду ОСОБА_3 постановами Франківсього районного суду м. Львова притягнуто до адміністративної відповідальності, суд доходить до переконання, що останній може створювати небезпеку для суспільства, а тому, потребує контролю за його поведінкою органами поліції, особливо у вечірній і нічний час.
За таких обставин суд вважає, що раніше встановлений щодо ОСОБА_3 адміністративний нагляд необхідно продовжити.
Керуючись ст. ст. 3, 5, 6, 10 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі", суд, -
Подання т.в.о. начальника ЛРУП №2 ГУНП у Львівській області полковника поліції ОСОБА_5 про продовження застосування адміністративного нагляду відносно ОСОБА_3 - задоволити.
Продовжити ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адміністративний нагляд строком на 6 (шість) місяців.
Заборонити ОСОБА_3 :
- виходити із місця постійного проживання з 22.00 год. до 06.00 год.;
- виїзд в особистих справах за межі міста Львова без відома поліції;
- відвідування місць, в яких продаються алкогольні напої на розлив.
Зобов'язати ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з'являтися на реєстрацію до ЛРУП №2 ГУНП у Львівській області 1 (один) раз на місяць.
Ухвала може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду через Франківський районний суд м. Львова протягом семи днів з дня її оголошення.
Суддя ОСОБА_1