Справа № 298/926/25
Номер провадження 1-кп/298/50/25
06 серпня 2025 року с-ще Великий Березний
Великоберезнянський районний суд Закарпатської області в складі
Головуючого - судді ОСОБА_1 ,
при секретарі судового засідання ОСОБА_2 ,
за участі: прокурора ОСОБА_3 ,
захисника обвинуваченої - адвоката ОСОБА_4
обвинуваченої ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні, в режимі відеоконфереції в залі суду в селищі Великий Березний кримінальне провадження № 72025071000000008 від 23 червня 2025 року, по обвинуваченню ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Макіївка Донецької області, яка зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_2 , громадянки України у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.212 КК України,
Відповідно до обвинувального акту у кримінальним провадженням № 72025071000000008 від 23 червня 2025 року, протягом 2019 року Ужанський національний природний парк перебував на податковому обліку у Великоберезнянському відділенні Ужгородської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Закарпатській області як платник плати за землю.
У відповідності до п.п.14.1.147 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України (в редакції від 01.01.2019) плата за землю - це обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності
Згідно з п.п.14.1.72 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України (в редакції від 01.01.2019) земельний податок - це обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів.
Зі змісту ст.269 Податкового кодексу України (в редакції від 01.01.2019) платниками земельного податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.
Положеннями ст.270 Податкового кодексу України визначено, що об'єктами оподаткування платою за землю є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні та земельні частки (паї), які перебувають у власності.
У відповідності до п.271.1. ст.271 Податкового кодексу України (в редакції від 01.01.2019) базою оподаткування платою за землю є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом, або площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.
При цьому, положеннями ст.277 Податкового кодексу України (в редакції від 01.01.2019) передбачалося, що ставка податку за земельні ділянки, розташовані за межами населених пунктів або в межах населених пунктів, нормативно грошову оцінку яких не проведено, встановлюється у розмірі не більше 5 відсотків від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області, а для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 5 відсотків від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області, а для лісових земель - не більше 0,1 відсотка від нормативної грошової оцінки площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області.
Так, у відповідності до держаних актів на право постійного користування серії II-ЗК № 001071, № 001072, № 001073, № 001075, № 001076, № 001077, № 001078, № 001079, № 001080, № 001082 та № 001820 станом на 01.01.2019 в Ужанського національного природного парку на праві постійного користування у загальному перебувало 14 904,6 га земельних ділянок з цільовим призначенням за кодом КВЦПЗ 04.03 «Для збереження та використання національних природних парків», нормативно грошова оцінка яких не проводилась, у тому числі з них: 12 227,7 га на території теперішньої Ставненської ОТГ: 5 036,5 га - на території Стужицької сільської ради, 2 140,2 га - на території Загорбської сільської ради, 1465,7 га - на території Волосянківської сільської ради, 1041,4 га - на території Верховино-Бистрянської сільської ради, 883,3 га - на території Лубнянської сільської ради, 841,2 га - на території Ужоцької сільської ради та 819,4 га - на території Ставненської сільської ради, а також 1840,5 га на території теперішньої Костринської ОТГ: 1 057,3 га - на території Костринської сільської ради, 642 га - на території Солянської сільської ради та 141,2 га на території Вишківської сільської ради.
У відповідності до наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 18.12.2018 № 605 «Про внесення змін до додатка 1 до Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення» нормативна грошова оцінка одиниці площі ріллі по Закарпатській області на 2019 рік становила 27 268,00 грн.
У відповідності до положень п.12.3 ст.12, ст.284.1 Податкового кодексу України (в редакції від 01.01.2019) саме Верховна Рада Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування наділені виключними повноваженнями приймати рішення про встановлення ставок з плати за землю та пільги щодо земельного податку, що сплачується на відповідній території, які згідно з положеннями п.п.12.3.4. п.12.3. ст.12 Податкового кодексу України (в редакції від 01.01.2019) офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період).
З урахуванням зазначених положень податкового законодавства України на 2019 рік за користування земельними ділянками з цільовим призначенням за кодом КВЦПЗ 04.03 «Для збереження та використання національних природних парків» рішенням Стужицької сільської ради було встановлено ставку з плати за землю у розмірі 0,01 %, рішеннями Загорбської сільської ради від 19.06.2018 № 137, Ставненської сільської ради від 20.06.2018 № 131 та Солянської сільської ради від 22.06.2018 № 157 - у розмірі 1 %, рішенням Вишківської сільської ради від 28.06.2015 № 418 - у розмірі 4 % та рішеннями Волосянківської сільської ради від 19.06.2018 № 150 і Костринської сільської ради від 22.05.2018 № 161 - у розмірі 5 % від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Закарпатській області.
У свою чергу, Верховино-Бистрянською, Лубнянською та Ужоцькою сільськими радами рішення про встановлення на 2019 рік ставок з плати за користування земельними ділянками зазначеної категорії не приймались.
Згідно з положеннями ст. 285 Податкового кодексу України в редакції від 01.01.2019) базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.
При цьому, у відповідності до п.286.2. ст.286 Податкового кодексу України (в редакції від 01.01.2019) платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
У ході досудового розслідування установлено, що за правильність обчислення, підготовки до подачі та подачі контролюючим органам податкових декларацій Ужанського національного природного парку з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) на 2019 рік відповідав заступник начальника відділу бухгалтерського обліку, звітності та економіки Ужанського національного природного парку ОСОБА_5 , яка в силу займаної посади у відповідності до ст.ст. 8,9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» здійснювала адміністративно-господарські та організаційно-розпорядчі функції, тобто у розумінні ч.3 ст.18 Кримінального кодексу України була службовою особою.
Водночас ОСОБА_5 , будучи зацікавленою у результатах фінансово-господарської діяльності Ужанського національного природного парку, діючи всупереч вищезазначеним положенням податкового законодавства, з метою умисного ухилення від сплати податків, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх протиправних дій, передбачаючи настання суспільно-небезпечних наслідків у вигляді ненадходження до бюджету коштів у значних розмірах і бажаючи їх настання, у невстановлений досудовим розслідуванням точний період часу, але не пізніше 19.02.2019 в кабінеті платника податків здійснила складання, підписання та подання шляхом накладення власного електронного цифрового підпису до Великоберезнянського відділення Ужгородської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Закарпатській області податкові декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) на 2019 рік, яка знаходилися на територіях Стужицької, Загорбської, Волосянківської, Ставненської, Вишківської, Солянської та Костринської сільських рад, у яких у рядку 12 «Ставка податку» відобразила занижені відомості щодо розміру ставки земельного податку на рівні 0,1 %, при цьому достовірно знаючи, що за користування земельними ділянками з цільовим призначенням за кодом КВЦПЗ 04.03 «Для збереження та використання національних природних парків», нормативну грошову оцінку яких не проведено, рішеннями Загорбської сільської ради від 19.06.2018 № 137, Ставненської сільської ради та Солянської сільської ради від 22.06.2018 № 157 було встановлено ставку у розмірі 1 %, рішенням Вишківської сільської ради від 28.06.2015 № 418 - у розмірі 4 % та рішеннями Волосянківської сільської ради від 19.06.2018 № 150 і Костринської сільської ради від 22.05.2018 № 161 - у розмірі 5 % від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Закарпатській області, що, у свою чергу, призвело до:
- заниження податкового зобов'язання зі сплати земельного податку за земельні ділянки, які знаходяться на території Волосянської сільської ради, на суму 1 958 368,67 грн. (1465,7 га х 27 268 грн. х 5% - 39 966,71 грн (задекларована ОСОБА_5 сума податкового зобов'язання);
- заниження податкового зобов'язання зі сплати земельного податку за земельні ділянки, які знаходяться на території Костринської сільської ради, на суму 1 412 692,36 грн. (1057,3 га х 27 268 грн. х 5% - 28830,46 грн. (задекларована ОСОБА_5 сума податкового зобов'язання);
- заниження податкового зобов'язання зі сплати земельного податку за земельні ділянки, які знаходяться на території Загорбської сільської ради, на суму 525 230,76 грн. (2140,2 га х 27 268 грн. х 1% - 58358,97 грн. (задекларована ОСОБА_5 сума податкового зобов'язання);
- заниження податкового зобов'язання зі сплати земельного податку за земельні ділянки, які знаходяться на території Ставненської сільської ради, на суму 201 090,59 грн. (819,4 га х 27 268 грн х 1% - 22343,4 грн. (задекларована ОСОБА_5 сума податкового зобов'язання);
- заниження податкового зобов'язання зі сплати земельного податку за земельні ділянки, які знаходяться на території Солянської сільської ради, на суму 157 554,5 грн. (642 га х 27 268 грн х 1% - 17 506,06 грн. (задекларована ОСОБА_5 сума податкового зобов'язання);
- заниження податкового зобов'язання зі сплати земельного податку за земельні ділянки, які знаходяться на території Вишківської сільської ради, на суму 150 159,42 грн. (141,2 га х 27 268 грн. х 4% - 3 850,24 грн. (задекларована ОСОБА_5 сума податкового зобов'язання).
Вищеописані умисні дії ОСОБА_5 у поєднанні із неправильним застосуванням ставки земельного податку за земельні ділянки, які знаходилися на територіях Стужицької, Верховино-Бистрянської, Лубнянської та Ужоцької сільських рад, що спричинило завищення податкового зобов'язання Ужанського національного природного парку зі сплати упродовж 2019 року земельного податку на загальну суму 199 022,31 грн., призвели до фактичного ненадходження до місцевих бюджетів теперішніх Ставненської та Костринської ОТГ коштів у вигляді земельного податку у загальному розмірі 4 206 074 грн., що є значним розміром.
Дії ОСОБА_5 кваліфіковано як кримінальне правопорушення, передбачене ч.1 ст.212 Кримінального кодексу України, тобто умисне ухилення від сплати податків, що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, вчинене службовою особою установи, що призвело до фактичного ненадходження до бюджетів коштів у значних розмірах.
Захисник ОСОБА_4 звернулась до суду з письмовим клопотанням про закриття кримінального провадження відповідно до ст.44, ч.4 ст.212 КК України.
Клопотання мотивує тим, що до оголошення підозри ОСОБА_5 остання повністю сплатила всю суму заборгованості перед державою, що стверджується відповідною платіжною квитанцією та є підставою для закриття кримінального провадження.
Обвинувачена ОСОБА_5 у підготовчому судовому засіданні клопотання захисника підтримала, просила це клопотання задовольнити та закрити провадження у справі.
Прокурор у підготовчому судовому засіданні не заперечив щодо задоволення клопотання захисника ОСОБА_4 про закриття кримінального провадження відповідно до ст.44, ч.4 ст.212 КК України.
Ознайомившись з даним клопотанням, заслухавши учасників процесу, з'ясувавши обставини справи, суд дійшов висновку, що таке підлягає задоволенню.
Згідно п.1 ч.2 ст.284 КПК України кримінальне провадження закривається судом у зв'язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.
За ч.8 ст.284 КПК України закриття кримінального провадження не допускається, якщо підозрюваний, обвинувачений проти цього заперечує.
Згідно з ч.1 ст.285 КПК України, особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Згідно зі ст.44 КК України особа, яка вчинила кримінальне правопорушення, звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом. Звільнення від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом, здійснюються виключно судом. Порядок звільнення від кримінальної відповідальності встановлюється законом.
Відповідно до ч.4 ст.212 КК України особа, яка вчинила діяння, передбачені частинами першою, другою цієї статті, або діяння, передбачені частиною третьою (якщо вони призвели до фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів в особливо великих розмірах) цієї статті, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо до притягнення її до кримінальної відповідальності сплачено податки, збори (обов'язкові платежі), а також відшкодовано шкоду, завдану державі їх несвоєчасною сплатою (фінансові санкції, пеня).
Органом досудового розслідування дії ОСОБА_5 кваліфіковано за ч.1 ст.212 КК України, як умисне ухилення від сплати податків, що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, вчинене службовою особою установи, що призвело до фактичного ненадходження до бюджетів коштів у значних розмірах (4 206 074 грн.)
23 червня 2025 року ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 212 КК України.
Відповідно до платіжних інструкції №644, №,645, №647 від 25 грудня 2024 року керівником Ужанського НПП ОСОБА_6 повністю сплачено податки та відшкодовано шкоду у загальній сумі 10463953,22 грн. до повідомлення її про підозру у вчиненні кримінального правопорушення.
Отже, ОСОБА_5 до повідомлення їй про підозру у вчиненні злочину добровільно та повністю сплатила податки та відшкодувала шкоду, завдану державі їх несвоєчасною сплатою.
ОСОБА_5 визнала вину у вчиненні інкримінованого їй злочину, передбаченого ч.1 ст.212 КК України, за обставин викладених у повідомлені про підозру, надала згоду на її звільнення від кримінальної відповідальності на підставі ч.4 ст.212 КК України. Ці обставини були перевірені судом під час розгляду клопотання захисника.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що ОСОБА_5 підлягає звільненню від кримінальної відповідальності, на підставі ч.4 ст.212 КК України.
Запобіжний захід не обирався. Процесуальні витрати та речові докази відсутні. Цивільний позов у справі не заявлявся. Арешт на майно не накладався. Потерпілі у кримінальному провадженні відсутні. Шкоду в розмірі 4 206 074,00 грн., завдану державі кримінальним правопорушенням, відшкодовано у повному обсязі.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що кримінальне провадження про обвинувачення ОСОБА_5 у вчиненні злочину, передбаченого ч.1 ст.212 КК України, слід закрити.
Керуючись ст.ст.284, 285,286,369-372 КПК України, суд,
Звільнити ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від кримінальної відповідальності за ч.1 ст.212 КК України, на підставі ст.44 та ч.4 ст.212 КК України.
Кримінальне провадження №72025071000000008 від 23 червня 2025 року про обвинувачення ОСОБА_5 у скоєнні злочину, передбаченого ч.1 ст.212 КК України - закрити.
На ухвалу може бути подана апеляція до Закарпатського апеляційного суду протягом семи днів з дня її проголошення.
Суддя ОСОБА_1