Рішення від 06.08.2025 по справі 516/147/25

Справа №516/147/25

Провадження №2/516/121/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 серпня 2025 рокум.Теплодар

Теплодарський міський суд Одеської області в складі

головуючого судді Под'ячевої І.Д.,

при секретарі Прущак С.В.,

розглянувши в місті Теплодар у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Теплодарської міської ради Одеського району Одеської області до ОСОБА_1 про стягнення безпідставно збережених коштів за використання земельної ділянки,

ВСТАНОВИВ:

Теплодарська міська рада звернулась до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення безпідставно збережених коштів за період з 01 вересня 2022 року по 31 грудня 2024 року за використання земельної ділянки без правовстановлюючих документів у сумі 84237,13 грн..

В обґрунтування позову зазначається, що відповідно до договору купівлі-продажу від 26.08.2008 року, ВАТ «Південенергобуд» продало, а ОСОБА_2 купив об'єкт незавершеного будівництва, житловий будинок на тридцять квартир, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 422,8 м2, який розташований на земельній ділянці площею 2564 м2, кадастровий номер 5111500000:01:001:0072, яка є комунальною власністю. 13 травня 2010 року надано дозвіл ОСОБА_2 на виготовлення технічної документації із землеустрою, необхідної для укладання договору оренди земельної ділянки площею 0,2564 га для будівництва, обслуговування та подальшої експлуатації п'ятиповерхового 2-х секційного тридцяти квартирного житлового будинку АДРЕСА_2 . За договором дарування від 07.12.2012р., ОСОБА_2 безоплатно передав у власність ОСОБА_1 об'єкт незавершеного будівництва, житловий будинок на тридцять квартир, готовність якого складає 44%, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . Рішенням Теплодарської міської ради Одеської області від 29.12.2014р. №555/1-У1 надано дозвіл ОСОБА_1 на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в довгострокову оренду терміном на 10 років площею 0,2564 га за адресою: АДРЕСА_1 , для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку. Але з моменту прийняття рішення відповідачем не вжито заходів для укладення договору оренди земельної ділянки, на якій розташовано об'єкт нерухомості, який належить відповідачу, що призвело до несплати платежів за користування землею, тобто ОСОБА_1 завдано міській раді збитки у вигляді неодержаних доходів. Відділом землевпорядкування, екології та комунального майна управління житлово-комунального господарства, землевпорядкування та майна Теплодарської міської ради визначено розмір збитків заподіяних територіальній громаді м. Теплодар за користування земельною ділянкою за період з 01 вересня 2022 року по 31 грудня 2024 року у загальному розмірі 84237 грн. 13 коп., про що повідомлено відповідача, однак він добровільно кошти не сплатив, що стало підставою для звернення до суду.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав та просив його задовольнити в повному обсязі, з підстав зазначених в позовній заяві.

Відповідач звернувся до суду із відзивом на позов, в якому позов не визнав та окремо зазначив, що відповідно до п. 281.1 ПКУ від сплати земельного податку звільняються, зокрема, пенсіонери (за віком), а оскільки відповідач є пенсіонером за віком, то він не є платником земельного податку, тобто вимоги міської ради є безпідставними.

В судове засідання призначене на 31 липня 2025 року відповідач звернувся до суду із заявою про відкладення розгляду справи, в судове засідання призначене на 06 серпня 2025 року відповідач із будь-якими заявами не звертався, хоча був повідомлений про дату та час судового засідання належним чином через кабінет в підсистемі Електронний суд.

Неявка відповідача не перешкоджає розгляду справи, оскільки сторонами надано всі докази по справі, на підставі яких суд може розглянути справу по суті.

Розглянувши матеріали справи, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог Теплодарської міської ради у повному обсязі.

Судом встановлено, що між ВАТ «Південенергобуд» (продавець) та ОСОБА_2 (покупець) укладено договір купівлі продажу об'єкту незавершеного будівництва, житлового будинку на тридцять квартир, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 422,8 м2, який розташований на земельній ділянці площею 2564 м2, кадастровий номер 5111500000:01:001:0072, реєстраційний номер 040851000025 від 20.08.2008р. в Державному підприємстві «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах».

Згідно рішення Теплодарської міської ради Одеської області від 13.05.2010 р. №934/1-У вирішено розірвати договірні відносини по договору оренди земельної ділянки №14 від 05.08.2008р. з ВАТ «Південенергобуд», загальною площею 0,2564 га, яка була надана в оренду строком на 5 років, за адресою: АДРЕСА_1 та одночасно надано дозвіл ОСОБА_2 на виготовлення технічної документації із землеустрою, необхідної для укладання договору оренди земельної ділянки площею 0,2564 га для будівництва, обслуговування та подальшої експлуатації п'ятиповерхового 2-х секційного тридцяти квартирного житлового будинку АДРЕСА_2 .

За договором дарування від 07.12.2012р., ОСОБА_2 безоплатно передав у власність ОСОБА_1 об'єкт незавершеного будівництва, житловий будинок на тридцять квартир, готовність якого складає 44%, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .

Відповідно до рішення Теплодарської міської ради Одеської області від 29.12.2014р. №555/1-У1 надано дозвіл ОСОБА_1 на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в довгострокову оренду терміном на 10 років площею 0,2564 га за адресою: АДРЕСА_1 , для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку.

Станом на 2025 рік ОСОБА_1 не звертався до Теплодарської міської ради з приводу укладання договору оренди землі та проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки також до міської ради не надав.

Відділом землевпорядкування, екології та комунального майна управління житлово-комунального господарства, землевпорядкування та майна Теплодарської міської ради визначено розмір збитків заподіяних територіальній громаді м. Теплодар за користування земельною ділянкою за період з 01 вересня 2022 року по 31 грудня 2024 року у загальному розмірі 84237 грн. 13 коп..

14 січня 2025 року Управлінням ЖКГ, землевпорядкування та майна ТМР Одеського району Одеської області направлено вимогу ОСОБА_1 щодо сплати збитків за період з 01 вересня 2022 року по 01 грудня 2024 року.

ОСОБА_1 добровільно збитки не сплачено.

Відповідно до ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін.

Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом.

Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Статтями 76 та 81 ЦПК України встановлено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подають сторонами.

Судом обставини справи встановлено на підставі доказів наданих стороною позивача. Відповідач правом надання доказів не скористався.

Відповідно до ст. 13 Конституції України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Статтею 2 Земельного кодексу України передбачено, що земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади. Об'єктами земельних відносин є землі в межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї).

Частиною 1 ст. 3 ЗК України унормовано, що земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Відповідно до положень ст. 80 ЗК України суб'єктами права на землі комунальної власності є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування.

За змістом ст. 122, 123, 124 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Передання в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, згідно з їх повноваженнями, визначеними ст. 122 цього Кодексу, шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

За ч.1 ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Відповідно до ч. 2 ст. 16 Закону України "Про оренду землі" укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону.

Відповідно до ст.ст. 125, 126 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

У разі надання земельної ділянки в оренду укладається договір оренди земельної ділянки, яким за приписами ч. 1 ст. 21 Закону України "Про оренду землі" визначається орендна плата за землю як платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Статтею 206 ЗК України встановлено, що використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону. До обов'язків землекористувачів згідно зі ст. 96 Земельного кодексу України віднесено своєчасну сплату земельного податку або орендної плати.

Відповідно до ст. 14 Податкового кодексу України визначено, що плата за землю - це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Так, за ст. 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події. Положення цієї глави застосовуються також до вимог про: повернення виконаного за недійсним правочином; витребування майна власником із чужого незаконного володіння; повернення виконаного однією із сторін у зобов'язанні; відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.

Кондикційні зобов'язання виникають за наявності одночасно таких умов: набуття чи збереження майна однією особою (набувачем) за рахунок іншої (потерпілого); набуття чи збереження майна відбулося за відсутності правової підстави або підстава, на якій майно набувалося, згодом відпала. Для кондикційних зобов'язань вина не має значення, оскільки важливим є факт неправомірного набуття (збереження) майна однією особою за рахунок іншої.

Під відсутністю правової підстави розуміється такий перехід майна від однієї особи до іншої, який або не ґрунтується на прямій вказівці закону, або суперечить меті правовідношення i його юридичному змісту. Тобто, набувач збагатився за рахунок потерпілого поза підставою, передбаченою законом, іншими правовими актами чи правочином.

За вказаних обставин та, як вбачається з обставин справи, вищезазначена земельна ділянка сформована та має кадастровий номер, державна реєстрація земельної ділянки проведена та її власником є Теплодарська міська рада Одеської області, у зв'язку з чим вказана земельна ділянка є сформованим об'єктом цивільних прав у розумінні положень ст. 79-1 Земельного кодексу України, в зв'язку з чим є можливість для обчислення суми безпідставно збережених коштів у виді орендної плати за землю, оскільки об'єктом оренди може бути тільки земельна ділянка як сформований у встановленому законодавством порядку об'єкт цивільних прав.

За змістом ч. 3 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок комунальної власності громадянам у разі розташування на цих ділянках об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), які перебувають у їх власності, здійснюється у порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу, відповідно до частини 2 якої особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки, зокрема із земель комунальної власності, за проектом землеустрою щодо її відведення звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідної ради.

В зв'язку з цим, як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_3 29.12.2014р. за рішенням міської ради був наданий дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення вищезазначеної земельної ділянки в довгострокову оренду терміном на 10 років.

Разом з цим, судом не встановлено доказів належного оформлення права користування вказаною земельною ділянкою відповідачем. До моменту оформлення власником об'єкта нерухомого майна права оренди земельної ділянки, на якій розташований об'єкт права власності відповідача (об'єкт незавершеного будівництва), відносини з фактичного користування земельною ділянкою без укладеного договору оренди та недоотриманням її власником доходів у вигляді орендної плати, є за своїм змістом кондикційними, тому відповідач, як фактичний користувач земельної ділянки, що без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав сплатити за користування нею, зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі ч. 1 ст. 1212 ЦК України.

Крім того, за п. 289.1 ст. 289 Податкового кодексу України і ч. 1 ст. 13 Закону України "Про оцінку земель" для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності обов'язково проводиться та використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, яка являє собою капіталізований рентний дохід (дохід, який можна отримати із землі як фактора виробництва залежно від якості та місця розташування земельної ділянки), визначений за встановленими і затвердженими нормативами (стаття 1 Закону України "Про оцінку земель").

Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України "Про оцінку земель" підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5- 7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років (стаття 18 Закону). Частинами 1, 2 ст. 20 цього Закону передбачено, що за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Так, за витягом з технічної документації від 24 січня 2022 року про нормативну грошову оцінку землі за заявою Теплодарської міської ради за кадастровим номером земельної ділянки 5111500000:01:001:0072, нормативна грошова оцінка її становить 948941,24 грн., за витягом з технічної документації від 30 січня 2023 року про нормативну грошову оцінку землі за заявою Теплодарської міської ради за кадастровим номером земельної ділянки 5111500000:01:001:0072, нормативна грошова оцінка її становить 1091282,43 грн., за витягом з технічної документації від 18 січня 2024 року про нормативну грошову оцінку землі за заявою Теплодарської міської ради за кадастровим номером земельної ділянки 5111500000:01:001:0072, нормативна грошова оцінка її становить 1400307,77 грн..

У відповідності до п.п. 1, 3 Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №284 від 19.04.1993р., власникам землі та землекористувачам відшкодовуються

збитки, заподіяні вилученням (викупом) та тимчасовим зайняттям земельних ділянок, встановленням обмежень щодо їх використання, погіршенням якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей земельних ділянок або приведенням їх у непридатний

для використання стан та неодержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок. Відшкодуванню підлягають інші збитки власників землі і землекористувачів, у тому числі орендарів, включаючи і неодержані доходи, якщо вони обґрунтовані. Неодержаний доход - це доход, який міг би одержати власник землі, землекористувач, у тому числі орендар, із земельної ділянки і який він не одержав внаслідок її вилучення (викупу) або тимчасового зайняття, обмеження прав, погіршення якості землі або приведення її у непридатність для використання за цільовим призначенням у результаті негативного впливу, спричиненого діяльністю підприємств, установ, організацій та громадян.

За розрахунком збитків у вигляді неодержаних доходів, нанесених ОСОБА_1 , міській громаді м. Теплодар внаслідок несплати коштів за користування земельною ділянкою, на якій розташоване нерухоме майно ОСОБА_1 (за період з 01.09.2022р. по 01.12.2024р.) вбачається зазначення: земельної ділянки за кадастровим номером - 5111500000:01:001:0072; цільове призначення - В.02.03 Для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 ; площа - 0,2564 га; нормативна грошова оцінка - 948941,24 грн. (витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки). За 2022 рік: згідно рішення Теплодарської міської ради від 09.07.2021р. №113-VIIІ «Про встановлення ставок земельного податку, розміру орендної плати та пільг зі сплати за землю на території м. Теплодар Одеської області у 2022 році» для земель житлової та громадської забудови встановлена ставка орендної плати за землю у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки: 948941,24х3%=28468,24 грн./рік, 28468,24/12 міс.= 2372,35 грн. міс., з 01.09.2022 року по 31 грудня 2022 року- 2372,35*4 міс. = 9489,42 грн., за 2023 рік: згідно рішення Теплодарської міської ради від 09.07.2021р. №113-VIIІ «Про встановлення ставок земельного податку, розміру орендної плати та пільг зі сплати за землю на території м. Теплодар Одеської області» для земель житлової та громадської забудови встановлена ставка орендної плати за землю у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки: 1091282,43х3%=32738,47 грн./рік, за 2024 рік: згідно рішення Теплодарської міської ради від 29 червня 2024р. № 366-VII «Про встановлення ставок земельного податку, розміру орендної плати та пільг зі сплати за землю на території м. Теплодар Одеської області» для земель житлової та громадської забудови встановлена ставка орендної плати за землю у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки: 1400307,77х3%=42009,23 грн./рік..

Відповідачем добровільно збитки не сплачені.

З урахуванням всього вищевикладеного, позовні вимоги міської ради щодо стягнення з відповідача безпідставно збережених коштів за використання земельної ділянки комунальної власності, на якій розташований об'єкт незавершеного будівництва, який належить відповідачу на праві власності, в період з 01.09.2022 року по 31.12.2024 року є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

При цьому судом не приймається до уваги посилання відповідача на п. 281.1 ПКУ щодо встановлених пільг для пенсіонерів щодо сплати податку на землю, оскільки вимога міської ради щодо стягнення з відповідача збитків, які утворилися внаслідок використання земельної ділянки відповідачем без належного оформлення прав на землю, яка є комунальною власністю та неї розташований об'єкт який належить на праві власності відповідачу, не пов'язано із податком на землю та правом відповідача використовувати земельну ділянку без відповідних правових підстав.

Також судом прийнято до уваги, той факт, що за попередні періоди міська рада також зверталась до суду із позовними заявами щодо стягнення з відповідача безпідставно збережених коштів, так за період з 01 вересня 2020 року по 01 вересня 2022 року за використання земельної ділянки без правовстановлюючих документів в сумі 53367 грн. 80 коп. судом було стягнуто з відповідача такі кошти й рішення суду відповідачем було виконано та збитки сплачені міській раді.

Документально підтверджені судові витрати позивача складають 3028,00 грн.

Керуючись ст. ст. 4, 5, 19, 141, 258-265, 354, 430 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов Теплодарської міської ради Одеського району Одеської області до ОСОБА_1 , про стягнення безпідставно збережених коштів за використання земельної ділянки задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Теплодарської міської ради Одеського району Одеської області (місцезнаходження: м. Теплодар Одеської області, вул. Піонерна, 7, код ЄДРПОУ 04527038) безпідставно збережені кошти за період з 01 вересня 2022 року по 31 грудня 2024 року за використання земельної ділянки без правовстановлюючих документів в сумі 84237 грн. 13 коп..

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Теплодарської міської ради Одеського району Одеської області судовий збір у розмірі 3028 грн..

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Одеського апеляційного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя І. Д. Под'ячева