Справа № 740/1501/25
Провадження № 2-о/740/98/25
06 серпня 2025 року м. Ніжин
Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області у складі:
головуючого судді Дударця Д.В.,
за участю секретаря судового засідання Каленіченко Т.О.,
розглядаючи у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Ніжинський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Ніжинському районі Чернігівської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, Міністерство оборони України, військова частина НОМЕР_1 , про оголошення фізичної особи померлою,
24.03.2025 заявник звернулася до суду з заявою про оголошення фізичної особи померлою, заінтересовані особи: Ніжинський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Ніжинському районі Чернігівської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, Міністерство оборони України, військова частина НОМЕР_1 .
Свої вимоги мотивувала тим, що з 06 червня 1998 року перебувала у шлюбі з ОСОБА_2 , від якого мають двох дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
18.03.2022 її чоловік ОСОБА_2 був призваний ІНФОРМАЦІЯ_3 і направлений на військову службу до військової частини НОМЕР_1 на посаду старшого солдата водія номер обслуги, 2-го зенітного артилерійського відділення зенітно ракетно-артилерійського взводу роти вогневої підтримки військової частини НОМЕР_1 .
08.12.2022 військовослужбовець ОСОБА_2 на підставі бойового розпорядження командира військової частини НОМЕР_1 № 223/В/дск від 05.12.2022 вибув в оперативне підпорядкування командиру ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » ОСУВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » для безпосередньої участі в операції об'єднаних сил для здійснення заходів із забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, з метою виконання службових (бойових) завдань.
Зазначала, що 01.01.2023 вона отримала сповіщення про те, що її чоловік ОСОБА_2 під час оборони м. Соледар Бахмутського району Донецької області зник безвісти, в списках поранених та загиблих не рахується.
Із 30.12.2022 до теперішнього часу інформації та документів відносно того, що її чоловік знаходиться в полоні, на лікуванні у медичних закладах України чи обліковується як загиблий (померлий) до військової частини не надходило. Досудовим розслідуванням в кримінальному провадженні №12023270300000037 від 05.01.2023, розпочатому Ніжинським РВП ГУНП України в Чернігівській області за обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального провадження, передбаченого ч. 1 ст. 115 КК України, місцезнаходження ОСОБА_2 не встановлено.
Зауважила, що пошукові заходи, направлені на встановлення місця знаходження чоловіка позитивних результатів не дали. Відповідно до Наказу № 309 Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 (зі змінами) місто Соледар Бахмутського району Донецької області входить до переліку територій, що тимчасово окуповані російською федерацією, що ускладнює проведення подальших пошукових заходів.
Посилаючись на викладене, ОСОБА_1 просила суд:
- оголосити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , уродженця м. Ніжина, який проживав по АДРЕСА_1 , громадянина України, старшого солдата водія номер обслуги, 2-го зенітного артилерійського відділення зенітно ракетно-артилерійського взводу роти вогневої підтримки військової частини НОМЕР_1 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_7 на Пд.Зх околиці населеного пункту Соледар Бахмутського району Донецької області під час бойових дій із забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони Батьківщини та територіальної цілісності, відсічі і стримування збройної агресії з боку збройних сил російської федерації;
- місцем смерті ОСОБА_2 вважати населений пункт Соледар Бахмутського району Донецької області, а днем смерті - ІНФОРМАЦІЯ_7 .
Ухвалою судді від 31.03.2025 відкрито провадження та призначено справу до судового розгляду за правилами окремого провадження.
16.06.2025 до суду від заявника ОСОБА_1 надійшла заява про залишення заяви про оголошення фізичної особи померлою без розгляду.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про залишення заяви без розгляду, з огляду на таке.
Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів (частина перша статті 4 ЦПК України).
Відповідно частин 3, 4 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 257 ЦПК України суд постановляє ухвалу про залишення позову без розгляду, якщо позивач до початку розгляду справи по суті подав заяву про залишення позову без розгляду.
Диспозитивність цивільного судочинства передбачає можливість учасників справи розпоряджатися своїми правами щодо поданої заяви на власний розсуд, зокрема право заявника у односторонньому порядку відмовитися від судового захисту заявленої ним вимоги.
Статтею 13 ЦПК України визначено, що учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд, а положеннями ст. 257 ЦПК України визначено право позивача на подачу заяви про залишення позову без розгляду.
Залишення заяви без розгляду на підставі заяви заявника - це форма закінчення розгляду справи без ухвалення рішення. Зазначена процесуальна дія - це диспозитивне право заявника, передбачене нормами ЦПК України. При цьому суд не перевіряє підстави подання такої заяви.
Крім того, звернення до суду з заявою в окремому провадженні є суб'єктивним правом особи, гарантоване статтями 55, 124 Конституції України, є безумовним доступом до правосуддя незалежно від обґрунтованості позову чи заяви.
Суд, оглянувши матеріали справи, вважає, що заява про оголошення фізичної особи померлою підлягає залишенню без розгляду.
Враховуючи наведене та керуючись статтями 3, 4, п. 5 ч. 1 ст. 257, статтями 293, 353 ЦПК України, суд
Заяву заявника про залишення заяви про оголошення фізичної особи померлою без розгляду, задовольнити.
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Ніжинський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Ніжинському районі Чернігівської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, Міністерство оборони України, військова частина НОМЕР_1 , про оголошення фізичної особи померлою, залишити без розгляду.
Роз'яснити заявнику про її право на повторне звернення до суду після усунення умов, що були підставою для залишення заяви без розгляду.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку безпосередньо до Чернігівського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів із дня складання.
Cуддя Дмитро ДУДАРЕЦЬ