Справа № 740/3769/25
Провадження № 3/740/1218/25
05 серпня 2025 року м. Ніжин
Суддя Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області Шевченко І. М., розглянувши матеріали, які надійшли з Ніжинського РУП ГУ НП в Чернігівській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за ст. 173 КУпАП,
установила:
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД № 458893 від 30.06.2025, складеним поліцейським ВРПП Ніжинського РУП ГУ НП у Чернігівській області сержантом поліції - Сураєм В. М., 30.06.2025 близько 05 год. 00 хв. у АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 дерев'яною палицею розбив вікно у приватному будинку своєї сусідки ОСОБА_2 , чим порушив громадський порядок і спокій громадян.
Такі дії ОСОБА_1 ініціатором протоколу кваліфіковано, як адміністративне правопорушення, передбачене ст. 173 КУпАП, тобто дрібне хуліганство.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, повідомлений про дату, час та місце розгляду справи (сповіщення про день і час розгляду справи судом міститься у протоколі про адміністративне правопорушення, що узгоджується із правовою позицією Великої Палати Верховного Суду в постанові від 11 лютого 2021 року в справі № 11-1219сап19). Крім цього, інформація про розгляд справи розміщена на сайті Ніжинського міськрайонного суду, який є загальнодоступним.
Постанову Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області від 16.07.2025 про привід ОСОБА_1 - не виконано.
Суд не наділений повноваженнями щодо розшуку особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, і вжив усіх можливих заходів для завчасного повідомлення про час та місце розгляду справи.
З урахуванням строків розгляду справи про адміністративне правопорушення, визначених ст. 277 КУпАП, повідомлення особи, стосовно якої складено протокол про адміністративне правопорушення, про місце, час і дату його розгляду, визнано за можливе розглянути справу за відсутності ОСОБА_1 у межах наявних у справі доказів. При цьому суд ураховує практику Європейського суду з прав людини, яка визначає, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду справи, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитися провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки. Зокрема, як зазначено у рішенні ЄСПЛ в справі «Пономарьов проти України», сторони мають вживати заходи, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.
Дослідивши матеріали справи, суддя дійшла таких висновків.
Під час розгляду справи про адміністративне правопорушення відповідно до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посяга на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Статтею 173 КУпАП визначено, що адміністративна відповідальність наступає за дрібне хуліганство, тобто нецензурну лайку в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян.
Дрібне хуліганство характеризується умислом, тобто особа, яка здійснює дрібне хуліганство, розуміє, усвідомлює, що своїми діями вона порушує громадський порядок і бажає або свідомо допускає прояв неповаги до суспільства.
Об'єктом указаного адміністративного проступку є суспільні відносини у сфері охорони громадського порядку. Об'єктивна сторона правопорушення виражається у нецензурній лайці в громадських місцях, образливому чіплянні до громадян та інших подібних діях, що порушують громадський порядок і спокій громадян. Суб'єктивна сторона дрібного хуліганства полягає у неповазі до суспільства, у прагненні показати свою зневагу до існуючих правил і норм поведінки в суспільстві, самоутвердитися за рахунок приниження інших осіб, протиставити себе іншим громадянам, суспільству, державі. Умисний прояв винним явної неповаги до оточуючих - головний момент, що визначає зміст і сенс поведінки хулігана. За відсутності такого мотиву не може бути дрібного хуліганства.
Громадський порядок - це обумовлена потребами суспільства система врегульованих правовими та іншими соціальними нормами відносин, що складаються у громадських місцях в процесі спілкування людей, і яка має на меті забезпечення спокійної обстановки суспільного життя, нормальних умов для праці і відпочинку людей, для діяльності державних органів, а також підприємств, установ та організацій
Обов'язковою ознакою об'єктивної сторони цього правопорушення є місце його скоєння, а саме - громадське місце, яке дістало законодавче визначення як частина (частини) будь-якої будівлі, споруди, яка доступна або відкрита для населення вільно, чи за запрошенням, або за плату постійно, періодично або час від часу, зокрема під'їзди, а також підземні переходи, стадіони (ЗУ «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення»).
Суд розглядає справу в межах протоколу про адміністративне правопорушення і згідно КУпАП не повноважний виходити за його межі.
До протоколу додано протокол прийняття заяви про кримінальне правопорушення та іншу подію, пояснення ОСОБА_2 , сд-диск з відеозаписом.
Як убачається зі змісту протоколу прийняття заяви про кримінальне правопорушення та іншу подію та пояснень, відібраних у ОСОБА_2 , 30.06.2025 близько 05 год. 00 хв. у АДРЕСА_1 , до її будинку (за місцем її проживання) прийшов ОСОБА_1 , стукав по вікнах, після чого розбив вікно дерев'яною палицею.
Складений стосовно ОСОБА_1 протокол про адміністративне правопорушення не містить жодних відомостей про те, що зазначена в ньому подія відбулася саме в громадському місці, тобто, що місце вчинення правопорушення по АДРЕСА_1 є громадським місцем. Також відсутні жодні докази на підтвердження того, що ОСОБА_1 посягав на суспільні відносини у сфері охорони громадського порядку, порушив громадський порядок і спокій громадян, якимось чином проявив неповагу до суспільства.
Отже, з вищевказаних матеріалів убачається, що подія сталася в будинку за місцем проживання потерпілої ОСОБА_2 , що не відповідає визначенню громадського місця.
Таким чином, з наявних у справі матеріалів не доведено наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП.
Вищевказані обставини в сукупності свідчать про те, що відсутні підстави вважати установленим факт вчинення ОСОБА_1 дрібного хуліганства за обставин, указаних у протоколі.
Згідно з п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю у діях особи події і складу адміністративного правопорушення.
З урахуванням викладеного, провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 173 КУпАП слід закрити у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст. 1, 7, 173, 245, 247, 251, 252, 280, 283, 284 КУпАП, -
постановила:
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення - закрити у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду через Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області протягом десяти днів з дня прийняття постанови.
Суддя І. М. Шевченко