Очаківський міськрайонний суд Миколаївської області
Справа № 483/547/25
Провадження № 3/483/221/2025
Іменем України
06 серпня 2025 року м. Очаків
Суддя Очаківського міськрайонного суду Миколаївської області Рак Л.М., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, що передбачене ст. 173 КУпАП, відносно:
ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Очакові Миколаївської області, не працює, є особою з інвалідністю ІІ групи, проживає та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , -
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД № 606927 від 23 квітня 2025 року ОСОБА_1 23 квітня 2025 року приблизно о 12 год. 30 хв. перебуваючи за адресою: АДРЕСА_1 , виражався нецензурною лайкою та образливими словами на адресу ОСОБА_2 , чим вчинив дрібне хуліганство.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 будучи неодноразово належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи в судові засідання не з'являвся, а також не з'явився і в дане судові засідання та не повідомив про причини своєї неявки. За повідомленням його батька, ОСОБА_1 преребуває на лікуванні в Миколаївській психіатричній лікарні.
Оскільки ОСОБА_1 є особою з інвалідністю ІІ групи до нього не застосовувався примусовий привід.
Відповідно до ч. 2 ст. 268 КУпАП при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені, крім інших, ст. 173 КУпАП присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов'язковою.
Дослідивши матеріали справи дійшла такого.
Відповідно до вимог ст. ст. 245, 251, 252 КУпАП суд зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, дослідити в судовому засіданні наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і, в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.
Згідно зі ст. 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення, суд повинен належним чином з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Як вбачається з матеріалів справи, а саме протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 606927 від 23 квітня 2025 року ОСОБА_1 23 квітня 2025 року приблизно о 12 год. 30 хв. перебуваючи за адресою: АДРЕСА_1 , виражався нецензурною лайкою та образливими словами на адресу ОСОБА_2 , чим вчинив дрібне хуліганство.
Вказане правопорушення ОСОБА_1 вчинив 23 квітня 2025 року.
Згідно з ч. 2 ст. 38 КУпАП, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частинах третій і четвертій цієї статті.
Обставини, що виключають провадження у справі про адміністративне правопорушення, визначені статтею 247 КУпАП. Відповідно до п. 7 цієї статті провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку з закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 цього Кодексу.
Дана норма є імперативною і по своїй суті є формою відмови держави від юридичного переслідування особи за вчинення адміністративного правопорушення.
Крім цього, тлумачення ст. 247 КУпАП дозволяє дійти висновку, що встановлення зазначених у цій статті юридичних фактів є єдиною необхідною підставою для припинення будь-яких дій щодо притягнення особи до адміністративної відповідальності незалежно від встановлених будь-яких інших обставин, що підлягають з'ясуванню при розгляді справи про адміністративне правопорушення, у тому числі й вини особи у його вчиненні.
Отже, наявність або відсутність вини встановлюється саме під час здійснення провадження у справі про адміністративне правопорушення.
Таким чином, вина осіб, що притягуються до адміністративної відповідальності, не встановлюється у справах, у яких провадження закривається.
Викладене у повній мірі узгоджується з практикою Європейського суду з прав людини, зокрема рішення у справі «Грабчук проти України» від 26 вересня 2006 року, в якому зазначено, що у разі закриття провадження у справі з нереабілітуючих обставин питання про доведеність вини особи не вирішується.
З урахуванням того, що адміністративне правопорушення було вчинено 23 квітня 2025 року, ОСОБА_1 жодного разу за викликом суду не з'явився, строк, визначений ст. 38 КУпАП, притягнення його до адміністративної відповідальності вже закінчився, тому провадження у справі підлягає закриттю на підставі п. 7 ст. 247 КУпАП.
На підставі викладеного, керуючись ст. 38, п. 7 ст. 247, ст.ст. 283-285 КУпАП, -
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП, - закрити у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 КУпАП.
Судовий збір компенсувати за рахунок держави.
Постанову протягом десяти днів з дня винесення може бути оскаржено до Миколаївського апеляційного суду через Очаківський міськрайонний суд Миколаївської області потерпілою, особою, щодо якої її винесено, або її захисником.
Суддя: