Рішення від 05.08.2025 по справі 927/497/25

РІШЕННЯ

Іменем України

05 серпня 2025 року м. Чернігівсправа № 927/497/25

Господарський суд Чернігівської області у складі судді Белова С.В.,

за участю секретаря судового засідання Матюшенко Н.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження матеріали справи

за позовом: Виробничого кооперативу “Лутава», код ЄДРПОУ 34258764

вул. Червоноармійська, 15, с. Стара Басань, Бобровицький район, Чернігівська область, 17423

фактична адреса: вул. Б. Хмельницького, 84а, с. Ярославка, Ніжинський район, Чернігівська область, 17422

до відповідача: Бобровицької міської ради Чернігівської області,

код ЄДРПОУ 04061990,

вул. Незалежності, 46, м. Бобровиця, Ніжинський район, Чернігівська область, 17400

про визнання права оренди земельної ділянки

За участю:

від позивача: Стефановський С.М.,

вільні слухачі: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 .

В судовому засіданні на підставі ч.1 ст.240 Господарського процесуального кодексу України проголошені вступна та резолютивна частини рішення.

Виробничий кооператив “Лутава» звернувся до суду з позовом до Бобровицької міської ради Чернігівської області про визнання права оренди земельної ділянки площею 118,888 га з кадастровим номером 7420687600:07:000:0010, яка належить Бобровицькій міській раді Бобровицького району Чернігівської області на підставі акту приймання-передачі б/н від 27.09.2018 Виробничому кооперативу “Лутава» (код ЄДРПОУ 34258764; с. Стара Басань, вул. Червоноармійська, 15) шляхом укладення додаткової угоди до договорів оренди землі від 16.07.2007, між Виробничим кооперативом “Лутава» та Бобровицькою РДА, реєстраційний номер 040785500631 та 04078550633 за допомогою їх об'єднання та викладення у наступній редакції:

-внести зміни до договорів оренди землі, реєстраційний номер №040785500631 та №04078550633 від 16.07.2007 року площею 44.5175га кадастровий №7420687600:07:002:0001 та площею 74,6400 га кадастровий №7420687600:07:002:0002 відповідно, шляхом їх об'єднання, замінивши слова «Садове товариство «Лутава» на слова Виробничий Кооператив «Лутава» - вступну частину викласти в наступній редакції: Орендодавець (уповноважена ним особа) Бобровицька міська рада Чернігівської області Виконуючого обов'язки голови Бобровицької міської ради Чернігівської області Іванюка Геннадія Івановича діючого на підставі Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» з одного боку, та орендар Виробничий Кооператив «Лутава» в особі Стефановського Сергія Миколайовича, що діє на підставі статуту, уклали договір про нижче наведене: (далі згідно тексту договору); Об'єкт оренди: В оренду передається земельна ділянка загальною площею 118,888 га у тому числі ріллі 118,888 га кадастровий №7420687600:07:000:0010 (далі згідно тексту договору) Реквізити сторін: Орендар: Виробничий Кооператив «Лутава» в особі голови Стефановського Сергія Миколайовича діючого на підставі статуту. Місцезнаходження юридичної особи: 17423, Чернігівська область, Ніжинський район, с. Стара Басань, вул. Червоноармійська, 15 (СДРПОУ: 34258764). Орендодавець: Бобровицька міська рада Чернігівської області Ніжинського району, вул. Незалежності, 46 , м. Бобровиця. (СДРПОУ: 04061990) (інші умови договору залишаються незмінними).

Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 21.05.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження; підготовче засідання призначено на 18 червня 2025 року; встановлено учасникам справи процесуальні строки.

Ухвала суду від 21.05.2025 доставлена до Електронних кабінетів сторін 21.05.2025 о 18:49, що підтверджується довідками про доставку електронного листа.

05.06.2025 до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач просить суд застосувати позовну давність та відмовити у задоволенні позову. Обґрунтовуючи свої заперечення відповідач у відзиві на позовну заяву зокрема зазначив, що на виконання розпорядження Кабінету Міністрів від 30.01.2018 №60-р землі сільськогосподарського призначення державної власності було проінвентаризовано, сформовано у земельні ділянки з реєстрацією у Державному земельному кадастрі (в т.ч. і земельна ділянка з кадастровим номером 7420687600:07:0002:0010) та передано з державної власності у комунальну власність Бобровицької міської ради. Бобровицька міська рада стала власником земельної ділянки з кадастровим номером 7420687600:07:0002:0010, яка згідно норм законодавства зареєструвала право комунальної власності. На час звернення Виробничого кооперативу «Лутава» з позовом до суду, відомості про земельні ділянки кадастровий номер 7420687600:07:002:0002 та кадастровий номер 7420687600:07:002:0001 у Державному земельному кадастрі відсутні. Такі об'єкти цивільних прав, як земельна ділянка з кадастровим номером 7420687600:07:002:0002 та земельна ділянка з кадастровим номером 7420687600:07:002:0001 на час подання позову та розгляду справи відсутні. Докази об'єднання, зазначених земельних ділянок та формування їх в одну з кадастровим номером 7420687600:07:0002:0010 відсутні. Загальна площа земельних ділянок з кадастровими номерами 7420687600:07:002:0001 та 7420687600:07:002:0002 становить 119, 1575 га в той час, коли площа земельної ділянки з кадастровим номером 7420687600:07:0002:0010 становить 118,888 га. При передачі земельної ділянки з кадастровим номером 7420687600:07:0002:0010 до її площі було включено полезахисну смугу довжиною 686, 42 м, що підтверджується графічними матеріалами. У зв'язку із зазначеним, земельна ділянка з кадастровим номером 7420687600:07:0002:0010 потребує поділу і виокремлення лісосмуги. Відповідач зазначив, що у разі задоволення позовних вимог буде порушено вимоги чинного законодавства України в т. ч. передача в оренду полезахисної смуги без затверджених матеріалів лісовпорядкування, здійснення передачі полезахисної смуги поза волею власника земельної ділянки тобто, без відповідного рішення органу місцевого самоврядування, отримання характеристики лісомеліоративного стану насаджень та розроблення комплексу заходів для продовження строку їх експлуатації. Відповідач зазначив також, що органи місцевого самоврядування наділені повноваженнями на розпорядження земельними ділянками як в межах, так і за межами населеного пункту відповідно до закону. В силу приписів статей 12, 80, 122 Земельного кодексу України, частини 5 статті 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до повноважень Бобровицької міської ради Чернігівської області відноситься право володіти, користуватись та розпоряджатись землями територіальної громади. У разі задоволення позову, Бобровицька міська рада, як власник майна (полезахисної смуги, - частини земельної ділянки, яка не передавалась будь - кому в оренду), буде фактично позбавлений можливості володіти й користуватися цим майном в результаті його незаконного вибуття з володіння. Відповідач у відзиві на позовну заяву зазначив, що позивач довідався про порушення своїх прав ще в 2021 році, про що свідчить інформація з офіційного сайту «Судова влада України», додана до матеріалів справи та ухвала Господарського суду Чернігівської області від 14.12.2021 у справі №927/1245/21 за позовом Виробничого кооперативу «Лутава» до Бобровицької міської ради про усунення перешкод у користуванні земельними ділянками шляхом повернення ділянок орендарю, у зв'язку з чим відповідач просить суд застосувати позовну давність, яка є підставою для відмови у позові.

16.06.2025 до суду від позивача надійшла відповідь на відзив, у якій позивач зокрема зазначив, що витяг з державного земельного кадастру про земельну ділянку кад. №7420687600:07:000:0010 площею 118.888 га та кадастровий план цієї ділянки не містять ніяких ознак находження на ній якоїсь лісосмуги. Щодо позовної давності позивач у відповіді на відзив зазначив, що поки особа є власником майна, вона не може бути обмежена у праві звернення до суду з негаторним позовом, який може бути пред'явлений упродовж всього часу тривання правопорушення (ВП ВС справа № 653/1096/16-у провадження № 14-181 с.18) від 04.07.2018.

У судовому засіданні 18.06.2025 суд закрив підготовче провадження та призначив справу до розгляду по суті на 10.07.2025.

10.07.2025 у зв'язку з оголошенням повітряної тривоги по м. Чернігову та Чернігівській області судове засідання не відбулось, а тому суд ухвалою від 10.07.2025 повідомив сторін про відкладення судового засідання на 05.08.2025 на 11:30 год.

У судовому засіданні 05.08.2025 суд перейшов до розгляду справи по суті; позивач підтримав позовні вимоги.

Мотивуючи позовні вимоги позивач у позовній заяві зазначає наступне:

Розпорядженням Бобровицької РДА від 23.04.2007 №157 «Про надання дозволу на розробку технічної документації з передачі земельної ділянки в оренду» Садовому товариству «Лутава» надано дозвіл на розробку технічної документації з оформленням договору оренди земельної ділянки на території Старобасанської сільської ради орієнтовно площею 170 га, в тому числі ріллі 170 га із земель державної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Розпорядженням Бобровицької РДА від 19.06.2007 №243 “Про передачу в оренду земельної ділянки» було затверджено технічну документацію з оформлення договору оренди та надано Садовому товариству “Лутава» в оренду із земель державної власності Старобасанської сільської ради земельну ділянку загальною площею 167,4139 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на 49 років.

На підставі вищевказаного розпорядження від 19.06.2007 № 243, 16 липня 2007 року між Бобровицькою РДА та Садовим товариством “Лутава» були укладені договори оренди землі, згідно умов яких в оренду на 49 років були передані земельна ділянка площею 74,6400 га та земельна ділянка площею 44,5175 га. Договори оренди були зареєстровані в Державному реєстрі земель 16.07.2007 за № 040785500633 та № 040785500631 відповідно.

Позивач у позові зазначає, що при розгляді справи №927/1700/23 від 01 квітня 2024 року Господарський суд Чернігівської області встановив:

16.07.2007 №040785500631 та №040785500633 у Державному реєстрі земель була проведена реєстрація Договорів оренди землі площею 44, 5175 га кад. №7420687600:07:002:0001 та площею 74,6400 га кад. №№7420687600:07:002:0002.

Також судом встановлено, що невід'ємною частиною договору є Кадастровий план земельної ділянки із яких вбачається, що кадастровий номер земельної ділянки площею 44,5175 га та №7420687600:07:002:0001, а кадастровий номер земельної ділянки 74,6400 - №7420687600:07:002:000_ (стр.10 справа №927/166/22 від 30 серпня 2022 року).

Також суд зазначив, що у встановленому законом порядку були зареєстровані у Державному реєстрі земель Додаткові угоди №1 до договорів оренди землі від 16.07.2007 укладені між Бобровицькою РДА та ВК «Лутава» 30.06.2009, щодо зміни найменування орендаря.

Розпорядженням Чернігівської обласної державної адміністрації від 08.01.2008 №1 розпорядження Бобровицької РДА №243 від 19.06.2007 на підставі протесту прокурора було скасовано.

30 вересня 2008 року була проведена державна реєстрація Виробничого кооперативу “Лутава» створеного шляхом перетворення (зміни організаційно - правової форми) Садового товариства “Лутава».

У листопаді 2008 року було подано заяви про дострокове розірвання договорів оренди землі від 16.07.2007. Проте заяви про розірвання цих договорів не підписувались. Оренда земельних ділянок продовжувалася.

Розпорядженням Бобровицької РДА від 07.04.2009 № 146 “Про затвердження технічної документації з землеустрою» затверджено технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди на земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва ВК “Лутава», загальною площею 159,6012 га.

Розпорядженням Бобровицької РДА від 30.06.2009 № 267 внесено зміни, зокрема, до п.2 розпорядження Бобровицької РДА від 07.04.2009 №146 шляхом викладення у наступній редакції: “Надати дозвіл ВК “Лутава» на внесення змін до договорів оренди в частині назви підприємства».

На підставі розпорядження Бобровицької РДА від 30.06.2009 №267 між Бобровицькою райдержадміністрацією та ВК “Лутава» були укладені додаткові угоди № 1 від 30.06.2009 до договорів оренди землі від 16.07.2007. Додаткові угоди № 1 від 30.06.2009 були зареєстровані 03.07.2009 у Державному реєстрі земель зокрема за №040985500003, 040985500005.

09 квітня 2012 року Бобровицькою РДА було прийнято розпорядження №111 про припинення шляхом розірвання за погодженням сторін дії договорів оренди, укладених 16.07.2007 між Бобровицькою РДА та ВК “Лутава», зареєстрованих 16.07.2007 за №040785500631 та № 040785500633.

Внаслідок прийняття зазначеного розпорядження державна реєстрація земельних ділянок була скасована посадовою особою територіального органу Держземагентства, що вбачається із обмінних файлів з АС ДЗК.

08.01.2020 листом №29-25-06-77/2-20 Головне управління Держгеокадастру в Чернігівській області надало відповідь на запит позивача про те, що земельні ділянки площею 74,6400 кадастровий номер 7420687600:07:002:0002 та площею 44,5175 кадастровий номер 7420687600:07:002:0001 вважаються несформованими, як підстава вказано, що право оренди припинено у 2012 році.

06.11.2018 Архівний відділ Бобровицької РДА повідомив, що у розпорядженнях РДА за період від 30 червня 2009 року з моменту підписання та реєстрації Додаткових Угод № 1 між ВК «Лутава» та Бобровицькою РДА по 25 квітня 2018 року відсутні розпорядження голови РДА про відмову від договорів оренди ВК «Лутава» та Бобровицькою РДА.

03.11.2021 на запит позивача до Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області, Відділ 4 управління у Ніжинському районі про реєстрацію договорів оренди земельних ділянок між ВК «Лутава» та Бобовицькою РДА отримано відповідь, що в розділі 4 записів Державної реєстрації договорів оренди землі (розділ книги 4 ААА 004441) від 03.09.2009 вчинено записи про реєстрацію Додаткових угод укладених Бобровицькою РДА і ВК «Лутава» земельної ділянки 7420687600:07:002:0001 площею 44,5175 га реєстраційний номер 040985500003 та земельної ділянки 7420687600:07:002:0002 площею 74,6400 та реєстраційний номер 040985500005.

Позивач у позовній заяві зазначає, що оригінали чи копії Додаткових угод про розірвання вищевказаних Додаткових угод №1 до договорів оренди землі у відділі відсутні.

02.11.2021 після отримання витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, позивач дізнався, що земельні ділянки площею 74,6400 га та площею 44,5175 га були об'єднані в одну земельну ділянку площею 118,8888 га, якій присвоєно кадастровий номер 7420687600:07:000:0010 та передано у комунальну власність. Рішенням державного реєстратора від 22.03.2019 №46085679 право власності на цю земельну ділянку було зареєстровано за Бобровицькою міською радою.

Позивач у позовній заяві зазначає, що 02.08.2022 з відповіді Головного управління Держгеокадастру Чернігівської області на запит суду у справі №927/166/22 (вх. №9-699/0/65-22 відділ 2 Управління надання адміністративних послуг повідомляє наступне: Вище вказані ділянки видалені в архів відповідно до Постанови КМУ від 17.10.2012 за №1051.

Позивач також зазначив, що місце розташування сформованої земельної ділянки з кадастровим номером 7420687600:07:000:0010 площею 118,888 га збігається з місцем розташування земельних ділянок кадастровий номер 7420687600:07:002:0001 та кадастровий номер 7420687600:07:002:0002.

Позивач стверджує, що дії Головного управління Держкадастру у Чернігівській області у частині скасування реєстрації земельних ділянок площею 44,5175 га кадастровий номер 7420687600:07:002:0001, площею 74,6400 га та кадастровий номер 7420687600:07:002:0002 є протиправними та такими, що порушують передбачене ч.2 ст. 364, та ч.1 ст. 362 ККУ внаслідок умисних дій службової особи Державного Кадастрового реєстратора, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам, а також несанкціонованій зміні інформації, яка обробляється автоматизованих системах, вчинене особою, яка має право доступу до неї, що призвело до вибуття з власності Держави земельної ділянки загальною вартістю (648 826, 77 грн), чим спричинено тяжкі наслідки охоронюваних законом державним інтересам.

Вислухавши у ході розгляду справи по суті пояснення та доводи представника позивача, встановивши обставини справи та дослідивши подані докази, суд встановив:

Рішенням Господарського суду Чернігівської області від 30.08.2022 по справі №927/166/22, залишеним без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 15.11.2023, відмовлено у задоволенні позовних вимог ВК “Лутава» до Бобровицької міської ради (третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - ГУ ДЗК) про:

витребування земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 74,6400 га, кадастровий номер 7420687600:07:002:0002 та площею 44,5175 га, кадастровий номер 7420687600:07:002:0001, які належать Виробничому кооперативу “Лутава» на підставі укладених між ним та Бобровицькою районною державною адміністрацією додаткових угод №1 від 30.06.2009 про внесення змін до договорів оренди землі від 16.07.2007, зареєстрованих 03.07.2009 Центром державного земельного кадастру за реєстраційними номерами 040985500003 та 040985500005;

зобов'язання Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області поновити записи у Поземельній книзі про реєстрацію земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 74,6400 га, кадастровий номер 7420687600:07:002:0002 та площею 44,5175 га, кадастровий номер 7420687600:07:002:0001 та сформувати з використанням програмного забезпечення Державного земельного кадастру - нових аркушів Поземельної книги, що відповідало би “Технічній документації землеустрою», затвердженої розпорядженням Бобровицької районної державної адміністрації від 07.04.2009 № 146, щодо складання документів, що посвідчують право оренди Виробничого кооперативу “Лутава» на відповідні земельні ділянки;

скасування запису про державну реєстрацію прав № 46085679 від 22.03.2019 в Державному реєстрі речових прав та державну реєстрацію земельної ділянки площею 118,888 га, кадастровий номер 7420687600:07:002:0010 шляхом закриття Поземельної книги, що відповідає координатам, межам та конфігурації об'єднаним земельним ділянкам площею 74,6400 га, кадастровий номер 7420687600:07:002:0002 та площею 44,5175 га, кадастровий номер 7420687600:07:002:0001.

Зі змісту рішення Господарського суду Чернігівської області від 30.08.2022 у справі №927/166/22 вбачається, що згідно свідоцтва про реєстрацію об'єднання громадян, 21.02.2007 було зареєстровано Садове товариство “Лутава» (код 34258764).

Розпорядженням Бобровицької районної державної адміністрації від 23.04.2007 №157 “Про надання дозволу на розробку технічної документації з передачі земельної ділянки в оренду» Садовому товариству “Лутава» надано дозвіл на розробку технічної документації з оформленням договору оренди земельної ділянки на території Старобасанської сільської ради орієнтовною площею 170,00 га, в т. ч. ріллі - 170,00 га, із земель державної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Розпорядженням Бобровицької районної державної адміністрації від 19.06.2007 №243 “Про передачу в оренду земельної ділянки», затверджено технічну документацію з оформлення договору оренди земельної ділянки та надано Садовому товариству “Лутава» на умовах оренди із земель державної власності на території Старобасанської сільської ради земельну ділянку загальною площею 167,4139 га, у т.ч. ріллі - 167,4139 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на 49 років.

На підставі розпорядження Бобровицької районної державної адміністрації від 19.06.2007 №243 між нею та Садовим товариством “Лутава» 16.07.2007 був укладений договір оренди землі згідно умов якого товариству було передано в строкове платне користування земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (із земель державної власності), яка знаходиться на території Старобасанської сільської ради, загальною площею 44,5175 га, в т.ч. ріллі - 44,5175 га, строком на 49 років.

Даний договір зареєстровано у Бобровицькому відділі ЧРФ Центру ДЗК про що у Державному реєстрі земель вчинено запис 16.07.2007 за № 040785500631.

Також, на підставі розпорядження Бобровицької районної державної адміністрації від 19.06.2007 №243 між нею та Садовим товариством “Лутава» 16.07.2007 був укладений договір оренди землі згідно умов якого товариству було передано в строкове платне користування земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (із земель державної власності), яка знаходиться на території Старобасанської сільської ради, загальною площею 74,6400 га, в т.ч. ріллі - 74,6400 га, строком на 49 років.

Даний договір зареєстровано у Бобровицькому відділі ЧРФ Центру ДЗК про що у Державному реєстрі земель вчинено запис 16.07.2007 за № 040785500633.

Розпорядженням Чернігівської обласної державної адміністрації від 08.01.2008 №1 “Про скасування розпоряджень Бобровицької райдержадміністрації», на підставі протесту прокурора скасовано, зокрема, розпорядження Бобровицької районної державної адміністрації від 19.06.2007 № 243.

Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 05.11.2008 по справі №2-а-2430/08 відмовлено у задоволенні позову Садового товариства “Лутава» до Чернігівської обласної державної адміністрації про визнання недійсним розпорядження від 08.01.2008 № 1.

30.09.2008 була проведена державна реєстрація Виробничого кооперативу “Лутава» (код 34258764).

В січні 2009 року позивач, посилаючись на проведення реорганізації Садового товариства “Лутава» у Виробничий кооператив “Лутава», звернувся до Бобровицької районної державної адміністрації з клопотанням про надання дозволу “на внесення змін в технічній документації по оренді земельних ділянок та внесення змін до договорів оренди в частині назви підприємства».

Розпорядженням Бобровицької районної державної адміністрації від 02.02.2009 № 48 надано дозвіл Виробничому кооперативу “Лутава» на переоформлення технічної документації щодо оформлення договорів оренди земель державної власності на території Старобасанської сільської ради загальною площею 167,4139 га у зв'язку з реорганізацією Садового товариства “Лутава» шляхом перетворення у Виробничий кооператив “Лутава».

На підставі розпорядження Бобровицької районної державної адміністрації від 02.02.2009 № 48 спеціалістами ТОВ “Глобус» було виконано комплекс робіт по розробці технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди на земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва Виробничому кооперативу “Лутава» в адміністративних межах Старобасанської сільської ради Бобровицького району.

Розпорядженням Бобровицької районної державної адміністрації від 07.04.2009 № 146 “Про затвердження технічної документації з землеустрою» Виробничому кооперативу “Лутава» затверджено технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди на земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, загальною площею 159,6012 га, в т.ч. ріллі - 159,6012 га, на території Старобасанської сільської ради із внесеними змінами. Зобов'язано Виробничий кооператив “Лутава» переукласти договори оренди терміном на 47 років.

При цьому, в преамбулі даного розпорядження вказано, що воно прийнято, зокрема, на підставі п. 40 договорів оренди від 16.07.2007 № 040785500631 та № 040785500633, якими передбачено, що реорганізація юридичної особи - орендаря є підставою для зміни умов договору.

Розпорядженням Бобровицької районної державної адміністрації від 30.06.2009 № 267 були внесені зміни до розпорядження Бобровицької районної державної адміністрації від 07.04.2009 № 146 шляхом викладення п. 2 в наступній редакції: “Надати дозвіл Виробничому кооперативу “Лутава» на внесення змін до договорів оренди в частині назви підприємства».

На підставі розпорядження Бобровицької районної державної адміністрації від 30.06.2009 № 267 між нею та Виробничим кооперативом “Лутава» 30.06.2009 була укладена додаткова угода № 1 до договору оренди землі від 16.07.2007 № 040785500631 щодо зміни найменування орендаря з Садового товариства “Лутава» на Виробничий кооператив “Лутава» та зміни реквізитів сторін.

Дана додаткова угода зареєстрована в Бобровицькому відділі ЧРФ Центру ДЗК, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис 03.07.2009 за № 040985500003.

Також, на підставі розпорядження Бобровицької районної державної адміністрації від 30.06.2009 № 267 між нею та Виробничим кооперативом “Лутава» 30.06.2009 була укладена додаткова угода № 1 до договору оренди землі від 16.07.2007 № 040785500633 щодо зміни найменування орендаря з Садового товариства “Лутава» на Виробничий кооператив “Лутава» та зміни реквізитів сторін.

Дана додаткова угода зареєстрована в Бобровицькому відділі ЧРФ Центру ДЗК, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис 03.07.2009 за № 040985500005.

09 квітня 2012 року Бобровицькою районною державною адміністрацією було прийнято розпорядження № 111 “Про розірвання договору оренди земельних ділянок на території Старобасанської сільської ради» яким вирішено припинити шляхом розірвання за погодженням сторін дію договорів оренди, укладених між Бобровицькою районною державною адміністрацією та Виробничим кооперативом “Лутава», на земельні ділянки із земель державної власності Старобасанської сільської ради для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 74,6400 га (договір укладено 16.07.2007 і зареєстрований за № 040785500633) та площею 44,5175 га (договір укладено 16.07.2007 і зареєстрований за № 040785500631).

На підставі вищевказаного розпорядження 02.07.2012 були вчинені записи про державну реєстрацію дострокового припинення договорів оренди земельних ділянок в Книзі записів про державну реєстрацію державних актів на право власності та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі за № 742068764002351 та № 742068764002352.

Згідно Наказу Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 15.03.2018 №45, вирішено провести у 2018 році інвентаризацію на території, зокрема, Бобровицької міської об'єднаної територіальної громади несформованих земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності та земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, відомості про які відсутні у Державному земельному кадастрі, крім земель, які знаходяться в постійному користуванні державних підприємств, установ та організацій.

23 серпня 2018 року була проведена державна реєстрація земельної ділянки площею 118,8888 га, яка знаходиться на території Старобасанської сільської ради, кадастровий номер 7420687600:07:000:0010, що підтверджується Витягом з Державного земельного кадастру від 23.08.2018 НВ-7407283332018.

Наказом Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області від 29.08.2018 № 25-6784/14-18-сг затверджено технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, відомості про які відсутні у Державному земельному кадастрі, на території Бобровицької міської ради Бобровицького району Чернігівської області загальною площею 3 898,6121 га.

Наказом Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області від 27.09.2018 № 25-7560/14-18-сг передано Бобровицькій міській раді Бобровицького району Чернігівської області у комунальну власність Бобровицької міської об'єднаної територіальної громади земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 10076,8330 га, які розташовані за межами населених пунктів на території Бобровицької міської об'єднаної територіальної громади, згідно акту приймання - передачі земельних ділянок, зокрема, земельну ділянку площею 118,8888 га з кадастровим номером 7420687600:07:000:0010.

20 березня 2019 року була проведена державна реєстрація права комунальної власності Бобровицької міської ради Бобровицького району Чернігівської області на земельну ділянку площею 118,8888 га з кадастровим номером 7420687600:07:000:0010 (рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав (з відкриттям розділу), індексний номер 46085679 від 22.03.2019), що підтверджується Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 282498138 від 02.11.2021.

05 листопада 2021 року державним кадастровим реєстратором Ковалем В.В. були сформовані Повідомлення про відмову в прийнятті заяви ВК “Лутава» про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру про земельну ділянку № ПВ-7400015822021 та № ПВ-7400015832021.

В даних Повідомленнях вказано, що в Державному земельному кадастрі земельні ділянки з кадастровими номерами 7420687600:07:002:0001 та 7420687600:07:002:0002 перенесені в архівний шар. Поземельні книги на ділянки не відкриті.

За правилами ч. 4 ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Так, 22 грудня 2023 року до Господарського суду Чернігівської області надійшла позовна заява Виробничого кооперативу “Лутава» до Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області та Бобровицької міської ради Чернігівської області про визнання права оренди земельних ділянок, визнання протиправним скасування державної реєстрації земельних ділянок, зобов'язання поновити записи про земельні ділянки (справа №927/1700/23), якою позивач просив:

визнати право оренди земельних ділянок площею 44,5175 га, кадастровий номер 7420687600:07:002:0001 та площею 74,6400 га, кадастровий номер 7420687600:07:002:0002, набуте на підставі Додаткових угод № 1 від 30.06.2009 до Договорів оренди землі від 16.07.2007, укладених між Виробничим кооперативом “Лутава» та Бобровицькою районною державною адміністрацією, зареєстрованих у Бобровицькому відділенні Чернігівської регіональної філії “Центр ДЗК» 03.07.2009 за № № 040985500003 та 040985500005;

визнати протиправним скасування державної реєстрації земельних ділянок площею 44,5175 га, кадастровий номер 7420687600:07:002:0001 та площею 74,6400 га. кадастровий номер 7420687600:07:002:0002 з цільовим призначенням: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва;

зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області поновити у Державному земельному кадастрі запис про земельні ділянки площею 44,5175 га, кадастровий номер 7420687600:07:002:0001 та площею 74,6400 га, кадастровий номер 7420687600:07:002:0002 з цільовим призначенням: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва шляхом поновлення запису в Поземельній книзі.

Рішенням Господарського суду Чернігівської області від 01.04.2024 у справі №927/1700/23, яке набрало законної сили 02.07.2024, позов Виробничого кооперативу “Лутава» до Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області та Бобровицької міської ради Чернігівської області про визнання права оренди земельних ділянок, визнання протиправним скасування державної реєстрації земельних ділянок та зобов'язання поновити записи про земельні ділянки залишено без задоволення.

Щодо тверджень відповідача про порушення позивачем строку позовної давності суд зазначає наступне.

За приписами ст. 256 ЦК України позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.

Відповідно до ч. 5 ст. 261 ЦК України за зобов'язаннями з визначеним строком виконання перебіг позовної давності починається зі спливом строку виконання.

Згідно зі ст. 257 Цивільного кодексу України загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.

Статтею 258 Цивільного кодексу України визначено, що для окремих видів вимог законом може встановлюватися спеціальна позовна давність: скорочена або більш тривала порівняно із загальною позовною давністю.

Водночас п. 12 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України передбачено, що під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статями 257, 258, 362, 559, 681, 728, 786, 1293 цього Кодексу, продовжуються на строк дії такого карантину (розділ доповнено пунктом 12 згідно із Законом № 540-IX від 30.03.2020).

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 №211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" з 12 березня 2020 року на усій території України встановлено карантин.

Відповідно до постанови від 09 грудня 2020 року № 1236 в редакції від 25 квітня 2023 року Кабінет Міністрів України, з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - COVID-19), з 19 грудня 2020 р. до 30 червня 2023 р. установив на території України карантин, продовживши дію карантину, встановленого постановами Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211 Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (Офіційний вісник України, 2020 р., № 23, ст. 896, № 30, ст. 1061), від 20 травня 2020 р. № 392 Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (Офіційний вісник України, 2020 р., № 43, ст. 1394, № 52, ст. 1626) та від 22 липня 2020 р. № 641 Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (Офіційний вісник України, 2020 р., № 63, ст. 2029).

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2023 р. № 651 на всій території України карантин, встановлений з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, відмінено з 24 години 00 хвилин 30 червня 2023 р.

У зв'язку з військовою агресією рф проти України, Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

У зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією рф проти України строк дії воєнного стану неодноразово продовжувався, зокрема з 5:30 12 серпня 2024 року на 90 діб.

Відповідно до п. 19 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України у період дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, перебіг позовної давності, визначений цим Кодексом, зупиняється на строк дії такого стану (розділ доповнено пунктом 19 згідно із Законом № 2120-IX від 15.03.2022; в редакції Закону № 3450-IX від 08.11.2023).

Враховуючи строки початку перебігу позовної давності та продовження законом строків позовної давності на строк дії карантину та воєнного стану, суд дійшов до висновку, що звернення позивача до суду відбулось у межах строку позовної давності.

Надаючи правову оцінку відносинам, що склались між сторонами, суд виходить з наступного.

У відповідності до ст. 116, 124, 125 Земельного кодексу України (в редакції чинній на момент укладення договорів оренди землі 16.07.2007), громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування та державних органів приватизації щодо земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації. Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.

Згідно ст. 13 - 15, 18, 20 Закону України “Про оренду землі» (в редакції чинній на момент укладення договорів оренди землі 16.07.2007), договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально.

Типова форма договору оренди землі затверджується Кабінетом Міністрів України.

Істотними умовами договору оренди землі є, зокрема: об'єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди.

Невід'ємною частиною договору оренди землі є, зокрема: план або схема земельної ділянки, яка передається в оренду; кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів.

Договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації. Укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації. Державна реєстрація договорів оренди землі проводиться у порядку, встановленому законом.

Як вбачається з матеріалів справи, договори оренди землі від 16.07.2007, укладені між Бобровицькою районною державною адміністрацією та Садовим товариством “Лутава», були у встановленому порядку зареєстровані у Державному реєстрі земель, про що свідчать відповідні відмітки на них. Отже, ці договори оренди землі набрали чинності.

Також, у встановленому порядку були зареєстровані у Державному реєстрі земель і додаткові угоди № 1 до договорів оренди землі від 16.07.2007, укладені між Бобровицькою районною державною адміністрацією та Виробничим кооперативом “Лутава» 30.06.2009, щодо зміни найменування орендаря з Садового товариства “Лутава» на Виробничий кооператив “Лутава» та зміни реквізитів сторін.

У рішенні Господарського суду Чернігівської області від 01.04.2024 у справі №927/1700/23, яке набрало законної сили 02.07.2024 суд не погодився з доводами позивача про те, що додаткові угоди № 1 від 30.06.2009 є новими договорами оренди землі, оскільки з їх змісту чітко вбачається, що ними вносяться зміни до раніше укладених договорів оренди землі від 16.07.2007 в частині зміни найменування орендаря та реквізитів сторін.

За правилами ч. 4 ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

У преамбулі розпорядження Бобровицької районної державної адміністрації від 07.04.2009 № 146 вказано, що розпорядження прийнято, зокрема, на підставі п. 40 договорів оренди від 16.07.2007 №040785500631 та №040785500633, якими передбачено, що реорганізація юридичної особи - орендаря є підставою для зміни умов договору.

З наданих позивачем кадастрових планів, що містяться у технічній документації із землеустрою, розробленої в 2009 році ТОВ “Глобус» (а.с. 16-19), вбачається, що кадастровий номер земельної ділянки загальною площею 44,5175 га - 7420687600:07:002:0001, а кадастровий номер земельної ділянки загальною площею 74,6400 га - 7420687600:07:002:0002.

Відповідно до ст. 31 Закону України “Про оренду землі» (в редакції чинній на момент укладення договорів оренди землі 16.07.2007), договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.

Пунктом 39 договорів оренди землі 16.07.2007 було передбачено, що розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається.

Як зазначає позивач у позовній заяві, у листопаді 2008 року були подані три заяви про дострокове розірвання договорів оренди землі від 16.07.2007 СТ «Лутава» та БРДА. Позивач зазначив, що заяви про розірвання цих договорів не підписувались. Оренда земельних ділянок продовжувалася, орендна плата вносилась своєчасно.

Під час розгляду справи №927/166/22, судом було витребувано від Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області, зокрема, документи, які були подані для державної реєстрації припинення права оренди Виробничого кооперативу “Лутава» на земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 74,6400 га, кадастровий номер 7420687600:07:002:0002 та площею 44,5175 га, кадастровий номер 7420687600:07:002:0001, згідно договорів оренди землі від 16.07.2007, зареєстрованих 16.07.2007 у Бобровицькому відділенні ЧРФ “Центр Державного земельного кадастру» за №040785500633 та № 040785500631 відповідно (записи про державну реєстрацію припинення права оренди від 02.07.2012). На виконання вимог суду Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області повідомило про відсутність оригіналів додаткових угод про розірвання договорів оренди землі.

У відповідності з ст. 654 Цивільного кодексу України, зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.

За змістом ст. 188 Господарського кодексу України, зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором.

Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.

Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.

У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.

Згідно пункту 9 частини 1 статті 27 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація права власності та інших речових прав проводиться на підставі: судового рішення, що набрало законної сили, щодо набуття, зміни або припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно, об'єкт незавершеного будівництва, майбутній об'єкт нерухомості.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 2 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01 липня 2004 року № 1952-IV (надалі - Закон № 1952-IV), державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Відповідно до ч. 3, 4 ст. 3 Закону № 1952-IV, речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними за наявності однієї з таких умов:

1) реєстрація таких прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення;

2) на момент виникнення таких прав діяло законодавство, що не передбачало їх обов'язкової реєстрації.

Будь - які дії особи, спрямовані на набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, можуть вчинятися, якщо речові права на таке майно зареєстровані згідно із вимогами цього Закону, крім випадків, коли речові права на нерухоме майно, що виникли до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними згідно з частиною третьою цієї статті у випадках, визначених статтею 28 цього Закону, та в інших випадках, визначених законом.

За змістом ст. 4, 5 Закону № 1952-IV, державній реєстрації прав підлягають, зокрема:

право власності та право довірчої власності як спосіб забезпечення виконання зобов'язання на нерухоме майно, об'єкт незавершеного будівництва, право довірчої власності як спосіб забезпечення виконання зобов'язання на майбутній об'єкт нерухомості;

речові права на нерухоме майно, похідні від права власності, в т.ч. право постійного користування та право оренди (суборенди) земельної ділянки.

У Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення, меліоративні мережі, складові частини меліоративної мережі.

Статтею 10 Закону № 1952-IV визначено, що державний реєстратор, зокрема:

встановлює відповідність заявлених прав і поданих/отриманих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема:

відповідність відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що містяться у Державному реєстрі прав, відомостям, що містяться у поданих/отриманих документах;

перевіряє документи на наявність підстав для проведення реєстраційних дій, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення;

під час проведення державної реєстрації прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, а також під час проведення державної реєстрації прав, які набуваються з прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, обов'язково запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, засвідчені в установленому законодавством порядку копії документів тощо), необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних носіїв інформації, що містять відомості, необхідні для проведення державної реєстрації прав, чи у разі відсутності необхідних відомостей в єдиних та державних реєстрах, доступ до яких визначено цим Законом, та/або у разі, якщо відповідні документи не були подані заявником, крім випадків, коли державна реєстрація прав здійснюється у зв'язку із вчиненням нотаріальної дії та такі документи були надані у зв'язку з вчиненням такої дії.

під час проведення реєстраційних дій обов'язково використовує відомості Державного земельного кадастру та Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, а також відомості інших реєстрів (кадастрів), автоматизованих інформаційних систем, держателем (розпорядником, володільцем, адміністратором) яких є державні органи, шляхом безпосереднього доступу до них чи у порядку інформаційної взаємодії з Державним реєстром прав, у тому числі відомості, що містять персональні дані особи.

Згідно ч. 4 ст. 18 Закону № 1952-IV, державна реєстрація прав на земельну ділянку проводиться виключно за наявності в Державному земельному кадастрі відомостей про зареєстровану земельну ділянку.

Для проведення державної реєстрації права власності та інших речових прав на земельні ділянки, що здійснюється з відкриттям розділу в Державному реєстрі прав, державний реєстратор обов'язково використовує відомості з Державного земельного кадастру про наявність/відсутність зареєстрованих речових прав щодо відповідної земельної ділянки до 1 січня 2013 року.

Пунктом 3 ч. 4 ст. 20 Закону № 1952-IV визначено, що заява про проведення реєстраційних дій, надання інформації з Державного реєстру прав не приймається в разі відсутності в Державному земельному кадастрі відомостей про земельну ділянку (у разі державної реєстрації прав на земельну ділянку).

Згідно ч. 3 ст. 29 Закону № 1952-IV, яка встановлює особливості державної реєстрації речових прав на земельні ділянки, речові права на які набуто до 1 січня 2013 року, державна реєстрація речових прав на земельну ділянку, набутих та оформлених в установленому порядку до 1 січня 2013 року, проводиться без подання заявником документа, на підставі якого набуто речове право, за умови наявності інформації про зареєстровану земельну ділянку в Державному земельному кадастрі, у тому числі перенесеної із Державного реєстру земель, документів, що відповідно до законодавства, яке діяло до 1 січня 2013 року, посвідчували право власності або право користування землею (земельними ділянками), а також книг записів (реєстрації) таких документів.

Статтею 33 Закону № 1952-IV, визначено, що Державний реєстр прав та Державний земельний кадастр за допомогою програмних засобів ведення інформаційних систем забезпечують у режимі реального часу отримання:

державними реєстраторами відомостей з Державного земельного кадастру про права на земельні ділянки, зареєстровані до 2013 року, а також відомостей з Державного земельного кадастру про земельні ділянки;

органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру, інформації з Державного реєстру прав про зареєстровані речові права на земельні ділянки, їх обтяження, а також про ціну (вартість) нерухомого майна та речових прав на нього чи розмір плати за користування нерухомим майном за відповідними правочинами.

У рішенні Господарського суду Чернігівської області від 01.04.2024 у справі №927/1700/23, яке набрало законної сили 02.07.2024 суд зазначив:

Враховуючи відсутність доказів укладення у письмовій формі між Бобровицькою районною державною адміністрацією та ВК «Лутава» додаткових угод про розірвання договорів оренди землі від 16.07.2007 або рішення суду про розірвання цих договорів, слід дійти висновку, що на момент вирішення даного спору договори оренди землі від 16.07.2007 є чинними.

Тобто, у позивача наявне засноване на цих договорах право строкового платного володіння і користування земельними ділянками площею 74,6400 га та площею 44,5175 га, розташованих на території Старобасанської сільської ради.

За правилами ч. 4 ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Згідно з ч. 2 ст. 13 Закону України "Про судоустрій та статус суддів" судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.

Преюдиціальність - обов'язковість фактів, установлених судовим рішенням, що набрало законної сили в одній справі для суду при розгляді інших справ. Преюдиціально встановлені факти не підлягають доказуванню, оскільки вони вже встановлені у рішенні чи вироку і немає необхідності встановлювати їх знову, тобто піддавати сумніву істинність і стабільність судового акта, який вступив в законну силу. Суть преюдиції полягає в неприпустимості повторного розгляду судом одного й того ж питання між тими ж сторонами.

Вказана правова позиція є сталою в судовій практиці і викладена, зокрема, в постановах Верховного Суду від 11.12.2018 у справі № 910/3055/18 та від 13.08.2019 у справі №910/11164/16.

Крім того, у рішенні Господарського суду Чернігівської області від 01.04.2024 у справі №927/1700/23, яке набрало законної сили 02.07.2024 судом наведено наступне: «як вбачається з Інформаційних довідок з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 372091897 та № 372092348 від 29.03.2024, в ньому відсутня будь - яка інформація щодо права власності, інших речових прав на земельні ділянки з кадастровими номерами 7420687600:07:002:0001 та 7420687600:07:002:0002. В Державному земельному кадастрі також відсутня інформація про земельні ділянки з кадастровими номерами 7420687600:07:002:0001 та 7420687600:07:002:0002, як про зареєстровані земельні ділянки, адже із сформованих державним кадастровим реєстратором Ковалем В.В. повідомлень про відмову в прийнятті заяви ВК “Лутава» про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 05.11.2021 № ПВ-7400015822021 та № ПВ-7400015832021 вбачається, що ці земельні ділянки перенесені в архівний шар Державного земельного кадастру. Поземельні книги на ділянки не відкриті». За таких обставин, суд дійшов висновку, що визнання за позивачем права оренди земельних ділянок площею 44,5175 га, кадастровий номер 7420687600:07:002:0001 та площею 74,6400 га, кадастровий номер 7420687600:07:002:0002, не є ефективним способом захисту порушених прав, оскільки за відсутності в Державному земельному кадастрі інформації про ці земельні ділянки, як про зареєстровані земельні ділянки, заява позивача про державну реєстрацію його речових прав на земельні ділянки не буде прийнята державним реєстратором речових прав на нерухоме майно (п. 3 ч. 4 ст. 20, ч. 3 ст. 29 Закону № 1952-IV). Отже, задоволення таких позовних вимог не призведе до захисту порушеного права позивача на користування земельними ділянками, а може і спричинити нові спори, зокрема, з державним реєстратором з приводу непроведення реєстраційних дій.

Крім того, у рішенні Господарського суду Чернігівської області від 01.04.2024 у справі №927/1700/23, яке набрало законної сили 02.07.2024 суд дійшов висновку, що доводи позивача про те, що державна реєстрація земельних ділянок з кадастровими номерами 7420687600:07:002:0002 та 7420687600:07:002:0001 була скасована ГУ ДЗК, а земельні ділянки площею 74,6400 га, кадастровий номер 7420687600:07:002:0002 та площею 44,5175 га, кадастровий номер 7420687600:07:002:0001 були об'єднані в одну земельну ділянку площею 118,8888 га, якій присвоєно кадастровий номер 7420687600:07:000:0010, не підтвердилися під час розгляду справи №927/1700/23. (Несформовані земельні ділянки не могли бути сформовані шляхом об'єднання в одну земельну ділянку).

Посилання позивача у даній справі на те, що скасування державної реєстрації земельних ділянок з кадастровими номерами 7420687600:07:002:0002 та 7420687600:07:002:0001 підтверджується обмінними файлами з АС ДЗК, спростовуються рішенням Господарського суду Чернігівської області від 01.04.2024 у справі №927/1700/23, яке набрало законної сили 02.07.2024, у якому суд дійшов висновку, що посилання позивача на те, що скасування державної реєстрації земельних ділянок підтверджується наданими ним обмінними файлами з АС ДЗК не може бути взято судом до уваги, оскільки відповідно до законодавства дана обставина може підтверджуватися рішеннями державного кадастрового реєстратора, витягами з Державного земельного кадастру/Державного реєстру земель або Поземельними книгами, однак не обмінними файлами, які є електронними документами уніфікованої форми для обміну інформацією, яка використовується при веденні Поземельної книги та книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі в електронному вигляді, державного земельного кадастру і здійсненні топографо-геодезичних робіт, робіт із землеустрою (п. 1.2 Вимог до структури, змісту та формату оформлення результатів робіт із землеустрою в електронному вигляді (обмінного файлу), затверджених Наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 02.11.2009 № 573, зареєстрованим в Мін'юсті 15.02.2010 за № 157/17452, надалі - Вимоги). Суд у рішенні дійшов висновку, що дата 08.06.2012 (ExpirationDate) в обмінному файлі стосується дати закінчення оренди, а не дати скасування державної реєстрації земельних ділянок.

При розгляді справи №927/1700/23, суд відхилив доводи позивача про незаконність передачі земельної ділянки державної власності площею 118,8888 га з кадастровим номером 7420687600:07:000:0010 у комунальну власність Бобровицької міської ради Бобровицького району Чернігівської області, адже під час розгляду справи № 927/166/22 було встановлено, що будь - яких порушень під час передачі земельної ділянки державної власності у комунальну власність не було.

Згідно ст. 148-1 Земельного кодексу України, до особи, яка набула право власності на земельну ділянку, що перебуває у користуванні іншої особи, з моменту переходу права власності на земельну ділянку переходять права та обов'язки попереднього власника земельної ділянки за чинними договорами оренди, суперфіцію, емфітевзису, земельного сервітуту щодо такої земельної ділянки.

Внесення змін до договорів оренди, суперфіцію, емфітевзису, земельного сервітуту чи застави із зазначенням нового власника земельної ділянки не вимагається і здійснюється лише за згодою сторін договору.

Вимоги цієї статті поширюються на випадки переходу повноважень з розпорядження земельними ділянками державної власності від одного органу до іншого, а також при переході права власності на земельні ділянки від держави до територіальної громади і навпаки та при переході права власності на земельні ділянки від однієї територіальної громади до іншої.

Перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи (у тому числі в порядку спадкування), реорганізація юридичної особи-орендаря не є підставою для зміни умов або припинення договору, якщо інше не передбачено договором оренди землі (ч. 6 ст. 32 Закону України Про оренду землі»).

Відповідно до ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Згідно зі ст. 79 Господарського процесуального кодексу України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Відповідно до ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Враховуючи вищенаведені приписи чинного законодавства, викладені вище обставини, обставини, встановлені рішенням суду у справах №927/166/22 та №927/1700/23, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Аналізуючи питання обсягу дослідження доводів сторін та їх відображення у судовому рішенні, суд спирається на висновки, яких дійшов Європейський суд з прав людини у рішенні від 18.07.2006 у справі «Проніна проти України», в якому Європейський суд з прав людини зазначив, що пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи.

Поряд з цим, за змістом п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень та висновків Європейського суду з прав людини, викладених у рішеннях у справах «Трофимчук проти України», «Серявін та інші проти України» обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

З урахуванням наведеного, суд зазначає, що решта долучених до матеріалів справи доказів та доводів сторін була ретельно досліджена судом і наведених вище висновків суду не спростовує.

Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на позивача.

Керуючись ст. 42, 73, 74, 76, 79, 86, 129, 165, 232, 233, 236-241, 252, 256 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

У позові відмовити повністю.

Повне рішення складено та підписано 06 серпня 2025 року.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Північного апеляційного господарського суду у строки, визначені ст. 256 Господарського процесуального кодексу України.

Суддя С.В. Белов

Веб-адреса Єдиного державного реєстру судових рішень, розміщена на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет: http://reyestr.court.gov.ua/