ПІВНІЧНО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
33601 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59
про повернення апеляційної скарги
"05" серпня 2025 р. Справа № 903/1063/24
Північно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії:
Головуючий суддя Юрчук М.І.
суддя Крейбух О.Г.
суддя Коломис В.В.
за матеріалами апеляційної скарги Акціонерного товариства "Українська залізниця" (вх3057/25 від 09.07.2025) на рішення Господарського суду Волинської області від 02.06.2025 та на додаткове рішення Волинської області від 24.06.2025 у справі №903/1063/24
за позовом Ківерцівської міської ради
до Акціонерного товариства "Укрзалізниця"
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Кабінет Міністрів України
про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання передати майно за актом приймання-передачі
Рішенням Господарського суду Волинської області від 02.06.2025 у справі №903/1063/24 задоволено позов Ківерцівської міської ради до Акціонерного товариства "Українська залізниця", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Кабінет Міністрів України про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання передати майно за актом приймання-передачі.
Визнано протиправною бездіяльність Акціонерного товариства "Українська залізниця", що полягає у не здійсненні передачі до комунальної власності Ківерцівської міської ради об'єктів централізованої мережі водопостачання та водовідведення з обслуговуючими будівлями, що знаходяться на території міста Ківерці Луцького району Волинської області.
Витребувано з державної власності у комунальну власність Ківерцівської міської ради та зобов'язано Акціонерне товариство "Українська залізниця" передати за актом приймання-передачі Ківерцівській міській раді об'єкти централізованої мережі водопостачання та водовідведення з обслуговуючими будівлями, що знаходяться на території міста Ківерці Луцького району Волинської області - 36 об'єктів нерухомості (згідно пункту 3 резолютивної частини рішення).
Стягнуто з Акціонерного товариства "Українська залізниця" на користь Ківерцівської міської ради 30 003,44 грн. витрат по сплаті судового збору.
Додатковим рішенням Господарського суду Волинської області від 24.06.2025 у справі №903/1063/24 частково задоволено заяву представника Ківерцівської міської ради про ухвалення додаткового рішення за вх.№ 01-74/285/25 від 11.06.2025. Стягнуто з Акціонерного товариства "Українська залізниця" на користь Ківерцівської міської ради 10 000 грн - витрат на професійну правничу допомогу.
Не погоджуючись із вказаними рішеннями суду першої інстанції, Акціонерне товариство "Українська залізниця", 07.07.2025 поштовим зв'язком, звернулось до апеляційного суду з апеляційною скаргою (вх3057/25 від 09.07.2025), в якій просить (з урахуванням заяви про виправлення технічної описки): прийняти апеляційну скаргу до розгляду та відкрити апеляційне провадження за апеляційною скаргою акціонерного товариства "Українська залізниця" на рішення Господарського суду Волинської області від 02.06.2025 по справі №903/1063/24 та додаткове рішення від 24.06.2025. Рішення Господарського суду Волинської області від 02.06.2025 по справі №903/1063/24 та додаткове рішення від 24.06.2025 скасувати та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог Ківерцівської міської ради до акціонерного товариства "Українська залізниця"; третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Кабінет Міністрів України відмовити в повному обсязі. Судові витрати покласти на Позивача.
Одночасно скаржник просив поновити строк для подання апеляційної скарги акціонерного товариства "Українська залізниця" на рішення Господарського суду Волинської області від 02.06.2025 по справі № 903/1063/24 - з дня вручення повного тексту рішення.
Ухвалою Північно-західного апеляційного господарського суду від 24.07.2025 суддею-доповідачем у справі Юрчуком М.І.) залишено без руху апеляційну скаргу Акціонерного товариства "Українська залізниця" (вх3057/25 від 09.07.2025) на рішення Господарського суду Волинської області від 02.06.2025 та на додаткове рішення Волинської області від 24.06.2025 у справі №903/1063/24. Запропоновано апелянту усунути встановлені при поданні апеляційної скарги недоліки протягом 10 днів із дня вручення ухвали про залишення апеляційної скарги без руху: сплатити судовий збір за подання апеляційної скарги у розмірі 45007,00 грн. Докази подати суду. Даною ухвалою апелянту роз'яснено, що при невиконанні вимог даної ухвали, апеляційна скарга вважається неподаною та повертається апелянту.
Згідно даних комп'ютерної програми Діловодство спеціалізованого суду (КП ДСС) Північно-західного апеляційного господарського суду: Документ в електронному вигляді (ухвала суду від 24.07.2025 у справі №903/1063/24) надіслано до електронного кабінету апелянта та його представника.
Доставлена вказана ухвала до електронного кабінету скаржника та його представника 24.07.2025 о 16:47год.
Відповідно до пункту 2 частини 6 статті 242 ГПК України днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення на офіційну електронну адресу особи.
24.07.2025 об 16:49 год апеляційним судом отримано повідомлення про доставлення копії судового рішення - ухвали від 24.07.2025 у даній справі до електронного кабінету представника апелянта (довідка про доставку електронного листа міститься у матеріалах справи).
Встановлений 10-денний строк, наданий ухвалою суду від 24.07.2025 для усунення недоліків апеляційної скарги у даній справі закінчився - 04.08.2025 (з урахуванням вихідних днів).
Станом на 05.08.2025 до Північно-західного апеляційного господарського суду від апелянта не надходило будь яких інших заяв/клопотань, листів по справі.
Так, згідно приписів статті 114 ГПК України, суд має встановлювати розумні строки для вчинення процесуальних дій. Строк є розумним, якщо він передбачає час, достатній, з урахуванням обставин справи, для вчинення процесуальної дії, та відповідає завданню господарського судочинства.
Також, апеляційним судом враховано Нормативи і нормативні строки пересилання поштових відправлень та поштових переказів, затверджених Наказом Міністерства інфраструктури України 28.11.2013 №958 щодо нормативних строків пересилання поштових відправлень, дію воєнного стану на всій території України та надано скаржнику ще додатковий відповідний строк для поштового обігу кореспонденції - у разі, якщо недоліки апеляційної скарги будуть усуватися, в тому числі, шляхом надіслання кореспонденції до суду засобами поштового зв'язку.
Однак, апелянт вимог ухвали Північно-західного апеляційного господарського суду від 24.07.2025 не виконав та не подав до суду апеляційної інстанції: доказів сплати судового збору за подання апеляційної скарги у розмірі 45007,00 грн, що є підставою для повернення апеляційної скарги апелянту.
Згідно частини 2 статті 260 ГПК України, до апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 258 цього Кодексу, застосовуються положення статті 174 цього Кодексу.
Відповідно до частини 4 статті 174 ГПК України, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.
Частинами 6 - 8 статті 260 ГПК України визначено, що питання про повернення апеляційної скарги суд апеляційної інстанції вирішує протягом п'яти днів з дня надходження апеляційної скарги або з дня закінчення строку на усунення недоліків. Про повернення апеляційної скарги постановляється ухвала, яка може бути оскаржена в касаційному порядку.
Копія ухвали про повернення апеляційної скарги надсилається учасникам справи у порядку, визначеному статтею 242 цього Кодексу. Скаржнику надсилається копія ухвали про повернення апеляційної скарги разом з апеляційною скаргою та доданими до скарги матеріалами. Копія апеляційної скарги залишається в суді апеляційної інстанції.
Враховуючи, що скаржником не усунуто недоліки апеляційної скарги у строки, встановлені в ухвалі апеляційного господарського суду від 24.07.2025 про залишення апеляційної скарги без руху, суд апеляційної інстанції повертає заявнику апеляційну скаргу з додатками.
Разом з тим, згідно частини 8 статті 174 ГПК України, повернення апеляційної скарги не перешкоджає повторному зверненню з нею до апеляційного господарського суду у загальному порядку після усунення вказаних недоліків та з клопотанням про поновлення процесуального строку.
За наведених обставин, у зв'язку із поверненням апеляційної скарги, клопотання (у прохальній частині апеляційної скарги) про поновлення строку на подання апеляційної скарги в даному випадку судом не розглядається.
Керуючись статтями 174, 234, 235, 242, 260 Господарського процесуального кодексу України, апеляційний господарський суд
1. Апеляційну скаргу Акціонерного товариства "Українська залізниця" (вх3057/25 від 09.07.2025) на рішення Господарського суду Волинської області від 02.06.2025 та на додаткове рішення Волинської області від 24.06.2025 у справі №903/1063/24 - повернути скаржнику разом з додатками, всього на 42 аркушах (в тому числі оригінал платіжного документа від 27.06.2025).
2. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями та може бути оскаржена до Верховного Суду в порядку та у строк відповідно до статей 287-291 Господарського процесуального кодексу України.
3. Ухвалу та апеляційну скаргу з додатками надіслати апелянту на його поштову адресу: 03035, м. Київ, вул. Гетьмана Павла Скоропадського 61.
Головуючий суддя Юрчук М.І.
Суддя Крейбух О.Г.
Суддя Коломис В.В.