06.08.2025 Єдиний унікальний номер 389/2807/25
провадження №1-кс/389/707/25
06 серпня 2025 року слідчий суддя Знам'янського міськрайонного суду Кіровоградської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , скаржника ОСОБА_3 ,розглянувши у відкритому судовому засіданні, дистанційно у режимі відеоконференції, скаргуОСОБА_3 на бездіяльність уповноважених осіб відділу поліції №1 (м.Знам'янка) Кропивницького РУП ГУНП в Кіровоградській області, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення,
До Знам'янського міськрайонного суду Кіровоградської області 04.08.2025 надійшла скарга ОСОБА_3 у якій останній просить зобов'язати уповноважених осіб відділу поліції №1 (м.Знам'янка) Кропивницького РУП ГУНП в Кіровоградській області, внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості про кримінальне правопорушення відповідно до його заяви від 02.07.2025 №12278.
Скарга обгрунтована наступним. 02.07.2025 звернувся доВП №1 (м.Знам'янка) Кропивницького РУП ГУНП в Кіровоградській області із заявою про вчинення стосовно нього кримінальних правопорушень, передбачених ст.ст.146,146-1,365,382,366 КК України, співробітниками ІНФОРМАЦІЯ_1 , його заява зареєстрована за №12278, однак, всупереч вимогст.214 КПК України, відомості за вказаною заявою до Єдиного реєстру досудових розслідувань не внесено, натомість за вих.№12178/111125 від 18.07.2025, отримано 30.07.2025 засобами поштового зв'язку, йому надано відповідь в порядку ЗУ «Про звернення громадян», що є грубим порушенням вимог чинного законодавства.
Під час судового розгляду ОСОБА_3 підтримав вимоги скарги вказуючи на її обґрунтованість та грубе порушення працівниками поліції вимог ст.214 КПК України.
Відділ поліції №1 (м.Знам'янка) Кропивницького РУП ГУНП в Кіровоградській області у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав письмову заяву, відповідно до якої заява ОСОБА_3 від 02.07.2025 зареєстрована до інформаційно-комунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України» ВП №1 (м.Знам'янка) КРУП ГУНП в Кіровоградській області 02.07.2025 за №12278 та приєднана до кримінального провадження, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12025121020000567 від 12.07.2025.
В силу ст.306 КПК України скарги на рішення, дії чи бездіяльність під час досудового розслідування розглядаються не пізніше сімдесяти двох годин з моменту надходження відповідної скарги, крім скарг на рішення про закриття кримінального провадження, які розглядаються не пізніше п'яти днів з моменту надходження скарги. Розгляд скарг на рішення, дії чи бездіяльність під час досудового розслідування здійснюється за обов'язкової участі особи, яка подала скаргу, чи її захисника, представника та слідчого, дізнавача чи прокурора, рішення, дії чи бездіяльність яких оскаржується. Відсутність слідчого, дізнавача чи прокурора не є перешкодою для розгляду скарги.
Дослідивши матеріали скарги,а саме: рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.05.2025 справа №160/31987/245 та виданий 01.05.2025 на виконання вказаного рішення виконавчий лист; постанову про відкриття виконавчого провадження №78496528 від 02.07.2025; заяву ОСОБА_3 на ім'я начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 від 17.06.2025 та скаргу щодо неправомірних дій останнього від 26.06.2025; скарги ОСОБА_3 Міністерству оборони України від 11.07.2025 та 14.07.2025; протокол про адміністративне правопорушення №500 від 02.07.2025; скаргу ОСОБА_3 Головному слідчому управлінню Національної поліції України від 11.07.2025; витяг з «Резерв +» від 12.07.2025; надану ОСОБА_3 на його заяву про вчинення кримінальних правопорушень від 02.07.2025 за №12278 відповідь за вих.№12278/111125 від 18.07.2025 в порядку ЗУ «Про звернення громадян», отриману 30.07.2025; відповідь ВП №1 (м.Знам'янка) КРУП ГУНП в Кіровоградській області на запит суду від 05.08.2025 вих.№94137-2025, відповідно до якої заява ОСОБА_3 від 02.07.2025 за №12278 приєднана до кримінального провадження, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12025121020000567 від 12.07.2025, вважаю, що подана скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до ст.303 КПК України, на досудовому провадженні можуть бути оскаржені, у тому числі, бездіяльність слідчого, дізнавача, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, у неповерненні тимчасово вилученого майна згідно з вимогами статті 169 цього Кодексу, а також у нездійсненні інших процесуальних дій, які він зобов'язаний вчинити у визначений цим Кодексом строк, - заявником, потерпілим, його представником чи законним представником, підозрюваним, його захисником чи законним представником, представником юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, володільцем тимчасово вилученого майна, іншою особою, права чи законні інтереси якої обмежуються під час досудового розслідування;
Відповідно до ч.ч.1,4 ст.214 КПК України, слідчий, дізнавач, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов'язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань. Слідчий, який здійснюватиме досудове розслідування, визначається керівником органу досудового розслідування, а дізнавач - керівником органу дізнання, а в разі відсутності підрозділу дізнання - керівником органу досудового розслідування. Слідчий, прокурор, інша службова особа, уповноважена на прийняття та реєстрацію заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, зобов'язані прийняти та зареєструвати таку заяву чи повідомлення. Відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається.
Положення про Єдиний реєстр досудових розслідувань, порядок його формування та ведення затверджено наказом Генерального прокурора 30 червня 2020 року за №298. Вказаним Положенням визначається порядок внесення відомостей до ЄРДР. Так, реєстраторами Реєстру (далі - Реєстратор) є: прокурори, у тому числі керівники органів прокуратури; керівники органів досудового розслідування; керівники органів дізнання; слідчі органів поліції, безпеки, органів, що здійснюють контроль за додержанням податкового законодавства, та органів Державного бюро розслідувань; детективи підрозділів детективів та внутрішнього контролю Національного антикорупційного бюро України (далі - Національне бюро), уповноважені здійснювати досудове розслідування кримінальних правопорушень; дізнавачі підрозділів дізнання органів поліції, безпеки, органів, що здійснюють контроль за додержанням податкового законодавства, та органів Державного бюро розслідувань, а також уповноважені особи інших підрозділів зазначених органів, уповноважені в межах компетенції, передбаченої КПК України, здійснювати досудове розслідування кримінальних проступків (далі - уповноважені особи інших підрозділів).
З наведеного слідує, що отримавши заяву, в якій особа порушує перед органом досудового розслідування питання про вчинення певного кримінального правопорушення, ініціюючи здійснення ним дій, визначених КПК, то навіть за умови, що результати аналізу наведених особою відомостей свідчать про відсутність ознак складу злочину, такі відомості мають бути внесені до ЄРДР з подальшою перевіркою такої заяви, але вже в рамках відкритого кримінального провадження, внесеного до ЄРДР.
Слід зауважити, що до ЄРДР вносяться відомості про, зокрема, попередню правову кваліфікацію кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність, та інші відомості. У процесі кваліфікації спочатку відбувається діяльність слідчого (дізнавача) зі встановлення фактичних обставин з дотриманням вимог процесуального закону. Встановлення фактичних обставин, які мають значення для кваліфікації (фактичний склад злочину) тягне за собою їх зіставлення з юридичним складом злочину. Питання про зміну (доповнення/уточнення) кваліфікації постає у зв'язку зі встановленням фактичних обставин справи, внаслідок чого змінюється фактична підстава кримінально-правової кваліфікації. Відтак, попередня кваліфікація може й повинна бути уточнена по мірі з'ясування нових фактичних обставин справи в ході досудового розслідування.
Крім того, у своєму узагальненні «Про практику розгляду скарг на рішення, дії чи бездіяльність органів досудового розслідування чи прокурора під час досудового розслідування» Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ роз'яснив, що Закон України «Про звернення громадян» має свою мету і певним чином урегульовує питання взаємодії громадян з державними органами, у тому числі з органами, уповноваженими на здійснення досудового розслідування. Водночас слід зробити застереження щодо недопустимості підміни нормами цього закону положень, які визначають порядок реагування державних органів на одержання інформації про вчинені кримінальні правопорушення.
Так, відповідно до преамбули Закону України «Про звернення громадян», цей Закон регулює питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об'єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів. Закон забезпечує громадянам України можливості для участі в управлінні державними і громадськими справами, для впливу на поліпшення роботи органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, для відстоювання своїх прав і законних інтересів та відновлення їх у разі порушення.
Водночас, якщо особа звертається з певним документом до органів, відповідальних за реалізацію завдань кримінального провадження, пов'язаних з вчиненням, на її думку, кримінального правопорушення, то таке звернення недопустимо розцінювати як таке, в якому реалізується право особи на внесення пропозицій стосовно вдосконалення роботи органів досудового розслідування, викриття недоліків у їх роботі або як прояв участі у державних справах. Також неправильно (з цих же міркувань) розглядати заяви, які, на думку уповноважених суб'єктів органів досудового розслідування, містять відомості про кримінальне правопорушення, за правилами ст.214 КПК, а які таких відомостей не містять, - за правилами Закону України «Про звернення громадян», оскільки така ознака не може використовуватися як розмежувальна для цих двох видів звернень.
Отже, якщо зі звернення особи вбачається, що вона порушує перед органом досудового розслідування питання про вчинення кримінального правопорушення, ініціюючи здійснення ним дій, визначених КПК, то навіть за умови, що результати аналізу наведених особою відомостей свідчать про відсутність ознак складу злочину, такі відомості мають бути внесені до ЄРДР з подальшим закриттям кримінального провадження, відповідно до ст.284 КПК України, або, при встановлені, що декілька кримінальних справ порушено по одному і тому ж факту, об'єднані в одне кримінальне провадження.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 24, 214, 303, 304, 306, 307, 376 КПК України, слідчий суддя,
Зобов'язати уповноважених осіб відділу поліції №1 (м.Знам'янка) Кропивницького РУП ГУНП України у Кіровоградській області внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості про кримінальне правопорушення, відповідно до заяви ОСОБА_3 від 02.07.2025 (журнал ЄО №12278).
На ухвалу може бути подана апеляційна скарга до Кропивницького апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.
Повний текст ухвали оголошено о 14.25 годині 06.08.2025.
Слідчий суддя Знам'янського
міськрайонного суду
Кіровоградської області ОСОБА_1