Ухвала від 05.08.2025 по справі 285/3706/25

Єдиний унікальний номер № 285/3706/25

Провадження № 1-кп/0285/691/25

УХВАЛА

05 серпня 2025 року м. Звягель

Звягельський міськрайонний суд Житомирської області

в складі: головуючої судді ОСОБА_1 ,

за секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,

за участі прокурора ОСОБА_3 ,

підозрюваного ОСОБА_4 ,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні у залі суду у м. Звягель в режимі відеоконференції за матеріалами кримінального провадження № 285/3706/25 (62024240020002373) за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 407 КК України,

клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності,

установив:

ОСОБА_4 підозрюється в тому, що він будучи військовослужбовцем військової служби за призовом під час мобілізації, проходячи її на посаді стрільця 2 піхотного відділення 2 піхотного взводу 1 піхотної роти військової частини НОМЕР_1 у військовому званні "солдат", у порушення ст. 65 Конституції України, ст. 17 Закону України «Про оборону України», ст. 1 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу», ст.ст. 2, 11, 16, 49, 125, 126 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст.ст. 1-4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, діючи умисно, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки, бажаючи їх настання, з метою тимчасово ухилитися від виконання обов'язків військової служби, в умовах воєнного стану після закінчення відпустки, а саме 28 січня 2024 року не з'явився вчасно на службу без поважних причин до розташування військової частини НОМЕР_1 за адресою: АДРЕСА_1 , та ухилився від військової служби до 26 листопада 2024 року, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 407 КК України нез'явлення вчасно на службу без поважних причин військовослужбовцем триватістю понад три доби, вчинене в умовах воєнного стану.

Прокурор в судовому засіданні клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності підозрюваного та закриття кримінального провадження на підставі ч. 5 ст. 401 КК України підтримав, просив задовольнити.

Підозрюваний у судовому засіданні просив клопотання прокурора задовольнити. ОСОБА_4 наголосив, що бажає продовжити військову службу.

Вислухавши учасників справи, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 314 КПК України, у підготовчому судовому засіданні суд має право, зокрема, закрити провадження у випадку встановлення підстав, передбачених пунктами 4-8, 10 частини першої або частиною другою статті 284 цього Кодексу.

Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України кримінальне провадження закривається судом у зв'язку із звільненням особи від кримінальної відповідальності.

Відповідно до ч. 1 ст. 285 КПК України, особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених Законом України про кримінальну відповідальність.

Частиною 2 ст. 286 КПК України визначено, що встановивши на стадії досудового розслідування підстави для звільнення від кримінальної відповідальності та отримавши згоду підозрюваного на таке звільнення, прокурор складає клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності та без проведення досудового розслідування у повному обсязі надсилає його до суду.

У разі наявності підстави для звільнення від кримінальної відповідальності, передбаченої частиною п'ятою статті 401 Кримінального кодексу України, прокурор або суд повинен також отримати письмову згоду командира (начальника) військової частини (установи) про можливість продовження проходження військової служби таким підозрюваним або обвинуваченим.

Частиною 5 ст. 401 КК України встановлено, що особа, яка під час дії воєнного стану вперше вчинила кримінальне правопорушення, передбачене ст.ст. 407, 408 цього Кодексу, може бути звільнена від кримінальної відповідальності в порядку, передбаченому кримінальним процесуальним законодавством України, якщо вона добровільно звернулася із клопотанням до слідчого, прокурора, суду про намір повернутися до цієї або іншої військової частини або до місця служби для продовження проходження військової служби та за наявності письмової згоди командира (начальника) військової частини (установи) на продовження проходження такою особою військової служби.

До матеріалів клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності прокурором долучено заяву ОСОБА_4 про свою згоду на звільнення від кримінальної відповідальності відповідно до ч. 5 ст. 401 КК України, згоду командира військової частини НОМЕР_2 про продовження подальшої військової служби підозрюваним ОСОБА_4 у військовій частині НОМЕР_2 та відомості про відсутність судимостей у підозрюваного.

Підстав, які б унеможливлювали звільнення ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності на підставі ч. 5 ст. 401 КК України не встановлено.

Враховуючи те, що ОСОБА_4 не заперечує проти звільнення його від кримінальної відповідальності, отримав згоду командира військової частини про продовження подальшої військової служби, кримінальне правопорушення передбачене ч. 5 ст. 407 КК України вчинив вперше, суд дійшов висновку про необхідність закриття кримінального провадження відносно ОСОБА_4 та звільнення його від кримінальної відповідальності на підставі ч. 5 ст. 401 КК України.

Керуючись ч. 5 ст. 401 КК України, ст.ст. 284, 286 КПК України, суд

постановив:

Клопотання прокурора задовольнити.

Звільнити ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Комишани Херсонського району Херсонської області, який проживає за адресою: АДРЕСА_2 , від кримінальної відповідальності, передбаченої ч. 5 ст. 407 КК України, на підставі ч. 5 ст. 401 КК України.

Кримінальне провадження № 62024240020002373 від 26.06.2024 за підозрою ОСОБА_4 у скоєні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 5 ст. 407 КК України, закрити.

Зобов'язати ОСОБА_4 після набрання цією ухвалою законної сили не пізніше 72 годин прибути до військової частини НОМЕР_2 для продовження проходження військової служби.

Зобов'язати командира військової частини НОМЕР_2 після прибуття ОСОБА_4 до військової частини невідкладно поновити його на військовій службі та невідкладно повідомити Звягельський міськрайонний суд Житомирської області та Херсонську спеціалізовану прокуратуру у сфері оборони Південного регіону про результати виконання даної ухвали військовослужбовцем і факту прибуття ним до військової частини НОМЕР_2 у встановлений ухвалою строк.

На ухвалу може бути подана апеляційна скарга до Житомирського апеляційного суду протягом семи днів з дня її оголошення.

Суддя ОСОБА_1

Попередній документ
129338637
Наступний документ
129338639
Інформація про рішення:
№ рішення: 129338638
№ справи: 285/3706/25
Дата рішення: 05.08.2025
Дата публікації: 07.08.2025
Форма документу: Ухвала
Форма судочинства: Кримінальне
Суд: Звягельський міськрайонний суд Житомирської області
Категорія справи: Кримінальні справи (з 01.01.2019); Кримінальні правопорушення проти встановленого порядку несення військової служби (військові кримінальні правопорушення); Самовільне залишення військової частини або місця служби
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Виконання рішення (13.08.2025)
Дата надходження: 07.07.2025
Розклад засідань:
28.07.2025 10:30 Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області
05.08.2025 14:00 Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області