Рішення від 06.08.2025 по справі 190/1153/25

Справа № 190/1153/25

Провадження №2/190/552/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 серпня 2025 року м.П»ятихатки

П?ятихатський районний суд Дніпропетровської області в складі: головуючої судді Кудрявцевої Ю.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду міста П'ятихатки Дніпропетровської області цивільну справу за позовом Дніпропетровської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу,-

встановив:

Представник позивача - Липовий С.М. звернувся до суду з позовом, в якому просить стягнути з відповідача на користь позивача 25413 грн. 88 коп. вартості необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і понесені витрати по сплаті судового збору.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що позивач є надавачем послуг на підставі ліцензії, виданої постановою НКРЕКП від 26 грудня 2022 року № 1839 «Про видачу ліцензії з розподілу природного газу ТОВ «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ» зі змінами, внесеними постановою НКРЕКП № 1769 від 29 вересня 2023 р. «Про внесення змін до додатка до постанови НКРЕКП від 26 грудня 2022 року № 1839 та врегулювання питань щодо провадження ТОВ «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ» діяльності з розподілу природного», по об'єкту, розташованому за адресою: Дніпропетровська область, Кам'янський р-н., с. Лозуватка, вул. Набережна буд.27, на якому встановлені газові прилади: плита газова та котел-колонка, зареєстровано 1 особа. Умови приєднання ОСОБА_1 (далі - Відповідач, споживач) до Типового договору виконано. Фактом приєднання до умов Типового договору (акцептування договору) є фактичне споживання природного газу та сплата послуг з розподілу природного газу (наявність сплат здійснених Відповідачем зазначена у довідці про фінансовий стан, доданої до даної заяви) р. представниками Оператора ГРМ за вказаною адресою було виявлено наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу, зазначене було зафіксоване фотозйомкою. 10.02.2025 р. представниками Оператора ГРМ в присутності представника споживача було складено акт виявлення порушень № 0320505399, Акт № 0320505399 про демонтаж лічильника газу та направлення для проведення позачергової повірки та експертизи, та акт про порушення № 891/KM/2025/02, у яких споживач підписався особисто і без зауважень. В протоколі про демонтаж лічильника газу відповідача повідомили про дату, місце та час, проведення експертизи. Відповідач був повідомлений про дату, місце та час проведення експертизи лічильника газу, однак не з'явився. Повірку лічильника газу відповідача було проведено ДП «Дніпропетровський регіональний державний науково-технічний центр стандартизації, метрології та сертифікації» (далі - повірник), який, відповідно до Свідоцтва про повноваження на проведення повірки засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації та застосовуються у сфері законодавчо регульованої метрології від 20.06.2019 р. № П-27- 2019, виданого Міністерством розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України, а також згідно Бази даних про наукові метрологічні центри, метрологічні центри і повірочні лабораторії, уповноважені на проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, що знаходяться у вільному доступі на Державному сайті України Міністерства економіки України https://www.me.gov.ua/,є уповноваженою організацією на проведення повірки засобів вимірювальної техніки (далі - ЗВТ). За результатами проведеної повірки повірником було видано довідку про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки від 20.02.2025 р. № 30-0/16528-327 щодо лічильника газу марки SAMGAS RS/1/2 LA, типу G-4, зав. № 1726531, у зв'язку з невідповідності вимогам ДСТУ 9035:2020 «Метрологія. Лічильники газу для побутових потреб та комерційного обліку. Методика повірки» «непрацездатний ( не пропускає повітря, п.11.3)». 20.02.2025 р. було проведено експертизу знятого для проведення експертизи лічильника газу марки SAMGAS RS/1/2 LA, типу G-4, зав. № 1726531, комісією по експертизі ЗВТ та пломб Кам'янського УЕГГ Дніпропетровської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» Як зазначено у п.п. 1.1. п. 1 акту експертизи лічильника газу № 60 від 20.02.2025 р. (далі - Акт експертизи № 60) при перевірці лічильника газу на предмет цілісності заводської пломби та повірочного тавра виявлено: «: свинцеві пломби з внутрішньої сторони мають сліди переобжимання, з зовнішніх сторін зафарбовані фарбою, що не передбачено заводом-виробником.» П.п. 1.3 п. 1 акту експертизи лічильника газу зафіксовано: «: всерединівідлікового механізму присутні порушення, а саме: на паспорті з внутрішньої сторони присутні подряпини, на великому колесі регулювальної пари наявна подряпина та на корпусі відлікового механізму в нижній частині присутні значні подряпини.». Механічні пошкодження та інше: «механічне пошкодження патрубка» (пп. 1.6 п. 1 акту експертизи). Також, як зазначено у п. 2 Акту експертизи № 60 за результатами позачергової повірки встановлено: «не працює вимірювальний механізм». Вказані дані стали ще одним підтвердженням несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу з боку відповідача, яке призвело до викривлення даних обліку природного газу, про що й зазначено в Акті експертизи № 60. Висновок комісії: «Лічильник визнано не придатним для комерційного обліку газу згідно з п.11.1., 11.4 ДСТУ 9035:2020 та П. 1.1., 1.3., 1.6., 2 цього акту. Виявлено втручання в роботу лічильника газу, що призвело до викривлення даних обліку природнього газу. І... 1» Тобто комісією по експертизі ЗВТ та пломб Кам'янського УЕГГ Дніпропетровської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» було встановлено як факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ (засобу вимірювальної техніки), так і викривлення даних обліку спожитого газу внаслідок зазначеного втручання. Вказані виявлені порушення свідчать про несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ з боку відповідача. На засіданні комісії по розгляду актів про порушення Кодексу газорозподільних систем. 19.03.2025 року було прийнято рішення про задоволення акту про порушення № 891/КМ/2025/02 від 10.02.2025 р. та складено акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості. Вартість необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу за період з 10.08.2024 р. по 09.02.2025 р. склала: 25413,88 грн.

Ухвалою П'ятихатського районного суду Дніпропетровської області від 04.06.2025 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику сторін, у якій роз'яснено відповідачу право подати заяву із запереченнями проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження та відзив на позов протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

Заяв по суті справи від відповідача до суду не надходило.

Відповідно до ст.191 ЦПК України, - у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Враховуючи те, що розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, керуючись частиною другою статті 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, розглянувши подані документи, повно і всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, доходить до наступного висновку.

Відповідно до ч.1 ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Згідно ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Судом встановлено та підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, що ОСОБА_1 на момент виявлення порушення була споживачем послуг з газопостачання за адресою: АДРЕСА_1 , з приводу чого між позивачем та відповідачем було укладено типовий договір .

Згідно п. 1 глави 5 розділу XI Кодекс газорозподільних систем (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин), у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу.

Згідно акту про порушення № 891/КМ/2025/02 від 10.02.2025, який засвідчений підписами представника оператора ГРМ та ОСОБА_1 , встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем, а саме пп. 3 п. 1 глави 2 розділу ХІ (несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу), виявлено ознаки зняття мастичних пломб або порушення повірочного тавра.

Згідно акту №0320505399 від 10.02.2025 про демонтаж лічильника газу та направлення для проведення позачергової повірки та експертизи лічильника газу, в якому маються підписи представника оператора ГРМ та відповідача ОСОБА_1 , зауваження до акту відсутні.

Згідно протоколу про направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу від 10.02.2025 лічильник газу опломбовано в присутності відповідача ОСОБА_1 та направлено для проведення експертизи, про час та місце проведення експертизи повідомлено відповідача ОСОБА_1 , в протоколі міститься відповідний запис та підпис ОСОБА_1 .

Акт №60 експертизи лічильника газу від 20.02.2025 - висновок комісії: лічильник визнано непридатним для комерційного обліку газу згідно п.11.1.,ДСТУ 9035:2020 та п.1.1.,1.3.,1.6.,2., акту. Виявлено втручання в роботу лічильника газу, що призвело до викривлення даних обліку природного газу. Лічильник запакетовано в сейф-пакет №00067557 та передано в службу повірки лічильників газу.

Згідно протоколу №111 засідання комісії розгляду актів про порушення вимог кодексу ГРМ, в присутності споживача ОСОБА_1 вирішено, що акт про порушення № 89/КМ/2025/02 від 10.02.2025 задовільнити частково, здійснити нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу вартість якого складає 25413,88 грн.

За правилами п.1 глави 3 розділу ХI Кодексу ГРС (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин), у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об'ємами споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.

Згідно акту-розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу, його вартість за період з 10 серпня 2024 по 09 лютого 2025 складає 25413 грн. 88 коп.

Згідно п. 3 ч. 2 ст.13 Закону України «Про ринок природного газу» споживач зобов'язаний не допускати несанкціонованого відбору природного газу.

У разі порушення або невиконання своїх обов'язків споживач несе відповідальність згідно із законом.

Суб'єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом.

Правопорушеннями на ринку природного газу зокрема є: несанкціонований відбір природного газу; використання приладів обліку природного газу, не повірених або не атестованих в установленому порядку; несанкціоноване втручання в роботу газової інфраструктури (частина 1, пункти 2, 5, 7 частини 2 статті 59 Закону «Про ринок природного газу»).

Відносини між суб'єктами ринку природного газу та оператором газорозподільних систем регулюються нормами Кодексу газорозподільних систем, затвердженого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року № 2494 (далі Кодексу).

Відповідно доп.7 глави 9розділу ХКодексу (вредакції,що діялана моментвиникнення спірнихправовідносин),у разівиявлення підчас перевіркикомерційного ВОГ чи йогоскладових абоконтрольного оглядувузла облікуознак нижченаведенихпорушень представник Оператора ГРМ на місціперевірки складаєу порядку,визначеному цим Кодексом, акт пропорушення,зокрема про: 1) пошкодження пломб; 2) пошкодження ЗВТ (лічильника газу); 3) наявність зміни параметрів параметризації обчислювача чи коректора об'єму газу; 4) непрацездатність комерційного ВОГ чи його складових та/або його (їх) невідповідність умовам експлуатації чи узгодженій проектній документації або умовам договору; 5) наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ; 6) наявність несанкціонованого газопроводу; 7) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок чого перевищується діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).

Розрахунок необлікованого або облікованого частково об'єму природного газу внаслідок порушення здійснюється за наявності акта про порушення та у порядку, визначеному в розділі ХІ цього Кодексу.

При виявленні ознак пошкодження пломб (крім факту їх відсутності чи розірвання пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу) та/або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, що має бути зазначено в акті про порушення, за домовленістю сторін або за ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) може бути ініційована їх експертиза у порядку, визначеному цим розділом.

Відповідно до висновків експертизи проводяться відповідні подальші заходи, передбачені цим Кодексом.

Пунктом 4 глави 1 розділу І Кодексу (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.

Експертизою, результати якої не спростовано, було підтверджено несанкціоноване втручання в роботу газового лічильника, що може призвести до викривлення даних обліку природного газу.

Главою 2 розділу ХІ Кодексу (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) перебачено, що до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать: 1) наявність несанкціонованого газопроводу; 2) несанкціоноване відновлення газоспоживання; 3)несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу); 4) несанкціоноване підключення газових приладів на об'єкті споживача, який обліковується за нормами споживання; 5) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку); 6) використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу.

Таким чином, несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу є порушенням (несанкціонованим відбором природного газу з ГРМ), внаслідок якого споживачу здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу.

Нарахування збитків, пов'язаних з несанкціонованим втручанням, відповідно до п. 1 глави 3 розділу ХІ «Кодексу газорозподільних систем» є правомірним, оскільки за результатами експертизи лічильника газу підтверджено факт несанкціонованого втручання в роботу газового лічильника.

Пунктом 8 глави 9 розділу Х Кодексу (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, якщо за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки ЗВТ буде підтверджений факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, у всіх випадках витрати, пов'язані з демонтажем, транспортуванням, монтажем ЗВТ, та витрати, пов'язані з експертизою або позачерговою чи експертною повіркою ЗВТ, компенсуються за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ). При цьому якщо сам ЗВТ за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки буде визнаний таким, що непридатний до подальшої експлуатації та потребує ремонту, витрати, пов'язані з ремонтом ЗВТ або встановленням нового ЗВТ, мають бути компенсовані за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ).

Згідно ч. 1 ст. 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

Відповідно до ст.526, п. 4 ч.1 ст.611 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. У разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема - відшкодування збитків.

Суд приходить до висновку, що внаслідок несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу позивачу було завдано збитків у вигляді суми необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу .

Внаслідок задоволення позову, витрати зі сплати судового збору відповідно до ч. 1 ст.141 ЦПК України покладаються на відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст. 12, 13, 81, 141, 142, 258, 259, 263-265 ЦПК України, суд

ухвалив:

Позовні вимоги Дніпропетровської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» в особі Дніпропетровської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" 25413 (двадцять п'ять тисяч чотириста тринадцять) грн. 88 коп. вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» в особі Дніпропетровської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн. 40 коп. витрати по сплаті судового збору.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку, шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня проголошення рішення. У випадку, якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Сторони по справі:

Позивач: Дніпропетровська філія Товариство з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі», місцезнаходження:49044, м. Дніпро, вул. Шевченка (Шевченківський,Соборний райони) буд.2 ЄДРПОУ 45261177, реквізити № НОМЕР_1 у АТ «Ощадбанк», МФО 305482)

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_2 .

Головуюча суддя: Ю.В.Кудрявцева