Рішення від 11.07.2025 по справі 205/7696/25

11.07.2025 Єдиний унікальний номер 205/7696/25

Провадження №2-а/205/207/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 липня 2025 року місто Дніпро

Новокодацький районний суд міста Дніпра у складі:

головуючого судді Дорошенко Г.В.,

за участю секретаря судового засідання Гузь Є.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Дніпро адміністративну справу за позовом адвоката Забродіної Олени Валентинівни в інтересах ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання противоправною та скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення, закриття провадження у справі,

ВСТАНОВИВ:

Адвокат Забродіна О.В. в інтересах ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просила визнати протиправною та скасувати постанову № 442/ВОБ у справі про адміністративне правопорушення за ч.3 ст.210 КУпАП відносно ОСОБА_1 закрити у зв'язку із відсутністю в його діях події і складу даного адміністративного правопорушення. В обґрунтування позову представник посилається на те, що позивач ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_2 . 12.05.2025 року він випадково дізнався, що відносно нього державним виконавцем Другого Правобережного відділу державної виконавчої служби у Чечелівському та Новокодацьому районах міста Дніпра Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) відкрито виконавче провадження №77096541 та накладено арешт у межах суми звернення стягнення з урахуванням виконавчого збору, витрат виконавчого провадження, яка становить 37769 грн. 13.05.2025 року з метою з'ясування ситуації та отримання правничої допомоги між позивачем та адвокатом Забродіною О.В. було укладено договір про надання правничої (правової) допомоги №13.05-1, після чого представник отримала доступ до автоматизованої системи виконавчого провадження і тоді ж, 13.05.2025 року, ознайомилась як з матеріалами самого виконавчого провадження, так і з підставою для його відкриття. Зокрема, підставою для відкриття виконавчого провадження стала оскаржувана постанова 442/ВОБ за справою про адміністративне правопорушення за ч.3 ст.210 КУпАП від 29.11.2024 року, винесена начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 щодо позивача ОСОБА_1 , якою його притягнуто до адміністративної відповідальності та накладено штраф у розмірі 17000 грн. 05.02.2025 року вказана постанова була пред'явлена до примусового виконання до державної виконавчої служби, але вже про стягнення подвійної суми боргу у розмірі 34000 грн і 11.02.2025 року державним виконавцем Тичинською О.О. було винесено постанову про відкриття виконавчого провадження №77096541. В свою чергу позивач нічого не знав про притягнення його до адміністративної відповідальності ІНФОРМАЦІЯ_3 , для складання протоколу про адміністративне правопорушення та/чи розгляду справи про притягнення його до адміністративної відповідальності він не викликався, оскаржувана постанова 442/ВОБ за справою про адміністративне правопорушення за ч.3 ст.210 КУпАП від 29.11.2024 року йому не вручалась та не надсилалась. Більш того, й про повістку про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_3 на 24.10.2024 року, неявка за якою й стала підставою для винесення оскаржуваної постанови, позивач нічого не знав і жодних повідомлень про її надходження не отримував. Представник зазначає, що позивач зареєстрований та постійно проживає за адресою: АДРЕСА_1 , він користується поштовою скринькою за казаною адресою, використовує номер телефона НОМЕР_1 , інформація про що беззаперечно відома відповідачеві, оскільки позивач тривалий час перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_2 , у відповідності до абз.1 ч.10 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» вчасно уточнив свої персональні дані, повідомивши всі актуальні про себе відомості. Відповідно, зазначена постанова 442/ВОБ від 29.11.2024 року є безпідставною, винесеною всупереч вимогам закону, та такою, що підлягає скасуванню через відсутність складу правопорушення в діях позивача. Разом з позовною заявою представник позивача подав клопотання про поновлення строку на оскарження.

Ухвалою суду від 05.06.2025 року позивачу поновлено строк на звернення до суду із цим позовом, позовна заява прийнята до провадження та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, від його представника адвоката Забродіної О.В. до суду надійшли письмові пояснення з урахуванням поданих представником доказів, та заява, в котрій представник на задоволенні позову наполягала, просила розгляд справи провести без її участі.

Представник відповідача капітан юстиції Тарасенко О.О. в судовому засіданні, котре відбулось 04.07.2025 року, долучив до матеріалів справи копію конверту з довідкою про причину повернення поштового відправлення №0600292347968 від 04.10.2025 року «адресат відсутній за вказаною адресою», повідомлення про вручення поштового відправлення №0600292347968, повістки №287763 з викликом на 17.10.2024 року на 11.00 год., на зворотному боці якої міститься копія опису вкладення до відправлення №0600292347968 без печатки та підпису, копію конверту з повідомлення про вручення та довідкою про причину повернення «за закінченням терміну зберігання» від 31.12.2024 року, копію постанови №442/ВОБ від 29.11.2024 року, та зазначив, що позивач не був сповіщений про розгляд адміністративної справи. В подальшому в судове засідання не з'явився, причини неявки не повідомив.

Дослідивши письмові докази, які містяться в матеріалах справи, суд доходить наступного висновку.

Постановою начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 , підполковника ОСОБА_2 №442/ВОБ від 29.11.2024 року ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 210 КУпАП, та накладено на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 17000 грн. Згідно з вказаною постановою військовозобов'язаному ОСОБА_1 04.10.2024 року через відділення Укрпошти поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення, було направлено повістку про виклик останнього до ІНФОРМАЦІЯ_3 на 24.10.2024 року. До ІНФОРМАЦІЯ_3 з відділення Укрпошти надійшло поштове відправлення з відміткою, що відправлення повертається «адресат відсутній за вказаною адресою». Станом на 30.10.2024 року інформація про зміну задекларованого/зареєстрованого місця проживання та взяття на військовий облік в іншому територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки до ІНФОРМАЦІЯ_3 від ОСОБА_1 не надходила. У зв'язку з його неявкою до ІНФОРМАЦІЯ_3 у вказаний в повістці час та дату без поважних причин було винесено оскаржувану постанову начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 №442/ВОБ від 29.11.2025 року.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є військовозобов'язаним, що підтверджується витягом з застосунку «Резерв+» (а.с.6).

Позивач постанову начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 №442/ВОБ від 29.11.2024 року не отримував, про її існування позивач дізнався випадково у зв'язку з відкриттям відносно нього державним виконавцем Другого Правобережного відділу державної виконавчої служби у Чечелівському та Новокодацьому районах міста Дніпра Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) виконавчого провадження №77096541 та накладення арешту у межах суми звернення стягнення з урахуванням виконавчого збору, витрат виконавчого провадження, яка становить 37769 грн. 13.05.2025 року з метою з'ясування ситуації та отримання правничої допомоги між позивачем та адвокатом Забродіною О.В. було укладено договір про надання правничої (правової) допомоги №13.05-1, після чого представник отримала доступ до автоматизованої системи виконавчого провадження і тоді ж, 13.05.2025 року ознайомилась як з матеріалами самого виконавчого провадження, так і з підставою для його відкриття, що підтверджується роздруківкою Інформації про виконавче провадження, датованою 31.05.2025 року (а.с.22). До того моменту в позивача не було інформації про існування цієї постанови, повісток він не отримував, будь-яке повідомлення від ТЦК або суду мені не надходило, що підтверджується самою постановою «поштове відправлення повернуто з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою».

Доказів того, що відповідач повідомляв позивача про розгляд справи про адміністративне правопорушення, а після розгляду направив оскаржувану постанову позивачеві ОСОБА_1 до суду не надано.

Не погоджуючись з даною постановою та вважаючи, що її складено з процесуальними порушеннями, зокрема, оскільки його не було повідомлено про дату, час та місце розгляду справи про адміністративне правопорушення, позивач звернувся за захистом своїх порушених прав до суду.

Згідно із приписами статті 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Відповідно до статті 245 Кодексу України про адміністративні правопорушення завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Згідно зі статтею 248 КУпАП розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється на засадах рівності перед законом і органом (посадовою особою), який розглядає справу, всіх громадян незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мови та інших обставин.

Відповідно до положень частини 1 статті 268 КУпАП особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право:

- знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання;

- при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження;

- оскаржити постанову по справі.

Згідно зі статтею 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.

Верховний Суд у постановах від 31.03.2021 року у справі №676/752/17, від 21.03.2019 року у справі №489/1004/17, від 30.01.2020 року у справі №308/12552/16-а та у справі №482/9/17, від 06.02.2020 року у справі №205/7145/16-а зробив наступні висновки: «Закріплюючи процесуальні гарантії прав особи, що притягається до адміністративної відповідальності, у тому числі й на участь у розгляді її справи, положення КУпАП містять й певні застереження, націлені на забезпечення належної реалізації компетентними органами (особами) наданих їм повноважень, зокрема, передбачені щодо розгляду справи про адміністративне правопорушення за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, лише у випадку наявності даних, що підтверджують належне повідомлення такої особи про місце і час розгляду справи.

Повідомлення має на меті забезпечення участі особи у розгляді уповноваженим державним органом справи про адміністративне правопорушення.»

Судом встановлено, що матеріали справи не містять будь-яких доказів сповіщення позивача про час та місце розгляду справи саме про адміністративне правопорушення. При цьому, одним з доводів в обґрунтування позовної вимоги про скасування постанови за справою про адміністративне правопорушення №442/ВОБ від 29.11.2024 року позивач зазначав, що розгляд справи проведено у його відсутність.

Суд враховує, що особі, до якої застосовується адміністративна санкція, повинно бути забезпечено право завчасно знати про час та місце розгляду справи. Це право є гарантією реалізації інших прав - на участь в розгляді справи про адміністративне правопорушення, висловлення заперечень, надання доказів, захист тощо.

Законодавство покладає обов'язок щодо своєчасного повідомлення особи про час та місце розгляду справи на уповноважену посадову особу.

Суд звертає увагу, що для інформування особи про час та місце розгляду справи можуть використовуватися різні способи: рекомендований лист, телеграма, телефакс, телефонограма, особисте вручення повідомлення представникам. Множинність способів повідомлення дозволяє уповноваженій посадовій особі обрати один або декілька способів, які забезпечують поінформованість особи.

Законодавство покладає обов'язок щодо своєчасного повідомлення особи про час та місце розгляду справи на уповноважену посадову особу. Зміст цього обов'язку не вичерпується надсиланням тексту відповідного повідомлення, оскільки саме лише надсилання, без отримання, не свідчить про поінформованість особи про час та місце розгляду справи, а отже робить це право недієвим.

Відповідно до частини 3статті 77 КАС України докази суду надають учасники справи.

Згідно з частинами 1, 2статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У даному випадку спірна постанова не містить даних того, в якій спосіб позивач сповіщався про розгляд відносно нього справи про адміністративне правопорушення. Так само в межах розгляду даної справи адміністративної юрисдикції відповідач доказів належного сповіщення позивача суду не подав, у зв'язку з чим суд вимушений констатувати, що в матеріалах справи відсутні докази належного повідомлення позивача про час та місце розгляду справи про адміністративне правопорушення та вважати, що на час винесення оскаржуваної постанови, відповідач не мав достовірних даних про належне повідомлення позивача про дату, час та місце розгляду справи про адміністративне правопорушення.

За таких обставин суд вважає, що відповідач не забезпечив дотримання порядку притягнення особи до відповідальності та забезпечення реалізації особою, яка притягується до відповідальності, прав, визначених ст. 268 КУпАП, що у свою чергу позбавило позивача можливості участі в розгляді справи про адміністративне правопорушення, зокрема висловлення заперечень, надання доказів, тощо.

У даному випадку неповідомлення позивача про дату, час та місце розгляду справи позбавило останнього можливості реалізувати надані йому права, які передбачені статтею 268 КУпАП.

Відтак, здійснення розгляду справи про адміністративне правопорушення за відсутності позивача, якого не сповіщено про час та місце її розгляду, в силу приписів частини 1 статті 268 КУпАП виключало можливість розгляду такої справи.

Вирішуючи питання наслідків розгляду справи про адміністративне правопорушення за відсутності особи, яку належним чином не повідомили про час та місце розгляду справи Верховний Суд у постановах від 06.03.2018 року у справі №522/20755/16-а, від 30.09.2019 року у справі №591/2794/17, від 06.02.2020 року №05/7145/16-а та від 21.05.2020 у справі №286/4145/15-а дійшов наступного висновку: «Факт несвоєчасного повідомлення або неповідомлення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, про час та місце розгляду справи про адміністративне правопорушення є підставою для визнання постанови у справі про адміністративне правопорушення неправомірною як такої, що винесена з порушенням встановленої процедури. Як наслідок, позивача позбавлено прав, передбачених Конституцією України та КУпАП, зокрема, бути присутнім під час розгляду справи, надавати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання, мати професійну правову допомогу.»

Слід зауважити, що процедурні порушення, зокрема, такі як розгляд справи про адміністративне правопорушення за відсутності особи, яку належним чином не повідомили про час та місце розгляду справи, є самостійними, безумовними підставами для скасування постанови про притягнення такої особи до відповідальності.

Суд також звертає увагу, що позовні вимоги в частині визнання постанови протиправною не можуть бути задоволені, оскільки ч.3 ст.286 КАС України визначено перелік рішень, які може прийняти суд за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності. Вказаний перелік є вичерпним і не передбачає визнання дій посадової особи щодо складання постанови про притягнення особи до адміністративної відповідальності незаконними або визнання постанови про притягнення особи до адміністративної відповідальності протиправною.

У зв'язку з чим адміністративний позов підлягає частковому задоволенню. Враховуючи зазначені висновки Верховного Суду, суд дійшов висновку щодо скасування оскаржуваної постанови та закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення.

Стосовно розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 1, 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодування або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Згідно з ч. 1 ст. 3 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється за подання до суду, зокрема, позовної заяви.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 18 березня 2020 року у справі № 543/775/17 вказала на те, що судовий збір за подання позовної заяви у справах щодо накладення адміністративного стягнення складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605,60 гривень.

Враховуючи часткове задоволення однієї із двох позовних вимог та приписи ч. 3 ст. 139 КАС України, на користь позивача необхідно стягнути 302,80 грн судового збору за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Керуючись ст.ст.5, 9, 20, 46, 139, 241, 243, 245, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов адвоката Забродіної Олени Валентинівни в інтересах ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання противоправною та скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення, закриття провадження у справі задовольнити частково.

Скасувати постанову №442/ВОБ від 29.11.2024 року по справі про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 210 КУпАП до адміністративної відповідальності.

Справу про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210 КУпАП закрити.

В решті позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 судові витрати по справі у вигляді судового збору в розмірі 302 (триста дві) гри 80 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана учасниками справи до Третього апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.

Із повним текстом рішення суду можна ознайомитися у Єдиному державному реєстрі судових рішень за адресою: http://www.reyestr.court.gov.ua.

Відомості про учасників справи:

позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_2 ,

представник позивача адвокат Забродіна Олена Валентинівна, РНОКПП НОМЕР_3 , свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю №0999 від 17.05.2001 року, ордер на надання правничої допомоги серії АЕ №1387650, адреса: АДРЕСА_3 , наявний електронний кабінет у підсистемі Електронний суд;

відповідач ІНФОРМАЦІЯ_5 , ЄДРПОУ НОМЕР_4 , місцезнаходження: АДРЕСА_4 , наявний електронний кабінет у підсистемі Електронний суд.

Суддя Г.В. Дорошенко