Справа № 932/3491/25
Провадження № 3/932/1337/25
06 серпня 2025 року суддя Шевченківського районного суду міста Дніпра Клепка Л.І., розглянувши адміністративний матеріал, що надійшов з Шевченківського відділу державної виконавчої служби у місті Дніпрі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , за ч.1 ст.183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Згідно протоколу від 25.03.2025, ОСОБА_1 , будучи особою, зобов'язаною сплачувати аліменти на утримання двох дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на користь батька дітей ОСОБА_4 , в розмірі 1/3 частки з усіх видів заробітку (доходу), але не менше 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та не більше десяти прожиткових мінімумів для дитини відповідного віку щомісячно, починаючи з 08 червня 2021 року, в період з 24.09.2021 по 25.03.2025 не сплачувала аліменти, внаслідок чого за нею за вказаний період утворилася заборгованість в розмірі 172 635, 29 грн., що сукупно перевищує розмір заборгованості по аліментам за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання. Своїми діями ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.183-1 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 , яка викликалася судом неодноразово на зазначену у протоколі адресу, не з'явилася. Інших контактів суду не надано.
Представник особи Єпрем'ян Л.В. просив провадження у справі закрити, зазначаючи на те, що ОСОБА_1 тривалий час знаходиться за кордоном, протокол про адміністративне правопорушення державним виконавцем їй не вручався і не міг бути вручений, вимога про сплату заборгованості та її розмір, наслідки в разі невчасної сплати або невиконання вимоги про сплату аліментів до ОСОБА_1 державним виконавцем не доводилася, зокрема, щодо притягнення її до адміністративної відповідальності.
Надавши оцінку протоколу та наданим суду доказам, суд дійшов таких висновків.
Відповідно до вимог ст. ст. 245, 252 КУпАП, під час провадження в справах про адміністративні правопорушення забезпечується всебічне, повне і об'єктивне дослідження всіх обставин справи.
За змістом ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини.
Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Відповідальність за ч. 1 ст. 183-1 КУпАП передбачається за несплату аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім'ї, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання.
З об'єктивної сторони зазначене адміністративне правопорушення характеризується бездіяльністю, яка полягає у невиконанні особою свого обов'язку по сплаті аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім'ї. Для утворення складу правопорушення є обов'язковим настання суспільно шкідливих наслідків у виді виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання.
Для притягнення особи до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст.183-1 КУпАП необхідною умовою є доведення умисного ухилення від сплати аліментів.
З доданих до протоколу матеріалів вбачається, що 24.09.2021 державним виконавцем Шевченківського відділу державної виконавчої служби у місті Дніпрі на підставі заяви стягувача було відкрито виконавче провадження про стягнення з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_4 аліментів на утримання двох неповнолітніх дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , в розмірі 1/3 частки з усіх видів заробітку (доходу), але не менше 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та не більше десяти прожиткових мінімумів для дитини відповідного віку щомісячно, починаючи з 08.06.2021.
Виконавче провадження перебуває на виконанні з 24.09.2021 року.
Згідно розрахунку державного виконавця, в період з 24.09.2021 по 25.03.2025 не сплачувала аліменти, внаслідок чого за нею за вказаний період утворилася заборгованість в розмірі 172 635, 29 грн., що сукупно перевищує розмір заборгованості по аліментам за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання.
Разом з тим, як свідчить протокол та додані до нього матеріали, ОСОБА_1 про складання щодо неї протоколу про адміністративну відповідальність за ч.1 ст.183-1 КУпАП не повідомлялася, вказаний протокол для ознайомлення та підпису їй не надавався.
З протоколу вбачається, що його складено у відсутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Доказів про вручення їй копії протоколу суду не надано, відповідно, не вручалася. Направлення рекомендованими листами викликів особі, щодо якої складається протокол, не є її належним повідомленням, так як даних про особисте вручення цих викликів суду не надано.
Про те, що ОСОБА_1 відсутня за місцем проживання вказує і акт державного виконавця від 24.02.2025, з якого слідує, що боржник за зазначеною у виконавчому документі адресою: АДРЕСА_1 не проживає, фактичне її місце проживання не встановлено. Згідно паспортних даних ОСОБА_1 та відміток про перетин кордонів, остання перебуває за кордоном, що ставить під сумнів законність складання протоколу та відповідно до ст.62 Конституції України трактується на її користь.
При цьому, суд позбавлений і можливості встановити всі фактичні обставини справи та обов'язкові елементи складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.183-1 КУпАП, з'ясувати, чи є умисність в діях особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Перебирати на себе обов'язок збирання доказів, який відповідно до ст.251 КУпАП покладений на орган, що складає протокол про адміністративне правопорушення, суд не вправі.
Отже, наявні у справи докази не надають суду достатніх підстав дійти обґрунтованого висновку про винуватість ОСОБА_5 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.183-1 КУпАП, оскільки це буде передчасним.
Згідно ст.247 КУпАП, якою визначаються обставини, що виключають провадження в справі про адміністративне правопорушення, однією із таких обставин є закриття провадження за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Так як винуватість ОСОБА_5 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.183-1 КУпАП не доведена, провадження щодо неї підлягає закриттю на підставі п.1 ст.247 КУпАП.
Керуючись ст.ст.247,294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя -
Провадження у справі відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.183-1 КУпАП закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП за відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.183-1 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду Донецької області через Шевченківський районний суд міста Дніпра протягом десяти днів з дня її постановлення.
Суддя Л.І.Клепка