Справа № 199/5160/25
(2-о/199/203/25)
Іменем України
06.08.2025
Амур-Нижньодніпровський районний суд міста Дніпра в складі:
головуючого судді Спаї В.В.,
секретар судового засідання Запара О.В.,
за участі представника заявника Остапенка П.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Дніпрі у порядку окремого провадження цивільну справу за заявою територіальної громади міста Дніпра в особі Дніпровської міської ради, де заінтересована особа Департамент адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради, про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність територіальної громади,
Дніпровська міська рада звернулась до суду в інтересах територіальної громади міста Дніпра з заявою про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність територіальної громади, в її обґрунтування посилаючись на те, що 02 березня 2018 р. на території Амур-Нижньодніпровського району міста Дніпра було виявлено безхазяйне майно - нежитлову будівлю загальною площею 1 561,4 кв.м., розташовану в районі будинку АДРЕСА_1 . КП «ДМБТІ» ДОР листом від 01 серпня 2019 року № 11063 повідомило, що технічна інвентаризація та державна реєстрація права власності вказаної нежитлової будівлі не проводилась. Пошук власника майна не дав результатів, у зв'язку з чим, керуючись частиною 2 ст. 335 ЦК України, Дніпровська міська рада звернулась з заявою до Департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради як до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, з проханням взяти на облік вказане нерухоме майно як безхазяйне.
Державним реєстратором Департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради Зубко В.Ю. прийнято рішення від 25 лютого 2020 року про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна нежитлової будівлі, номер запису 17724.
Після реєстрації заяви про взяття на обік безхазяйного нерухомого майна Дніпровською міською радою у друкованих засобах масової інформації, а саме в газеті «Наше місто», опубліковано відповідне оголошення.
Наразі власник майна не відомий, Дніпровською міською радою дотриманий порядок набуття права власності на безхазяйну річ, передбачений ст. 335 ЦК України, що є підставою звернення до суду.
У поданій заяві Дніпровська міська рада просила передати у комунальну власність Дніпровської міської територіальної громади в особі Дніпровської міської ради безхазяйне нерухоме майно, а саме нежитлову будівлю літ. А-2, загальною площею 1 561,4 кв.м за адресою: АДРЕСА_1 .
В судовому засіданні представник Дніпровської міської ради Остапенко П.В. заяву підтримав та просив її задовольнити.
Представник заінтересованої особи не скористався правом брати участь у судових засіданнях.
Процесуальні дії у справі:
-ухвалою Амур-Нижньодніпровського районного суду міста Дніпра від 13.05.2025 р. відкрито провадження у цивільній справі.
Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.
Як встановлено судомна підставі доказів, наданих у порядку ст.ст. 76 - 80 ЦПК України, Дніпровською міською радою 02 березня 2018 р. на території Амур-Нижньодніпровського району міста Дніпра було виявлено безхазяйне майно - нежитлову будівлю загальною площею 1 561,4 кв.м, розташовану в районі будинку АДРЕСА_1 .
Комісією, створеною у складі, затвердженому наказом голови комісії з припинення КП «Бюро обліку майнових прав та діяльності з нерухомістю» від 29 березня 2017 № 14, виїздом обстежено безхазяйне нерухоме майно, розташоване у АДРЕСА_1 , про що складено акт №1/18 від 02 березня 2018 р.
Згідно листа Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області № 18-4-0.221-7583/2-18 від 29 серпня 2018 року станом на 01 січня 2013 року право власності на земельну ділянку за вищевказаною адресою не зареєстроване, крім того Управлінням надані графічні дані на земельну ділянку за цією адресою.
Згідно відповіді Регіонального відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській області № 11-09-03814 від 25 червня 2019 року відомості про нерухоме майно за адресою: АДРЕСА_1 , від суб'єктів управління до Фонду державного майна України з метою внесення до Єдиного реєстру об'єктів державної власності не надавалися.
Розпорядженням міського голови Філатова Б.А. від 01 березня 2019 року присвоєно нежитловій будівлі по АДРЕСА_1 , відповідно до ситуаційної схеми розміщення. Відзначено, що присвоєння адреси не підтверджує право власності на нерухоме майно та право на земельну ділянку.
Згідно відповіді КП «ДМБТІ» ДОР № 11063 від 01 серпня 2019 року, направленої на запит КП «Бюро обліку майнових прав та діяльності з нерухомістю» № 1489 від 01 липня 2019 року, інвентаризація та державна реєстрація права власності нерухомого майна за адресою: АДРЕСА_1 , КП «ДМБТІ» ДОР не проводилась.
На замовлення територіальної громади міста Дніпра в особі Дніпровської міської ради 07 жовтня 2019 року ТОВ «БТІ ГРУП» виготовлено технічний паспорт на нежитлову будівлю літ. А-2, загальною площею 1 561,4 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1 .
Рішенням Департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради № 51318118 від 25 лютого 2020 року взято на облік безхазяйне нерухоме майно вищевказану нежитлову будівлю та відкрито облікову справу на об'єкт нерухомого майна.
Згідно інформаційної довідки № 408514860 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна безхазяйне нерухоме майно - нежитлова будівля літ. А-2, загальною площею 1 561,4 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1 взята на облік 25 лютого 2020 року (номер запису про взяття на облік 17724) на підставі вищевказаного рішення від № 51318118 від 25 лютого 2020 року.
Встановлено, що з метою пошуків можливих власників нежитлового приміщення, що за адресою: АДРЕСА_1 у газеті «Наше Місто» було розміщено оголошення про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна - нежитлової будівлі літ. А-2, загальною площею 1 561,4 кв.м за адресою: АДРЕСА_1 .
Після розміщення оголошення та на час звернення із заявою до суду, ані фізичні, ані юридичні особи не зверталися до заявника із підтвердженням права власності на вказане нерухоме майно.
Суд, дослідивши докази, дійшов висновку про задоволення заяви з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
У відповідності до вимог ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, які мають значення для вирішення справи.
Згідно ст.ст. 81, 83 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Сторони та інші учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду.
На підставі ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Кожна особа має право в порядку, встановленому законом, звернутися за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів (ч.1. ст.4 ЦПК України).
Згідно статті 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до п.7 ч.2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність.
Відповідно до ст. 329 ЦПК України, заява про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність територіальної громади за умов, визначених Цивільним кодексом України, подається до суду за місцезнаходженням цієї речі органом, уповноваженим управляти майном відповідної територіальної громади.
Згідно ст. 330 ЦПК України у заяві про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність відповідної територіальної громади повинно бути зазначено, яку нерухому річ заявник просить передати у власність територіальної громади, основні характеристики нерухомої речі, посилання на документи про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, друковані медіа, в яких було зроблено оголошення про взяття відповідної нерухомої речі на облік.
Як встановлено судом, Дніпровською міською радою 02 березня 2018 р. на території Амур-Нижньодніпровського району міста Дніпра було виявлено безхазяйне майно - нежитлову будівлю загальною площею 1 561,4 кв.м, розташовану в районі будинку АДРЕСА_1 .
Комісією, створеною у складі, затвердженому наказом голови комісії з припинення КП «Бюро обліку майнових прав та діяльності з нерухомістю» від 29 березня 2017 № 14, виїздом обстежено безхазяйне нерухоме майно, розташоване у АДРЕСА_1 , про що складено акт №1/18 від 02 березня 2018 р.
Згідно листа Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області № 18-4-0.221-7583/2-18 від 29 серпня 2018 року станом на 01 січня 2013 року право власності на земельну ділянку за вищевказаною адресою не зареєстроване, крім того Управлінням надані графічні дані на земельну ділянку за цією адресою.
Згідно відповіді Регіонального відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській області № 11-09-03814 від 25 червня 2019 року відомості про нерухоме майно за адресою: АДРЕСА_1 , від суб'єктів управління до Фонду державного майна України з метою внесення до Єдиного реєстру об'єктів державної власності не надавалися.
Розпорядженням міського голови Філатова Б.А. від 01 березня 2019 року присвоєно нежитловій будівлі по АДРЕСА_1 , відповідно до ситуаційної схеми розміщення. Відзначено, що присвоєння адреси не підтверджує право власності на нерухоме майно та право на земельну ділянку.
Згідно відповіді КП «ДМБТІ» ДОР № 11063 від 01 серпня 2019 року, направленої на запит КП «Бюро обліку майнових прав та діяльності з нерухомістю» № 1489 від 01 липня 2019 року, інвентаризація та державна реєстрація права власності нерухомого майна за адресою: АДРЕСА_1 , КП «ДМБТІ» ДОР не проводилась.
На замовлення територіальної громади міста Дніпра в особі Дніпровської міської ради 07 жовтня 2019 року ТОВ «БТІ ГРУП» виготовлено технічний паспорт на нежитлову будівлю літ. А-2, загальною площею 1 561,4 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1 .
Рішенням Департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради № 51318118 від 25 лютого 2020 року взято на облік безхазяйне нерухоме майно вищевказану нежитлову будівлю та відкрито облікову справу на об'єкт нерухомого майна.
Згідно інформаційної довідки № 408514860 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна безхазяйне нерухоме майно - нежитлова будівля літ. А-2, загальною площею 1 561,4 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1 взята на облік 25 лютого 2020 року (номер запису про взяття на облік 17724) на підставі вищевказаного рішення від № 51318118 від 25 лютого 2020 року.
Встановлено, що з метою пошуків можливих власників нежитлового приміщення, що за адресою: АДРЕСА_1 у газеті «Наше Місто» було розміщено оголошення про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна - нежитлової будівлі літ. А-2, загальною площею 1 561,4 кв.м за адресою: АДРЕСА_1 .
Після розміщення оголошення та на час звернення із заявою до суду, ані фізичні, ані юридичні особи не зверталися до заявника з підтвердженням права власності на вказане нерухоме майно.
Відповідно до частин 1-2 ст. 335 ЦК України безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий.
Безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені. Про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік робиться оголошення у друкованих медіа. Після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі вона за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, може бути передана за рішенням суду у комунальну власність.
Згідно п. 1 ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», взяття на облік безхазяйного нерухомого майна належить до повноважень суб'єктів державної реєстрації прав. Облік безхазяйного нерухомого майна проводиться органом державної реєстрації прав за заявою органу місцевого самоврядування в порядку, передбаченому для державної реєстрації прав на нерухоме майно.
Відповідно до ст. 143 Конституції України, управління майном, яке знаходиться у комунальній власності, здійснюється безпосередньо територіальними громадами сіл, селищ, міст або через створені ними органи місцевого самоврядування.
Частиною 5 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», передбачено, що органи місцевого самоврядування від імені і в інтересах територіальних громад здійснюють повноваження по володінню, користуванню і розпорядженню об'єктами комунальної власності.
Згідно п. 31 ч.1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сільські, селищні, міські ради вправі приймати рішення про передачу іншим органам окремих повноважень по управлінню майном, що відноситься до комунальної власності.
З наведеного вбачається, що для вирішення судом питання передачі безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність необхідним є: наявність підстав вважати, що нерухома річ є безхазяйною та дотримання заявником усіх передбачених законом умов для передачі цієї речі у власність територіальної громади.
За приписами ст. 333 ЦПК України, встановивши, що нерухома річ є безхазяйною та взята на облік органом, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, а також що сплив один рік з дня взяття на облік нерухомої речі, суд ухвалює рішення про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність відповідної територіальної громади.
Аналіз статтей 335 ЦК України та 333 ЦПК України дає підстави вважати, що такими умовами є: взяття безхазяйної нерухомої речі на облік органом, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно; поміщення оголошення у друкованих засобах масової інформації про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік; сплив одного року з дня взяття на облік нерухомої речі.
Визначений статтею 335 ЦК України порядок набуття права власності на безхазяйну річ заявником дотриманий, що підтверджується матеріалами справи.
За наведених вище обставин, для суду наявні підстави для задоволення заяви повністю та передачі у комунальну власність Дніпровської міської територіальної громади в особі Дніпровської міської ради безхазяйне нерухоме майно, а саме нежитлову будівлю літ. А-2, загальною площею 1 561,4 кв.м за адресою: АДРЕСА_1 .
Керуючись ч. 1 та ч. 3 ст. 3, ч. 1 та п. 3 ч. 2 ст. 19, ст.ст. 23, 89, п. 2 ч. 1 ст. 258, ч. 3 ст. 258, ст.ст. 332 - 333 ЦПК України, суд
Заяву Дніпровської міської ради, заінтересована особа Департамент адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність територіальної громади задовольнити.
Передати у комунальну власність Дніпровської міської територіальної громади в особі Дніпровської міської ради безхазяйне нерухоме майно нежитлову будівлю літ. А-2, загальною площею 1 561,4 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1 .
Дата складення повного судового рішення 06.08.2025 р.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів до Дніпровського апеляційного суду.
Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) судове рішення або якщо розгляд справи (вирішення питання) здійснювався без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.В.Спаї