Справа № 342/719/25
Провадження № 3/342/185/2025
05 серпня 2025 року м. Городенка
Городенківський районний суд Івано-Франківської області у складі судді Андріюк І.Г., з участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши справу про адміністративні правопорушення, яка отримана від відділення поліції № 2 (м. Городенка) Коломийського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянина України, який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , не працює, є інвалідом ІІІ групи загального захворювання,
за ч.1 ст.187 КУпАП,
ОСОБА_1 , відносно якого постановою Городенківського районного суду Івано-Франківської області 20 березня 2025 року по справі № 342/192/25 (провадження № 1-в/342/12/2025), яка набрала законної сили 28.03.2025, встановлено адміністративний нагляд, порушив правила адміністративного нагляду, встановлені судом, а саме: заборону залишати житловий будинок по АДРЕСА_1 з 22.00 год до 05.00 год наступної доби.
Адміністративне правопорушення вчинено за таких обставин: 21.05.2025 о 22 год 15 хв ОСОБА_1 був відсутній за місцем проживання по АДРЕСА_1 . Своїми діями ОСОБА_1 вчинив правопорушення, передбачене ч.1 ст.187 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 , якому роз'яснено права згідно ст.63 Конституції України, ст.268 КУпАП,вину у вчиненні правопорушення визнав та підтвердив обставини його вчинення, викладені у протоколі про адміністративне правопорушення. Суду пояснив, що 21.05.2025 о 22 год 15 хв був відсутній за місцем свого проживання, оскільки у справах пішов до товариша. Запевнив, що такого більше не повторить.
Вислухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд приходить до наступного висновку.
Статтею 9 КУпАП визначено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до вимог ст. 252 КУпАП оцінка доказів ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності.
Протокол про адміністративне правопорушення є документом, що офіційно засвідчує подію адміністративного правопорушення і, відповідно до ст. 251 КУпАП, є одним із джерел доказів.
Як слідує з протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 251449 від 10.07.2025 ОСОБА_1 21.05.2025 порушив правила адміністративного нагляду, встановлені судом, а саме: заборону залишати житловий будинок по АДРЕСА_1 з 22.00 год до 05.00 год наступної доби.
За порушення правил адміністративного нагляду особами, щодо яких встановлено такий нагляд настає відповідальність за ч.1 ст.187 КУпАП.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.187 КУпАП, крім його пояснень, даних у судовому засіданні, стверджується даними, що містяться у:
- протоколі про адміністративні правопорушення: серії ВАД № 251449 від 10.07.2025;
- копії постанови Городенківського районного суду Івано-Франківської області від 20 березня 2025 року по справі № 342/192/25 (провадження № 1-в/342/12/2025), яка набрала законної сили 28.03.2025, про встановлення щодо ОСОБА_1 адміністративного нагляду терміном на один рік із застосуванням певних обмежень;
- рапорті начальника чергової частини ВП № 2 (м. Городенка) Коломийського РВП ГУНП в Івано-Франківській області № 2373 майора поліції Р. Логойди від 21.05.2025;
- рапорті інспектора СРПП ВП № 2 (м. Городенка) ст. лейтенанта поліції І. Малярчука від 20.05.2025;
- письмовому поясненні порушника ОСОБА_1 від 10.07.2025.
Суд вважає, що в діях ОСОБА_1 є склад адмінправопорушення, передбаченого ч.1 ст.187 КУпАП.
Відповідно до ст.33 КУпАП, обираючи вид адміністративного стягнення ОСОБА_1 , суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника та ступінь його вини, майновий стан, обставину, що пом'якшує відповідальність за адміністративне правопорушення - визнання вини, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, тому приходить до переконання, що йому слід призначити адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Такий вид адміністративного стягнення, у відповідності до ст.23 КУпАП, буде мірою відповідальності, достатньою для досягнення мети виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення в дусі додержання законів України, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП особа, на яку накладено адміністративне стягнення, сплачує судовий збір у розмірі, визначеному ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір».
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 23, 27, 33-35, 40-1, ч.1 ст.187, ст.ст. 221, 268, 283-287, 289, 294 КУпАП,-
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.187 КУпАП, та накласти на нього стягнення у виді штрафу у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 170 (сто сімдесят) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 до спеціального фонду Державного бюджету України (стягувач - Державна судова адміністрація України, отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UА908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106) судовий збір у сумі 605,60 грн (шістсот п'ять гривень 60 коп).
Відповідно до ст.307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Згідно ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у вказаний строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником протягом десяти днів з дня її винесення шляхом подання апеляційної скарги до Івано-Франківського апеляційного суду через Городенківський районний суд Івано-Франківської області.
Суддя: АндріюкІ. Г.