Справа №203/4576/25
Провадження №3/0203/1658/2025
05 серпня 2025 року м. Дніпро
Суддя Центрального районного суду міста Дніпра, розглянув матеріал, що надійшов з відділу адміністративної практики Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ст. 185 КУпАП, -
В провадження Центрального районного суду міста Дніпра надійшов матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 185 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про дату та місце розгляду повідомлявся поліцейським при складанні протоколу та судом.
Разом з тим, згідно з вимогами ст.268 КУпАП при розгляді справ про адміністративне правопорушення за ст. 185 цього Кодексу, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов'язковою.
Відповідно вимог ст. 278 КУпАП, під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення, крім іншого, вирішується питання, чи правильно складено протокол про адміністративне правопорушення та інші матеріали справи.
Вивчив матеріали справи, суд доходить висновку, що складений уповноваженою особою протокол та матеріали справи не відповідають вимогам закону.
Суд звертає увагу, що за змістом статті 251 Кодексу України про адміністративне правопорушення, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Однак, всупереч вищевказаного положення, до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №076119 від 24.06.2025, складеного відносно ОСОБА_1 за ст. 185 КУпАП, не долучено жодного доказу. До матеріалу додається лише рапорт поліцейського та протокол затримання особи.
Конституцією України передбачено, що однією із засад судочинства є змагальність сторін і закон не покладає на суд обов'язку збирати докази винуватості чи невинуватості особи (п.4 ч.3 ст. 129).
Завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності (ст. 245 КУпАП).
Згідно з положеннями ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису та інше, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Встановлені правила допустимості і відповідності доказів є гарантом їх достовірності та істинності.
При цьому, з урахуванням вимог ст. 252 КУпАП, докази повинні оцінюватися за внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності.
За своїм значенням адміністративний протокол є процесуальним документом, який з припущенням свідчить про вчинення особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, проступку. Правильність та точність складання адміністративного протоколу впливає на набування ним доказової сили, однак, виходячи з приписів статті 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення, наявність протоколу не є достатньою підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності.
Вищевикладені обставини унеможливлюють додержання судом вимог КУпАП при розгляді адміністративної справи і порушують права особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, не дають суду можливості з'ясувати обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Отже, суд позбавлений можливості отримати пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності безпосередньо в судовому засіданні, письмових пояснень при складанні протоколу поліцейським не відібрано,відмова не зафіксована за участю понятих, відеозапису подій або інших доказів, до протоколу не долучено.
У зв'язку з викладеним і, враховуючи, що вказані вище недоліки не можуть бути усунені судом, справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 185 КУпАП, слід повернути до відділу адміністративної практики Управління патрульної поліції в Дніпропетровській областідля належного оформлення та долучення доказів.
Керуючись ст.ст. 254, 256 278, 283 КУпАП,-
Справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 185 КУпАП, повернути до відділу адміністративної практики Управління патрульної поліції в Дніпропетровській областідля належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Г.В. Качаленко