Постанова від 31.07.2025 по справі 127/17151/25

Справа № 127/17151/25

Провадження № 3/127/4653/25

ПОСТАНОВА

31 липня 2025 року м. Вінниця

Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Вохмінова О.С., розглянувши матеріали справи, що надійшли з Вінницького районного управління поліції ГУНП у Вінницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності за ст.173-2 ч. 1 КУпАП

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, РНОКПП НОМЕР_1 , прож.: АДРЕСА_1 , зареєстрованого: АДРЕСА_2 ,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 23.05.2025 року приблизно о 14.30 год. в АДРЕСА_3 , вчинив домашнє насильство психологічного характеру відносно своєї колишньої дружини ОСОБА_2 , погрожував їй розправою, ображав, чим міг завдати шкоди її психічному здоров'ю.

В судове засідання 31.07.2025 року о 12.30 ОСОБА_1 не з'явився з невідомих причин, хоча про день та час розгляду справи повідомлявся повісткою про виклик завчасно за адресою проживання, що зазначена в протоколі.

ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою від 01.06.2025 року (а.с. 12) про розгляд справи у його відсутності. Зазначив, що вину у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 173-2 КУпАП, визнає, у вчиненому щиро розкаюється.

Європейський суд з прав людини неодноразово наголошував, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватись належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки. Зокрема, у Рішенні від 03.04.2008 в справі «Пономарьов проти України» Європейський суд з прав людини зазначив, що сторони у розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.

Враховуючи, що ОСОБА_1 був обізнаний, що справа буде розглянута Вінницьким міським судом Вінницької області суд вважав можливим розглянути справу у його відсутності.

Потерпіла ОСОБА_3 і представник потерпілої - адвокат Моргун І.А. в судове засідання не з'явились, надали додаткові пояснення по обставинам вчинення насильства психологічного характеру ОСОБА_1 , просили накласти стягнення у виді штрафу.

Згідно ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідальність за ст. 173-2 ч. 1 КУпАП настає у разі вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі його винесення.

Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» визначені організаційно-правові засади запобігання та протидії домашньому насильству, основні напрями реалізації державної політики у сфері запобігання та протидії домашньому насильству, спрямовані на захист прав та інтересів осіб, які постраждали від такого насильства.

Домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.

Психологічне насильство - форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров'ю особи.

Запобігання домашньому насильству - система заходів, що здійснюються органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями, а також громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, та спрямовані на підвищення рівня обізнаності суспільства щодо форм, причин і наслідків домашнього насильства, формування нетерпимого ставлення до насильницької моделі поведінки у приватних стосунках, небайдужого ставлення до постраждалих осіб, насамперед до постраждалих дітей, викорінення дискримінаційних уявлень про соціальні ролі та обов'язки жінок і чоловіків, а також будь-яких звичаїв і традицій, що на них ґрунтуються.

Протидія домашньому насильству - система заходів, що здійснюються органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями, а також громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, та спрямовані на припинення домашнього насильства, надання допомоги та захисту постраждалій особі, відшкодування їй завданої шкоди, а також на належне розслідування випадків домашнього насильства, притягнення до відповідальності кривдників та зміну їхньої поведінки.

Терміновий заборонний припис стосовно кривдника - спеціальний захід протидії домашньому насильству, що вживається уповноваженими підрозділами органів Національної поліції України як реагування на факт домашнього насильства та спрямований на негайне припинення домашнього насильства, усунення небезпеки для життя і здоров'я постраждалих осіб та недопущення продовження чи повторного вчинення такого насильства.

Відповідно до вимог статей 252, 280 КУпАП суддя при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний повно й об'єктивно дослідити обставини правопорушення і з'ясувати, чи було воно вчинено та чи винна в цьому дана особа.

Згідно ст. 251 КУпАП, доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Отже, притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за наявності факту адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами.

Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю (ст. 252 КУпАП).

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 173-2 ч. 1 КУпАП доведена матеріалами справи.

З рапорту працівника поліції Гуменюка М.С. та заяви ОСОБА_2 вбачається, що 26.05.2025 року із заявою до РУ звернулась ОСОБА_2 з проханням прийняти міри до її колишнього чоловіка ОСОБА_1 , який 23.05.2025 року приблизно о 14.30 год. на її мобільний номер НОМЕР_2 в Телеграм надіслав їй голосові повідомлення із погрозами нанести тілесні ушкодження, а також ображав нецензурною лайкою.

Потерпіла ОСОБА_2 також надала письмові пояснення, в яких підтвердила обставини вчинення ОСОБА_1 відносно неї домашнього насильства психологічного характеру.

Згідно письмових пояснень ОСОБА_1 від 01.06.2025 року, із ОСОБА_2 шлюб розірваний. На даний час його дружина не дає йому бачитись із їх спільним сином ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Він переживає за належні умови проживання дитини та її виховання. Визнав, що із дружиною у нього виникають непорозуміння стосовно спілкування з дитиною, але ніяких протиправних дій відносно колишньої дружини він не має наміру вчиняти.

Разом з тим, згідно форм оцінки ризиків вчинення домашнього насильства, працівником поліції 26.05.2025 року встановлено високий рівень небезпеки для потерпілої, однак, терміновий заборонний припис стосовно кривдника не винесено.

Із письмової заяви ОСОБА_1 (а.с. 12), зокрема, вбачається, що вину у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 173-2 КУпАП він визнає та щиро кається.

Згідно постанови Вінницького міського суду Вінницької області від 10.06.2025 року на ОСОБА_1 було накладене стягнення у виді штрафу за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, по подіям 03.06.2025 року і 04.06.2025 року відносно ОСОБА_2 .

Також потерпіла ОСОБА_2 надала консультативні висновки невролога, психолога за результатами її звернень внаслідок перенесеного стресу в результаті домашнього насильства.

Отже, в судовому засіданні був встановлений склад адміністративного правопорушення та вина ОСОБА_1 у вчиненні домашнього насильства психологічного характеру відносно колишньої дружини ОСОБА_2 , що підтверджено належними доказами.

Враховуючи характер вчиненого порушення, особу порушника та ступінь його вини, враховуючи обставини, що обтяжують та пом'якшують відповідальність, суд дійшов висновку, що відносно ОСОБА_1 слід застосувати стягнення у виді штрафу.

Згідно ст.4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 слід стягнути на користь держави судовий збір в розмірі 605, 60 грн.

На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», ст.ст. 280, 283, 284 КУпАП, ст. 4 Закону України «Про судовий збір»,

ПОСТАНОВИВ:

визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173-2 ч. 1 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу, розміром 680 (шістсот вісімдесят) грн.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп.

Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя: