Справа № 727/6747/25
Провадження № 2-о/727/254/25
04 серпня 2025 року м. Чернівці
Шевченківський районний суд м. Чернівці в складі
головуючої судді Бойко М.Є.,
присяжних: Безбородька А.М., Лупуляка В.О.,
за участю секретаря судового засідання Васківчук В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , в інтересах якої діє адвокат Сатонін Вадим Ігоревич, заінтересовані особи: Міністерство оборони України, Військова частина НОМЕР_1 , Перший відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Чернівці Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про оголошення особи померлою,
встановив:
У червні 2025 року адвокат Сатонін В.І., діючи в інтересах ОСОБА_1 , звернувся до суду із заявою, в якій просить оголосити померлим ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Чернівці, Чернівецького району, Чернівецької області, громадянина України, паспорт серії НОМЕР_2 , виданий Першотравневим РВ УМВС України в Чернівецькій області 16.01.2001, РНОКПП НОМЕР_3 , місце проживання: АДРЕСА_1 , який зник безвісти 01.09.2024 р. за обставин, що загрожували йому смертю та дають обґрунтовані підстави припустити його загибель у районі поблизу м. Вугледар, Волноваського району Донецької області під час безпосередньої участі в бойових діях та виконання бойового завдання із забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони Батьківщини та її територіальної цілісності, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації проти України у складі військової частини НОМЕР_1 на території Донецької області, у період дії воєнного стану.
В обґрунтування вищезазначених вимог адвокат вказав, що 16 травня 2024 року чоловік заявниці був мобілізований до лав Збройних сил України ІНФОРМАЦІЯ_2 та проходив службу у військовій частині НОМЕР_1 . 5 вересня 2024 року його родина отримала сповіщення №7355 про те, що старший солдат ОСОБА_2 зник безвісти 1 вересня 2024 року під час штурмових дій поблизу Вугледара, Волноваського району Донецької області. Цей факт також підтверджується відповідним витягом із Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин №20240917-1321 від 17.09.2024 року.
На звернення членів сім'ї до командира частини їм були видані наказ про результати службового розслідування, довідка про участь ОСОБА_2 у бойових діях та матеріали розслідування, з яких стало відомо, що мотопіхотний батальйон, до складу якого входив ОСОБА_2 , виконував бойові завдання в районі шахти «Південнодонбаська №1» під Вугледаром. Під час обстрілу 1 вересня 2024 року старший солдат ОСОБА_2 отримав поранення, після чого не подавав ознак життя. Пізніше - 6 вересня 2024 року тіло військовослужбовця тимчасово переміщено до підвалу адміністративної будівлі шахти, але вже наступного дня ця територія була повністю окупована ворогом.
За результатами службового розслідування старший солдат ОСОБА_2 , ймовірно, загинув під час бойових дій, але через неможливість евакуації тіла і відсутність точних відомостей про місце його перебування він підлягає визнанню зниклим безвісти за особливих обставин, пов'язаних із захистом України.
Визнання ОСОБА_2 померлим необхідно заявниі для отримання свідоцтва про його смерть, оформлення державної допомоги родині загиблого захисника та спадкових прав. Зареєструвати смерть загиблого у відділі ДРАЦС неможливо, оскільки ця подія мала місце в зоні бойових дій, яка наразі є тимчасово окупованою територією України.
Ухвалою судді від 05.06.2025 року провадження по справі відкрито та призначено судове засідання.
Представник заявниці - адвокат Сатонін В.І. подав до суду письмову заяву, в якій просив розглядати справу у його відсутність та у відсутність заявниці, заявлені вимоги підтримав в повному обсязі.
Представник заінтересованої особи - Першого відділу державної реєстрації актів цивільного стану у м. Чернівці Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Атаманчук Г. подала до суду письмову заяву, в якій просила судове засідання розглянути без її участі.
Представники заінтересованих осіб: Міністерства оборони України та військової частина НОМЕР_1 у судове засідання також не з'явилися, про дату, час та місце розгляду повідомлялися належним чином, подали до суду письмові заяви про розгляд справи без їх участі.
За таких обставин, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, в зв'язку з неявкою всіх учасників, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заява ОСОБА_1 підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до копії паспорта серії НОМЕР_4 від 16 січня 2001 року ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.16).
Заявниця ОСОБА_1 є дружиною ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про одруження № НОМЕР_5 від 01 серпня 2004 року ( а.с.23).
Відповідно до даних сповіщення сім'ї № 7355 від 05.09. 2024 року, адресованого ОСОБА_1 , її чоловік - старший солдат ОСОБА_2 01.09.2024 зник безвісти в результаті здійснення противником штурмових дій позицій підрозділу поблизу населеного пункту Вугледар, Волноваського району, Донецької області ( а.с.24).
Згідно акту службового розслідування за фактом зникнення безвісти 01.09.2024 року старшого солдата ОСОБА_2 під час бойових дій, призначеного наказом командира військової частини НОМЕР_1 № 4678 від 04.10.2024 року, він, виконуючи бойове завдання, зник безвісти поблизу м. Вугледар, Волноваського району Донецької області ( а.с.5-8).
З витягу з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин №20240917-1321 від 17.09.2024 року теж вбачається, що ОСОБА_2 зник на території бойових дій ( під час воєнних дій) ( а.с.11).
Також, у матеріалах справи містяться письмові пояснення військовослужбовців, відповідно до яких 01.09.2024 року, потрапивши під обстріл супротивника під час виконання бойового завдання, старший солдат ОСОБА_2 внаслідок розриву артилерійського снаряду зазнав тяжких поранень, не подавав ознак життя та був поміщений у мішок для трупів для подальшої евакуації, але внаслідок подальшої тимчасової окупації території противником провести її не вдалося ( а.с.а.с.19-20, 20 зв.-21, 21зв.-22)
Відповідно до ч.3 ст. 46 ЦК України, фізична особа оголошується померлою від дня набрання законної сили рішенням суду про це. Фізична особа, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави припустити її загибель від певного нещасного випадку або у зв'язку з воєнними діями, може бути оголошена померлою від дня її вірогідної смерті.
Оголошення особи померлою має своїм призначенням усунення невизначеності, яка склалася щодо правовідносин за участю особи, яка тривалий час є відсутньою за місцем свого постійного проживання і місце перебування якої невідоме.
Особливістю цієї категорії справ є те, що висновок суду про оголошення грома-дянина померлим ґрунтується на юридичному припущенні смерті особи.
Згідно до ст.47 ЦК України за правовими наслідками оголошення фізичної особи померлою прирівнюється до правових наслідків, які настають у разі смерті фізичної особи, а саме: на майно такої особи відкривається спадщина.
Оголошення фізичної особи померлою пов'язується з виникненням у її родичів та інших заінтересованих осіб прав і законних інтересів, як-то: право на спадкування майна, отримання соціальних виплат, призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника, припинення шлюбу, припинення зобов'язань, пов'язаних із такою особою, або інші матеріальні чи нематеріальні інтереси, пов'язані зі смертю цієї особи, тощо. Зазначене рішення також має важливе значення для правового статусу членів сім'ї, їх соціального забезпечення та можливості розпоряджатися майном особи, яка була оголошена померлою.
У п. 13 Постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах встановлення фактів, що мають юридичне значення», зазначено, що громадянин може бути оголошений в судовому порядку померлим у разі встановлення обставин, на підставі яких суд робить вірогідне припущення про смерть громадянина, коли немає доказів про факт його смерті. У цих справах суд визнає днем смерті громадянина, оголошеного померлим, день його гаданої смерті, якщо він пропав без вісті за обставин, які загрожували смертю або давали підстави припускати його загибель від певного нещасного випадку, а в інших випадках днем смерті вважається день набрання законної сили рішення суду про оголошення громадянина померлим.
У постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 25 жовтня 2023 року по справі № 607/1612/23 (провадження № 61-6323св23) зазначено, що: "вирішуючи справи про встановлення факту смерті особи, суди мають зважати на виняткове значення цього факту, з огляду на правові наслідки пов'язані із ним. За змістом статті 25 ЦК України цивільна правоздатність фізичної особи (здатність мати цивільні права та обов'язки) виникає у момент її народження та припиняється у момент її смерті. Крім того, суди зобов'язані керуватися завданням цивільного судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі. Відповідно до частини першої статті 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави".
Цивільним законодавством передбачалося декілька підстав для оголошення фізичної особи померлою: по-перше, тривала безвісна відсутність, тобто якщо у місці постійного проживання фізичної особи немає відомостей про місце її перебування протягом трьох років; по-друге, особа пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку, якщо у місці постійного проживання фізичної особи немає відомостей про місце її перебування протягом шести місяців; по-третє, за можливості вважати фізичну особу загиблою від певного нещасного випадку або інших обставин внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, фізична особа може бути оголошена судом померлою протягом одного місяця після завершення роботи спеціальної комісії, утвореної внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру; по-четверте, якщо особа пропала безвісти у зв'язку з воєнними діями, в такому випадку вона може бути оголошена судом померлою після спливу двох років від дня закінчення воєнних дій. При цьому, суду надано право оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців (див. постанову Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 11 квітня 2019 року в справі № 490/342/17 (провадження № 61-7683св18)).
За наявності припущень про факт смерті фізичної особи, у тому числі у зв'язку з воєнними діями, без достовірних доказів, які свідчать про цей факт, правильним буде звернення до суду із заявою про оголошення судом особи померлою (частина друга статті 46 ЦК України), а не із заявою про встановлення факту смерті цієї фізичної особи (пункт 8 частини першої статті 315 ЦПК України).
Такий висновок міститься у Постанові КЦС ВС від 28 лютого 2024 року у справі № 506/358/22.
Воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень (стаття 1 Закону України від 12 травня 2015 року № 389-VIII «Про правовий режим воєнного стану»).
Велика Палата Верховного Суду в постанові від 11 грудня 2024 року (справа № 755/11021/22) зробила висновок, про те, що шість місяців, які визначені в реченні другому частини другої статті 46 ЦК України, мають відраховуватися від дня закінчення активних бойових дій на місці (на території) ймовірної загибелі фізичної особи, що дозволятиме надати правову охорону людям, які постраждали від війни та у яких у зв'язку з вірогідною смертю зниклої фізичної особи виникають певні цивільні права та правомірні інтереси, і забезпечуватиме правову справедливість. Також Велика Палата Верховного Суду в цій постанові наголосила на тому, що у частині другій статті 46 ЦК України йдеться про воєнні дії, збройний конфлікт, а не про воєнний стан. Не можна тлумачити цей припис як такий, що його можливо застосувати стосовно оголошення особи померлою винятково після скасування воєнного стану на усій території України.
Також не можна відраховувати шестимісячний строк, передбачений частиною другою статті 46 ЦК України, від дати ймовірної загибелі фізичної особи на території ведення активних бойових дій, оскільки внаслідок триваючих активних бойових дій ситуація на певній території може бути невизначеною та непередбачуваною. Зокрема, зв'язок із особою може перерватися з різних причин, особа може бути змушена змінити місце постійного проживання, перебування або потрапити в полон, що ускладнює встановлення обставин її зникнення. В умовах воєнних дій, збройного конфлікту часто бракує достовірної інформації, що унеможливлює навіть гіпотетичне визначення дати ймовірної загибелі, а відтак і об'єктивне обчислення строків для оголошення особи померлою.
Шестимісячний строк, який у цьому випадку обраховується з дня закінчення активних бойових дій, виконує функцію своєрідного запобіжника, спрямованого на захист прав та інтересів фізичної особи, яка може перебувати в невідомому місці або тимчасово не мати змоги вийти на зв'язок з різних причин, пов'язаних з обставинами воєнних дій, збройного конфлікту. Така правова гарантія запобігає передчасному оголошенню особи померлою, враховуючи, що в умовах війни можуть бути численні фактори, які заважають встановленню фактичного місця перебування людини. Цей строк забезпечує можливість з'ясування додаткових обставин або отримання нової інформації про зниклу особу, що сприяє уникненню помилкових судових рішень, які могли б призвести до негативних правових наслідків для самої особи, її родичів і суспільства загалом.
Конкретні воєнні дії мають територіальну і часову характеристики. Джерелом офіційної інформації про ці характеристики є Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затверджений наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309 (далі - Наказ № 309).
У цьому Наказі № 309 зазначені території, на яких ведуться (велися) бойові дії, зокрема: (а) території можливих бойових дій; (б) території активних бойових дій; (в) території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси; (2) тимчасово окуповані рф території України. До того ж цей Наказ містить інформацію про дату початку та завершення бойових дій на відповідній території.
Наказ №309 втратив чинність на підставі наказу Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 р. № 376 (далі Наказ №376), яким визначено оновлений перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окуповані російською федерацією.
Отже, суди можуть використовувати дані, зокрема з Наказу № 376, для визначення часових характеристик ведення воєнних дій на конкретній території України.
Факти збройної (військової) агресії РФ відносно України, окупації частини території України, зокрема з 24.02.2022 року, є загальновідомими, а тому не підлягають доказуванню згідно з положеннями ч.3 ст.82 ЦПК України. Правовий режим воєнного стану триває по теперішній час.
Заявниця просить оголосити померлим її чоловіка ОСОБА_2 за обставин його безпосередньої участі у бойових діях під час захисту Батьківщини внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України, що відповідає висновку, викладеному в постанові об'єднаної палати Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 05.12.2022 в справі №490/6057/19-ц, в якому йдеться мова про те, встановлення факту загибелі військовослужбовця під час захисту Батьківщини внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України можливе лише у судовому порядку, оскільки законодавець не визначив іншого, позасудового способу встановлення причинно-наслідкового зв'язку між смертю військовослужбовця та військовою агресією Російської Федерації. Від встановлення обставин, при яких загинув військовослужбовець при виконанні військової служби внаслідок збройної агресії російської федерації проти України залежить виникнення та реалізація особистих та майнових прав заявника як члена сім'ї загиблого військовослужбовця.
Докази, які долучені до заяви про оголошення фізичної особи померлою, дають можливість зробити вірогідне припущення про смерть ОСОБА_2 під час виконання ним бойового завдання поблизу м.Вугледар, Волноваського району, Донецької області.
Досліджені судом матеріали про результати службового розслідування достеменно підтверджують обставини зникнення безвісти військовослужбовця ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_4 в результаті здійснення противником штурмових дій позицій підрозділу поблизу населеного пункту Вугледар, Волноваського району, Донецької області та про високу ймовірність його загибелі.
При цьому суд також враховує, що відомості про місце перебування ОСОБА_2 , а також про те, що він перебуває у полоні в матеріалах справи відсутні.
Відповідно до Наказу № 376 територією активних бойових дій було м. Вугледар Вугледарської міської територіальної громади Волноваського району, Донецької області, дата початку бойових дій з 24 лютого 2022 року, дата завершення бойових дій 30 вересня 2024 року.
Заявниця звернулася до суду із заявою 04.06.2025 року, тобто після того як сплинув шестимісячний строк, зазначений у реченні другому частини другої статті 46 ЦК України.
Таким чином досліджені судом докази свідчать про наявність підстав для оголошення ОСОБА_2 померлим .
Також судом встановлено, що заявниця ОСОБА_1 має особисту, в тому числі цивільно-правову заінтересованість, у зміні правового статусу її чоловіка ОСОБА_2 , якого просить оголосити померлим, зокрема для оформлення своїх спадкових прав та отримання державної грошової допомоги.
Виходячи з вищезазначеного, суд приходить до висновку, що заявлені вимоги знайшли своє підтвердження в судовому засіданні, а тому підлягають задоволенню.
При цьому суд вважає за необхідне роз'яснити правові наслідки появи фізичної особи, яка була оголошена померлою, визначені ст. 48 ЦК України, про те, що у випадку, якщо фізична особа, яка була оголошена померлою, з'явилася або якщо одержано відомості про місце її перебування, суд за місцем перебування цієї особи або суд, що постановив рішення про оголошення її померлою, за заявою цієї особи або іншої заінтересованої особи скасовує рішення суду про оголошення фізичної особи померлою.
Відповідно до положень частини сьомої статті 294 ЦПК України при ухваленні судом рішення судові витрати не відшкодовуються.
На підставі викладеного та, керуючись ст.12, 13, 81, 263-265, 305-308 ЦПК України, суд
ухвалив:
Задовольнити повністю заяву ОСОБА_1 , в інтересах якої діє адвокат Сатонін Вадим Ігоревич, заінтересовані особи: Міністерство оборони України, Військова частина НОМЕР_1 , Перший відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Чернівці Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про оголошення особи померлою.
Оголосити померлим військовослужбовця Збройних Сил України за мобілізацією, старшого солдата ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Чернівці, Чернівецького району, Чернівецької області, громадянина України, паспорт серії НОМЕР_4 , виданий Першотравневим РВ УМВС України в Чернівецькій області 16.01.2001, РНОКПП № НОМЕР_6 , місце проживання: АДРЕСА_1 , який зник безвісти 01.09.2024 р. за обставин, що загрожували йому смертю, у районі поблизу м. Вугледар, Волноваського району Донецької області під час безпосередньої участі в бойових діях та виконання бойового завдання із забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони Батьківщини та її територіальної цілісності, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації проти України, у складі військової частини НОМЕР_1 на території Донецької області, у період дії воєнного стану.
Місцем смерті (загибелі) ОСОБА_2 вважати м. Вугледар, Волноваського району, Донецької області, Україна.
Днем смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Чернівці, Чернівецького району, Чернівецької області, громадянина України, паспорт серії НОМЕР_4 , виданий Першотравневим РВ УМВС України в Чернівецькій області 16.01.2001, РНОКПП № НОМЕР_6 , місце проживання: АДРЕСА_1 , вважати день набрання законної сили рішенням суду.
Копію судового рішення після набрання ним законної сили надіслати до відділу державної реєстрації актів цивільного стану та до державного нотаріального архіву з метою передачі його за належністю уповноваженому нотаріусу для вжиття заходів з охорони спадкового майна.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Чернівецького апеляційного суду протягом тридцяти днів із дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Бойко М.Є.
Присяжні Лупуляк В.О.
Безбородько А.М.