Справа №: 716/909/25
05.08.2025
м.Заставна
Суддя Заставнівського районного суду Чернівецької області Шевчук Р.М., розглянувши матеріали подання, що надійшли з Заставнівського районного сектору № 3 філії Державної установи «Центр пробації» у Чернівецькій області для вирішення питання пов'язаного з виконанням постанови суду, відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого по АДРЕСА_1 ,
Начальник Заставнівського районного сектору № 3 філії Державної установи «Центр пробації» у Чернівецькій області Шкоропада Олександр звернувся до суду із поданням про вирішення питання, пов'язаного з виконанням постанови Заставнівського районного суду Чернівецької області, стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Вказував, що 24.07.2025 року до Заставнівського районного сектору № 3 філії Державної установи «Центр пробації» у Чернівецькій області надійшла постанова Заставніського районного суду Чернівецької області, якою ОСОБА_1 визнано винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 173-2 КУпАП, та накладено на нього адміністративне стягнення у виді 60 годин громадських робіт.
30.07.2025 року за викликом до уповноваженого органу з питань пробації з'явився правопорушник ОСОБА_1 та встановлено, що останній являється особою старше 60 років, про що свідчить паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий 06.03.2003 року, в якому зазначена дату народження ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Оскільки правопорушник ОСОБА_1 на момент винесення постанови про накладення адміністративного стягнення у вигляді громадських робіт досяг віку 61 рік, виконати зазначену постанову неможливо, зважаючи на положення ст. 31-1 КупАП.
Дослідивши матеріали справи, суд, приходить до висновку, що подання підлягає до задоволення.
Відповідно до ст.28 КУпАП постанова про накладення адміністративного стягнення є обов'язковою для виконання державними і громадськими органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами і громадянами.
Мета адміністративного стягнення визначена у ст. 23 КУпАП, згідно якої адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Згідно з ст. 304 КУпАП питання, зв'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.
У відповідності до ст. 305 КУпАП контроль за правильним і своєчасним виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення здійснюється органом (посадовою особою), який виніс постанову, та іншими органами державної влади в порядку, встановленому законом.
Як вбачається з матеріалів подання, постановою суду від 09.07.2025 року ОСОБА_1 піддано адміністративному стягненню у виді 60 годин громадських робіт.
Згідно з положеннями ст. 30-1 КУпАП громадські роботи полягають у виконанні особою, яка вчинила адміністративне правопорушення, у вільний від роботи чи навчання час безоплатних суспільно корисних робіт, вид яких визначають органи місцевого самоврядування.
Громадські роботи призначаються районним, районним у місті, міським чи міськрайонним судом (суддею) на строк від двадцяти до шістдесяти годин і відбуваються не більш як чотири години на день. Громадські роботи не призначаються особам з інвалідністю першої або другої групи, вагітним жінкам, жінкам, старше 55 років та чоловікам, старше 60 років.
Після винесення судом постанови про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у виді 60 годин громадських робіт, встановлені обставини, що унеможливлюють виконання останнім зазначеної постанови у зв'язку із тим, що останній має вік, старше 60 років, що підтверджується копією паспорта, наданим органом пробації.
Згідно з п.3.16 Порядку виконання адміністративних стягнень у виді громадських робіт та виправних робіт, затвердженого наказом №474/5 Міністерства юстиції України від 19 березня 2013 року, якщо наявні підстави, що унеможливлюють виконання постанови суду, уповноважений орган з питань пробації вносить до суду, який виніс постанову, подання щодо вирішення питань, пов'язаних з виконанням постанови.
Частина 3 ст.173-2 КУпАП передбачає відповідальність за дії, пов'язані з повторним протягом року вчиненням домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а також діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, що тягне за собою накладення штрафу від шістдесяти до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин, або адміністративний арешт на строк від трьох до п'ятнадцяти діб.
В КУпАП існують норми, що регулюють аналогічні за змістом правовідносини про порядок заміни стягнення у виді громадських робіт на інший вид стягнення у випадку неможливості виконання постанови суду про застосування стягнення у вигляді громадських робіт.
Враховуючи, що ОСОБА_1 є особою старше 60 років, у зв'язку з чим адміністративне стягнення у виді громадських робіт не може бути виконане, а також види стягнень (в тому числі штраф), передбачені санкцією ч.3 ст. 173-2 КУпАП, суд вважає, що наявні підстави для заміни адміністративного стягнення у виді громадських робіт штрафом.
Відповідно до положень ст. 321-4 КУпАП належить замінити стягнення у виді громадських робіт на штраф у розмірі 15 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, (що становить 255 грн, однак враховуючи те, що він є меншим від мінімального розміру штрафу, передбаченого санкцією ч.3 ст.173-2 КУпАП, за якою ОСОБА_1 в даній справі визнано винним, суму штрафу необхідно визначити в розмірі шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1020,00 грн.
Керуючись ст. ст. 31-1, 304, 321- 1 КУпАП, суд,-
Подання задовольнити.
Замінити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серії НОМЕР_1 , мешканцю, АДРЕСА_1 , адміністративне стягнення, накладене постановою Заставнівського районного суду Чернівецької області від 09.07.2025 року за ч. 3 ст. 173-2 КУпАП (справа №716/909/25) на штраф в розмірі 60 (шістдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1020 (одну тисячу двадцять),00 гривень.
Постанова може бути оскаржена до Чернівецького апеляційного суду через Заставнівський районний суд Чернівецької області протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Штраф має бути сплачений не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу у вищезазначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення стягується подвійний розмір штрафу - 2040 грн.
Початок строку виконання стягнення відраховувати з дня звернення постанови до виконання.
Строк пред'явлення постанови до виконання - 3 місяці.
Суддя Шевчук Р.М.