Справа № 953/818/25
н/п 1-кс/953/5427/25
"04" серпня 2025 р. Київський районний суд м. Харкова у складі:
слідчого судді - ОСОБА_1 ,
за участю секретаря - ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань у приміщенні суду в м.Харкові клопотання слідчого СУ ГУНП в Харківській області майор поліції ОСОБА_3 по кримінальному провадженню за № 12024220000001195 від 11.10.2024 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 1 ст. 362 КК України про тимчасовий доступ до речей і документів, -
30.07.2025 до Київського районного суду м. Харкова надійшло клопотання слідчого про надання дозволу на тимчасовий доступ до речей і документів, які перебувають у володінні ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 », ЄДРПОУ НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме до інформації, яка міститься в автоматизованій системі ЄДЕБО, з можливістю її вилучення в електронному вигляді щодо:
1) освіти, яку мають: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_2 ; ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_3 ; ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_4 ; ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП НОМЕР_5 ; ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , РНОКПП НОМЕР_6 - документ про освіту, серія та номер, ким і коли виданий, освітній рівень, спеціальність, кваліфікація, період навчання);
2) дипломів про освіту: ДА№08746331 від 30.06.2016, ВЕ№0634126 від 28.06.1996; ВТ006218 від 28.06.1995; ВО№0024516 від 30.06.1998; ХА1763541 від 30.06.2020 - навчальний заклад, яким видано, освітній рівень, спеціальність, кваліфікація, період навчання та осіб, яким вони були видані (ПІБ, дата народження).
В обґрунтування клопотання зазначає, що Слідчим управлінням ГУНП в Харківській області за процесуального керівництва Харківської обласної прокуратури здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12024220000001195 від 11.10.2024 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 1 ст. 362 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що 08.10.2024 до СУ ГУНП в Харківській області надійшли матеріали УСБУ в Харківській області за фактом незаконного заволодіння протягом 2023-2024 років на території Харківської області в умовах воєнного стану ФОП « ОСОБА_9 », ІПН НОМЕР_7 , бюджетними грошовими коштами шляхом документального оформлення звітів про надані медичні послуги, в яких завищено перелік та обсяг наданих медичних послуг, які фактично не здійснювались.
Так, основним видом діяльності ФОП « ОСОБА_9 », ІПН НОМЕР_7 , є загальна медична практика (КВЕД 86.21), інші види діяльності - інша діяльність у сфері охорони здоров'я, спеціалізована медична практика, діяльність лікарняних закладів та ін.
ІНФОРМАЦІЯ_8 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_9 ) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через ІНФОРМАЦІЯ_10 , який реалізує державну політику у сфері державних фінансових гарантій медичного обслуговування населення та виконує функції замовника медичних послуг та лікарських засобів за програмою медичних гарантій, а також здійснює заходи, що забезпечують цільове та ефективне використання коштів за програмою медичних гарантій.
Відповідно до частини першої статті 8 Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» (далі - Закон) договір про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій укладається між закладом охорони здоров'я незалежно від форми власності чи фізичною особою-підприємцем, яка в установленому законом порядку одержала ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики, та Уповноваженим органом ( ІНФОРМАЦІЯ_9 ).
Відповідно до положень Типової форми договору про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 № 410, а також положень порядку реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення на відповідний рік ІНФОРМАЦІЯ_9 оплачує надані медичні послуги згідно з тарифами та коригувальними коефіцієнтами на підставі звітів про медичні послуги, відповідно до укладеного договору в межах бюджетних асигнувань, визначених у плані асигнувань на відповідний період за відповідним напрямом.
Відповідно до частини восьмої статті 10 Закону підставою для оплати тарифу, що здійснюється Уповноваженим органом, є звіт, який формується в електронній системі охорони здоров'я (далі - ЕСОЗ) на підставі інформації та документів, що внесені надавачем медичних послуг до цієї системи.
Крім того, підпунктом 5 пункту 20 Порядку функціонування електронної системи охорони здоров'я, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2018 року № 411 (далі - Порядок), передбачено, ведення у центральній базі даних Реєстру медичних працівників, що містить інформацію про професійно підготовлених осіб, які відповідно до законодавства мають право здійснювати медичне обслуговування (далі - Реєстр медичних працівників).
Відповідно до підпункту 2 пункту 43 Порядку, право реєструвати медичних спеціалістів та медичних працівників у відповідних реєстрах, подавати заяви про внесення змін та доповнень до відомостей про них у відповідних реєстрах; вносити повну та достовірну інформацію до ІНФОРМАЦІЯ_11 надано уповноваженим особам суб'єктів господарювання у сфері охорони здоров'я.
З урахуванням вищезазначеного, реєстрація медичних працівників в ЕСОЗ здійснюється шляхом звернення до уповноваженої особи суб'єкта господарювання у сфері охорони здоров'я, в якому працівник працевлаштований. Реєстрація працівника на посаді відбувається за умови наявності у працівника спеціальності, що відповідає посаді, на яку реєструють працівника. Роль працівника визначає вид медичної послуги, у наданні якої приймає участь працівник. Такі послуги мають бути попередньо зареєстровані та відповідати тим, що зазначені в ліцензії на провадження господарської діяльності з медичної практики закладу. Для того, щоб працівникові могла бути призначена роль, працівник повинен мати спеціалізацію, що відповідає виду медичної послуги, для якої додається роль.
В Реєстр медичних працівників, зокрема, включено відомості про найменування посади та спеціалізація медичного працівника.
Так, відповідно до інформації, яка міститься в ЕСОЗ, отриманої у відповідь на запит з ІНФОРМАЦІЯ_9 , медичними працівниками ФОП ОСОБА_9 , ІПН НОМЕР_7 , являються лікарі: ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 . Сума сплачених коштів ФОП ОСОБА_9 , ІПН НОМЕР_7 , за медичні послуги, надані вказаними лікарями за пакетом «Мобільна паліативна медична допомога дорослим і дітям» за договорами медичного обслуговування населення за програмою медичних гарантій, укладеними між ІНФОРМАЦІЯ_9 та вказаним ФОП, за 2024 рік становить 9 544 759,06 грн.
Однак проведеними в ході досудового розслідування слідчими діями встановлено, що ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 не являються ні лікарями, ні медичними працівниками ФОП ОСОБА_9 , ІПН НОМЕР_7 , з якою, крім того, навіть не знайомі та взагалі не мають будь-якої медичної освіти. Це свідчить про внесення суб'єктом господарювання у сфері охорони здоров'я до ЕСОЗ недостовірних відомостей щодо працевлаштованих медичних працівників та безпідставну виплату вказаному ФОП вищезазначеної суми грошових коштів.
Крім того, в ході досудового розслідування встановлено та допитано в якості свідків пацієнтів, в тому числі й ОСОБА_10 та ОСОБА_11 , яким у 2024 році ФОП ОСОБА_9 , ІПН НОМЕР_7 , були надані медичні послуги згідно наданих ФОП звітів до ЕСОЗ. Згідно показань останніх жодних медичних послуг від ФОП ОСОБА_9 , ІПН НОМЕР_7 , у 2024 році вони не отримували та жодних договорів із вказаним ФОП не укладали.
Також 12.02.2025 у відповідь на запит у порядку ст. 93 КПК України з ІНФОРМАЦІЯ_12 отримано інформацію щодо наявності у ФОП ОСОБА_9 , ІПН НОМЕР_7 , ліцензії на провадження господарської діяльності з медичної практики на підставі рішення МОЗ від 27.12.2022 № 2342, за адресою: АДРЕСА_2 , за спеціальностями: неврологія, терапія; за спеціальністю молодших спеціалістів з медичною освітою; сестринська справа, а також отримано належним чином завірену копію ліцензійної справи, а саме документів, які були подані ФОП ОСОБА_9 , ІПН НОМЕР_7 , для отримання зазначеної ліцензії: Заява про отримання ліцензії на провадження господарської діяльності з медичної практики від 26.11.2022, Опис документів, що додаються до заяви про отримання ліцензії на провадження господарської діяльності з медичної практики від 26.11.2022 та Відомості про стан матеріально-технічної бази суб'єкта господарювання, наявність персоналу із зазначенням його освітнього та кваліфікаційного рівня від 26.11.2022.
Згідно зазначених Відомостей одним із лікарів ФОП ОСОБА_9 , ІПН НОМЕР_7 , на момент отримання ліцензії являлась ОСОБА_12 , лікар-невропатолог. Однак допитана у якості свідка ОСОБА_12 повідомила, що ніколи не була працевлаштована у зазначеного ФОП та із ОСОБА_9 не знайома.
Крім того, отримано відповідь на запит у порядку ст. 93 КПК України з ІНФОРМАЦІЯ_13 та ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_14 », ЄДРПОУ НОМЕР_8 , які являються співвласниками адміністративної будівлі за адресою: АДРЕСА_2 . Згідно отриманих відповідей ФОП ОСОБА_9 , ІПН НОМЕР_7 , у період часу з 2023 року по теперішній час жодних приміщень за вказаною адресою не орендувала та жодної господарської діяльності там не проводила.
Це свідчить про те, що ФОП ОСОБА_9 , ІПН НОМЕР_7 , отримано ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики незаконним шляхом, що свідчить і про подальше незаконне заволодіння бюджетними грошовими коштами.
У зв'язку із цим в органу досудового розслідування виникла необхідність встановити, яку саме освіту мають особи, яких ФОП ОСОБА_9 , ІПН НОМЕР_7 , зареєструвала у ЕСОЗ як медичних працівників, зазначивши відомості про медичну освіту кожної особи та спеціалізацію, а саме: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_2 ; ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_3 ; ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_4 ; ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП НОМЕР_5 ; ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , РНОКПП НОМЕР_6 . З цією метою слідчим у порядку ст. 93 КПК України направлено запит до ІНФОРМАЦІЯ_15 , який за належністю було перенаправлено до ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 », ЄДРПОУ НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 Зазначене ДП являється державним підприємством, що належить до сфери управління ІНФОРМАЦІЯ_16 , та є технічним адміністратором Єдиної державної електронної бази з питань освіти (далі - ЄДЕБО). У відповідь отримано лист за вих. № 01-10/1864 від 20.05.2025, згідно якого запитувана інформація, у разі її наявності у ЄДЕБО, може бути надана на підставі ухвали слідчого судді у порядку ст. 159 КПК України.
У зв'язку із вищевикладеним з метою встановлення обставин вчиненого кримінального правопорушення в органу досудового розслідування виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до речей і документів, які перебувають у володінні ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 », ЄДРПОУ НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме до інформації, яка міститься в автоматизованій системі ЄДЕБО.
Вищевказані документи необхідні для встановлення всіх обставин вчиненого кримінального правопорушення, у органу досудового розслідування виникла необхідність в проведенні тимчасового доступу до документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Слідчий до судового засідання не з'явився, до суду надав заяву про розгляд клопотання у його відсутність, просив задовольнити клопотання.
Особа, у володінні якої знаходяться документи - ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, причини неявки не повідомила.
Неприбуття цієї особи за судовим викликом, відповідно до ч.4 ст. 163 КПК України, не є перешкодою для розгляду цього клопотання.
Враховуючи неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснювалося, що відповідає положенням ч.4 ст.107 КПК України.
За змістом ч. 5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Відповідно до ч.6 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Слідчий суддя, дослідивши Витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, надані докази та обґрунтування клопотання, вважає клопотання таким, що підлягає задоволенню. Сторона обвинувачення довела наявність достатніх підстав вважати, що вказані документи перебувають у володінні ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, необхідні для проведення експертизи та іншими способами неможливо довести обставини, які передбачається довести за допомогою зазначених документів.
Керуючись ст.ст. 107, 159, 163, 164, 165, 166, 372 КПК України, слідчий суддя, -
Дозволити право тимчасового доступу до речей та документів, зобов'язавши уповноважену особу ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 »(ЄДРПОУ НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ) надати слідчим групи слідчих у кримінальному провадженні, а саме: слідчому СУ ГУНП в Харківській області майору поліції ОСОБА_3 та старшому слідчому СУ ГУНП в Харківській області капітану поліції ОСОБА_13 тимчасовий доступ до інформації, яка міститься в автоматизованій системі ЄДЕБО, з можливістю її вилучення в електронному вигляді щодо:
1) освіти, яку мають: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_2 ; ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_3 ; ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_4 ; ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП НОМЕР_5 ; ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , РНОКПП НОМЕР_6 - документ про освіту, серія та номер, ким і коли виданий, освітній рівень, спеціальність, кваліфікація, період навчання);
2) дипломів про освіту: ДА№08746331 від 30.06.2016, ВЕ№0634126 від 28.06.1996; ВТ006218 від 28.06.1995; ВО№0024516 від 30.06.1998; ХА1763541 від 30.06.2020 - навчальний заклад, яким видано, освітній рівень, спеціальність, кваліфікація, період навчання та осіб, яким вони були видані (ПІБ, дата народження).
Встановити строк дії цієї ухвали один місяць, тобто до 04.09.2025 року включно.
Роз'яснити уповноваженій особі ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 », що у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Ухвала підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Слідчий суддя - ОСОБА_1