Постанова від 05.08.2025 по справі 160/798/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 серпня 2025 року м. Дніпросправа № 160/798/25

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Головко О.В. (доповідач),

суддів: Суховарова А.В., Ясенової Т.І.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області

на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 березня 2025 року (суддя Сліпець Надія Євгенівна) в адміністративній справі

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області

про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить: визнати протиправною бездіяльність Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області щодо неврахування «індексації грошового забезпечення», як обрахункової величини при обрахунку ОСОБА_1 грошової допомоги на оздоровлення за 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020 рік, одноразової грошової допомоги при звільненні; зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області здійснити перерахунок ОСОБА_1 грошової допомоги на оздоровлення за 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020 рік, одноразової грошової допомоги при звільненні з урахуванням «індексації грошового забезпечення» як обрахункової величини, в тому числі виплаченої на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20 березня 2024 року у справі № 160/13833/23 та здійснити доплату перерахованих сум одночасно з грошовою компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20 листопада 2024 року позов задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області щодо неврахування індексації грошового забезпечення при обрахунку ОСОБА_1 грошової допомоги на оздоровлення» за 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020 рік та одноразової грошової допомоги при звільненні. Зобов'язано Головне управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області здійснити перерахунок та доплату ОСОБА_1 грошової допомоги оздоровлення за 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020 рік з урахуванням індексації грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07 квітня 2025 року виправлено описку у рішенні Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.03.2025 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії. Доповнено текст третього абзацу резолютивної частини наступним змістом: «Зобов'язати Головне управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області здійснити перерахунок та доплату ОСОБА_1 грошової допомоги оздоровлення за 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020 рік та одноразової грошової допомоги при звільненні з урахуванням індексації грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум».

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та прийняти нове судове рішення, яким у задоволенні позову відмовити повністю. Апеляційна скарга ґрунтується на тому, що судом першої інстанції не надано належної оцінки обставинам справи та нормам чинного законодавства, що призвело до прийняття невірного рішення. Вказує про неможливість індексації грошової допомоги на оздоровлення та грошової допомоги при звільненні, адже такі мають разовий характер і не включені до виплат, які підлягають індексації.

Відзив на апеляційну скаргу не надходив.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційних скарг, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, суд апеляційної інстанції дійшов таких висновків.

Сторонами не заперечується, що у спірний період ОСОБА_1 проходив службу у Головному управлінні Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області.

Наказом начальника Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області від 25.11.2020 № 422 ОСОБА_1 звільнено зі служби цивільного захисту, виключено з кадрів Державної служби України з надзвичайних ситуацій 30 листопада 2020 року.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20 березня 2024 року залишеним без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 19.09.2024 у справі № 160/13833/23, зобов'язано Головне управління Державної служби України надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області виплатити ОСОБА_1 суму індексації грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 28.02.2018 із врахуванням базового місяця для розрахунку індексу споживчих цін - січень 2008 року; зобов'язано Головне управління Державної служби України надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 25.11.2020 відповідно до вимог абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, у фіксованому розмірі 3151,85 грн на місяць.

Відповідач не заперечує, що при виплаті ОСОБА_1 грошової допомоги для оздоровлення, одноразової допомоги при звільненні, обчислення їх розміру відбулося з місячного грошового забезпечення без урахування індексації грошового забезпечення.

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо виплати належних сум без урахування індексації грошового забезпечення, виплаченого на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.03.2024 у справі № 160/13833/23, ОСОБА_1 звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, колегія суддів зазначає, що відповідно до статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» № 2011-XII держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Пунктом 2 статті 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, які звільняються зі служби за станом здоров'я, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.

Відповідно до частини першої статті 10-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, надаються щорічні основні відпустки із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням грошової допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення.

Механізм та умови виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту України та деяким іншим особам, визначений Порядком виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затверджений наказом Міністерства оборони України 07.06.2018 № 260, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26.06.2018р № 745/32197 (далі - Порядок №260).

Порядок виплати грошової допомоги для оздоровлення передбачено розділом ХХІII Порядку № 260.

Пунктом 1,2 розділу ХХIIІ Порядку № 260 визначено, що військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, які набули (набувають) право на отримання щорічної основної (канікулярної) відпустки, один раз на рік виплачується грошова допомога для оздоровлення в розмірі місячного грошового забезпечення.

Грошова допомога для оздоровлення надається військовослужбовцям у разі вибуття їх у щорічну основну відпустку повної тривалості, або у другу частину щорічної основної відпустки (у тому числі в дозволених випадках за невикористану відпустку за минулі роки), або без вибуття у відпустку (за їх рапортом протягом поточного року) на підставі наказу командира військової частини, а командиру (начальнику) - на підставі наказу вищого командира (начальника) із зазначенням у ньому суми грошової допомоги.

Суд першої інстанції вірно врахував, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку виплат військовослужбовців.

Таким чином, суд апеляційної інстанції, зазначає, що при обрахунку ОСОБА_1 грошової допомоги на оздоровлення за 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020 рік та одноразової грошової допомоги при звільненні мала бути врахована індексація грошового забезпечення, яка є частиною загального грошового забезпечення, однак в належному розмірі була нарахована на виконання судового рішення у справі № 160/13833/23, у зв'язку з чим вказані суми підлягають перерахунку.

При цьому не є слушними доводи апеляційної скарги, що допомога на оздоровлення та одноразова допомога про звільнення не мають постійний характер та не підлягають індексації, адже предметом спору в цій справі є неналежне нарахування наведених виплат, без урахування належних складових грошового забезпечення з урахуванням проведеної індексації.

Враховуючи сукупність наведених обставин, колегія суддів доходить висновку, що підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні.

Керуючись ст.ст. 243, 316, 322 Кодексу адміністративного судочинства України суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 березня 2025 року в адміністративній справі № 160/798/25 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з 05 серпня 2025 року та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом 30 днів з дня складання повної постанови у випадках, передбачених статтею 328 КАС України.

Повна постанова складена 05 серпня 2025 року.

Головуючий - суддя О.В. Головко

суддя А.В. Суховаров

суддя Т.І. Ясенова